Arie Groene velt: het ging om méér dan centen alleen Milieubeheersing niet onbetaalbaar ONGEWONE PROCEDURE BIJ GRATIEVERLENING NS neemt geen personeel boven de 30 meer aan Drie andere bedrijven weren koffie van Angola Minister: pensions vallen niet onder huur liberalisatie „De havik binnen de vakbeweging wil conflicten niet verdoezelen S. Oosterbeek naar Ned. zendingsraad Poeriemfeest on Binnenhof Politie pakt telefoon piraten De Tijd naar NDU ZATERDAG 26 FEBRUARI 1972 Door Huub Elzerman AMSTERDAM „Ik kwam gisteren ergens in een villa-wijk een café-restaurant binnen en daar zat een aantal keurig gekapte en voortreffelijk geklede dames te bridgen. Het was alsof ik een onbe scheiden blik wierp in een wereld waar de arbeider geen weet van heeft. Het eerste wat me te binnenschoot was: Dit zijn geen vrouwen van stakers". Aan het woord is Arie Groene velt, 45 jaar, voorzitter van de Industriebond NVV, sinds kort ook bekend als „de havik binnen de vakbeweging". We praten over de polarisatie en over de klassen strijd, die volgens hem zal blijven bestaan zolang er tegenstellingen zijn. :n Groenevelt is soms hoog geprezen, maar vooral de laatste weken ook diep verguisd: Hij heeft een miljoe- nen verslindende staking georgani seerd, die hij van de rechter niet 2 mocht uitvoeren. Maar de metaalar beiders hadden kennelijk geen sta kingsleider nodig. Tot ontsteltenis van de werkgevers hadden ze aan Groenevelts uitroep „Tot op de barri- caden" genoeg. Van Groenevelt is gezegd dat hij 36 i mille verdient, een Ford 1600 L rijdt, geen eigen huis heeft, een onderkoelde kille figuur is, dat hij keihard Ameri kaans is. Zelf zegt hij dat hij voor die 36 mille 15 uur per dag werkt, zijn privé-kilometers zelf betaalt, een to renhoge hypotheek moet aflossen en dat de Nederlandse journalistiek nog op veel punten te kort schiet. In de eerste plaats wanneer het er om gaat een conflict zakelijk te verslaan. Publiciteit we hier weinig moeite mee. maar bij de houding van het CNV en het NKV wil ik een groot vraagteken zetten. Hier kan een breuklijn tussen de centrales lopen". Het conflict is er nu, maar de inzet is niet het arbeiders- zelfbestuur. Vergissing" 'er"i Groenevelt: „De publiciteit was zwaar overdreven, te veel op de per soon toegespitst. Ik vertegenwoordig een bond en het is volstrekt onmoge lijk, dat ik een eigen beleid zou kun nen voeren. Een achtingswaardig as:journalist als Laurens ten Cate, die overigens nooit onze persconferentie Jheeft bezocht, beschrijft mij als een i„kille kikker", anderen hebben het ;in.i°ver „onderkoeld", „emotieloos" en sa.„keihard". Dit soort beschrijvingen a ttblijft hangen, ze gaan een eigen leven leiden. Nu kan het best waar zijn dat ik üidrfceihard ben, maar dat ben ik dan •kaïomdat ik me gesteund voel door de bondsleden. Ik heb gedaan wat er al achttien jaar van mij verwacht Wordt: ik heb een beleid uitgevoerd. Geen enkele vakbondsbestuurder zou 'eesfcich anders kunnen dragen. U zei een paar maanden geleden in np Groene: „We willen wel naar vor men van arbeiderszelfbestuur, uiter- aard aangepast aan onze eigen situa- jie, streven. Binnen het NVV hebben 55 „U vergist zich. Er is in de kranten wel steeds gesuggereerd, dat het al leen maar om een paar rottige centen ging, maar onze eisen op het vlak van de democratisering van de onderne ming liepen als rode draden door het conflict heen. Al tien jaar beijveren we ons voor het bedrijvenwerk en we kunnen op het ogenblik beschikken over zo'n driehonderd bedrijfscon- tactmannen, de confessionele bonden hebben er misschien vijftig. Ons is verweten dat we op een gegeven mo ment uit het overleg zijn gestapt, om dat we onze achterban wilden raad plegen. Maar dat is juist het punt: als je de democratie in de bedrijven en in de bonden wilt hebben, dan zul je de achterban wel moeten raadplegen. Het verwijt dat we te hard voor te weinig hebben gevochten, ben ik in de pers en bij de confessionele bon den tegengekomen. Dat we 1200 gul den vakantiegeld wilden hebben vond je overal terug, maar dat we ook im materiële eisen hebben, was kenne lijk niet spectaculair genoeg. Of die journalisten hebben er niets van be grepen of ze wilden het niet in de krant zetten, en daar zijn ze natuur lijk vrij in. Ik wil nu nog eens duide lijk zeggen dat onze immateriële eisen een breukpunt zullen zijn voor de CAO 1973; we willen meer zeggen schap voor de vakbondsleden in de onderneming en we wensen een om schrijving van het sociaal beleid van de onderneming, inclusief inspraak op dat beleid door de werknemers. De confessionele bonden kunnen nog zo triomfantelijk doen over wat er bereikt i.3: al het water van de zee wast niet af dat. zij tijdens de onder handelingen te snel door de wind zijn De procedure die thans gevolgd wordt bij de eventuele gratiëring van de drie van Breda is onge bruikelijk. Hoe gaat het doorgaans? Aan artikel 77 van de grondwet ontleent de koning, dat wil zeggen de verantwoordelijke minister van justitie, het recht van gratie. Zoals voor al het ministerieel handelen kan de ministerieel handelen kan de minister in het parlement ter verantwoording worden geroepen, voor het gebruik dat hij van dit recht maakt. In hetzelfde artikel 77 wordt de amnestie genoemd; deze is een be voegdheid van de wetgever, dus van het parlement en de minis- ter(s) samen. Het verschil tussen gratie en amnestie ligt dus onder meer in de verantwoordelijkheid ervoor: voor de gratie bij de mi nister, gratie gaat bij Koninklijk Besluit; voor de amnestie bij de Staten Generaal èn de minis- ter(s) samen; amnestie gaat bij de wet. Dit is het formele verschil. Het materiële verschil is dat gratie in principe een individuele kwestie is, amnestie een collec tieve. In Nederland is van de am nestie sporadische gebruik ge maakt, en dan nog voorwaarde lijk; wie zich voor 1 augustus 1914 schuldig had gemaakt aan desertie, maar zich alsnog bij de krijgsmacht meldde bleef onver- volgd of onbestraft. Gratie daarentegen vindt veel vuldig toepassing als individuele correctie op een straf; er kan ont heffing, verzachting en/of ver wisseling van sanctie, die wordt ten uitvoer gelegd, door plaats vinden. Hoewel niet onbetwist, pleegt het ministerie van justitie de gra tie niet alleen onvoorwaardelijk, maar ook voorwaardelijk te ver lenen. Aanvankelijk was de voor waarde meestal dat men bij het omzetten van de vrijheidsstraf in een geldboete, deze boete binnen een vastgestelde termijn betaalde. Van latere voorwaarden kan ge noemd worden dat de gegratiëer- de een bureau voor alcoholisme consulteerde. Ook collectief Bijzonder problematisch is de gratie niet, als hij beperkt ge bruikt wordt voor het gladstrijken van juridische rimpels of als verdiende gunst. Maar vaak be treft de gratie ook collectieve ge vallen, de zogenaamde staatsblad- graties, zoals in 1919 voor mili tairen die tijdens hun mobilisatie bepaalde delicten hadden begaan. En in 1923 voor smokkelaars. Zo zijn er ook staatsbladgraties in 19*6, ter gelegenheid van de be vrijdingsfeesten en in 1948 ter gelegenheid van het 50-jarig re geringsjubileum van koningin Wilhelmina. Niet collectief, maar wel veel vuldig en ook hierdoor proble matisch waren de graties van po- lieke delinquenten. Met een be paalde gratiepraktijk kan door de rechter wel eens bij het opleggen van een straf rekening gehouden worden. Een ander complicatie is de steevaste gratiëring (op jaren stellen) van tot levenslange ge vangenisstraf veroordeelden. Bij de drie van Breda is in zoverre de juridische situatie iets anders dan bij 'normale' levenslang gestraf ten, dat hier levenslang is ont staan uit gratiëring van een doodstraf .Maar dit hoeft tweede gratiëring niet in de weg te staan. In het jongste verleden is een poging gedaan om de praktijk van 'op jaren stellen' een wette lijke basis te geven. Besluit De procedure bij de individuele gratieverlening ligt vast in het verouderd geachte Gratiebesluit. Als een gratieverzoek bij het mi nisterie van justitie wordt inge diend, wordt dit doorgestuurd naar de rechter die het vonnis heeft gewezen. Als deze rechter (het college niet de persoon) niet meer bestaat, treedt daarvoor in de plaats de rechter die de rechts macht heeft overgenomen, zoals de Hoge Raad van de bijzondere raad van cassatie. De rechter vraagt aan de officier van justitie een rapport. Hierin moeten alle personalia van de ver oordeelde staan en verder alle ge- gegevens die relevant kunnen zijn bij de beoordeling van het ver zoek, bijvoorbeeld het gedrag van de veroordeelde 'zowel voor als na zijn veroordeling'. Na ontvangst van het rapport brengt de rechter zijn advies uit, waarin ondermeer staat 'een be knopte ontwikkeling van de gron den, die voor of tegen het ver lenen van gratie pleiten met acht- geving voor zoveel nodig op de door of ten behoeve van de ver oordeelde aangevoerde redenen van verschoning*. Alle stukken gaan naar het ministerie van jus titie, waar de beslissing wordt ge nomen. Maar wegens 'de bijzon dere aard van het feit' is het ook mogelijk dat eerst nog een ander ministerie wordt geraadpleegd: er kan dan een gezamenlijk besluit komen, of niet. Zoals al vermeld, draagt de minister voor het be sluit tot gratieverlening de poii- tieke verantwoordelijkheid. Het afwijkende van de procedure die nu wordt gevolgd ten aanzien van de drie van Breda is dat in plaats van verantwoording-achteraf in het parlement raadpleging van het parlement (of doorslaggevend ad vies?) vooral (en verantwoording achteraf) plaatsvindt. Geen over bodige gang van zaken bij deze 'collectieve) gratieverlenig. Van onze Redacteur wetenschappen WAGENINGEN De milieuverontreiniging is op te lossen en die oplossingen zijn niet onbetaalbaar. Dat er tot nog toe betrekkelijk weinig is gebeurd komt door een achterblijven van het rechtsgevoel bij de technische werkelijkheid, en daarmee samenhangend een ach terblijven van de wetgeving en het controleapparaat. AMSTERDAM De Nederlandse Jendingsraad heeft per 1 augustus de leer S Oosterbeek te Haarlem be- ioemd tot onderwijssecretaris. Hij lolgt drs. C. Plomp op. I De heer S. Oosterbeek is adjunct- lirecteur van de christelijke pe- lagogische academie te Amsterdam, foor de NZR, de overkoepelende in- lantie van de zendinzsorganisaties ran de meeste protestantse kerken in Ijns land. zal hij ten dienst staan van Plen, die in het onderwijs aandacht Ivillen geven aan het werk van kerk zending overzee. gegaan." Voorziet u op de langere termijn een breuk met de confessionele bon den? „Ik neem aan dat we binnenkort weer rondom de tafel zullen zitten. Maar of het nu gewaardeerd wordt of niet, er is een mentaliteitsverschil aan het licht gekomen en dat menta liteitsverschil sluit nieuwe conflicten niet uit! En al vind ik dat je geen conflicten moet creëren, het heeft ook geen zin om ze te verdoezelen." U hebt gezegd dat de confessionele bonden eigenlijk overbodig zijn. „Dat heeft Kloos altijd gezegd. Hij wilde hun bestaan wel erkennen, maar hij zag de zin van de confessio nele organisatie niet in. Ik zpu ook wel eens willen weten waarom het Nederlandse volk is gestraft met zo'n gedeelde vakbeweging. Het is bijna onmogelijk aan buitenlanders uit te leggen waarom we hier nog steeds gescheiden optrekken. U ziet de vakcentrales op korte ter mijn nog geen federatie vormen. „Misschien op de hele lange ter mijn, soms denk ik dat we nog gene raties vakbondsbestuurders zullen moeten verslijten voordat het zover is. Je kunt het woord federatie of samenwerking niet laten vallen of Lanser begint onmiddellijk over „het eigen gezicht van de confessionele vakbeweging". Tijdens de onderhan delingen over de metaal-CAO stelde ik op een gegeven moment voor een gezamenlijke kadervergadering te houden. De voorzitter van de christe lijke metaal'bedrijfsbond, Cor van Dijk, zei onmiddellijk: „Dat krijg ik er in ons huis nooit door". St. Eloy wilde toen ook niet Ik begrijp dat niet, we gingen een moeilijke tijd te gemoet, we spraken over dezelfde CAO, over dezelfde acties. Op zo'n moment word ik triest. Dan geloof ik helemaal niet meer in een federatie, hoe hard die ook nodig is. De samen werking zal wel beperkt blijven tot een wetenschappelijk onderzoek of zoiets. Maar samen in één gebouw, met één secretariaat samen één vuist maken....kostenbesparend en wel? Dat kan nog lang duren." Prof. W. Albeda heeft vorige week in Trouw gezegd, dat hij niet gelooft dat de Industriebond NVV uit is op polarisatie. Een andere uit spraak van hem was dat de maat schappij-kritische houding van de In dustriebond NVV nog moet blijken. „Op ons congres hebben we resolu ties aangenomen, waarin staat dat we zullen streven naar een gedemocrati seerde samenleving, inclusief vormen van het arbeiderszelfbestuur. Dat klinkt vaag, omdat we het model van een ideale maatschappij niet in ons hoofd hebben. We zullen zoekend en tastend de weg moeten vinden naar een andere, een betere samenleving. Het zal inderdaad nog moeten blijken of we het waar kunnen maken, maar ik durf te zeggen dat we in ieder geval proberen onze opdracht uit te voeren." Wilt u zich evenals de maat schappij-kritische vakbondsbestuur ders anti-kapitalistisch opstellen? „De maatschappij-kritische vak bondsbestuurders hebben iets ver woord wat bij ons al lang leeft. Toen ze ons om een reactie vroegen, heb ben we ze onze congresresoluties ge stuurd. Anti-kapitalistisch, jawel, maar ik zie niets in holle frasen over onteigening van het particuliere bezit, nationalisatie en over de produktie- middelen, die in handen van de ge meenschap thuishoren. Dit soort kre ten heeft zestig jaar in onze statuten gestaan, maar de ervaringen in het buitenland leren, dat het weinig zin heeft. In Engeland is er bijvoorbeeld met duur gemeenschapsgeld genatio naliseerd, maar de eerst volgende conservatieve regering maakte alles weer ongedaan. Er hoeft in zulke si tuaties maar even een regering te ko men met een andere politieke kleur of alles staat weer op losse schroeven. Daarom stellen wij ons in tegenstel ling tot de vakcentrales politiek op. We steunen het progressieve blok." Volgens Vrij Nederland komt u de eer toe de klassenstrijd een nieuw leven in te hebben geblazen. „Misschien is dat zo. Ik vraag me af of de klassenstrijd ooit weg is ge weest. Na de oorlog hebben we elkaar een harmonische samenleving be loofd, maar harmonie tussen werkge vers en werknemers is er nooit geko men. Kijk maar hoe sommige werk gevers met hun ondernemingsraad manipuleren. We hadden prachtige ideeën over het verdelen van de koek. maar er waren al gauw een paar ras-kapitalisten, die zagen dat er wat te verdienen viel. Die probeer den ondanks de harmonie toch een groter deel van de koek te pakken. Ik ben geen voorstander van de klassen strijd, maar je hoeft niet te doen als of er geen klassen bestaan. Misschien bladdert het laagje vernis dat we over de klassenstrijd hebben gesmeerd nu een beetje af. Uiteindelijk zullen ook de confessionele tonden niet kunnen ontkennen dat er mensen zijn die weigeren toe te geven dat een goed kope arbeiderswoning belangrijker is dan een tweede woning aan het Veerse Meer. Die mensen zijn er. An derzijds ben ik het met Ter Heide eens dat de vakbeweging niet dienst baar moet worden gemaakt aan de communistische ideologie. We streven niet naar de totalitaire volksdemocra tie, we streven naar een sociaal de mocratie waar gelijkberechtigheid en vrijheid heerst." Inmiddels is Groenevelt's naaste medewerker Wim Wamsteker binnen gekomen. Hij vertelt dat de laatste stakers bij Gusto en Verolme het werk hebben hervat. „Mooi." zegt Arie Groenevelt zacht, ..dan kunnen we allemaal weer aan het werk. Ik heb nog weken correspondentie lig gen." Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen zullen voortaan geen personeelsleden aanstellen die ouder dan dertig jaar zijn. Slechts in incidentele gevallen (waartoe met name de hogere functiona rissen zullen behoren) zal daar op een uitzondering worden ge maakt. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Udink (volkshuisvesting) is van mening dat panden, die in gedeelten verhuurd worden als kamerverhuurbedrijf of als pension bijvoorbeeld niet vallen onder het huurliberalisatiebe- sluit. De minister antwoordt dit op vragen van de PvdA-Tweede Kamer leden Van den Doel en Van Lier. Aanleiding tot deze vragen was het vonnis van de Haagse kantonrechter, waarin in gedeelten verhuurde pan den werden aangemerkt als wèl val lend onder het liberalisatiebesluit. De minister zegt het niet met de kanton rechter eens te zijn. Wanneer de mening van de kan tonrechter op grote schaal zou wor den nagevolgd, aldus de minister, zou dat voor veel kamerbewoners beteke nen dat zij op straat kunnen worden gezet. De minister zegt niet te gelo ven dat het zo'n vaart zal lopen Van een onzer medewerkers AMSTERDAM Dinsdag, als de Tweede Kamer beraadslaagt over de Drie van Breda, viert het joodse volk juist het Poeriemfeest, de jaarlijkse herdenking van de in het bijbelboek Esther beschreven mislukte poging van de jodenhater Haman, om het joodse volk in het Perzische rijk uit te roeien. Dit zal aan de Kamerleden niet on gemerkt voorbijgaan. Joodse jongeren zullen 's middags op het Binnenhof de Estherrol voordragen, precies zoals dat die dag in de synagogen pleegt te gebeuren. En zoals in de synagogen de eeuwen door, zullen zij daarbij telkens als de naam Haman valt, het nodige geluid produceren. Haman is in de joodse geschiedenis de verpersoonlijking geworden van de jodenhater. Gestampt, geklepperd, op hout geslagen wordt er in de sy nagogen, iedere keer als zijn naam wordt genoemd. Het Poeriemfeest is een van de weinige joodse vreugde feesten, een soort carnaval met fop perijen en verkleedpartijen, waarbij Hamansoren (een soort gebak) wor den gegeten. Deze opvattingen verdedigde on dervoorzitter ir. E. F. Boon van de Centrale organisatie TNO gisteren voor een gezelschap ecologen in Wa- geningen. Over het rechtsgevoel: om dat ondernemingen vroeger nog wel eens onverwacht failliet gingen, met alle nare gevolgen van dien, is (ook al lang geleden) wettelijk voorgeschre ven dat ondernemingen financiële verslagen moeten maken en dat die door accountants op hun juistheid worden gecontroleerd. Des te merk waardiger is het dat ondernemingen niet verplicht zijn een verslag bij te houden en te laten controleren van wat er aan stoffen binnenkomt en in de vorm van produkten en vervui ling weer uit gaat. „Ik verwacht dat dat over een jaar of tien wèl verplicht zal zijn", zei ir. Boon. Om het milieu te kunnen beschermen moet je gewoon weten wat de indus trie doet. Meetnet „Hier zit ook een strijdpunt tussen mij en de regering. Vervuiling begint altijd met emissie, het in het milieu brengen van schadelijke stoffen. Die worden dan door lucht en water ge transporteerd en komen uiteindelijk terecht waar je er last van hebt; de hoeveelheid dóèr heet immissne. In Nederland is men geneigd overal de immissie te meten. Er worden miljoe nen uitgegeven voor een meetnet. Maar als je overal meet weet je nog steeds niet hoe en door wie er wordt vervuild. Er moet controle op de emissie komen, er moet wettelijk verplicht worden gemeten wat de vervuilingsbronnen de omgeving in sturen. Hier heerst inderdaad een leemte in het rechtsgevoel. Het is toch merkwaardig dat de industrie zonder het te zeggen vuil in lucht en water mag brengen. Een particulier mag dat niet: ik mag geen dode kat over de schutting in de tuin van mijn buurman gooien." „Afgezien van wettelijke maatrege len moet in de industrie een nieuwe, zorgvuldiger mentaliteit wakker wor den gemaakt. Dat is in Nederland al een stuk gevorderd, merk ik in mijn contacten vooral met jonge functiona rissen. Ik ben er vrij zeker van dat de industrie over tien jaar een ander De spoorwegen hebben dit besluit genomen in het kader van reorgani satie- en bezuinigingsmaatregelen. Bij de bekendmaking is over de te verwachten uitzonderingen gezegd dat het met name niet te verwachten is dat in de directie alleen mensen van onder de dertig zullen worden benoemd. De spoorwegen zeggen ook tot dit gezicht laat zien als het over milieu zaken gaat." Niet onbetaalbaar „Ophouden met vervuilen is niet onbetaalbaar. Als de industrie schoon zou werken zou dat twee miljard gul den per jaar extra kosten, dat is twee procent van ons nationaal inkomen. Dat is haalbaar. Zuivering van het rioolwater zou op nog eens een mil jard per jaar komen (en daar zit voor de helft van de zuiveringsinstallaties een derde trap bij in, die fosfaten en stikstofverbindingen verwijdert). Dat cijfer wordt tegenwoordig door de Nederlandse regering niet meer ont kend; het tempo waarin men het pro bleem denkt aan te pakken is echter nog onbevredigend. Het officiële pro gramma strekt zich uit over vijftien jaar en voorziet dan nog helemaal niet in een derde zuiveringstrap. Ook de financiële verantwoordelijkheid is niet geregeld." De stellingname hier en elders in het verhaal is uiteraard die van de heer Boon, niet die van de Centrale organisatie TNO. (Van een verslaggever) BARNEVELD Vier jongens uit Kootwijkerbroek hebben de laatste weken een aantal moeders in Barne- veld en omgeving in angst laten zit ten. Telefonisch verspreidden de jon gens berichten over ernstige ongeluk ken van zoons of dochters. Ook bood het viertal wel eens seksuele voor lichting aan. De politie kon de ongeruste ouders soms maar met moeite ervan overtui gen dat ze slachtoffers waren van een misselijke grap. In een telefooncel is het viertal tenslotte in de kraag ge grepen. bes'uit te zijn gekomen omdat de vet schillende leeftijdsgroepen niet ju'st in het bedrijf zijn vertegen woordigd. Vooral de leeftijdsgroep v^n 40 tot 50 jaar is te sterk bezet. Volgens een onlangs gehouden telling zijn ruim tienduizend van de bijna 28.000 NS-mensen tussen de veertig en de vijftig jaar. Vooral het conduc teurscorps is „vergrijsd"'. Het is niet de bedoeling van de NS werknemers te gaan ontslaan. -De verjonging zal via „natuurlijke weg" Van onze juridische medewerker Van een aantal grote vervtiilings- problemen lichtte hij toe dat ze wel degelijk zijn op te lossen, dat het al leen maar geld kost, en niet eens zo veel. De nationale aardappelmeelin- dustrie kan zijn watervervuiling van 20 miljoen inwoner-equivalenten nu terugbrengen tot vijf a zes, straks tot minder dan twee miljoen. Evenzo kan de suikerindustrie zijn vijf miljoen terugbrengen tot 0.5, „en als ze tien jaar de tijd krijgen hoeft dat niet eens tot kostenverhoging te leiden." Koeltorens Elektriciteit is ook zo'n aardig on derwerp. De inderdaad forse hoeveel heden afvalwarmte die daarbij vrij komen „moeten in Nederland blijk baar beslist het water in", aldus ir. Boon. Dat hoeft helemaal niet. De elektriciteitsproducenten merken ge woonlijk op dat natte koeltorens on aanvaardbaar zijn wegens hun onaf zienbare stoompluimen, en droge te duur. „Toepassing van droge koelto rens verhoogt de elektriciteitsprijs met 0,1 of 0,2 cent per kWh", zegt ir. Boon. „jammer dat men zo weinig moeite doet om de milieupremie van zijn produktie te betalen." „Maar droge koeltorens maken met hun grote ventilatoren zo'n lawaai," zegt iemand in de zaal. „Maar dat hoeft niet," zegt ir. Boon, „alleen een stille is duurder dan een lawaaiige." Koeltorens hoeven ook het landschap niet te ontsieren: „Je kunt ze onder de grond bouwen, er is al voorgestelde om er vliegyelden mistvrij mee te houden." Maar alle verstandige en betaalba re maatregelen om het milieu schoon te houden zullen op den duur onher roepelijk falen wanneer we niet ook de druk van de bevolkingstoename wegnemen, waarschuwde de heer Boon zijn gehoor van biologen, die overigens bijeen waren om over de vervuiling van de Noordzee te praten. AMSTERDAM De Directie van het dagblad De Tijd heeft gisteren meegedeeld, dat zij akkoord is gegaan met het aanbod van de Nederlandse Dagblad Unie na 1 mei de grafisch- technische werkzaamheden voor De Tijd geheel over te nemen. Hiermee is definitief besloten tot verhuizen van redactie en administratie naar het gebouw van het Algemeen Han delsblad. Het deel van de oplage, dat nu nog bij het Brabants Dagblad in Den Bosch wordt gedrukt, zal per 2 mei ook naar het Algemeen Handels blad worden overgebracht. worden doorgevoerd. In de afdeling get-derenvervoer zullen wél enige mensen moeten afvloeien, wat ver hard houdt met een nieuwe aanpak van deze afdeling. Ontslagen zullen daai echter evenmin vallen. Enige personen gaan op wachtgeld, voor an- oeren is overplaatsing soms na een omscholing naar andere takken van dienst mogelijk. De totale sterkte van het NS perso neel, die nu 27.886 personen bedraagt Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Opnieuw hebben drie bedrijven, die in Nederland kof fie op de markt brengen het Angola- cok ité toegezegd binnenkort te zullen stoppen met de verwerking van kof fie uit Angola. Die bedrijven zijn Si mon de Wit, De Bijenkorf en Broeke- ma'Nagel en De Vries N.V., een midw de'grote koffiebrander met vestigin gen in Assen en Amsterdam. Onder druk van het Angola-comité zegden eerder Albert Heijn, De Gniyter, Coöp en Edah toe een eind te maken aan het verwerken van koffie uit Angola. De firma Broekema/Nagel en De Vries N.V. zal binnen enkele maan den geen Angola-koffie meer verwer ken. Het bedrijf verklaarde, dat het besluit is genomen uit sympathie met onderdrukte volkeren. Simon de Wit, die ondanks de fusie met Albert Heijn een eigen inkoopbeleid blijft voeren, heeft schriftelijk toegezegd, dat nog deze zomer alle Angola-koffie zal zijn vervangen. De Bijenkorf be richtte het Angola-comité met haar koffieleverancier de afspraak te heb ben gemaakt, dat in de loop van 1972 de Angola-koffie uit de merken zal z:jn verdwenen. Het Angola-comité heeft bij de Vereniging voor de Koffiehandel en de Unie van Koffiebranders en Thee- pakkers geprotesteerd tegen de door hen gegeven voorstelling van zaken, dat de Nederlandse bovcot van koffie uit Angola geen zin heeft, omdat deze koffie dan onmiddellUk door andere landen zou worden opgekocht. Hierbij is verwezen naar de Internationale Koffie-organisatie. die vaststelt hoe- voel koffie elk land mag leveren. Ten onrechte wordt de indruk gewekt, dat dese toewijzing voor altijd vastligt, a'dus het Angola-comité. De koffie-actie in Nederland is juiri op het goede ogenblik gekomen, cmdat in 1973 beslist zal worden over de quota, die Portugal voor de ko mende vijf jaar krijgt toegewezen. Acties in Nederland en andere lan den. die Angola-koffie afnemen." kun nen grote invloed uitoefenen op deze uiteindelijke beslissing. In de Internationale Koffie-organi- satte zal bovendien de vraag aan de orde komen of Portugal als koffiepro duct rend land lid van deze organisa tie Wan zün. Het land produceert zelf hc'emaal geen koffie, maar haalt deze weg uit een ander land (Angola), dat het in striid met het internationale recht bezet houdt. za'. begin 1973 volgens een gisteren openbaar gemaakt bedrijfsplan voor 1973 moeten zijn teruggebracht tot 27.200. Daar er jaarlijks bij de NS zo'n 1100 personeelsleden vertrekken door pensionering, overlijden of het kiezen van een ur.dtre baan, betekent het dat de spoorwegen de komende maanden enige honderden nieuwe werknemers zu'len aanstellen; volgens de nieuwe richtlijnen allemaal mensen onder de certig jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7