rekbakje van Guldemond komt héél ver weg WEEKAGENDA Matthaus-Passion in Nieuwe Kerk van Katwijk Hollands hout altijd slecht Veertig jaar Pompidou Barbie moet gestraft Minder werkloosheid in bollen- en duinstreek Grof vuil Leiden Onderdak voor Joorschotense bibliotheek Herv. en Geref. classes samen bijeen TROUW/KWARTET ZATERDAG 4 MAART 1972 STA» (DoorHenk Kamies) KATWIJK ..Toen die sinaasap- pelkisten werden gebruikt, was er gewoon sprake van een huisvlijt in Rijnsburg. Elke bollenkiveker maakte van die kisten trekbakjes. Maar nu is daar de klad in geko men, omdat er haast geen sinaas- appelkisten meer zijn. De verpak king is veranderd. Daarom moest er iets op worden gevonden. En dat hebben wij gedaan". Dit zegt de heer C. Guldemond. van Emballage Industrie C. Gulde mond, Valkenburgerweg in Kat wijk. welk bedrijf zo'n groot succes heeft met het fabriceren van de nieuwe trekbakjes. Een onmisbaar attribuut voor de kweker. Deze trekbakjes gaan in het najaar de grond in met de bloembollen. Als de winter achter de rug is worden zij er met kistje-en-al weer uit ge haald. „Het is te begrijpen dat die kistjes twn goed hout moeten zijn ge maakt, want anders houden ze het met één seizoen vol in de grond. De oud-voorzitter van veiling „Flo ra", Teun Kralt, zei altijd dat die zg. trekbakjes waarin de bollen rvorden voorgetrokken van hard hout moesten zijn. Dat heeft een langere levensduur. Dat sinaasap- pelkistenhout was er geschikt voor. De laatste jaren werd er Zweeds vurenhout gebruikt, maar dat is te zacht. In ons eigen land is iedere houtsoort te slecht. Hoe minder snel hout groeit, des te beter is het". De heer Guldemond ging op zoek en vond de juiste houtsoort. Het komt een eind weg. Waar precies van daan wil hij. om begrijpelijke re denen. niet zeggen. Wel dat het er gens uit de buurt van Afrika komt. Het hout is bijzonder hard en lijkt ivel op dat van die sinaasappelkis- ten. „Het is specifiek hout uit dat land", zegt de heer Guldemond. Het hout wordt in planken geïmpor teerd. In de fabrieken in Katwijk wordt het gezaagd en worden er kistjes van vervaardigd. Uiteraard gebeurt dat machinaal „Wij kun nen er 3000 a 2500 per dag maken", aldus de Katwijker, wiens vader het bedrijf begon. Emballagefa briek Guldemond bestaat dan ook ul zo'n veertig jaar en er zijn zeve nentwintig werknemrs in dienst. De firma Guldemond is een begrip in Rijnsburg en wijde omgeving, met name ook in de bollenstreek, waar de „bollenboeren" grage afnemers zijn van de trekbakjes, die uitste kend zijn bestand tegen de invloe den van „onder de grond". Voor de heer Guldemond en z'n af nemers heeft het Zweedse hout af gedaan. De fabricage van de trek bakjes, of kistjes, neemt vooral te gen het najaar een grote vorm aan. Medio oktober is het de tijd dat ze de grond in gaan en dan breekt het aantal bestellingen los. Het af gelopen seizoen was het voor 't eerst dat de nieuwe bakjes werden gebruikt. De ervaringen zijn van dien aard dat verwacht wordt dat bij het begin van het nieuwe sei zoen de bakjes bij vele duizenden de deur uit zullen gaan. Trouwens, het afgelopen seizoen werden er al duizenden afgeleverd. „Wij hebben er nog niet teveel reclame mee ge maakt, want je moet altijd voor zichtig zijn met een nieuw artikel op de markt". Het trekbakje is overigens niet het Eén van de eerste afnemers van de hardhouten trekbakjes was M. van Delft in Rijnsburg. die bijzonder tevreden is over het produkt uit Katwijk. DE HEER C. GULDEMOND het ei van Columbus enige produkt dat de firma Gulde mond maakt. „Wij maken zoveel soorten kisten. Ze variëren van 60 cent (zg. wijnkistjes voor ge schenkverpakking) tot 600 gulden per stuk (machinekisten)". Ook als fabrikant van gaasbakken geniet de firma Guldemond de nodige be kendheid. Ten slotte worden er nog zg. pallets vervaardigd, die onder meer worden gebruikt bij hef truckwagen en als verpakking bij verzending overzee. In dit laatste geval zijn de pallets die in Kat wijk bij duizenden de deur uitgaan voor eenmalig gebruik bestemd. LISSE In de duin- en bollen streek werd aan het einde van fe bruari geconstateerd dat de werk loosheid iets was gedaald nl. van 615 tot 575. Deze daling is een gevolg van sei zoeninvloeden, omdat de voorjaars werkzaamheden in de bollenbedrij- ven enigermate op gang komen. Ver geleken met vorig jaar stonden nu 143 werklozen méér ingeschreven. In de vrouwelijke sector liggen de cij fers iets gunstiger. Weekmarkt naar plein bij sporthal NOORDWIJK De veemarkt in Noordwijk wordt op donderdag. 16 maart a s. voor het laatst aan de Prins Bernhardstraat gehouden. Daarna verhuist zij naar het plein bij de Northgo-sporthal aan de Duin wetering. Op 23 maart a.s. vindt daar voor het eerst de weekmarkt plaats. J. van Rijn ter aarde besteld KATWIJK AAN ZEE Op de al gemene begraafplaats Duinrust vond onder grote belangstelling de begra fenis plaats van de heer J. van Rijn. Enkele aanwezigen voerden in de aula het woord: loco-burgemeester C. van der Plas namens het gemeente bestuur, voor de Oranje-vereniging de heer J. Minnee. Ds. A. Vink leidde de rouwdienst. Namens het gemeentebestuur wa ren ook aanwezig wethouder H. Haasnoot en gemeentesecretaris G.è Feenstra. Voorts vertegenwoordigers van de Oranjevereniging Katwijk aan Zee, Vereniging voor Vreemde lingenverkeer, de gymnastiekvereni ging Hercules, het comité Autotocht Ouden van Dagen, het Blindengelei dehondenfonds en van organisaties uit andere plaatsen. PARIJS (REUTER) President Pompidou van Frankrijk heeft in een brief aan zijn ambtgenoot Hugo Banzer van Bolivia gezegd dat de oorlogsmisdaden van Klaus Barbie, die in Bolivia zou wonen onder de naam Klaus Altman, niet onbestraft moeten blijven. Barbie is in Frankrijk bij verstek ter dood veroordeeld en Frankrijk heeft zijn uitlevering gevraagd. Pre sident Banzer heeft geantwoord, dat de justitie van zijn land de zaak zal bekijken. De Boliviaanse overtieid heeft geen toestemming willep geven voor eep confrontatie van Altmann met de 67-jarige Poolse mevrouw Ia Halaun- brenner. die in 1943 haar man en drie kinderen door Barbie zag weg voeren. Altmann (56), die ontkent Barbie te zijn, is de laatste weken niet in het openbaar gezien in La Paz. Devilee-Reizevoort in OEGSTGEEST „Waar nu de ga rage staat, was vroeger een klein grappig stukje Oegstgeest. Het viel niet op, maar het was toch een schil derachtige plaats". Dat zei burge meester T. A. J. Van Eysinga gister middag tijdens de opening van auto bedrijf Devilee-Reizevoort aan de Rhijnge»"ïsterstraatweg. De burge meester meende echter dat het pand niet storend werkt in zijn omgeving. Want men heeft bij de bouw ook aan de buren gedacht. Deze buren, de be woners van Huize Duinzicht, waren dan ook voor de receptie naar de ga rage jekomen. Daar opende één van de bewoonsters, zuster Ey- mard, samen met burgemeester Van Eysinga. door op een knop van een takel te drukken, sym bolisch de garage. Onder de takel, die een viag op hees. stond een stereo- pick-up die aan het tehuis werd ge geven. ZOETERWOUDE Burenhulp. Het initiatief van de "oecumenische werkgroep Daadwerkelijke Hulpver lening om te komen tot burenhulp blijkt a*n te slaan. Zeventig mensen hebben gereageerd. Er verden drie centrale contact adressen gekozen. Anderen zullen assisteren bij het oproepen van vrij willigers in eigen omgeving als dit nodig is. .LEIDEN Maandag 6 maart: Buurt 17. Hoge Morswcg, Morsweg (van Lage Morsweg tot Hoge Morsweg). Morslaan. dr. Lelvlaan. Granaathof. Dia- mantlaan. Onyxhof. Amethisthof. Sma ragdlaan. Robijnstraat. Parelstraat, Top aaslaan. Aquamarijnstraat, Bothstraat. H. Costerstraat, Morskade. Rhijnhofweg. Agaathlaan, Saffierstraat. Turkooislaan. Bërylstraat. Carneoolstraat, Barnsteenpad. Kristalstraat. Buurt 19. Lage Morsweg, P. C. Hooft- laan. Vondellaan, van Baerlestraat. Jaco^ Catslaan, Gerard Brandstraat, Coornhert- straat. C. Huygenslan, Brederostraat, Spieghelstraat. R. Visscherstraat. Tessel- schadestraat. Leeghwaterstraat, St. Buvs- ingstraat, Calandstraat. Leemanstraat, Conradstraat. Dijkstraat. Stuwstraat, Sluisstraat. Duikerstraat, Damlaan. Haag sestraatweg. Dinsdag 7 maart; Buurt 18. Lammenschansweg (beide zijden van Zoeterwoudseslngel tol Sta tion), Kamerlingh Onnespleln, de Sitter- laan, v.d. Waalsstraat. Buys Ballotstraat, Hugo de vriesstraat, Kapteynstraat, v.d. Waalsplein, van Bemmelenstraat, Lorentz- kade. Zeemanlaan, van 't Hoffstraat, Bak huis Roozeboomstraat. Buurt 22. M. Treublaan, Stieltjens- straai. Franchlmontlaan, v.d. Hoeven- straat. Kanaalweg (van v. Vollenhoven- plein tot spoorlijn), v.d. Sande Bakhuv- zenlaan. Beyerincklaan. Temmlnckstraat. Suringarstraat. Burggravenlaan. Asser- straal. Scholtenstraat, Moddermanstraat. Oppenheimstraat. Donderdag 9 maart: Buurt 21 Havenplein, Haarlemmer straat (van Haven tot Mare). Donkersteeg. Kuipersteeg, Dullebakkersteeg, Hoogland- sekerksteeg, Pelikaanstraat, Koestraat, Lege Werfstraat, Bouwelouwensteeg, Dui- zenddraadsteeg, van der Werfstraat. Meermanshof. Druckerstraat. Maredorp- sedwarsstraat, Grevenstraat. Volders gracht, Noord- en Zuid Rundersteeg. Jan- vossensteeg, Koddesteeg. Clarasteeg, Oude Singel (van Houtmarkt tot Mare), Oude Vest (van Havenplein tot Mare), Lange Zandstraat. Volmolengracht. Oostdwars- gracht. Koolstraat. Emmastraat. Baat- Buurt 23. Haarlemmerstraat (van Turfmarkt tot Mare), Stille Rijn. Apothe- kersdijk, Schapensteeg, Goegerritsteeg. Prinssessekade, Turfmarkt. Steenstraal, Beestenmarkt. Nwe. Beestenmarkt, Kort Galgewater. Morsst5aat, Smidsteeg, Narm- straat. Kruisstraat, le en 2e Binnevest- gracht. St. Aagtenstraat, Lammermarkt, Marktsteeg. Lange Scheistraat. Nieuwe Mare. Oude Singe (van Mare tot Turf- marktbrug). Fokkestraat. Vrijdag 10 maart: Buurt 20. Van Vollenhovenkade en plein. Snouck Hurgronjestraat. Huizinga- straat. Uhlenbeckkade. Colenbrander- straat, Meyerskade. Duyvendakstraat, Ka naalweg (van Hoge Rijndijk tot van Vol- lenhovenplein). Rijndijkstraat, Kanaal straat. Dozystraat, de Goejestraat, Cosijn- straat. Hartmanstraat, Roomburgerlaan, Hoge Rijndijk (van Utr. brug tot Wilhel minabrug). Utr Jaagpad (van Utr. brug tot Wilhelminabrug), Catharlnastraat, Rijnstroomstraat. Buurt 26. Hoge Rijndijk en Utr. Jaagpad (beide van Wilhelminabrug tot Rhijnvreugd). Rhijnvreugd. Bruggestraat, Besjeslaan. Park ..Die Leythe", Roombur- gerweg. Aarstraat, Meerburgerkade en straat. Gouwestraat, Amstelstraat, Leede straat. Wierickestraat. IJssclkade, Kas teelhof Vliststraat, Zaanstraat, Maasstraat. Merwedestraat, Drechtstraat, Lingestraat. Spaarnestarat, Lekstraat, Castellumstraat VOORSCHOTEN In Voorscho ten is scholenplanning een uiterst moeilijke zaak. In 1965 is een scho lennota uitgekomen en in 1969 is deze bijgewerkt. Nu blijken alle prognoses af te wijken van de wer kelijkheid. Tijdens een vergadering van de commissie van onderwijs wees wethouder Esselaar op de vele onzekerheden die zich naast de ge zinsplanning in Voorschoten voor doen. Nu eindelijk alles gereed is tot de bouw van de defintieve Mariaschool in Adegeest heeft het r.k. school bestuur meegedeeld te moeten af zien van deze school omdat het aan bod van leerlingen sterk terugloopt. Adegeest is aan het vergrijzen. Ook de scholen in het centrum lopen leeg. De openbare Parkschool wordt verplaatst naar Boschgeest. De r.k. Jozefschool neemt de r.k. Laurentiuskleuterschool in huis. Deze kleuterschool is in enkele jaren teruggegaan van vijf lokalen naar slechts één klasje. Het vrijgekomen schoolgebouw, eigendom van de Lau- rentiusparochie, wordt aangekocht door de gemeente. De commissie dacht reeds hardop over een nieuwe bestemming: onderdak voor de open bare bibliotheek. De Hervormde school In de Schoolstraat wordt verplaatst naar Boschgeest of Bijdorp. Huisbroei in Lisse LISSE Mevr. J. G. Berends-van den Ende, echtgenote van de burge meester, opende gisteravond de huis vlijt- en huisbroeitentoonstelling in de „Bloemlusthal" van de H.B.G. De kunst van het broeien van hya cinthen in de huiskamer blijkt steeds meer ingang te vinden, want er wa ren nu al zeshonderd leerlingen van de hoogste klassen die aan de wed strijd deelnamen. Belangstellenden kunnen vandaag tot 6 uur terecht. In het Gemeentecentrum aan de Lijtweg te Oegstgeest kwamen don derdag de afgevaardigden van de Hervormde gemeenten en Gerefor meerde kerken in het ressort Leiden in een gezamenlijke classicale verga dering bijeen. De voorzitter van de Geref. classis, dr. W. v.d. Zwaan (Leiden), sprak in zijn openings woord van een „min of meer histori sche dag". Het programma van de gezamen lijke classicale vergadering was een zoeken naar „de kerk in deze tijd". Het eerste deel-onderwerp, „het be lijden van de kerk", werd ingeleid door ds. L. Bech (Wassenaar). In de Bijbel zijn woord en daad in één term verbonden; het gaat om „doen wat men zegt" èn om „zeggen wat men doet", in een eenheid van horen, denken, spreken en doen. Zijn de kerken in het westen zich er vol doende van bewust dat kennis zon der „zijn" waardeloos is? Het was geen wonder dat de twee de inleider, ds. H. Aalbers (Oegst geest) van hetzelfde station vertrok: wanneer het gaat om „het handelen van de kerk", gaat het om het bijbel se „woord" dat niet alleen gesproken maar ook gedaan moet worden. De tien geboden en andere „woorden" van wetgevers en profeten liggen niet achter ons als een verleden dat aktueel was voor de mensen van toen, maar liggen vóór ons als belofte voor de toekomst en als opdracht on derweg naar Gods toekomst. De derde spreker, dr. J. G. B. Jan sen (Noordwijk) bepaalde de afge vaardigden bij de vragen rondom „de eenheid van de kerk". In alle kerken schijnen de fronten zich te verhar den. Maar de hoofdfiguren van het evangelie, Jezus en Johannes de Do per, doen niet mee, willen niet op onze bestelling bruiloftje of begrafe nisje spelen, laten zich niet inpassen in onze fronten. De kerk van Jezus heeft dezelfde koers: „een kerk, die zich uithuwelijkt aan de geest van de eeuw, zal in de volgende eeuw weduwe zijn"; de kerk is geroepen tot tegenspel tegen de spelletjes van de menselijke partijen. In plenaire zitting en discussie groepen is intens geprobeerd op deze uitdagingen in te gaan. Aan het slot concludeerde ds. H. J. van Achter berg (Leiden): „we zijn nog nauwe lijks aan antwoorden toe, maar we zijn wel de juiste vragen aan 't stel len". Zaterdag 4 maart Foyer Den Burcht, 8 uur: Ons Grunne- gerlaand. gevarieerd programma. Micro-theater. Vestestraat 40. 9.30 u cabaret Peter de Jong. DINSDAG 7 MAAKT Stadhuis. 7 uur: spreekuur Bouwfonds. Breestraat 19. 7 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Steenschuur 5, 88.30 uur: spreekuur huisvesting werkende jongeren. Antonius-clubhuis, 8 uur: toneelavond Friese Vereniging. WOENSDAG 8 MAART Beloftekerk Mors. 8 uur: afd. Mors Christenvrouwenbond, mevr. Beerman-de Boer over ..Hoe kunnen wij onze kinderen geestelijk benaderen' Stadhuis. 46 uur: spreekuur sociale Donderdag 9 maart Sladsghoorzeaal, 8 u.: Stichting CENO, Radio Blazers Ensemble en Rembrandt School Orkest. Tevens expositie van werk leerlingen Rembrandtscholenge- meenschap (tekeningen, collages, foto's). Rooseveltstraat 20, 8 uur: ledenvergade ring ,,De Natuurvriend" St. Antoniusclubhuis. 8 15 uur: Brussels Kamertoneel met ..Groenten uit Balen" Museum Oudheden Rapenburg. 8 uur: prof. Jean Yoyotte. Parijs, over Tanis. Vrijdag 10 maart Rapenburg 24. 10 u. nam. tot 3 u jazz- zolder Hol House, combinatie Wim Hoogsteder-Rob Goudzwaard Vesestraat 40. 8.30 uur: Cabaret Peter de Jong. Boshuis, achter Hoflaan 76, 79.30 uur, ruilbeurs voor verzamelaars. ZATERDAG 11 MAART Vestestraat 40, 8.30 uur: cabaret Peter de Jong. FILMS Camera: ..The Honeymoonkillcrs" en 9 15 u.; ma., di., do., vr. 2.30 u. „Zorro kruist de degens", wo. za. 2.30; zo. 2.30. 4 15 u.; nachtv.: v/za 11.30 u. „The last Burnade". Lldo: „Levend, bij voorkeur dood", 14 Jr Studio: „Decameron", 18 jr. Trianon: „Gejaagd door dc Wind". Rex: „Liefde onder de zeventien", 18 jr. Al deze films hebben de volgende tij den: dag. 2.30, 7 en 9.15 u.: zo. extra voorstelling om 4.45 uur. Rex: nachtv. vr/za 11.30 uur. „Paniek in het Ned'le park Apotheken Doeza-apotheek. Doezastraat 31. telefoon 21313. De apotheken Leiderdorp en Oegst geest hebben ook dienst. Doktersdienst Tot zaterdag 10 uur de eigen dokter raadplegen. Daarna 5 maal 2 bellen tot zondag 24 uur. Mobiclkanloor ANWB Iedere maandag en donderdag van 10 tot 16 uur op de Lammermarkt. Behandeling na ongevallen De poliklinische behandeling na onge vallen wordt van dinsdag 12 uur Cs mid dags) tot woensdag 12 uur waargenomen door het Diaconessenhuis. Vrijdag 12 uur tot zaterdag 12 uur door het St. Elizabeth ziekenhuis (Hooigracht). Op andere werk dagen en op zondagen door het Acade misch Ziekenhuis. Doktersdienst: 5 maal 2. (Zat. 10 uur voormiddag tot zondag 24 uur). Brand weer 5: maal 3. Politie 5 maal 4. EHBO: 20645. Gemeenscha') Zuid-West Hulpverlenines- en informatiedienst voor Leiden Zuid-West. secretariaat Jac ques Ursusplantsoen 83: voor hulpverle ning telefoon 20460; voor Informatie tele foon 33921. Bezoekuren ziekenhuis Academisch ziekenhuis: dagelijks, be halve op dinsdag van 19.00 19.45 uur: dinsdag van 13.00 14.00 uur; zaterdag en zondag van 14.30 15.30 uur. Bezoektijden Kliniek Verloskunde en Gynaecologie: voor patiënten van de af deling Gynaecologie en voor zwangeren: van 10.00 12.30 en van 15.00 20.00 uur. Voor kraamvrouwen: van 10.00 11.80, 1S.00 17.30, cn van 18.30 20.00 uur. Op dinsdag is er de gehele dag geen bezoek. Bezoek Praematurenafdeling (alleen voor ouders): dinsdag niet. Ma., wo., do. en vrij., van 18.30 18.45 uur: za. en zon. van 15.00 15.15 uur. Diaconessenhuis: 1ste klasse dagelijks: 11.00 12.00 uur; 13.15 14.00 uur; 18.45 19.30 uur. 2de en 3de klasse: dagelijks: 13.15 14.00 uur: 18.45 19.30 uur. Kin derafdeling: dagelijks: 14.45 15.30 uur en maandag-, woensdag- en vrijdagavond 18.30 19.00 uur. Elisabeth ziekenhuis: volwassenen: 3de Promoties in Leiden LEIDEN Aan de Leidse univer siteit is de heer A. V. Huygens, we tenschappelijk medewerker in dienst van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetensehappelijk On derwijs, gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen op een proefschrift, getiteld ,Over aromatische transthalleringen". De heer T. van der Wal is ge promoveerd tot doctor in de lette ren op een proefschrift, getiteld „Op zoek naar een nieuwe vrijheid. Een kwart eeuw arbeidsbeweging in Friesland (1870—1895)". Voorts promoveerde de heer I. P. C. van 't Hof, predikant bij de Her vormde Gemeente Rotterdam-Zuid, tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift, getiteld „Op zoek naar het geheim van de zending. In dialoog met de Wereldzendings- conferenties 1910-1963". Zij promotor was prof dr. E. Jansen Schoonhoven. Het proefschrift van dr. Van 't Hof is een missiologische studie die tot doel heeft een onderzoek in te stel len naar het fenomeen van de zen ding. KATWIJK AAN ZEE Het Chr. gemengd koor Halleluja, gaf, met medewerking van de Lenteklokjes, vokale solisten, orkest en continuo- spelers, onder leiding van Johan Ad miraal, zijn derde Matthaus-Passion- uitvoering in de goed bezette Nieuwe Kerk. Dit was de eerste keer, dat deze indrukwekkende Bachmuziek binnen deze muren klonk. De Nieuwe Kerk is, ondanks de grote capaciteit, zeker geen ideale concertruimte. Het geringe comfort van de banken maakt de zit in dit geval wel erg lang en de aandacht, de concentratie, de gerichtheid kun nen niet optimaal zijn. Hiertegenover staat de betere akoestiek. In de sporthal blijft menig detail wazig, in deze kerk hoort men alles, óók de ge breken. Haleluja had kennelijk weer hard en conscentieus op de partijen gestu deerd. Bovendien bemerkte men dui delijk, hoe ijverig en enthousiast de koorleden zich in de situaties hadden ingeleefd en de geest aangevoeld. Jo han Admiraal heeft ongetwijfeld zijn zangers, met niet aflatende aktiviteit wegwijs gemaakt en tot nauwgezet heid tot in de kleinste détails aange spoord. Aanvankelijk waren ze nog niet ge noeg ingeschoten. Het wat langzaam gezongen openingskoor klonk, afge zien van enkele minder correkte hooggste tonen, formeel goed. maar niet plastisch genoeg. De inloop periode duurde toch wel tot en met het eerste koraal. In „Erkenne mich, mein Hüter" mooi gaaf gezongen, had men duidelijk de rust, het klank- evenwicht hervonden. De intonatie werd zuiver, de stemmeneenheid hecht, de melodiewelvingen verlie pen soepel, de voordracht werd na tuurlijk. Later ging alles levendiger en plastischer klinken en de zegging won aan overtuigingskracht. Admiraal trok, met goed gevolg, ook andere timbre-registers open, speelde met sterktegraden, intensi veerde de uitdrukking. Ik denk, on der meer, aan het golvende „So schlafen unsere Siinden ein". Jam mer dat hier de samenwerkende te nor-solist, Reinier Schweppe. bene den de maat bleef. Hij vibreerde ook te veel; dat mag bij Bach beslist niet. Ook trof hij de toon vaak niet zuiver. Van een amateur-koor als Halle luja kan men de volmaaktheid zeker niet verwachten. Ook moest de rou tine nog in vele jaren dóór groeien. De lichtheid, het klankraffinement, de accentuatie, zegging zullen, met deze inzet, zonder twijfel nog aan kwaliteit winnen. Dat de zangers nu reeds zo vaardig, goed gesloten, niet zelden ook, door effektvolle staccati, contrastrijk en vaak elastisch zongen, verdient veel respekt. En de bood schap die ze met muzikale gedreven- over. De stille, vaak gespannen aan- heid brachten, kwam zeker goed dacht van de toehoorders getuigde dat. Het meisjeskoor „De Lenteklok jes" zong fris en nauwkeurig, in het beginkoor nog iets te weinig door dringend (maar dit ligt aan het stemtimbre), in het krachtig voor gedragen koraal „Was mein Gott will" cn het onvolprezen slotkoor van I glanzend en dus de sopraan klank verrijkend. De taak van de vokale solisten is in deze muziek bijzonder zwaar. Hoe nauwkeuriger ze de figuren zingen, hoe dichter ze de instrumentale toon benaderen, hoe beter. Hieraan vol deed zeker de sopraan Annette de la Bije. geholpen ook door haar grote routine en technische bedrevenheid, die ook de trillers niet verwaarloos de. In de hoogte trof af en toe een minder zuivere toon. De alt Martha van Kerkhoff zong bewogen, met mooi getimbreerde stem, maar in détails niet erg kor- rekt, dikwijls meer slepend dan nauwkeurig. Het gevoel zit bij Bach immers in de vorm. Chris van Woerkom zong de evan gelietekst gespierd en krachtig over tuigend, hier en daar echter wat on zuiver, misschien wel bewust voor het effekt. Henk van den Brink vertolkte de Christus-partij ten dele waardig, maar ook vaak wat te opzichtig-emo- tioneeL Zijn stem is dikwijls wellui dend, werd echter onvast en wat rauw, als hij zich liet gaan. Jan Hulsbos zong de kleine partijen en bas-aria's knap, beheerst en vol doende overtuigend. Het Gewestelijk Orkest, door Ad miraal doelbewust geleid, speelde goed en betrouwbaar, met mooie klank. Enkele solisten muntten uit. Tijn van Eyk aan het clavecimbel en Jos Carpay aan het positief-orgel vervulden hun taak bekwaam en be scheiden. JOHAN VAN WOLFSWINKEL klas alle dagen van 14.00 15.00 en van 18.45 19.30 uur; 2de klas; alle dagen va n 11.30 12.00. van 14.00 15.00 en van 18.45 19.30 uur; 1ste klas: alle dagen vanaf half twaalf. Kraamafdeling: 3de klas: van 15.00 16.00 en van 18.45 19.30; 2de klas: van 11.30 12.00 (alleen vaders) van 15.00 16.00 en van 18.45 19.30. Baby's en kleuters: zo., ma., wo., vrij. en zat. van 15.00 15.30; di. en do. van 18.00 18.30 uur. Kinderen vanaf 4 jaar: alle dagen van 15.00 16.00, di. en do. van 18.00 18.30 Annakllnlek: 3de klas: 13.30 14.30 en 18 19 uur; 2de klas: 13.30 15.30 en 19.00 20.00 uur: lste klas: 11.00 12.00, 13.30 15.30 en 19.00 20.00 uur. Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest: dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur; zondag 11 tot 12 cn 2 tot 3. OEGSTGEEST Bezoekuren Jelgersma- kliniek: ma. t/m vrij. 16.45 17.45 uur; zaterdag 13.00 15.00 uur; zondag 11.00 11.45 en 13.00 15.00 uur. ALPHEN Bezoekuren ziekenhuis „Rijnoord": dagelijks (ook in het wee kend): lste en 2de klas: van 10.30 11.00 uur; van 14.00 14.45 uur: van 18.00 19.00 uur; 3de klas: van 14.00 14.45 uur. van 18.00 19.00 uur; kraamafdeling: van 16.00 17.00 uur, van 19.00 19.30 uur alleen voor echtgenoten; kinder afdeling: van 15.00 15.30 uur. van 18.00 18 30 uur alleen voor ouders. Kinderen beneden de 16 jaar géén toegang op de kinderafdeling. NOORDWIJK Sole Mio klassepatlën- ten dagelijks van 3 tol half 5 en s avonds van 7 tot 8: zaalpatiënten zondags van l tot 3. dinsdag van 1 tot half 3. donderdag van half 7 tot half 8 en zaterdag van 1 lot half 3. Sociëteit Twcntwcl Twentvvel, sociëteit voor kamerbewo- ners/jong-volwassenen. Geopend op dins dag-, woensdag-, vrijdag-, zaterdag- en zondagavond van 21.00 24.00 uur. Bree straat 19. Leiden. Tel. Inlichtingen: Nellie Pars. telefoon 31123. Secr.Trudle Door- duin. Rijndijkstraal lat Lelden. TENTOONSTELLINGEN Museum De Lakenhal, tot 3 april: Uit bagger geborgen, 10-4. zond. 1-5 u. Lakenhal. 4 febr.-l2 mrt.: ..Reinier Lu- cassen over de schilderkunst". Tot 15 maart: expositie van werken van Fanny Mazure (Voorschoten) in de Openbare Bibliotheek ..Houtkwartier", Zweilandlaan 5 te Leiden Tot 17 maart: expositie van tekeningen van Joyce Koopmans ce Openbare Bibliotheek „Zuid-Wcvt". Lduard van Beinumstraat 2 ie Lelden Pottenbakkerswinkel Dinges. Vrouwen- steeg 12: van 12 febr. tot en met 4 maart: schetsen van Fred Vos; maand. '—6 u.. dlnsd. t.m. zaterd. 10—l en 2—6 u. Waaggebouw, ingang Mandenmakers- steeg, woensdag 2-5 u. en donderdag half 6-9 u.: binnenstadsexpositte. Galerie v. d. Vlist, Botermarkt 3: grafiek en pol. panelen van Bob Clous, keramiek en plastieken van Willy Dohm. Tot 4 april, di t.e.m. zat. 9—18 uur. dond. tot 21 uur. Rapenburg 73 foto's Gerard Petrus Fic- ret, tot 12 april, LAK-tentoonstelling. Chr. M.T.S. in Leiden LEIDEN Gedurende een aantal jaren heeft de Vereniging voor Christelijk Beroepsonderwijs zich in gespannen voor hel stichten van een christelijke middelbaar technische school in Leiden. Van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen is toestemming verkregen om in augustus te begin nen. Gedurende de periode van nieuwbouw is tijdelijk lesruimte ge vonden in de Christelijke Lager Technische School aan de Vijf Mei laan (onder bestuur van dezelfde vereniging). Het adres van de Chr. MTS is tij delijk: Chr. LTS, Vijf Meilaan, al waar men ook voor nadere inlichtin gen terecht kan. Groen van Prinstererschool Katwijk hield ouderavond KATWIJK AAN ZEE Onder grote belangstelling werd in de hal van de Groen van Prinstererschool de jaar lijkse ouderavond gehouden. In vlot tempo werden de verschil lende onderdelen van het programma afgewerkt. Hartveroverend was het te zien met hoeveel toewijding de kleintjes hun zangspelletjes brach ten. Ook de „gym" door klas 4b viel in de smaak. Het hoofd der school, de heer C. Doets, gewaagde met dank baarheid van het grote aantal leer- kingen dat, zelfs van ver komend, deze school bezoekt. Ook dit jaar gaat een groot per centage van de zesde klas het mid delbaar en hoger algemeen vormend onderwijs volgen. Na de pauze werd het toneelstuk; „De Keizer afgetroefd" opgevoerd. Op een film zagen de ouders hun kinderen op school en in de sporthal aan het werk. De door klas 6b gezongen geestelij ke liederen vormden een goed besluit van het programma. Vanavond voeren de kinderen het zelfde programma nog eens op. ZOETERWOUDE In „Ons Huis" aan de Dorpsstraat wordt zaterdag 11 maart een tentoonstelling gehou den van werkstukken gemaakt door chronisch zieken en minder-validen. Burgemeester Detmers zal om 13 uur de opening verrichten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3