Zwartkruis onopvallend werker aan jong talent Denksporten willen krachten bundelen Arsenal weer gelijk tegen Derby County Rijvers weg na vijf jaar van opbouw Van Steenbergen afgetreden Experiment van Cambuur Van Hanegem speelt weer Deltalloyd-Orawi 3-0 Eddy Merckx ver achter in Sardinië Nederlands elftal speelt niet voor mini-wereldbeker TROUW /KWARTET WOENSD AG 1 MA ART 1972 SPORT 13 Coach militair elftal: De status van trainer zegt me niets Van onze speciale verslaggever ENSCHEDE Jan Zwartkruis neemt in de Nederlandse voetbal wereld voor buitenstaanders een vrij onopvallende positie in. Toch zal menig vedette aan zijn tijd in het militair elftal refereren als hem gevraagd wordt naar de man met de grootste invloed op zijn sportieve loopbaan. Kenners beschouwen Zwartkruis (45) niet ten onrechte als een van de beste Nederlandse trainers. Zijn vak manschap en persoonlijkheid heb ben al talrijke veelbelovende ta lenten in hun diensttijd de laatste begeleiding naar de top gegeven. Het Nederlands militair elftal speelt vanavond in het Enschedese Diekman- stadion de belangrijke wedstrijd tegen West-Duitsland. De winnaar van dit duel is vrijwel zeker van een plaats in de eindronde van het toernooi om het internationaal kampioenschap, dat in juni in Bagdad wordt afgewerkt. Italië en Oosterijk, die in dezelfde poule zijn ingedeeld, werden door zowel de Nederlanders als de West duitsers inmiddels als tit vrijwel kansloos gedegradeerd. OLLEIDING De duels van het militaire elftal trek ken niet zoveel aandacht meer dan een aantal jaren geleden. De club successen in de Europa-Cup hebben de belangstelling voor de internatio nale confrontaties verdrongen. Deson danks blijft de steeds wisselende for matie van de Amersfoortse vakofficier een uiterst nuttige schakel in de op leiding van Nederlandse topspelers. Jan Zwartkruis mag er zich bijvoor beeld op beroepen, dat Jan van Beve- ren in zijn diensttijd met het Neder lands elftal tegen Engeland zijn groot ste internationale succes behaalde, dat Barry Hulshof in het militair elftal van veugel- tot centrale verdediger werd omgeturnd en dat Arie Haan naar de élite van Ajax doorstootte juist in de periode, dat hij onder Zwartkruis een groter zelfvertrouwen opbouwde. Het militair elftal is een grootse kans voor het voetbaltalent, dat zich wil ontwikkelen. De kans om aan zijn zelfverzekerdheid en individuele kwa liteiten te schaven is namelijk aan zienlijk groter dan in het UEFA-elftal of Jong Oranje. Zwartkruis: 'Zo'n elf tal wordt namelijk opgebouwd rond een aantzl persoonlijkheden, die een grote portie ervaring inbrengen. In het militaire team is iedereen gelijk. Daarnaast betekent het falen in één wedstrijd niet onmiddellijk, dat hij ook zijn plaats in ftet team verliest. Dat is bij de UEF A's en in Jong Oranje vaak wel het geval. Niemand kan bij ons een echt stempel op de speelwijze van de ploeg drukken. Al thans, niet lang. Na zestien maanden zwaait hij af en wordt er weer een nieuwe schakel in het concept gepast'. ERVARING Als Nederland straks tot het eindtoer- nooi in Bagdad doorbreekt, betekent dat ook voor de spelers een uniek uitzicht op de verovering van een extra brok internationale ervaring. Van onze sportredactie AMSTERDAM Kees Rijvers die naar PSV vertrekt aan het einde van het huidige seizoen, is vijf jaar in dienst geweest bij FC Twente. In die vijf jaar bereikte de Brabander mar kante resultaten met de Enschedese combinatie. Rijvers kwam twee jaar nadat FC Twente en Enschedese Boys een fusie hadden aangegaan, die Twente topvoetbal moest garanderen. Kees Rijvers bereikte dat niveau in Enschede vrij snel. Hij slaagde er zelfs in tweemaal zijn ploeg naar het UEFA- Cup-toernooi te loodsen. De eerste keer werden de Twentenaren al in de eerste ronde gewipt door Saint Etienne, de tweede keer bereikte de ploeg de kwartfinales, waarin het Ita liaanse Juventus te sterk bleek. Overigens is FC Twente nog niet waar Kees Rijvers, dankzij een drasti sche verjonging van de ploeg en een kien aankoopbeleid (voorbeeld daar van was de komst van de Van de Kerkhof-tweeling) de ploeg wilde hebben. Samen met zijn assistent 'Spitz' Kohn had hij een meerjaren plan voor de ploeg uitgestippeld dat nu niet door dit duo uitgevoerd zal worden. Kohn die vorig jaar zijn A-diploma haalde heeft namelijk ook al een paar aantrekkelijke aanbie dingen van Nederlandse en buiten landse clubs gehad. Kees Rijvers wordt bij PSV de opvol ger van Kurt Linder. Linder kreeg bij PSV dankzij een forse financiële injec tie van Philips de kans een derde topteam naast Ajax en Feyenoord op te bouwen. Twee jaar slaagde Linder erin zijn team in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars te brengen. De tweede keer bereikten de Eindhovenaren zelfs de laatste vier van het toernooi, maar daarin werd de Eindhovenaren de voet dwars gezet door Real Madrid. Het is nog niet bekend waar Linder naartoe zal gaan. Hij heeft een aanbieding van de Zwit serse voetbalbond op zak. Arie Haan: doorgestoten naar top via militair elftal Barry Hulshoff omgeturnd Zwartkruis: 'Acht landen komen daar in actie. We spelen dan tegen ploegen uit vrij onbekende voetballanden als bijvoorbeeld Kongo en Marokko'. Het gros van de huidige top in de eredivisie is via het militair elftal doorgebroken. Jan Zwartkruis heeft een uniek gevoel ontwikkeld om de speler de grote kans als het ware aan te bieden. Zwartkruis, enthousiast: 'De meeste spelers in mijn elftal staan door hun leeftijd op een wissel in hun carrière. Bij mij krijgen ze de kans zich in een volkomen ontspan nen sfeer te etalaren. Ze kunnen zonder druk spelen, ze worden ook niet, gedwongen door een Volwassen of ervaren speler naast zich. De aan komende vedette bij een club kan hier zijn talenten polijsten. Willy Brokamp van MVV is een prachtig voorbeeld. In Maastricht was hij ook toen hij in mijn elftal kwam al een grote ster van Limburg. Hij kreeg een paar maanden de tijd om zichzelf te ontwikkelen. Er stond geen druk ach ter. Het ging immers inliet om gelid'. SCHILDERIJ Zwartkruis noemt een prachtige ver gelijking om de waarde van zijn acti viteiten te illustreren. 'Het militair elftal is een schilderij van Picasso. De een lijkt op de ander, maar de ver schillen worden als je ze naast elkaar zet steeds duidelijker. Alleen het werk van Picasso blijft zichtbaar. De klasse is er. Je gaat alleen steeds verder slijpen en polijsten'. Het is vaak onvoorstelbaar, met hoe veel inzet en enthousiasme de op geld beluste profs plotseling voor hun schamele maandwedde in de équipe van luitenant Zwartkruis lopen te voetbal len. Zwartkruis weer: 'Die inzet ver rast mij ook vaak. Maar iedereen voelt zich gelijk aan zijn medespelers. Bij een club wordt een vedette ge vraagd, hier wordt geëist. Al hebben ze in het militair team veel minder met de autoriteit te doen. De jongens beseffen, dat ze in vergelijking met andere dienstplichtigen grotere moge lijkheden hebben. Ze profiteren daar van door gewoon fijn wedstrijden te spelen'. Rond het 'defensie-elftal' is de laatste jaren een uitstekende sfeer gecreëerd. Zwartkruis zorgt voor alle taktische en technische aangelegenheden. Over ste Heyloo treedt op als de ploeglei der. Dit duo vormt, mét .de masseur, het gehele begeleidingsteam van het elftal. Al jaren. Heyloo: 'Vaak zorgen we al maanden voordat een profspeler onder dienst komt voor de nodige faciliteiten. We proberen bijvoorbeeld te bewerkstelligen, dat hij niet zo ver van zijn club gelegerd wordt en dat hij vrijwel ieder weekeinde voor zijn club kan spelen. De verstandhouding en de samenwerking tussen ons en de besturen van de verenigingen is in de meeste gevallen dan ook uitste kend'. En Jan Zwartkruis: 'Vaak wordt ge zegd, dat de diensttijd een negatieve uitwerking op de ontwikkeling van een topsporter geeft. Daar wordt hele maal verkeerd over gedacht. De mees te commandanten geven alle mede werking. De ster hoeft in dienst hele maal niet kapot te gaan'. Jan Zwartkruis, die in de vijftiger jaren onder de toenmalige bondscoach Elek Schwartz aan zijn functie bij het militair elftal begon, heeft inmiddels al talrijke aanbiedingen van geren- nommeerde clubs afgeslagen. Zwart kruis kiest nu voor zekerheid. Hoewel hij eigenlijk nooit de kans krijgt een elftal op te bouwen. Gemiddeld werkt hij niet langer dan vier maanden met dezelfde ploeg. Daarna wordt een nieuwe dienstplichtige in het elftal gepast. 'Je bent aan die situatie ge wend geraakt. De handicap calculeer je nu gewoon in. In het begin was het vaak erg moeilijk om op deze manier te werken. Doordat ik dit werk al zolang doe haal ik nu toch voordeel uit een zekere opbouw. De beweging is vroeger al ingezet. De speelwijze van het elftal is ondanks die constante wisselingen een soort stroming, een beweging, die vroeger al is ingezet. De grote lijn blijft. Daarom is het ook niet frustrerend om zo te moeten werken. Iets wat je tevoreD weet frustreert ook niet meer'. VOLDOENING Jan Zwartkruis zal dan ook niet snel genoeg alsnog naar het clubvoetbal overstappen. 'De status van een trai ner zegt me niets. Ik heb nu een goede maatschappelijke positie en ben niet afhankelijk van succes. Ik train eredivisiespelërs, vaak de allerbesten en werken met dit materiaal vind ik formidabel. Je moet er natuurlijk een bepaalde instelling voor hebben. Als ik 28 of dertig jaar was geweest, had ik misschien wel eens iets anders gewild. Maar nu herken ik bij spelers, die nu bijvoorbeeld in het Nederlands elftal uitkomen, ook een stukje van mijn bezigheden. Als iemand dan een bepaalde fout maakt dan erger ik me. Omdat ik die handeling met de speler misschien al tientallen keren heb doorgenomen. Iedere fout slaat terug op mezelf. Als het nationale elftal verliest dan heb ik gewoon een slech te avond. Als het goed gaat, geeft me dat een geweldige voldoening'. GERRIT DEN AMBTMAN Ernst Happel is gisteren met drie spelers naar Londen gegaan, om daar Benfica aan het werk te zien in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Fulham. Voor het vertrek van Zestienhoven v.l.n.r.: Wim Jansen, Ernst Happel, Theo Laseroms en Dick Schneider. LEEUWARDEN De wed strijd SC Cambuur - HVC, die voor zondag op het programma staat, wordt zaterdagavond ge speeld. Die beslissing is geno men in verband met de concur rentie van het wereldkampioen schap schaatsen voor dames dit weekeinde in Heerenveen. Bo vendien wil het bestuur van de stichting Cambuur onderzoeken of wedstrijden op zaterdag meer publiek trekken. Voorzit ter Van Dijk vertelde in Leeu warden dat het spelen van de wedstrijd tegen HVC op zater dagavond 1250 gulden extra kost, namelijk 500 gulden voor de verlichting en 750 gulden die HVC verlangde om een dag eerder naar Leeuwarden te ko men. Met 800 toeschouwers meer zal Cambuur uit 'de extra- kosten zijn. De heer Van Dijk vertelde ver der dat er in dit voorjaar een Cambuurweek zal worden ge houden met evenementen op ve lerlei gebied ter versteviging van de basposiitie van Cambuur. 'De financiële positie van de stichting is niet best', onthulde hij. 'Zonder subsidie zou Cam buur niet kunnen blijven be staan'. LONDEN Ook in hun tweede wedstrijd in de vijfde ronde om de Engelse voetbalbeker zijn Arsenal, de bekerhouder, en Derby County op remise blijven steken. Na de uitslag van 22 in het duel van afgelopen zaterdag in Derby kwamen beide clubs nu op High bury, dat gevuld was met 63.000 toeschouwers, ook na verlenging niet verder dan 00. DEN HAAG (ANP) Willem van Steenbergen is afgetreden als voorzit ter van de sportcommissie van de KNWU. Hij heeft dit besluit schrifte lijk bekend gemaakt aan het hoofdbe stuur. De reden Van zijn heengaan is 'drukke werkzaamheden'. De 61-jarige Van Steenbergen heeft vele functies in de wielrennerij be kleed nadat hij zelf in de jaren dertig een bekwaam renner was geweest. Hij was voorzitter van de ASC Olympia, jurylid, wedstrijdleider, lid van de sportcommissie en de laatste jaren voorzitter van dit instituut. Over de opvolging zal op korte termijn door het hoofdbestuur in overleg met de sport commissie worden beslist Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM De moeilijkheden tussen Wim van Hanegem en Ernst Happel zijn opgelost. Tussen vertegen woordigers van Feyenoord en Van Hanegem is een langdurig openhartig gesprek gevoerd, waarop geen van de partijen verder commentaar wilde ge ven. Het ligt in de bedoeling dat Wim van Hanegem vrijdagavond ir» de competitiewedstrijd tegen Go Ahe ad weer van de partij zal zijn. Hij heeft inmiddels de training hervat. Ook de problemen die er rond Franz Hasil waren gerezen zijn opgelost. Van onze volleybalmedewerker AMSTERDAM Voor de eredivisie volleybal is gisteravond de wedstrijd Deltialloyd/AMVJOrawi gespeeld. De Amsterdamse landskampioen versloeg Orawi uit Dordrecht moeiteloos met 30. De setstanden waren 151, 15—10 en 15.6. Arsenal, tegenstander van Ajax in de kwartfinales om de Europa Cup 1, was weliswaar bijna de gehele wed strijd sterker, maar stuitte steeds weer op doelman Colin Boulton van Derby County, die in een geweldige vorm stak. Alan Ball liep een waar schuwing op. Op 13 maart ontmoeten Arsenal en Derby County elkaar weer, dan in het stadion van Leicester City. In de eerste helft van de gisteren gespeelde wedstrijd stortte een kleine tribune in. Honderden toeschouwers kwamen op het speelveld terecht, maar niemand raakte ernstig gewond. Na een kort oponthoud kon de wed strijd worden voortgezet. In een ande re beslissingswedstrijd in de vijfde ronde won Manchester United vrij gelukkig van tweede divisieclub Midd lesbrough. Doelpunten van Willie Morgan, George Best en Bobby Charl ton bepaalden de eindstand op 3-0. welke echter geflatteerd was, omdat Middlesbrough vrijwel even sterk was. United dankte zijn plaats in de kwart finales aan een grotere slagvaardig heid. Overigens heeft Manchester United ruim een miljoen gulden uitgegeven voor de aankoop van de Schotse inter national Martin Buchan. Aberdeen, tweede in de Schotse eerste divisie achter Celtic, ontving 125.000 pond van Manchester United '-oor Buchan. die als international debuteerde in de wedstrijd uit de voorronden van de Europese kampioenschap tegen Portu gal. Buchan viel toen in en speelde daarna ook tegen België. Manager Frank O'Farrell meent dat de terugval van Manchester United, in de eerste helft van het seizoen ongenaakbaar aan de kop in de Engel se eerste divisie, vooral te wijten is aan fouten in de verdediging. In 29 wedstrijden werd 43 keer gescoord tegen de Mancunians, die sinds 4 december geen wedstrijd meer hebben gewonnen voor de competitie. BENFICA Voor Ernst Happel en zijn drie spelers Wim Jansen. Theo Laseroms en Dick Schneider is de vriendschappelijke wedstrijd tussen Fulham en Benfica zeer leerzaam geweest. Benfica leed gisteravond in Londen een 32 ne derlaag tegen de Engelse tweededivi- Federatie moet gezamenlijke problemen gaan aanpakken Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Al jaren lang be staan er plannen bij verschillende sportbonden, om door een bundeling van krachten tot een financieel ge zonder geheel te komen. Er bestaat zelfs plannen om in Den Haag een groot pand neer te zetten, waarin de administratie van alle sportbonden via één apparaat gevoerd kan wor den. Realisatie van dat plan zal echter nog wel even op zich laten wachten als het ooit komt. Maar in kleiner verband is cr zeer binnen kort waarschijnlijk wel sprake •an een bundeling. Volgende week ko men afgevaardigden van de schaak-, dam- en bridgebond bijeen om een concept statuut voor de Federatie van Denksporten' vast te stellen. Dat is de eerste stap van drie sport organisaties. die veel problemen op financieel en organisatorisch gebied gemeen hebben. De drie sporten trekken immers bij wedstrijden geen duizenden toeschouwers, '.n het publiek dat komt behoeft vrij wel nooit entree-gelden te betalen. Daarmee is een belangrijke bron van Inkomsten weggevallen. De denksport-bonden zijn dan ook vrij wel geheel aangewezen op contribu- tiegelden en medewerking van spon sors. Kampioenschappen worden soms zelfs verspeeld dankzij de in breng van een sponsor. Ook op administratief gebied zijn er grote problemen, omdat veelal het geld ontbreekt om een volledige be zetting van een bondsbureau te kun nen financieren. Dat zijn problemen waar veel bonden mee kampen, maar de denksporten hebben een sportieve parallel die het mogelijk maakt om op veel uitgebreidere schaal samenwerking te zoeken. Er Is immers bijvoorbeeld ook het za- lenprobleem. Veel wedstrijden moe ten worden afgewerkt in dure afge huurde zalen. Een van de plannen van de drie bonden is dan ook. om te komen tot een soort denksport centrum, waar belangrijke wedstrij den kunnen worden afgewerkt. De samenwerkingsplannen van het denkend-trio dat vorig jaar in Utrecht een zeer succesvolle 'denk sportdag' organiseerde, dateren overi gens niet van recente datum. Toen de drie bonden enkele jaren terug pogingen in het werk stelden om lid te worden van de Nederlandse Sport Federatie, kwamen zij elkaar regel matig tegen op besprekingen. Van die tijd stammen de belangrijkste kontakten. Want toen werd ook het plan geopperd om te onderzoeken of er in de toekomst niet tot verder gaande samenwerking kon worden overgegaan. Om die samenwerking gestalte te kunnen geven, is er veel vergaderd en gestudeerd. 'Er waren', zo zegt dambond-secretaris Ivens, 'bijvoor beeld verschillen in ledenaantallen die verwerkt moesten worden in de financiële opzet van zo'n geheel. En zo zijn er nog meer zaken die hele maal rond moeten zijn voor je het eerste kleine stapje kunt wagen. Want dat staat voorop, we moeten niet beginnen met heel hard van stapel te lopen. Dat kan niet. We staan financieel echt niet zo sterk dat we een apparaat kunnen Inrich ten dat meteen functioneert. Daar gaat tijd overheen. Je kunt toch niet zomaar in het wilde weg iets op poten zetten, om later tot de ontdek king te komen, dat het op die manier gewoon nog niet kan. Er zijn voorbeelden te over van zo'n mislukte opzet'. VERWACHTINGEN De eerste verwachtingen zijn dan ook niet hoog gesteld. "Voorop gesteld: de zaak is nog niet rond. We moe ten nog een keer met z*n allen rond de tafel gaan zitten. Waar we Juist nu behoefte aan hebben, zijn terzake kundige mensen, waardoor we in een pril stadium al eruit kunnen halen wat erin ^t. Dat bete kent dus veelal nog voorbereidend werk verrichten. De verwachtingen die we koesteren ten aanzien van een Federatie van Denksporten, zijn dan ook over een langere termijn uitgesmeerd. We moeten zien te ko men tot een haalbaar beleidsplan voor de toekomst. We hebben nog meer slreefpunten waar over gespro ken zal moeten worden'. In een richting wordt al wel zeer concreet gedacht. Er zal op den duur een gezamenlijk gebouw moe ten komen. Ivens weer: 'Een gebouw waarin je alles kunl onderbrengen. Je moet er je wedstrijdzalen heb ben, vergaderruimten, een hondsbu reau. En dan richten we ons ook op een collectief administratie-apparaat. Ik zie echt daar nog geen computer staan, maar in samenwerking met misschien nog andere bonden kan er in dc toekomst wel zoiets komen. Binnen de Federatie van Denkspor ten zouden we door onze gelijkge richtheid ook collectief een bondsor gaan kunnen gaan maken. Dal zijn zaken waaraan we nu denken, maar dc uitvoering ervan kan echt nog wel even op zich laten wachten'. KLEINE ZAALSPORTEN Het probleem van de speelzalen wordt niet alleen binnen de denk sportfederatie gehouden. Er zijn met name al door de dambond besprekingen gevoerd met andere kleine-zaalsportbonden over het pro bleem. Daarbij is ook uitvoerig aan dacht besteed aan het onlangs door de tafeltennisbond gelanceerde voor stel. om bij de grote sporthallen ook accommodaties aan te brengen voor kleine-zaalsporten zoals tafeltennis de kleine-zaalsporten zoals tafelten nis en biljarten. De dambond ziet re uitbouw van de sport. Vertelt de heer Ivens tenslotte over de samenwerking zoals die nu moge lijk is gebleken: 'We bijten elkaar niet meer. Dat is in het verleden wel eens anders geweest. Er was onderling wat jaloezie. Dammen was in het verleden voor Jail met de pet. Dat kon misschien ook niet anders, omdat we in de eenenzestig jaar die we nu bestaan, de eerste vijftig jaar niets hebben gedaan aan public relations. Ik wil nu echt dammen niet als een elitaire sport aan afschilderen, maar door het om zwaaien van de koers is er gewoon wat veranderd. Als je vijftien jaar geleden ging tellen, kwam Je tot hooguit tien academici in de bond, nu is dat aantal veel groter. Nog maals daarmee stellen we ons niet elitair op, maar het geeft precies aan dat er wat veranderd is. En er zijn, binnen een samenwerkingsver band met de andere denksporten voor alle betrokkenen nog grotere mogelijkheden weggelegd'. RUUD VERDONCK sie-culb. De Feyenoorders konden niet alleen zien, dat Eusebio nog steeds een niet te onderschatten speler van klasse is de Portugees scoorde de eerste treffer voor Benfica met een keihard sohot van ruim 30 meter afstand maar ook dat Benfica in de achttien jarige Jordao een nieuwe topspeler heeft. Jordao bleek niet alleen op individuele techniek, maar ook als teamspeler een gevaarlijke man. Benfica's tweede doel punt werd gescoord door Diamantino. Voor Fulham, dat bij de rust met 21 voorstond, maakten Roger Cross (2) en Steve Earle de doelpunten. Overigens, de wedstrijd mocht dan sportief een zeer geslaagd geheel zijn, financieel heeft Fulham maar weinig profijt gehad van dit duel. Er kwamen slechts 15.000 toeschouwers naar de verrichtingen van beide teams kijken, terwijl op veel meer was gerekend, omdat Fulham hiermee zijn nieuwe staantribune in gebruik nam, die bijna twee miljoen gulden heeft gekost. NUORO (ANP) Zeer waarschijn lijk zal na aflnop van de Ronde van Sardinië blijken dat in de gisteren gereden etappe de beslissing is geval len voor de overwinning. De Belgen Eddy Merckx en Roger de Vlaeminck, beiden favoriet voor de eindzege, ver loren in de rit van Oristano naar Nuoro (141 kilometer) meer dan zes minuten en mogen daardoor wel als kansloos voor de overwinning worden beschouwd. De Belg Toni Hubrechts, ploegmakker van de leider in het algemeen klassement, Marino Basso, maakte goed gebruik van het versagen der 'azen'. Na een zeer goed gereden etappe, welke mede door drie steile klims erg zwaar was, spurtte hij in de eindsprint iets rapper dan de ItaLiaan Giuseppe Berletto. Zijn ritzege bracht hem op de tweede plaats in het algemeen klassement, op 28 seconden van Basso. Uitslag derde etappe: 1. Toni Houbrechts de 141 km in 3.20.33, 2. Giuseppe Perletto flta) zt. 3. Patrick Sercu (Bel) op IS sec. 4. Willy de Geest (Bel) op 21 sec. 5. Albert van Vller- berghe (Bel) op 22 sec. De Belgen Eddy Merckx, Roger de Vlaeminck. Jos Spruyt, Martin Vandenbossche. de Ne derlander Gerben Karstens en de Zweed Gösta Petterson kwamen binnen in een groepje* op 6.18 min. van de winnaar van de etappe. Algemeen klassement: 1. Basso 14.19.35. 2. Houbrechts op 28 sec. 3. Perletto op 38. 4. Van Vlierberghe op 60. 5. Sercu op 66. 33. Karstens op 6.46 min.. 39. Merckx op 7.16 DEN HAAG De KNVB heeft het verzoek van de Braziliaanse voetbal bond deel te nemen aan het toernooi om de 'mini-wereldbeker' afgewezen. Brazilië houdt het toernooi om de kleine wereldbeker deze zomer ter gelegenheid van de uitroeping van de onafhankelijkheid 150 jaar geleden, op 7 september 1822. Secretaris-penningmeester Henk Burg wal van de KNVB zei: 'Maandag heb ben wij de uitnodiging van Brazilië gekregen om mee te doen, maar wij hebben onmiddellijk geantwoord dat het ons onmogelijk is. Wij stellen ons op het standpunt dat de spelers na afloop van het seizoen, eind mei onge veer. vacantie moeten hebben tot half juli. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de Oosteuropese landen kennen wij geen winterpauze omdat de periode waarin de velden bij ons niet, of slecht, bespeelbaar zijn niet van te voren is vast te stellen. Om de spelers rust te geven, moeten wij dus wel vast houden aan de zomerpauze'. Het aantal aanbiedingen van landen die, uit of thuis, tegen het Nederland se voetbalelftal willen spelen, stijgt de de laatste jaren duidelijk. Burg wal: 'Er kan gesproken worden van een hausse in de mogelijkheden inter landwedstrijden te spelen na de succes sen van Feyenoord en Ajax in de toernooien om de Europese beker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13