Straf blijft op bezit en handel drugs 'Woningnood zonder enkel perspectief' DISPEREERT NIET i Gelijke beloning man en vrouw niet verplichten Douwe Egberts, Van Nelle en Niemeyer ook geen koffie meer uit Angola WMONDlRl ik Eerste lessen in Oostenrijk Morgen 'tempelhofdienst' in Alkmaarse kerk Geen confrontatie Altmann met Poolse Directeur Amsterdamse Dienst Herhuisvesting neemt ontslag Zeeland wil zich - als het moet - in gewesten opsplitsen Personeel is boos over ontslag van fabrieksdirecteur UW LAATSTE KANS OP f25.- VOORDEEL! Reeds meer dan 20.000 intekenaren! SLECHTS 12,50 PER MAAND! -i (BOUW/KWARTET ZATERDAG 4 MAART 1972 B1XXEXLAXD 5 Baan wil adviescommissies 'i- Afwijking )e aanbevelingen van de commissie laan wijken af van de aanbevelingen ,-an het onlangs verschenen rapport Ruimte in het druggebruik', dat voor belangrijk gedeelte was aamenge- iteld door personen, die ook zitting lebben in de commissie Baan. 'In Ruimte voor het druggebruik' wordt ianbevolen het gebruik van marihua- la en hasjiesj buiten de strafrechtelij- ;e sfeer te houden. commissie zegt in het rapport dat een methode heeft willen aange ven, waarbij de vinger aan de pols m worden gehouden, nieuwe ontwik- ilingen kunnen worden tegengegaan. vast zou komen te staan dat ttieuwe ontwikkelingen uit een oog punt van maatschappelijk welzijn on gewenst zijn, zou de stelling weer betrokken kunnen worden. De werkgroep verwacht dat de offi cier van justitie niet alleen in indivi duele gevallen, maar ook ten aanzien ran algemene beleidskwesties het ad- ries van 'zijn' adviescommissie zal jnwinnen. Er moet bij elke arrondis- jementsrechtbank een vijf leden tel ende adviescommissie komen. De tommissie Baan gaat er vanuit dat de Vertegenwoordigers van de hulp- en Dienstverlenende instanties en van in stellingen van onderwijs in de advies- tommissies zich mede verantwoorde lijk zullen weten voor het vinden van concrete oplossingen in probleemsitua ties. De officier van justitie blijft rerantwoordelijk voor het vervol gingsbeleid en heeft de beslissingsbe- roegdhcid. Als de officier tot vervol ging overgaat zullen de stukken die bij de behandeling in de drugadvies- comnrissie zijn geproduceerd, in het Strafdossier worden opgenomen. Onaanvaardbaar De werkgroep meent dat de strafwaar digheid van de handel in drugs die een onaanvaardbaar risico opleve ren, zoals amfetamine, opium, heroine en LSD niet ter discussie staat even min als de opvatting dat die handel Us misdrijf moet worden beschouwd. Strafrechtelijke bejegening van een chronische gebruiker van gevaarlijke Stoffen vindt de werkgroep geen ade quate benadering omdat hij meestal patiënt is. Toch kan alleen via het Strafrecht een behandeling worden op gelegd, namelijk als voorwaarde bij sepot of veroordeling. Daarom moet volgens de commissie-Baan voorlopig (iet misdrijfkarakter van chronisch ge bruik worden gehandhaafd als middel tot gedwongen hulp zoeken. Ten aanzien van de experimenterende ien beginnende gebruikers van gevaar- ijke drags vindt de commissie straf bedreiging als middel tot preventie liet onaanvaardbaar. Maar hier zou Trekpleister Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De handel In en het bezit van drugs ook van mari huana en hasjiesj blijven strafbaar. Maar er komen bij wijze van experiment drugadviescommissies, die de officier van justitie kan raadplegen in alle zaken waarin het gebruik van verdovende mid delen een belangrijke rol speelt. In vele gevallen zou er een oplossing buiten de sfeer van het strafrecht kunnen worden geadviseerd. Dit is eer» van de belangrijkste aanbe velingen uit het rapport van de over- leidscommissie verdovende middelen, dat gisteren door de ministerraad is vrijgegeven. Het experiment met de dragadvie- commissies, waarvan de leden afkom- stik zouden moeten zijn uit de sfeer van de volksgezondheid, maatschappe lijk werk, jeugdwerk en onderwijs, zal twee jaar duren. Het rapport is ver vaardigd onder leiding van dr. P. A. '1. Baan. hoofdinspecteur van de gees- elijke volksgezondheid. Ondernemers contra minister Boersma Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen is in tegenstelling tot minister drs. J. Boersma (sociale zaken) van mening, dat het bedrijfsleven niet mag worden verplicht tot gelijke beloning voor mannen en vrouwen. Prinses Beatrix slaat de eerste ski-lessen van Willem Alexander in het Oostenrijkse Lech gade. Zoals bekend zegt de minister in zijn adviesaanvrage aan de Sociaal-Econo mische Raad over deze kwestie dat het z.i. gewenst is 'alle individuele werkneemsters of ze nu wel of niet aan een cao gebonden zijn, aanspraak op gelijke beloning te verlenen'. Die aanspraak zou volgens de bewindsman desnoods bij de burgerlijke rechter moeten kunnen worden afgedwongen. Op 1 juli treedt het (inmiddels ook door de regering geratificeerde) ver drag van de Internationale Arbeidsor ganisatie in werking, waarbij wordt uitgegaan van het beginsel, dat man nelijke en vrouwelijke werknemers het opleggen van een boete effect kunnen hebben. Onbevredigend De oommissie constateert dat in de bestaande wetgeving wordt voorbijge gaan aan het feit dat het risico van het gebruik van hennep (marihuana en hasjiesj) door het individu niet op één lijn mag worden gesteld met het risico van het gebruik van stoffen die ook in de gebruikelijke dosis een sterke werking hebben. Daardoor boet de drugwetgeving aan prestige in en is de voorlichting weinig geloofwaar dig. De bestaande wetgeving noemt de commissie daarom op dit punt weinig bevredigend. Daarom heeft de werk groep overwogen om gebruik bezit en kleine handel van hennep van misdrijf terug te brengen tot overtre ding en de grote handel misdrijf te laten. De commissie betwijfelt echter of met een dergelijke regeling aanbod en gebruik van hennepprodukten enigszins beperkt kanworden 90 procent van de markt nu'vrij' Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De koffietbranderijen Douwe Egberts (45 procent van de Nederlandse koffiemarkt) en Van Nelle en Niemeyer (samen 7 procent van de markt) hebben in een gezamenlijk communiqué meegedeeld dat door hen geen nieuwe aankopen van koffie uit An gola worden gedaan. Nederland zou een trekpleister kun nen worden voor hennepgebruikers, waardoor vraag en aanbod elkaar zou den versterken. Regulering van een legaal aanbod van hennep, bijvoor beeld door een vergunningstelsel voor de verkoop, wijst de commissie af vanwege de toeneming van het abso lute aantal personen dat door dit gebruik in ernstige moeilijkheden raakt en de kans op toeneming van verkeersdelicten onder invloed van hennep. Een groot nadeel acht de commissie het ontstaan van nog on voorzienbare risico's tengevolge van een snelle verspreiding van het ge bruik in alle lagen van de bevolking. Het gebruik van hennep is daartoe nog niet voldoende genormeerd, hoe wel de schadelijkheid voor het indivi du betwistbaar is. De commissie er kent dat vrijgeven tot gevolg zou hebben dat minder mensen door ar restatie en veroordeling zouden wor den gebrandmerkt. De commissie con cludeert dat het wettelijke systeem in zake drugs niet bevredigend is, maar meent dat een andere denkbare rege lingen nadeel, of in elke geval grote onzekerheden zijn verbonden. Tenslotte merkt de commissie op dat de voorlichting over drugs moet wor den ondergebracht in een pakket ge zondheidsvoorlichting en opvoe ding, dat behoort tot het onderwijs programma. Wat betreft de hulpverle ning zou moeten worden gestreefd naar een netwerk van hulpverlening voor jongeren per regio. ALKMAAR In de gereformeerde kerk (Vrijheidkerk) te Alkmaar wordt zondag a.s. de zogenaamde Tempelhof dienst gehouden. Centraal staat een kerkdienst van 10 tot 11 uur, doch daaromheen is een aantal manifesta ties georganiseerd onder het thema Kerk als ontmoetingscentrum. Het ge beuren begint om 9 uur met een kin- derdienst en duurt tot 2 uur in de middag. Medewerking wordt verleend door een Jeugdkoor uit Leiderdorp, Release, The Jesus People, Het Angola Comité en de Derde Wereldwinkel. 'Er is in de afgelopen weken gebleken dat van de zijde van de consumenten tegen het verwerken van Angolese koffie bezwaren bestaan. Dit is voor ons aanleiding onder deze omstandig heden het inkoopbeleid te wijzigen,' schrijven de drie koffiebranders. 'De voorradige en gecontracteerde Angola- koffie zal in een kort tijdsbestek ver werkt zijn,' aldus het communiqué. Een soortgelijke verklaring is, via een advertentie, aan de Nederlandse con sumenten afgelegd. De koffiebranders hebben eerder laten weten dat zij hun inkoopbeleid niet aan zouden passen bij de wensen van het Angola-comité, maar uitsluitend het consumentengedrag zouden volgen. Voortdurende opiniepeilingen leverden hiervoor de gegevens. De directie van Douwe Egberts is van mening dat er nooit toezeggingen gedaan kunnen worden aan actiecomité's over de in koop van koffie. Het Angola-comité heeft dan ook geen officieel bericht ontvangen van de drie koffiebranders. Het comité is 'uiter aard bijzonder blij met de bekendma king van Douwe Egberts, Van Nelle en Niemeyer. omdat dit een stap betekent in de goede richting'. De koffie-actie gaat evenwel door, want 'nu de Neder landse koffiemarkt voor 90 procent vrij is van Angolese koffie, er blijft nog altijd 10 procent over'. Dit deel van de markt is volgens het comité in handen van Spar, Hema, Centra, Végé en De Sperwer en enkele klei nere koffiebranders. De plaatselijke actiegroepen van het Angola-comité is nu gevraagd de boycot-actie op deze bedrijven te richten. Ook de middelgrote koffiebranderij en theehandel Simon Levelt in Amster dam heeft laten weten geen Angolese koffie meer te verwerken. De motive ring van deze firma wijkt af van die van de overige. Simon Levelt ver klaart namelijk sinds 25 januari geen Angolese koffie meer te gebruiken, maar dit op zuiver ethische gronden, dus omdat de firma de koloniale oor log van Portugal afkeurt. 'Wij willen ons', zo zegt de directie, 'dan ook niet conformeren aan colle ga's, die juist wel om commerciële re den Angola-koffie weigerden'. Om die reden heeft de directie van Simon Le velt er ook geen behoefte aan gehad het besluit geen Angola-koffie meer te verwerken breed uitgemeten te pu bliceren. Ook de lieer A. IJska, voorzitter van de bond CVAT (CNV), toonde zich ver heugd over de beslissing van de koffie branders. Hij was er echter teleurge steld ovr dat het Angola-comité on danks uitdrukkelijke afspraken met de vakcentrales geen contact met de CVAT heeft opgenomen. Daardoor is de beslissing van de koffiefabrieken, waarin de vakbonden tenslotte een groot aandeel hadden, langer uitgeble ven dan nodig was geweest, aldus de heer IJska. (ADVERTENTIE) f «te-inzittenden brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand reis storm wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren ziekte ICIPKP ziektekosten ..om.Têkertezijn1. ■Hl mmnHtni n.v.verzeherii/r/sonaat schappij rdlw-3 UI. 010-368144/ LA PAZ (Reuter) De Boliviaanse regering zal geen confrontatie gelasten tussen de Duitse zakenman Klaus Alt mann en de Poolse Ita Halaunbrenner die hem zou kunnen identificeren als Klaus Barbie, gestapo-chef tijdens de tweede wereldoorlog en bekend als 'de slager van Lyon'. De regering kan slechts handelen als de rechter zulks gelast en de zaak is niet voor de rech ter geweest. De 67-jarige mevrouw Halaunbrenner heeft Barbie destijds gezien toen hij haar man en hun drie kinderen ar resteerde in 1943. Zij zijn door de nazi's gedood. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM "In het lierhuisvestingsbeleid zie ik geen enkel perspectief waarvan ik meen dat het zal leiden tot een snelle oplossing van het afschuwelijke probleem van de woningnood en van de woonnood." Zo eindigt de brief aan burgemeester en wethouders van Amsterdam, waarin drs. C. van Huygevoort (45), directeur van dc gemeentelijke dienst herhuisvesting, per 1 juni zijn ontslag vraagt. Acht maanden geleden werd hij aangesteld als hoogste ambtenaar, direct onder wet houder L. Kuyper (herhuis vesting), verantwoordelijk voor de herhuisvesting van uit saneringswijken verdreven be woners. Het Bureau Herhuis vesting werd toen speciaal ge- reoganiseerd in verband met sanering. De heer Van Huygevoort schrijft dat aan zijn ontslag een scherpe kri tiek op het woningbleid ten grondslag ligt. 'Ik ben te wei nig volgzaam om zo'n beleid uit te voeren.' Saneren 'gedurfd' 'In de afgelopen acht maanden is mij gebleken dat de noodza kelijke wil om de woningnood op te lossen of te verminderen en de hiervoor even noodzake lijke slagvaardigheid verzan den in eindeloos gepraat. Zo ontgaat het mij bijvoorbeeld te enen male hoe bij de huidi ge woningnood en bij het vrij wel volledig stagneren van de productie van betaalbare volkswoningen ooit de gedurf de plannen met betrekking tot de stadssanering gerealiseerd kunnen worden', aldus de brief. Wanhoop 'Het voortdurend niet kunnen honoreren van de woonwensen van het zeer grote aantal me disch en sociaal urgente woningzoekenden geeft voort durend aanleiding tot zeer emotionele uitbarstingen van wanhoop. Hoe lang moet dit nog doorgaan? Zijn wij ons voldoende bewust van de ernst van de toestand? vraagt de directeur Herhuisvesting zich af. Hij meent dat het tegemoet komen aan alle woonwensen een onmogelijke opdracht is geworden. 'Het per definitie niet kunnen sla gen is een diep ingrijpende frustratie voor de medewer kers van de Dienst Herhuis vesting'. De directeur denkt dat dit een verklaring moet zijn voor het hoge ziektever zuim op zijn afdeling. Menswaardig Van Huygevoort noemt de be huizing van zijn dienst abso luut ongeschikt om vruchtbaar te kunnen werken. De daaruit voortvloeiende benadering van het woningzoekende publiek is niet meer acceptabel. 'Mij heeft een Dienst Herhuisves ting voor ogen gestaan die gekenmerkt zou worden door een optimale dienstverlening. De mentaliteit van 'Wie is er aan de beurt?' zou moeten veranderen in 'Mevrouw, mijnheer, wat kunnen we voor u doen?'. Ik wil hiermee bena drukken dat de benadering van mensen die slecht of on voldoende gehuisvest zijn of dip door de voortschrijdende stadssanering in onzekerheid gebracht worden over hun toe komstige huisvesting, mens waardig moet zijn. Ik verwerp j de mentaliteit van diegenen, die alle problemen en bezwa ren van deze mensen als senti menteel gezeur bagatelliseren'. 'Verstandelijk en emotioneel onderschrijf ik vaak de bezwa ren van mensen uit de sane ringswijken. De stadssanering raakt de ziel van een stadsbe volking. Ik ben bang dat men sen, die zich in hun nood voortdurend onbegrepen en onbevestigd voelen, vroeg of laat in wanhoop ongeoorloofde dingen zullen doen. De pro testdemonstratie van 26 janua ri 1972 beschouw ik dan ook als een ernstige waarschu wing'. Onrechtvaardig De heer Van Huygevoort oe fent ook felle kritiek uit op het hanteren van de norm voor huren van éénzesde van liet bruto inkomen voor de laagste inkomensgroepen. Hij is van mening dat toepassing van deze regel de kwaliteit van het bestaan van mensen die tot deze groepen behoren, zal worden aangetast. 'Aange zien juist in saneringswijken de laagste inkomensgroepen oververtegenwoordigd zijn, voorzie ik bij hantering van deze norm bij herhuisvesting onvoorspelbare problemen. De heer Van Huygevoort vindl dat de huidige woningtoewij zing bepalingen bevat die tot grote onrechtvaardigheden lei den. Hij noemt speciaal de bepaling dat bij woningruil een woonvergunning wordt af gegeven. ongeacht inkomen, huurprijs en grootte van de woning. 'Door dit vrij ruilen komt het voor dat een alleen staande terecht komt in een zeskamerwoning. De gevolgen van het ruilen zijn tegenover het woningzoekende publiek vrijwel niet te verklaren. Me de hierdoor ervaart men de woningtoewijzing als corrupt en ondoorzichtig', aldus de brief van de directeur. B en w van Amsterdam heb ben het seniorenconvent uit de gemeenteraad voor maandag morgen bijeengeroepen. Na af loop daarvan zal het gemeente bestuur door middel van een persconferentie reageren. een gelijke beloning krijgen voor ar beid van gelijke waarde. Het VNO zegt dat het verdrag van de EEG minder ver gaat, omdat hierin wordt gesproken van 'gelijke beloning voor hetzelfde werk'. Het opleggen van de IAO^verplichting zal de positie van bedrijven met veel vrouwelijk personeel doorgaans art- beidsintensieve bedrijfstakken na delig beïnvloeden, aldus het VNO. 'Gelijke beloning moet worden verwe zenlijkt langs vrijwillige weg via aan bevelingen, zeker onder de huidige conjuncturele omstandigheden'. MIDDELBURG Gedeputeerde Sta ten van Zeeland zijn niet overtuigd van de noodzaak van gewestvorming in de provincie. Als het echter tot gewestvorming komt, zien zij Zeeland echter het liefst verdeeld in twee gewesten, nl. een gewest Zeeuws- Vlaanderen en een gewest, dat de rest van Zeeland omvat. Met deze aanbeveling voldoen Gedepu teerde Staten aan het verzoek van de minister van binnenlandse zaken een structuurschets op te stellen over de bestuurlijke herindeling. Het voorgestelde model gaat uit van de regionale samenhang van de twee gebieden, en betrekt daarin een bete re verbinding tussen de eilanden, af sluiting van de Oosterschelde en ont wikkeling van het Grevelingenmeer. Gedeputeerde Staten hebben ook nog een tweede bestuursmodel in de struc tuurschets opgenomen: a) een gewest Westerschelde, dat Zeeuws-Vlaande- ren, Walcheren en Zuid-Beveland met in totaal 266.700 inwoners omvat en gebaseerd is op de zeehavenfunctie van het gebied, en b) een centraal deltagewest bestaande uit Noord-Beve land, Schouwen-Duiveland, St. Philips- land en Goeree-Overflakkee met een inwonertal van 84.700. Dit laatste ge west zou een open karakter moeten behouden en een functie vervullen in landbouw, recreatie en natuurbehoud. DELFGAUW Het personeel van de twee behangselpapierfabrieken, ETBI in Enschede en Sanders in Delf gauw is verontwaardigd over het ontslag van hun directeur B. A. Hermelink. De ondernemingsraden van beide met elkaar gefuseerde bedrijven hebben gisteren de directie een brief geschre ven, waarin ze vragen om opheldering over het ontslag van de heer Herme link. Ze willen hierover een gesprek hebben met de twee overblijvende directieleden. Dat gesprek moet plaats hebben voor 15 maart en er zullen ook vertegenwoordigers van de vak bonden bij aanwezig moeten zijn. Het ontslag van de heer Hermelink is vorige week bekend geworden. Vol gens de officiële lezing zou hij zelf om ontslag gevraagd hebben, maar het personeel vermoedt andere motie ven. Het personeel van de ETBI. het bedrijf dat door de heer Hermelink tot bloei is gebracht is erg op hem gesteld. Ook bij Sanders in Delfgauw heeft het personeel grote waardering voor de heer Hermelink, zo verklaarde een vakbondsfunctionaris gisteren .Van de kant van het personeel is de afgelo pen week gedreigd met acties om het ontslag van Hermelink ongedaan te maken. De ondernemingsraden heb ben gisteren, in overleg met de vak bonden, besloten voorlopig alleen maar opening van zaken te vragen. Het ontslag zou per 15 maart in gaan en daarom moet voor die datum klaarheid zijn verschaft. De heer Hermelink heeft zich vorige week teruggetrokken (ADVERTENTIE) In de oude wijken gaat de af braak door. Betaalbare nieuwe volkswoningen worden niet ge bouwd Het is nog niet te laat. U kunt nog 25,- besparen als u vóór 15 maart a.s. intekent op de pasverschenen VIJFDE DRUK van het ver maarde geschiedeniswerk TWINTIG EEUWEN HISTORIE VAN DE NEDERLANDEN, door A. en H. ALGRA Kompleet in vijf gebonden delen. Totale omvang circa 2200 tekstpa gina's en meer dan 500 bladzijden illustraties op kunstdrukpapier. Voorintekenprijs 24,50 per deel (geldig tot 15 maart '72; daarna 29,50 per deel). Bij voorintekening geniet u dus een prijsvoordeel van maar liefst 5 x 5,- 25,- in totaal! Met de verschijning van deze VIJFDE DRUK is het aantal gelukkige be zitters van dit unieke standaardwerk de 20.000 ruimschoots gepas seerd. Het enthousiaste oordeel van een drietal deskundigen onder hen willen wij u niet onthouden. 'Zeer levendig en boeiend geschreven. De heren Algra geven een ge schiedverhaal dat historisch volkomen verantwoord en bovendien pret tig leesbaar is, terwijl de vele portretten en illustraties de aantrekke lijkheid nog verhogen... Dit is populaire geschiedschrijving van uitste kend gehalte!' Dr. J. A. van Arkel in het TIJDSCHRIFT VOOR GESCHIEDENIS 'DISPEREERT NIET behoort tot de allerbeste popularisaties van onze historie. Niet alleen is het boeiend en duidelijk geschreven, maar het ademt bovendien een nationale en positief-reformatorische geest, die wij in onze tijd bepaald wel nodig hebben.' Drs. H. G. Leih in het GEREFORMEERD WEEKBLAD "Dat de uitgever het heeft aangedurfd in een tijd die zeker niet uitmunt door extra aandacht voor onze vaderlandse geschiedenis opnieuw een herdruk van dit werk ter perse te leggen, verdient hoge waardering. En met een beter boek dan dat van de beide Algra's kon hij moeilijk voor de dag komen... Wie zoekt naar een boeiend en be trouwbaar journaal van onze vaderlandse historie, moet dit boek kopen. Hij kan nergens beter terecht.' Drs. T. M. Gilhuis in SCHOOL EN OUDERS Recensies als deze (en die zijn er honderden) later er geen twijfel aan bestaan: DISPEREERT NIET spant werkelijk de kroon onder de geschie denisboeken. Schaf dit werk aan, voor uzelf, voor uw opgroeiende kin deren of kleinkinderen. Geef uzelf en hun de kans deze boeiende ont dekkingstocht door 's lands historie te maken door nü in te tekenen op dit prachtige kijk-en-leesboek, dat als bron van vaderlandse historie kennis zijn weerga niet heeft. De prijs hoeft geen bezwaar te zijn, want u kunt desgewenst betalen in termijnen van Laat dit DUBBELE VOORDEEL u niet ontgaan! Profiteer van de lage voorintekenprijs én van de gemakkelijke betalingsregeling nu het nog kan. Zend vandaag nog de bestelbon (als drukwerk in open envelop, zonder postzegel) aan: Uitgeverij T. WEVER - Antwoordnummer 5 FRANEKER AAN UITGEVERIJ T. WEVER ANTWOORDNUMMER 5 FRANEKER Zend mif tegen voorintekenprijs rechtstreeks vio boekhandel: de vijfde uitgebreide druk van DISPEREERT NIET Twintig eeuwen historie van de Neder landen, door A. en H. Algro. Kompleet in 5 delen a 24,50. Ik betaal onmiddellijk na ontvangst ineens In termijnen von(minim, f 12,50) per mtvJ. Adres: - PlaatsDatum: Doorholen wot u niet wenst. BESTELBON C.P2

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5