>rie technici gestikt chemische fabriek Aanvulling op loon bij nieuw werk Nieuwe bomexplosie in Belfast roept vragen op Ontvoerde topman van Renault vrijgelaten Het Kwatfët Gratis zelfklevende (lierenfoto's bij Esso Droog China valt VS weer aan In deze krant jpjjl Uitbreiding werkloosheidswet Antiek jfïlarkt Crtólong Populariteit van Nixon gestegen Ned. Bank werpt dam op tegen dollarstroom Spring het voorjaar tegemoet ineenbroekpak wat er uitspri ngt óók in prijs! Noordzee is één van de grootste olie velden ter wereld Gun ock Uw buurman deze krant! fieuwe Leidis e Courant KTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" VRIJDAG 10 MAART 1972 60ste jaargang nr. 59 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen fetraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. k een onzer verslaggevers TERDAM Bij inspectiewerkzaamheden aan een reactievat op het terrein van de nog pas (geleden geopende fabriek van Oxirane Chemie Nederland in het Botlekgebied zijn gisteravond I onge Duitse technici door verstikking om liet leven gekomen. Een vierde Duitser, die zijn on- jkkige landgenoten met een persluchtmasker te hulp schoot, kon nog worden gered. «geluk, dat op het fabriekster- jrote verslagenheid heeft veroor- gebeurde toen de Duitse tech- het ruim zes meter hoge vat i afdalen om het aan de binnen- i te inspecteren alvorens het op zou worden gevuld met rond |erd kilo katalysator, jerste man, de 24-jarige W. H. ïl, was al via een touwladder in (ADVERTENTIE) Prachtige kleurenfoto's van /ilde dieren in de vrije natuur, lij de meeste Esso dealers. Gratis bij tenminste 20 liter lenzine of 2 liter Esso Mix. Voor deze leerzame serie leeft Esso ook een Drachtig album. fcCC|A Slechts 2,95. igezegd Op de meeste, plaatsen droog weer met m de ochtend plaatse lijk mist. Weinig wind. Maxi mumtemperaturen omstreeks 6 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: droog en vrij koud. Morgen zon op: 07.04 onder: 18.38 maan op: 05.17 onder: 13.30 'llebogenwerk in Tweede Kamer het vat afgedaald, toen zijn landgeno ten, die op de rand van het vat ston den, hem zagen vallen. Denkend dat het om een gewone val ging, daalde een tweede man, de 20-jarige B. Hol- lensteirier, in het vat af. Ook hij viel na enkele treden naar beneden, waar op de derde man, de 28-jarige Duitse technicus R. Winkler, op zijn beurt zijn gevallen landgenoten wilde gaan helpen. Toen ook hij van de touwladder naar beneden stortte, kreeg de vierde man, de 21-jarige Duitser K. Knoerner, arg waan. Hij sloeg alarm, zette een pers luchtmasker op, en daalde in het vat neer. De inmiddels gearriveerde be drijfsbrandweer slaagde erin, de vier mannen via een mangat aan de zijkant van het ongeluksvat te redden. Ogen blikkelijk werd alles in het werk ge steld om de levensgeesten van de drie bedwelmde Duitse technici weer op te wekken, echter zonder resultaat. De man die gewapend met een pers luchtmasker had gepoogd zijn collega's te redden, kon na behandeling door de bedrijfsarts weer naar huis. Een nog onbekend gebleven personeelslid van Oxirane heeft getracht door mond- op-mond-beademing de drie Duitsers te redden. Hij schoot er daarbij self bijna het leven in. doordat hij op zijn beurt de gevaarlijke gassen inademde die de drie mannen hadden gedood. Vergeefs De inmiddels met drie ambulances ge arriveerde GG en GD vervoerde de drie mannen met grote snelheid naar het Zuiderziekenhuis, in de hoop de PEKING (AFP) De Chinese rege ring heeft gisteren voor het eerst sinds het bezoek van president Nixon aan Peking weer een aanval gedaan op het 'Amerikaanse imperialisme'. In een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken werden de bombar dementen op Noord-Vietnam veroor deeld. Volgens het communiqué dient de Amerikaanse regering een termijn te stellen voor de volledige en onvoor waardelijke terugtrekking van de strijdkrachten van de VS en zijn 'sa tellieten' uit Indo-China. in behoeft geen militarist te a om met vreugde het gezel- iap van stoere dienstplichtigen aren. J. C. van cLer Vecht als secre taris in oproep voor een reünie van 1-11-5 R.I. (Regiment In fanterie)^ (ADVERTENTIE) Voorjaar op de Botermarkt.... in een totaal VERNIEUWD INTERIEUR tonen wij U een unieke COLLECTIE MEUBELEN uit Italië, Spanje en Duitsland. Fauteuils en banken in prachtig leder. Noten schrijftafel met zeer aparte stoel. Exclusieve interieurs Bulthuis Botermarkt 23 Showroom Nieuwe Rijn 25 RITA 'Gelukkig, dat u eau de cologne in uw tas had.' (ADVERTENTIE) bedwelmde technici te kunnen redden De poging bleek vergeefs: bij aankomst in het ziekenhuis waren de mannen overleden. Onmiddellijk startte de directie van Oxirane Chemie Nederland een onder zoek naar de oorzaak van de tragische ramp. Voorlopig wordt aangenomen, dat de drie mannen de dood hebben gevonden doordat, waarschijnlijk door een verkeerde aansluiting, stikstof in het reactievat is terechtgekomen. Onder het personeel van de chemi sche fabriek heerst grote verslagen heid. Het is de eerste maal dat Oxira ne een bedrijfsongeval te melden heeft en dan direct een waarbij drie doden zijn te betreuren. De chemische fa briek is eind vorig jaar met de fabri cage van propyleen-oxyde begonnen. De fabriek, toeleveringsbedrijf voor de plastic-industrie, was nog bezig met het zogenaamde opstarten van de ver schillende onderdelen. Binnenland Wereldproblemen zijn nog aan te pakken 5 Zuivere zeep geen gevaar voor de huid 7 Buitenland Tsjang geen idool van heel Taiwan 8 Regering van Bangladesj heeft nog weinig macht13 Kerk Derde kardinaal in balling schap 2 Küng over de paus 2 Sport Engelse pers vol lof over Ajax 17 Men schrijft ons 2 Bockenetalagc 2 Kadio- en tv-programma's 6 Strips, feuilleton 6 Commentaar 7 Even puzzelen 7 Dichtbij en verder 7 Film. autorubriek 11 Beurs 19 Nogrette belde zelf in een café de politie op. Hij deelde mee dat zijn ont voerders hem in het 15e arrondisse ment van Parijs hadden vrijgelaten. Na zijn telefoontje maakte hij zich bekend. Volgens de caféhoudster zag Nogrette er goed uit. Hij zei dat hij over het algemeen goed was behan deld. Alleen in het begin was hij wat ruw aangepakt. De personeelschef van de Renaultfa- brieken werd deze week ontvoerd door een maoistische splintergroep, die zich Van onze pa riemen tsredactie DÉN HAAG Als het aan minister Boersma (sociale zaken) ligt zullen werknemers die werkloos zijn geworden in een nieuwe werkkring, die met een lager salaris genoegen moeten nemen, een aanvulling kunnen krijgen uit de werkloosheidskas. Volgens de voorstellen, die dezer dagen aan de ministerraad worden voor gelegd, wordt het nieuwe loon aangevuld tot 85 a 90 procent van het laatst genoten loon. In de rooms-katholieke wijk Falls Road in de Noordierse hoofdstad is gisteren door bewoners en Britse soldaten een ogenblik vreedzaam samengewerkt bij het doorzoeken van de puinhopen naar slachtoffers. Minstens drie personen werden gedood toen twee huizen in de lucht vlogen. Ongeluk of werk van loyalisten? BELFAST (AP, Reuter, UPI) In Ulster is een felle discussie ontbrand over de vraag wie verantwoordelijk is voor de bomexplosie, die gisteren twee huizen heeft verbrijzeld in de rooms-katholieke wijk Falls Road. Bij de explosie zijn drie personen omgekomen, vier mensen werden gewond en gevreesd wordt dat nog meer doden zijn gevallen. HILLEGOM TRESLONG-HAL zaterdag 11 maart van 12 tot 22 uur zondag 12 maart van 11 tot 18 uur grootste antiekmarkt van Nederland 79 stands PARIJS (AFP) De staffunctionaris van de Renaultfabrieken in Parijs, Robert Nogrette, woensdag door maoïsten ontvoerd, is vrij gelaten. Dit is van officiële zijde meegedeeld. De explosie vond plaats in Clonard Street bij de rooms-katholieke Falls Road. In de buurt bleef bijna geen raam heel door de kracht van de ontploffing. Britse militairen, die snel op de plaats des onheils aankwamen, ondervonden nauwelijks tegenstand van de omwonenden maar doorzoch ten samen met hen de restanten van de huizen op overlevenden. De Noordierse politie heeft als verkla ring voor het gebeurde gezegd dat een hommen-fabriek' van de IRA in de huizen door een ongeluk de lucht is ingevlogen. Door de IRA is dit echter met kracht ontkend. Malachy Mcgurran, een IRA-leider uit London derry, heeft op een persconferentie in Kopenhagen verklaard dat de explosie het werk moet zijn geweest van pro testantse extremisten of mogelijk zelfs van Britse militairen. Ooggetuigen in de wijk hebben ge zegd dat de explosie plaatsvond nadat uit een voorbijrijdende auto een pak je was geworpen. De Noordierse vakbond van loyalisti sche protestanten heeft gisteren een proteststaking georganiseerd tegen de campagne van de IRA en herstel van 'orde en gezag' geëist. Tussen een en vijf uur 's-middags gaven duizenden protestantse werknemers gevolg aan de oproep. Bij de grote scheepswerf Harland and Wolff in Belfast kwam het werk erdoor tot stilstand. PRINCETON (AFP) De populari teit van president Nixon is na zijn reis naar China opnieuw gestegen. Dit blijkt uit een onderzoek van het in stituut Gallup. Van de ondervraagde Amerikanen ver klaarde 56 procent tevreden te zijn over het optreden van Nixon. In fe bruari en januari waren de percen tages respectievelijk 53 en 49. Volgens de peiling is de helft van de Amerikanen van oordeel, dat Nixons reis naar Peking zal bijdragen tot de wereldvrede, terwijl 24 procent deze mening niet is toegedaan. Stakende loyalisten trokken in op tocht naar het stadhuis van Belfast. Protestantse schooljongens marcheer den mee en zongen: 'Breng de B- Specials terug en herstel Orde en Gezag'. De B-Specials zijn het eerder ontbonden korps hulppolitiemannen, die zich uiterst gehaat heeft gemaakt bij de rooms-katholieken door haar harde optreden tegen de Noordierse minderheid. De minister deed deze mededeling gisteren tijdens de openbare vergade ring van de commissie uit de Tweede Kamer voor sociale zaken. De heer Boersma vond het niet correct tegen over zijn collega-ministers de inhoud van de regeling in het openbaar mee te delen. De aanvulling tot 85 a 90 procent, zo vernemen we, zou worden uitgekeerd op grond van een uitgebreide werk loosheidswet: De voorstellen van mi nister Boersma komen dan ook neer op een wijziging van deze wet. De verwachting is. dat als de nieuwe regeling van kracht is, in het begin meer moet worden uitgekeerd. Maar op langere ternujn wordt minder uit betaald. Gedacht wordt de aanvulling ongeveer twee jaar te verlenen. Een belangrijk argument voor het doorvoeren van de nieuwe regeling is, dat de rechter in het algemeen van mening is, dat er geen sprake is van 'passende arbeid', wanneer men een nieuwe baan moet accepteren, waar van het salaris minder is dan de werkloosheidsuitkering (80 procent van het laatstgenoten loon). Het gevolg van de aanvulling op het loon moet zijn, dat het vinden van acceptabel nieuw werk gemakkelijker zal worden. Dat betekent, dat over een kortere periode de volledige wer kloosheidsuitkering wordt uitbetaald. Minister Boersma onthulde nog. dat in de nieuwe regeling extra aandacht wordt besteed aan de oudere werkne mers. Tijdens het debat in de Tweede Ka mer over de werkgelegenheid heeft vooral de heer B. Roolvink aange drongen op een aanvullingsregeling. Het ARP-kamerlid had alle reden een dergelijk pleidooi te houden, omdat hij als minister van sociale zaken de voorstellen reeds had voorbereid en advies had gevraagd aan de raad voor de arbedismarkt. Het experiment met arbeidsbureaus nieuwe stijl start in mei in Arnhem, Enschede, Sittard en Terneuzen. De bedoeling is een effectievere bemidde ling te bereiken. De arbeidsbureaus krijgen een open gedeelte, waar men informaties kan krijgen zonder een ambtenaar te spreken en een gesloten gedeelte. De minister deelde verder mee, dat er een gecentraliseerde arbeidsbemidde ling komt voor de hogere beroepen. Eveneens in mei start op het directo raat-generaal arbeidsvoorziening een projectgroep, waarin niet alleen amb tenaren zitting hebben, maar ook ver tegenwoordigers van de verschillende organisaties van het hoger personeel. TOKIO (AFP) Tsoeneo Mori, de leider van de uiterst linkse Japanse studentenbeweging 'Het verenigde rode leger', die onlangs ha een lang durige belegering werd gearresteerd, heeft bekend samen met enige van zijn aanhangers acht leden van de organi satie te hebben gedood. Het zouden mensen zijn geweest, die de beweging willen verlaten. Tsoeneo werd op 28 februari met en kele medestanders aangehouden nadat zij na een belegering van tien dagen in een buitenhuis te Karoeizawa wer den overmeesterd. Een vrouw, die zij hadden gegijzeld was ongedeerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandsche Bank heeft tegen de aanhoudende stroom van dollars naar ons land een dam opgeworpen, bedoeld om het aan houden van guldens-deposito's voor niet-ingezetenen zo onaantrekkelijk mogelijk te maken. Tot dat doel heeft de centrale bank o.a. besloten, dat voortaan geen rente meer mag wor den vergoed op in guldens luidende direct opeisbare tegoeden van niet- ingezetenen. De maatregelen van De Nederland sche Bank kwamen nadat de dollar- aankopen van de bank donderdag tot ongeveer ƒ950 miljoen waren opgelo pen. Dit is het grootste bedrag aan dollars, dat de centrale bank op één enkele dag ooit heeft gekocht Op de voornaamste valutamarkten in Europa stond de dollar gisteren weer onder zware druk. Voor verdere bijzon derheden zie onze economische pagi- (ADVERTENTIE) Een geweldig pak. Heel aparte zakken 'en garnering. In lente- blije kleuren: Marine, lila,beige, fraise, oudrose, aubergine. Maten: 38 t/m 48. QÊJ Leiden, Haarlemmerstraat 163 a de 'volksverzetgroep Pierre Overnoy' noemde, naar de jonge maoist van deze naam, die op 25 februari werd dood geschoten. Dat gebeurde bij een inci dent tussen betogers van bewakings personeel van de Renaultfabrieken. Volgens de splintergroep is Nogrette hoofdzakelijk verantwoordelijk voor de ontslagen bij de Renaultfabrieken. Zij eiste vrijlating van alle linkse beto gers, die na het incident gevangen waren genomen en het ongedaan ma ken van de na de door van Overney gevallen ontslagen. DEN HAAG De kosten van het :n produktie brengen van olievondsten, die tot J dusverre op het Britse deel van hetcontinentale plat zijn gedaan, zullen in totaal ongeveer f 1 miljard bedragen. Maar volgens BP zou de 'beloning' een produktie van één mil joen barrels olie per dag kunnen zijn bijna 50 pet van Groot-Brittannië's huidige vraag naar olieprodukten. BP heeft verklaard, dat de omvang van zijn Forties Field project 'zelfs de olie-industrie de adem heeft benomen' en dat de Noordzee één van de groot ste olievelden van de wereld is. Uw krant vernieuwd en uitgebreid Nimw. „bom.., op9.™ BOtt ni..w. obonn..: \j£ b.lool. „,A Is nu gemokt.lijk I n „0„d I Verdien zelf een leuke - Adres- attentie naar keuze pja^D U hoeft alleen maar deze I abonnee onlvangl de krant 14 dagen vernieuwde en slerk 9ro,iï« en bespo.ort tenminste 3.- abonnementsgeld uitgebreide krant van hand tot hand te laten gaan. Opgegeven door: Naam: En dan de bon hiernaast Adres... invullen. I pl0Ql*: Ik ontvang als beloning Het aangekruiste I Postzegel niet nodig als mopje pojtpopier O pfalino schooltje hondige paraolmop U op de envelop schrijft: ^^met enveloppen (flessenonde<zellei) met briefpapier tn Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1