Tragikomische act voor twee stuntende heren Waar moet verkeer blijven van de Utrechtse Baan Hoge Raad vernietigt hasj-vrij spraak van Rotterdamse rechter Koningin viert Brielse aprilfeesten mee Abrupt eind aan flirtation tussen Briels en KIPO Haagse werkgroep vraagt zich af Zwart Wit niet onverslaanbaar Mattheüs Passion in Maasland Kritische geluiden West 1 tegen West II bij Zwart-Wit TROUW/KWARTET WOENSDAG 1 MAART 1972 (door Theo Willems) ROTTERDAM „Toen ik die mijnheer Knoops even voor Kerst mis vorig jaar voor het eerst zag, gaf hij me zes flessen whisky mee en een doos koffie voor mijn vrouw. Aardig van die man, denk je dan. Nou. ik heb hem leren kennen, hoor Voor mij is die mijnheer KIPO te ordinair; hij is eerder mijnheer Pipo, maar dan wel eentje die ik nou niet zo bar graag voor mijn kinderen zou willen laten optreden, want mijnheer is een pias, maar dan in de slechte zin, een profiteur in het bedrijfsleven, schrijf dat maar letterlijk op, hoor Medina. Een pittig sigaartje. Van Velasques. Voor vrienden. Met een prijsje waar niets pittigs aan is: 12V2 cent goedkoop. Medina, voor vrienden 20 stuks/250 et Carel Briels (55) laat er nauwelijks nog enige twijfel over beslaan: de overigens maar korte relatie die h\j heeft gehad met de heer W. Knoops, de 55-jarige direkteur van het Rot terdamse bedrijg KIPO dat volgens zijn groots opgezette advertentie- en andere campagnes „teruggeeft wat Drees afpakt", is Briels als een wel erg hardnekkige graat dwars in hel verkeerde keelgat geschoten. Die graat is er door KIPO onlangs op weinig elegante wijze uitgehaald, maar Carel Briels wil best weten dat hij er een stevige keelpijn van heeft overgehouden. Het is een erg kortstondige flirta tion geweest tussen de heren Briels en Knoops. Vooruitziende geesten hadden dat overigens al voorspeld toen de eerste berichten over een voorgenomen samenwerking tussen het tweetal de wereld in gingen. Ze zijn beiden 55 jaar, beiden ge tuige hun voorgeschiedenis niet wars van het grotere stuntwerk, maar ook allebei kerels die slechts zelden het spreekwoordelijke blad voor de wel bespraakte mond nemen. Op dinsdag 7 december vorig jaar schreef Henri Knap, huisvriend van de familie Briels. in Het Parool over Nederlands Meest Verguisde Man: deze man. die onder andere zo veel heeft bijgedragen tot de tot standkoming van het Koningin Wil- helmina Fonds, moet nu als erebur ger van 's-Hertogenbosch leven van een uitkering van deze stad van ne gentig gulden per week. Wie dat met mij onzedelijk vindt, stcke minstens een vinger uit om deze man en zijn gezin te geven wat hun toekomt" Misbaar De heer Willem Knoops voelde bij het lezen van deze oproep, zo kort voor Kerstmis, zijn hart wat sneller kloppen, zoals het dat wel vaker hoeft gedaan wanneer wie dan ook een beroep deed op zijn solidariteit met de verdrukten in onze maat schappij. Die verdrukten werden dan altijd ogenblikkelijk met opvallend veel misbaar uit hun maatschappe lijk slop gehaald door mensenvriend Knoops. die daarbij echter niet na liet de mensheid erop te wijzen dat hij zijn weldaden niet verrichtte aïs ene mijnheer Knoops, maar wel de gelijk als die mijnheer Knoops die nou toevallig nog eens direkteur van de KIPO is ook. ..Dat is mijn man", moet hij ge dacht hebben. „Die Briels, ja, die heeft weieens voor wat goede stun- tjes gezorgd. Nou ja, ze liepen niet allemaal even goed af, maar dat is gewoon een kwestie van begeleiding. Daar zorg ik zelf wel voor. Nee, dat zijn mooi twee forse vliegen in één klein klapje: én Briels geholpen en niet te vergeten mezelf geholpen. Gelijk maar eens wat aan gaan doen. w ant wie weet zit er wel een goeie stunt in!" Een groot man moet je groot be naderen. Er werd daarom een brief je van honderd opgevouwen en in een envelop gestopt waarin ook een uitnodiging aan Carel Briels zat om eens te komen praten over wal er mogelijk zou kunnen groeien uit een samenwerking Briels-KIPO. Briefje van honderd en begeleidende uitno diging werden door Carel Briels in dank aanvaard. ,Ja. je wilt tenslotte toch ook wel weer eens wat gaan doen," vindt Carel Briels, dus ga je met die man praten. Ik kende hem helemaal niet had nog nooit van hem gehoord zelfs, dus weet je veel Op de zaterdag vóór Kerstmis ont moeten de twee elkaar. Het is voor de heer Knoops zoals hy later zal vertellen „liefde op het eerste ge zicht, zakelijk gezien dan hè, haha! Om het ijs wat te breken schuift hij de heer Briels een doos met flessen whisky en voor zijn vrouw een doos met pakken koffie toe. Als het ijs inderdaad gesmolten is en de beide heren elkaar hebben gevonden in de afspraak dat Carel Briels eens zal gaan bekijken hoe hij iets leuks voor KIPO op touw kan zetten, gaat het eerste misverstand de wereld in: de heer Knoops meldt op de telexen van de vaderlandse dag- en weekbladen dat hij „Briels heeft gearrangeerd". Circus „Zelfs spellen kunnen ze daar bij die KIPO geeneens," constateert en kele weken later een teleurgestelde Carel Briels. „Mijnheer Kipo mij ge arrangeerd. Kun je zien in wat voor circustermen te daar denken!" Een deel van de vaderlandse journalis tiek veert enthousiast op bij het lezen van het telexbericht. „Een paar apart in grutterswaren" meldden wij begin januari, na een persconfe rentie waarop de heer Knoops haar fijn en bijzonder omstandig uit de doeken deed hoe mooi het allemaal wel zou gaan worden, nu Carel Briels, Neerlands Hoop in Bange Dagen, en de heer Willem Knoops die een analoge titel voor zichzelf opeist, elkaar hadden gevonden. „Ik werd direkt daarna opgebeld door vrienden van me, captains of industry," aldus Carel Briels, „men sen als Goeman Borghesius, de di rekteur van De Telegraaf, en die mensen vroegen allemaal wat ik nou toch in hemelsnaam ging doen. Maar ja. dan ben je nog enthousiast, hè. Wist ik veel wie Knoops was en wat KIPO betekende Tijdens de persconferentie van de KIPO kondigde de heer Knoops on der meer aan. dat Briels voor KIPO naar de Verenigde Staten zou gaan, om daar de levensmiddelenmarkt eens wat te verkennen en wat oriën terende gesprekken te voeren over de import vanuit de USA van kleu- renteevees voor de KIPO. „Hij deed daar nou net alsof ik in opdracht van hém naar Amerika ging, en alsof hij de centen daarvoor ook op tafel had gelegd. Nou, geloof me, ik moet de eerste dollar nog zien, hoor! Alles wat hij op die persconferentie heeft gedaan, is mij voor gek zetten zoals ik daar op de verwarming zat, en blij zijn met zichzelf en de publici teit die hij er weer uit wist te slepen," briest een verontwaardigde Carel Briels. Van de levensmiddelen noch van de teevees komt bijster veel tijdens Briels' Amerikaanse reis. Op 26 ja nuari is hij weer thuis in Den Bosch, met een opdracht in zijn zak om voor een schatrijke Amerikaan een film over diens leven te gaan pro duceren. In de Bossche brievenbus ligt dan inmiddels al een kort maar overduidelijk briefje van de KIPO, ondertekend door Knoops' zaak waarnemer Van der Sluys, waarin deze Carel Briels meldt dat hij ont slagen is. Waarom? Tijdens Briels' afwezig heid was een deurwaarder bij de KIPO aan de deur geweest om loon beslag te leggen in verband met een belastingschuld die Briels "bleek te hebben. „Een zaak van onze allure kan zich iets dergelijks niet permit teren," aldus de ontslagbrief. „En dan moet je weten dat het alleen maar hondenbelasting was, en dat terwijl ik niet eens eep hond heb. Veertig gulden, dat was alles. En dan ontslaan ze je zomaar ineens, zonder de moeite te nemen te vra gen wat er nou eigenlijk aan de hand is." Inmiddels was de heer Knoops voor een spoedeisende operatie in het ziekenhuis opgenomen. Carel Briels, die maar niet wilde geloven dat Knoops de hand kon hebben in dit plotselinge ontslag, stuurde een kaartje naar het ziekenhuis: „Nog altijd in mijn argeloosheid wil men tijdens Uw ziekte een verwijdering tussen ons bewerkstelligen." Op dat en andere kaartjes en brieven kwam geen antwoord. Sinterklaas Bij navraag blijkt overigens, dat wel degelijk de heer Knoops zelf de animator van deze verwijdering is geweest. „Wat had ik nou aan de man?" vraagt hij zich af. „Hij is hier alles bij elkaar driemaal ge weest. en dan zat ie nog voor zichzelf te bellen ook. en als meneer dan klaar was. dan ging hij allerlei dure verhalen ophangen over ministers en weet ik veel wie allemaal niet zijn vrienden zijn. Nou, fijne vrienden, Carel Briels voor het schilderij clat hij, als begin van wat liij als zijn tweede maatschappelijke jeugd ziet, door een Maastrichtse kunstschilder heeft laten maken. ze hebben hem toch maar mooi al lemaal laten zitten. Moet Willem Knoops hem dan op zijn eentje uit de modder trekken? Nee, voor wat hoort wat, hoor, ik ben geen sinter klaas!" De teleurstelling mag dan vol ledig zijn, bevredigend is de ontkno ping van deze komische act voor twee heren nou ook weer niet. Er blijven immers nogal wat vraag tekens over. Zo is er het salaris, het meer dan vorstelijke salaris dat de heer Knoops naar zijn zeggen aan Carel Briels heeft uitbetaald over de maand februari. Carel Briels hier over: „Die envelop met honderd gul den, meer heb ik niet gezien. Dan kan mijnheer Knoops wel zeggen dat ik niks voor hem heb gedaan, maar voor niets gaat alleen de zon nog maar op, hoor, ook by Carel Briels." Erg rouwig zijn ze kennelijk geen van beiden over de wel opvallend snelle beëindiging va nhun kontak ten. Briels: „Ik geneer me nu echt dat ik ooit met die man in zee ben gegaan. Ik had beter moeten weten, want ik ben gewoon voor het KIPO- karretje gespannen. Mijn vrienden kletsen er achter mijn mg over." Knoops: „Van mij ken'ie het heilige kruis zó nakrijgen. hoor. Het was alleen maar blablabla over zijn dure kennissen, maar er kwam verder geen klap uit. Kan ik zelf ook wel, hoor!" NUMANSDORP Hoewel Zwart Wit het gisteravond moest doen zonder Ger Reitsma, Ton Viergever. Frans Steur en Martin Luhrman mocht men dit zeker niet aanvoeren als excuus voor de 42 nederlaag bij tweede 'klasser NSW. De Nu- mansdorpse formatie streed met grote inzet, waarop de landskam pioenen na de thee het antwoord schuldig moesten blijven. In de eer ste helft zou Zwart Wit door tref fers van Theo Blaak en de bevredi gend debuterende Jaap Tuunter met 20 de leiding nemen. Na de her vatting wisselde het spelbeeld vol komen. NSW verhoogde het tempo en zou door Peter Knoop en Jan van der Velden (vrije trap) de stand in evenwicht brengen. Onder aanvoe ring van de uitblinkende Hans Ree dijk werd de Rotterdamse verdedi ging keer op keer uit elkaar ge speeld. Met een prachtig schot zou good old Bas van der Plas de gast heren naar 32 knallen. Toen kee per Ab Outjes daarna een foutje maakte was Van der Plas er op nieuw als de kippen bij om de eind stand op 42 te brengen. Verdiende zege van NSW. Bekwame leiding arbiter Van Merkesteijn. DEN HAAG „Op het Ma lieveld is nu eenmaal geen groot gapend gat, dat de auto's, die drie rijen dik vanaf de Utrechtse Baan aan komen rijden, opslokt. Die honderden auto's in de spitsuren moeten verder. Hoe? Over die vraag heeft nog nie mand zich serieus gebogen. De Utrechtse Baan houdt bij de kruising met de Benoordenhout- seweg, ook een drukke verkeers ader, ineens op. Op welke wijze het verkeer zich over Den Haag gaat verspreiden via welke rou te, is niet bekend". Aldus de werkgroep Dooievaar in haar kritiek op de Utrechtse Baan. ,,De multi-disciplinaire commissie die minister Drees vorig jaar heeft in gesteld om de problemen, die de Utrechtse Baan in Voorburg geeft te bestuderen, komt binnenkort met een rapport. Wij hopen maar dat er ook duidelijke uitspraken instaan over de consequenties voor Den Haag, Zoeter- meer en de positie van het openbaar vervoer. Het grootste probleem van de Utrechtse Baan ligt namelijk niet in Voorburg, maar juist aan de begin- en eindpunten. Als gemeenten slechts wer ken aan een oplossing binnen de eigen grenzen, zonder de gevolgen in groter verband te overzien, kan de werkgroep nauwelijks waarde hechten aan de uit spraak van commissies". POMPEN De werkgroep Dooievaar komt met een mooie vergelijking: „Als een pol der onderloopt door een gat in de dijk en men houdt zich alleen bezig met het leegpompen, dan blijft het water toestromen. Met een steeds hogere snelheid, waardoor weer grotere zui gers nodig zijn. Pas als de oorzaak, het gat in de dijk, verholpen is. valt de pol der droog". Leo Hamer namens de werkgroep: „Het intense forensenverkeer tussen Den Haag en Zoetermeer, waardoor de aanleg van de Utechtse Baan nood zakelijk lijkt, wordt veroorzaakt door de slechte spreiding van de werkgele genheid. Het Bezuidenhout, de Archi- pelbuurt en het Benoordenhoüt zijn goeddeels opgeofferd aan kantoren. Den Haag is werkstad geworden. Zoe termeer de woonstad. Blijf je wegen De Utrechtse Baan zou heel wat minder probleemen scheppen, als er op deze plaats bij de Benoorden- houtseweg vlak naast het Malieveld een groot, auto's opslorpend gat in de grond zat, meent de werkgroep Dooievaar. Voor het paard en de berijdster zal, als die uitvalsweg er eenmaal ligt, ook een kalme over steek als deze tot de voltooid ver leden tijd gaan horen. aanleggen, steeds breder, steeds snel ler, dan wordt de verkeersstroom en kel groter. De enige remedie is de werkgelegenheid spreiden en de NS- lijn van Zoetermeer naar Den Haag versneld aanleggen. Door de aanleg keer". yan de zesbaans brede Utrechtse weg blijft het rijden in de auto mogelijk. De mensen kiezen zo nooit voor de trein". OMZETTEN „Terwijl langzaam de wissel wordt om gezet ten gunste van het openbaar ver voer, moet het voor iedereen duidelijk zijn. dat juist de Utrechtse Baan de kansen voor het openbaar vervoer mi nimaal maakt omdat er geen geld vol doende aanwezig is om beide vervoers- methoden te financieren". Welke oplossingen de werkgroep Dooievaar voorstaat? Leo Hamer: „Wij zijn geen vervoersdeskundigen. Met onze activiteiten willen we de bestuur ders slechts prikkelen om die ^maat regelen te treffen, waardoor een ver keerschaos bij het Malieveld en in Zoe- temeer voorkomen wordt. Een oplos sing is wellicht ook de versnelde aan leg van de Landscheidingsweg. die ge noeg wegen kruist voor een versprei de afwikkeling van het forensenver- De Rotterdamse rechtbank _was in oktober vorig jaar er vanuit gegaan, dat het bezit en het verhandelen van hasjles volgens de opiumwet alleen strafbaar zijn, als deze stof hars bevat, bereid uit de gedroogde toppen van bloeiende of vruchtdragende hennep planten. Aangezien dit volgens deskun digen onmogelijk was te bewijzen, sprak de Rotterdamse rechter de ver dachte vry. De procureur-generaal bij de Hoge Raad ging in cassatie tegen een derge lijk vonnis van de Rotterdamse politie rechter van deeëmber jl., waarbij een los werkman werd vrijgesproken De uitspaak van de Hoge Raad. die alleen „in het belang der wet" is ge geven, zal geen consequenties hebben yoor de vrijgesproken los werkman. De Hoge Raad vindt, dat de opvat ting van de Rotterdamse rechtbank niet als juist kan worden aanvaard, omdat anders de in-, uit- en doorvoer en het bezitten of gebruiken van hasj. die niet uit gedroogde toppen van de hennepplant is verkregen, niet onder de verbodsbepalingen van de Opium wet zouden vallen. Dit is in strijd met de strekking van de Opiumwet, meent de raad, want voor de verdovende werking,van has jiesj maakt het geen verschil of die hasj wel of niet uit verdroogde hen- neptoppen is verkregen. De juridische constructie, waarop MAASLAND De Chr. Orato rium-Vereniging „Hosanna" zal za terdagavond 25 maart in de her vormde kerk van Maasland de Mat theüs Passion van Georg Philip Te- lemann uitvoeren. Solisten zijn: de evangelisten Ge rard Honing en Kamiel Lampaert, de sopraan Marry Stegenga. de Christusparty Henk van den Brink, de aria's en kleine partijen Jan A- lofs, clavecimbel Christian Lamboer en op het orgel Addy de Jong. Het begeleidende oi-kest is het Eindhovens Barok Ensemble. De leiding berust bij Sander van Marion. In de kerk zal een gesloten tv-cir- cuit worden ingericht, zodat alle be zoekers de uitvoering kunnen vol gen. Vier bijna afgestudeerde ar chitecten, Hans van Beek, Leo Hamer, Jan Ledderhof en Ary van der Stelt, vormen tesamen de Werkgroep Dooievaar. Sinds september vorig jaar laat de werkgroep kritische geluiden horen over het Haagse structuur plan. Ook bij zaken van directer belang als de Leidsebaan, heeft de werkgroep zich geroerd. Aan leiding voor hun kritiek op de Utrechtsebaan is een rapport vap een interdisciplinaire commissie, door minister Drees ingesteld, dat volgende week uitkomt. De ze commissie heeft zich vooral bezig gehouden met de oost-west verbinding in Voorburg. Over deze kwestie wil Dooievaar bin nenkort een eigen nota uitbren gen. de Hoge Raad zijn beslissing baseert, komt neer op afsplitsing van de defi nitie van „hennep" in de opiumwet (art. 1 lid 1 j) van betekenis van het woord „hennep" in de verbodsbepa ling (art. 3 lid 1 c). De Hoge Raad Interpreteert de ver bodsbepaling, die allerlei handelingen met uit hennep bereide hasj, verbiedt, zó clat daar met „hennep" de hele plant wordt bedoeld. Het artikel, waarin „hennep" wordt gedefinieerd als: „ge droogde toppen of delen daarvan van de bloeiende of vrachten dragende planten van cannabis sativa 1, waaraan de hasj nog niet is onttrokken", heeft volgens de Raad alleen betrekking op voorschriften waarin hennep als zo danig (dus niet slechts hasj ervanI voorwerp is van een gedragsnorm. Geuzenpenning voor mr. J. Klaasesz BRIELLE Een deputatie Brielse Geuzen heeft de zilveren penning van de „1-aprilvereni- ging" aangeboden aan de voorzit ter van het erecomité inzake de 1-aprilfeesten, mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Het ontwerp voor de penning, waarvan de uitvoering in brons voor de leden verkrijgbaar is, is geïnspireerd op het oude groot zegel van de stad Den Briel. Vierhonderd jaar vrijheid BRIELLE Koningin Juliana zal dit jaar de 1-aprilfeesten in Brielle bijwonen. Zoals bekend hebben deze feesten dit jaar een bijzonder karakter, omdat het nu juist vierhonderd jaar geleden is. dat de Watergeuzen Brielle als eerste Nederlandse stad op de Spaanse bezetters hebben veroverd. Het feestprogramma is nu bekend gemaakt. Maandag hebben, zoals be kend, de Spaanse troepen de stad bezet. Zaterdagochtend 1 april om elf uur is er een herdenkings dienst in de Catharijnekerk. Koningin Juliana zal deze dienst bijwonen. Kerkgangers dienen voor kwart voor elf binnen te zijn. Archivaris Jac. Klok van Brielle zal een herdenkingsrede uitspreken. Om twee uur 's middags rammei en de Geuzen de poort open. Kwart voor drie begint het spel „De tyrannie verdrijven" van dr. H. A. Voet onder regie van Peter Hol land. 's Avonds half acht zal het admi raalsschip van de Watergeuzen de haven binnenlopen. Het zal worden afgemeerd aan het Maarland. Dinsdag 14 maart wordt in het Tromp-Museum de expositie „Hel den van het eerste uur" geopend. Die blijft daar tot en met 2 september. Gedurende de zomermaanden zyn er nog allerlei manifestaties en fees telijkheden in de weekends. Zo zal zondag 9 juli mgr. Alfrink in de kapel van de martelaren van Gorkum een mis opdragen ter her denking van het sterven van deze martelaren. BEVERWIJK De selektiewedstrijd die gisteravond in Beverwijk zou wor den gehouden tussen de elftallen van de districten West I en West II kon wegens de dichte mist geen doorgang vinden. De ontmoeting zal nu op don derdag 9 maart (aanvang acht uur 's avonds) worden gespeeld op het ter rein van Zwart-Wit in Rotterdam. DEN HAAG De Hoge Raad heeft dinsdag een Rotterdamse „hasj-vrijspraak" vernietigd. Dat betekent, dat volgens het hoogste rechtscollege voor strafbaarheid van hasjiesbezit niet behoeft te worden bewezen,, dat deze stof de hars bevat uit gedroogde toppen van hennepplanten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4