roch fluoridering van Amsterdams drinkwater Actiegroepen: Beleid inzake UNCTAD niet wezenlijk anders Shell gaf geld voor planning hoger onderwijs Levensmiddelenindustrie fluorideren bedreigt export Verlies NVSH tot acht ton gestegen xperiment dagopleiding erpleegkundigen begint Onderwijzers kunnen meer verdienen Ard Schenk thuis gehuldigd DAPPERE RUSSEN Verzoek tot erkenning Z-opleiding verpleging DE STANDAARD herdrukt Beroepings» werk [OU'/KWARTET ZATERDAG 11 MAART 1972 hi\.M;.M.\M» 11 {alsmeerse kwekers verliezen geding in beroep 'an een onzer verslaggevers. iMSTERDAM Het drinkwater voor Amsterdam en omgeving wordt met ingang van 20 maart gefluori- serd. De Aalsmeerse bloemenkwekers hebben een kort geding tegen deze fluoride ring in hoger beroep lerloren. jf Aalsmeerse kwekers en de vei- igvereniging van Aalsmeer hadden n kort geding aangespannen tegen waterleidingbedrijven van de pro- icie Noord-Holland en de gemeente jsterdam. De bloemenkwekers vre- i dat fluoride in het water schade ibrengt aan de bloemteelt De presi- nt van de rechtbank in Haarlem i in eerste instantie bepaald dat de oridering, die oorspronkelijk op 1 iniari zou ingaan, zes maanden •moest worden uitgesteld. Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren dit vonnis in hoger beroep vernietigd. Het hof overwoog dat de waterleidingbedrijven alleen verplicht zijn drinkwater te leveren dat ge schikt is voor menselijke consumptie en doeleinden waarvoor water in par ticuliere huishoudens wordt gebruikt. Noch de waterleidingwet, noch de voorwaarden voor aansluiting op de waterleiding zeggen dat het drinkwa ter geschikt moet zijn voor gebruik voor specifieke bedrijfsdoeleinden. De bloemenkwekers kunnen daarom volgens het hof, geen aanspraak ma ken op de levering van water dat door samenstelling en hoedanigheid, zich zonder door hen gevreesde scha delijke bijwerking, leent voor gebruik bij het kweken vaïï bloemen en plan ten. Als het drinkwater niet aan hun spe cifieke eisen voldoet, moeten ze vol- DEN HAAG 'De Nederlandse voedings- en genotmiddelenindustrie ls in een gevaarlijke situatie komen le verkeren als gevolg van de fluori- iering van hel drinkwater. Zij wil vermijden dal de aandacht van het buitenland er al te zeer op wordt gevestigd en heeft er daarom nog geen publieke zaak van gemaakt. Zij «ijst de overheid voortdurend op de gevaren, die de fluoridering van het drinkwater voor onze export kunnen opleveren', heeft een woordvoerder van het Verbond van Nederlandse Ondernemers gezegd. De zorgen van de voedings- en ge notmiddelenindustrie vloeien voort uit het feit, dat zij in botsing dreigt te komen met de warenwetvoor schriften op de buitenlandse mark ten. In de ons omringende landen, onder meer in Frankrijk en Duits land, is het verboden water te ver werken, dat op kunstmatige wijze is gefluorideerd. Dit betekent, dat onze buitenlandse concurrenten de moge lijkheid in handen krijgen op elk gewenst moment de invoer uit Ne derland te laten stoppen. Er staan hier voor Nederland grote belangen op het spel, daar onze uitvoer van voedings- en genotmid delen alleen al naar Duitsland en Frankrijk vele miljarden guldens per jaar beloopt. De heer W. A. Meurs, directeur van de Kon. Fa brieken Duyvis Jzn. heeft daarom in het VNO-blad gepleit voor een snel le oplossing voor de industrie, die, naar hij opmerkt, niet het slachtof fer mag worden van het feit, dat toen in '64 de fluoridering van het drinkwater aan de orde kwam, nie mand de consequenties voor de ex port heeft onderkend. De industrie zou graag zien, dat de flioridering van het drinkwater op geschort zou worden tot er een op lossing voor de problemen van de exporterende levensmiddelenindus trie is gevonden. Toevoeging van fluor aan zout of tandpasta zou een jplossing kunnen zijn. gens het hof zelf voorzieningen schep pen. De kwekers kunnen dat doen door bewerking van het geleverde water of door het betrekken van wa ter via een andere weg. Het hof overwoog dat bij een zorgvul dige en waakzame bedrijfsvoering van de kwekers mocht worden verwacht dat ze al geruime tijd voor 1 februari rekening hadden gehouden met de mogelijkheid dat de waterleidingbe drijven zouden overgaan tot de leve ring van gefluorideerd water. B. en W. van Amsterdam hebben direct na de uitspraak van het hof laten weten 'groot belang te hechten aan het belang van fluoridering van het drinkwater in het kader van de volksgezondheid'. Om het provinciaal waterleidingbe drijf en de verschillende gemeenten, die afnemers zijn van het Amsterdam se drinkwater in de gelegenheid te stellen zich op de fluoridering voor te bereiden gaat de maatregel pas op 20 maart in. Ongefluorideerd water zal vanaf die datum gratis verkrijgbaar zijn op al eerder aangewezen openba re tappunten. DEN HAAG De salarismaxima voor onderwijzend personeel bij het kleu teronderwijs, het gewoon lager onder wijs en het buitengewoon onderwijs worden verhoogd. In de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor het onderwijs is hierover over eenstemming bereikt De verhoging komt ruw berekend voor 20 tot 25.000 onderwijskrachten neer op 40,per maand. DEN HAAG De beslissing van de regering, de voorzitter van de Nederlandse delegatie naar UNCTAD III te laten aanwijzen door de minister van economische zaken,' toont aan dat de verantwoordelijk heid voor het UNCTAD-beleid bij deze minister blijft. Er is dus niets veranderd. De UNCTAD-actiegroepen in Nederland zijn dan ook bang, dat het regeringsbeleid inzake UNCTAD en ontwikke lingssamenwerking, niet wezenlijk zal worden veranderd. lison voor Randy Amsterdam is gisteren een ison uitgereikt aan Randy New- ii voor zijn l.p. 'Randy New- n Live'. Elf maart zal hij op- den in het Amsterdamse Con- tgebouw. i HAAG Om te komen tot een ere samenwerking op het gebied aanschaf van materieel binnen de i0 zal minister De Koster (defen- een bezoek brengen aan de Vere- le Staten van 13 tot 23 maart. De ister zal onder meer een bezoek ïgen aan de vliegtuigfabrieken van kheed om zich te oriënteren over I opvolging van de Starfighter. Ook I de minister zich laten inlichten r het internationale fregatprogram- van dè Amerikaanse marine, met oog op de vervanging van de erzeebootjagers van de Nederland marine. De actiegroepen zijn van mening, dat zulke veranderingen dringend noodza kelijk zijn en zijn daarom teleurge steld over deze regeringsbeslissing. De zaak zit aldus in elkaar. Minister Boertien coördineert het beleid van de ontwikkelingssamenwerking. De voor bereiding van dit beleid geschiedt in de coördinatiecommissie ontwikkelings samenwerking. Het resultaat van dit overleg wordt weer ingebracht in de Interdepartementale raad voor de han delspolitiek (IRHP). Aan het hoofd van deze raad staat echter minister Langman van economische zaken, die verantwoordelijk is voor de coördina tie van de beleidsvoorlichting ten aan zien van de vraagstukken van wereld handel en internationale arbeidsvoor bereiding. Deze taakverdeling tussen de twee mi nisters, vooral met het oog op de Unctad-conferentie in Chili, deelt mi nister-president Biesheuvel mee in een brief aan de Tweede Kamer. De ont- werp-instructie voor de Unctad-confe rentie en de ontwerp-delegatielijst wor den gezamenlijk door de twee minis ters besproken. De minister van eco nomische zaken, zo is verder afgespro ken, wijst de ambtelijke voorzitter van de delegatie aan. De vice-voorzitter is weer de man van minister Boertien. Verder is geregeld, dat de minister van buitenlandse zaken verantwoorde lijk is voor een gecoördineerd beleid in zaken betreffende de Europese ge meenschappen. De staatssecretaris van buitenlandse zaken is voorzitter van de interdepartementale coördinatiecom missie voor Europese integratie- en associatieproblemen. De taak van deze raad is de aangelegenheden van de Europese gemeenschappen voor de mi nisterraad voor te bereiden. De con clusies betreffende de EEG-handelspo- litiek van de interdepartementale raad voor de handelspolitiek komen daarom ook in deze commissie. De minister van economische zaken, zo is verder afgesproken, blijft ver antwoordelijk voor de coördinatie van het totale economische beleid. Dit be tekent niet dat het departement van buitenlandse zaken op het gebied van buitenlandse economische politiek alles zelf doet. Op ministerieel niveau berust het voor zitterschap van de delegatie in het comité van Benelux-ministers bij bui tenlandse zaken. Op ambtelijk niveau coördineert economische zaken de za ken van de Benelux economische unie. Buitenlandse zaken verzorgt weer de Benelux-regeringsconferenties. Aantal leden gedaald Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervor ming (NVSH) is de laatste jaren door exploitatieverliezen, die tot acht ton zijn gestegen, in financiële moeilijkheden geraakt. i een verslaggever -HT In september zullen itief twee experimentele dagop- ïgen op middelbaar niveau voor leegkundigen en ziekenverzorgen- beginnen. Zowel in Leeuwarden Eindhoven kunnen honderd lingen, voor elke richting vijftig, len ingeschreven. 'n dergelijke opleiding ook in Hoo- van start kan gaan is nog on er. De opleiding wordt gefinancierd een experimentenpol van het mi- erie van volksgezondheid en mi- hygiëne. t beslissing van minister Stuyt is ■middag op een bijeenkomst van Katholieke Unie van Verpleegkun- 'n in Utrecht bekend gemaakt, ig jaar werd aangekondigd dat op plaatsen deze opleidingen zouden innen. Een commissie onder lei- l van mejuffrouw J. J. von Nord- uit Den Haag had een uitvoerig Port over deze zaak uitgebracht, ister Stuyt ging met de experi- "tele opleidingen akkoord. Hij liet echter de mogelijkheid open. dat de leerlingen van deze opleiding toch tijdens hun stages in ziekenhuizen als werknemers zouden worden be schouwd. De commissie-von Nordheim wees dit idee volstrekt af. Het gaat er volgens deze commissie bij de oplei ding om dat de leerlingen ook tijdens hun stage volledig als iemand die een opleiding volgt worden begeleid. De stage in het ziekenhuis moet gericht zijn op de leerling, was de mening van de commissie. Na een aantal besprekingen hierover tussen de begeleidingscommissie van deze experimentele opleiding cn het ministerie overeenstemming bereikt, waarbij het standpunt van de commis sie-von Norheim bijna volledig over eind is gebleven. Een en ander heeft wel tot gevolg gehad, dat in twee van de vijf plaatsen, te weten Den Haag en Rotterdam, men dit jaar zeker niet kan beginnen, maar wellicht volgend jaar september. De remedie er tegen is, aldus NVSH- voorzitter dr. G. J. Smit, het aanbren gen van enig uitstel van voorgenomen activiteiten, het doorvoeren vari bezui nigingen, het verhogen van de contri butie van 12.50 tot 20 en het aanvragen van subsidie bij de minis ter van sociale zaken en volksgezond heid voor projecten ter voorkoming van abortus. De moeilijkheden zijn mede ontstaan doordat de aantallen nieuwe leden weliswaar gelijk blijven, maar de op zeggingen talrijker waren. Zes jaar geleden telde de NVSH 200.000 leden, welk aantal geleidelijk was gedaald lot 175.000 eind vorig jaar. Naast het ledenverlies stegen de onkosten. Deze stijging was de laatste twee jaar aan zienlijk, mede door de toegenomen werkzaamheden, onder meer in ver band met de loskoppeling van de dr. Rutgersstiohting. SUBSIDIE Tot de activiteiten, die op een lager pitje worden gezet, behoort het stich ten van actie- en informatiecentra. Een ton denkt de NVSH te besparen door het verenigingsorgaan 'Sextant' in een iets andere vorm uit te geven. De NVSH zal voorts aanspraak maken op overheidssubsidies, waaronder die van het ministerie van CRM voor de voorlichting, zoals die op de consulta tiebureaus wordt gegeven. Nu het mi nisterie van sociale zaken en volksge zondheid geen financiële middelen ter beschikking stelt om de opzet van abortusklinieken te financieren, maar wel bereid is bij te dragen in de kosten van voorlichting over anticon ceptie, zal de NVSH hiervoor subsidie vragen. De drievoudige wereldkampioen op de schaats, Ard Schenk, is gistermiddag in zijn geboorteplaats Anna Pauwlona uitbundig gehuldigd door de bevolking. Bij aankomst bij het raadhuis werd Ard door een groep kinderen een 'kunstwerk' aangeboden waarop zijn heldendaden in beeld waren uitgevoerd. (ADVERTENTIE) Russische schrijvers laten zich niet muilkorven. Lees erover in het nieuwe nummer van Hervormd Nederland. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van/Hervormd Van een verslaggever ROTTERDAM In het beginstadium van de planning van het weten schappelijk en hoger beroepsonderwijs in 1969 heeft de Shell een aanloopsubsidie beschikbaar gesteld om voor die planning het Ame rikaanse organisatiebureau McKinsey in te schakkelen. stelde constructie de meest heilzame is voor het onderwijs en de democra tie. Hij vraagt zich af of de voorge stelde stuurgroep en het planbureau wel onafhankelijk kunnen zijn, van wege de aanwezigheid van departe mentale adviseurs, de roulering van staffunctionarissen in de stuurgroep en van het planbureau met mensen van het ministerie en andere instel lingen. De ondoorzichtigheid van de plan ningsstructuur spreekt volgens Kolt- hoff het duidelijkst uit de laken en bevoegdheden van stuurgroep en plan bureau. Het planbureau zal bijvoor beeld geen plannen maken, maar 'a- nalytische ondersteuning verlenen aan alle instanties, met name aan het ministerie en aan de stuurgroep. De stuurgroep zal aanbevelingen aan de minister moeten opstellen inzake de nationale planning Hoger Onderwijs', daardoor kan de ministeriële verant woordelijkheid op de tocht komen te staan. Na een vergelijking met de taken en bevoegdheden die het Centraal Plan- Bureau heeft (de regering stelt het plan vast, terwijl het planbureau het voorbereidende werk doet en voorts de regering moet adviseren) stelt drs Kolthoff enkele alternatieven voor de voorgestelde planprocedure voor. Er moet zo snel mogelijk een planbureau voor het hoger (en daarna voor het hele) onderwijs komen; er moeten voorwaarden geschapen worden voor het onafhankelijk kunnen functione ren van het planbureau; het planbu reau moet plannen produceren, dat wil zeggen gemotiveerde beleidsalter natieven; de minister kiest uit de alternatieven of komt met een eigen alternatief, waarbij hef departement hem assisteert; onderhandelingen met de instellingen worden door de minis ter of namens hem door zijn ambtena ren gevoerd; de stuurgroep verdwijnt door ongewenstheid en wegens over bodigheid. Dit schrijft drs. K. Kolthoff die deel heeft uitgemaakt van de stuur groep die de werkzaamheden van het organisatiebureau voor het uitwerken van de planningsstructuur heeft bege leid in het deze week verschenen nummer van Economisch-Statistische Berichten. De opdracht daartoe werd gegeven met instemming van de toenmalige betrokken bewindslieden door het Centre for Educational Research and Innovation van de OECD in Parijs. De regering gaf later opdracht voor het uitwerken van een planningsme- ohanisme, maar het CERI bleef als adviseur in de al benoemde stuur groep vertegenwoordigd. Later in zijn artikel gaat drs. Kolt hoff verder in op eventuele kritiek op het feit dat McKinsey de KLM, Hoogovens en andere grootbedrijven tot klant heeft. Zijns inziens is deze kritiek niet erg relevant als niet zou blijken dat de voorstellen van McKin sey door deze klantenkring beïnvloed zouden zijn wat volgens Kolthoff niet het geval is. Je zou de voorstellen wel technocratisch kunnen noemen in die zin, dat de onderwijsplanning overwegend als een kwantitatief-finan- cieel karwei behandeld wordt, en de meer kwalitatieve, inhoudelijke en on derwijskundige kanten in de McKin sey rapporten slechts met moeite aan wijsbaar zijn. En dat vindt drs. Kolt hoff, gezien het uit onderwijskundig oogpunt lage peil van het Nederland se wetenschappelijke onderwijs een belangrijk bezwaar. In zijn artikel waarin Kolthoff enkele positieve kanten van een plannings procedure ('een goede planprocedure kan een bijdrage leveren aan het democratische besluitvormingsproces, de voorgestelde planning breekt met de slechte traditie gebrek aan beleid te compenseren door het creëren van steeds weer nieuwe, schier eindeloos studerende commissies) bespreekt, vraagt hij zich toch af of de voorge- GIRONUMMER: Abonnementsprijs 16,per halfjaar; 32,per jaar. Abonnementen kun nen elk ogenblik ingaan. Bon - ingevuld in BLOKLETTERS - in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antwoordnummer 1776, Den Haag. Voor dit jaar is een sluitende begro ting opgesteld, aldus dr. Smit. Geen van de activiteiten behoeft te worden stopgezet. Ook de voorbereiding van radio- en televisieuitzendingen van de NVSH als C-omroep kunnen doorgaan. De aanvraag van de vrije omroepstich- ting 'Symbiose', die hiertoe werd in gediend is voor advies aan de minis ter doorgestuurd naar de omroepraad. Voor de aanvraag moest de NVSH 15.000 contributanten van 'Symbiose' hebben. Dit waren er meer dan 27.000, aldus dr. Smit. Hij verwacht, dat in november 'Symbiose' in de ether komt: drie uur per week via de radio en één uur per week televisie. UTRECHT Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne beraadt zich op het door de zieken huisraad ingediende verzoek de zo genaamde Z-opleiding in de verple ging dezelfde wettelijke erkenning te geven als de A- en de B-opleidingen. De verwachting is dat de erkenning, waarvoor een wetswijziging nodig is, er zal komen. De Z-opleiding is bestemd voor men sen die als verpleegkundige werken in inrichtingen voor zwakzinnigen. De A- opleiding is bestemd voor verpleeg kundigen die in de algemene zieken huizen of in verpleegtehuizen werken. De B-opleiding is vereist voor verpleegkundigen in de psychiatrische ziekenhuizen. (ADVERTENTIE) Honderd jaar geleden verscheen het eerste nummer van Dr. Abr. Kuyper's DE STANDAARD. Vijf nummers uit die eeuw zijn facsimile herdrukt. Met hoofd artikel, familie-advertenties, gemengde berichten, Kamerver slagen enz. ir 1 april 1872 Het eerste nummer. 3 april 1903 De spoorwegstaking. Troelstra in de He Kamer. ir 15 mei 1940 "Het einde". Dr. H. Colijn over het vertrek van de regering naar Engeland. Ir 15 december 1944 Het laatste nummer. Men leze tussen de regels door Bestel deze facsimile-uitgave door overschrijving van 3,90 plus 0,60 porto 4,50 op postrekeningnummer 269274 Chr. Pers te A'dam onder vermelding "DE STANDAARD". NED. HERV. KERK Beroepen: te Voorthuizen: G. Bies- broek te Oudewater; te Cadzand: W. J. Schokking te Rotterdam. Aangenomen: naar Molenaarsgraaf: kand. L. Quist te Amsterdam, die bedankte voor Poederooyen, Hagestein en St. Annaland. Bedankt: voor Schoonhoven: D. v.d Berg te Huizen. Afscheid: van Geldermalsen: D. W. Koelman, ber. te Katwijk a. Zee; van Ede: A. den Hartogh, ber. te Wouden berg. Intrede: te Eindhoven (jeugdwerk): Chr. Mondt uit Sneek; te Hasselt: K. Exalto uit Noordeloos; te Zoutelande: kand. P. Bergkotte uit Oosterbeek; te Driebergen zal bevestigd worden (secr. van de centrale voor het vor- mingserk - herv. vrouwendienst): C. van Gelder uit Bussum. Emeritaat: verleend aan J. van Dijk uit Zwartewaal, G. J. Visser uit Zun- derdorp en aan W. Wesseldijk uit Welsum. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Zevenhuizen: J. Niemantsverdriet te Haren; naar Del den: kand. P. Kuizenga, te Dokkum; naar Berkum: kand. W. H. Duker te IJmuiden, die bedankte voor Moor drecht; naar Doetinchem-Halle: kand. H. de Boer te Veenendaal, die be dankte voor Arnemuiden, Lisse, Maar tensdijk, Oudewater. Rozenburg en Strijen; naar Brielle: P. van Loo te Sint-Jansklooster; de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Gapinge: A. van Egmond, em. pred. te Ooster beek. Bedankt: voor Hollandscheveld: H. Vollmuller te 's-Gravenmoer. Afscheid: van Nes (WD): H. van Dijk. ber. te Wolfheze. Intrede: te Nljkerk: J. van Buuren uit Wommels; te Slikkerveer: M. J. Vos uit Gent (Big): te 's-Gravenzande: IJ. Feenstra, voorheen docent aan de Université Libre du Congo. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Bedum: Tj. Boersma te Assen. GEREF. KERKEN (VRIJG.; B.V.) Beroepen: te Amsterdam-Zuid: J. Ver hoef f te Loosdrecht. Aangenomen: naar Vlaardingen: D. K. Smit, leraar g.o. te Emmeloord. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Capelle aan den IJssel: A. Hoogerland te Werkendam, die bedankt voor Borssele, Kruiningen en Middelharnis. GEREF. GEM. IN NED. Beroepen: te Hilversum, M. van Beek te Opheusden. BAPT. GEMEENTEN Aangenomen: naar Zutphen-Doetin- chem: H. van der Werf te 's-Graven- hage. BAPT. GEMEENTEN Afscheid:" van Emmen: J. Bouritius, ber. te Arnhem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11