Honderdjarige hoort ziet nog uitstekend Oude kruidkunst in ere hersteld Leidse Toetsvoor 5000 zesdekla Gewapende overval op Station Maassluis 'Bij Delftse Papilion DIRKZWAGER VIERT JUBILEUM Slopers voorkomen si tweede torenbrand Leerlingkoks in strijd om beste schotel Gevaarlijke medicijnen verloren Lokettist opgesloten in toilet TNO-laboratorium Vliegtuigongeluk in Waddinxveen Amerika 16 doden Protest tegen gesloten houden Oude Maasbrug door Jan Ladenius ROTTERDAM Bijna hon derd leerling-koks zullen zich op dinsdag 7 maart in het Hofplein theater in de strijd werpen om de fraaiste schotel. De 98 schotels zullen aan het kritische oog van een professionele en een consu mentenjury worden onderworpen De koksmaat, die door de consu mentenjury als de beste wordt aangewezen, krijgt een meer daagse geheel verzorgde reis naar Londen De vijfde jaarlijkse tentoon stelling van de jonge koks bri gade wordt georganiseerd door de Nederlandse club voo rchef- koks NCCKin samenwerking met de stichting leerlingwezen voor horecabedrijven, instellin gen en aanverwante bedrijven en met medewerking van NV han delmaatschappij Producto in Schiedam, een dochteronderne ming van Unilever. In de jury, die meer inzendin gen krijgt te beoordelen dan ooit tevoren (in 1971 69 schotels, nu 98), heeft onder andere mevrouw A. N. Thomdssen-Lind, de echt genote van de burgemeester van Rotterdam, zitting. ROTTERDAM -7- Op jie-Abtswcg in Rotterdam heeft e$p 80-jarige vrouw donderdag aan het eind van de middag een doosje met 60 digo- xine tabletten, die zij zouist by een apotheek had gehaald, verloren. Vol gens de Rotterdamse politie zijn de tabletten zeer gevaarlijk als zij doör kinderen worden ingenomen. Digo- xine is een medicijn dat wordt ge bruikt voor de bestrijdihg van be paalde hartkwalen. De Rotterdamse politie vraagt dan ook aan degene, die het doosje groen van kleur en vierkant heeft gevonden, contact op te nemen met het bureau Ooster- vantstraat, telefoon 143144. TROl'VKWARTET ZATERDAG 4 MAART 1972 LEIDEN Meer dan vijfduizend zesdeklassers van zo'n 140 basis scholen in Leiden en twintig omliggende gemeenten worden deze maand „onderworpen" aan de Leidse Toets. Landelijk gezien, is die Leidse schooltoets een unieke zaak. De toets, samengesteld door vertegenwoordigers van het basisonderwijs, het lager beroepsonder wijs, het algemeen voortgezet onderwijs en het voorbereidend weten schappelijk onderwijs in samenwerking met de afdeling school psychologe van de Leidse universiteit, vervangt sinds enige jaren het zgn. toelatingsexamen van de scholen voor voortgezet onderwijs. De overkoepelende commissie staat onder leiding van de Leidse wethouder dr. J. P. Duyverman, die zelf leraar van professie was. Aanvankelijk werden twee toet sen afgenomen: één in november en één in maart; ze werden en worden gecombineerd met een intelligentie- onderzoek. De toetsen zijn niet al leen bedoeld om een bijdrage te le veren aan de selectie van de leer lingen maar ook als een stuk bege leiding. Vorig jaar besloot de commissie echter de eerste toets in de zesde klas te vervangen door een toets aan het eind van de vijfde klas en daar door zijn vele problemen gerezen. Bij nader inzien, had men beter niet op dat nieuwe systeem kunnen over stappen, m?ent men nu. De mis verstanden rond die toets in de vijfde klassen stapelen zich namelijk op, zowel bij schoolhoofden als ou ders. In elk geval is wel besloten de gegevens van de vijfde-klastoets niet te betrekken bij de selectie. Maar omdat voor de zesdeklassers van het lopende cursusjaar de toets in november is vervallen, zijn bij velen aarzelingen ontstaan ten aan zien van de keuze voor het voort gezet onderwijs. Die november-toets blijkt een goede graadmeter te zijn geweest. Goed advies Niet helemaal terecht, overigens. De praktijk leert namelijk, dat de hoofden van de basisscholen het in 85 procent van de gevallen het bij het rechte eind hebben met hun MAASSLUIS Twee gewa pende jongemannen van onge veer twintig jaar hebben vrij dagavond een overval gepleegd op het station Maassluis-West. Zij zagen kans een geldtrommel met ongeveer 250 mee te ne men. Rond negen uur kwamen twee mannen bij het loket en kochten bij de 56-jarige lokettist J. P. F. van der Stap uit Hoek van Holland twee kaartjes naar Vlaardingen. Vervol gens vroegen zij hem of zij even ge bruik mochten maken van het diensttoilet. De heer Van der Stap stemde hier in toe en ging het tweetal voor naar de dienstafdeling. Eenmaal daar sloeg een van de mannen de loket tist met een voorwerp dat op een pistool leek achter het linker oor. Hij liep eeen wond en een flinke buil op. Daarna sloten zy hem op in het diensttoilet en namen de benen met de geldtrommel. Een treinreiziger hoorde een kwartier later luid ge bonk op de deur van het toilet en bevrijdde de heer Van der Stap. Deze kon een goed signalement geven van de twee overvallers. Hij had het vermoeden dat het Zuid- Molukkers waren. Het tweetal is gevlucht op een bromfiets, waar schijnlijk in de richting van Delft. De politie m Maassluis heeft vrij dagavond een speuractie ingezet. Wethouder dr. Duyverman. advies ten aanzien van de school keus. Dat advies weegt bij de se lectie dan ook zwaarder dan het re sultaat van de toets. Is er verschil tussen die twee, dan wordt een na der onderzoek ingesteld. i Leerstof planning Maar het blijft een interessante zaak, dat via de toets de prestaties van elk kind kunnen worden verge leken met die van vijfduizend an dere inplaats van met de gemiddeld dertig leerlingen van de eigen klas. Bovendien komen ook de twijfelge vallen er zo beter uit. De toets-resul- taten (het goede antwoord moet van een kruisje worden voorzien) wor den via de computer van het Cen traal Rekeninstituut in Leiden ver werkt, waarmee ongeveer twee maanden zijn gemoeid. Wat het eindresultaat betreft: vo- c rig jaar werd 70 procent van de zes deklassers aangemeld voor het alge meen voortgezet onderwijs en 301] procent voor het lager beroepson derwijs; de toelatingspercentages la- gen iets anders: respectievelijk 65 en L 35 procent. De commissie gaat zich nu ook be zig houden met leerstofplanning en l£ een studie over het doel van het on- Pt' derwijs. ROTTERDAM De slopers van de Koninginnekerk hebben er vrij dag zelf voor gezorgd dat ook de tweede koepel niet door brand ver loren zou gaan. De hele dag is met man en macht gewerkt om de nog in tact zijnde koepel van de linker kerktoren vakkundig te slopen. Tij dens de felle brand van donderdag avond ging het gericht dat ook deze toren een vurig einde beschoren zou zijn. De Koninginnekerk is thans op de twee torenskeletten na volledig ge sloopt. Dat de slopers geen dag te vroeg waren met hun spoed-maat- regel bleek wel uit het feit dat te gen zes uur vrijdagavond de brand weer voor de zoveelste keer moest uitrukken om een fiks brandje op de puinhopen van het kerkgebouw te bestrijden. Talrijke, vooral jeugdige kijkers keken binnen de afrastering toe hoe de brandweer de vlammen bestreed. WADDINXVEEN Het TNO-la boratorium dat zich zal bezighouden met het testen en ontwikkelen van stromingsmachines en gevestigd is aan de Mercuriuswag te Waddinx veen, is officieel door burgemeester C. A. v. d. Hooft geopend. Hij zei in zijn toespraak onder de indruk te zijn gekomen van de rust gevende kleuren die in het gebouw zijn gebruikt en hoopte dat het labo ratorium daardoor werkgelegenheid die het biedt, in de toekomst zal mogen" bijdragen aan de bevordering van de milieuhygiëne om machines te ontwikkelen, waardoor het water weer gereinigd kan worden, het wa ter ontzilt kan worden zodat goed drinkwater zal worden verkregen. Het verbindingscentrum van Dirk zwager in Maassluis. Honderd jaar kijken en luisteren. ALBANY (REUTER) Zeker zestien mensen hebben vrijdag het leven verloren toen in Albany in de staat New York een vliegtuig tegen een huis vloog. Er zijn 32 gewonden. Het tweemotorige toestel van de Mohawk Airlines had kort voor de landing in Albany met motorstoring te kampen. Er zaten 44 passagiers in en een bemanning van drie. Het huis is over het wrak van het vliegtuig ingestort, wat het red dingswerk erg moeilijk maakte. Een gezin van vier personen heeft met wat schrammen de getroffen woning kunnen verlaten, maar een echtpaar dat de eerste etage be woonde, wordt vermist. geleden de Richard Young als eerste schip de Nieuwe Water weg uitstoomde. Deze samen hang is niet toevallig omdat Dirkzwager het bestaan dankt aan de scheepvaartbeweging. De 208 schepen die in 1872 binnen kwamen hadden er behoefte aan om hun komst aan de wal be kend te maken. Nu, 100 jaar later, is die behoefte er nog steeds en in sterkere mate. De 36.738 schepen die vorig jaar de post van Dirkzwager in Maassluis pas seerden werden via de servicever lening van het oog en oor van de Waterweg aan de wal opgewacht door een kleine 140 instanties en be drijven. Elk schip dat zich meldt zet het rapportageteam in werking. Via negentig telexapparaten die tegelijk de melding overbrengen en via de telefoon wordt het betreffende schip aangekondigd. Het zijn nogal wat instanties die graag willen weten waar, wanneer en hoe laat een schip aankomt. De gemeentelijke havendienst, de Rijks- ioodsdienst en de Rijkshavenmeester bijvoorbeeld. Voorts de roeiers die de trossen vast moeten maken, de slepers die het schip de haven bin nenbrengen. de agent, cargadoor, stuwadoor, leveranciers en ga zo maar door. Het schip komt er aan, het achterland komt in werking. HAAST Schepen hebben immers steeds haast, ze zyn weer weg voor je het weet. Dirkzwager zorgt voor de in formatie die nodig is om de schepen zo snel mogelijk weer op de vertrek- lijst te krijgen en kan dit doen om dat enerzijds de efficiency nagenoeg waterdicht is maar ook omdat de Nieuwe Waterweg zelf precies de juiste lengte heeft om meldingen nuttig te maken. Aan dit laatste punt dankt Dirkzwager het feit dat het uniek is in de hele wereld. Een kor tere aanlooproute maakt een effi ciënte melding immers overbodig, een langere vaarweg tussen het punt van melden en het punt van aan komst knaagt aan de betrouwbaar heid van de opgegeven tijden. Nu is het zo dat als Dirkzwager een schip om één uur voorbij ziet varen, de man op de wal precies weet wan neer hij zijn jas moet pakken om het schip te zien afmeren. Zeventien van de in totaal 32 men sen van Dirkzwager houden zich dag en nacht met de rapportage bezig waaruit blijkt dat deze dienstverle ning voor de „Koninklijke" het be langrijkst is. De beide Dirkzwagers, die honderd jaar geleden begonnen met het aanbieden van gegevens, hebben deze markt goed zien zitten. Maar Dirkzwager doet meer. Het beloodsen van schepen bijvoorbeeld is een van de nevenactiviteiten die in de loop der jaren gestalte heeft gekregen. Zo'n 40 privé-loodsen staan ter beschikking om kapiteins te adviseren bij de vaart daar waar het terrein onbekend is. Vanuit de posten in Brixham en Cherbourg worden deze Noordzeeloodsen naar de schepen gedirigeerd. Een andere activiteit is het weg brengen van schepen naar havens over de hele wereld. Jaarlijks wor den zo'n 45 schepen bemand door part-time Dirkzwager-krachten die de vaartuigen brengen waar de ei genaars ze willen hebben. Voor dit sehepcntransport behoeft het be drijf geen beroep te doen op een ar beidsbureau. Een vijftien vrijwilli gers staan ter beschikking om af en toe nog eens het zilte nat te proeven. De jongste ontwikkeling is het op treden als coordinator bij het over brengen van loodsen per helicopter. Ruim veertig maal per maand is de post in Maassluis centraal station voor de verbinding tussen helicopter, agent en schip. Het ziet er naar uit dat deze ontwikkeling een grote vlucht gaat nemen. Niet alleen tan kers komen voor beloodsing via he- licopter-loodsen in aanmerking maar ook grote ertscarriers en container schepen. Belangrijk voordeel bij de ze manier van loodsoverbrenging is het feit dat de wachttijd buitengaats tot een minimum beperkt kan blij ven, waarbij ook het uitvallen van de loodsdienst als gevolg van het slechte weer een rol kan spelen. Een stapje verder in deze ontwik keling is misschien het overzetten van meer mensen tegelijk of meer materiaal waarbij het noodzakelijk is dat de helicopter op het dek van het schip landt. De mogelijkheden hier voor zijn aanwezig. Dirkzwager zal hierbij onmisken baar een belangrijke rol blijven spe len. Het bedrijf mag dan honderd jaar geworden zijn, de ogen en oren staan nog steeds wijd open. zenuw- en nierkrulden en kruiden tegen waterzucht, bedwateren, ma den. transpiratie en slapeloosheid. De heer Van Vondelen heeft wel cosmetica in zijn winkel, maar de ze artikelen zijn bewust achterin uitgestald. De moderne wasmidde len bevinden zich in een opslag ruimte. .Als men er om vraagt heb ik deze wel", maar het liefst zou ik ze er helemaal uitgooien zegt hij. De eigeaar. die aan de Paul Kru- gcrlaan in Den Haag een tweede zaak heeft, onderstreept dat de sfeer van het oude Delft hem uit stekend bevalt. „Een kruidenwin kel leent zich er voor. De mensen hebben er duidelijk behoefte aan. Vijfentachtig procent van mijn om zet bestaat uit kruiden, specerijen en Oudhollandse artikelen". Balsem Veel gevraagd is zyn zelfgemaak te klovenbalsem en eeltzalf. Van de klanten kreeg hij enthousiste reac ties over de uitwerking van de pro- dukten. De gastronomen hebben de specerijenafdeling met 85 soorten ontdekt Van Vondelen heeft een overzicht voor de klanten samen gesteld waarop bijv. te lezen is dat kruid van jeneverbessen smakelijk is in groentesalades en sesamzaad in kipgerechten. De hartelijkheid waarmee de eigenaar zijn klanten tegemoet treedt is met die verscheidenheid aan ouderwetse maar doeltreffende artikelen misschien het geheim van het unieke winkeltje. MAASSLUIS/ROTTERDAM Wie zijn oor bij de Konink lijke Scheepsagentuur Dirk zwager NV in Maassluis te luisteren legt, weet waar het hart van de Rotterdamse scheepvaartbeweging klopt. Wie zijn ogen de kost geeft begrijpt ook, waarom Rotter dam nog altijd een haven met een stad wordt genoemd. Dage lijks lopen een kleine honderd schepen een van de havens binnen. Na 9 maart worden al deze vaartuigen begroet door een honderdjarig ontvangst comité. Een honderdjarige, die nog niets mankeert aan oog en oor en als devies heeft: In onze registratie mag geen schip ge mist worden. Dirkzwager In Maassluis wordt honderd Jaar en herdenkt dit vrijwel gelijktijdig met de vie ring van het feit dat een eeuw DORDRECHT Minister Drees van verkeer en waterstaat heeft by wyze van bezuinigingsmaatregel be sloten de verkeersbrug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwyn- drecht van 's avonds 18.30 tot 's mor gens 06.00 uur voor de scheepvaart gesloten te houden. De Kamer van Koophandel en Fa brieken heeft op dit besluit onmid- dellyk gereageerd en de minister een telegram met de volgende inhoud ge stuurd: „Uw besluit om de verkeers brug over de Oude Maas 's nachts gesloten te houden schaadt het ver keer van zeeschepen en andere hoge vaartuigen, alsmede de vrije vaart van zee naar het achterland stop betreuren deze plotselinge maat regel en een gebrek aan overleg met belanghebbend bedrijfsleven stop verzoeke onmiddellijke herroe ping". (door Dammls de Geus) DELFT De tijd van weleer herleeft in het pandje op de hoek van de Choor- straat en het Dertienhuizen in het oude centrum. Glazen potten, gevuld met haver- stroopltten, TV-pastilles, echte salmiak, polkabrokken, dropdragees en zoute knoop jes staan achter het raam. Het is het domein van dro gisterij annex kruidenhuis „Papillon" van de heer J. van Vondelen. Ook de toeristen die Delft „een dagje doen" hebben de winkel ont dekt. Er gaan hier onsjes snoep oVer de toonbank sinds do «eigenaar twee maanden geleden het verbouwde pandje betrok- De ge- vél moest zo blijven, want monu- nffentenzorg had et*n vinger in de pap. Door het wegbreken van mu ren werd de verkoopruimte aan zienlijk goter Adviezen Ln de winkel hangt een geur van bijzondere kruiden die volgens de heer Van Vondelen een heel wat betere en snellere uitwerking heb ben dan de piUen die men tegen ongemakken en pijnen inneemt. Waar is nog oudemannetjesdrop te krijgen dat laxerend werkt? ..Papilion" heeft er een kleine voor raad van in huis. Tientallen soor ten geneeskrachtige kruiden zitten in glazen stopflessen. Van Vonde- 1 enadviseert zyn klanten met be trekking tot de kruiden die zij kunnen gebruiken. Men zou hem een halVe dokter kunnen noemen. ..Er bestaat heel wat tegen pij nen. maar men weet het vaak niet eens", zegt hij wijzend op het IJs landse Mos dat de luchtwegen vrij maakt. Zomaar wat voorbeelden: De heer J. van Vondelen achter de toonbank met de Messen specerijen op de achtergrond. Het kruidenhuis is in een out pandje gevestigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4