Beiroet wil geheel van Palestijnse acties af II Plan voor massale Paas-protestmars Nieuw apparaat voor tillen van invaliden Carel Visser krijgt staatsprijs voor '71 VOORJAARSBEURS vakbeurs karwei personalia Duizend gulden beloning voor tips over pyromaan Vier maanden voor dronken automobilist Buiten de kerken veel belangstelling voor evangelie Radio-Veronica eerde Beatles Regering blijft bij verbod van subsidie UCN in studieclub uraan verrijking Aardbeving in Tokio TROUW/KWARTET WOENSDAG 1 MAART 1972 B1NXEXI.ASD KCTST 11 (ADVERTENTIE) VOORJAARSBEURS VAKBEURS KARWEI 27 februari t/m 3 maart 26 februari t/m 1 maart 9-18 uur, zondag 10-18 uur 9-17 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur en dinsdag tot 22 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 180 stations verkrijgbaar BEIROET (Reuter, UPI, AP) De Libanese regering wil de activiteiten van de Palestijnse comman do's in het zuiden van liet land aan banden leggen. Daartoe is het noodzakelijk, dat het akkoord van Cairo van 2 november 1969 tussen Libanon en de Palestijnse Bevrijdings Organisatie (PLO) gewij zigd of opgezegd wordt. Dit is min of meer gesuggereerd door de Libanese premier Saeb Salam. 'Wij eerbiedigen elke overeenkomst die onze handteke ning draagt. Maar dat betekent niet, dat wij niet de zaken opnieuw kun nen bezien in een eerlijke en positie ve dialoog', aldus Salam. Zijn opmerking kwam na een vier daagse Israëlische strafactie tegen de Palestijnse commando's in het Ar- koub-gebied in Zuid-Libanon, dat door de Israëli's in 'Fatah-land' is omge doopt, omdat de Libanezen op grond van het akkoord van Cairo zich mili tair uit deze streek terugtrokken en de commando's daar hun uitvalsbases konden vestigen. Zeer sterke druk Nadat de Israëli's zich maandagavond uit het gebied hebben teruggetrokken volgens de Arabische pers ten gevolge van de zeer sterke druk, die Washington op Israël uitoefende heeft het Libanese leger bezit van het gebied genomen en al aangekondigd, dat het niet meer zal weggaan. De Libanese militairen werden door de plaatselijke bevolking uitbundig toe gejuicht en de teruggekeerde Pales tijnse commando's zeer vijandig beje gend. De bevolking wil eindelijk rust hebben en verwijt de commando's, dat zij met hun acties de Israëli's uitlok ken en zelf zodra dit gebeurt de benen nemen, terwijl de bewoners aan de wraak van Israël blootgesteld zijn. De Israëli's hebben met bulldo zers in de ruige streek wegen aange legd, zodat zij bij een volgende actie zeer snel de commando's kunnen aan vallen. Bovendien heeft de Israëlische regering nogmaals Libanon gewaar schuwd, dat als men in Beiroet geen maatregelen neemt om de commando acties tegen Israël een halt toe te roepen, het Israëlische leger binnen kort nog harder zal optreden. Dat de Libanese regering de Israëli sche waarschuwing zeer ernstig Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN Het vijfde wiel aan een wagen kan bijzonder zinvol zijn, demonstreerde gisteren de Britse firma Mecanaids, ge specialiseerd in apparatuur om invaliden op te tillen en te ver plaatsen. Er zijn plaatsen in een gewoon huis waar je met een rolstoel nu eenmaal niet kunt komen het toilet is een berucht voorbeeld. Dat klinkt voor een buitenstaander niet zo dramatisch, maar het betekent dat ongetelde gehandicapten hun leven doorbrengen in één kamer met daarin een po-stoel. De bouw van aangepaste woningen houdt in Nederland de groei van het aantal gehandicapten niet bij, zegt de heer P. J. Bol van Mecanaids' Nederlandse verkoopkantoor, en daar om zien wij een duidelijke markt voor onze nieuwe 'Mecalift', waarmee een patiënt uit bed of rolstoel kan worden getild en binnenshuis vervoerd. De be diening kost weinig krachtsinspanning en kan door een huisgenoot worden verzorgd. Het apparaat komt over drempels tot 2y2 centimeter heen, rijdt desnoods door een gangetje van 75 centimeter breed met een haakse hoek erin en is buitengewoon wendbaar. Die wend baarheid wordt bereikt door het vijf- wielige onderstel: de Mecalift rijdt normaal op vier vaste wielen, maar heeft aan de achterkant een extra zwenkwiel. Als dat met de voet op de grond wordt gedrukt gaan de voor wielen omhoog en kan het apparaat scherp draaien. De patiënt hangt bij dit alles in comfortabele, vrij korte banden aan een soort gaffel die langs een rechtopstaande kolom op en neer kan worden geschroefd. Doordat de banden kort zijn, raakt de hangende patiënt nauwelijks aan het slingeren. Dat betekent dat het apparaat stabiel en dus veilig is, en dat de gebruiker ook een veilig gevoel heeft. De Mecalift kan in twee delen worden uiteengenomen, en in die toe stand opgeborgen onder het bed of in de bagageruimte van een auto. Het apparaat is inderdaad ook geschikt om iemand in een auto te zetten. De Mecalift kost 1200 (exclusief btw). Financiering van de aanschaf in het kader van de sociale wetgeving zal geen moeilijkheden opleveren, ver wacht de firma. neemt, blijkt ook nog uit het feit, dat vier Libanese transportvliegtuigen met Lybiërs aan boord, die het Pales tijnse commando-aantal moeten ver sterken, geen toestemming kregen maandagavond op de luchthaven van Beiroet te landen. De toestellen zijn naar Damascus doorgevlogen, zo is van welingelichte zijde vernomen. De commando's zelf zijn natuurlijk tegen een wijziging van het akkoord van Cairo, maar zullen daar weinig aan kunnen doen, omdat hun politie ke en militaire positie in de Arabi sche wereld sinds hun nederlagen in Jordanië aanzienlijk is verzwakt. Vol gens eigen zeggen bevinden zich in Libanon tweeduizend commando's, volgens Israël zesduizend. Toekomstige commando-acties tegen Israël vanuit Libanon zullen van nu af moeilijker worden, omdat zij eerst de wegversperringen van het Libanese leger zullen moeten passeren, dat niet erg met hun acties sympathiseert. Bo vendien keert de plaatselijke bevol king zich steeds meer tegen hen. Sinds maandagavond hebben de com mando-acties zich vanaf Libanees ge bied naar Syrisch gebied verplaatst. De Israëli's in de Golan-hoogten wor den nu vanuit Syrië onder vuur geno men. In dat gebied is de spanning aan zienlijk gestegen. Van een medewerker FINSTERWOLDE De rijkspolitie heeft duizend gulden beloning uitge loofd voor aanwijzingen die zullen leiden tot de aanhouding van 'de pyromaan' van Finsterwolde. In de loop van het afgelopen half jaar de den zich in Finsterwolde en omgeving een achttal brandstichtingen of pogin gen tot brandstichting voor. De laat ste keer in Beerta (20 februari) toen een kapschuur in de as werd gelegd. Wie iets meer weet kan zich melden bij de rijkspolitie in Beerta, tel. 05971466 of te Groningen, tel. 050- 133542, dan wel bij het dichtstbijzijn de politiebureau. UTRECHT Wegens het onder in vloed veroorzaken van een dodelijk verkeersongeluk heeft de rechtbank in Utrecht gisteren de 57-jarige Vin- keveense betonwerker Gerard H. S. veroordeeld tot een gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De officier van justitie had behalve de ontzegging zes maan den onvoorwaardelijk geëist. Op zaterdagmiddag 30 oktober begon S. op de provinciale weg van Woer den naar Wilnis te slingeren en ram de een tegenliggende vrachtauto. De vrachtwagenchauffeur verloor de maoht over het stuur. De zware wa gen, die dwars over de weg kwam te staan, werd toen in de flank aangere den door de auto van het slachtoffer, een 31-jarige man die in het zieken huis aan zijn verwondingen overleed. S. had een stuk of vijf borrels geno men voor hij in zijn auto stapte. UTRECHT Terwijl op kerkelijke vergaderingen alom klachten worden gehoord over het geestelijk leven, is er buiten de kerken een ongekende interesse voor het evangelie van Jezus Christus. Deze hernieuwde belangstel ling, waarvan de Jezus-beweging slechts één facet is, is wereldwijd: we kunnen zelfs spreken van een kente ring in de geschiedenis. Dit signaleerde de adjunct-secretaris van het Nederlands bijbelgenootschap, Jan J. van Capelleveen, op het door tweehonderd jonge mensen bezochte nationaal congres van Youth for Christ, dat op Woudschoten te Zeist werd gehouden. De spreker, die in de jaren vijftig zelf werkzaam was voor deze interkerkelijke evangelisatiebe weging, schetste ook het reveil achter het IJzeren Gordijn en in grote delen van Azië en Afrika. Sprekend over Youth for Christ, zag hij een nieuwe taak voor deze bloeiende beweging. 'Youth for Christ wordt steeds meer een tienerbeweging; probeer daarnaast nieuwe 'vormen van evangelisatie te vinden waarmee de jeugd van boven de twintig bereikt kan worden'. Voor de leeglopende kerken zal het volgens hem noodzaak zijn de deuren open te zetten voor de huidige geestelijke op wekking. Voorafgaande aan het con gres vergaderde het bestuur van Youth for Christ. Daar deelde voorzit ter Joh. de Jong mee dat de contacten naar buiten van kerken tot de opwekkingsbeweging onder de jeugd noig intensiever zullen worden. Ge zocht wordt naar een onderkomen, waar Youth for Christ een landelijk centrum kan stiahten. Radio-Veronica heeft gisteren alleen muziek van de Beatles uit gezonden. Dit ter ere van het feit dat de befaamde groep tien jaar geleden over de gehele wereld bekendheid verwierf. Op de foto, met plaat. Rob Out en technicus Adje Bouman die er zo te zien veel plezier in hadden. AMSTERDAM 'Wij zijn op weg naar het einde, maar we leggen ons er niet bij neer. Daarom mobiliseer. Doe mee als het maar enigszins kan. En laat je niet wijs maken, dat het niet anders kan, omdat het nooit anders geweest is'. Met deze oproep wil het Mobili- zaatsie-comité arbeiders, werkende jongeren, scholieren, sociale wer kers, leraren, huisvrouwen en kunstenaars de straat op zien te krij gen om te protesteren tegen woningnood en cultuurmisstanden, uit buiting van de Derde Wereld, oorlog, werkloosheid en milieuverzie king. Ontslag: Met ingang van 1 mei is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal als burgemees ter van Rhenen. Overleden Op 84 jarige leeftijd is overleden de oud-dijkgraaf van het hoogheemraadschap Delfland en oud directeur van de unie van waterschap pen, mr. dr. Th. F. J. A. Dolk, die als kenner van het waterschaps- en water staatsrecht grote bekendheid genoot. Als dijkgraaf van Delfland kwam mr. Dolk in 1953 te staan voor het herstel van de schade die de stormramp aan het gebied van het hoogheemraad schap had toegebracht. Van 1930 tot 1969 was hij directeur van de- unie van waterschapsbonden, die in '69 werd gereorganiseerd tot de unie van waterschappen. Hij maakt o.a. deel uit van de commissie voor waterstaatswet geving van de raad van de waterstaat, de commissie voor de waterhuishou ding van deze raad. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Promoties 8 Aan de TH te Eindhoven (gepromoveerd tot doctor in de tech nische wetenschappen J. P. Rein- houd; aan de VU te Amsterdam (ge promoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen H. B. Jan sen; aan de L.H. te Wageningen: ge promoveerd tot doctor in de land bouwwetenschappen P. Buurman. Prijs de Westfëlische Wilhelmsuni- versitat in Münster (West Duitsland) heeft de Joost van den Vondelprijs 1972 toegekend aan prof. dr. H. Ger- son, gewoon hoogleraar in de kunst en cultuurgeschiedenis aan de univer siteit van Groningen. Benoemingen Drs. D. G. Stuart is benoemd tot gewoon hoogleraar in de experimentele foniek aan de R.U. te Groningen; dr. W. ter Horst is be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de orthopedagogiek aan de R.U. te Leiden. AMSTERDAM Minister Engels heeft de Amsterdamse, beeld houwer Carel Visser voor diens gehele oeuvre de Staatsprijs voor beeldende kunst en architectuur 1971 (groot 8000 gulden) toege kend. De jury, die minister En gels adviseerde, bestond uit ir. J. J. Sterenberg, Wessel Couzijn, D. J. van der Kop, drs. H. j! Swart en P. I. M. de Vries. Carel Visser is altijd een zeer aparte figuur geweest in de wereld van de beeldhouwkunst. Zo studeerde hij eerst bouwkunst aan de Technische Hogeschool te Delft. En toen hij zich daarna aan de beeldhouwkunst ging wijden, was hij een der eersten in ons land, die als materiaal ijzer ging ge bruiken. Hij inspireerde zich daarbij in het begin nog direct op herkenbare motieven uit de natuur, zoals vissen, vogels, paarden en andere dieren. La ter ging hij zich meer en meer base ren op de wetten van de opbouw, structuur en symmetrie, die (ook) overal in de natuur te vinden zijn. Zelf noemde hij die 'de wetten van het gebruik van de eenheid, die steeds gevarieerd wordt'. Natuurbe schouwing, zou men kunnen zeggen, door een architectenoog. Het beeldhouwwerk van Carel Visser is ook daardoor al niet bepaald gemeengoed te noemen. Vooral het werk van de laatste jaren, de series 'hang' en 'scharnier-beeldèn' maken het de beschouwer bepaald niet ge makkelijk, evenmin als je erbij aan architectonische toepassing denkt. Een merkwaardige, ongrijpbare fi guur, die je telkens als je even con tact met zijn werk denkt te krijgen, weer door de vingers glipt. Pop voor Playboy AMSTERDAM Het Amerikaanse tijdschrift 'Playboy' geeft kunstenaars regelmatig opdracht voor illustraties. Zo ontstond in het hoofdkantoor te Chicago een verzameling, waaruit een keuze werd gemaakt, die in verschil lende Europese musea wordt ver toond, nu tot en met 9 april in het Arnhems Gemeentemuseum. Het merkwaardige van deze collectie is, dat er juist veel werken bij zijn van kunstenaars, die uitgerekend de consumptiemaatschappij en de con- sumptiesex, waarvoor in hel blad zo veel ruimte wordt gereserveerd, iro nisch te kijk zetten. Kunstenaars als George Segal nu in Boymans Van Beuningen Tom Wesselman, Andy Warhol en James Rosenquist 'wilden' wel wat maken voor 'Playboy', maar met wat ze maakten zetten ze toch wel duidelijk een vraagteken achter het Playboy-verschijnsel. Daarop is de tentoonstelling die voor Nederland al leen in Arnhem te zien is vooral geconcentreerd. Tip 72 ENSCHEDE Op de campus van de Technische Hogeschool te Enschede wordt, van 23 juli tot 5 augustus TIP 72 georganiseerd, door Jeugd en To neel, de jeugdsectie van het Neder lands Centrum voor Amateurtoneel, in samenwerking met AITA-IATA. Ongeveer 90 jonge mensen, tussen 18 en 23 jaar, uit verschillende landen, in toneel geïnteresseerd, zullen daar bijeen zijn en samenwerken met zes docenten uit zes landen. Wie zin heeft in deze combinatie van vacantie, internationaal samenzijn en toneel, en 222 over heeft voor de totale kos ten, maaltijden en overnachtingen in begrepen, kan zich aanmelden bij Tip 72, Postbus 64, Maarssen 03465-2543, voor 15 mei. Vestzaktheater komt weer naar Amsterdam AMSTERDAM De toneelwerkgroep, deel uitmakend van de stichting Vest zaktheater, zal 8 maart de eerste voor stelling in de Amsterdamse Jordaan geven. Optreden in de hoofdstad was er voor het Vestzaktheater de laatste jaren niet bij, o.m. door het ontbreken van gemeentelijke subsidie. Wim Burkunk is er echter vast van overtuigd dit jaar subsidie van Amsterdam te krij gen. Voorlopig heeft hij circa 20 voor stellingen gepland in buurt- en club huizen en in openluphttheaters. Tij dens de paasweek heeft hij het Nieu we de la Martheater ter beschikking. Kudi in Stedelijk AMSTERDAM Onder de veelom vattende titel 'Pollution-Cultivation- New Ecology Your Portrait' (Ver- vuiling-cultivering-nieuwe ecologie Dit merkwaardig realistische schilderij van Marinus van Roemers- wael (een Nederlander die leefde van 1497 tot 1567) voorstellende 'Drie figuren bij de notaris en zijn klerk' behoort tot de ruim 250 schilderijen van oude meesters die op dinsdag 14 maart worden ge veild bij Mak van Waay N.V. te Amsterdam. jouw portret) toont de Japanse kun stenaar Kudo een aantal objecten in het Stedelijk Museum te Amsterdam. In vier zalen van het museum zijn deze objecten in een duidelijke sa menhang opgesteld. In de eerste 'Your Family's Room' (Jouw huiska mer) waar het de bedoeling is dat je geconfronteerd wordt met je portret: hoofden in kastanjes, hoöfden en stukken verschrompelende huid in ligstoelen, grote hersenen in een kin derwagentje. In de tweede zaal heeft Kudo 'Ione- sco's kamer', zoals hij twee jaar gele den voor de televisiefilm naar een stuk van Ionesco 'La Vase' realiseer de, herbouwd. De derde zaal 'Your Hot-House Your Aquarium Your Cage' (Jouw kas. jouw aquari um, jouw kooi) omvat, zoals de titel al zegt een groot aantal kooien, aqua ria en broeikassen, waarin dan wel weer rare plastic bloemen' (weer) stukken huid. neuzen, ogen, hersenen, vissen etc. zijn opgesloten. Tenslotte en in de laatste zaal 'Pollu- tion-Cultivation-New Ecology' heeft Kudo een aantal tuinen gemaakt met bomen van stalen buizen, plastic bloe men en bladeren, cactussen en kunst gras. En dan nog Het gemeentemuseum Arnhem, be richt Pierre Janssen, heeft geen drem pels: bijna alle expositieruimten en de uitblaasruimte liggen gelijkvloers en als u wilt kunt u bij de portier ook nog een klapstoeltje lenen voor uw kijk-comfort. Een gebeuren van licht, geluid en beeld, tot stand gekomen door de samenwerking van Eric Bakema en Joop van Meel rond diens grote 4 x 5 meter schilderij T)e overgemechani- seerde wereld' en gecompleteerd door dia's van Gerard van Soest, is van 11 maart tot 17 april in het Stedelijk Museum te Schiedam te beleven. De Stichting 'Goed Handwerk' orga niseert op 14, 15 en 16 maart een tentoonstelling in de Parkschouwburg te Hoorn: (uiteraard) veel handwer ken. boekjes daarover, maar ook zal een groot aantal kunstenaressen aan deze expositie medewerking verlenen. Het Groot Omroepkoor van de NOS gaat de Hohe Messe van J. S. Bach op 21 september in Gent en op 22 sep tember in Leuven uitvoeren in het kader van hel Festival vjjn Vlaande ren onder leiding van Eugen Jochum. Teneinde bezoekers voor de toekom stige opvoeringen van de Mattheus Passion te kweken, gaat de Kon Clir. Oratorium Vereniging 'Excelsior' in Amsterdam speciale jeugduitvoerin- gen geven waarbij Frits Nehrtens een toelichting op tekst en muziek zal verzorgen en waarvan de eerste op maandag 27 maart (aanvang 19.15 uur) in Het Amsterdamse Concertge bouw zal plaatsvinden. Onder het motto 'Op weg naar het einde' wordt in de week voor Pasen (van 27 maart tot 2 april) een massa le mars door heel Nederland gehou den met het doel de bestaande onvre de op de wereld aan de kaak te stellen. Het Mobilizaatsie-comité heeft alle actiegroepen en individuele actie- velingen in Nederland opgeroepen zich lopend, per fiets of met paard en wagen te begeven naar Amsterdam, waar dan met Pasen in het Vondel park een grote slotbijeenkomst zal worden gehouden met alle gemobili seerde verontrusten. Vanuit meer dan vijftig plaatsen in ons land kan worden opgerukt naar de hoofdstad, die dan massaal zal worden 'ingenomen.' Tijdens de mars hoeft men zich trouwens niet te ver velen. want er zijn mobiele informa tiestands, wagenspelen en straatto neel. Er kan muziek worden gemaakt en voor de consumptieve elementen onder de tippelaars, fietsers en wa genmenners zijn er vrijmarkten, waar sieraden en andere hippe versierselen kunnen worden aangeschaft. De opbrengst is bestemd voor het Medisch Comité Nederland-Vietnam en dat van Angola, waarvoor ook zal worden gecollecteerd. Voor overnach ting op schepen, in tenten en gebou wen en voor voedselvoorziening wordt gezorgd. De organisatoren rekenen minstens op 60.000 deelnemers aan deze Paasmars. temeer daar ook men sen uit Engeland, België, Denemarken en Duitsland hebben toegezegd te zul len komen. Eén van de oprichters van dit kers verse in Amsterdam gevestigde Mobi lizaatsie-comité is Jozef Sorgy, een man, die destijds veel ervaring heeft opgedaan bij de ABC-marsen (anti atoombom) in Engeland en Neder land. Bij het op touw zetten van deze mars heeft hij vooral ook gedacht aan de 'Mars van de Armen' van ds. Abarnathy door Washington een paar jaar geleden. Op dezelfde geweldloze manier wil hij de onvrede van de mensen over wantoestanden als oorlog en milieuvervuiling duidelijk maken. Bundeling Het gaat Jozef Sorgy vooral ook om een bundeling van alle actiegroepen in Nederland, zodat er massaal kan worden opgetreden, als er iets ge beurt in bijvoorbeeld in de Rijnmond of Oost-Groningen. Het Mobilizaatsie- comité zou daarbij kunnen coördine ren en informeren. Als groepje alleen kan je niet voortdurend bepaalde mis standen signaleren en ook een politie ke partij kan dat niet. Ik zelf geloof trouwens, dat een groot deel van het Nederlandse volk geen vertouwen meer heeft in politieke partijen, aldus Sorgy. Het comité heeft inmiddels alle actie groepen in Nederland, meer dan 200. aangeschreven en behalve de Kabou ters als Conny Bos, Frans van Bom mel, Bart Edel en de kritische huis arts Walter de Bruijn uit de Kinker- buurt hebben ook het Martin Luther King-centrum, de Bond voor Vrij heidsrechten en de Hervormde Jeugd raad al steun en deelname aan de Paasmars toegezegd. Het adres van het Mobilizaatsie-comité is Nieuwe Prinsengracht 114-III, Amsterdam, tel. 020-249585. Voor koffie-actie Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De regering blijft bij haar beslissing geen goedkeu ring te hechten aan de subsidie van de Nationale commissie ont wikkelingsstrategie voor een actie project (inzamelen van leerboek ken voor de MPLA in Angola) van de Dr. Eduardo Mondlane- stichting en de koffie-actie van het Angola-comité. Zij is niet be reid de subsidie-afwijzing op nieuw in overweging te nemen. Dit hebben de ministers Schmel- zer en Boertien geantwoord op vragen van de Kamerleden Zelis- sen (KVP) en Vermaat (ARP). De regering heeft ernstig de vraag onder ogen gezien of de genomen beslissing juist was, aldus de bewinds lieden. Een herziening van het inge nomen standpunt zou strijdig zijn met het door de regering in het kader van de VN gevoerde beleid, in het bijzon der met betrekking tot de gerichte tenuitvoerlegging van de internationa le ontwikkelingsstrategie. In het ant woord wordt verder nog meegedeeld, dat minister Boertien in 1971 negen tien financieringsvoorstellen van de Nationale Commissie Ontwikkelings strategie heeft goedgekeurd. In totaal was hier ruim 1,7 miljoen gulden mee gemoeid. De koffie-actie van het Angola-comité heeft inmiddels ook de Portugese kranten gehaald. Onder de kop 'Terro risten in Nederland' wijdde 'Liario de Noticias', de belangrijkste krant in Portugal, er op 24-2-'72 een hoofdarti kel aan. Het is een vergissing het Nederlandse volk te verwarren met de hippies, die in lompen gehuld en met koeiebellen om de pleinen van Am sterdam bevolken. De Hollanders zijn een zindelijk, gezond, rustig volk, eer der conservatief dan liberaal op enke le radicalen van verscheidene kleur schakeringen na. Het blad rekent hier ook het Angola- comité onder, dat wordt gevormd door vijf of zes notoire extremisten, een aantal 'nuttige onschuldigen' en ook een aantal Afrikanen, die verkla ren Angolezen te zijn, maar die het comfortabeler vinden om op de redac ties van Nederlandse kranten tegen Portugal te strijden dan de wapenen op, te nemen en de Portugese soldaten te trotseren in de savannen van Moxi- co of in de bergen van Demnos. 'Voorbeeldig' In werkelijkheid stelt het Angola- comité niets voor, maar in een land. waar men overal zacht spreekt, wor den zij die schreeuwen noodlottiger- wijs gehoord en is de stem verheffen al gelijk aan dreigen. Wat het blad als symptoom ernstiger lijkt is, dat het in één van de zeldzame democra tieën, die nog als 'voorbeeldig' wor den aangeduid, mogelijk is, 9at een half dozijn agitatoren eerlijke han delslieden onder terroristische druk zet. Het is pure infantiliteit, aldus 'Diario de Noticias'. te veronderstellen, dat men door de verkoop van een paar ton koffie te verhinderen de economi sche ontwikkeling kan remmen of vertragen. Dr. S. Bosgra van het Angola-comité, die het bewuste artikel ook had gele zen, vindt het 'teveel onzin om er serieus op in te gaan'. PARIJS (AFP, ANP) De n v. Ul tracentrifuge Nederland (UCN) gaat deelnemen aan een Europees onder zoek naar de economische mogelijkhe den van uraniumverrijking op basis van het concurrerende proces: de gas- diffusie. Een aantal Europese fabrieken en organisaties op het gebied van kern energie uit België. Frankrijk, Enge land, Italië, West-Duitsland en Neder land heeft in Parijs 'n overeenkomst gesloten voor gezamenlijk onderzoek naar de mogelijkheid van een Europe se gasdiffusiefabriek. Volgens UCN-directeur prof. dr. M. Bogaardt doet zijn organisatie mee om op de hoogte te blijven van de economische mogelijkheden van de concurrentie. De gezamenlijke Europese fabriek is een plan dat door de Fransen al geruime tijd wordt gepropageerd. Frankrijk beschikt over de gasdiffu- sietechniek, die daar onafhankelijk werd ontwikkeld ten behoeve van het eigen Franse kernwapen. In eerste intsantie kreeg het initiatief weinig aanhang, omdat Engeland, West-Duits land en Nederland meer zagen in hun samenwerking op het gebied van ul tracentrifuges. TOKIO (UPI) Tokio is gisteren op geschrikt door een aardbeving. Vol gens het meteorologisch instituut van Tokio had de beving een sterkte van vier op de Japanse schaal, die loopt van nul tot zeven. Grote kantoorgebouwen trilden op hun grondvesten .In het acht verdiepingen tellende gebouw van het dagblad Mainichi viel de kalk van de zoldering. Het gebouw staat in een straat dichtbij het keizerlijke palcis. Op verscheidene plaatsen in de stad werden voetgangers door de kracht van dc schokken tegen de grond geslagen. Volgens de politie is nergens de elektriciteit uitgevallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11