Meerderheid laat belang slachtoffers prevaleren Aanleg van weg Almelo-Delden gaat niet door 'Bej aarden-reducties discriminerend' Meeste Kamerfracties zijn verdeeld Informatiebundel over psychisch oorlogsleed Biesheuvel: Vermijdt controversiële zaken voor koninklijk huis Bromfietser omgekomen Beter de AOW verhogen, zeggen politieke partijen Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten rg- Blad kan door personeelsstop niet uitkomen Rus vraagt in VS politiek asiel Kernonderzeeër van Russen in moeilijkheden TROUW KWARTET WOENSDAG 1 MAART 1972 R|V\K\I.VM» Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het debat in de Tweede Kamer over de drie van Breda spitste zich vooral toe op de vraag of het belang van vrij lating opweegt tegen het leed dat de betrokkenen daarvan zeker zullen ondervinden. Ook voor de voorstemmers woog deze vraag zwaar en hun uiteindelijke ar gumentatie om toch voor te zijn ont leenden zij meestal aan het feit dat juist in de oorlogsjaren tegen onrecht en onmenselijkheid is gevochten. De drie van Breda laten zitten zou voor hen eenzelfde wreedheid betekenen als in de oorlogsjaren gold. De tegen stemmers lieten daarentegen het leed van slachtoffers en nabestaanden zwaarder wegen. Vrijlating dient vol gens hen geen enkel belang. Hieronder volgen in het kort de standpunten van de woordvoerders in het debat. Drs. J. Voogd (PvdA): 'De enigen die kunnen beoordelen wat erger is, de schok van de vrijlating nu, of de ellende van de herhaalde discussie over gratie in de toekomst, zijn de slachtoffers zelf. Wij missen de maat staf om voor de slachtoffers te beoor delen wat beter is. Het standpunt van die slachtoffers is duidelijk. Wij heb ben niet het recht het beter te we ten', aldus de heer Voogd. Hij be streed de stelling dat door gevangen houding de zuiverheid van ons rechts bestel wordt aangetast. Deze zuiver heid is geen klinisch begrip, ons rechtsbestel wordt niet gediend met de kwetsing van de rechtgevoelens van duizenden indien de drie worden vrijgelaten', meende bij. Definitief De heer Voogd uitte heftige kritiek op het beleid van het kabinet in deze zaak. Wat heeft dit debat voor zin. De indruk is gewekt dat de beslissing voor vrijlating al definitief is. Hij legde er de nadruk op dat de gratie een oneigenlijk middel voor vrijlating van de drie is omdat de vrijlating niet gebeurt ten gerieve van deze mensen maar gezien het grote pro bleem wat in de maatschappij hiero ver is gerezen. 'De regering kan zich daarom niet aan de uitspraak van de Kamer onttrekken, zij mag niet tot vrijlating overgaan als de meerder heid van de Kamer tegen is', aldus de heer Voogd. Dr. H. Roethof (PvdA); Hij verklaar de namens een minderheid van zijn fractie niet te zullen aandringen op voortzetting van de straf. Wij zitfen in een dwangspositie: stemmen tegen gevangehouding geeft het gevoel van een gemis aan solidariteit met de slachtoffers, stemmen tegen vrijlating betekent echter verloochening van hetgeen waar we in de oorlog voor hebben gevochten. Toch hebben wij een keus moeten maken', aldus de heer Roethof. Hij kenschetste de gra- tiëring gis een uitzonderlijke grenssi tuatie die ons in de uiterste gewetens nood brengt. Zwaar woog bij het Kamerlid de onmogelijkheid om nieu we discussies in de toekomst over gratiëring te voorkomen als de drie zitten blijven'. 'Uit de emoties die de laatste weken ,zijn ontstaan is mij één ding duidelijk geworden: dit nooit weer', aldus de heer Roethof. De heer W. G. Bremen (KVP): 'Met de grote meerderheid van zijn fractie is hij van mening dat een 'verdere tenuitvoerlegging van deze straf al leen maar een stukje wreedheid bete kent. Onze samenleving mag zich en kan zich hiermee niet corrumperen. Wreedheid immers slaat terug op de samenleving die haar zo ongenuan ceerd toepast. Een dergelijke samenle ving tekent zich hierdoor zelf. 'De heer Bremen onderstreepte dat 'vele tienduizenden, behorende tot de be sten van ons volk het aangedurfd hebben pal te staan tegen onrecht, onmenselijkheid, wreedheid, haat, kortom tegen het brute recht van de sterkste. In het licht daarvan moge ons zelfs de schijn niet treffen dat hun offers en het mateloze lijden van hun nabestaanden tevergeefs zouden zijn gebracht'. En: 'Juist door hun aanwezigheid in de gevangenis blijven de drie van Breda een teken van leed kan worden berokkend, omdat voor hen het ondervonden leed zwaar der weegt dan de gerechtigheid. Zij wees erop dat de reacties van velen en de mededelingen van de psychia ters de beslissing over de vrijlating kunnen doen doorslaan naar de ge dachte om hen vast te houden. Maar ook: 'in vele persoonlijke contacten hebben andere zwaar getroffen slacht offers ons bijna gesmeekt er nu een eind aan te maken, omdat wij nooit weer op deze 'wijze met het oorlogs leed worden geconfronteerd'. 'Hoon' tegenspraak ivaaraan bepaalde delen van ons volk pijn zullen behouden. Zij zullen daarom onmiddellijk en onherroepelijk uit onze Nederlandse gemeenschap verwijderd moeten vor- den, waar wij de oprechte hoop uitspreken en meer kan het niet zijn dat het voor de slachtoffers en hun nabestaanden toch een bevrijding zal blijken te zijn'. 'Collectief' Mr. Dr. C. Berkhouwer (WD): het merendeel van zijn fractie heeft het 'nieuwe, grote en onuitwisbare leed dat berokkend zal worden aan de vele slachtoffers en nabestaanden het zwaarste laten weten. Naar wij heb ben begrepen moet voor de meesten hunner zelfs de pijn voor periodiek opengereten wonden door nieuwe gra tieverzoeken minder smartelijk zijn dan een nieuwe onheelbare wond door collectieve gratie aan de drie'. De heer Berkhouwer herinnerde er aan dat ten onrechte wordt aange voerd dat er in Duitsland nog slechts, één, in Polen één en in Italië nog maar twee oorlogsmisdadigers gevan gen worden gehouden: 'toen vrijlating van de twee in Italië werd gevraagd heeft de Italiaanse minister van justi tie de mening gevraagd van al hun slachtoffers of nabestaanden. Dit brengt meteen de vraag te berde: zou intensiever voorafgaand overleg met de betrokkenen niet zinvoller zijn geweest?'. Mej. A. M. Goudsmit (I>'66)- een zeer belangrijke overweging voor haar en 'n deel van haar fractie om tegen vrijla ting te zijn 'was de afweging van het leed dat opnieuw de slachtoffers wordt aangedaan tegen het nut, de noodzaak van vrijlating'. Het Kamer lid bestreed het argument van de regering dat het 'tegen de normen van strafrechtpleging zou zijn gevan genen levenslang vast te houden'. Ze zei hierover: 'ik vind dit argument niet alleen volstrekt ontoereikend, maar ook kil en gevoelloos. Onze strafrechtnormen zijn niet voor hun soort misdaden geschreven of ontwor pen. Zij hebben zichzelf buiten die normen gebracht en wij hebben dal ook en terecht gedaan door de dood straf in te voeren en door de straf rechtbepalingen te maken naar hun daden'. Zij verwierp ook het argu ment dat door de drie van Breda niet vrij te laten de discussie daarover steeds opnieuw moet worden gevoerd. 'Er zijn in het verleden talloze gratie verzoeken ingediend, waarover de ka mer slechts twee keer zoals thans gediscussieerd heeft Mei andere woorden, gratieverzoeken behoeven niet in zo'n discussie te ontaarden, als de regering maar te kennen geeft dat ze ze afwijst', aldus mej Goudsmit. Mej. mr. E. A. Haars: uit de wereld zaak moet nu Drs. M. Dijkstra (D'65): Hij sprak namens dal deel van zijn fractie dat aanvankelijk voor vrijlating was. De groep meende dat Nederland 'de psychologische gevangene van de drie is geworden'. Van belang achtten zij daarom hoe ons land zich kon bevrij den 'van de doem die door de oorlog over ons gekomen is'. De drie van Breda vormen naar hun mening in dit bevrijdingsproces geen positief element.- Vooral dp vraag of ook de getroffenen, de oorlogsslachtoffers dit zo zullen ervaren, heeft hen in de laatste weken aan het twijfelen ge bracht. Zij zullen daarom met uitzon dering van de heer Dijkstra zelf tegen het regeringsstandpunt stemmen. De heer Dijkstra meent echter 'dat als nu niet tot vrijlating wordt besloten de kwestie opnieuw en steeds opnieuw in discussie zal worden gebracht en on getwijfeld leed zal toebrengen'. Mr. G. C. van Dam(ARP): Hij ver klaarde namens de meerderheid van zijn fractie het eens te zijn met de beslissing van de regering voor vrijla ting. 'De hoofdvraag is of wij zonder omwegen ons rechtsbestel zullen handhaven en toepassen op een wijze zoals die in onze democratische sa menleving is gegroeid. Het antwoord op die vraag kan in het aangezicht van zoveel leed en lijden, uitvloeisel van onze strijd om recht en democra tie niet ontwijkend zijn, hoe schrij nend dat antwoord nu ook kan aanko men', aldus mr. Van Dam. Voor die meerderheid speelt, volgens het Ka merlid, ook een belangrijke rol de onmogelijkheid om nieuwe gratiever zoeken cn daardoor nieuwe discussies, te voorkomen. De heer Van Dam bepleitte wel dat de regering aan de drie bepaalde voorwaarden stelt (ver bod om in de publiciteit te treden en lid te worden van neo-nazistische or ganisaties) om bepaalde effecten na cie vrijlating te voorkomen. 'Voor en kele leden van mijn fractie', aldus mr. Van Dam, zullen de gevoelens van de slachtoffers en de verzwaring van hun leed zodanig, dat zij zich niet met de vrijlating kunnen verenigen'. Rechtsstaat AMSTERDAM Het Nationaal cen trum voor geestelijke volksgezondheid zal nog deze week een informatiebun del uitgegeven over het verwerken van psychisch oorlogsleed. De bundel is bedoeld om een groot pübliek inzicht té geven in de psychi sche gevolgen van oorlogs- en concen tratiekampervaringen en in de be handelingsvormen en mogelijkheden. De bundel bevat bijdragen van prof. dr. J. Bastiaans uit Leiden, de zenuw arts dr. D. van Tol en prof. dr. J. Weijl uit Amsterdam. De bundel moet voldoen aan de plot seling sterk gestegen behoefte bij het publiek aan meer informatie over psychisch oorlogsleed. De bundel be perkt zich tot de hulpverlening aan slachtoffers. De kwestie van de drie van Breda bijvoorbeeld wordt er niet in aangesneden. Het is de bedoeling Van een onzer verslaggeefster dat de slachtoffers de verschijnselen van psychisch oorlogsleed eerder her kennen teneinde sneller de hulp in te roepen van een arts. De titel van de losbladige uitgave wordt 'Leven na een oorlog'. De eerste oplage omvat tienduizend exemplaren. 'Leven na een oorlog' is te krijgen bij de Nationale Federatie voor geestelij- Vertegenwoordigers van alle ke volksgezondheid, J. J. Viotlastraat grote politieke partijen 42 in Amsterdam. (Bestellingen bij (PvdA, KVP. AR, CHU, D'66 vooi'keur via postgironummer 268986). en DS'70) maar ook van de kleine partijen, zoals de PPR. Mej. mr E. A. Haars(CHU): Zij licht te het standpunt van het grootste deel van haar fractie voor vrijlating toe met de woorden: 'wij kunnen niet anders, omdat wij allen tezamen in een rechtsstaat wensen te leven. Het is daarom in het belang van het geeste lijk klimaat binnen onze Nederlandse gemeenschap, dat deze drie misdadi gers daaruit verwijderd worden'. Overigens was zij er zich van bewust' dat met deze stellingname anderen Gefaald Dr. B. de Gaav Fortman (PPR): Hoe wel dit Kamerlid ervan overtuigd bleek te zijn 'dat de uitvoering van het voornemen van de regering veel De heer Wolff OPNhij noemde de vrijlating 'een hoon voor de slachtof fers'. Het Kamerlid bestreed de op- vatting dat verdere straf ziinloos zou zijn, 'zolang in de wereld nog vormen van nazisme en fascisme zijn is bevei liging van de maatschappij tegen deze drie misdadigers noodzakelijk. Welke garantie is er dat de drie bij hun terugkeer in Duitsland niet ingehaald zullen worden', vroeg hij zich af. Voor de nu ontstane situatie achtte de heer Wolff de regering maar ook met name 'een kleine groep fanatieke drijvers die vrijlating trachten door te drijven onder het dreigement van steeds nieuwe gratievoorstellen die de wonden zullen openkerven', verant woordelijk. Het Kamerlid meende dat als het debat alleen als hoorzitting moet worden beschouwd, de hele zit ting zinloos zou zijn. 'Wij wijzen de aantasting van de positie van de ka mer, als vertegenwoordiging van het Nederlandse volk van de hand', aldus de heer Wolff. Drs. Wiebenga (PSP): ook hij noemde het debat een zinloze gebeurtenis als de uitspraak van de kamer geen doorslaggevende betekenis voor de regering heeft. Hij verwierp de stelling dat de straf na 27 jaar geen zin meer zou hebben: 'gevangenhouding betekent beveili ging van de slachtoffers tegen een door hen 1 ervaren bedreiging. Het wordt een ondragelijke psychische be lasting van deze slachtoffers als gra tiëring een feit wordt. Als duizenden diep gekwetst worden door vrijlating kan deze straf niet zinloos zijn', aldus de heer Wiebenga. 'Gevangenhouding juich ik niet toe, maar vrijlating acht ik onaanvaardbaar', concludeerde hij. Mr. K. A. Keuning (DS'70): Namens de grote meerderheid van zijn fractie legde hij er de nadruk op dat het belang van de vrijlating onmogelijk kan opwegen tegen het leed van dé slachtoffers. Hij stelde dat de drie van Breda buiten hel gewone strafrecht vallen In dit verband haal de hij een citaat aan van Simon Wiesenthal, dat iedere dode recht heeft op zijn eigen proces. En ook: 'Steeds zwaarder is voor mij de vraag gaan wegen- hoever reikt hun besef van schuld, hun berouw over het onvoorstelbare leed dat zij andere mensen hebben toegebracht, Waar zijn hun openlijke blijken van meeleven met him slachtoffers of de nabestaanden gedurende deze 27 jaar van hun gevangenschap?' De heer Keuning oefende ook scherpe kritiek uit op minister Van Agt, die hij verantwoordelijk stelde voor de beoordelingsfouten van de regering. Overigens wilde hij niet zover gaan de minister 'deswege te verguizen'. Namens de minderheid van zijn fractie zei de heer Keuning dat zij vinden dat verdere gevangenhouding geen belang dient. 'Het verwijderen van de drie uit ons land betekent voor hen het uitsnijden van een ge zwel dat zo snel mogelijk moet ge schieden'. Drs. J. Voogd: indiener motie om 'drie vast te houden' leed zal toevoegen aan het leed wat tijdens de oorlog en ook daarna reeds geleden is', kon hij niet Inzien hoe 'dit extra leed inderdaad voorkomen kan Avorden'. Hij wees erop dat men de koepelgevangenis in Breda wil af breken. 'Zodra dit gebeurt zullen de drie en hun misdaden weer op schrijnende wijze in de publiciteit komen en ieder nieuw gratieverzoek betekent bovendien dat er opnieuw zout wordt gestrooid in de open wonden', aldus het PPR-Kamerlid. Op grond van deze overweging sprak de heer De Gaay Fortman zich voor vrijlating uit. Wel merkte hij op dat 'de politieke voorstanders van vrijla ting moreel hebben getaald'. Nooit had volgens het Kamerlid het woord collectieve gratieverlening mogen val len. 'Wij aanvaarden niet dat er col lectieve schuld kan zijn, we ver werpen collectieve straf en daarom verwerpen we ook de gedachte van collectieve gratie'. Het Kamerlid zei ten slotte: 'Nog liever zouden we ons stand-punt wijzigen. Ik zal dat dan ook doen als ik ervan overtuigd kan wor den dat er een begaanbare weg is en geen onbegaanbare lijdensweg'. Ds. Abma (SGP): Ook hij sprak zich tegen vrijlating uit. "Ik ben bang dat de riemen van de eventueel te be trachten barmhartigheid jegens de drie gesneden zullen worden uit het vlees van de slachtoffers', aldus de heer Abma. Hij vond het zeer kwalijk dat niet de normale procedure van de gratie (een prerogatief van de kroon met verantwoording achteraf aan de Kamer) is gevolgd. 'De Kamer kan niet de plaats van de kroon innemen', aldus het Kamerlid, die ook daarom ook gereserveerd stond tegenover de motie die tegen de vrijlating is inge diend. Procedure De heer Jongeling (GPV): Hij ver klaarde evenals de heer Abma staats rechtelijke bezwaren tegen de motie te hebben. Wel verklaarde hij gezien de verergering van het leed van de slachtoffers niet op vrijlating te zul len aandringen. 'De nu gevolgde pro cedure is een ernstige vergissing. Avaardoor vele oude wonden opnieuw zijn opengereten', aldus de heer Jon geling. DEN HAAG In ons constitutionele bestel dient te Avorden vermeden dat leden A'an het koninklijk huis betrok ken raken bij controversiële kwesties. Dit heeft premier Biesheuvel gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid B. de Gaay Fortman (PPR). Onlangs deelde de minister-president mee, dat nadere aandacht geschonken zou worden aan de positie van prins Claus als voorzitter van de Nationale commissie ontwikkelingsstrategie. Die mededeling kwam, nadat A-an de zijde van de regering geen goedkeuring Avas gehecht aan enkele subsidies, ver leend door de commissie. Overijssel stort uanlegkosten run S-23 (tien miljoenin rijkskas Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben gisteren na langdurig intern beraad besloten af te zien van de aanleg van de S-23, de fel omstreden weg tussen Almelo en Delden. Zij zijn tot deze be slissing gekomen nadat zij zaterdag in Twente een gesprek hebben gehad met minister Drees. Gedeputeerden zullen de provinciale staten voorstellen de geschatte kosten van S-23, ongeveer tien miljoen gul den, ter beschikking van het rijk te stellen, een nogal unieke gang van zaken. Minister Drees bevestigde zijn eerder gedane toezegging dat daardoor de realisering van de E-8 in TAvente zal worden bespoedigd. Op 15 maart zal de S-23 voor de zoveel ste maal op de agenda Aan de Overijs selse staten staan. Reeds drie keer heb ben prov. staten besloten tot aanleg van deze Aveg. De Aveerstand van de staten tegen de weg werd, mede on der invloed van de publieke opinie, steeds groter en de laatste keer kAvani het voorstel er dan ook slechts met 35 tegen 23 stemmen door. Gedeputeer den zullen dezer dagen motiveren waarom ze ten slotte toch 'om' zijn gegaan. In Twente hebben zich verchillende actiecomitees tégen de S-23 geroerd. Een van de belangrijkste bezwaren tegen de nieuwe weg is, dat deze het prachtige landgoed Twickel zou door snijden. Bovendien A'ond men de nieu- Ave S-23, die ongeveer parallel zou komen te lopen met de huidige pro vinciale Aveg Almelo-Delden (die nog al slingert en waarvan de capaciteit on\'oldoende wordt geacht) overbodig. Daarbij komt dat de komende tien jaar diverse wegen (in dit geval rijks wegen) door het TAventse landschap zullen moeten Avorden opgenomen. De grote voorvechter van de S-23 was de gemeente Almelo, die daardoor Avat sneller een goede verbinding zou krij gen met de te zijner tijd tot Twente doordringende E-8. Spaar Twickel In een door de werkgroep "Spaar Twickel' uitgegeven pamflet werd aangekondigd dat men bij de Kroon in beroep zou gaan, wanneer de S-23 tóch Averd doorgezet. Herinnerd werd aan een op de Technische Hogeschool Twente gemaakte berekening, volgens welke de weg 'all-in' zelfs 22 miljoen zou gaan kosten. Opgemerkt Averd ver der dat de aanleg van de voor heel Twente véél belangrijker E-8 en van de zuidelijke bandAveg, rijksweg 35, tussen Almelo en Enschede, door dit alles langer op zich zou laten wachten dan nodig is. Zatërdag kAvam minister Drees naar TAvente om de S-23 persoonlijk te bekijken en om te praten met gedepu teerden van Overijssel, alsmede met de burgemeester van de stedenband TAvente. Bij die gelegenheid zijn, zoals men het op het provinciehuis in Zwolle noemt, 'enkele misverstanden uit de weg geruimd'. Voor gedepu teerden was dit reden om in vierde instantie hun standpunt te herzien. Minister Drees zegde opnieuw toe er voor te zullen zorgen dat de E-8 in 1978 tot Azelo bij Delden klaarkomt, Minister Drees plus de aansluitende stukken van de zuidelijke bandweg naar Almelo en Hengelo. De fasering is inmiddels uitgewerkt en de weggedeelten Bornerbroek, Aze lo A'an de E-8 en Azelo-Almelo van de zuidelijke bandweg zullen nu reeds eind 1976 gereed zijn, er vanuit gaan de dat de S-23 achterwege blijft en de tien miljoen gulden in de rijkskas vloeien. ZUNDERT De 18-jarige C. A. J. M. Kustermans uit Achtmaal is met zijn bromfiets omgekomen, toen hij op de AchtmaalseAveg tegen een geparkeerd staande vrachtauto reed. Hij viel naar links en werd aangereden door een personenauto. 4=^ 8' DEN HAAG De Nederlandse politieke partijen menen dat het veel meer aan beveling verdient de AOW te verhogen, dan de bejaarden te steunen met allerlei kortingen en 65+-activiteiten, waardoor ze goedkoper van bepaalde evenementen en vervoersmogelijkheden gebruik kunnen maken. (ADVERTENTIE) Dringt direct door tot aan de haard van de pijn niets werkt sneller, niets werkt aangenamer AOW no° nie* verhoogd IS, de ter verlichting van pijn dan Algcsal-balsem. reducties tijdelijk goede dien- Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt sten kunnen bewijzen. AJgesal diep op de weefsels In tot aan de Tot deze conclusies komt de haard van dc pijn (zonder oppervlakkige Consumentenhonr] na ppn on warmtesensatie of irritatie van de huid te ^onsu,PenlenDpna na een on veroorzaken) en doorstraaltverlichtend uerzoek naar het functioneren weefsels en spieren tot in dc gewrichten, un de Avaardering van de ver- Reumatische pijnen en stijfheid maken schillende 65-plus-kortingsmo- spoedig plaats voor een dueend gevoejvao gelijkheden, die ons land H'ervoor zijn 130 Neder- dat O thuis alujd een tub, Algesai bij de landse gdmeenten en ongeveer hand hebt om zodra het nodig is dc pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth» cn drog. GPV en CPN vinden, dat het invoeren van allerlei kortin gen en reductie-paspoorten een discriminatie van de be jaarden inhoudt. Daarom zijn zij ook van mening, dat, in- plaats van het verlenen van deze kortingen, de AOW zoda nig verhoogd moet worden, dat de bejaarden de 'geAvone' prijzen kunnen betalen. Van daar dat zij unaniem tegen stander zijn A'an het invoeren van een eventuele overheids- 65 plus-kaart. Overigens me- 700 bejaarden geïnterviewd. Bij datzelfde onderzoek blijkt overigens dat het merendeel van de bejaarden zelf (74 pro eent) de kortingsregelingen ivél juist en niet discriminerend vindt. Zeven procent van de bejaarden acht deze regelin gen niet juist, een procent vindt ze ronduit discrimine rend en tAvee procent meent dat de AOW omhoog gebracht zou moeten worden. Soorten Nederland kent op het ogen blik een groot aantal \rerschil- lende 65-plus-regelingen: de 65-plus-kaarten van de spoor wegen (waarvan eind 1971 door 150.000 bejaarden ge bruik Averd gemaakt), bio scoopkortingen cp vastgestelde dagen, reducties op de abonne menten van verscheidene volks universiteiten. kortingen (va riërend van 50 tot 80 procent) op de abonnementen van open bibliotheken en reducties op de entreegelden van alle rijks musea. Behalve deze landelij ke regelingen zijn er ook ge meentelijke reductie-regelin gen. die betrekking kunnen hebben op allerlei zaken, zoals schouwburgbezoek: openbaar vervoer, enz. Overigens is er een aantal Ne derlandse geïïjéenten, dat het principieel onjuist vindt om 55-plus-kaarten te verstrekken aan zijn bejaarde gemeentena-, ren. Bij de enquête kreeg de ?onsumentenbond van de ge meenten Haarlem. Den Hel :ler. Oss en Vlissingen de mp- iledeling. dat deze het onge wenst achtten de positie van de bejaarden te accentueren door het invoeren van speciale tarieven. Minder uitgaan Uit het onderzoek, dat onder de bejaarden zelf werd gehou den, bleek, dat oudere mensen aanzienlijk minder intensief deelnemen aan het uitgaansle ven dan jongere mensen. Meer dan vijftig procent van de on dervraagden deelde mee na de pensionering minder uit te ©€NTm 'saewtfs 16 MEI BU, Amir iloori RfPUCTlEKAAWr 65-PLUS j fceftKRevndt op Hm Vcpen l *poórvw£jjt»M»bcwijtt>n t.of 2 fel. tejaB ia fatve <-nV-t-d<r rruprt): j i«t 12 maanden A iüïü Wipf 75.- AD 1091 vaan dan daarvóód. Vooral het bezoek aan voetbalwedstrijden, theater, concert en bioscoop neemt naarmate men ouder wordt aanmerkelijk af. Bij het vragen naar de huidi ge vormen van recreatie kwam duidelijk naar A-oren dat een 2n ander mede afhankelijk is van de welstand en de groot- :e van de gemeente, waarin men woont. Welgestelde be- YAAAA^c I laarden gaan meer uit dan minder gesitueerde bejaarden >n in gemeenten met meer dan 50.000 inwoners gaat men meer naar de schouwburg en tiaar concerten dan in kleine re gemeenten. Op de vraag waarom men minder dan vroeger uitgaat, antwoordde twintig procent van de ondervraagden dat men geen belangstelling meer bad voor uitgaan. Veertien procent zei, dat het uitgaan Demoeilijkt werd door ziekte invaliditeit, elf procent /ond het te duur en vier pro cent had te kampen met ver- zoersmoeilijkheden. Vervoer Om deel te nemen aan de diverse vormen van ontspan ning moet vaak gebruik ge maakt worden van vervoers middelen. Ongeveer de helft van de bejaarden blijkt meest- il gebruik te maken van bus of tram, 28 procent is hoofdza kelijk aangeAA'ezen op autobe- tittende familieleden of ken nissen, 22 procent fietst. 19 procent maakt gebruik van de trein. 16 procent neemt meest al de eigen auto, zes procent oen taxi. en vijf procent de bromfiets. Oe Consumentenbond komt tenslotte tot de conclusie, d..t de bejaarden zich' over het algemeen niet gediscrimineerd voelen door de verschillende kortingsregelingen; dat onge veer 60 procent van de bejaar den naar eigen zeggen bij in voering van een 65-plus-pas- ooort of kortingsregelingen méér gebruik zou gaan maken van de diensten, die daaron der vallen, maar dat het sue- zes van het bejaardenpaspoort afhankelijk is van hel pakket mogelijkheden, dat het biedt Van een verslaggever DEN HAAG De personeels stop voor ambtenaren heeft reeds een aanwijsbaar nadelig gevolg gehad: in januari en fe bruari kon de 'nieuwsbrief bui tenlandse werknemers' niet ver schijnen en ook in maart zal het blad niet uitkomen. De nieuwsbrief is een uitgave van de commissie voor contact en overleg inzake bijstand aan buitenlandse werknemers. Op zijn vroegst zal het eerste nummer van dit jaar na Pasen kunnen verschijnen 'als alles mee loopt'. De redactiecommissie A'an de nieuws brief Averd sedert januari overstroomd met telefoontjes over het uitblijven van de nieuwsbrief. De ongeveer 5000 abonnees hebben nu schriftelijk be richt gekregen dat er veel interessan te onderwerpen voor behandeling klaar liggen maar dat de vacatures op de afdeling migrerende groepen van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk Averk niet \rerA'uld mogen Avorden zodat het secretariaats werk stilligt. Tot dat secretariaats werk behoort onder meer de voorbe reiding en de uitvoering van de nieuAvsbrief. De heer J. van Tielraden, plaatsver vangend hoofd van de genoemde CRM-afdeling, meent dat de uitga ve aanzienlijk aan Avaarde inboet in dien de continuïteit verbroken wordt: een regelmatig inspelen op de actuali teit Avordt daardoor onmogelijk ge maakt. Op de afdeling zijn er nu die zogenaamde 'geblokkeerde' vacatures. Ook andere werkzaamheden dan de uitgave van de nieuAvsbrief worden daardoor vertraagd. NEW YORK (AP) De Rus Mikhail W. Below, die als vertaler bij de Ver enigde Naties werkte, heeft om poli tiek asiel in de Verenigde Staten ver zocht omdat hij plotseling naar de Sowjet-Unie is teruggeroepen. Het verzoek is in behandeling genomen. WASHINGTON (Reuter) Op 600 mijl ten noordoosten van New Found- land verkeert een Sosvjet-kernonder- zeeboot in moeilijkheden. Een kotter A*an de Amerikaanse kustwacht wilde assistentie verlenen. Later werd de onderzeeboot echter op sleeptouw ge nomen door een Sow jet-sleepboot

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5