Diensten voor schooladvies veel te duur? dichtbij eoeo 'Kraken geen protest maar vooral noodzaak' Commentaar Nieuw argument Vrouw verdacht van brandstichting - vrij Het weer Lamp zonder schakelaar Predikant en spaarzegeltjes Schreuder president gerechtshof Amsterdam burgemeester aus der fünten koffie aldrin jewtoesjenko TROUW/KWARTET WOENSDAG 1 MAART 1972 BINNENLAND 7 Wat is de zin geweest van het debat dat de Tweede Kanier gisteren aan de eventuele vrijlating van 'De drie van Breda' heeft gewijd? Het recht, gratie te verlenen is immers voorbehouden aan de Kroon koning en ministers De volksvertegenwoordiging kan de regering alleen achteraf over haar gratiebeleid ter verantwoording roepen. De vraag naar de zin van het debat de afgelopen weken en ook gisteren nog meermalen opgeworpen heeft veel meer dan alleen staatsrechtelijke betekenis. Het stond van tevoren vast dat de Kamer zich zou uitspreken voordat de Kroon van haar voorrecht gebruik zou maken. Minister Van Agt heeft zich bij de behandeling van de begroting van justitie namelijk op uitdrukkelijk verzoek van enige Ka merleden de toezegging laten ontwrin gen dat het kabinet pas een definitieve beslissing zou nemen nadat de Kamer zou zijn gehoord. Gegeven de aan drang van de Kamerleden en de belofte van de minister (op beide zaken is juridisch gezien heel wat aan te mer ken) had van tevoren kunnen worden voorzien dat er lange tijd heen zou gaan voordat de regering haar aanvan kelijk voornemen in een definitief be sluit kon omzetten. Genoeg tijd in elk geval om de gevoelens van gekrenkt heid en verbittering bij veel mensen hoog te doen oplaaien. Dat is dan ook gebeurd. De hoorzitting die de Kamer vorige week heeft ingelast voordat zij zelf aan de discussie meende te kunnen beginnen vormde in deze escalatie van emoties een schokkend hoogtepunt Gratieverlening is een finale vorm van rechtspleging; de volksvertegenwoordi ging behoort daarin van tevoren even min te worden gemengd als de slacht offers van de gedetineerden die moge lijk zullen worden begenadigd. Wan neer in de pijnlijke kwestie van de 'Drie van Breda' door de procedure de hoorzitting en het Kamerdebat een stukje volksgericht zou zijn binnen geslopen, dan zou men dat het kabinet maar vooral ook de Kamer zelf kunnen verwijten. Intussen heeft zich in het standpunt van het kabinet een ontwikkeling geo penbaard die aan dergelijke redenerin gen de grond, althans ten dele, ont neemt. Het argument om de drie vrij te laten was aanvankelijk alleen dat ver dere gevangenhouding geen doel zou dienen dat in onze rechtsbedeling er kend is. Dat is een argument dat zich verdraagt met de gratiëring die het prerogatief van de Kroon is. Maar later, nadat de eerste felle protesten waren opgeklonken, veranderde de term 'gratiëring' in 'uitstoting', een verwijdering van de drie uit onze sa menleving die er mede toe zou dienen, ons voortaan te bevrijden van de nood zaak de pijnlijke gedachtenvorming over het toekomstig lot van de oorlogs misdadigers steeds opnieuw op gang te brengen, en daarmee voor de oorlogs slachtoffers steeds weer de herinnering aan een gruwelijk verleden te verver sen. De minister-president heeft dit nieuwe argument het eerst in discussie ge bracht En minister Van Agt is hem daarin gevolgd in de memorie van antwoord van j.l. zaterdag ter afron ding van de schriftelijke gedachtenwis- seling met de Kamer. Ook gisteren in het debat viel waar te nemen hoezeer eveneens bij Kamerleden dit argument zich op de voorgrond heeft gedrongen. De heer Voogd heeft er daarbij in een indrukwekkend betoog op ge wezen dat dit nieuwe argument de kwestie van karakter doet veranderen: wanneer het niet meer zozeer gaat om de vraag of voor de drie van Breda genade moet gelden boven een langza me doodstraf, maar meer om de vraag wat deze samenleving nog verder met hen moet beginnen, dan is er eigenlijk geen sprake meer van gratie, maar van een poging een maatschappelijk pro bleem op te lossen. En wanneer er een maatschappelijk probleem in het ge ding is, dan is onomstreden dat de volksvertegenwoordiging zich ermee moet bemoeien, dan geldt het zelfs als wijs beleid, de bevolkingsgroepen die bij het probleem betrokken zijn zich te laten uitspreken voordat op politiek niveau een beslissing wordt genomen. Maar als dat allemaal zo is, dan heeft de heer Voogd ook gelijk wanneer hij tot de slotsom komt, dat hier het gratiebeleid in oneigenlijke zin wordt gebruikt om andere, externe doelen die op zichzelf overigens heel oirbaar kunnen zijn te dienen en er eigenlijk geen sprake meer kan zijn van een prerogatief van de Kroon. Zodat de regering een uitspraak van de Kamer tegen de vrijlating van de drie zwaar der zal moeten laten wegen dan aan vankelijk al haar bedoeling was. VLAGTWEDDE De politie in Vlagt- wedde heeft gisteren mevrouw J. S. beschuldigd van brandstichting voorlopig op vrije voeten gesteld. Zij werd maandag aangehouden na een brand in het loonbedrijf-boerderij van de landbouwer J. Lenting in Vlagt- wedde. met wie zij samenwoont. Het bedrijf is maandag grotendeels ver woest. Drs. J. T. Bremer: ze zijn geld niet waard; drs. S. de Witt: zuilen moeten samenwerken Van onze ondervvijsredactie AMSTERDAM Schooladviesdiensten zijn peperduur en de nood zaak van deze kostbare voorziening is allerminst bewezen. We kun nen daarom het geld dat we aan al die regionale schooladviesdien sten kwijt zouden zijn (ruw geschat zo n 100 a 200 miljoen gulden) beter op een andere manier besteden. Drs. J. T. Bremer, rector van het Johannes-College in Den Helder, heeft de nodige argumenten om deze stelling te verdedigen. Drs. Bremer ziel met zorg hoe deze adviesdiensten als paddestoelen uit de grond komen. Er zijn nu al 26 plaat selijke of regionele diensten en de kosten daarvan liggen in de buürt van 25 miljoen gulden. Het lijkt erop, aldus de heer Bremer, of iedere wet houder van onderwijs die zichzelf respecteert wel tot oprichting van een schooladviesdienst moet komen, wil hij zijn progressieve gezicht niet ver liezen. De bezwaren van de heer Bremer richten zich niet op de doelstelling van de schooladviesdiensten. Ook hij is een groot voorstander van onder wijsvernieuwing. Het is nog altijd zo dat vele kinderen op school op de een of andere manier mislukken. Daarom is hulp nodig, zowel aan het individu ele kind als aan de school zelf. Het is op zichzelf verheugend dat men zelfs in een tijd van bezuinigingen geld beschikbaar stelt om hier iets aan te doen. Maar. en daar beginnen de bezwaren van de heer Bremer, dat geld moet wel op de juiste manier besteed worden. Allereerst meent hij dat je de ver nieuwing van het onderwijs onmoge lijk kunt overlaten aan regionale schooladviesdiensten. Dat is veel meer de taak van de landelijke pedagogi sche centra en de universiteiten. Ver nieuwing van het onderwijs vereist een goed gecoördineerde wetenschap pelijke aanpak. De tientallen school adviesdiensten die er zijn of in de maak zijn (men denkt aan één dienst per 250.000 inwoners) zijn daartoe niet in staat. Zij zouden het stadium van goed bedoeld hobbyisme niet te boven komen. Een tweede bezwaar is dat de dien sten door het gebrek aan geld nauwe lijks aan het eigenlijke werk in de scholen toe komen. Er wordt een directeur benoemd met een paar staf medewerkers (dat kost al gauw twee ton) en voor helpers in de school, bijvoorbeeld 'remedial teachers', is dan eigenlijk al geen geld meer. Het zou beter zijn om dergelijke hulp krachten te verbinden aan de over het gehele land verspreide pedagogi sche academies. Dat zou goedkoper en efficiënter zijn. Bestuursvorm Een derde bezwaar richt zich niet zo zeer tegen de werkwijze van de advies- Klein begin Regen blijft uit Van onze weerkundige medewerker Bij IJsland is een diepe depressie aangekomen. De luchtdruk in het cen trum daalde tot 965 millibar. Een storingsfront ervan verplaatst zich over de Britse eilanden en West- Frankrijk in oostelijke richting verge zeld van regen. Zo op het eerste gezicht lijkt deze ontwikkeling een doorbreking van het standvastige en rustige weertype te zijn dat de derde decade van februari heeft geken merkt. Toch is de situatie iets gecompliceer der. Boven Rusland en Scandinavië handhaaft zich namelijk de komende vier tot vijf dagen een hogedrukge- bied dat nog wel degelijk zeggenschap op het continent heeft. Zo werkt het eraan mee dat genoemd front geleide lijk aan zal gaan vertragen en het bijbehorende neerslaggebied in bete kenis afneemt. Daardoor blijft het vandaag op de meeste plaatsen droog, waarbij alleen in het westen of zuid westen later wat verspreide motregen of lichte regen mogelijk is. De hoe veelheden zullen echter geen naam hebben. Ook donderdag en vrijdag blijft de kans op buien klein. Hooguit ontwik kelt zich op verspreide plaatsen een dergelijke buienwolk, op andere vormt de mist zich weer naarmate de wind neiging vertoont verder af tc nemen De windrichting zal in hoofd zaak tussen zuidoost en zuidwest zijn. De temperatuur handhaaft zich op een middagniveau van 7 tot 8 graden Celsius. Bij Neiofoundland is een nieuwe uit diepende depressie snel in oostelijke richting de oceaan opgegaan. Een ou de trog-vormige uitloper veroorzaakte dinsdagmorgen plaatselijk in Gronin gen zelfs nog toat natte sneeuw. Op de Balkan, Noord-Italië en later ook in de Alpen viel wat regen. Het ziet ernaar uit dat de eerste dagen van maart een gematigd weertype zullen geven zonder veel regen en met zwak ke of matige winden. Weersgesteldheid van gisteravond 7 uur, maximumtemperaturen van gisteravond en neerslag gisteren 7-19 uur. Arasterdam zwaar bew 9, 0. De Bilt licht bew S,0. Deelcn onbewolkt 9. o. Ecldo zwaar bew 6. 0- Eindhoven onbewolkt 10, 0. Den Helder mist 7, 0. Luchth It'dam mist 7. 0. Twente zwaar bew 7, 0. Vlissingcn geh bew 3, 0 Zuid-Limburg onbewolkt 9, o. Aberdeen zwaar bew 9. 0. Athene geh bew 13, 1. Barcelona regen 14. 3. Berlijn geh bew 5. 0.3. Bordeaux licht bew 12. 0. Brussel mist 2, 0. Frankfort overwegend droog *N»UUM <-1 O'OO ZONNIG i SNEEUW ccöso M R <£k» ONWEER OPKLARINGEN MIST BEWOLKING REGEN ,0 MAX.TEMP. 1GEL MIN. TEMP. WINDRICHTING geh bew 9. 0. Helsinki sneeuw 3, 0.2. Inns- brück regen S. 0.5. Kopenhagen motsneeuw 1, 0.1. Lissabon geh bew 15, 0. Londen zwaar bew 10. 0. Luxemburg onbewolkt 8, 0. Madrid 5. 0. Nice rcgenbuil 14, 1. Oslo half bew 1, 0.1. Parijs geh bew 5, 0. Rome licht bew 15. 0. Split licht bew 15. 0. Stockholm zwaar bew 1, o. Wenen regen 8, 6. Casa Blanca regenbul 15. 0. Istanbocl zwaar bew 8, 0. Las Palmas zwaar bew 11, 1. Tunis zwaar bew 17. 0. Hoog water, 2 maart: V'.issingen le getij 3.IS. 2e getij 15.36, Haringvliet aan de zeezijde 5.02-17.14. Rotterdam 5.55-18.27. Schevenin- gen 4.36-16.45, IJmuiden 5.10-17.19, Den Hel der 9.20-21.24, Harllngen 11.44-23.35, Delfzijl 1.08-13.37. UTRECHT Op de voorjaars- beurs in Utrecht staat een lamp «onder schakelaar. Een tikje te gen een van de zijkanten is vol doende om hem te laten branden of weer uit te doen. Hij is ge maakt in een Italiaanse fabriek (die hem 'uniek' in de wereld noemt) en geïmporteerd door een Rotterdamse firma. De lamp werkt op een elektro nisch mechanisme. Het orna ment, gemaakt van chroom en 'gerookt' acrylglas, heeft de vorm van een kubus en het kan wor den gebruikt als tafellamp of als vloerlamp, of voor indirecte belichting. Het nieuwtje is aan de prijzige kant: 469 gulden. diensten ais wel tegen de bestuursvorm ervan. In veel gevallen ligt het initia tief tot oprichting van een advies dienst bij de gemeente. Er is nog geen rijkssubsidieregeling (de over heid subsidieert bij wijze van proef drie diensten: in de oostelijke mijn streek van Limburg, in Zeeland, en in Oost-Groningen). In die lacune voor zien de gemeenten dan zelf. En dan begint de pijn voor het bijzonder onderwijs, aldus drs. Bremer. Ze mo gen natuurlijk meedoen, graag zelfs, 'maar vaak betekent dat en passant het verlies van een stukje vrijheid van onderwijs. Volgens artikel 208 van de grondwet is het geven van onderwijs vrij, en als gevolg daarvan zijn openbaar en bijzonder onderwijs financieel gelijk gesteld. Maar geldt dat ook voor de adviesdiensten? In de praktijk gaat het vaak zo dat de gemeenteraad een bestuurscommissie vormt waarin dan ook vertegenwoor digers van het bijzonder onderwijs zitting krijgen. Maar dergelijke com missies staan volgens artikel 61, twee de lid van de gemeentewet in laatste instantie onder de verantwoordelijk heid van de gemeenteraad. De raad delegeert slechts zijn bevoegdheden en kan deze te allen tijde weer aan zich trekken. En daarmee staat de vrijheid van het bijzonder onderwijs weer op losse schroeven. Er zijn andere bestuursvormen denk baar: gemeente en besturen van bij zonder onderwijs kunnen samen een stichting ,of vereniging oprichten. De stichtingsvorm (weliswaar minder de mocratisch dan de vereniging) is herhaalde malen gekozen. Maar ook in die gevallen is men indirect toch ook afhankelijk van de gemeenteraad. De regering kan nog terug, meent drs. Bremer. Op de begroting-1972 staat een bedrag van rijf miljoen gulden voor schooladviesdiensten. Dat is nog maar een klein begin. De subsidieregeling is nog in de maak. Het zou het meest in overeenstem ming met de grondwet zijn wanneer de subsidie per leerling werd toege kend. Iedere school zou dan een be drag krijgen dat evenredig is met het aantal leerlingen. Het bevoegd gezag van de school kan dan zelf bepalen hoe dit geld het beste besteed kan worden voor hulp aan individuele Drs. S. de Witt leerlingen en verbetering van het schoolsysteem. De school is clan niet aangewezen op één dienst, maar kan zelf kiezen. Uiteraard zou deze subsi die aan voorwaarden gebonden zijn, maar dat geldt voor de gehele bekosti ging van het onderwijs uit de rijkskas. De heer Bremer verwacht dat het geld op deze wijze beter terecht komt dan via de zeer kostbare schooladvies diensten. Tégen verzuiling We hebben de bezwaren van de heer Bremer tegen de opzet van schooladviesdiensten voorgelegd aan drs. S. de Witt, medewerker van de Schoolpedagogische Dienst Agglo meratie Arnhem. Deze dienst gaat uit van een stichting, waaraan zowel het bijzonder als het openbaar onderwijs deelnemen. Het dagelijks bestuur van deze stichting bestaat uit zeven man: twee vertegenwoordigen het protestants-christelijk onderwijs (tien gemeenten), en een het neu traal-bijzonder onderwijs. De heer De Witt zelf protestant) vindt deze be stuursvorm de meest ideale. Een ge meentelijke bestuurscommissie krach tens artikel 61 vindt, hij even onjuist als de heer Bremer. Maar hij is ook een tegenstander van verzuilde dien sten. Zijn voornaamste punt is dat de school adviesdienst zich voor een belang rijk deel richt op de school met name op het onderxoijzend personeel Dan is er een relatie tussen volwasse nen, waarin begeleider en docenten van elkaar weten wat ze aan elkaar hebben. De docent kan de adviezen van de begeleider zelf vertalen in de concrete situatie van het bijzonder onderwijs. De vrijheid van onderwijs is hier niet in het geding. Voor zover de hulp zich richt op individuele kinderen is de situatie anders. Dan is er een pedagogische relatie en daar is het wenselijk dat de begeleider og dezelfde golflengte zit als de school. ^Hij vindt het daar- Drs. J. T. Bremer om juist dat begeleiders die met kinderen loerken in dienst staan van het schoolbestuur (of een groep van schoolbesturen). De heer De Witt is ook niet zo' pessimistisch over samenwerking met andere instanties. Het onlangs opge richte werkverband van plaatselijke en regionale onderwijsadviescentra (WPRO) biedt voldoende mogelijk heid tot contact, zowel voor de dien sten onderling als met de universitei ten en onderzoekinstituten. De Witt heeft zoel zijn reserves ten aanzien van de ivetenschappelijke aanpak. Maar die gelden ook voor de landelij ke pedagogische centra Direct contact Drs. De Witt is niet gelukkig met de suggestie van rector Bremer dat de scholen zelf moeten bepalen hoe en waar ze hun begeleiding krijgen. Dat is teveel gedacht vanuit de middelba re school (drs. Bremer erkent dat wel, red Trouw). Een middelbare school kan nog wel eens bij een universiteit of pedagogisch centrum aankloppen. Maar hoe moeten alle technische scholen, nijverheidsscho len, kleuterscholen en de achtduizend basisscholen aan hun trekken komen? Juist in het basisonderwijs is direct contact met de leerkrachten in de werksituatie van groot belang. Tenslotte ontkent De Witt dat de adviesdiensten niet of nauwelijks aan hun eigenlijke werk toekomen door dat voorlopig al het beschikbare geld op gaat aan het topzware apparaat. In de Arnhemse dienst werken nu dertig man, van wie zeventien direct in de scholen. In 1974 moeten er totaal 45 medewerkers zijn, van wie 29 in het veld. De kosten van zo n dienst bedragen dit jaar vijf gulden per inwoner, in 1974 zal dat 8.30 per inwoner zijn. Daarmee kan heel wat gedaan worden. Voorwaarde is wel dat er niet teveel diensten komen (30 a 40) en dat men de diensten eerst een periode van opbouw en verken ning gunt. Het is blijkbaar een vreselijk zware opgave om lid van een jury te zijn die rijmpjes moet beoordelen. Een Haagse mevrouw heeft bijvoorbeeld in een limerick-wedstrijd van Dobbelman een fijnwasmiddelenvoorraad voor een jaar gewonnen om een rijm dat hele maal geen limerick was. Achteraf blijkt de firma de eigen wedstrijd fout gepresenteerd te hebben. Omdat rijmen jureren zo moeilijk schijnt, hebben we medelijden met de Amsterdamse, maar nationaal beken de, hervormde predikant ds. II. J. Kater, die in 1966 prinses Beatrix en prins Claus trouwde. Nu prijkt zijn naam op een groen formuliertje, voor het grijpen op de toonbank van win keliers die op hun waren Contant- spaarzegeltjes verstrekken. Van drie voorgerijmde regels dient mgn met een vierde een compleet loflied op deze spaarzegel te maken. Verwacht mag worden dat er een berg rijmpjes binnenkomtwant het gaat om gratis zegeltjes. Het meest origine le, zo vermeldt het wedstrijdformulier, wordt bejeroond door de jury, be staande uit ds. Kater, notaris Van Os en mr. Pijnenburg. Ondanks het feit dat er momenteel niet veel koningskinderen meer te trouwen zijn, heeft ds. Kater het nog zo druk dat je je afvraagt toaar hij de tijd vandaan haalt om duizenden LO WIET JE Release Haarlem over hulpverlening: Van een onzer verslaggeefsters HAARLEM 'Het kraken heeft in de loop van de tijd zijn actie karakter grotendeels verloren en is vaak een onvermijdelijk onder deel geworden van de hulpverlening'. Dat staat in het jaarverslag over 1971 van Release in Haarlem. De organisatie zegt dat van mei 1970 toen het kraken als verschijnsel ont stond, tot eind vorig jaar 103 gezin nen op die manier in Haarlem aan tijdelijke of definitieve woonruimte zijn gekomen. Momenteel bewonen nog 57 gezinnen kraakpanden, in 23 gevallen werd de bewoning gelegaliseerd door ,een huurovereenkomst. In totaal werden 111 panden gekraakt. Release ziet graag dat het kraken overbodig wordt. Helaas heeft het tot dusverre nog steeds meer effect dan vordering van woonruimte door de gemeente. Het is volgens een Release medewerkster niet waar, wat de Haar lemse wethouder van volkshuisvesting zegt, dat de gemeente het leegstaan van huizen door een actief vorderings- beleid in de hand heeft gekregen. Vordering heeft betrekkelijk gering effect voor de gezinnen die urgent woonruimte nodig hebben, stelt Rele ase. De eigenaar kan vrij gemakkelijk onder de vordering uitkomen door gauw familieleden in zijn huis te laten wonen. Bovendien is een groot aantal leegstaande huizen de gemeen te niet bekend, aangezien er heel wat trucjes bestaan om een woning een bewoond uiterlijk te geven. Van alle hulpverleningsgevallen had den 41 procent te maken met huisves tingsproblemen. Buiten het kraken hield de organisatie zich ook bezig met problemen met pensions, onttrek kingen aan het woon- en huurbestand en met woningbouwverenigingen. Uit het jaarverslag blijkt verder dat 54 pet. van de hulpvragenden ouder dan 25 jaar zijn, wat betekent uat Release niet uitsluitend een hulporga nisatie voor jongeren is. Ook het sprookje, dat er alleen maar verslaaf den bij Release aankloppen moet de wereld uit. Van de 827 mensen dié vorig jaar om hulp kwamen hadden 13 drugproblemen. Release is een instelling die mensen helpt die met hun problemen bij geen andere bestaande instelling terecht kunnen. Het is de bedoeling dat de hulpvragende actief meehelpt zijn ei gen probleem op te lossen. DEN HAAG Tot president van het gerechtshof te Amsterdam is benoemd mr. L. W. D. Schreuder, thans vice- president van dat gerechtshof. Frankrijks jongste burgemeester is nog ongetrouwd, maar dat zal niet lang duren: binnenkort wordt de 21- jarige Colette Barthet, burgermoeder van de gemeente Calavente. 'madame'. Een erg 'douce' Francaise kan ze niet zijn, deze zakelijke jongedame, want ze leidt ook nog het autobusbedrijf van haar oom en vervangt zonodig zieke buschauffeurs. De kwestie van de Drie van Breda heeft ook veel aandacht getrokken van diverse buitenlandse correspon denten" in Nederland. Het meest op zienbarende verslag geeft wel de cor respondente van het Engelse dagblad The Times, Sue Masterman. In haar artikel van maandag schrijft mcj. Masterman, dat een van de voornaam ste redenen voor fel verzet tegen vrijlating van de Drie is dat de oor logsmisdadigers alle drie gezinnen hebben, waarnaar zij kunnen terugke ren. Kotalla, aldus mej. Masterman, is in 1956 in de gevangenis getrouiwd om een jeugdvriendin van zijn pensioen rechten te laten meegenieten. Over het geval Aus der Fünten schrijft zij deze interessante passage: 'In het geval van Aus der Fünten zijn de emoties bijzonder hoog opgelaaid, nadat zijn jongste dochter op de tele visie voor zijn vrijlating heeft gepleit Het feit dat dit knappe Duitse meisje er veel jonger uitziet dan 29 jaar, heeft tot de speculatie geleid dat de heer Aus der Fünten in de gevange nis priveleges heeft genoten die niet aan normale misdadigers in Holland worden verstrekt Deze speculaties zijn herhaaldelijk naar voren geko men tijdens een hearing die vorige week is gehouden voor de vaste ka mercommissie voor justitie (de com missie Geurtsen-red.), aldus de Britse correspondente. Seksen Man-vrouw-maatschappij is begonnen met de infiltratie der seksen. Want hoe kan de ene sekse beslissen over de andere, als die daar zelf niet bij mag zijn. vraagt de actiegroep MVM aan organisaties, die geen mannen respectievelijk vrouwen in hun gelederen toelaten. 'Versierd Rotterdam gaat z'n doodsaaie lood grijze lantaarnpalen kleurig beschilde ren, en later nog zitelementen in straten zetten, die ook bont geverfd worden, maar dan de eerste tijd na tuurlijk niet om op te zitten zijn. Uitgekraaid Kees Manders' haan kraait geen koning meer. Zijn kakel verse show-maandblad kukeleku is al over de kippekop en ook zijn 'first national bank of showbusiness' in Zandvoort waar kort geleden nog voor goed geld showaandelen te koop zouden zijn heeft hij verkocht omdat hij, zegt hij, ziek werd van de drukte. Veil In de Vlaardingse zaal Excelsior worden 10 maart Spaan se kunststukken geveild ten behoeve van gezinnen van Spaanse politieke gevangenen. De veiling is onderdeel van gezinnen van Spaanse politieke gevangenen. De veiling is onderdeel van de PSP-actie voor 'Het andere Spanje' en wie daar niets van afweet, moet hoognodig naar de tentoonstel ling daarover, tot en met 10 maart in De Kattenbreker, óók in Vlaardingen. Visopslag De voor het komende seizoen geldige visaktes worden één gulden duurder, maar dat is allemaal ter verbetering van de binnenvisserij, zegt minister Lardinois. Grenspro blemen Aan weerszijden van de Duits-Nederlandse scheidslijn zijn grensoverschrijdende problemen gere zen. Zolang dat bij zulk soort grensoverschrijdingen blijft, kan er gelukkig nog over gepraat worden en dat gaan parlementariërs uit beide lan den dan ook doen op 10 maart, speci aal over ruimtelijke ordening en ver keer. Mooi De eerste dertig in Zaltbommel geveilde aardbeien hebben 1.99 per stuk opgebracht. Het wordt een mooi aardbeien jaar, zeggen kenners. rijmpjes na te lezen. Dat is hij vol gens zijn vrouw ook niet van plan. Er zal, denkt zij, wel. een staf van men sen zitten die de beste rijmelarijen er uit zoeken en die dan voorleggen aan de officiële jury. Dat wordt op het zegeltjeskantoor tegengesproken. Het is echt de bedoe ling, aldus onze zegsman, dat de jury leden de inzendingen allemaal bekij ken. Maar na een beetje doorpraten krijgen de heren Pijnenburg, Van Os en Kater het iets makkelijker. Ver moedelijk wordt de berg voorgesor teerd, maar de jury zal zich er wel intensief mee moeten bemoeien. Zij zijn tenslotte buitenstaanders met het meest objectieve oog. Mevrouw Kater begrijpt het niet hele maal. 'De gewoonste dingen kun je je als predikant niet permitteren. De mensen zoeken er meteen veel te veel achter'. Daar heeft zij natuurlijk ge lijk in. Als ds. Kater plezier heeft in rijmpjes jureren, moet hij dat gewoon kunnen doen zonder dat de halve wereld zich er mee bemooet. Alleen: hij hééft er helemaal niet zo'n plezier in. 'Het toas een vriendendienst, meer niet, tegenover een buurman die toe vallig directeur van het zegeltjeskazi- toor is'. Dat bedrijf verzekert ons de dominee inderdaad, niet te hebben ge vraagd vanwege zijn goede woordkeus in zijn preken. 'Ik wens geen Douwe Egbertskoffie meer te gebruiken, totdat dit bedrijf heeft toegezegd binnen het halfjaar geen Arogolakoffie meer te zullen ver werken'. Wie vóór Angola, maar tegen zijn koffie is en dat ook hardop wü mee- zeggen in het groeiende koor van Angola-protestanten, moet deze tekst op een briefkaartje zetten en het geheel opsturen naar 'Koffie voor Ne derland, Bloed van Angola', Zwaluw- straat 26, Dokkum. Wel gauw doen, want de kaart moet morgen donderdag al binnen zijn, omdat het actiecomité al deze ingezonden stukken een dag later meeneemt op een mars naar het kof- fiebedrijf van de gewraakte brander in Joure. Edwin Aldrin. de Amerikaanse ruim tevaarder die als tweede mens voet op de maan zette, is ziek van beroemd heid. Aldrin heeft zich een maand lang onder psychiatrische behandeling moeten stellen. In een gesprek met een Amerikaans blad zegt Aldrin dat de verplichtin gen, die beroemdheid met zich mee brengt, 'kinderspel zijn, vergeleken met landen op de maan'. De dag dat ik het Congres moest toespreken zal ik nooit vergeten. Ik was doodsbang', aldus de overspannen ruimtevaarder. De Russische dichter Jewgeni Jew* toesjenko zal een boek schrijven over de omgekomen guerrillaleider 'Che Guevara. Het zal 'als een bom inslaan'. De dichter vertelde in San Juan op.Porto Rico dat hij lange gesprekken met 'Ché' op de band had opgenomen, toen hij een week op Cuba verbleef. De gegevens zijn tot dusver niet gepu bliceerd, omdat verschillende mensen, die er bij betrokken waren, nog leef den. Jewtoesjenko zei dat 'Ché' Gue vara een intieme vriend' van hem was Horizontaal: 1. afnemend getij, 2. gif slangetje, 7. foei, 9. bluffer, 12. vruch- tenat, 13. verzoek, 15. vernis, 17. boom, 18. sober, 20. Railroad (afk.), 21. oogziekte, 22. reukhoutboom, 23. Assistant Engineer (afk), 24. bode aan een universiteit, 26. lidwoord, 27. snijwerktuig, 28. kever, 29. kolenem mer, 33. verzoekschrift, 37. rivier in Rusland, 38. kneedbaar mengsel, 39. spil van een wiel. Verticaal: 1. water in Friesland, 2. werktuig van de goudsmid, 3. muziek noot, 4. water in België, 5. en volgc n- de (afk.), 6. vertragingstoestel, 8. sle de, 10. slot, 11. boertige nabootsing, 12. oliehoudend zaad, 13. hoofddeksel. 14. top in de Berner Alpen, 16. gil, 18. hoofddeksel, 19. bitter vocht, 25. hoeveelheid, 30. boom, 31. projectie plaatje, 32. rivier in Italië, 34. sche.'c. element, 35.' geheel de uwe (afk. Lat,), 36. rund. Kruiswoord-puzzel Oplossing van dinsdag Hor. 1. baron, 5. manie, 10. ader, 12. Aare, 13. ra, 14. kader, 17. ir, 18. Ems. 20. rek, 21. Oss. 22. el, 24. de. 25. dras, 26. lava, 28. ik, 30. re, 32. ree, 34. gat, 36. rot. 38. o.r., 39. kelen, 41. Be, 42. egge, 44. edel, 46. polis, 47. store. Vert. 1. baret, 2. Adam, 3. re, 4. ork, 6. aar. 7. na, 8. iris, 9. eerst, 11. eden, 15. ar, 16. e.k., 19. serie, 21. oever, 23. lak, 24. dar. 27. troep, 29. mals, 31. stele, 33. ergo, 34. ge. 35. te, 37. ober. 39. kei, 40. net. 43. gl.. 44. do.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7