Pionier-10 naar Jupiter Gratie, maar dan individueel Taiwan bij China na Tsjangs dood Zwaveldioxidegehalte is niet maatgevend voor vervuiling Toren Koninginnekerk in brand Gratis zelfklevende dierenfoto's bij Esso IRA kondigt 'bestand' af in Londonderry In deze krant Veertigduizend mensen lijden aan gevolgen oorlog Uw krant vernieuwd en uitgebreid Sesrs^ J :zI Gun ook Uw buurman deze krant! Nieuwe Lekke Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetJ" VRIJDAG 3 MAART 1972 52ste jaargang nr. 53 Een nieuwe naam voor u, maar een vertrouwd adres in R'dam. Voor mooie klassieke mantels in o.a. loden en tweed en voor modieuze mantels in o.a. jersey en poplin. ■R1F3P3 paraplu's, wandelstokken fö jgtf] reis- en regenmantels MöTmi TEUHLINGS Westersingel 5 - tel. 360643 5 min. van Centraal Station en t.o. het Rijnhotel. Steenstraat 37 Postgiro 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. Reis van ongeveer twee jaar KAAP KENNEDY (UPI) Vannacht om tien minuten voor drie Nederlandse tijd is de onbemande Amerikaanse kunstmaan Pionier- 10 een reis van twee jaar in de ruimte begonnen. De Pionier-10, die werd gelanceerd van Kaap Kennedy heeft als eindbestemming de planeet Jupiter, de grootste planeet van ons zonnestelsel. De lance ring was oorspronkelijk vastgesteld op 27 januari, maar moest en kele malen worden uitgesteld. Een uur na lancering maakte het Amerikaanse bureau voor luoht- en ruimtevaart (NASA) bekend, dat de Pionier-10 de juiste koers volgt. De Pionier-10, die driehonderd kilo weegt, is het eerste ruimtevaartuig dat naar de omgeving van Jupiter gaat. Het zal sneller en verder moeten reizen dan elk tot nu toe gelanceerde voorwerp. En het zal op zijn tocht aan gevaren bloot, staan, waarvan men In het schijnsel van de maan koos de Pionier-10 het luchtruim. Zacht weer Verspreide opklaringen en geen regen van betekenis. Overwegend inatige wind tussen oost en zuid. Maximumtemperaturen van 5 graden in het waddengebied tot 10 graden in het zuidoosten. MORGEN EN OVERMORGEN: af en toe regen en tamelijk zacht. Morgen zon op: 07.19 onder: 18.25 maan op: 23.50 onder: 08.07 Bundeling schaak-, dam-, en bridgebond nog slechts een flauw vermoeden heeft. De kunstmaan zal niet in een baan rond de aarde gaan, maar rechtstreeks op zijn doel afgaan. De planeet Jupi ter ligt tweeduizend maal verder dan de maan, acht maal verder dan de reis van de Mariner-9 naar Mars en meer dan vijfmaal zo ver als de zon van ons verwijderd is. Een atlas-centaur-raket duwde de Pio nier-10 weg, waarna deze een vaart kreeg van meer dan 52.000 km per uur. Dat is de grootste snelheid, die tot nu toe in de ruimtevaart is be haald. Met deze beginselsnelheid pas seerde het ruimteschip de maanbaan al elf uur na de lancering. Over deze reis doen de Apollo-ruimtevaarders ongeveer drie dagen. Afstand De pionier-10 moet 800 miljoen kilo meter afleggen en naar gelang van de gekozen koers, zal het 600 tot .800 dagen duren voordat het ruimtevaar tuig in de buurt van jupiter komt. Voo vervolg zie pagina 7 misschien word ik nu wel ge schaakt ROTTERDAM Eén van de torens van de Koninginnekerk in Rotterdam is gisteravond in vlammen opgegaan. Nadat de brandweer deze en vorige week pi diverse malen heeft moeten uitrukken om een begin van brand te blussen, ge beurde donderdagavond wat iedereen eigenlijk al had zien aankomen. De rech- tertoren vatte vlam en brandde nagenoeg geheel uit. De vlammen waren tot ver in de omtrek te zien. Vliegvuur maakte het voor de politie noodzakelijk de wij de omgeving van de kerk, die op de beide torens na gesloopt was, te ontruimen. De brandweer kon nauwelijks iets uitrichten. De waterstralen reikten niet hoog genoeg om de brandende koepel te bereiken. Andrê Malmux meent te weten: PARIJS, WASHINGTON, TOKIO (AFP, AP, Reuter) Tussen Peking en het nationalistische bewind op Taiwan (Formosa) bestaat al ten minste vijf jaar een akkoord, volgens hetwelk Taiwan bij het vaste land van China komt na de dood van president Tsjang Kai-Sjek. Al dus een verklaring van de Franse China-kenner André Malraux. Men heef echter niet gedacht dat hij zo lang zou leven. I-Iet zal volgens Malraux (de vroegere Franse minister van cultuur, met wie president Nixon uitvoerig heeft ge sproken, voordat hij naar China ging), op een subtiele manier gebeu ren. 'Per slot weten de Amerikanen, dat de Chinezen niet zullen vechten Zogezegd Je kunt het zo gek niet uitden ken: iedere vorm die door de mens geschilderd, getekend of anderszins vervaardigd werd, be stond al. Schilder Ton Orth (ADVERTENTIE) 1932-40 jaar-m- MAASKANT BEHANGSEL vraag staalboeken 600 dessins, modern en klassiek in voorraad. 2e MIDDELLANDSTRAAT 2 - TEL. 23.31.92 WOLPHAERTSBOCHT 236 - TEL 27.48.25 ROTTERDAM (ADVERTENTIE) Prachtige kleurenfoto's van wilde dieren in de vrije natuur. Bij de meeste Esso dealers. Gratis bij tenminste 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. Voor deze leerzame serie heeft Esso ook een prachtig album. /p..^ Slechts 2,95. IcSSOj om Taiwan. We kunnen het wel aan de Chinezen toevertrouwen', aldus Malraux. Naar zijn mening gelooft niemand meer in een 'Aziatisch communisme' of een 'Chinees imperialisme over Azië'. Serieuze mensen zouden vol gens Malraux al lang hebben begre pen, dat het streven van China op zichzelf is gericht zoals het streven van de Russen op Rusland is gericht. 'De Chinezen moeten te eten hebben'. Op een vraag over de opvolging van partijleider Mao Tse-toeng citeerde Malraux de leider zelf: 'Wij hebben geen opvolgers. Maar als er één is, zal het een maoïst zijn'. Over Nixons komende bezoek aan Moskou zei de Franse oud-minister dat daar zeer ernstige dingen op het spel staan. CANADA Volgens de Japanse minister van bui tenlandse zaken, Takeo Foekoeda, zal Amerika Canada kiezen als contact plaats voor besprekingen met China. Dit heeft hij opgemaakt uit het ver slag, dat de Amerikaanse onder-minis ter van buitenlandse zaken, Marshall Green, in Tokio heeft uitgebracht over de besprekingen van Nixon met Mao Tse-toeng en premier Tsjoe En- lai. BELFAST (UPI) De militante 'voorlopige' afdeling van het verboden Ierse republikeinse leger, IRA, heeft een bestand van vier dagen afgekon digd in de rooms-katholieke wijk van de Noordierse stad Londonderry. Op aanplakbiljetten wordt gezegd, dat er geen incidenten of onlusten zullen zijn tot 6 maart. Politieke waarne mers in Londonderry en Belfast me nen, dat het 'bestand' verband zou kunnen houden met berichten in de Britse pers, dat een besluit van de Britse regering omtrent Ulster bin nenkort is te verwachten. De Londen- se Daily Mail meent te weten, dat de Britse regering een plan overweegt tot invoering van rechtstreeks bestuur vanuit Londen en opschorting van het huidige bewind in Noord-Ierland, dat beheerst wordt door protestantse uni onisten. Zie ook pagina 7. RABAT (AP) Bij een referendum heeft 98,7 pet van de opgekomen kie zers in Marokko een nieuwe grondwet goedgekeurd, die koning Hassan II zijn volk had aangeboden. Winst Shell daalde 5 pet. Bockenetalage Uw probleem Is hel onze Lezers schrijven Strips en feuilleton Radio- en tv-programma's Even puzzelen Commentaar Autorubriek Filmpremières RITA 'Nee, hier ben ik niet te oud voor. Vooral niet als de bank pas geverfd is.' Oplossing luidt hoogst waarschijnlijk: Van onze parlementsredactie. DEN HAAG Het kabinet zou vandaag, zo werd in politieke kringen in Den Haag verwacht, besluiten een individuele gratiëring van de drie van Breda mogelijk te maken, indien daarvoor persoonlijke omstandigheden aanleiding geven. Het besluit wordt vandaag niet gepubliceerd. De door de Tweede Kamer aangeno men motie-Voogd, zo is uit het debat gebleken, laat ruimte voor deze oplos sing.. De indiener van de motie heeft zelf op deze mogelijkheid gewezen, die altijd heeft bestaan. Minister Van Agt zal zich tegen een dergelijke besluit niet verzetten. Hij is van plan minister te blijven, wan neer de beslissing van de regering voldoende beantwoordt aan rijn rechtsgevoel. Dat is met de oplossing van gratiëring pp grond van bijzonde re omstandigheden het geval. Volgens deze beslissing zou de oorlogsmisdadi ger Kotalla, gezien zijn persoonlijke omstandigheden nu voor vrijlating in aanmerking komen. Vandaag valt in de ministerraad de beslissing over de vrijlating, maar deze zal pas enkele dagen later openbaar bekend worden. Dit zei premier Bies heuvel gisteravond in Leeuwarden. De beslissing hoe die ook uitvalt wordt namelijk opgehouden door het volgen van procedures die noodzake lijk zijn bij een gratieverlening. De kans, die na het Kamerdebat grool werd geacht, dat minister Van Agt zou aftreden en er een kabinetscrisis zou ontstaan, is door deze oplossing geringer geworden. Bovendien heeft de minister een stevige steun in de rug gekregen van de KVP, CHU en ARP. De besturen van de Tweede Kamerfracties hebben gisteren name lijk een gezamenlijke vergadering ge houden. De confessionele Kamerleden werden het erover eens, dat Van Agt moest blijven. In het bijzonder zal de KVP zich voor het blijven van de minister van justitie sterk maken. Het KVP-kamerlid Mommersteeg, die tegen de vrijlating stemde bevestigde: 'Ik vind, dat de minister moet blij ven, ongeacht de uitspraak van het kabinet'. Zoals bekend had de WD in het Kamerdebat te verstaan gegeven, dat Vervolg zie pag. 15, 7e kolom Binnenland GPY betlist over eenheid 5 Buitenland Makario- druk 7 Kerk Synode over visie Wiersinga 2 Kunst Dickens en Godfried Bomans 13 Sport Titelstrijd in Heerenveen valt te laat 14 Economie Minister-president Biesheuvel en minister Van Agt zijn gistermiddag door koningin Juliana gisteren uit Canada te ruggekeerd op paleis Soestdijk ontvangen. Over het doel van het bezoek werd niets bekendgemaakt, maar men kan veronderstellen dat de kwestie van de drie van Breda ter sprake is gekomen. Yan een onzer verslaggevers DEN HAAG De hoeveelheid zwaveldioxide in de lucht, die door de Rijnmondse snuffelpalen voortdurend wordt gemeten, houdt nauwelijks verband met de algemene graad van luchtverontreini- Dit wordt toegegeven in een rapport van de hoofdinspectie voor milieu hygiëne dat minister Stuyt doorgezon den heeft naar de Tweede Kamer. Het is voor het eerst dat van overheidszij- de wordt erkend dat het meten van S02 onvoldoende is om de luchtver ontreiniging te volgen. Het rapport, dat werd opgesteld door inspecteur H. Eilers van de volksge zondheid, behandelt de S02-concentra- ties in het Waterweggebied in de periode 1961-'70. De hoeveelheden zwaveldioxide liepen de afgelopen ja ren duidelijk en stelselmatig terug, hoewel het aantal olieraffinaderijen steeg en de omvang van hun bedrij vigheid nog veel sneller groeide. Voor de afname van de S02-coneen- traties geeft de heer Eilers zes rede nen op, en hij stelt vast dat de meeste van deze factoren praktisch geen in vloed hadden op andere soorten lucht verontreiniging, zoals roet en stikstof fen. Bovendien trekt in het Rijn mondgebied de laatste jaren de nog slecht begrepen vervuiling door oxi- danten (('smog') meer en meer de aandacht. Daarom meent de inspec- ter dat de strijd tegen luchtvervui ling in Rijnmond in de komende jaren minder gericht moet worden op S02, maar meer op andere, momen teel nog niet met zekerheid aan te wijzen stoffen. Dat wil zeker niet zeggen dat we S02 verder kunnen vergeten. De heer Ei lers wijst erop dat in Westeuropees verband er wel degelijk een pi-obleem is. In Scandinavië veronderstelt men dat de toenemende verzuring van bo dem en oppervlaktewater daar door S02 uit industriegebieden op grote afstand wordt veroorzaakt. Dat wordt op het ogenblik onderzocht. Als deze veronderstelling juist blijkt te zijn, zal waarschijnlijk ook in Rijnmond de uitstoot van zwaveldioxide moeten worden beperkt. DEN HAAG In ons land zijn dertig- tot veertigduizend mensen wier ge voelsleven of psyche ernstig is gedeukt door hun ervaringen in de tweede wereldoorlog. Met het oog hierop heeft het nationaal centrum voor de volks gezondheid een boekje uitgegeven on der de titel 'Leven na de oorlog'. Het boekje is vandaag van de pers gekomen. Zie verder pag. 15 (ADVERTENTIE) Perfekt brillant voor ellce beurs Nieuwe abonnee, opgeven f Bott eieuw. obo.n.e, \j£b.loo» p. A attentie naar keuze O kwartooi U hoeft alleen maar deze I De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dogen vernieuwde en sterk 9f0,is' en bespa.art tenminste 3.- abonnementsgeld uitgebreide krant van I m hand tot hand te laten gaan. I Opgegeven door: Naam: En dan de bon hiernaast Adres invullen. I Vlk ontvang als beloning het aangekruiste I mopje postpople» plosino schooltje handig» paraolmop M U op ae envelop ïcnrtin: ^^^met enveloppen (flesenondwzeller) met briefpepier en^e^^ Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1