RUSSEN LATEN TEUGELS VIEREN Wereldranglijst Topsport middel om geld te verdienen Verkerk heeft met Schenk leren leven LOTING TROUW/KWARTET ZATERDAG 4 MAART 1972 SI'OIIT IS door Joop Holthausen HEERENVEEN De onverwaohte afgang van de Russische top- schatsters in Sapporo na de eclatante successen in Inzeil heeft chef- coach Krasilnikow jaren ouder gemaakt. En juist op die Spelen moest het accent van de Russische successenreeks in dit seizoen liggen. Het Europees kampioenschap in Inzeil werd slechts als een voorproefje beschouwd. Na de suprematie van de Nederlandse en Amerikaanse schaatsters op Japans meest noordelijk gelegen eiland rest Victor Krasilnikow slechts één mogelijkheid tot rehabilitatie: het wereld kampioenschap van vandaag en morgen in Heerenveen. door Peter Onvlee De seizoensophouw van de Russen die aanvankelijk de sleutel leek tot een ware goud jacht van de Oosteuropese dames is debet aan die grote inzin king in Sapporo. Coördinator Koudri- atsjef en damestrainer Krasilnikow hadden een uiterst strak programma uitgedokterd, dat vier uur zware trai ning per dag voorschreef. Die trai ning werd volgehouden tot kort voor de wedstrijden toe. Krasilnikow weet nu dat hij helemaal fout zat. 'Na Inzeil zijn wij doorgegaan met een harde duurtraining. Dat heeft ons in feite de nek gebroken. Ik had veel beter kunnen overschakelen op inter val-training'. Krasilnikow onder schrijft ook voor een gedeelte de verklaring die de Nederlandse trainer Gerard Maarse gaf voor de tegenval lende resultaten van de Russinnen in Sapporo. 'Maarse heeft gelijk als hij zegt dat wij daar te weinig op het ijs zijn geweest. Wij hebben ons verkeken op de bijzondere aanpassing die het ijs in Japan vergde. Het is een combina tie van deze factoren geweest die heeft geleid tot de tegenvallende pres taties in Sapporo. Er was gewoon sprake van overtraining'. INZELL Internationaal rest Kees Verkerk nog slechts één moge lijkheid om het voor hem teleurstellende schaatsseizoen 1971-1972 goed te maken. De 29-jarige Puttershoeker wéét dat ook. Vandaar dat hij donderdagavond na zijn opnieuw tegenvallende 500 meter tijdens de eerste avond van de recordwedstrijden in Inzeil stelde: 'Ik hoop dat het het weekeinde wat lukt. Het zou niet gek zijn'. overtraining 500 METER: ie rit: Ljoedmilla Titova (Rusl.)—Romana Troicka (Pol): 2e rit-. Atje Keulen (Ned.)— Nina Statkevitsj (Rus.); 3e rit: Sylvia Burka (Can.)Rosemarie Taupadel (O-Dld); 4e rit: Lien Tien Tsai (Chin.)—Tuula Vilkas (Fin): 5e rit: Sigrid Sundby (Noor)—Ann-Sofie Jacrnstroem (Zwe.); 6e riti Dianne Holum (VS)—Elly van den Brom (Ned.): 7e rit: Sachiko Saito (Jap)Stien Baas (Ned.): 8e rit: Ylva Hedlund (Zwe)Kapitolina Sere- gina cRus 9e rit: Trijnie Rep (Ned)Leah Poulos (VS). 10e rit: Tove Berndtsen (Noor) Envina Rys (Pol): lie rit: Tatjana Savroe- lina (Rus)Feng Tsjan Joe (Chin.): 12e nt: Tarja Rinne (Fin)Kaname Ide (Jap): 13e rit: Monika Zernicek (O-Dld)Anneli Repolo (Fin): 14e rit: Connie Carpenter (VS)—Ga- lina Baranova (Rus): 15e rit: Wil Schenk (Ned)Sylvia Filipsson (Zwe). 1500 METER 1 rit: Feng Tsjian Joe—Vilkas: 2e rit: Tau padelStatkevitsj; 3e rit: Jaernstroem Trocika; 4e rit: HolumKeulen; 5e rit: SundbyVan den Brom; 6e rilt: Titova— Burka; 7e rit: Ide—Rys; 8e rit: Baas—Hed lund; 9e rit: Rep—Savroelina; 10e rit: Car penterZernicek; 11e rit. RinneSeregina; 12o rit: Lien Tien TsaiSaito; 13e rit: BerndtsenFilipsson; 14e rit: Baranova— Schenk; 15e rit; RepolaPoulos. Die overtraining was er de oorzaak van dat de Russinnen geen enkele gouden medaille wegsleepten uit Ja pan. Nina Statkevitsj, Kapitolina Sere gina, het nieuwe talent Ludmilla Sa- vrolina, Ludmilla Titova en Vera Krasnova bleven voortijdig steken in hun jacht op het Olympisch goud. De stijl van de Russinnen was niet aange past aan de omstandigheden. Niemand van Krasilnikows keurtroep had wer kelijk grip op het ijs. Krasilnikow heeft de teugels na Sap poro bewust wat laten vieren. De Russinnen zijn kort voor dit toernooi meer ontspannen dan ooit. Het re giem lijkt wat minder strak. Er is wat ruimte voor individuele interpre tatie. Krasilnikow: 'Wij moeten er voor zorgen topsporters niet een te strak keurslijf te willen aanmeten. Schaatsen is voor een belangrijk deel een kwestie van techniek. Die tech niek is een individuele zaak. Vaak wordt dat te laat ingezien. Vooral ook bij de heren. Iedereen wil de groten van weleer navolgen. De stijl van Oleg Gontsjarenko is heilig. Maar je vermoordt er je goede schaatsers mee, omdat nu eenmaal niet iedereen het zelfde schaatst Langzaam maar zeker begint ook bij de Russische schaatslei- ders het besef door te dringen dat je ieder individu zijn eigen stijl moet laten. Victor Iwanow, ons nieuwe ta lent, zal zorgvuldig opgevangen wor den. Wij willen van hem geen Gont sjarenko maken'. De Russische damesploeg in Heerenveen: van links naar rechts Seregina, Savroelina, Statkevitsj, Bar- ranova, cpach Krasiljinikov en Titova. In zijn lange internationale carrière heeft Kees Verkerk eenmaal eerder één seizoen lang het erepodium tij dens de wereld- en Europese titel strijd gemist. Dat was in 1968, toen het Olympisch goud op de 1500 meter en het zilver op de 5000 meter even wel veel vergoedden. Dit opnleuwe Olympische jaar glinsterde slechts het zilver op de 10.000 m. voor de Puttershoeker. dat door Schenks gou den prestatie zelfs nog wat aan glans verloor. Kees Verkerk heeft dit seizoen meer dan ooit in de schaduw van anderen gereden. Meer dan ooit heeft hij zich zelf ook op het tweede plan gesteld. In Davos (Europese kampioenschap pen), Sapporo (Olympische winterspe len) en Oslo (Wereldkampioenschap pen) hield hij zich verre van alle publiciteit. Slechts enkelen, met wie sta-in-de-weg Bij de dames houden maar weinigen rekening met een Russische come back dit weekend. Het terugschakelen naar een meer relaxed programma kan echter wel eens betekenen dat juist de Russinnen zich als de groot ste sta-in-de-weg voor Atje Keulen- Deelstra, Stien Baas en Diana Holum opwerpen. Want Krasilnikow heeft meer troeven dan Nina Statkevitsj alleen. De titelverdedigster van Le ningrad weet zich in eigen land be dreigd door de charmante 20-jarige Ludmilla Savrolina, een polytechnisch studente uit Swertlowsk. Bij het Eu ropees kampioenschap in Inzeil ver scheen zij plotseling uit het niets hoog aan het internationale firma ment. Savrolina bewees met een gou den plak in Inzeil als schaatster een grote toekomst te hebben. Niet Stat kevitsj maar Savrolina is voor de komende jaren het grote kanspaard voor de Russen. Ludmilla's opkomst is verbijsterend. 'Ik schaats nu in totaal 8 jaar. In 1967 werd ik tweede bij de Russische kam pioenschappen, de daaropvolgende drie seizoenen werd ik kampioen. Vo rig jaar was ik zesde in de strijd om de Russische cup, een wedstrijd voor seniores, en vijfde op de Russische kampioenschappen'. Ludmilla Savrolina reed dit seizoen regelrecht de kernploeg binnen door een overwinning in de Berlijnse Dynamo-cup en een tweede plaats in de wedstrijd om de Cup van Rusland. 'Ik won op die wedstrijd begin janua ri de 1000 en de 1500 meter. Maar ik werd tweede in de eindrangschikking, omdat ik zowel op d.e 500 als op de 3000 meter nogal wat ten achter bleef op Nina Statkevitsj. Na dit weekend is mijn grootste doel het Russische kampioenschap, dat in verband met het druk bezette programma pas na het wereldkampioenschap gehouden kan worden'. doorstroming Savrolina wordt getraind door'Genna di Dolgopolov. 'Zij is de eerste top- schaatster die ik in de kernploeg breng. Nooit tevoren had ik zo'n puur talent onder mijn hoede. Ludmilla heeft grote mogelijkheden'. En Krasil nikow voegt er aan toe: "Dolgopolov is een uitmuntend trainer. Hij heeft in totaal 20 dames en 4 heren onder zijn hoede op de kunstbaan in Swertlowsk. Ik ben ervan overtuigd dat het mate riaal bij hem in goede handen is. De komende jaren verwacht ik vanuit Swertlowsk nog meer doorstroming naar de kernploeg'. De persoonlijke records van Ludmilla Savrolina tonen aan dat zij ook dit weekend de mogelijkeheden heeft hoog te klimmen in het klassement. Met een serie van 44.9, 17.26, 1.28.95 en 4.52.37 (over respectievelijk de 500, de 1500, de 1000 en de 3000 meter) staat zij in de top van het klassement van de beste schaatsters aller tijden. Ludmilla heeft in haar eigen trai ningsprogramma weinig inspraak. 'Het is een mixture van de program ma's van Krasilnikow en Dolgopolov. Maar de verschillen tussen die pro gramma's zijn uiterst klein. Het be perkt zich in feite tot detailpunten. Ik sta er volledig achter. En de successen die ik heb behaald wijzen uit dat hun programma's voor mij uitermate geschikt, zijn'. De wereldranglijst aller tijden schaatsen dames ziet er per 1 maart als volgt uit 500 m. 1.000 m. 1.500 m. 3.000 m. totaal 1. Statkevitsj (Rus) 43.32 1.28.82 2.17.8 4.48.83 181.801 2. Baas (Ned) 45.22 1.29.0 2.15.8 4.46.5 182.737 3. Keulen (Ned) 44.23 1.29.12 2.16.67 4.50.69 182.795 4. Titova (Rus) 43.27 1.27.7 2.17.44 5.01.89 183.248 5. Savroelina (Rus) 44.49 1.28.95 2.17.25 4.52.37 183.444 6. Boekema-Schut (Ned) 44 9 1.30.1 2.16.6 4.50.3 183.866 7. Vilkas (Fin) 45.0 1.29.2 2.17.2 4.52.7 184.116 8. Holum (V.S.) 44.4 1.28.7 2.19.5 4.57.9 184.900 9. Rep (Ned) 44.3 1.30.5 2.19.50 4.54.27 185.095 10. Seregina (Rus) 45.27 1.30.83 2.17.83 4.52.4 185.361 11. v.d. Brom (Ned) 44.59 1.30.0 2.18.39 4.58.05 185.395 12. Saito (Japan) 43.8 1.29.4 2.19.8 5.02.9 185.583 13. Ide (Japan) 45.8 1.31.3 2.17.6 4.53.4 186.217 14. Mochnatscheva (Rus) 45.44 1.30.0 2.19.0 4.56.9 186.256 15. Budzisoh (O.-Dld) 43.15 1.28.9 2.22.15 5.08.7 186.433 16. Berg (Noorw) 44.53 1.30.7 2.19.96 5.00.44 186.606 17. Schenk (Ned) 44.9 1.31.92 2.19.96 4.55.1 186.696 18. Sidorova (Rus) 43.22 1.29.9 2.21.8 5.08.1 186.787 19, Fechnina (Rus) 44.83 1.29.0 2.20.2 5.05.7 187.013 20. Taupadel (O.-Dld) 44.84 1.30.18 2.20.69 5.01.86 187.137 door Frits Suèr GRONINGEN Achter zijn riante woning in Putte heeft Jan Jans sen nog een aardig stukje grond. 'En daarop', zegt hij, 'ga ik straks een tennisbaan aanleggen. Ik zal er vaak met mijn vrouw Cora op spelen. Want ik wil weer eens wat aan sport gaan doen'. Een merk waardige uitspraak voor een man die al meer dan tien jaar lang op velerlei manieren zich onderscheidt in de wielersport. Jan Janssen schudt het hoofd. 'Wielersport? Wat Wij doen is geen sport. Sport is geen sport meer. Want sport is iets wat je voor je plezier doet. En topsport is tegenwoordig een zaak geworden die je niet meer voor je plezier kan doen. Denk in ieder geval niet, dat ik ooit een Tour de France voor mijn plezier heb gereden'. Het is geenszins de bedoeling van Jan Janssen de wielersport aan de voor avond van zijn afscheid een trap na te geven. 'Ik heb er veel, zo niet alles aan te danken. De status die ik heb opgebouwd, dank ik aan de wieler sport. En het was een fijne tijd, die ik nooit had willen missen, maar je mag de zaken wel voorstellen zoals ze zijn'. En Janssen vindt dat dit niet alleen de wielersport betreft, maar bijna elke topsport. Janssen verwijst naar het geharrewar over de plaats aanduiding voor de strijd om het wereldkampioenschap schaken. 'Top sport is een middel geworden om goed geld te verdienen. Daarom durf ik te stellen dat de Olympische eed nu een meineed is'. Topsport is commercie, meent Janssen en daarom accepteert hij de verre gaande en soms mensonterende com mercie in de wielersport, met name in het Tour de Francecircus. 'Dit facet van het wielrennen bestaat bij de gratie van die commercie en zij stelt ons in staat een goede boterham te Verdienen'. uitzonderlijk Jan Janssen zal de geschiedenis in gaan als de beste Nederlandse wiel renner die er ooit is geweest. De uitzonderlijke overwinningenreeks plaatste hem in de rij van de aller grootsten: winnaar Ronde van Frank rijk 1968, winnaar van het wereld kampioenschap 1964, winnaar van de mooiste aller klassiekers, Parijs-Rou- baix in 1967. Er waren meer triom fen: Bordeaux-Parijs 1966. Ronde van Spanje 1967, Parijs-Nice 1964, Parijs- Luxemburg 1967 en ook de laatste Ronde van Nederland voor de e- roepsrenners in 1965. Deze serie had nog kunnen worden aangevuld mot een tweede wereldkampioenschap. Dat in Heerlen, toen Janssen in de eind sprint door Eddy Merckx met een half wiel werd geklopt Een veel ge hoorde theorie wil doen geloven dat Janssen dat kampioenschap had ver kocht omdat volgens diezelfde the orie a. Janssen op dat moment werd ge acht een beter sprinter te zijn dan Merckx; b. Janssen aan het toppunt van zijn roem stond, maar ook aan de topmo- gelijkheid van zijn salaris; c. Hij van dit kampioenschap finan cieel niets meer wijzer zou worden in tegenstelling tot de toen pas begin nende Eddy Merckx; d. Het dus niet eens te veroordelen was dat Janssen op een aanbod van Merckx zou ingaan. Janssen vindt die theorie niet onlo gisch. 'Het lag voor de hand en ik had het kunnen doen, maar het is niet gebeurd. Ik heb op dat moment veel geld laten liggen. Aan de andere kant: was ik wereldkampioen gewor den, dan had ik nooit het jaar daarop de Tour de France kunnen winnen. Ik heb in Heerlen wel twee fouten gemaakt. Ik had voor de laatste ronde een andere fiets moeten nemen, met een dertien erop, zoals mijn ploeglei der De Muer adviseerde. Verder had Van der Vleuten de sprint anders moeten aantrekken. Nu deed hij het zo, dat hij Merckx in de kaart speel de'. Wielerseizoen weer van start MET HET STARTSCHOT van morgen om elf uur voor de Omloop Het Volk in en om Gent wordt het wielerseizoen voor Frankrijk, België en Neder land officieel geopend. Daarmee begint een seizoen dat voor Jan Janssen, Nederlands beste wielrenner aller tijden, het laatste zal zijn. In dit seizoen wil Jan Janssen zich nog eenmaal geven om Joop Zoete melk naar nieuwe successen te begeleiden. Maar daarna is het onherroepelijk afgelopen, wil Jan Janssen zelf. Overigens rijdt Janssen die omloop niet omdat hij zich aan de Gro ningse zesdaagse heeft gebon den. Jan Jansen op één van die momenten, in de Ronde van Frankrijk, waarop beroepswielrennen zo weinig reden tot vreugde geeft. stropdas Het zijn niet alleen deze fantastische successen, die Jan Janssen tot een internationale vedette hebben ge maakt, die nog steeds tot de verbeel ding van bijvoorbeeld duizenden Franse supporters spreekt. Want, om zo'n vedette te worden is meer nodig. Of zoals Janssen het uitdrukt: 'Je moet precies weten wanneer je een stropdas en wanneer je een trui kan dragen. Een vedette is een persoon lijkheid zonder dat hij wil opvallen of bewust op de voorgrond wil treden. Vedette zijn betekent verplichtingen hebben, waar je eigenlijk liever van af wilt'. Janssen voelde zich aan die status ook moreel verp'icht zich in te zetten voor de bond van beroepsren ners, eigenlijk een instantie die hij zelf het minste nodig had: 'Ik vond dat de vedetten hierin het voorbeeld moesten geven, zij moesten die bond een gezicht^ en gewicht geven. Van daar'. Het was de Franse ploegleider Mauri ce de Muer, die Jan Janssen dit alles bijbracht. 'De Muer heeft daar zelf een fijn gevoel voor en hij kon dat over brengen. Vanaf mijn eerste ontmoe ting met hem heeft De Muer mij aangesproken. Ik zag natuurlijk snel, waar het geld te halen was, dat Frans de taal van dit vak is, maar De Muer bracht me discipline bij, leerde je hoe je met de pers moest omgaan en leerde je ook dat je tegenover het publiek verplichtingen hebt'. Ook dat laatste heeft Janssen goed begrepen. Janssen rijdt geen wedstrijd zonder zich nadrukkelijk te laten zien. 'Het is zo'n kleine moeite een achtervol- ginkje op touw te zetten of een paar ronden alleen voorop te vlammen. En daarom ergert het mij dat zoveel ande ren dat nalaten. Daarmee brengen ze de wielersport veel schade toe. Ik weet wel, dat we vaak een nacht aan een stuk doorrijden, 's morgens om zeven uur thuis komen, een paar uur slapen en dan aan de start van een ander criterium moeten verschijnen. Je hebt dan niet altijd evenveel zin. Maar die moeite moet je toch kunnen opbrengen'. te ver Janssen kon dat wel. Zijn wilskracht overtrof soms zijn onmiskenbare klas se. 'Als het moment daar was kon ik iets extra's geven. Soms vraag ik me wel eens af: ben je niet te ver gegaan'. In bijvoorbeeld de Ronde van Frankrijk ging Janssen soms zeer ver. Hij was geen specifieke klimmer, maar won toch een van de zwaarste bergetappes; hij was geen tijdrijder, maar won de tijdrit die hem de Tourzege opleverde; hij was zelfs geen specifieke sprinter, maar hoeveel wed strijden besliste hij niet op de sprint0 Janssen: 'Ik had wilskracht, maar toch ook klasse' Janssen heeft eens verteld hoever hij in zijn Tourontberingen kon gaan. 'Er waren momenten dat je daalde zonder nog iets te beseffen. Je zag de rotsmuren schimmig en ik heb eens gedacht: reed ik daar maar tegen op. Dan kon ik tenminste heerlijk gaan liggen'. Deze Jan Janssen gaat zijn laatste actieve wielerseizoen in met slechts één doel: Nederlands jongste talent Joop Zoetemelk naar enkele grote suc cessen te leiden. Janssen: 'Ik heb niet de illusie dat ikzelf nog tot grote overwinningen kan komen. Dan moet er wel zoveel meezitten, dat ik er niet op mag rekenen. Als ik Zoetemelk aan een Tourzege help en ik weet dat het echt niet zo maar gaat gebeu ren dan is dat ook voor mij een triomf en een schitterende afsluiting. Kijk eens, het is natuurlijk niet zo dat ik zeg: Joop, vandaag is het moment. Want zo gebeurt het niet. Wel kan ik hem inspireren tot een andere Zoetemelk. Ik kan er voor zorgen dat ook in de koers de discipli ne in de ploeg gehandhaafd blijft. En niet dat er één lek rijdt en de anderen gewoon doorrijden. Ik heb gezien, dat Zoetemelk wat in zijn mars heeft en dat moet er nu eens uitkomen. Joop heeft nog te veel het idee, dat hij sport bedrijft. Wie het hardste rijdt, die wint. Zo is het natuurlijk niet. Joop praat te weinig met de anderen. Je moet elkaar eens een dienst bewijzen. Ik heb er nooit spijt van gehad. Joop moet dat alle maal nog leren. Msar je komt moei lijk in hem. hè. Ik heb al een paar keer gezegd, dat hij 's winters wat op de baan moest doen. Maar hij wil dat niet. Ik vind, dat een of twee zesdaag sen (Janssen rijdt nu in Groningen) goed zijn voor je behendigheid. Joop wordt al bang als-ie g woon aan hel wiel rijdt. Maar dat gaat er op de piste wel af. Ik weet nog goed, dat ik in Amsterdam kwam om mijn eerste zesdaagse te rijden. Ik dacht alleen: hoe hou ik het hier zes dagen uit op zo'n klein baantje. Of je het nu wel of niet leuk vindt, je kan het toch eens proberen. En je wordt er echt niet slechter van. Natuurlijk moet je wat capriolen maken. En die baan is ge woon een onderdeel van dit wieler- vak. Daar moet je niet voor op zij gaan'. gezondheid 1972 is voor Jan Janssen altijd het jaar geweest waarin hij een punt achter het wielrennen wilde zetten. 'Als je op deze leeftijd (31) nog een paar jaar wilt doorgaan, gaat dat ten koste van je gezondheid. Bovendien ben ik nu elf jaar beroepswielrenner. Als je dan nog moet doorfietsen om dat je het geld nodig hebt, ben je niet geslaagd als beroepsrenner'. Jans sen vindt dat hij wel is geslaagd. Het verdiende geld heeft hij belegd. 'Zeer voorzichtig ben ik daarmee', vertelt hij. 'Anquetil heeft me dat wel ge leerd. Die zei: Jan, hier in deze sport wordt je wel eens geflikt niet waar. Leer van mij dat dit nog niks is in vergelijking met het zakenleven. Daar lopen wat gangsters rond. En als je dan geflikt wordt ben je al je geld kwijt. En het komt niet meer terug. Dat heeft indruk op me gemaakt. Anquetil had verstand van deze din gen. Hij zei ook: het is gemakkelijker geld te verdienen dan het bij elkaar te houden'. hij (commerciële) bindingen had. kre gen hem te spreken. Kees Verkerk verklaart zijn 'zwijgen' als volgt: 'Ik heh me afgevraagd wat het nut van die publiciteit zou zijn. Na het Neder lands kampioenschap heb ik zo onge veer anderhalf uur lang iedereen te woord gestaan. En wat zag ik terug: stukken waarin ik als een zwak kam pioen werd afgeschilderd. Ard Schenk was er immers niet bij geweest en die zou het anders gemakkelijk hebben gewonnen. Toen ik dat wist hoefde het voor mij niet meer'. Verkerk voelt zich twee maanden nadat hij één van zijn weinige successen van dit seizoen vierde (behalve de natio nale titel schitterde Verkerk ook tij dens de 10.000 m. races in Davos en Sapporo) wèl een goede kampioen. 'Er was spanning tot de laatste af stand. Drie man konden nog kampi oen worden. Dan moet je niet schrij ven over de man die er niet bij was'. Na de nationale titelstrijd overscha duwde de 'grote afwezige van Deven ter' de Puttershoeker volkomen. Kees Verkerk: 'Ik heb, als ik iedereen moet geloven, een Ard Schenk complex op gelopen. Ik zou niet tegen mijn ver lies kunnen. Ik zou ook kapot zijn gegaan aan de successen van Schenk. Maar: ik heb echt met Ard Schenk leren leven. Ik hefe per slot van rekening de laatste vijf jaar al niet meer kunnen winnen. Zou ik dan nu opeens er nliet meer tegen kunnen?'- Toch: de teleurstellingen voor Kees Verkerk waren dit seizoen groot. Niet alleen Ard Schenk overtroefde hem, ook Jan Bols (zowel tijdens het Euro pees- als wereldkampioenschap als derde in het eindklassement) en in Oslo ook Eddy Verheyen drongen zich tussen de grote heerser Schenk en de vertwijfeld naar zichzelf zoekende en piekerende Kees Verkerk in. Ook don derdagavond nog tijdens de 3000 m. race op het kunstijs van Inzeil was Verkerk de vierde Nederlander. En dat, terwijl hij toch zijn eigen per soonlijk record met 1.6 sec. omlaag bracht. Kees Verkerk: 'Natuurlijk weet ik voor mijzelf, dat het bij mij niet meer zo gemakkelijk gaat als pak weg vijf jaar terug. Toen kon ik ook wat Ard Schenk nu doet. Toen reed ik ook zo voor de vuist weg een nieuw wereldrecord. Het gaat,Jier(i allemaal erg gemakkelijk af. En hij hoeft er maar weinig voor te doen en te laten'. Verkerk heeft naar de oorzaken van zijn eigen achterblijven (relatief ge zien omdat zijn vorderingen minder sterk zijn dan van de overige Neder landse rijders) gezocht. Naar het feit, waarom hij tijdens de trainingen bijv. wel gemakkelijk rondjes van 33, 34 kon blijven draaien en op de beslis sende momenten tijdens de race er de macht nliet meer voor had. De gecom pliceerd denkende Verkerk de ach ter hem liggende privé-problemen en de zorg voor zijn onzekere toekomst na het schaatsen zijn daaraan niet vreemd had dat het liefst geheel zelf willen uitzoeken; daarbij dieper gaand dan het losse 'joh. ik word ook oud. De jaren gaan tellen', wat hij tegen de ex-kernploegrijdcr cn streek genoot Rudy Liebechts zei, toen hij de 32-jarige Vlaardinger deze week in Inzeil ontmoette. Verkerk: 'Er is ook de begeleiding. Ze praten te veel tegen me. Iedereen, ook de artsen en masseur. Ze denken dat ik nog menta le begeleiding nodig heb. Maar dat hoef je bij iemand die al 10 jaar meeloopt niet meer zo nodig te doen. Ze zeuren dan teveel. Zoals in Sappo ro over die 1500 m. Dat was mijn afstand. Daarop zou ik goed kunnen rijden. Het gevolg was dat ik sufge- praat aan de start verscheen. Als er zo tegen me gesproken wordt ga ik zelf ook piekeren, dat is funest'. Een stelling, die ook door coach Leen Pfrommer na de wereldtitelstrijd op Bislet in Oslo werd onderschreven: 'Verkerk was gewoon overgeconcen treerd'. Feit blijft dat behalve Verkerks men tale problemen er dit seizoen ook fysiek iets speelde. De krachtsexplosie van Verkerk was minder. Uitgezon derd zijn sterke sprint tijdens het nationale kampioenschap, in Deventer 'Toen ik die goed was doorgekomen, ging ik pas aan de titel denken'), verloor Verkerk in alle andere grote toernooien op die afstand al zoveel dat hij in een vrij kansloze positie raakte. En hetzelfde speelde zich af op de eerste 300 m. van de 1500 m. Ook daarop raakte hij tever achter om hoog in het klassement van de afstand te kunnen eindigen. Verkerk: 'De opbouw van mijn langere afstan den is ook anders geworden. Ik ben langzamer gaan openen en rij een vlak, nauwelijks oplopend schema'. Kees Verkerk zal ook het komende seizoen doorgaan. Reeds na Davos liet hij weten het wereldkampioenschap van 1973 in Deventer erg belangrijk te vinden. 'Ik ga ook een rustige tijd tegemoet. Na Inzeil zijn er straks minder wedstrijden dan vroeger in Noorwegen omdat al die televisieuit zendingen het publiek wat overvoerd hebben. Zij komen ook al omdat de Noren niet meer zo favoriet zijn niet meer naar de banen en nog maar enkele plaatsen kunnen het betalen. Daarnaast ontlast ook juist Ard Schenk mij. Hij staat in het middel punt van de belangstelling en krijgt alles af te werken wat wij ook vroe ger hebben gehad'. Vanuit die achter grondpositie hoopt de technisch nog altijd tot de allesbeste behorende Ver kerk straks als 30-jarige te werken. In de schaduw, die zelfs door een uit schieter dit weekeinde niet verdreven kan worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15