Processen in Duitsland voor oorlogsmisdaden Dit voorjaar dikke zolen, hoge hakken Shankar's Sitarconcert overbodige concessie aan de westerse smaak d Vandaag 'hoorzitting' van de regering over drie van Breda Polo de Haas redde avond met 'Suite' Mr. Langemeijer hekelt 'gewetensdwang' in voorstel over abortus Rijverbod voor een op de 310 automobilisten Kapsel voor 1972 Koeznetsow wil radio Free Europe handhaven Kritiek recherche Landbouwers moeten op kwaliteit letten Twee inbrekers in winkel gepakt 'Nixons reis schiep nieuw politiek klimaat' Inbraak bij juwelier TROUW KWARTET DIASDAG 29 FEBRUARI 1972 BE\M!\I.A\n MüNCHEN, BERLIJN (UPI, Reuter) In München is gisteren tijdens liet proces tegen de Duitse oorlogsmisdadigers Suchart, Lipos en Finger uitvoerig door de openbare aanklager beschreven, hoe de moordpartijen, die de Duitse troepen in de jaren in Zuid-Rusland aanrichtten, verliepen. De drie voormalige SS-ers Siegfried Suchart (thans 54 jaar). Theodor Lipps (55), beiden destijds luitenant kolonel en de kapitein Karl Finger (61) worden ervan beschuldigd de SS- moord-eskadrons te hebben geleid, die massale executies onder de joden uit- Van een verslaggever DEN HAAG Bij de ver scherpte' controles op drankge bruik in het verkeer, die de po litie vanaf november vorig jaar in heel het land heeft gehouden, werden in totaal 110.000 automo bilisten aangehouden. Daarbij bleek 1 op de 310 bestuurders zodanig onder invloed van alco hol te zijn, dat hij niet verder mocht rijden. In totaal werden tijdens deze controles 11.638 processen-ver baal opgemaakt wegens diverse overtredingen, wat neerkomt op 1 bekeuring op 9 a 10 bestuur ders. De centrale politie verkeerscom- missies meent dat deze cijfers voldoende aanleiding vormen om de controles in de toekomst te herhalen. voerden. De beklaagde Lipps heeft tot maart 1968 bij de recherche in Keu len dienst gedaan. Na de inval van Hitler, in de Sowjel- ünie in 1941 begaven zich speciale SS- groeperingen achter de troepen aan om joden en communisten te ver moorden. Volgens de openbare aankla ger hebben de drie heren, die nu terechtstaan 'een groot aantal vernie tigingsacties tegen de plaatselijke bur ger-bevolking' ondernomen. Ze wor den van de moord op minstens 6.500 joden beschuldigd. Lange rij De openbare aanklager beschreef hoe de slachtoffers zich uitgekleed in een lange rij met de rug naar hun beulen gekeerd moesten opstellen. Daarna werden.ze van achter neergeknald in de graven, die zij eerst zelf hadden moeten delven. Aangezien voor ou ders. die kinderen op de arm hadden, slechts één kogel werd gebruikt, leef-1 den de meeste kleine kinderen en habv's nog, als ze in het graf vielen. Vervolgens kwamen de SS-ers dichter bij om de overlevenden een nekschot te geven. Dat was dan ook de reden, waarom vele joodse moeders alleen in zoverre de bevelen niet gehoorzaam den. dat zij zich snel omdraaiden en hun kind tegen de linker borst ge drukt hielden, opdat dit het eerst door de kogel die voor ,hun hart bestemd was. gedood zou worden. Ve le moeders wezen aldus de openba re aanklager openlijk op het kind en vroegen erom. dat dit het eerst doodgeschoten zou worden, opdat zij H Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De lijn in de voorjaarsschoenemnode wordt dit jaar bepaald door de zoge naamde plateau-schoenzolen twee centimeter dik, hakken negen centimeter hoog. De nieuwste trend lijkt het loopgenot niet bepaald te bevorderen. Door de dikte van de zool is het buigen van de voet niet mogelijk. Het wordt dus voetje optillen, knie iets meer buigen dan gewoonlijk, voetje weer neerzet ten. De spierpijn in voeten en kuiten zullen de modebewuste vrouwen op de koop toe moeten nemen. Over koop gesproken: de prijs van die dikzolige schoenen is niet mis. Bij Bata-lnter- national zal de plateau-schoen in elk geval zo'n 90 gulden gaan kosten. Voor de vrouwen die minder geneigd zijn de mode op de voet te volgen en meer letten op wat goed voor hun voeten is, brengt Bata voor het ko mende seizoen ook gemakkelijke, be taalbare en toch leuke modellen. Schoenen waarop een vrouw bood schappen kan doen, met kinderen in het bos kan rennen en waar op zij het een hele werkdag uit kan houden. Er zullen soepele gympjes, in felle, contrasterende kleu ren te koop zijn, die veel lijken op de zouden weten, dat het daarna niets meer zou overkomen. De beklaagde Finger beeft toegege- vpn. dat bij dergelijke moord-eskaders heeft geleid, maar tot zijn verdedi ging aangevoerd dat hij niet 'wist dat 'het allemaal joden waren". Zijn supe rieur had volgens hem gezegd, dat de honderd ter dood veroordeelden in een sDeciaal geval schuldig bevonden waren aan plunderingen of aan het oezit van vuurwapens. Hijzelf zou zich altijd gekeerd hebben tegen de poli tiek van de joden-verdelgihc. Maar hij kon er verder ook niets aan doen. Hij gehoorzaamde toch immers slechts uitgevaardigde bevelen? In West-Berlijn is het proces begon nen tegen de voormalige generaal- majoor van de SS. Karl Werner Best, één van de oprichters van de Gestapo, die ervan beschuldigd wordt zeker 8.720 Polen te hebben vermoord. Best, die van 1942 tot het eind van de oorlog gouverneur van Hitler in De nemarken was, werd in maart 1969 in zijn huis in Muehlheim gearresteerd. Hij was toen juridisch adviseur van een grote industriële onderneming. Hij wordt ervan beschuldigd samen met Hitier. Goering. Himmler. Muel ler en anderen de veiligheidspolitie in oen instrument te hebben veranderd dat het de nazi's mogelijk maakte hun misdadige plannen ,ten uitvoer te brengen. Best werd in 1948 in Dene marken wegens oorlogsmisdaden ter dood veroordeeld Het vonnis werd daarna in vijf jaar gevangenisstraf omgezet, vervolgens in twaalf jaar nadat het woedende Deense publiek een nieuwe gerechtelijke procedure had geëist. Maar hij werd in 1951 bij algemene amnestie al weer vrijgelaten eri toen onder grote opwinding in Denemarken over de grens gezet. Vï Zo zou men volgens de Parijse coiffeur Maurice Franck het kapsel in lentezomer 1972 kunnen dragen. Deze plateau-schoen (hak 9.5 cm) is uitgevoerd in patch-work: stukjes aan eengenaaid kalfsleer van verschillende kleur. In dit geval oranje, lichtbruin en donkerbruin. Frans 'kickers.Kickers zijn die. op basketball- schoenen geïnspireerde canvas-schoentjes. De herenschoenen zullen dit voorjaar een stoer karakter dragen: zware, ronde leestvormen. Door de zwaarte ervan zullen de mannen viaar het lijkt, ook wat minder gemakkelijk uil de voeten kunnen. LONDEN De Russische schrijver Anatoli Koeznetsow, die sinds twee jaar in Engeland woont na uit zijn vaderland te zijn overgelopen, is van oordeel dal de radiostations Free Eu rope en radio liberty absoluut moeten blijven bestaan. Het opheffen ervan, waarschuwde hij vandaag in een brief aan de Times, zou één van de grootste politieke fouten zijn. De twee zenders, die uitzenden naar de Sowjet-Unie en de andere landen van Oost-Europa, werden door de Amerikaanse senator William Ful- bright laatst beschreven als overblijf selen uit de tijd van de koude oorlog, die maar moesten verdwijnen. Maar Koeznetsow schrijft: Ik. als Sowjet- schrijver heb zoals vele andere intel lectuelen uit de Sowjel-Unie. vele jaren lang de waarheid slechts uit een bron vernomen. Die bron werd ge vormd door radio-uitzendingen uit het buitenland Die vertelden ons de waarheid en gaven ons hoop. Een goede transistor-radio is het waarde volste bezit van iedereen in de Sow jet-Unie die nadenkt. Als het plan van Fulbright doorgaat, dan is hier mee één van de grootste wensen van de KGB (de geheime politie in de Sowjet-Unie) vervuld, aldus Koeznet sow. De schrijver is in het wésten het meest bekend geworden door zijn ro man Babi Yar over het afslachten van de Oekraïnse joden in een ravijn bij Kiew. Sinds hij in het westen woont noemt Koeznetsow zichzelf A. Anatoli. Volgens dat ontwerp zou abortus pro- vocatus alleen mogelijk zijn na de toestemming van de rechter en die rechter wordt in zijn beslissingsbe voegdheid nog beperkt doordat hij zijn toestemming niet mag baseren op zeven argumenten die in het ontwerp opgesomd zijn. In het Nederlands Juristenblad (waar over het voorstel dat de rechter zijn van hij ook redactielid is) schrijft mr. Langemeijer 'diep geschokt' te zijn toestemming niet verlenen mag op grond van de te verwachten gebreken in de lichamelijke of geestelijke ge zondheidstoestand van het kind. Uit de toelichting blijkt dat in het voor stel ook gedacht is aan een 'softenon- baby'. schrijft de procureur-generaal. n ej nie ater 1 zij i.tJ door R. N. DEGENS De grootste hausse in de belangstelling voor Indiase (sitar-) muziek is, wat Nederland betreft, wel voorbij. Enkele jaren geleden ver schenen grammofoonopnamen van befaamde Indiase musici met de regelmaat van een klok. Ravi Shankar is voor ons land een der eers ten geweest die ook in de concertzaal de zinderendneuzelende klank van de sitar in het soms opwindend rappe vraag- en antwoordspel met de tabla (handbespeelde trom) grote populariteit bezorgde Grammofoonplaten van Shankar. waar op hij zelfs in combinatie met Yedhu- di Menuhin te horen was, zijn altijd grif gekocht door de liefhebbers van het genre. Nu is er een plaat uitgeko men (EMI ASD 2752) met een 'Con certo for sitar and orchestra' gecom poneerd door Ravi Shankar en door hem vertolkt met het London Symphony Orchestra o I.v. André Pre- vin. Het vierdelige stuk is (uiteraard) gebaseerd op vipj- "crschillende Ra- ga's, de overgeleverde klassieke melo diepatronen waarop de Indiase musici improviseren. Shankar deed ongeveer drie maanden over de compositie van dit Concerto, dat voor het eerst werd uitgevoerd op 28 januari 1971 in de Royal Festival Hall in Londen met hetzelfde i rkest en dezelfde dirigent die ook aan deze grammofoonopname meewerkten. Met dit Concerto heeft Shankar een nieuwe poging gedaan de Indiase mu ziek grotere bekendheid in het westen te geven: hij deed dat ook al door middel van zijn cursussen aan diverse Amerikaanse universiteiten en Engel se muziek instituten, en. zeer effec tief, met zijn talloze recitals. Hel is de vraag of Shankar met de meng vorm waarin zijn Concerto for sitar and orchestra is geschreven, de zaak van de Indiase muziek een dienst heeft bewezen. Afgezien van dc vaak treffende klankeffecten die hij met bijvoorbeeld het samengaan van sitar en harp (die hier de tanpura ver vangt) bereikt, blijkt hier dat een westers symfonie orkest toch niet het ideale ensemble is voor het vertolken van Indiase muziek. Ook al is die door een expert als Shakar voor zo'n ensemble 'vertaald'. Trompetten en trombones zijn uil de instrumentatie weggelaten, omdat deze volgens Shan kar niet bij het karakter van de Indiase muziek passen. Wat niet ver hindert dat in het laatste deel (geba seerd op een avond-Raga) het is een hups ritme eenstemmig spelende or kest (de Indiase muziek kent geen 'harmonie' volgens onze begrippen) de indruk wekt dat iemand met één vinger een Hongaarse dans van Brahms op de piano aan het spelen is. Het maakt een onbeholpen, in-comple- te indruk, en het doet ook in de andere onderdelen hel orkest aandeel als overbodig ervaren; als een weinig zinvolle, overbodige concessie aan een veronderstelde westerse smaak. Inte ressant en boeiend blijft gelukkig l.et grote aandeel van Shankars sitarspel, waarvan men helemaal kan genieten wanneer het niet wordt gehinderd door de invuloefeningen van het Lon don Symphony Orchestra, hoewel cat onder Previn echt wel zijn best doel. an een verslaggever DEN HAAG De procureur-generaal bij de Hoge Raad mr. G. E. Langemeijer, heeft fel gereageerd op het ontwerp voor een wets voorstel over abortus, dat opgesteld (en aan de Tweede Kamerle den toegestuurdis door de Nijmeegse hoogleraar mr. A. A M. Stray eken. DEN HAAG Vandaag zou de Twee de Kamer zich uitspreken over het plan van de regering om de drie oorlogsmisdadigers, die in Breda ge vangen zitten, gratie te doen verlenen en vrij te laten. Het debat, dut geheel via de radio en televisie is te volgen mondt uit in de stemming over een motie. Aan de vooravond van het debat was de verwachting, dal onge veer een gelijk aantal kamerleden zich 'voor' en 'tegen' de vrijlating zou uitspreken. Mogelijk is een kleine meerderheid legen het voornemen van de regering. Het 'voor' en 'tegen' over deze bewo gen affaire verdeelt niet alleen de Tueede Kamer, maar ook de fracties. In een aantal gevallen vertolkt de woordvoerder van een fractie ook het standpunt van de minderheid. Maar bij de PvdA en D'66 bestond de behoefte, dat voor- en tegenstanders zich in het debat lieten horen. Belangrijk voor de definitieve stand puntbepaling (vooral de laatste week zijn tal van Kamerleden gaan twijfe len) werd het antwoord van minister Van Agt, van justitie geacht. Het zou niet de eerste keer zijn, dat door een overtuigende verdediging de regering in spannende kwesties een voor haar gunstige meerderheid wist te berei ken. Maar of in deze nare affaire nog nieuwe argumenten kunnen worden aangedragen Moeilijk De uitspraak van de Tweede Kamer ts niet bindend voor de regering. Pre mier Biesheuvel ziet deze vergadering dan ook als een 'hoorzitting' van de regering. De mening van de Kamer zal zeer belangrijk zijn voor de uitein delijke beslissing van de regering. Deze beslissing zal voor de regering moeilijker zijn naarmate een grotere meerderheid zich 'tegen' uitspreekt. Dan is het probleem levensgroot voor minister Van Agt of hij het unaniem advies van ons hoogste rechtscollege, de Hoge Raad, tot vrijlating belangrij ker vindt, dan de uitspraak van de volksvertegenwoordiging. Het niet op volgen van een advies van de Hoge Raad moet voor een minister van justitie een zware dobber zijn! Minister-president Biesheuvel zal mi nister Van Agt morele steun verlenen door bij het debat aanwezig te zijn. Mi nister Van Agt kan tussen hete vuren geraken. Legt hij de uitspraak van de Tweede Kamer naast zich neer, dan zal de verhouding tussen het kabinet- Biesheuvel en de Tweede Kamer gro te schade ondervinden. Mogelijk is ook, dat na de daad van vrijlating, van 'links' een motie van afkeuring op tafel wordt gelegd. Het Binnenhof heeft vorige week don derdag tijdens de hoorzitting veel te verwerken gehad. Het was een genera le repetitie van het drama van van daag, dat niet wordt opgevoerd, maar felle werkelijkheid is. CRM-beleid In de schaduw van dit debat zou de Eerste Kamer aan de overzijde van het Binnenhof het antwoord van mi nister Engels van CRM over zijn beleid aanhoren. Ook het gemeente fonds staat op de agenda. Morgen stelt D'66-er Imkamp in de Tweede Kamer vragen over hel moge lijke besluit van de Belgische rege ring bij Temaayen eren over de grens een olieraffinaderij toe te staan. Verder wordt er gestemd over gaswin ning op het Pirolavlak in Schoorl (de moties van dr Terlouw (D'66) zullen wel worden aangenomen) en komt dc uit het jaar 1968 daterende wetsont- Werkelijkheid 'Wanneer ouders de onafwijsbare ge wetensplicht voelen, hoe ook gefun deerd om dit zo uiterst zware leed over hun kind en daarmee ook over henzelf te laten komen, dan kan ik daar eerbied voor hebben, al vind ik het huiveringwekkend. Maar zeker kan de gewetensplicht om in een dergelijk geval de zwangerschap wel te verstoren even ernstig overwogen, even diep gevoeld, evenzeer als onaf wijsbaar beleefd zijn', aldus mr. Lan gemeijer. 'Wettelijk beletten daarnaar te handelen betekent gewetensdwang, zoals ik mij die nauwelijks erger kan voorstellen'. Ook verder is er veel tegen het voor stel in te brengen, schrijft mr. Lange meijer. Hij vraag zich af wat de voorstellers beogen, want kans op aanneming door het parlement heeft het ontwerp volgens hem niet Het is 'omderwille van het saamhorig heidsgevoel onder ons vol geboden vooralsnog aan te nemen dat zij deze keer niemand anders dan zichzelf ver tegenwoordigen'. aldus mr. Lange meijer. Vanavond zou al veel duidelijk zijn. Nederland volgt het adembenemend- ste parlementaire gebeuren sinds ja ren. Veertien dagen geleden waren de meeste kaarten van de tribune voor genodigden al uitgegeven. Da- meegroepen van de ARP zorgen voor de sterkste vertegenwoordiging, ge volgd door de aanhangers van de KVP en CPN. Bijvalsbetuigingen of blijken van afkeuring, zoals die vorige week tijdens de hoorzitting werden geuit, zijw in een plenaire vergade ring van de Tweede Kamer niet toege staan. werp over de vaarplicht. in geval van oorlog aan de orde. De donderdag in de Tweede Kamer ts gereserveerd voor twee commissiever gaderingen: het beleid voor het mid den- en kleinbedrijf komt uitvoerig aan de orde in een openbare commis sievergadering, de onderwijscommissie bespreekt in een openbare vergade ring de problemen van wat in het jargon wordt genoemd 'postsecundair onderwijs'. Arjos eri GPV Vrijdag en zaterdag verplaatst de poli tiek zich naar Utrecht. De Arjos dis cussieert xwijdagavond over de 'onvre de en onrust in de ontwikkelingslan den'. Zaterdagmiddag spreken de Ar- jossers de kamerleden en minister van de ARP, die in het kort deze vraag moeten beantivoorden: 'Wat is voor u als ARP-Kamerlid-bewindsman, op uw terrein in de praktijk christe lijke politiek? In het Jaarbeurscongrescentrum komt het GPV bijeen om te beslissen over de verdere samenwerking met het N.E.V. Het ziet er niet naar uit. dat de afgevaardigden van de kiesvereni gingen de voorstellen kritiekloos zul len accepteren. In Amsterdam houdt de Wiardi Beck- manstichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA, zaterdag een conferentie met onder meer Mansholt, Tinbergen en Den Uyl als sprekers. Onderwerp: 'Maatschappelijke ontwik keling. politieke besturing en per soonlijke vrijheid'. MIDDELBURG De recherche in Middelburg is verontwaardigd over 'de onverantwoordelijke manier' van geld transport, zoals die overal in het land nog steeds plaatsvindt. 'Het wordt tijd dat de banken niet alleen hun geld veilig stellen, maar ook het leven van hun banklopers', zo verklaarde giste ren rechercheur E. C. Priester, die be last is met het onderzoek naar de over val op twee banklopers op 21 februari in Middelburg. door R. N. Degens AMSTERDAM Polo de Haas maakte maandagavond in de Am sterdamse 'Suite' de avond, wat mij betreft, helemaal goed met zijn niet al te geestig getitelde stuk 'Pinoa' voor solopiano. Hij speelde dat bijna aan het eind van een programma met bijna uitsluitend nieuwe Nederlandse werken, kersvers van de schrijftafel, dat hij uitvoerde samen met de basklarinettist Harry Sparnaay met wie hij het duo 'Fusion Moderne' vormt. UTRECHT Als het accent wordt verlegd van de groei van de welvaart naar het welzijn, zal dat ook voor de land- en tuinbouw ingrijpende gevol gen hebben. Dit voorspelde drs. R. Zijlstra, voor zitter van de drie Centrale Landbouw organisaties. gisteren in Utrecht bij dc opening van de studiedagen van het instituut voor veevoeding. Drs. Zijl stra bond de land- en tuinbouwers op het hart aandacht te besteden aan de kwaliteit van hun produkten, omdat de consumenten steeds meer op de kwaliteit van hun voedsel gaan letten. 'Op dit punt kunnen we niet zorgvul dig genoeg zijn. Miljoenen gezinnen in binnen- en buitenland hebben da gelijks Nederlandse agrarische pro dukten op hun bord. Het in opspraak komen van die produkten kan grote schade veroorzaken', waarschuwde drs. Zijlstra. Ravi Shankar concessie En dan nog: De stichting Muziekkring de Am- steidamsc Cantorij geeft op zondag 5 maart om 20.15 uur in de Waalse Kerk aan de O.Z. Achterburgwal te Amsterdam een uitvoering van 'Mem bra Jesu nostri' van Buxtehude, en van de cantate 'Himmelkönig sei will- kommen' van J. S. Bach, o.l.v. Louis Mol. De uitvoering van de Matthaeus Passion in Naarden onder Charles de Wolff (op 30 maart, 31 maart en 1 april) zal niet op de TV worden uitgezonden. Een bijzonder recital wordt vrij dag 10 maart (20.15 uur) in het Rotterdams Conservatorium gegeven door de vermaarde accordeonspeler Mogens Ellegaard met een programma dat nagenoeg geheel uit werken be staat die speciaal voor hem zijn ge schreven. Eigen groep Piet Souer DEN HAAG Gitarist Piet Souer, jarenlang begeleider van de Neder landse zangeres Lenny Kuhr, heeft een eigen groep opgericht, die 'Triple Track' is genoemd. Piet Souer, die ook zingt en piano speelt, werkt er in samen met Steven Stapel, bas. en Jitze Kopinga. gitaar-zang-fluit. Althans onder die naam traden zij voor een klein, maar als altijd select, publiek op in De Suite. Harry Spar naay had de hele avond nogal verve lende muziek uit zijn klarinet moeten blazen, wat hij voortreffelijk deed. want hij is een technisch uitermate be kwaam klarinetspeler die voor de dol ste dingen niet terug behoeft te schrik ken. Op bevel, of voorzover het om gedeeltelijk improvisatorische stukken ging: op suggestie, van Rob du Bois, Theo Loevendie, Anestis Logothetis, David Porcelijn en Paul van Veelen haalde hij uit zijn basklarinet met of /onder mondstuk de meest wonderlijke klanken, al dan niet in samenspel met een vooraf ingespeelde geluidsband, waardoor het dan leek alsor er vijf klarinetten (in Fusion van Logothetis) of hvee klarinetten en 2 piano's (in 1000 Frames van Porcelijn) bespeeld werden. Allemaal zo ongeveer volgens hetzelfde gangbare recept met veel clusters en kreterige plofklanken. Met tot besluit een soort avant-gardistische smartlap van Paul van Veelen getiteld 'Hartepijn'. Maar Polo de Haas stal de show met zijn pianostuk, dat nog onvermoede mogelijkheden in de onorthodoxe be speling van een concertvleugel open baarde. Het bewerken van zo'n instru ment van binnen en van buiten met divers vleugel-vreemde attributen is al vaker vertoond. Maar De Haas heeft nog verrassende nieuwe dingen be dacht: heeft althans heel nieuwe effec ten weten te bereiken met een ket tinkje op de snaren wat een klavecim bel-nagalm veroorzaakt, en met tot slot een bekken op de snaren waar mee een onbeschrijfelijk effect wordt bereikt. Het was trouwens een stuk dat ook in de opbouw, met een archaïse rend soort ritornel, van geest getuigde. Een stuk muzikaal theater dat ook wel in de entr'act bij Tuschinsky succes zou nebben. Het was een bevrijdend onderdeel van een avond dood-serieuze nieuwe muziek. BREDA De 24-jarige D. M. en de 17-jarige H. B., beiden uit Breda, zijn in de nacht van zondag op maandag aangehouden in de Profimarkt in Bre da. Zij hadden een tas met gouden armbanden en horloges ter waarde van 7.500 gulden bij zich. De politie was door middel van een 'stil alarm' (verbinding met politie bureau) op de hoogte gebracht van hun aanwezigheid. Zij waren binnenge komen door een ruit in het dak te ver nielen. DEN HAAG Het bezoek van presi dent Nixon aan China heeft een ge heel nieuw politiek klimaat geschapen en vormt een belangrijke bijdrage tot de vreedzame oplossing van bestaande conflicten. Dil heeft een woord voerder van bet ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag ver klaard. De tekst van de verklaring luidt: 'De Nederlandse regering heeft met veel belangstelling kennis genomen van het communiqué, uitgegeven na het bezoek van president Nixon aan Pe king. De resultaten van dit bezoek dienen nog nader te worden bestu deerd, doch reeds kan worden ge steld, dat de in zulk een hartelijke sfeer verlopen toenadering tussen de Verenigde Staten en de Chinese Volksrepubliek tussen beide landen een geheel nieuw politiek klimaat heeft geschapen en positief moet wor den beoordeeld als een belangrijke bijdrage tot normalisatie en stabilisa tie van de verhoudingen in het Verre Oosten en tot een vreedzame oplos sing van bestaande conflicten'. MEPPEL In Meppel is in het afge lopen weekeinde ingebroken bij juwe lier Daverschot. De dieven verwijder den met een tang de aluminium rol gordijnen en haalden met een glas snijder de ruit uit de etalage. Ze ont vreemdden voor ongeveer 11.000 gul den aan sieraden. Van de daders ont breekt elk spoor

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5