Bhoetto vervangt de leger-top in Pakistan Frankrijk vreest nieuwe 'hete lente' Stoten gordel onder doen de Muskie snikken Baader-Meinhof-lid Grashof in arrest Palestijnen zouden met Libanezen vechten Het parlementaire stelsel in Ulster wordt gewijzigd Scherpe aanval Hanoi op Nixon Nixon geeft meer steun aan Athene Makarios bereid om af te treden Nieuwe hartgangmaker 'kan twintig jaar mee' Bl'ITEXLAX» U NE^ DELHI (Reuter, AP) - President Zoelfikar Ali Bhoetto van Pakistan heeft gisteren onver wachts een militaire reorganisatie doorgevoerd, door de opperbevelhebbers van het leger en de luchtmacht, die als zijn naaste medewerkers werden beschouwd, te vervangen. ngaH WÉ Afgezien van het ontslag van de leger commandant, luitenant-generaal Goel Hassan en de luchtmacht-chef Rahim IGian, kondigde Bhoetto ook het ont- rnai aer -'an twee vice-maarschalken bij de luchtmacnt, drie' piloten en een commandant van een leger-eenheid. Bhoetto heeft luitenant-generaal Tik- ka Khan als nieuwe staf-chef be noemd. Hij is de voormalige opperbe velhebber van het Pakistaanse leger in Oost-Pakistan (het huidige Bangla- desj) en onder zijn leiding gingen de Westpakistaanse troepen buitenge woon gruwelijk tegen de Bengali's tekeer. Tikka Khan werd meteen tot generaal bevorderd. De nieuwe opperbevelhebber van de luchtmacht is vice-luchtmaarschalk Zafar Chowdhoery, die luchtmaar- schalk is geworden. Goel Hassan was door Bhoetto zelf tot opperbevelhebber benoemd op 20 december, de dag dat hij generaal Jachja Khan als presi dent opvolgde. De ontslagen werden door de Paki staanse radio-omroep als 'noodzakelijk' beschouwd. Later gaf Bhoetto in een radiorede te kennen, dat hij 'de kolo niale structuur van het leger had veranderd'. Hij maakte een toespeling erop, dat politieke intriges de oorzaak geweest waren van de nieuwe verras sende ontwikkelingen. Hij zei nl. dat hij vastbesloten was 'te voorkomen, dat beroepsmilitairen beroepspolitici worden', wat naar hij zei in Pakistan was gebeurd, sinds generaal Mohammed Ajoeb Khan m 1958 na een staatsgreep zonder bloedvergieten staatsleider werd, waarmee een perio de van tien jaar burger-bestuur werd afgesloten. De regering van Bangladesj heeft vo- BELFAST (AFP) De premier van Noord-Ierland, Brian Faulkner, heeft te kennen gegeven, dat er binnenkort wijzigingen in het parlementaire stel sel van Ulster komen. Hij zei dit op de jaarvergadering van de partijraad van de Unionistische partij. Deze wijzigingen kunnen een rol spe len bij het 'versterken van de rege ringsinstellingen van Noord-Ierland.' Verwacht wordt, dat aan de gekozen vertegenwoordigers van de rooms- katholieke minderheid die het parle ment boycotten, zal worden gevraagd de dialoog met de regering in Belfast te hervatten. Faulkner noemde het 'buitengewoon' dat deze vertegenwoordigers altijd klaar staan om naar Londen, Dublin of zelfs naar Washintgon te gaan om over de toekomst van Ulster te spre ken, 'terwijl zij elke discussie met de vertegenwoordigers van hun eigen me deburgers weigeren Dat betekent een groot verraad.' De premier keerde zich tegen de pers, die hij ervan beschuldigde, de 'ter roristen' aan te moedigen tot het denkbeeld, dat het verzet tegen hen ineen zal storten, dat de geïnterneer den vrijgelaten zullen worden, dat het parlement zal worden afgeschaft en dat Ierland op korte termijn zal wor den herenigd. Over senator Kennedy zei hij, dat deze getoond had, hoe groot zijn vooroor delen en zijn onwetendheid zijn door het Noordierse parlementaire selstel aan te vallen en de terugtrekking van de Britse troepen te vragen. Bhoetto rige maand aangekondigd, dat zij de nieuwe Pakistaanse opperbevelhebber Tikka Khan, wiens bijnaam 'De tijger van Bengalen was', als een oorlogs misdadiger beschouwt en hem ter ver antwoording wil roepen. Men neemt aan dat Bhoetto tot de ingrijpende veranderingen in het le ger gedwongen was na de sporadische stakingen van de Pakistaanse politie in de afgelopen dagen. Bhoetto wijdde een groot deel van zijn speech aan de PARIJS (AP) Noord-Vietnam heeft een van zijn scherpste aanvallen op president Nixon gelanceerd door hem een 'bloeddorstige, imperialistische leider' te noemen. De aanval scheen ook ten dele bedoeld te zijn voor Communistisch China. In een lang artikel in het Noordviet- namese blad 'Nhan Dan' werd de Amerikaanse houding in de oorlog in Vietnam (zoals die is neergelegd in het Sjanghai communiqué, waarmee 't bezoek van Nixon aan China is afge sloten) scherp gekritiseerd. Het artikel noemde ook Nixons verkla ringen tijdens zijn bezoek aan de grote muur' en zijn wens om alle mu ren tussen volkeren te slechten 'Op hetzelfde moment, dat hij zich in zul ke langdradige bewoordingen uitliet, gaf hij aan de Amerikaanse vliegtui gen opdracht hun aanvallen op de twee zones van Vietnam te intensive ren aldus het Noordvietnamese blad. WASHINGTON (UPI, Reuter) - Pre- sident Nixon heeft besloten de mili taire en economische hulp aan Grie kenland te hervatten, die eerder door het Amerikaanse Congres was afgesne den bij wijze van protest tegen de militaire dictatuur. Volgens Charles Bray, de woordvoer- der van het Witte Huis. is Nixon tot zijn besluit gekomen vanwege 'alles overheersende Amerikaanse veilig heidsbelangen'. (ADVERTENTIE) KOERS, UW opinieblad Recht(s)e KOERS, zonder afwijken zo broodnogig in onze tijd. Het echte reformatorische geluid op alle gebied. Onafhankelijk, maar beginselvast. Vóóraan in de strijd voor de rechtzinnigheid. Tegen alles wat Gods Woord verbuigt en verkracht. Tegen de revolutie het Evangelie. Hpt ANDERE GELUID m de Nederlandse opiniepers. Abonnementen, proefnummers, inlichtingen- KOERS, SOESTERBERGSESTRAAT 172. SOESTDUINEN. TELEFOON 02155-8228. TEL AVIV. BEIROET, DAMASCUS (Reuter, UPI, AP) In het zo genaamde 'Fatah-Iand' in het zuid-oosten van Libanon is er volgens mededelingen van Israëlische bewoners van nederzettingen in het noorden gisteren slag geleverd tussen Palestijnse commando's en Libanese troepen. Ze hadden het geluid van explosies en vuurge- vechten gehoord. Het Israëlische leger heeft bekend gemaakt, dat er geen acties van zijn strijdkrachten aan de gang waren. De Israëlische minister van defensie Da- jan heeft gisteren nog eens zowel Libanon als Syrië gewaarschuwd, dat het noodzakelijk kan zijn hun gebied binnen te vallen om Israëlische burgers voor acties van de commando's te beschermen. Hij zei dat de Palestijnse commando-bewe ging zou desintegreren, als zij niet in staat was vanuit Libanon of Syrië te opereren, nu ze uit Jordanië was gegooid Dajan zei dat er een verschil was tussen Libanon en Syrië, omdat de Libanese regering en het Libanese leger na de jongste Israëlische acties tot de conclusie gekomen waren dat het verstandiger was Arabische guer rilla-activiteiten vanaf Libanees grondgebied te voorkomen. Dajan sprak als zijn mening uit, dat Syrië uiteindelijk op dit moment geen oor log wenste, ondanks het feit dat het bereid scheen te zijn om Israëlische tegen-aanvallen en represaille-acties te ondergaan. De Palestijnse commando's hebben meegedeeld, dat zij een aantal aanbal len op Israëlische posten in de Golan- hoogten hebben ondernomen, waarbij vele Israëli's gedood en gewond wa ren. Vanuit Tel Aviv is hierover niets meegedeeld. De hoofdredacteur van Al Ahram, Hassanan Heykal heeft in zijn weke lijkse artikel niet geschreven, dat de Egyptenaren de oorlog met Israël maar moeten vergeten zoals een persbureau gisteren abusievelijk meld de maar dat Egypte zowel van politieke als van machtsmiddelen ge bruik moet maken. Hij betoogde dat ook Amerika en Rusland niet uitslui tend van machtsmiddelen gebruik kunnen maken, ondanks het feit dat deze landen macht hebben. Heykal raadde aan, dat Egypte van allerlei diplomatieke middelen gebruik moest maken en tegelijkertijd zijn militaire middelen moest versterken, om uit eindelijk de Israëli's uit Arabische ge bieden te krijgen. handhaving van orde en gezag. Hij zei dat de interne stabiliteit van het land één van de belangrijkste noodzakelijk heden voor het ogenblik was, aange zien het land nog steeds in oorlog met India verkeerde. Hij beloofde, dat hij het leger tot 'de beste vechtmachi ne van geheel Azië zou maken. Daar om had hij een groot aantal 'dode takken' uit het leger verwijderd. Maar hij riep ook op tot vrede met India en met Bangladesj. Hij zou graag met de leiders van India en Bangladesj onderhandelingen voeren, omdat Pakistan niets liever wil dan in vrede te leven en van het pad van conflict en strijd af te gaan'. De Pakistaanse president deed een beroep op India om de 90.000 Pakistaanse krijgsgevangenen vrij te laten, 'als een gebaar van goodwill'. NICOSIA (Reuter. UPI, AFP, AP) Aartsbisschop Makarios van Cyprus heeft gisteren zijn ministers te kennen gegeven, dat hij gehoor zal geven aan de wens van de Heilige Synode van de Orthodoxe kerk van Cyprus om als president af te treden, als zijn drie mede-bisschoppen hun eis tot zijn aftreden met intrekken. Voorts zou hij volgens de pers van Cyprus geëist hebben dat de Griekse regering een openlijke verklaring afgeeft, waarin steun betuigd wordt aan de huidige regering van Cyprus. In de hoofdstad Nicosia en in andere steden zijn gisteren grootscheepse be togingen gehouden door de bevolking ten gunste van Makarios. In een massale betogiag in Nicosia, die zowel door de machtige rechtse boerenbond, als door de even machtige linkse federatie van vakverenigingen was ge organiseerd, werden felle aanvallen op Athene vericht. Eén van de naaste medewerkers van Makarios, de wijbis schop van Constania, riep op 'om de handen van allen af te hakken, die zich tegen de aartsbisschop verzetten'. Onder luid gejuich riep dr. Vassos Lyssarides, de lijfarts van Makarios tot de enorme menigte: 'Makarios, vandaag vertegenwoordigt u heel Griekenland'. Er werden vlaggen mee gevoerd en talrijke slogans als 'Het volk herkiest vandaag hun president' en 'Schande over de verraders bis schoppen'. Makarios werd in 1959 tot aartsbisschop gekozen, in 1960 werd hij tot president van de republiek Cyprus gekozen en een paar jaar geleden met meer dan 90 procent opnieuw herkozen. In de kuststad Limassol in het zuiden is gisteren een politieman door een pistoolschot zeer. ernstig gewond. Hij was het eerste slachtoffer van de huidige crisis. Het incident kwam en kele uren, nadat honderden aanhan gers van Makarios geprobeerd hadden het bisschoppelijke paleis in Limassol te bestormen, waar naar verluidt twee van de drie anti-Makarios- bisschoppen zich zouden bevinden. De betogers werden verdreven door een groep gewapende burgers. Later hebben regeringswoordvoerders mee gedeeld, dat deze ordedienst inder daad gerechtigd was wapens te dragen en wellicht verantwoordelijk was voor het neerschieten van de agent. De Westduitse politie bewaakt het huis in Hamburg waar, na de schermutseling met het lid van de Baader-Meinhof-groep Manfred Grashof en diens metgezel Wolfgang Grundman, grote hoeveèlheden wapens, munitie en materiaal om paspoorten te vervalsen, werden gevonden. De toestand van de inspecteur van politie Hans Eckhardt is kritiek. HAMBURG (DPA, AP) Bij een vuurgevecht in nachtelijk Hamburg is gisteren de 25-jarige student Manfred Grashof gewond geraakt, die deel uit maakt van de groep rondom Andreas Baader en Ulrike Meinhof. Hij werd gezocht wegens poging tot moord en medeplichtigheid aan bankovervallen. Volgens de politie is Grashof een van de kopstukken van de 'rode leger-frac- tie, die Ulrike Meinhof op ideologische gronden heeft verdedigd. In een brief van Baader werd vorige maand uitbrei ding van dit 'leger' eoi verhoogde acti viteit aangekondigd. Grashof werd aangeschoten, nadat hij een 50-jarige inspecteur van politie met schoten in de buik, borst en hart streek had getroffen. De inspecteur was met een collega een woning bin nengegaan, nadat zij een tip hadden gekregen, dat leden van de Baader- Meinhof-groep zich daar ophielden. Rond middernacht verschenen de twéé mannen. Na het 'handen hoog, politie' begonnen de twee onmiddellijk te schieten. De inspecteur werd getroffen. Toen de andere politieman terugschoot werd een van de mannen gewond, die beiden gearresteerd konden worden. De vriend van Grashof wordt ervan verdacht, betrokken te zijn geweest bij een bankoverval in december in Kai- serslautern. Daarbij werd een 32-jarige politieman doodgeschoten. De buit be droeg 134.000 mark. Bij het opsporen van leden van de Baader-Meinhof-groep zijn tot dusver vijf mensen gedood. Donderdag viel er een dode bij een vuurgevecht in Augsburg tussen de politie en mensen, die zich verdacht gedroegen. In Berlijn is vandaag het hoofdkwar tier van de recherche door een explo sie getroffen. De aanslag wordt gezien als vergelding voor de dood van de 32-jarige Thomas Weisbecker, de link se activist, die donderdag in Augsburg werd neergeschoten. De vrouw, die bij Weisbecker in de auto zat, werd gear resteerd. Zij weigerde zich bekend te maken. BONN (Reuter) De Westduitse chirurg dr. Hermann Funke (30) lijkt een kleine revolutie te hebben be werkstelligd op het gebied van hart- gangmakers, de elektrische apparaat jes die in het lichaam van een patiënt worden aangebracht en met kleine stroomstootjes zorgen dat het hart regelmatig blijft kloppen. Het bezwaar dat de batterijtjes van zo'n apparaat elke paar jaar moeten worden vernieuwd, waar telkens een operatie voor nodig is, werd de laat ste tijd af en toe al ondervangen door en kleine kernenergiebron te gebrui ken, die het veel langer volhoudt. Dr. Funke heeft nu een apparaat met 'gewone' batterijtjes ontwikkeld, dat het nóg langer volhoudt. Er zit name lijk een elektronisch regelsysteem in dat de grootte van de stroomstootjes aanpast aan de werkelijke behoefte van het hart. Dat levert een energie besparing op van zo'n 90 procent en dus een geschatte levensduur van 20 jaar. De huidige gangmakers werken continu op 'vol vermogen'. De nieuwe gangmaker kost naar schatting nog geen 5000 gulden, dat is een derde van de prijs van het vol gens Kunikes chef prof. Gütgemann nu ouderwets lijkende model met atoomaandrijving. door Jelte Rep De voorverkiezingen in de Ameri kaanse staat New Hampshire, vol gende week dinsdag, lijken op het laatste moment toch minder saai te zullen verlopen dan aanvankelijk was aangenomen. Deze opleving in de eerste ronde van de Amerikaanse presidentsverkiezingen, die de ge schiedenis dreigde in te gaan als één van de vervelendste tot nu toe, is geheel te danken aan één man: William Loeb, kranten-uitgever/ hoofdredacteur van beroep, die wat politieke opvattingen betreft zo ui terst rechts is, dat hij min of meer floklore is geworden. In zijn hoofdartikelen op de voorpa gina van de Manchester Union Lea der h"t enige ochtendblad van de staat heeft Loeb president Eisen hower uitgemaakt voor 'een stinken de hypocriet', president Kennedy voor 'de grootste leugenaar van de VS' en senator Gene McCarthy voor een 'stinkdier'. Richard Nixon, die vier jaar geleden met Loebs hulp de voorverkiezingen hier overtuigend won, mag zich echter niet langer in de steun van de zakenman verheu gen. Ingekapseld door 'de boze dr. Kissin ger' heeft Nixon althans volgens de heer Loeb 'de regering van de vrije Chinezen opgediend als Chi nees eten om te worden verscheurd en geconsumeerd door de Rode Moordenaars in Peking'. Vriend en vijand geven toe dat Loeb in staat is tenminste een paar duizend stem mers van gedachten te doen veran deren. En nu de conservatieve, maar populaire commentator William Buckley, van zijn trip naar China bijna onmiddellijk naar New Hamp shire is doorgereisd om kracht bij te zetten aan de aanval van rechts, kan het aantal 'ommezwaaiers' nog wel groter worden. Loebs aanvallen op de Democrati sche koploper lijken evenwel veel grotere gevolgen te zullen hebben. Zijn aanvallen op 'flip-flop Muskie'. alias 'Moskou-Muskie' kregen onver wacht een merkwaardige response "?>n de senator. Wat Loeb in zijn krant liet afdrukken, was van zo'n minderwaardig allooi, dat niemand van Muskie verwachtte, dat hij het zou beantwoorden. Loeb beweerde dat Muskie een afkeer had van Franse Amerikanen en die zijn talrijk in New Hampshire, dat tegen de Canadese grens aanligt. Dit ge beurde in een in kinderlijk schrift geschreven brief, compleet met spel fouten. gericht aan Loeb, die gefoto- conteerd afgedrukt werd op de voor pagina van de Manchester Union Leader. De briefschrijver beweerde op een bijeenkomst te zijn geweest, waar de senator werd gevraagd of hij wel kennis had van het rassenprobleem, dat in diens thuisstaat nauwelijks bestaat. Muskie zou geantwoord heb ben dat er geen zwarten waren in Maine, 'maar we hebben Cannocks' (een scheldnaam voor Franse Ame- rikr>n"ii). Het begeleidende hoofdar tikel hoonde: 'We wisten altijd wel dat senator Muskie een hypocriet was, maar we hadden nooit ver wacht dat hij dit zo duidelijk zou maken'. Al eerder had in Loebs krant een verhaal gestaan over de vrouw van Muskie, die op een ver- Edmitnd Muskie kiezingstoernee door de staat, tegen journalisten gezegd zou hebben: 'Wie weet er wat vieze moppen?' en andere minder gepaste opmerkingen zou hebben geplaatst. In woede ontstoken beende Muskie naar het gebouw van de Manchester Union Leader om tegen dat decor William Loeb te beschuldigen van lage aanvallen tegen hem en zijn vrouw. De uitgever werd een 'laffe lafaard' genoemd, maar toen Muskie zijn vrouw ter sprake bracht, ver stikte zijn stem en barstte hij in tranen uit; welgeteld drie maal in evenvele minuten. Terwijl Muskie twintig seconden lang tegen zijn emoties vocht, trachtte één van zijn campagnemensen de pijnlijke situa tie te redden door de ontstelde me nigte luidkeels te vragen: 'Wie is er voor Muskie?' Er steeg een gejuich op, dat precies lang genoeg duurde voor Muskie om zich te herstellen. Muskie's verlies van zelfcontrole was evenwel niet onopgemerkt voorbij gegaan. 'Je zelfbeheersing verliezen en. janken is iets wat je niet doet als je een kerel bent', gniffelde Loeb met ingehouden plezier na af loop. De uitgever was ervan over tuigd dat de senator tot nu toe de onbetwiste koploper onder de Demokratische presidentskandidaten 'een zeer ernstilge tactische ver gissing' had gemaakt. Met veel plezier wreef Loeb nog eens extra zout in Muskie's wonde: 'Ik heb mensen aan de westkust en in het zuiden gehoord en het enige wat zij zeggen is: 'Lieve help. Wat een dwaas moet die man zijn om zoveel stampij te maken over jou en je aanvallen en om zo emotioneel te doen*. Wat voor effect het Incident op de populariteit van Edmund Muskie zal hebben, is onvoorspel baar. Maar één ding Is zeker: de Ameri kaanse kiezers wensen iemand in het Witte Huis, die in ieder geval zijn zenuwen de baas kan, temeer daar zich in die woning de knop voor Amerika's kernraketten be vindt. Vier jaar geleden betekende New Hampshire voor presidentskan didaat George Romney het einde van zijn aspiraties, nadat hij zich had laten ontvallen dat hij van Amerikaanse generaals in Saigon 'een hersenspoeling' had gekregen. door Chris Blankenburgh Een plotseling nieuw ontwaken van een golf van revolutionair links protest lieeft in Frankrijk be zorgdheid gewekt over een mogelijke nieuwe hete lente, zoals die van mei 1968. Het nieuwe revolu tionaire elan van gebundelde, uiterst linkse splintergroepen (gauchisten) is het afgelopen weekeinde aan de oppervlakte gekomen na een dramatisch incident bij de Renault-autofabrieken in Billancourt, vlak bij Parijs. Vorige week vrijdag werd daar de 23- jarige militante maoist Rene-Pierre Overney door een bewaker van Re nault doodgeschoten. Overney was met een aantal aanhangers opgerukt op het erf van Renault, waar arbei ders zich bij de poort hadden verza meld om hun weekloon in ontvangst te nemen. Het was de bedoeling van de maoisten (één van. de vele uiterst linkse splintergroepjes), de arbeiders hun idealen voor te leggen en hen een nieuwe dosis klassebewustzijn te verschaffen. Deze poging Liep uit op een tragedie. Jean-Antoine Tramoni, een 36-jarige bewaker van Renault greep naar een revolver en schoot Overney, volgens ooggetuigen, in koelen bloede neer. De bewaker werd gearresteerd. Maar in Parijs ontstaken de gauchisten in hevige woede. Zij protesteerden met de grootste felheid tegen het feit dat de bewakers van Renault, dat een genationaliseerd bedrijf is, kennelijk met wapens op zak mochten rondlo pen en dat het concern een eigen politiekorps heeft dat op recalcitrante groeperingen kon schieten. In Parijs werd afgelopen dinsdag een massabetoging gehouden, waaraan door ruim 30.000 linkse studenten, middelbare scholieren en jonge arbei ders werd deelgenomen. Het werd een vlammende demonstratie tegen wat werd genoemd 'het toelaten van fas cistische benden' binnen de muren van Renault. Het was voor het eerst dat een groot aantal, elkaar anders fel bestrijdende, linkse splintergroepjes optrok tegen het gaullistische systeem, dat president George Pompi dou van generaal Charles de Gaulle had geërfd en in stand houdt. De vrij onverwachtse linkse manifes tatie van eenheid tegen het 'Pompido- liaanse kapitalisme' wekte niet alleen de bezorgdheid van de gaullistische meerderheid De Franse communisti sche partij, die bezig is zich klaar te maken voor de algemene verkiezingen van volgend jaar, haastte zich van de gauchistische demonstraties te distan tiëren. Plaatsvervangend partijleider Georges Marchais verklaarde dat niet alleen de gevestigde macht en de directie van Renault voor de dood van Overney verantwoordelijk zijn, maar 'allen die sterk gespeculeerd hebben op de gauchistische groepen om de communistische partij te be vechten'. Marchais verklaarde dat er hoe dan ook geen nieuwe meirevolte zoals in 1968 mag ontstaan. 'Ik stel de vraag: gaat men opnieuw beginnen zoals in 1968? Ik antwoord: nee, dat zal niet opnieuw gebeuren'. In tegenstelling tot een aantal Franse vakbonden, dat het neerschieten van Overney fel veroordeelde, verweet de CGT, de door communisten gedomi neerde vakbeweging, dat 'mensen van fascistische inslag en met een maois- tisch stempel' in het Renault-concern een reeks provokaties hebben uitge lokt, waardoor de werkgevers een nieuwe stok in handen krijgen om de arbeiders te slaan. De poging van de Franse communisten de linkse frac ties de wind uit de zeilen te nemen, leidde tot felle reacties tegen partij leider Marchais. Linkese groeperingen verweten Marchais dat hij een "leuge naar en medeplichtige aan de slach ting' was. Daaruit kwam de hevige strijd aan de oppervlakte die momen teel in Frankrijk wordt gevoerd tus sen de officiële communistische partij en de vele marxistisch-leninistische en maoistische groepjes, die met de CP hebben gebroken. Nog steeds zijn de gauchisten in Frankrijk niet vergeten dat de meirevolte van 1968 geen dras tische hervormingen opleverde door de dubbelzinnige houding van de communistische partij. Deze partij van het Franse tegen-establishment trachtte destijds de ontstane revoluti onaire situatie voor eigen doeleinden te gebruiken. Maar daardoor slaagde generaal de Gaulle er vrij spoedig in het initiatief weer in eigen hand te nemen. Nu volgend jaar in Frankrijk algeme ne verkiezingen worden gehouden wordt door de linkse oppositie 'n hard gevecht geleverd om de stemmen van de arbeiders in de ondernemingen te verwerven. Het is vooral een poging invloed te krijgen op de vakbonden, die rechtstreeks in contact staan met de arbeiders binnen de bedrijven. Het propageren van politiek binnen de fabrieksmuren is streng verboden. Maar via de vakbonden is het voeren van een verkapte politieke propagan da wel degelijk mogelijk. Aan de strijd om invloed in de vakbondsafde lingen in de concerns wordt krachtig deelgenomen door de diverse gauchis tische splintergroepen. Hun aanhang is echter nog zeer gering, terwijl de communistische CGT via haar 5200 cellen met naar schatting 100.000 par tijleden zich vast heeft genesteld in het hart van de Franse concerns. De trotskistische, marxistisch-leninisti sche en maoistische fracties zijn ech ter gedwongen hun campagne voor het grootste deel bij de poorten van de fabrieken te voeren. Zij houden er politieke manifestaties en verspreiden tal van vlugschriften. Het was tijdens een dergelijke manifestatie dat de maoist Overney werd gedood. De toenemende actie van links was vooral ook het gevolg van de nauwe banden tussen de directies van de grote Franse industrieën en de rege rende gaullistische meerderheid, die de afgelopen tijd door een reeks van schandalen in diskrediet is gebracht. De linkse oppositie verwijt de indus triëlen zelf wel degelijk binnen de fabrieksmuren politieke propaganda ten gunste van het post-gaullisme te bedrijven, terwijl de oppositie dat niet mag. Daar kwam bij dat tal van directies een nauwlettende controle uitoefenen op de politieke opvattin gen van hun werknemers. Zo schreef Thierry Pfister deze week in het Franse dagblad Le Monde dat een groep industriëlen in Parijs en omge ving een reeks verklikkers de arbei- ders-c-afé's laat binnentrekken om te gen betaling na te gaan wat daar gezegd wordt. Ook binnen de bedrij- Het is nog niet zover als in 1968 toen tijdens de mei-revolte Parijs veel weg had van e enslagveld, zoals deze foto laat zien. Nu de be- drijfspolitie van Renault een linkse betoger heeft doodgeschoten, vrezen velen dat nieuwe grootscheepse onlusten zullen uitbreken. ven zijn informatie-netwerken opgezet om de pols te voelen van het perso neel, aldus Pfister. Franse politici en commentatoren ma ken zich zorgen dat het nieuwe revo lutionaire vuur, door de dood van Ovemey opgevlamd, mogelijk verdere politieke gevolgen zal hebben en mo gelijk zelfs op een herhaling van mei 1968 zal uitlopen. Veel elementen van de situatie van mei 1968 zijn weer in Frankrijk aan wezig. Middelbare scholieren en stu denten blijven revolteren tegen het autoritaire onderwijs en de beknot ting van het aantal studenten. Zij zijn tevens gefrustreerd door de grote moeite om na hun opleiding aan het werk te komen. De felle actie van de rechtse minister van binnenlandse za ken, Raymond Marcellin, tegen alles wat links is heeft vooral bij de jonge ren veel wrevel gewekt. Onder Mar cellin zet de al herhaaldelijk geschan daliseerde politie haar harde optreden voort tegen langharige jeugd, die daardoor per definitie tot 'gauchist' is bestempeld. Het huidige bewind van president Pompidou is aangetast door de ieeks politieke schandalen van het afgelo pen jaar. De belastingperikelen waar in premier Jacques Chaban-Delma* verzeild is geraakt, heeft zelfs fit betogingen van uiterst rechtse groepe ringen geleid. In maart 1968 ontstond in Frankrijk in hoog tempo een chaotische situatie nadat de politie een paar linkse jon geren had opgepakt. Zij hadden enke le gebouwen met explosieven bescha digd. Onmiddellijk daarop groeide aan de universiteit van Nanterre de Bewe ging van de 22ste maart, die zich behalve tegen het verbod op politieke activiteiten op de universiteiten, ook tegen deze arrestaties richtte. Het was toen een betrekkelijk klein aantal link se jongeren dat een kruitvat vol onlustgevoelens over het bewind van generaal de Gaulle tot ontbranding bracht. Zij waren het die de meirevo lutie van 1968 ontstaken. Nu, zo wordt gevreesd, zou de dood var. Rene-Pierre Overney, wel eens opnieuw het startsein kunnen zijn voor een nieuwe revolutionaire golf in Frankrijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8