Verzoening Japan-China Chinese afwezigheid verhindert kernstop Amerikaans priester wil gezapig 'christendom' hervormen Oeganda wordt van vriend tot vijand van Israël Verklaring minister in Tokio: Drie maanden voor inktgooister in Brussel Luchtverdediging Navo bijna gereed 'Gluurders van Washington zijn gevaar voor VS' Britse regering gaat werf financieel steunen Veiligheidsraad: Boycot Rhodesië Jaarlijkse King-zondag voorgesteld Nederland vertolkt Ontwapeningsoverleg in tiende jaar Indonesische zorgen In Hongarije nog geen bisschopsbenoemingen Militie ontbonden in Bangladesj TROUW/KWARTET WOENSDAG 1 MAART 1972 BUITENLAND TOKIO, WASHINGTON, MOSKOU (Reuter, UPI, AP, AFP) Japan dient openlijk te erkennen dat het China moeilijkheden heeft be zorgd met het Mandsjoerijse incident en de Chinees-Japanse oorlog, aldus minister van buitenlandse zaken Takeo Foekoeda in een commissie van het Japanse parlement. Volgens de minister zou zelfkritiek van Japan of een verontschuldiging aan het adres van China vervat kunnen worden in een vredesverdrag of een vredes- verklaring en normalisatie van de betrekkingen tussen beide landen. Premier Sato verklaarde tegenover de commissie, dat een dergelijke houding wellicht het best via het parlement tot uitdrukking kan worden gebracht. Zoals men weet, lijfde Japan in 1932 Mandsjoerije in en begon het in 1937 een invasie in China. De Japanse regering besloot gisteren, dat voortaan officiële credieten ge bruikt mogen worden voor de handel met China. Hiermee loopt zij blijk baar vooruit op het openen van be sprekingen over normalisering van de betrekkingen met China. Aangenomen wordt, dat Peking niet op het aanbod zal ingaan, tenzij eerst de Japanse verklaring van 1964 wordt ingetrok ken, waarin het gebruik van geld van de Export- en Import-Bank voor de handel met China wordt verboden. Intussen heeft president Nixon Japan de verzekering gegeven, dat hij bij zijn besprekingen in China steeds heeft gedacht aan de betrekkingen tussen Amerika en Japan. Nixon be loofde plechtig dat Amerika de be staande nauwe relaties met Japan zal versterken. Onderminister Marshall Green deelde in Tokio premier Sato mee, dat er geen geheime overeen komsten werden gesloten tijdens de besprekingen van Nixon in China. Bij aankomst in Washsngton had BRUSSEL (ANP) Marie Louise Kwiatkowsky, de 32-jarige vrouw, die op 22 januari de Britse premier Heath met inkt gooide toen hij in Brussel het toetredingsverdrag tot de EEG kwam tekenen, is gisteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maan den. waarvan drie maanden voorwaar delijk en een boete van ruim hon derd gulden. DEN HAAG Dit jaar zal het geau tomatiseerde NAVO-luchtverdedi- gingssysteem, dat zich over een af stand van bijna 5.000 km van Noord- Noorwegen naar Oost-Turkije uit strekt, praktisch voltooid zijn. Dit deelde dr. Fred Adler, president van Nadgeco ltd., de internationale onderneming die verantwoordelijk is voor het ontwerp en de bouw van het systeem, gisteren mee. Voor Nederland neemt aan het project deel de Holland- miljoen gulden kost, deel de Holland se Signaal Apparaten te Hengelo. Door dit nieuwe luchtverdedigings systeem, Nadge genaamd, is het moge lijk eventuele indringers ip de lucht automatisch te ontdekken, te identifi ceren en vervolgens tegen hen op te treden, zo zei de heer Adler. VIGO (UPI) Diep onder de indruk van 'de week die de wereld verander de', hebben Jose en Olga Soto uit de Spaanse plaats Vigo besloten hun gis teren geboren tweeling-zoons Nixon en Mao te noemen. Nixon dit punt al aangeroerd. 'Wij hebben geen verplichtingen opgege ven, die we tegenover andere landen hebben. We zijn het er slechts over eens geworden te proberen een brug te bouwen over de kloof, die ons nog scheidt.' De president zei het meest gefrappeerd te zijn door het totale geloof van de Chinezen in hun rege ringssysteem. 'Dat is hun goed recht, maar ik keer in Amerika terug met een nog veel groter geloof in ons eigen regeringssysteem en met de overtuiging, dat Amerika een prachtig land is.' Chamberlain Nixon zei verder: "Wij brengen geen geschreven of ongeschreven overeen- WASHINGTON (REUTER) De gluurderspraktijken van de Amerikaanse regering zijn een 'bijzonder ernstige bedreiging' geworden van de grondwettelij ke rechten van dé Amerikanen en worden met de dag erger. Dit heeft de Amerikaanse sena tor Sam Erving verklaard in een interview met het Ameri kaanse blad U.S. News and World Report. Het gevaar be staat, aldus Erving, dat mensen, die weten dat de regering in lichtingen over hen verzamelt, afzien van hun recht om met andere mensen bijeen te komen voor doeleinden, "'aar ze in ge loven. Volgens de senator zijn de meeste mensen bang van de centrale regering. 'Het heeft een beklemmend effect'. Het leger heeft volgens Ervln zijn spionage aan banden gelegd sinds vorig jaar een onderzoek werd ingesteld naar het bespio neren van burgers, die protege ren tegen Amerikaanse acties in Vietnam en tegen de dienst- plicht. Ervin meent dat het lger zijn 'gluurderspraktijken' wel weer zou hervatten als zijn commissie een sub-commissie uit de Senaat geen oogje in het zeil zou houden. Terwijl president Nixon zich tot de duizenden richt, die hem bij aankomst in Washington verwelkomen, blijken zijn vrouw en vice-president Agnew het goed met elkaar te kunnen vinden. komsten, die vrede voor onze tijd kunnen garanderen.' Hiermee sprak hij de niet uitgesproken beschuldi ging tegen, als zou hij net als de Britse premier Neville Chamberlain in 1938 in een val zijn gelopen. In de hangar van het vliegveld waar Nixon was aangekomen liepen zes tegenstan ders van zijn China-politiek demon stratief met opgestoken paraplu's. Premier Tsjoe En-lai van China werd gisteren hartelijk verwelkomd, toen hij uit Sjanghai in Peking terugkeer de. Zoals bekend, had hij Nixon naar Sjanghai vergezeld, uit welke stad deze de terugreis naar Amerika aan vaardde. De echtgenote van partij- vooratter Mao Tse-toeng (mevrouw Sjiang-Sjing) en andere Chinese top functionarissen bevonden zich in de menigte die Tsjoe een langdurige ova tie bracht. Moskou In het blad van de Russische vakbon den werd het bezoek van Nixon een publiciteitsstunt voor de Amerikaanse kiezers genoemd. De commentatoren Repin en Stolpowki wezen op de ge heimzinnigheid, waarmee de bespre kingen van Nixon met Mao en Tsjoe waren omringd. Zij menen dat de "kruiperigheid van de Chinese leiders voor de bezoekers uit Amerika alle records heeft geslagen.' En zij bewe ren, dat China de Amerikaanse poli tiek, de Aziaten voortaan elkaar te laten bestrijden, wil aanwenden om zijn eigen belangen van grote mo gendheid te dienen. LONDEN (AFP) De Britse rege ring zal de scheepswerf van Govan, één van de vier werven van de Schot se Upper Clyde bij Glasgow, die al acht maanden door het personeel wor den bezet, een steun van 35 miljoen pond sterling (ruim 300 min gulden) geven. De bekendmaking werd gedaan door minister van handel en industrie John Davies in het Lagerhuis. Hij zei dat de regeringssteun werkgelegen heid betekent voor 4300 van de 8500 werknemers op de werven van de Upper Clyde. In juni vorig jaar maakte de conser vatieve regering-Hèath bekend, dat zij de weg van Labour niet zou volgen en de financiële steun aan de werven zou staken. Deze werden failliet ver klaard en er werd 'n curator benoemd om de zaken te handelen. In juni vorig jaar was een financiële steun gevraagd van vijf tot zes miljoen pond sterling. NEW YORK, SALISBURY (Reuter, UPI) De Veiligheidsraad heeft met 13 stemmen voor en de onthoudingen van de VS en Engeland een resolutie aangenomen, waarin gesteld wordt dat de tegen Rhodesië bestaande sancties 'ten volle van kracht moeten blijven', en dat iedere nationale wetgeving die de import van goederen, die op de em bargo-lijst staan toestaat, tegen de ver plichtingen ingaat, welke de volkeren gemeenschap op zich heeft genomen. De resolutie was voornamelijk tegen de VS gericht, omdat dit land onlangs heeft besloten de import van chroom erts uit Rhodesië weer toe te staan. De Amerikaanse gedelegeerde verklaarde, dat zeker negen leden van de Veiligheidsraad waaronder de permanente de verplichte sancties tegen Rhodesië hebben ontdoken. Al leen Engeland, de VS en Denemarken hadden volgens hem maatregelen ge nomen on ondernemingen, die de sanctie-bepalingen overtreden, te straffen. Het besluit van het Ameri kaanse Congres was, volgens de Ame rikaanse gedelegeerde, slechts 'een klein onderdeel van het vraagstuk' en de VS waren volgens hem bereid om de raad mededelingen te doen over alle uitzonderingen op het sanctie bevel. Zoals wij reeds in een deel van onze edities hebben gemeld, heeft de Brit se commissie-Paerce die in Rhodesië de mening van de niet-blanke bevol king moet peilen over het door Lon den en Salisbury gesloten beginsel akkoord inzake dc toekomstige staats vorm van Rhodesië, besloten van het houden van een opinie-peiling af te zien. Een woordvoerder van de com missie zei, dat er te veel moeilijkhe den zijn, hetwelk hij echter niet nader toelichtte. De commissie zou ook zonder opinie-peiling in staat zijn zich een beeld te vormen hoe de Afrikaanse bevolking in Rhodesië over het beginsel-akkoord denkt. GENèVE (Reuter, UPI) Secretaris-generaal Waldheim van de VN en de Mexicaan Robles probeerden gisteren op de openingszitting van de ontwapeningsconferentie in Genève het slepende Russisch- Amerikaanse meningsverschil over een kernstop te doorbreken. DJAKARTA Nederland zal de zorg van de Indonesische regering, dat de uitbreiding van de EEG de uitvoer naar Europa nadelig zal beïnvloeden, bij zijn partners in de gemeenschappe lijke markt vertolken. Dit heeft de leider van de Nederlandse delegatie naar de besprekingen, die de afgelo pen twee weken in Djakarta zijn ge voerd, meegedeeld. Dr. W. P. H. van Oorschot, directeur- generaal buitenlandse economische be trekkingen van het ministerie van economische zaken, verklaarde tevens dat de betrekkingen tussen beide lan den zich gunstig ontwikkelen. De besprekingen zoals in Djakarta zijn gehouden, vinden jaarlijks plaats. Deze keer werd bijzondere aandacht besteed aan de internationale econo mische ontwikkelingen,met name de toetreding van Engeland, Ierland, Noorwegen en Denemarken tot de EEG. De Nederlandse delegatie, voorname lijk bestaande uit ambtenaren van diverse departementen, heeft diverse delen van Indonesische bezocht. Tij dens de besprekingen is meegedeeld dat ter bevordering van de export, in het bijzonder die van rubber, in een aantal landen handelsvertegenwoordi gers zullen worden gestationeerd. Mexico's afgevaardigde Alfonso Robles stelde afschaffing voor van de vaste regel dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie samen voorzitter zijn van de conferentie, die hard op weg is naar haar tiende verjaardag. Zolang deze diplomatiek ongebruikelijke regeling blijft bestaan is er geen enkele kans op deelname van China of Frankrijk, zei Robles. China was destijds niet bij de confe rentie betrokken omdat het geen VN- lid was. Waarnemers verwachten dat Frankrijk mee zal doen als de Chine zen ook komen. Hoe in Peking over deelname wordt gedacht is niet be kend. In Genève heerst de opvatting dat er weinig kans is op een verbod van ondergrondse kernproeven zolang de Chinezen daar niet bij worden be trokken. Formeel hangt deze kwestie nog steeds MEMPHIS (VS) De Progressieve National Baptist Convention in de Verenigde Staten heeft alle kerken in Amerika en alle baptistengemeenten in de wereld opgeroepen, elk jaar de derde zondag van januari te wijden aan de persoon en het werk van dr. Martin Luther King. De vermoorde negerleider behoorde tot deze groep van negerbaptistengemeenten. KAMPALA (Reuter) President Idi Amin van Oeganda heeft Is-raël gewaarschuwd, dat hij de Israëlische ambassade in Kampala zal moeten sluiten, indien de berichten worden bevestigd, dat 'bepaalde Israëlische diplomaten propaganda verspreiden tegen de Oegandese regering'. Amin heeft dit in een gesprek van twee uur aan de Israëlische ambassa deur gezegd. Hem zou ter ore zijn gekomen dat 'enige Israëlische diplo maten contacten hadden met Obote in Dar-es-Salaam in Tanzania en met ze kere Obote-gezinde elementen in Oe ganda'. (Amin heeft het bewind van de voormalige president Obote omverge gooid en staat op zeer slechte voet met het buurland Tanzania, waar Obote zijn toevlucht heeft genomen). Amins dreigement bevestigt de eerde re berichten, dat Oeganda zijn zeer pro-Israëlische koers volkomen heeft gewijzigd, sinds Amin begin deze maand een bezoek aan Lybic aflegde en daar waarschijnlijk financiële hulp aangeboden kreeg, die veel groter is dan die Israël kan verstrekken. Israël heeft op grond van een akkoord met de afgezette ex-president Obote ruim tien jaar lang geholpen bij de opbouw van de Oegandese strijdkrachten. Amin heeft vorig jaar nog enkele malen Israël bezocht en daar zeer hartelijke besprekingen met de Israë lische leiders gevoerd. Maar begin deze maand tekende de Oegandese president in Tripoli teza men met de Lybische leider Khaddaf- fi een communiqué, dat de Israëli's volkomen verraste, omdat daarin 'steun werd betuigd aan het Arabi sche volk in zijn strijd tegen zionisme en imperialisme'. Hierover liet Jeru zalem zijn ambassadeur in Kampala tegenover generaal Amin uitdrukking geven aan 'de verbazing en het onge noegen van de Israëlische regering'. Dat de breuk tussen Oeganda en Is raël eigenlijk al kompleet is, blijkt uit de openbaarmaking van Amins dreigement en zijn verklaring dat 'als het Israëlische personeel het werken voor Oeganda moe is, het dat moet zeggen, opdat het vervangen kan wor- op het Russisch-Amerikaanse verschil van mening over de inspectie. Ameri- ka's delegatieleider Joseph Martin her haalde het standpunt dat internationale controle ter plaatse mogelijk moet zijn bij 'verdachte' aardschokken. Zijn Rus sische collega Alexei Rosjtsjin bleef dit zoals gebruikelijk weigeren. In zijn openingsrede had secretaris generaal Waldheim het Amerikaanse standpunt indirect aangevallen. Des kundigen geloven dat proefexplosies groter dan een paar kiloton op afstand kunnen worden ontdekt. 'En zelfs als een paar kleinere proeven klandestien zouden kunnen worden gehouden, zou het erg onwaarschijnlijk zijn dat een volledige serie aan ontdekking zou ontsnappen,' aldus Waldheim. 'Het is de vraag of er enige belangrijke stra tegische reden is om met zulke proe ven door te gaan, en of zulke kleine proeven veel militaire betekenis zou den hebben.' 'Verder uitstel van het bereiken van overeenstemming over een onder grondse kernstop is moeilijk te begrij pen.' zei de secretaris-generaal, die ook sterk aandrong op Chinese en Franse deelname aan.de conferentie. BOEDAPEST (KNP) De verhou ding kerk en staat in Hongarije is nog steeds niet voldoende opgeklaard voor het Vaticaan op tot bisschopsbe noemingen over te gaan. Dit blijkt uit het feit, dat de paus wel een reeks bisdommen in Hongarije van nieuwe bisschopcn heeft voorzien, maar hen uitdrukkelijk tot apostolische admini stratoren heeft benoemd. Overigens heeft de apostolische administrator wel de rechten en de plichten van een bisschop. den'. Volgens Amin hadden de Israëli sche luchtmacht-adviseurs nl. onlangs hun opleidingswerkzaamheden aan Oegandezen gestaakt. De akkoorden inzake defensie en andere aangelegen heden tussen Oeganda en Israël moe ten in april opnieuw worden bezien. De Israëlische ambassade in Kampala heeft intussen alle beschuldigingen van de hand gewezen. DACCA (U1PI) Kort voordat pre mier Moedjiboer Rachman gisteren voor een vijfdaags bezoek naar Mos kou vertrok heeft de regering van Bagladesj de nationale militie ontbon den, nadat zij pas een maand geleden deze parlementaire organisatie had opgercht. De regering zou een kleinere, beter opgeleide en meer gedisciplineerde veiligheidsmaoht willen. Gebleken zou zijn dat de militie een verzamel plaats is geworden van vele werkschu we jongeren die niets voor de weder opbouw van het land doen en alleen veel geld kosten. De militie was bedoeld als vervanging voor de vele verzetsgroepen die vorig jaar tegen het Pakistaanse 1-ger hebben gevochten en als organisatie waaruit het beroepsleger en de politie krachten kunnen putten. Paul Maier: 'Jezus leefde op radicale en revolutionaire wijze' door Jelte Rep Twee uit Duitsland gevluchte joodse jongetjes, die tijdens de wereld oorlog samen opgroeiden in de New Yorkse buurt Washington Heights, zouden pas vele jaren later van elkaar horen. De een werd adviseur van de Amerikaanse president en heet Henry Kissinger. De ander werd actief in de katholieke vredesbeweging en heet Paul Maier. Ruim een jaar geleden werd Maier ervan beschuldigd te heb ben samengezworen om Kissinger te ontvoeren, ten einde een einde aan de oorlog in Indo-China te maken. De aanklacht werd later in getrokken. Terwijl Kisinger in China overlegde, spraken wij met Paul Maier over de 'Zeven van Harrisburg'. Paul Maier (40) is priester, getrouwd met een voormalige non, doceert theo logie en leeft in een 'semi-commune'. Op 16-jarige leeftijd stapte hij over van het orthodoxe jodendom naar de katholieke kerk. Een grote stap, waarmee zijn ouders niet erg gelukkig waren. 'Zij identificeerden de kerk met de vervolging der joden. Maar ik was zoekende, zoals zoveel ideologisch ingestelde mensen. Geleidelijk werd ik me bewust van de betekenis van het christendom. Ik begreep dat ik door christen te worden geen afstand be hoefde te doen van mijn progressieve instincten, omdat Jezus leefde op een radicale, revolutionaire wijze'. 'Pas later zag ik in hoe de katholieke kerk gefaald had in nazi-Duitsland. Mijn ouders confronteerden mij daarmee. Daarom was één van mijn problemen of ik mijn volk verraden had door katholiek te worden. Ik ging die materie bestuderen en kwam tot de ontdekking, dat de katholieke kerk en de paus in Rome niets hadden gedaan voor de joden en de andere slachtoffers van het nazisme. Dat is ook één van de redenen, waarom ik betrokken ben geraakt bij de katho lieke vredes- en gerechtigheid-bewe- ging. Voor veel mensen in de Bewe ging is die Duitse ervaring zeer be langrijk. Wij willen niet dat de kerk in Amerika hetzelfde doet als de kerk in nazi-Duitsland. Op éen paar uitzon deringen na heeft de Amerikaanse katholieke kerk altijd de politiek van de regering gesteund. Wat verder bracht je in de ka tholieke vredesbeweging? Ook al toen ik in het klooster zat ik was 18 jaar benedictijner monnik was ik actief in de burgerrechten beweging. Ik nam deel aan de mars op Selma en heb betoogd met Martin Luther King. Ik leerde de Berrigans kennen. Ik werkte een tijdje in La tijns Amerika. Maar pas nadat ik terugkeerde uit Latijns Amerika werd ik full-time betrokken bij de vredesbe weging. Latijns Amerika had ook grote invloed op Philip Berrigan. Hij is daar maar kort geweest. De jezuïeten sdhopten hem het land uit. Maar de ervaringen van Latijns Ame rika zijn zeer sterk. Om wat je ziet. Je werkt met arme mensen en leeft met hen. Het is één ding te horen over het Amerikaanse imperialisme, maar het is iets anders om er midden in te leven, met mensen die vechten om hun bestaan, die geen elektrisch licht en - stromend water hebben en die zes maanden van het jaar werk loos zijn. Dat te zien is een goede manier om geradicaliseerd te worden. Ik leerde veel van de a^men. Je hebt deelgenomen aan een overval op een dienstplichtkanloor? Niet officieel. Ik steunde dat, maar ik heb er nooit publieke verantwoorde lijkheid voor genomen. Wat tracht je met dergelijke overvallen te bereiken? Het is een kleine poging de oorlogs machine te hinderen. We hebben ge deeltelijk succes gehad. Wij zijn niet zo naïef om te veronderstellen dat we het oproepen van dienstplichtigen kunnen stoppen. Want ze balen ze zo van de straat als ze geen papieren meer hebben. Maar toch maakt het hen moeilijker om te functioneren. Tegenwoordig worden alle dienst plichtpapieren op microfilm gezet en op een centrale plaats bewaard. Dat is om ons. Maar bovendien maakten we door deze acties het publiek poli tiek bewust. Het was een schok voor het publiek, toen eerzame burgers (blank, boven de 30, middenklasse en kerkelijk actief) zich voor die over vallen publiekelijk verantwoordelijk stelden. Dat zette de mensen aan het denken. Wij hielden lezingen en dis cussies. Geleidelijk voltrokken zich veranderingen. Langzaam. Is de vredesbeweging in de Vere nigde Staten momenteel dood? De energie van de jaren '60 schijnt ver dwenen te zijn. De vredesbeweging is zeer succesvol geweest. Dat kun je aflezen aan re cente opinie-peilingen: 75 procent van de Amerikanen zijn 'tegen de oorlog. Om verschillende redenen weliswaar, maar toch geloof ik dat dit gebeurd is door de activiteiten van de Beweging, die het grote publiek de waarheid over de oorlog onthulde. Als er geen Beweging gewqest was, zou de rege ring er nog steeds een geheime oorlog voeren. Net zoals de oorlog in Laos. We voeren sinds 1965 een groot scheepse oorlog in Laos, maar pas sinds een jaar weet het Amerikaanse volk ervan. De Beweging heeft nu met oen andere situatie te maken. Het probleem is nu niet hoe het volk te onderwijzen, maar hoe te activeren. Want Nixon heeft de strategie geheel veranderd. Hij heeft een retoriek van terugtrek kingen en vrede stichten, maar een politiek van escalatie en oorlog voe ren. Helaas zijn een heleboel Ameri kanen daarin getrapt. De Vietnamise- ring is een racistische politiek. Zo lang onze blanke jongens niet ster ven. doet het cr niet toe hoeveel Aziatische huurlingen gedood worden. Je gelooft dus niet dat Nixon de oorlog zal stoppen? Nee, tenzij het Amerikaanse volk hem ertoe dwingt. Als hij werkelijk bang wordt dat hij de verkiezingen zal verliezen. Hij werd gekozen vanwege zijn geheime vredesplan Onder dat geheime vredesplan heeft de rege- ring-Nixon drie miljoen ton bommen afgeworpen, hééft zij 3 miljoen Indo chinezen gedood, gewond of dakloos gemaakt, heeft ze 30 miljoen vierkan te meter van hun grond verwoesL Dat is Nlxons geheime vredesplan. Van zelfsprekend heeft een gevoel van machteloosheid zich van de Beweging meester gemaakt. Wat nu? We zoeken nieuwe vormen. Wij zijn op het ogen blik betrokken in het verkiezings systeem. We ondersteunen geen kandi daten. We helpen Muskie niet, omdat hij niet veel meer hoop biedt dan Nixon. Hoewel ieder ander een verbe tering zal zijn. Maar tegelijkertijd hebben we van de Pentagon-documen- ten geleerd dat het nogal naïef is te denken dat het verschil maakt of je een Democraat of een Republikein hebt. Toch willen we het verkiezings proces gebruiken als een middel om het volk te onderwijzen en de kandi daten te confronteren. Komen er demonstraties in de toekomst? Op 1 april zullen belangrijke betogin gen plaats vinden in geheel Amerika, West-Duitsland en misschien ook in Holland. Op die dag krijg je de climax van de zogenaamde paas-pel- grimstocht in Harrisburg, waar het proces tegen onze Beweging plaats vindt. Maar ook in San José, bij het proces van Angela Davis, zal gede monstreerd worden. In die week valt namelijk de sterfdag van Martin Lu ther King, de eerste belangrijke ne gerleider, die verband legde tussen de oorlog in Indo-China en de burger rechtenbeweging. Dat is het thema van onze demonstraties: de oorlog, het verband tussen oorlog en onder drukking en de strijd van de armen, in het bijzonder de niet-blanke armen. Ik geloof dat ook de Europeanen mee moeten doen. Als ze tegen de oorlog in Indo-China zijn, dan moeten ze ook tegen de oorlog tegen het Amerikaan se volk zijn. De politieke onderdruk king escaleert. Als de Amerikaanse Beweging het op moet geven, dan zullen de mensen in Indo-China het tenslotte ook op moeten geven. De Vietnamezen, de Cambodjanen en de Laotianen hebben ons dat steeds op nieuw gezegd. Hun strijd hangt van de onze af. Zij weten dat hun vijand do Amerikaanse regering is, niet het Amerikaanse volk Wat vind je van de 'samenzwe- ringswet'. waaronder je aanvankelijk was aangeklaagd en waaronder nu dc 'Zeven van Harrisburg' terecht staan? Het is één van de angstaanjagende dingen in het tegenwoordige Amerika, dat de regering steeds meer deze wet hanteert, vooral tegen politieke dissi denten. Je weet waarschijnlijk dat vele vooraanstaande juristen deze wet ongrondwettelijk achten. Ze pleegt in breuk op het recht van vrije menings uiting. Het is in Amerika tegenwoor dig niet alleen verboden bepaalde dingen te doen, maar ook bepaalde dingen te denken en ze te bespreken. Zoiets gebeurt binnen elke politieke beweging. Maar als je een regering hebt die dergelijke gesprekken afluis tert, dan wordt de grondwet aan de kant geschoven. En dat gebeurt in de Verenigde Staten. Geloof je dat het proces in Har risburg van invloed zal zijn op de verdere carrière van FBI-chef Hoover, die persoonlijk betrokken is bij deze zaak Veel mensen willen tegenwoordig het aftreden van Hoover. Maar wat ge beurt er als Hoover aftreedt? Dankzij Hoover is de FBI momenteel bureau cratisch en niet efficiënt. Maar wat als er na hem een jonge, efficiënte fascist komt, die werkelijk goed werk levert? Dan zal de kracht van de politieke politie gevaarlijk toenemen. Wat doe je in Holland? In de eerste plaat-s om belangstelling te wekken voor het proces in Harris burg, omdat het absoluut noodzakelijk is dat de mensen het verband zien tussen de oorlog in Indo-China en de toenemende politieke onderdrukking in de Verenigde Staten. Maar ook om geld bijeen 1c brengen. Dit proces zal waarschijnlijk een half miljoen dollar kosten. Dat bereikt de regering ook met dergelijke processen: ze dwingt ons onze fondsen te besteden aan zo'n proces en onze energie aan te wenden voor het bijeen brengen van geld. Daarom zijn we erg aangewezen op de vrijgevigheid van de mensen. Wij no digen iedereen uit hun solidariteit met ons op zeer concrete manier ge stalte te geven door ons geld te schenken. Op het ogenblik is onze financiële situatie erg slecht (Bijdragen kunnen gestort worden op postgiro 13500. t.n.v Gem. Giro V 19700, t.n.v Ver. Stud. Ecclesia, P. de Hooghstraat, Amsterdam, onder de vermelding van 'Berrigans').

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9