rie van Breda nog altijd heet hangijzer Brandt bezweert crisis in kabinet Pretoria straft man van Chr. Instituut Nu 140.000 werklozen Het Kwartet Philips-huizen in Tilburg veel duurder Zon na regen België laat geen nazi-gevangenen vrij Luchtvaartovereenkomst tussen Venezuela en de Ned. Antillen In deze krant Uw krant vernieuwd en uitgebreid Aanblijven Van Agt weer minder zeker Bon I I Gun ock Uw buurman deze krant! Pioneer bezoekt wellicht ook maan van Jupiter Nieuwe Leidlse Courant ZATERDAG 4 MAART 1972 60ste jaargang nr. 54 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen „Stantvaatich is ghebleven mijn hart in teghenspoetl" CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postgiro 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. Van een onzer verslaggevers TILBURG De bewoners van een blok huizen in de Tilburgse wijk 't Rijt zijn hevig ontstemd over een forse huurverhoging die de komende drie jaar zal worden doorgevoerd. Zij over wegen een actie te gaan voeren tegen Philips, die de woningen in eigendom heeft en tot de huurverhoging heeft be sloten. Het gaat om 180 premiewoningen, waarvoor een huur van 112 gulden per maand wordt betaald. Omdat sinds de bouw een termijn van tien jaar ver streken is. zou Philips wettelijk tot een aanpassing van de huur overgaan. Phi lips heeft twee makelaars de woningen laten taxeren en deze makelaars zijn onafhankelijk van elkaar tot het oor deel gekomen dat op dit moment een huur van 195 gulden per maand ge rechtvaardigd is. De huurverhoging tot 195 gutden per maand zal in drie termijnen worden doorgevoerd. Per 1 april wordt de huur 135 gulden per maand, per 1 april '73 165 gulden en ten slotte per 1 april '74 195 gulden per maand. Het grootste deel van de bewoners is als beambte werkzaam bij Volt in Til burg, een dochteronderneming van Philips in Eindhoven. Een woordvoer der van Philips ontkende gisteravond dat de drastische huurverhoging ver band houdt met de teruglopende resul taten van Philips Zogezegd De mentaliteit van 'Wie is er aan de beurt?' zou moeten verande- in 'Mevrouw, mijnheer, wat kun- nen we voor u doen?' C. van Huygevoort, directeur Amsterdamse dienst herhuis vesting, in ontslagbrief. In de vroege ochtend tijdelijk regen maar later perioden met zon. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind rui mend van zuidoost naar zuid west. Maximumtemperaturen on geveer acht graden. MORGEN EN OVERMORGEN: nu en dan regen, later meer zon en temperaturen iets boven nor maal. Zon op: 07.19/07.17 onder: 18.25/18.27 Eén op de duizend reist 'zwart' Met de belofte belastinghervormingen in te voeren om de op de kleine man drukkende lasten te verlichten, is de SPD bijna drie jaar geleden de ver kiezingen ingegaan. Brandt heeft de SPD-bondsdagleden, die zich hierover zorgen maken, beloofd dat hij zich meer bezig zal houden met economi sche en financiële beslissingen. Vóór het zomerreces kan er echter geen sprake meer zijn van indiening van een wetsontwerp inzake belasting hervormingen. En het zal" de vraag zijn, of voor september volgend jaar de verkiezingsbeloften van 1969 inge lost zullen zijn. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat dit jaar in West-Duitsland ver vroegde verkiezingen gehouden moe ten worden. De leider van de chris ten-democraten, Rainer Candidus Bar- zel heeft zich er gisteren voor uitge sproken, nadat het FDP-lid van de Bondsdag Knut von Klihlmann- Stumm, zijn partij had laten weten, tegen de verdragen met Rusland en Polen te zullen stemmen, als in de commissievergaderingen van de Bondsdag zijn bezwaren niet weggeno men kunnen worden. BRUSSEL (AP) De Belgische auto riteiten houden nog twee oorlogsmis dadigers gevangen. De één zit in een psychiatrische inrichting en de ander, Maurice de Bodt, wordt nog in de ge vangenis vastgehouden. De Bordt werd veroordeeld tot de doodstraf, een von nis dat in 1950 werd omgezet in le venslang. Hij was schuldig bevonden aan het martelen van Belgische ge vangenen tijdens de tweede wereld oorlog. Over De Bodt zei een functio naris van het ministerie: 'Hij zal niet vrijgelaten worden. Bovendien zou zijn veiligheid in gevaar zijn. als we hem zouden vrijlaten'. Hupka Nadat de sociaal-democraat Herbert Hupka eerder deze week vanwege zijn beswaren tegen de Ostpolitik van Willy Brandt naar het kamp der christen-democraten was overgelopen, had de coalitie van SDP en FDP nog maar de beschikking over 250 stemge rechtigde afgevaardigden. Als de Bondsdag in de eindstemming de ab solute meerderheid van 249 wil ople veren, zou de stem van Kühlmann- Stumm nog geen beslissende invloed hebben. Het zal van het gedrag van de overige sociaal-democraten en liberalen, maar ook van dat van voorstanders van de verdragen onder de chr.-democraten afhangen, of Brandt deze evenzeer vereiste als gewenste meerderheid zal krijgen. Gebeurt dit niet, dat wordt verwacht, dat president Gustav Heine- mann vervroegde verkiezingen zal uit schrijven. Voor de SPD van Brandt zou de stembusstrijd wat 't financieel- economische beleid betreft op een ongunstig ogenblik komen. WILLEMSTAD Venezuela en de Nederlandse Antillen hebben een ak koord bereikt in de luchtvaartkwestie. Dit heeft de Venezolaanse minister van buitenlandse zaken Aristides Calvani op Curagao bekendgemaakt. Thissen Venezuela en de Nederlandse Antillen bestond geruime tijd eeri luchtvaartconflict. Binnenland Directeur Herhuisvesting neemt ontslag 3 Rapport-Baan: drugs niet vrij 3 Buitenland Frankrijk vreest nieuwe 'hete lente' 8 Kerk Geref. synode 2 Geheim van de zending 2 Sport Russen laten teugels vieren 15 Economie Minder gespaard 21 Radio- en U-programma's Strips, feuilleton 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Kunst IS Uw probleem 19 Puzzels is Postzegelnleuws 19 De meningen in de ministerraad lie pen blijkbaar zo uiteen, dat minister president Biesheuvel het niet verant woord vond, de vergadering te verla ten om zijn wekelijkse persconferen tie te geven. Gisteravond werd verwacht dat het kabinet pas diep in de nacht tot een besluit zal komen of maandag over de zaak nog zal doorvergaderen. Hiervan zal ook afhangen of koningin Juliana haar vertrek naar de wintersport mor gen zal uitstellen. Zoals bekend, moet het advies van de minister van justi tie, c.q. het kabinet door de Koningin worden bekrachtigd. In verband hier mee valt de openbaarmaking van het besluit niet eerder dan begin volgen de week te verwachten. In politieke kringen werd gisteren druk gespeculeerd over de vraag, wel ke invloed het standpunt van de Ko ningin zelf kan hebben gehad op de duur van de discussie in de minister raad. Wanneer zoals door sommi gen wordt aangenomen koningin Juliana uitgesproken voorstandster is van vrijlating van de drie, zou dit namelijk de besluitvorming van de regering na de uitspraak van de Van een medewerker AMSTERDAM Opnieuw is aan een medewerker van het Christelijk Insti tuut in Zuid-Afrika beperkte bewe gingsvrijheid opgelegd. Het is dr. Ba sil Moore, die nu vijf jaar lang Johan nesburg niet mag verlaten en op zijn dochter na niemand mag ontvangen, ook geen geestelijken. Dr. Basil Moore is directeur van het bureau dat schriftelijke theologische cursussen uitgeeft voor de onafhanke lijke bantoekerken. Hij is staffunctio naris van het Christelijk Instituut en algemeen secretaris van de University Christian Movement. De maatregel tegen Basil Moore is genomen op grond van de wet op de onderdrukking van het communisme. Martelingen het land gisteren verlaten. Bisschop Winter en twee Anglikaanse priesters moeten uiterlijk vandaag uit Namibië vertrekken. Het internationale verbond van vrije vakverenigingen (IWV) heeft de se cretaris-generaal van de VN, Wald- heim, gevraagd tijdens zijn bezoek aan Zuid-Afrika aan te dringen op vrijlating van de twaalf Ovambo-arbei- ders, die in Windhoek terecht staan op beschuldiging van het aansporen tot staking. Het IWV wijst erop dat de twaalf alleen 'schuldig' zijn aan iets wat in democratische landen wet tig is. (ADVERTENTIE) Het persbureau AFP moldt. dat het uitgewezen hoofd van de anglikaanse kerk in Namibië (Zuid—est-Afrika), bisschop Colin Winter, in een open brief de Zuidafrikaanse regering heeft beschuldigd gebruik te maken van martelingen, geweldpleging en ge vangenhouding zonder vorm van pro ces om de Ovambo's in Namibië te onderdrukken. De Zuidafrikaanse regering, aldus Winter, heeft de pogingen van mijn kerk genegeerd de regeringsvertegen woordigers aan de onderhandelingsta fel te brengen met de werkelijke leiders van het Ovambo-volk. 'Maar wat u ook doet', schrijft bisschop Winter, 'de stem van de waarheid in Zuid-Afrika zal nooit tot zwijgen wor den gebracht'. Eerder heeft hij al verklaard dat de gevangenissen in Namibië na de staking van de Ovam- bo contractarbeiders overvol zijn. Uitwijzing Intussen hebben de Zuidafrikaanse autoriteiten een vierde uitwijzingsbe vel uitgevaardigd. Ditmaal tegen een onderwijzeres op een anglikaanse zen- dingspost in Ovamboland. Zij moest RITA 'Ja, dat is uw parfum. Hij rook een beetje naar gebakken bok king.' INSTITUUT VOOR INTERNATIONALE EXCURSIES Meerwijklaan 6 Bergen N.H. Telefoon 02208-2600. AFRIKA 24 augustus11 september Kennismaking mei ontwikkelingslan den. Vliegreis per K L M. met bezoek aan Kenya. Zambia cn Malawi 2475,- RUSLAND 2 lol 16 augustus De russische geschiedenis, kunst, cul tuur en maatschappij, gezien in Mos kou en Leningrad. Per KLM 1280,- INDONESIA 23 Juni—13 Juli Vliegreis per K.L..W met bezoek aan Sumatra. Java. Bali en Bangkok 3475,- ISRAËL in perspectief 1 lot 23 mei Intensieve tocht door het land voor mensen, die er al eens eerder waren. Per K.L.M. 1740,- JONGERENREIZEN 18 - 30 jaar VLIEGREIZEN ISRAËL: WERKEN IN EEN KIBBOETS 26 Juni—25 juli: 3 juli2 augustus: 24 Juli—22 augustus; 21 augusls—19 september 680,- 20 september19 december 890,- ..DIG INTO HISTORY" helpen bij een opgraving, zelfde data 895,- PERSPECTIEF 26 Juni—25 Juli Intensieve kennismaking voor wie er al eerder wa 1090,- AFRIKA: Kenya 20 augustus11 september meewerken in een beperkt opbouw- projeet als gast van een afrikaans gezin 1100,- Uitvoerig programma op aanvraag. Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden BONN (Reuter, AP, UPI) De Westduitse kanselier Willy Brandt heeft gisteren een kabinetscrisis afgewend, die leek te ontstaan naar aanleiding van het financieel-economische beleid van super-minister Karl Schiller. Brandt wordt ^bovendien geconfronteerd met de moge lijkheid, dat zijn coalitie bij de eindstemming geen meerderheid zal krijgen voof de verdragen met Rusland en Polen. In de SPD van Willy Brandt is de storm geluwd, die opnieuw rondom minister van financiën en economi sche zaken Karl Schiller was opgesto ken. Veel sociaal-democraten nemen het hem zeer kwalijk dat hij er niet in geslaagd is, lang beloofde belas tinghervormingen te realiseren. Uit protest tegen zijn beleid zijn al verschillende leden van het kabinet van Brandt afgetreden. De kanselier heeft echter het financieel-economi sche beleid zo volledig aan Schiller toevertrouwd, dat hij weigert de mi nister tot de orde te roepen. Brandt hoopt, dat Schiller zijn zaken geheel in orde zal hebben, als volgend jaar september verkiezingen gehouden moeten worden. Gisteren maakte Brandt tijdens een haastig bijeengeroepen bijeenkomst van de parlementaire partij van de SPD een eind aan een hevige ruzie tussen Schiller en minister van defen sie Helmut Schmidt. Deze had felle kritiek op het feit, dat Schiller beide ministeries blijft beheren en niets doet aan beloofde belastinghervormin gen, omdat hij het niet aan de stok wenst te krijgen met de grote indus trieën. Belofte Schiller Van onze Haagse redactie DEN HAAG De beslissing over de drie van Breda heeft het kabinet gisteren voor uiterst gro te problemen gesteld. Het be sluit was gisteravond, nadat van af tien uur 's ochtends verga derd was, nog niet gevallen. Nieuwe abonnees opgeven is nu gemakkelijk Verdien zelf een leuke attentie naar keuze U hoefl alleen maar deze vernieuwde en sterk uitgebreide krant van hand tot hand te laten gaan En dan de bon hiernaast invulkn. Postzegel niet nodig als u op de envelop schrijft: Noom:O maand Adres: PlooiI De nieuwe abonnee ontvangt de kronf 14 dagen gratis, en bespoort tenminste 3.- abonnementsgeld Opgegeven door: Naam: Adres: Plooti: Ik ontvang als beloning het aangekruiste I mop> pesfpe*. ploijno .chooh„ hond*. peiatfmo» mtl «"wtoF**" |Rewnond«Mf1trJ met b-tipop.' «n p.. w Het gistermorgen begonnen kabinetsberaad werd voor een lunch in een Haags restaurant onderbroken. Op de foto minister Van Agt, met twee lijfwachten, die hem sinds kort bewaken. Tweede Kamer aanzienlijk kunnen be moeilijken. In Den Haag wordt nog steeds aange nomen. dat het kabinet de gelijktijdi ge vrijlating zal verwerpen, zonder daarbij overigens individuele grati- ering op individuele gronden uit te sluiten. De indruk bestond wel, dat minister Van Agt zijn voornemen tot vrijlating nog steeds uitdrukkelijk verdedigt. De vraag is, wat minister Van Agt bij een andersluidend besluit van het kabinet zal doen. Hij kan de openlating van de moge lijkheid tot zeer individuele grati- ering niet als compromis opvatten, daar hiermee de situatie weer dezelf de wordt zoals die bestond, voordat de minister zijn voornemen uitte. Het is namelijk altijd al mogelijk geweest, en de Kamer heeft zich daartegen in haar debat nadrukkelijk niet verzet, KAAP KENNEDY (Reuter, UPI) Ket is denkbaar dat de Pioneer 10, die gistermorgen eindelijk met succes naar Jupiter werd gelanceerd, zijn wetenschappelijk nut nog kan uitbrei den. Nadat de baangegevens waren berekend verklaarde projectdirecteur Charles Hall dat een kleine bijsturing de ruimtesonde bij zijn 'ontmoeting' met de reusachtige planeet bovendien vlak langs Io zou voeren, een van de grootste van de twaalf manen die om Jupiter cirkelen. Voor deze verfijning zou de Pioneer iets vertraagd moeten worden, zodat de datum van aankomst bij Jupiter wordt verschoven van 2 naar 4 decem ber 1973. Of men dit inderdaad gaat proberen moet nog worden beslist. Intussen heeft de Pioneer 10 zijn eerste serieuze metingen al verricht. Een uur na de lancering passeerde hij van do Van Allen stralingsgordels van de aarde, waarvan de straling met drie instrumenten werd gemeten. Dat was een soort repetitie voor de me ting van de veel sterkere straling in de omgeving van Jupiter om een oorlogsmisdadiger gratie te verlenen, als deze bijvoorbeeld levens gevaarlijk ziek is. Het lijkt minder waarschijnlijk, dat het kabinet de vrijlating van de drie nu door middel van een wetsontwerp voor de voorwaardelijke invrijheids- stellmg van levenslang gestraften, bij de Kamer zou willen aanbieden. Mi nister-president Biesheuvel en ook mi nister Van Agt hebben al eerder verklaard tegen deze manier van gra- tiëring te zijn, omdat hierbij dan een algemene wet voor een bijzonder ge val zou worden gebruikt en tevens omdat de parlementaire behandeling van het wetsvoorstel over veel langere periode, weer dezelfde emoties zou oproepen, die de afgelopen week zo hoog oplaaiden. De afwezigheid van mr. Biesheuvel op de persconferentie wekte gisteravond Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Volgens voorlopige berekeningen van het ministerie van sociale zaken is het aantal werklozen gestegen van 134.500 eind januari tot circa 140.000 eind februari en daar mee tot circa 3,8 procent van de beroepsbevolking. Onder hen bevinden zich ongeveer 6.000 mensen die werkzaam zijn in de sociale werkplaatsen, maar die als zo danig toch bij de geregistreerde ar beidsreserve worden geteld. Het aantal werklozen in de bouwnij verheid heeft eind februari vermoede lijk het aantal van 40.000 zo niet overschreden dan toch vrijwel be reikt. Verwacht wordt dat de werkloosheid als gevolg van seizoeninvloeden en de stimuleringsmaatregelen van de over heid in maart weer zal dalen. Zoals bekend verwachtten officiële woord voerders deze daling reeds in februa ri. ergernis bij de in groten getale verza melde vertegenwoordigers van pers, radio en tv. Op de 'woordvoerder van de rijksvoorlichtingsdienst werd een beroep gedaan de minister-president te bewegen na afloop van de minister raadsvergadering alsnog te verschij nen. Inwilliging van dit verzoek leek echter weinig waarschijnlijk omdat de vergadering naar verwachting pas diep in de nacht zou eindigen en omdat het. in afwachting van het overleg met de Koningin, toch niet mogeLijk zou zijn mededelingen te doen. Het Tweede-Kamerlid Voogd hoopt niet dat de zaak van de drie oorlogs misdadigers zal leiden tot een politiek conflict. De heer Voogd, die dinsdag de door de kamer aangenomen motie indiende, waarin het kabinet in over weging wordt gegeven af te zien van vrijlating van de drie, zei dit gisteren voor de televisie in Achter het Nieuws. Wel vond hij, dat de Kamer zich er niet bij neer kan leggen als het kabinet de uitspraak van de Ka mer niet zou honoreren. 'Dat kan de Kamer niet over haar kant laten gaan,' zo zei de heer Voogd. Hij sprak zijn misnoegen erover uit, dat de minister-president gisteren niet bereid was de pers te woord te staan over de beraadslagingen in het kabi net. Hij vond dat het Nederlandse volk recht had op een verklaring na alles wat er deze week is gebeurd. VEILIG GEKOCHT 1 1BU DE VAKMAN (ADVERTENTIE) I V&utut/n MLUBE.LE.NI [puns&urgh

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1