Kabinet staat voor moeilijke beslissing Kamer tegen vrijlating drie van Breda fBon m— \j/f\ZZ\ met 85 - 61 stemmen Havodam-maquette naar Brabant Meerderheid In deze krant Kees Rijvers trainer PSV ock Uw buurman deze krant! van Brandt bijna weg Overheid moet zeehavens helpen I I:::::::::::::::::::::::::::::::: j I I Y" VW «I ^_'5»s«aK WOENSDAG 1 MAART 1972 F\^. I II 0 11 fjt 52ste jaargang nr. 51 [Nieuwe JLeidse unuant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING J Steenstraat 37 Postgiro 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Klantendienst 18.00-19.00 uur. Zogezegd Breda vrij te laten niet ten uitvoer te brengen, aanvaard met 85 tegen 61 stem men. De urenlange debatten, die omstreeks drie uur in een stemming uitmond den, hadden reeds uitgewezen dat een grote meerderheid tegen vrijlating van de drie oorlogsmisdadigers zou stemmen. Uiteindelijk had ook premier Biesheuvel, onder drang van de Kamer een toelichting op het regeringsstandpunt gegeven. Vóór de motie stemden de meerder heid van de PvdA-fractie, de overgrote meerderheid van de WD-fractie. de overgrote meerderheid van de fractie van D'66, zes leden van de KVP-fractic, te weten mejuffrouw Cornelissen, de heren Krosse, Noteboom, Du Chatinier, Fiévez en Mommersteeg. de fracties van CPN. PSP. SGP, NMP, twee leden van de CH-fractie: mr. Bos en drs. Van Leijenhorst, vier leden van de ARP: Geelkerken, Vermaal, Schakel en Wal burg, de overgrote meerderheid van DS'70, de heer De Jong (eenmans fractie) en de heer Koekoek (Boeren partij). De tegenstanders waren: een minder heid van de PvdA-fractie, een meer derheid van de KVHfractie, een meer derheid van de fracties van ARP en CHU, drs. Verwoert ran DS'70. mr. Ko ning (WD), dr. Imkamp.en drs. Dijk stra (beiden D'66), mr.' Dr Gaay Fort man (PPR), de fractie-van GPV. Het is uiteraard nog niet bekend wat de regering met de motie gaat doen. Minister-president Biesheuvel zei dat de beslissing zo snel t-,•-►gelijk zal val len. Het lijkt waarsiJditilijk dat dit zal gebeuren tijdens de kabinetsvergade ring van vrijdag. Voor de stemming verkaarde de heer Biesheuvel: 'Wij hebben weliswaar ons standpunt bepaald, maar misschien is een aanvullend standpunt nodig. De regering heeft begrepen dat het leed van de slachtoffers in de motie voorop staat. Dat heeft u ons goed op het hart gebonden'. Ook minister Van Agt (jus titie) zei nadrukkelijk dat het stand punt van de regering een voorlopig karakter had. Drs Den Uyl, de socialistische fractie leider is van mening, dat uit de toe spraak van premier Biesheuvel opge maakt kan worden dat de regering de Minister Van Agt tijdens de schorsing van de vergadering in gesprek met mejuffrouw Goudsmit (D'66). Op het Binnenhof in Den Haag speelden zich gisteren voor en tijdens de debatten emotionele tonelen af, in het bij zonder bij de aankomst van premier Biesheuvel. Op de foto vertelt de toneelspeelster Loudi Nijhof de menigte een joods verhaal, als onderdeel van een joodse godsdienstoefening die ter gelegenheid van het Purimfeest werd gehou den. Aan het eind van de middag week de spanning onder de menigte maar de borden bleven. Er is evenveel reden om voldaan te zijn over een recordomzet van sociale verzekeringen als over een nieuw record in de omzet van bier, auto's of sigaretten. CNV-secretaris L. de Graaf Overwegend droog weer en veel bewolking. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Maximumtemperaturen rond 7 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: plaatselijk een bui, ook zonnige perioden en ongeveer normale temperaturen. Morgen zon op: 07.24 onder: 18.22 maan op: 21.28 onder: 07.40 1' isakte een gulden duurder ROTTERDAM/WESTERHOVEN Met Pinksteren zullen de bezoekers van het eurostrand in Westerhoven (Oost-Brabant) de Rotterdamse havens en industrieën in het klein in ogen schouw kunnen nemen. De directie van het recreatiepark legde enkele maanden geleden contact met de ge meente Rotterdam over aankoop van de havodam-maquette. Deze week werd het koopcontract voor enkele tiendui zenden guldens gesloten. Rotterdam heeft de maquette, die voor ruim een miljoen gulden tijdens de manifestatie C'70 werd opgebouwd, aanvankelijk willen behouden en naast de Euromast willen plaatsen. De ge meenteraad besloot evenwel geen geld beschikbaar te stellen zodat verkoop de enige oplossing was. Havodam, die in Brabant tot eurodam omgedoopt wordt, zal 's avonds door 28.000 lampjes worden verlicht. (ADVERTENTIE) VAN BERKENS MELK GOED VOOR ELK TEL. 17 65 51 Binnenland 'Korting voor bejaarden dis criminatie' Duur schooladvies Buitenland Verzoening Japan-China 9 Amerikaans priester wil geza pig 'christendom' hervormen 9 Kerk prof. Oosterhoff Hoe leest Genesis? Kunst Carel Visser krijgt staatsprijs 11 Sport Invloed van Jan Zwartkruis op voetbal 13 Economie Unilever verdiende 30 pet meer 17 motie niet naast zich zal neerleggen. Ook in Haagse politieke kringen leeft de opvatting, dat de regering de kamer niet zal negeren, mede gelet op de druk, die een of meer liberale minis ters binnen het kabinet uitoefenen. In eerste instantie had minister Van Agt gisteravond gezegd dat thans be sloten moet worden tot het eind van de gevangenschap van de drie oorlogs misdadigers. 'H et is een dwingende conclusie van onze herwonnen rechts staat'. De minister zei met verbijstering ken nis te hebben genomen van de emoties die na zoveel jaren nog in alle hevig heid zijn losgebarsten. 'Dat er nog ver schrikkelijk veel leed bestond wist ik, maar dat de emoties daarover in zulk een hevigheid zouden losbarsten was bij velen in ons land niet bekend,' aldus de minister. Hij wees er echter op dat al deze ver schrikkingen juist zijn geleden om de rechtsstaat te herwinnen. 'Die rechts staat eist dat geen straf wordt gehand haafd die geen doel beoogt,' aldus de heer Van Agt. Hij wilde er geen twij fel over laten bestaan dat de drie geen enkele aanspraak hebben op het ver krijgen van de vrijheid. Wanneer ze worden vrijgelaten is dat omdat ons land zich wil laten gelden als rechts staat. Minister Van Agt maakte ernstig be zwaar tegen de door de heer Voogd ingediende motie, waarin wordt uitge sproken dat de drie niet moeten wor den vrijgelaten. Deze motie tast name lijk de grondwettelijke voorrechten van de Kroon aan. Na beraad met de mede-indieners van zijn motie tegen de vrijlating wegens de staatsrechtelijke bezwaren werd de tekst door de heer Voogd gewijzigd. De nieuwe tekst luidt: 'De Kamer geeft het kabinet in ernsti ge overweging het voornemen tot vrij lating van de drie niet tot uitvoering te brengen'. De Kamer was het overigens bepaald niet eens met de uitspraak van minis ter Van Agt dat een definitieve uit spraak van de Kamer ongrondwettig zou zijn. omdat de Kamer dan op de stoel van de Kroon zou gaan zitten. De liberaal Berkhouwer benadrukte dat de Kamer niets anders doet dan ant woorden op de vraag die haar door de regering over het al dan niet vrijlaten is gesteld. In de tweede termijn van het debat, die kort voor middernacht begon, be nadrukte een groot aantal sprekers het antwoord van de minister volstrekt on voldoende te vinden, gezien de ernst van de zaak. Het bezwaar van minister Van Agt tegen de eerste motie van de heer Voogd veroorzaakte hef tige interrupties in de Kamer, o.a. door mejuffrouw Goudsmit (D'66) en van de zijde van de CPN en de VVD. Ook ontstond een interruptiede bat. waarin drs. Den Uyl (PvdA) hard applaus van de tribune oogstte. Hij protesteerde echter tegen deze bijvals betuiging. 't Resultaat van dit ordedebat was dat Kamervoorzitter Van Thiel de vergade ring schorste. Minister Van Agt was trouwens uitgesproken. Premier Bies heuvel voerde in eerste instantie niet het woord, wat verontwaardiging van de Kamer opwekte. Tijdens het debat tekende zich ook enige spanning af tussen de regerings fracties onderling. De confessionele fracties, met name de KVP die in overgrote meerderheid het regerings standpunt steunen, nemen het de WD (tegen vrijlating) kwalijk dat zij de hele kwestie in de partijpolitieke sfeer hebben getrokken. Mr. dr. Berkhouwer (WD) trok een zware wissel op het kabinet door te stellen 'ervan uit te gaan dat minister Van Agt (justitie) de oordeelsvorming in de Kamer zwaar zal laten wegen en conform de Kameruitspraak zal handelen. Hij voeg- hieraan toe: 'Maar als de regering niettemin de drie zou vrijlaten, wat is de Kamer dan verplicht tegenover zich zelf te doen? Zal zij dan niet'moeten komen met een motie van afkeuring tegen het beleid van minister Van Agt? Om nog maar niet te denker, aan de nauwelijks denkbare mogelijkheid dat de regering dan vervolgens de Ka mer zou ontbinden met als inzet van de verkiezingen het abject drietal van Breda'. Politieke waarnemers verwachten ove rigens niet dat uit deze situatie een acute politieke crisis zal voortvloeien, maar eerder een crisis op termijn. Waarschijnlijk zullen de fracties bin nen het kabinet en de regeringsfrac ties onderling eerst een duiJelijke rol spelen bij de samenstelling van de be- groting-1973. De kamerleden mejufrouw Goudsmit (D'66), Voogd (PvdA) en Wolff (CPN) hadden erop gewezen dat het debat geen enkele zin zou hebben, als de regering de Kameruitspraak naast zich neer zou leggen. Zij maakten ernstig bezwaar tegen de verklaring die pre mier Biesheuvel eerder heeft gedaan, namelijk dat dit debat als een soort hoorzitting beschouwd moet worden. 'De regering kan zich er niet op be roepen, dat de uiteindelijke beslissing over deze gratiëring een zaak van de Kroon is. Deze gratiëring geschiedt niet omwille van de drie zelf, maar om andere redenen, onder meer om als maatschappij van deze drie bevrijd te worden. De gratie is in dit geval een oneigen lijk middel, aldus de heer Voogd. Door vele Kamerleden werd betoogd dat de nu gevolgde procedure van voorover leg, mede gezien de heftige emoties die opgeroepen zijn, een foute is geweest. De tegenstanders van vrijlating waren het erover eens dat het effect van de vrijlating op de duizenden overleven den uit de kampen doorslaggevend moet zijn voor de beslissing. "Wij kun nen niet oordelen hoe deze schok aan komt, het standpunt van de slacht offers is in dezen beslissend', aldus de heer Voogd. De voorstanders van de vrijlating ba seerden hun oordeel met name op de inbreuk op onze rechtsstaat die bij voortdurende gevangenhouding zou worden gepleegd. Ook de mogelijkheid om in dit geval in de toekomst weer discussies en gratieverzoeken te voor komen, speelde hierbij een belangrijke rol. Zie ook pagina 5. Premier Biesheuvel richtte zich omstreeks half twee (onder drang van de Kamer) tot de volksvertegenwoordiging. AMSTERDAM FC Twente trainer Kees Rijvers is gistere» tot overeen stemming gekomen met PSV. De ex- international zal met ingang van 1 juli de technische leiding en coaching bij PSV overnemen van de Westduitser Kurt Linder. Rijvers heeft bij de Eind- hovenaren ce» twee-jarig contract ge tekend. Uw krant vernieuwd en uitgebreid 'U hebt het zo druk, mam. dat we Tommy's broertje maar hier laten om u te helpen.' Van onze parlementsredactie. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft vannacht de motie-Voogd, waarin het Motie Rein vaar d kabinet in ernstige overweging wordt gegeven het voornemen om de drie van DEN HAAG De voorzitter van de commissie Zeehavenoverleg ir S. A. Posthumus heeft dinsdag in Den Haag verklaard dat de scherpere concurren tie tussen Westeuropese zeehavens de landen dwingt tot een gemeenschappe lijk havenbeleid. Ir Posthumus sprak op een bijeenkomst van het Neder lands Vervoerswetenschappelijk insti tuut. De voorzitter van het zeehavenoverleg zei dat er een overlegstructuur moei komen voor het mededingingsbeleid. Als Nederland zijn positie als scheep- vaartland wil handhaven zal de over heid moeten helpen bij de hoognodige investeringen. Deze zijn door het be drijfsleven niet meer op te brengen, zei ir Posthumus BONN (DPA) De toch al zeer klei ne meerderheid die de SPD van bonds kanselier Willy Brandt samen met de liberale FDP in de Westduitse Bonds dag heeft is weer geslonken. Bonds- afgevaardigde Herbert Hupka maakte bekend de SPD te verlaten en zich te scharen in de rangen van de CDU/ CSU-fractie. Nieuwe obonneei opgeven (s nu gemokkelijk Verdien zelf een leuke attentie naar keuze U hoeft alleen maar due vernieuwde en slerk uitgebreide krant van hand tot hand te laten gaan. En dan de bon biernaosl invullen. Postzegel niet nodig ats u op de envelop schrijft: Nieuwe Leitlee Courant I Noom:maand IDs nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dogen gratis, en bespa.ort tenminste 3.— abonnementsgeld I Opgegeven door: I INaam: Adres: Ik ontvang als beloning het aangekruiste I l-l moPi< pojlpopier O oiolino ichoolii* O handig* poroolmep M *"^^m*l «nvïlopp*-! (flesicnondcrzeUt') met bfitfpop'*r Antwoordnummer 267 Leiden Brandts regering kan zich na het ver trek van Hupka nog slechts baseren op 250 van de 496 zetels in het parle ment. Een zeer wankele meerderheid om straks de verdragen met Moskou en Warschau door de Bondsdag te sle pen. Overigens werd toch al verwacht dat Hupka zich tegen de verdragen zal uitspreken ik wil eindelijk wel eens wn-f voor m'n geld

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1