Lachmon uit op tijdwinst met statuut dichtbij Identiteit Misleidend briefje 'verjaagt' vogels Voorzitter van Surinaams parlement: Nederland is nu eenmaal de grootste Het weer De Brauw wijkt af van aanbeveling Academische raad Eind maart rapport over defensieuitgaven Nieuwe moraal? Vier jaar lagere school is zat hartfeestje pe(p)er Duitse douane pakt Nederlander met 8 kg hasj in Venlo caramel drugdrank TROUW KW ARTET ZATERDAG 4 MAART 1972 BIWÏXIAXO 7 Commentaar Wederom is de vraag in discussie over de mogelijkheid van een federatieve samenwerkingsvorm tussen de drie vakcentrales. NKV en NW schijnen het daarover aardig eens te zijn. Mag men de berichten geloven dan zou nog dit jaar zo'n federatie tussen NKV en NVV in werking kunnen treden. Van CNV-zijde kijkt men voorshands tegen het ontworpen model nog erg huiverig aan. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft er nooit twijfel over laten bestaan dat het bereid is tot verdergaande intensieve samenwerking tussen de drie vakcentrales. Zulks is trouwens in het belang van alle werknemers. Maar evenzeer heeft het er nooit twijfel over laten bestaan, dat in eventuele nieuwe samenwerkingsvormen de vakcentrale als zodanig nimmer op het tweede plan mag komen te staan. Er moet voor de vakcentrales de moge lijkheid open blijven voor een redelijk zelfstandig bestaan. Het federatiemo del zoals dat thans onderwerp van gesprek is tussen de vakcentralen biedt voor zo'n redelijk zelfstandig bestaan weinig of geen mogelijkheden. Voor de christelijke vakbeweging is het handhaven van de eigen identiteit een zaak van zeer groot gewicht. En te recht. Federatieve samenwerkingsvor men behoeven op zichzelf nog geen bezwaar te ontmoeten. Maar dan is wel van het grootste belang welke inhoud men aan die nieuwe samenwer kingsvormen gaat geven. Met andere woorden: er zullen 'n aantal waterdich te zekerheden op principiële punten moeten worden ingebouwd die het handhaven van de eigen identiteit vei lig stellen. Een federatie is een orgaan waarin men gemeenschappelijk doet, wat ge meenschappelijk kan worden gedaan. Waar het echter op aankomt is dat tegenover de achterban de eigen in breng doorzichtig blijft zodat zich geen communicatiestoornissen gaan voor doen of vervreemdingsprocessen optre den. Nieuwe samenwerkingsvormen zullen er ook nooit toe mogen leiden dat minderheden in de kou blijven staan. Bij de beslissing hierover zal voortdu rend op eenstemmigheid moeten wor den gelet. Men kan niet zeggen dat het opnieuw in discussie komen van de federatieve gedachte op een gelukkig moment ge schiedt. Het metaalconflict ligt nauwe lijks achter de rug. Jn de bondsorganen van de betrokken organisaties deint het conflict nog na, en het is beslist niet allemaal verkwikkelijk wat daarbij op tafel komt. Aan te nemen valt, dat de gedragingen van de Industriebond NVV en wat deze de confessionele organisaties thans weer naar het hoofd gooit, be paald geen gunstig effect hebben op het toegroeien naar de federatieve sa- menwerkingsgedachte. Federatieve samenwerking veronder stelt in vergaande mate respect voor elkanders opvattingen en organisatie patroon. Als de voorzitter van de industriebond NVV in een interview in deze krant vertelt hoe hij tegen christelijke organisaties aankijkt dan is het heel begrijpelijk dat men van de zijde der confessionele vakorganisaties zich afvraagt mede ook gezien tegen de achtergrond van bepaalde polarisatie-processen of het wel verstandig is samen in één schuitje te gaan zitten. Het zou best eens kunnen zijn dat de Industriebond NVV de federatieve sa- menwerkingsgedachte met zijn acties van de laatste tijd meer kwaad dan goed heeft gedaan. Van een onzer verslaggevers ERMELO Vele vogels hebben afscheid genomen van de Ermelose Bloemfonteinbuurt, een nieuwbouw- wijkje waar ook nogal wat bejaarden huisjes staan, nadat een tot nu toe onbekend gebleven persoon in naam van het gemeentebestuur een stencil rondstuurde. In deze brief, die naar ongeveer 40 gezinnen ging werden de bewoners opgewekt voortaan de vo gels niet meer met brood te voederen, omdat hun aanwezigheid leidt tot be vuiling van de daken. 'Houdt uw Bloemfontein schoon' zo eindigde het uil vier regels bestaande briefje. Terwijl er in Nederland nieuwe wij ken zijn, waar diverse bewoners best een tientje per maand meer huur zouden willen betalen wanneer de straat werd opgevrolijkt met een hon derdtal vogels, zijn er blijkbaar in hel groene Ermelo mensen die ze maar liever zien vertrekken, omdat het zul ke vervuilers zijn. Op het gemeentehuis in Ermelo is men verontwaardigd dat een schrijven werd rondgestuurd met het brief hoofd' Gemeentebestuur van Ermelo'. De brieven moeten 's avonds laat, toen de meeste mensen al in bed lagen, zijn verspreid. De brief heeft ertoe geleid dat de bewoners van Rloemfontein minder royaal met brood strooien: als gevolg daarvan is het aantal vogels, dat zich in deze omgeving pleegt op te houden, nogal aanzienlijk geslonken. Vooral de be jaarden vinden het jammer Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De voorzitter van het Surinaamse parlement, Jager- nath Lachmon, was deze week weer eens in Nederland dit keer om zakelijke redenen (Lachmon heeft in Paramaribo een uitstekend florerende advocatenpraktijk) maar hij die wel eens de machtigste man van Suriname wordt genoemd, is politicus genoeg om geen kans voorbij te laten gaan op een goed politiek gesprek aan de bronnen van de macht. Hij bevestigt dan ook dat hij 'politie ke vrienden' in Nederland heeft ge sproken. Wie nieuwsgierig naar een nadere precisering van het begrip 'po litieke vrienden' vraagt en liefst zelfs namen wil horen om Lachmons posi tie in Paramaribo een beetje te rela teren aan Haagse verhoudingen, Avordt echter discreet en tegelijk ge decideerd terug gewezen. Zoveel wordt alleen duidelijk dat die Nederlandse vrienden zich zowel in de regerings als in de oppositiepartijen ophouden. Toch moet ook daaraan weer niet al te veel waarde worden gehecht. Lach mon laat immers ook merken dat hij handig genoeg is om zich in te dek ken voor een eventuele politieke ont wikkeling, waarbij de Nederlandse re- gerings- en oppositiepartijen voor een deel de rollen onderling verwisselen. En omdat Lachmon wat de Suri- naams-Nederlandse verhouding aan gaat op een nog verre toekomst mikt, is het redelijk daf hij daar ook een paar regeringswisselingen bij in calcu leert. Lachmon het is inmiddels wel bekend moet niet zoveel hebben van wijziging van het Statuut. Wie in een gesprek daarover met hem van mening wil verschillen, zal alras de noodzaak voelen om te beschikken over een grote hoeveelheid argumen ten, vooral van juridisch-formeel kali ber. Want Lachmon mag dan in Suriname de naam hebben conservatief te zijn (zelfs hem zeer bewonderende partij genoten geven dat met een beetje peinzende blik in de ogen toe); in Nederland verschuilt deze geboren po liticus zich in een hard en weerbar stig pantser van een groot aantal staatsrechtelijke zekerheden. Lachmon kent alle kruip- en kronkel wegen van liet Statuut. Dat is niet zo verwonderlijk, want hij is in de drie rijksdelen de enige nog actieve politi cus die bij de opstelling van het Statuut in het begin van de jaren vijftig betrokken is geweest. Vandaar misschien ook dat Lachmon, anders dan heel wat van zijn landgenoten, zich niet zo er.g druk kan maken over de overwegende machtspositie die Ne derland in het Statuut is beschoren. 'Juist wij de Surinaamse delegatie bij de onderhandelingen over het Sta tuut. hebben toen die proponderante positie van Nederalnd in het Statuut bepleit. Dat was gewoon de erkenning van een realiteit. Nederland is de grootste; de sterkste net zoals in de Verenigde Naties de Verenigde Staten en de Sowj et-Unie. Het is beslist geen juridische fictie'. Alleen en daar maakt Lachmon zich sterk mee als de wijziging van het Statuut aan de orde komt, is er van die preponderante positie van Nederland geen sprake meer. Integen deel: dan heeft zelfs elk van de drie partners in het Statuut het recht van veto; hoe zwak van moed of klein van krachten ook. Het is allemaal terug te vinden in artikel 55, waarmee de Nederlandse minister Kernkamp het indertijd bij de presentatie van het Statuut in het Nederlandse parlement zo moeilijk heeft gehad. Suriname aai 1de geen 'eeuwig .edict' en had tijdens de on derhandelingen steeds opneming van het recht aran secessie bepleit. Wat er nu in het Statuut te lezen staat over Avijzigingen is er op verzoek van Suri name. bij wijze van compromis in opgenomen. Paradox Lachmon op een bijna twintigjari ge praktijk met het Statuut terugzien de ziet de paradox. Nu beroept Nederland zich op Suriname's inbreng Avat betreft de Avijzigingen omdat handhaving van Neerlands innigste Avens van twintig jaar geleden (het befaamde artikel 34, waarbij de drie partners zich onderling garant stellen voor orde en rust, deugdelijk bestuur en dergelijke schone zaken Nederland zelf begint op te breken. OArerigens: de jurist Lachmon is poli ticus genoeg om in te zien dat hij juridisch gezien de Nederlandse Avens tot herziening van het Statuut Avel kan blokkeren, maar dat het in de politiek toch niet zo leuk is met een mokkende partner steeds maar Aveer de tekst van een verdrag te moeten uitvlooien. "Dat zou onze waardigheid aantasten', zet^Lachmon de politieke achterdeur opéir althans op een kier, Avant hiji£ zich als jurist alweer om den ctfoifimel beAvust dat het Statuut slechts gewijzigd, niet opgezegd kan worden. Hoogstens zou bij de Avijzi- gin-g de mogelijkheid van opzegging in de verdragtekst kunnen worden op genomen. Maar in dat geval heeft Lachmon tijd gewonnen en als tacti cus kent hij zijn Gijsbreght van Aem- stel: 'een krijgsman Avint al veel. al Avint hij niets dan tijd'. Niet één ras Want Lachmon is uit op tijdwinst. Waarom? Het hoofdargument voor het behoud aran hel Statuut is niet hulp of geld. Honderden landen zijn na de totstandkoming van het Statuut al onafhankelijk geAvorden en heel Jagernath (links) op Schiphol, toen hij voor een vorig bezoek in Nederland arriveerde. wat waren er slechter aan toe dan wij. Maar onze bevolking bestaat niet uit één ras en wij hebben de geeste lijke integratie nog niet voltooid en zijn nog niet eens of nauAvelijks be gonnen met de biologische integratie. Het Statuut geeft een zekere Avaar- borg tegen spanningen. Men voelt zich beschermd', zegt Lachmon die bij dit soort uitspraken elke keer Aveer met een gerust geweten ventileert dat zeker tachtig pet. van de Surinaamse bevolking deze opvattingen met hem deelt. Maar Avaarom heeft' Lachmon dan on langs als leider van de grootste Suri naamse partij, de Hindoestaans geo riënteerde V.H.P. contact gezocht met de oppositionele. Creools georin- teerde Nationale Partij Suriname van Avijlen premier Pengel? Lachmon heeft met dit optreden, zijn regerings partner, de eveneeiis Creools georin- feerde Progressieve Nationale Partij goed voor de kop gestoten. 'Toen ik in 1949 mijn intrede in de politiek deed, dacht ik Hindoestaans en Pengel dacht toen Creools. Wij hebben beiden al snel ontdekt dat dat onzin was. Tot 1967 hebben wij daar om saraenge-Averkt'. Coalitie Hoever die samemverking ging, ver- telt-Lachmon graag en dan blijken de dagen van de oude nederlandse coali tie onder het districtenstelsel nog eens in Suriname te zijn herleefd. Lachmon zatals eety> Abraham I£uy- per vlijtig té rhkénen om, als de uitkomst van de rekensom het ge bood. zijn volgelingen op te dragen niet op de eigen partij maar op de coa litie partner te stemmen. Ja. zelfs heeft, eens een V.H.P.-er zijn reeds verwor- ven zetel afgestaan, om de in zijn dis trict verslagen Pengel opnieuw een kans te geven. De ondankbaarheid van Pengel en Lachmons boosheid moeten dan ook wel bijzonder groot geAveest zijn, toen in 1967 Pengel de V.H.P. in de oppo sitie drong. Toch zegt Lachmon: 'Ik bestreed Pengel slechts omdat hij mij bestreed. Toen echter bij de verkie zingen van 1969 de V.H.P. als de grootste partij eindigde, moest ik be wijzen dat mijn verkiezingsleuzen van integratie en verbroedering van de Zon en regen Van ome weerkundige medewerker Weken achtereen heeft de zon zich in de luren laten leggen door. wolkenvel den die veelal vanuit het zuidoosten ons land binnendreven. Een record- sombere winter (109 uur zon) was er het gevolg van. Dit iveekeinde zorgt een rug van hoge druk uit het westen eindelijk weer eens voor een opkikke ring. Het systeem presenteert achter een regenfront flinke opklaringen. Dit ge beurt in vanuit het zuidwesten aange voerde lucht van oceanische oor sprong. Vooral rjiet het oog op de wereldkampioenschappen schaatsenrij den voor dames te Heerenveen is dit een verheugende ontwikkeling, al thans wat zaterdag betreft. Ten aan zien van zondag zijn er enkele rimpe lingen. Een rug van hogedruk pleegt betering te brengen .en ook in dit geval is er kans dat er morgen een nieuwe storing opkomt met bewolking en later mogelijk wat regen of een bui Een abonnee uit Den Haag wijst er terecht op dat het in één adem noe men van het jaar 1970 in verband met de neerslag en de woonplaats Hoofd dorp in onze rubriek van enkele da gen geleden, niet juist is. Correct zou zijn geweest: de neerslag van Zwanen burg herleid tot Hoofddorp. De oudste reeks regenwaarnemingen in ons land is begonnen in 1715 te- Delft. In Zwanenburg is waargenomen van 1735 tot 1861 met korte onderbre king van september 1787 tot mei 1788, omdat de toen in gebruik zijnde re genmeter als gevolg van de Pruisische bezetting brak en er eerst een nieuwe geconstrueerd most worden. De waar nemingsreeks van Hoofddorp begon pas in 1866. Het is de verdienste van dr. A. Labrijn gweest dat er een waarnemingslijst is gekomen met ho mogene neerslagcijfers van Zwanen burg herleid lot Hoofddorp over de peiode 1735-1944 Deze is later verder aangevuld. y'-1' ZONNIG OPKLARINGEN MIST REGEN HAGEL H L BEWOLKING 10 MAX. TEMP. AVeerrapporten van gistcra\uncl 7 uur. iiuxi mum temperaturen van gisteren en neerslag tussen s morgens en 't avonds 7 uur. Amsterdam geh bew 11. 0. De Bilt geh beu- li. 0. Deelcn geh bew 12. 0 Eelde licht bew 10. 0. Eindhoven regen 12. 0.1. Den Helder geh bew 11, 0. Luchth R'dam geh bew 11. 0. Twente zw bew 10, 0. Vllsslngen geh bew S. 0. Zuid-Limburg regen 12, 0.1. Aberdeen re gen 0. 8. Athene regen 11, 0.3. Barcelona licht bew 14, 0. Berlijn geh bew 3, 0.5. Bor deaux zw bew 13. 2. Brussel geh bew 11. 2. Frankfort zw bew 6. 0. Genèvc half bew 9. 0. Helsinki zw bew 3. 0. Innsbrilek half bew 11. 0. Kopenhagen zw bew 3. 0. Lissabon zw bew 15 0. Locarno half bew 9, 2. Londen regenbui 9. 5. Luxemburg regen 8. 0.1. Ma drid zw bew 13. 0. Malaga zw bew 17. 7. Ma jorca onbew 16. 0. München licht bew 6. o Nice onbew 14, 0. Oslo sneeuw 1. 0. Parijs regen 10. 1. Rome licht bew 14. 0. Split onbew 15, 0. Stockholm sneeuw 1. 0.3. We nen regen 7. 0.3. Zürlch geh bew 9. 0. Casa Blanca onbew 16, 0. Istanboel motregen 8. 0.1. Las Palmas motregen 12. 0.1. New Vork regen. Tel Aviv geh bew 27, 0. Tunis half bew 15. 0. Hoog water 5 maart Vllsslngen 4.45, 2e getij 17.08: Haringvliet aan de zeezijde 6.32 18.45: Rotterdam 7.2819.55: Scheveningcn 6.0118.15 IJmuiden 6.4118.55: Den Helder 10.25—22.35 Harlingen 0.33—12.56 Delfzijl 2.38—15.02. 6 maart A'lissingen 5.20—17.42: Haringvliet aan de zeezijde 7.0319.20; Rotterdam S.00 20.28: Scheventngen 6.3018.48: IJmuiden 7.14—19.32; Den Helder 10.44—22 57; Harlin gen 1.03—13.21: Delfzijl 3.09—15.31 DEN HAAG Het academisch sta tuut zal aangeven welke vakken in het ekidexamenpakket moeten Avorden opgenomen, wil de toekomstige stu dent rechtstreeks worden toegelaten tot het aflegden van examens aan uniArersiteit of hogeschool. Dit zullen steeds tAvee vakken zijn Daarmee Avordt afgeweken van de aanbeveling van de Academische raad, die voor de studierichting van de b-Avetenschap- pen niet twee piaar drie eindexamen- vakken in het statuut vermeld wil zien. Dit staat in de toelichting bij het door de ministers van ondenvijs en Avetenschappen en van landbouw bij de TAveede Kamer ingediende wetsont werp voor Avijziging van de regeling voor toelating tot examens bij hel wetenschappelijk onderwijs. In beginsel zal het einddiploma voor bereidend Avetenschappelijk onderwijs (VWO) toegang geven tot het afleg gen van examens in iedere studierich ting. Voldoet de toekomstige student niet aan de voorwaarden van de in het academisch statuut genoemde vak ken voor een bepaalde studierichting, dan bepaalt het statuut, dat een voor tentamen moet Avorden afgelegd in die vakken, die in hel statuut staan ver nield en waarin de toekomstige stu dent geen eindexamen heeft gedaan. Verwezenlijking van de aanbeA'eling van de Academische raad en diens Commissie vwo-avo zou zo'n structure le aantasting teweeg brengen in de opzet van het atwo, dat de bewindslie den daartoe niiet willen overgaan. Als drie eindexamenvakken vereist zouden zijn, zou hierdoor de gymnasium-b- leerling geen enkele vrijheid meer hebben bij het samenstellen van het eindexamenpakket. DEN HAAG De commissie-Van Rijckevorsel, die op verzoek van de regering ondermeer een onderzoek in stelt naar de omvang van de defen sieuitgaven. zal 'tegen het einde van maart' het rapport van de commissie aan premier Biesheuvel en minister De Kosten overhandigen. Het zal dan met een openbaar worden gemaakt (ADVERTENTIE) bevolkingsgroepen geen holle frasen Avaren. Vandaar dat ik toen de P.N.P. als vertegenwoordiger van de gehele Cre oolse bevolkingsgroep zag en deze par tij (met acht zetels in de Staten) evenveel ministerposten (Avaaronder het premierschap) gaf als de V.H.P. met 17 zetels. Maar de spanningen zijn gebleven en de P.N.P. is in menig opzicht Creools blijven denken. Er zijn nu drie ministersposten va- kant. Die heb ik nuttig Avillen gebrui ken en daarom aan de N.P.S. aangebo den. Op deze manier kan een nationa le concentratie in het raidden ont staan'. Volhardend De N.P.S. heeft nog niet toegehapt volgens de berichten uit Paramaribo het zelfs laten afweten. Maar Lach mon bleek deze week in Den Haag een volhardend minnaar te zijn. De drie Surinaamse ministerszetels 'blij ven nog zek^r een maand vakant om te beAvijzen hoe ernstig Lachmons vrij age Avel Avas bedoeld. Lachmons solo-optreden kan ernstige gevolgen hebben, want niet iedereen in zijn V.H.P. is er er eA'en gelukkig mee. Er dreigt zelfs een splitsing aan de rechterzijde (Paramaribo fluis tert over drie van de zeventien VHP- zetels in de Staten), Avat Lachmon de unieke gelegenheid geeft door op de zelfde plaats te blijven staan een beetje naar links, meer naar het mid den op te schuiven. Hij reageert onbekompierd op''de ge ruchten over splitsing, Avant 'het is mij niet om macht te doen'. En zo'n doorgeAvinterd parlementariër en tacti cus is hij ook Avel om te Aveten dat het voor hem niet verstandig zou zijn bij het opzetten van een grote coalitie mr. Eddy Bruma als enige opposant van de regering in het parlement te laten. Immers: uit de naam van Bru- ma's partij (Partij Nieuwe Republiek) alleen al blijkt dat Lachmon in zijn denken over Koninkrijksverhoudingen voor Bruma's ideeën geen plaats heeft. Daarom moet voorkomen worden dat alle onteATedenen waarover-dan-ook) heul gaan zoeken bij deze enige oppo sant, die er toevallig ook nog een paar goed geprofileerde ideeën op na houdt. Correspondentie met de paus, de Tsje- choslowaakse ex-leider Doebtsek, prins Bernhard, ivijlen Charles de Gaulle, kardinaal Alfrink en tal van ministers en politieke leiders zijn zo maar een paar van de activiteiten van de nu twee jaar bestaande internatio nale egalistische beweging', die zo juist minister Van Veen haar ziens- iv ij ze over het onderwijs schriftelijk heeft voorgelegd. In de brief staat onder meer, dat de kleuterscholen moeten verdwijnen evenals de eerste en tweede klas van het basisonderwijs. Stichter en alge meen secretaris Sikke A. Hellingwerf uit Gilze licht deze ideeën toe: 'Des tijds hadden we de kinderarbeid. Au tomatisch is daar de school voor in de plaats gekomen. Men heeft zich nooit afgevraagd: zijn die kinderen daar wel rijp voor? Een kind van zes kan nog niet eens een pen vasthouden, terwijl een kind van acht veel sneller leert, omdat het beter begrijpt. Een ouder kind kan de lagere school mak kelijk in vier jaar doentof die tijd kunnen ze allemaal sporten, want de sportvelden staan vijf dagen in de week leeg en de scholen zijn veel te vol. Het lager onderwijs gaat veel te langzaam, het kost te veel leerkrach ten en scholen. We kunnen, zeker in deze tijd, toch maar niet blijven door gaan met scholen bouwen? Kijk, als je vier leerjaren invoert, heb je vier- Vijf verpleegsters van het Wilhelmina Gasthuis hebben geprotesteerd tegen het exhorbitant hoge bedrag een paar ton, denken ze dat een feestje voor het personeel van de eergisteren geopende hartkliniek van liet WG in Amsterdam gekost zou hebben. Ter gelegenheid van die opening is het personeel uitgenodigd om (gistera vond) in het Hilton hotel cocktails te nuttigen en een dansje te plegen op de muziek van een zeer dure pop groep, melden de verpleegsters. De kosten van het festijn zouden op reke ning van de hartkliniek komen. Het verpleegsters-protest veroorzaakte veel bitterheid dn de gloednieuwe hartkliniek. De secretaresse van direc teur prof. dr. D. Durrer, een beetje boos: 'Mijnheer en mevrouw Durrer hebben het personeel een feestje aan geboden, in Hilton. Er Avaren driehon derd genodigden. De organisatie van het feest Avas erg democratisch, Avant het personeel mocht zelf een beat- groep uitzoekend De naam van de, volgens de secrotaresse, Nederlandse beatgroep mocht niet bekend Avorden. Directeur Durrer betaalt het feest. Met driehonderd genodigden zal Onge twijfeld een gepeperde rekening uit de bus komen. Maar, merkte de secre taresse bits op: 'Als ik thuis een feestje geef. hoeft dat toch ook niet iu de krant?' En daar heeft ze natuur lijk gelijk in - Met al ons praten over luiAvelijk en sexualiteit zitten we lelijk in een im passe. Hoe komen Ave eruit? Lees erover in het nieuwe nummer van Hervormd Nederland. Ik abonneer mij op/ATaag een proefnummer \ran/Hervormd PLAATS GIRONUMMER Abonnementsprijs 16,per halfjaar; 32,per jaar. Abonnementen kun nen elk ogenblik ingaan. Bon - ingevuld in BLOIvLETTERS - in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antwoordnummer 1776. Den Haag. VENLO Duitse douanebeambten hebbel bij een controle op het grens station te Venlo in de internationale trein naar Duitsland de 27-jarige kan toorbediende J. J. uit Dordrecht aan gehouden, diie in zijn koffer acht kilo hasjiesj had verpakt. De man was op Aveg naar Duitsland om de partij af te leveren. De Duitse douanebeambten hebben de hasjiesj in beslag genomen. De kantoorbediende is aan de Neder landse politie overgegeven en op het bureau in Venlo ingesloten. Maandag Avordt hij voor de officier van justitie geleid. maal veertig leerlingen, dat is honderd- zestig, inplaats van. zes klassen met samen tweehonderdveertig kinderen. Nu houd je lokalen over. de klassen kunnen kleiner worden, en er zullen scholen genoeg zijn' De beweging, die volgens de heer Hellingwerf hier al zo'n 15.000 leden telt en contacten heeft met gelijkge richte groepen in Amerika en een aantal in West- en Oosteuropese lan den is, zegt hij, een niet-marxistische. antikapitalistische en sterk pacifisti sche organisatie. 'We hebben Marx niet nodig, we hebben Christus. Wij willen de hele maatschappij omvor men en ook de kerkwe bewegen ons dus op alle terreinen'. Een greep uit wat volgens ham veran deren moet: er moet één kerk komen ('wij mensen kunnen de Waarheid niet omvatten, alles kan beter bij elkaar gegooid worden en dan zal de Heilige Geest ons leiden in de Waar heid'); de EEG moet worden uitge breid met alle Oostbloklanden: ont wikkelingshulp mag alleen naar die staten die het leger afschaffen en er een klein VN-leger voor in de plaats krijgen, omdat het geld nu toch maar voor wapenaankopen gebruikt wordt. Verwacht hij antwoord van minister Van Veen? 'Zeker. Tot nog toe heb ben ze allemaal geantwoord, ook de paus, prins Bernhard en De Gaulle'. De voormalige Engelse minister van buitenlandse zaken, Lord George- Brown, is altijd goed voor een paar gepeperde opmerkingen. In een inter- AieAv voor de Amerikaanse televisie zei hij onder meer tegen David Frost: Ik denk wel eens, als God mij ooit Aveer zou scheppen, of hij dan alsje blieft enige aran de buitenissige kan ten van me weg zou AviLlen laten'. Hij heeft in datzelfde gesprek de Amerikaanse kijkers ook uitgelegd wat een life-peer is: een man die voor zijn leA'en in de adelstand Avordt ver heven en daardoor lid wordt van het Hogerhuis. Peers zitten voor hun le ven in het Hogerhuis, als ze tenmin ste niet de kroonprinses aanranden', aldus George BroAvn. Over de regeringen Aan zijn land en Amerika is hij niet best te spreken: "Er is een lijd geAveest dat we goede regeringen hadden, maar nu hebben we allemaal beroerde republikeinse regeringen'. En zich kerend tot het lachende publiek in de zaal: 'Ik wed, dat ze dit er uitknippen'. Dat deden ze niet, Ook de volgende uitspraak van de flamboyante Britse politicus werd uitgezonden: 'Wij hebben de l)L*roerdste regering. Jullie hebben slechts de op één na beroerdste rege ring'. Overstapje Helemaal niets kost het de bezoekers van Ouwehand Die renpark, als ze deze zomer de dolfij- nenshow willen zien. Op één kaartje kan een bezoeker én in de dierentuin én naar de dolfijnen, een kaartje met overstaprecht dus Ei Wie van de negen pinguins in datzelfde park is 'le geheimzinnige dame, die vermoede lijk een vers gelegd ei in een plooi van haar vel loopt uit te broeden? Zonder de dieren te vangen dat zou de 'broedlust danig van slag ma ken is niet vast te stellen wie man en wie vrouw is, en zelfs Wiet óf er wel een ei in de lucht hangt. Zolang er geen pinguinkuiken opduikt, blijft het ei een diep gekoesterd geheim Monsterprocf Als mevrouw Tho massen, vrouw van Rotterdams burge meester, als jurylid alle 98 schotels moet proeven, die evenveel leerling- koks de komende dinsdag in de Maas stad zullen samenstellen, zal ze wel gauw haar buik vol hebben A'an jury's. Toch hangt het o.a. van haar oordeel af, wie van de koksmaatjes naar Londen mag en wie de geldprij zen en kookgereedschappen worden toebedeeld Onopvallend De Ceha- ve. handelaar in mengvoeders en landbouwbenodigdheden, wil ook een steentje bijdragen aan de milieuzui verheid. De silo's voor varkens- en kippenvoer op de boerenerven, die met hun schreeuwende reclames het landschap niet direct verfraaien, wor den voortaan uitsluitend in rustig grijs of kalmerend groen geleverd Oorlogsgraven Vijf groepsreizen naar vroegere concentratiekampen en oorlogsgraven heeft de gelijknamige stichting georganiseer'' voor de nabe staanden. In totaal reizen er dit jaar tussen half mei en eind september 331 mensen op deze manier naar West-Duitsland en Oostenrijk. Op weg naar het feest begin maart in de Spaanse stad Yillanueva y Geltrii dan ook echt met z'n allen, want niemand wil Bet traditionele, uit dé achttiende eeuw daterende, caramelge- vecht missen. Daarom trekken de Vil- lanuevers in een lange rij, 'gewapend met jutezakken A'ol caramels, naar het centrum, waar zc elkaar hartstochte lijk met hel snoepgoed bekogelen. Ditmaal joegen ze er vijfentwintig ton caramels doorheen, zodat de boor van de tandarts ook nog wel een flinke duit in de jutezak zal doen. Stelling van J. Rittersma bij een proefschrift verdedigd in Groningen: Het is denkbaar dat het drugmisbruik nog eens zal Avorden bestreden door pils in het ziekenfondspakket op te nemen. LOWIETJE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7