aadhuis en sociëteit oor branden getroffen Nieuwe aanslag teistert Belfast Vrij kamperen óp beperkte schaal Het Kwartet Onderzoek in Wageningen naar mogelijke opzet Roemenië zou kernwapens van Peking krijgen Fiscus ving aan belastingen 5,3 miljard meer Student vond dood in Par ij se lift Scheepsbotsing voor mond van Westerschelde In deze krant Motie van wantrouwen tegen Heath verworpen Prof. Grosheide (90) overleden Man doodgedrukt door betonplaat Gun ook Uw buurman deze krant! Nieuwe leidse Courant IRISTE LIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" DINSDAG 7 MAART 1972 60ste jaargang nr. 56 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen lenstraat Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. Van een verslaggever WAGENINGEN Zijn de twee zware branden, die de afgelopen nacht Wageningen troffen, aangestoken? De burgemeester van Wa geningen zal een gerechtelijk onderzoek laten instellen naar de oor zaak van beide branden. De een verwoestte een groot deel van het gemeentehuis en de ander legde korte tijd later de sociëteit Sela van de chr. studentenvereniging SSR totaal in de as. Opzet wordt vermoed, gezien de gerin ge afstand tussen beide gebouwen: nog geen honderd meter. De totale schade wordt geraamd op anderhalf miljoen gulden. Op het moment van het Uitbreken van de brand in de sociëteit tegen vijf uur vanmorgen waren vijftien stu denten in het gebouw. Zij konden zich allen via de brandtrappen in veiligheid stellen. Het vuur in het gemeentehuis ontstond op de zolder boven de raads zaal en werd tegen half acht ontdekt door enkele gemeente-ambtenaren. Toen de brandweer arriveerde, stond het dak boven de raadszaal en de ka mer van de burgemeester in lichter laaie. Raadsleden die vlak voor het uit breken van de brand in het gemeente huis vergaderden, probeerden zoveel mogelijk waardevols te redden, maar moesten hun pogingen snel staken daar het dak dreigde in te storten. Om negen uur had de Wageningse brandweer met assistentie van de brandweer van Ede het vuur groten deels in bedwang. De zolder en de raadszaal bleken geheel uitgebrand. De rest van het gebouw kreeg grote water schade. De brand in de studentensociëteit was zo hevig dat hier niets meer te redden viel. Het gebouw brandde tot de grond toe af. Toen tegen vijf uur brandalarm werd gegeven, sloegen de vlammen al zo hoog uiit het honderden jaren oude gebouw, dat de brandweer zich moest beperken tot het nathouden van de belendende percelen. Het vuur werd in de garderobe op de benedenverdie ping ontdekt. Het greep razendsnel om zich heen. Toen vanmorgen in Wageningen voor de tweede maal binnen enige uren brandalarm werd gegeven, sloegen de vlammen al uit het hon derden jaren oude gebouw van de SSR-sociëteit Sela. iussingswerk nadat brand was uitgebroken in het Wageningse ge meentehuis. rinstens 50 gewonden en grote ravage IELFAST (AP, AFP, Reuter, UPI) De Noordierse hoofdstad Belfast is gisteren opnieuw opge- chrikt door een zware bomexplosie, die een autoverhuur-onderneming volledig heeft verwoest, alle uiten heeft stukgeslagen van een twaalf verdiepingen tellend hotel en waardoor meer dan vijftig rsonen zijn gewond geraakt. ogezegd !en slecht beleid is niet goed te laken met voorlichting. Dr. G. J. Lammers, oud-direc teur van de Rijksvoorlichtings dienst Buien Enkele lokale buien. Maximum temperaturen rond 8 graden. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind tussen oost en zuid. MORGEN EN OVERMORGEN: plaatselijk enkele buien en iets lagere temperaturen, vooral overdag. Morgen zon op: 07.10 onder: 18.32 maan op: 03.11 onder: 10.05 Topsport 'middel om geld te verdienen De ontploffing kwam twee dagen na de aansiag op een café-cabaret die twee doden vergde en een waar bloedbad opleverde. De explosie van gisteren was echter de zwaarste sinds drie maanden. Een woordvoerder van de politie verklaarde dat het 'een mira kel' is dat er nu geen doden zijn gevallen. De bom, die gisteren explodeerde, was geplaatst in een personenauto, die achter een bioscoop in een autover huurbedrijf stond aan de Crosvenor Road in Belfast. Minstens 52 mensen werden zwaar tot licht gewond door rondvliegend glas en metalen onder delen van geparkeerde auto's. Het grote Europa-hotel, dat op vierhon derd meter van de plaats van de ontploffing verwijderd ligt, liep grote glasschade op. Acht auto's op een parkeerplaats werden zwaar bescha digd. Een begin van brand in het hotel kon door de brandweer worden geblust. Kort voordat de bom in de auto tot ontploffing kwam was bij de politie een anoniem telefoontje binnenge komen. Daarin werd met een bom aanslag op de bioscoop gedreigd Onmiddellijk werd de zaal ontruimd en begon de politie een onderzoek. Toen dit niets opleverde mochten de bezoekers weer naar binnen gaan. Maar op dat ogenblik explodeerde de bom in de auto. In Londonderry heeft een bom van 20 kg het Ardowen Hotel zwaar bescha digd. De plegers van de aanslag hadden het hotelpersoneel 25 minuten tijd gegeven het gebouw te verlaten. E vielen geen gewonden. Maar vol gens een legerwoordvoerder is het hotel onherstelbaar vernield. IRA De beide vleugels van het verboden Ierse Republikeinse Leger hebben met kracht ontkend verantwoordelijk te zijn voor de aanslag op het café cabaret Abercorn in Belfast, waar zaterdag twee doden vielen en tal van mensen zwaar werden verminkt door een hevige bom-explosie. Een woord voerder van de professionele vleugel van de IRA heeft in Dublin verklaard dat 'deze vreselijke aanslag ongetwij feld het werk is geweest van extreme Unionisten (protestanten)'. Volgens de man hadden deze extreme protestantse loyalisten al eerder ge dreigd met acties tegen café Aber corn, dat een rooms-katolieke eigenaar heeft. De Noordierse politie blijft ech ter van mening dat de IRA de aanslag heeft gepleegd. Zij wijst op een waar schuwend telefoontje dat zestig secon den voor de aanslag was binnengeko men en dat afkomstig zou zijn ge weest uit een telefooncel in een café dat door IRA-leden pleegt te worden bezocht Van de gewonden van de aanslag van zaterdag liggen er nog negen in kri tieke toestand in het Royal Victoria ziekenhuis van Belfast. Vijf van hen hebben lemeaten verloren en twee ge wonden zijn een oog kwijtgeraakt. Een van de zwaargewonden is het 22- jarige meisje Rosnleen Mcnern. Zij was op het ogenblik van' de explosie bezig inkopen te doen voor haar hu welijk in augustus. Het meisje raakte door de ontploffing twee benen, een arm en een oog kwijt. Haar 21-jarige zusje Jennifer moest twee benen missen. Bijzonder dramatisch was de explosie voor de Noordierse chirurg Fred Bereen. Hij was zaterdag onafgebroken in de weer met slachtoffers van de aanslag. Toen hij thuiskwam kreeg hij te horen dat zijn dochter Janet door de ontploffing was gedood, samen met haar 22-jarige jeugdvriendin Anne Owens. HAMBURG (AFP) Peking zou Roe menië kernwapens toegezegd hebben ingeval van een conflict tussen Moskou en Boekarest. Het Westduitse weekblad Der Spiegel, dat dit meent te weten, schrijft in een lang artikel over een staatsgreep, waartoe in juni 1971 hoge. in de Sow- jet-Unie opgeleide Roemeense officie ren, een poging zouden hebben ge daan. Deze hadden het nationadl-com- munistische bewind van Nicolas Ceau- sescu omver willen werpen met de hulp van Moskou. Na de bevolking gemobiliseerd'te heb ben en de greep op de partij versterkt te hebben, hadden de leiders in Boe karest een beroep gedaan op Chinese hulp. Der Spiegel schrijft verder, dat twee weken voor de r.L-.jè-euwing van het Russisch-Roemeense vriendschapsver drag van juli 1R70, (?«ausescu op de monstratieve wijze een militaire dele gatie naar Peking had gezonden, on der leiding van de minister vari de fensie, Ion Ionita. DEN HAAG De Staat heeft vorig jaar bijna 5.3 miljard meer aan be lastingen ontvangen dan in 1970. Het totaal aan ontvangsten beliep ƒ33.66 miljard. Aan kohier-belastingen (in- komsten-, vennootschaps-, vermogens- en personele belastingen) kwam bijna ƒ1.3 miljard méér binnen, aan niet- kohier-belastingen rond 3.9 miljard. Meer over deze meevallers voor de Staat op pagina 13. 'Ik heb Bonzo's poten i gastendoek gedaan PARIJS (AFP) De Nederlandse stu dent Klaas Jongsma is gisteravond in zijn hotel in Parijs door een ongeluk om het leven gekomen. De student was om half zeven met een stel vrienden in het hotel aangekomen, zo vertelden hotelemployées. De heren waren direct weggegaan om Parijs te gaan verkennen. ROTTERDAM Voor de mond van de Westerschelde. in de directe omge ving van lichtschip Noordhinder, zijn vanmorgen twee schepen met elkaar in aanvaring gekomen. De bemannin gen van beide vaartuigen gingen van boord. Omstreeks half tien vanmorgen meldde de kapitein van de Katie H, een Britse kustvaarder van 635 ton, de aanvaring. Het was tevens het laat ste bericht dat opgevangen werd. om dat de bemanning overhaast in de bo ten moest gaan. De Katie H zonk kort na het ongeluk. In dezelfde reddingsboot stapten en kele minuten later de opvarenden van de Belgische vissersboot Zeebrugge 462. Oi/k dit schip was er slecht aan toe. Het maakte water en dreigde even eens te zinken. Onmiddellijk kwam een grootscheepse reddingsactie op gang. Talloze sche pen in de druk bevaren scheepvaart route verlegden hun koers naar de opgegeven positie. Vanuit België ver trokken enkele sleepboten alsmede twee helikopters van de Belgische ma rine. De hefschroefvliegtuigen maakten het eerst contact met de op zee rond drijvende bemanningen. Getracht zou worden de mensen aan boord te ne men. Voor zover bekend wordt niemand ver mist. Aan boord van de Zeebrugge 462 bevond zich om elf uur nog een op varende die het schip zo goed en kwaad dit ging in de koers trachtte te houden. ATHENE (UPI/AFP) Twee wagons van een expressetrein naar Athene zijn vanochtend in een rivier terecht gekomen doordat een spoorwegbrug bezweek. Er zijn zeker twee doden en vijftien gewonden. Het ongeluk gebeurde bij het berg dorp Platamon, 100 km ten zuiden van Saloniki. Vermoedelijk heeft de voort durende regenval van de afgelopen twee maanden de spoorwegbrug aan getast. LONDEN (AFP) Het Britse Lager huis heeft gisteravond met een meer derheid van 47 stemmen een motie van wantrouwen verworpen, die de Labour- oppositie tegen de regering Heath had ingediend omdat deze gepoogd zou hebben het parlement met betrekking tot de EEG-kwestie te 'muilkorven'. De Conservatieve regering kreeg 317 stemmen, de oppositie 270. RITA Binnenland Voorlichting helpt ons uit liet slop 5 Leiding VU aanvaardt amen dementen 9 Progressieve partij zou op meerderheid kunnen reke nen 10 Buitenland Moskou keert zich tegen nationalisme 7- India: zelfvertrouwen nam toe 7 Kerk Vastenactie voor milieube heer 2 Wurmbrand in ons land 2 Sport Rinus Israel: vertrouwen in karakter Feyenoord 11 Economie Winst Hoogovens lager 13 UI» de kerkbladen 2 Men schrijft ons 2 Boekenetalnge 2 Commentaar 5 Even puzzelen 5 Dlehlbij en verder 5 Weienschap 5 Radio- en tv-prograinma s G Strips, feuilleton 6 Kunst 10 Beurs 12 AMSTERDAM Op 90-jarige leeftijd is te Amsterdam overleden de gerefor meerde nieuwtestamenticus prof. dr. Frederik Willem Grosheide, die van 1912 tot 1953 hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geweest. Hij heeft als zodanig meegewerkt aan de vorming van een niet onaanzien lijk aantal der thans nog dienstdoen de gereformeerde predikanten. Meer dan dertig van zijn leerlingen pro moveerden bij hem. Bekendheid kreeg prof. Grosheide ook als voorzitter van het Nederlands Bij belgenootschap. Hij heeft deze funktie van 1939 tot 1952 bekleed en een zeer werkzaam aandeel gehad in de tot standkoming van de nieuwe vertaling van de bijbel (de vertaling van het nieuwe testament kwam onder zijn lei ding gereed). Voorts was hij o.m. voorzitter van de gereformeerde zondagsschoolvereni ging 'Jachin' trouwens, in het algemeen had het evangelisatiewerk zijn aandacht en liefde en van de gereformeerde predikantenvereniging. Hij schreef verscheidene commenta ren en was mee door zijn irenische natuur een man van gezag en aanzien. Zie ook pagina 2. ELBURG Bij de N.V. Schokbeton in Elburg is gistermiddag de 54*jarige werknemer R. Schoonhoven uit Ooster- wolde verongelukt. De man kreeg een 560 kilo wegende betonplaat op zich. Advies Nederlandse Kampeerraad Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse Kampeerraad wil het vrije kampé ren, bijvoorbeeld bij een 'boer op het erf. op beperkte schaal toe staan. Een advies van deze strek king is gisteren aan staatssecreta ris Vonhoff (CRM) uitgebracht. Het vrije kamperen is in het afge lopen seizoen inzet geweest van vaak verbitterde gevechten tussen boeren en de plaatselijke autoritei ten die het vrije kamperen niet konden of wilden toestaan. De boe ren hebben zich sindsdien vere nigd in de Stichting Vrije Recrea tie. De Nederlandse Kampeerraad wil deze vorm van kamperen nu als volgt gestalte geven. Vrij kamperen zal in principe al leen mogelijk zijn op erven in bepaalde gebieden. aangewezen door provincie en gemeenten. Op deze erven geldt de beperking dat er niet meer dan drie caravans of tenten mogen staan voor maximaal tien personen. Er mag niet langer dan drie dagen gekampeerd wor den. Voor een langer verblijf van maximaal drie weken is een ver gunning van b en w nodig. anderzijds is er toch enige ruimte gecreëerd voor de individuele kam peerder. Vaste standplaatsen op een boerenerf worden door de Kampeerraad ten stelligste afgewe zen. 'Daarmee zouden blijvende storende elementen in het land schap worden geïntroduceerd en dat willen we nu juist voorkomen', aldus de heer Verdouw. Kampeerwet Middenweg De voorzitter van de kampeerraad, de heer I-I. Verdouw meent met dit voorstel een redelijke middenweg te bewandelen. Enerzijds wordt er mee voorkomen dat het i land schap door een ongebreidelde groei van deze vorm van recreatie 'ver loederd of verpauperd wordt' en Dit advies maakt deel uit van een veel ruimer advies, waarin de wen- selijkhei dwordt bepleit van een algemene kampeerwet. Met deze wet zou het mogelijk gemaakt moeten worden een centraal kampeerbe- leid te voeren, onder meer door aan gemeenten dwingende regelin gen voor te schrijven bij het op stellen van hun kampeerverordenin- gen. In deze wet zou ook het vrije kamperen geregeld moeten wor den. De heer Verdouw acht het overi gen sniet uitgesloten dat de voor stellen mei betrekking tot het vrije kamperen reeds in het sei zoen 1973 uitgevoerd kunnen wor den. Staatssecretaris Vonhoff heeft toegezegd op zeer korte termijn bekend te zullen maker of hij zich met de hoofdlijnen van het rap port kan verenigen. Wanneer dit het geval zou zijn is het altijd mogelijk reeds op de uiteindelijke wettelijke regeling vooruit te lo pen. De kampeerraad zal dat dan doen door de gemeenten in die zin te adviseren. Uw krant vernieuwd en uitgebreid Nieuwe abonnees opgeven is nu gemakkelijk Verdien zelf een leuke attentie naar keuze U hoeft alleen maar deze vernieuwde en sterk uitgebreide krant van hand tot hand tc laten gaan. En don de bon hiernaast invullen. Postzegel niet nodig als u op de envelop schrijft: f^Bon noteer als nieuwe abonnee: Noom: Adres: Plaots: De nieuwe obonnee ontvangt de kront 14 dagen gratis, en bespqarl lenminsie 3.— abonnementsgeld Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mopje postpone? ptollrvo schooltje ■MHMPBHntabhj» V enveloppen (lleu«nonde»ietlet) met briefpop-er t„ - mm wmm tmmm mmm mmm mmmm mem Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1