Vragen van bijstand verschrikkelijk Go rel ormeerde deputaten: laat Drie niet vrij Discussienota van CHU politieke verschillen met ARP en KVP gering Uw probleem is het onze Tegenzin tegen leven van andermans centen COMMENTAAR Nixon in China Eeii woord voor vandaag Hervormde raad tegen vrijlating ook wij zijn homofiel BEROEPÏNGSWERi: 2 ZATERDAG 26 FEBRUARI 191 Brieven die niet lijn voorzien vu naam en adres Icnnnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten tn afzonder lijke brieven worden gesteld. Her brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. door isca Dresselhuys Vraag: Hierbij zend ik u een takje van een ligusterheg. In het voorjaar komt er nieuw blad. gezond en fris. doch na ongeveer twee maanden krijgt het blad bruine, dode punten Komt dit ongemak van de grond of van een of ander ongedierte? Is spui ten de beste methode? Waarmee moet ik spuiten en wanneer? Van onze seringenboom (heestermo del), die het zo lang we in het huis wonen (vijf jaar) goed gedaan heeft en prachtig in bloesem heeft gestaan, zijn in de laatste maanden voor het najaar de bladeren gehee! afgestor ven. Wat is hiertegen te doen? Naast de seringen staat een heester. De bla deren kwamen deze zomer vol gaten. Van deze planten zenden we u enige bladeren toe. Antwoord: U stuurde ook een aan tal oorwormen op. Als u veel van die dieren ziet, moet u ze toch maar ver delgen. De onderkant van de planten en bomen moet u licht bestuiven. Met DDT-stuif. Het zijn nachtdieren: Een omgekeerde bloempot met houtwol, die met DDT bestoven is, of een bosje peenloof of selderij, eveneens be stoven, zijn goede middelen, 's Mor gens kunt u de dieren vangen. Het goede van deze dieren echter is dat ze ook bladluizen eten. Kijk eens op uw ligusterhaag of daar geen honingzwam is. De bestrij ding geschiedt door de grond goed schoon te maken om de stekken heen. Oude stukken hout, palen en derge lijk opruimen. Wat de sering en de daarnaast staande heester betreft, is het moge lijk dat daar de oorwurmen schuld aan hebben. Ook kunnen er liguster pijlstaart en luis aanwezig zijn. Hier tegen moet u in januari spuiten met vruchtbomencarbolineum 5 procent. Het is tenslotte ook mogelijk dat er een aardgasbuis vlak bij de planten in de grond ligt. Daar kan geen boom of heester tegen. Vraag: Hoe en wanneer snoeit men bramen en frambozen? Antwoord:' Bramen kweekt men tegen vollewindleidingen of schuttin gen op goed doorlatende grond met enige bedekking in de winter. In het voorjaar moet men de afgedragen takken verwijderen en de jonge scheuten opbinden in verticale rich ting. Zomerscheuten niet wegsnoeien. De bemesting geschiedt met 2 kg stikstof, 1 kg fosfor, 3 kg kali, per 100 vlerkante meter. Op kleigrond minder stikstof. De plantafstand is voor de braam 4-0 meter, Japanse wijnbes 3 m. Planttijd is het vroege voor jaar. Goede variëteiten zijn Himalaya en Lucretia, die beide in juli rijpen. De grootvruchtige Amerikaanse bramen dragen aan tweejarig hout. Frambozen groeien het beste op lichte, humusrijke, vochtige grond. Het beste met varkensmest. Kweken moet men aan vollewindleidingen (palen met ijzerdraad). Afstand op de rij is 30 cm, tussen de rijen 1,50-1,75 m. Bij voorjaarsplanting insnoeien tot 40 cm, bij herstplanting tot op 1 m. Direkt na de oogst moet u alle oude takken bij de grond afsnijden en ver branden. Op elke plant moet u drie tot vier loten sparen. Loten die ver der uit de grond schieten, wegnemen. Jonge, eenjarige loten worden in het voorjaar aangebonden met bindteen. Bemest goed en begin na acht jaar een nieuwe aanplant op ander land, liefst met nieuwe planten. In januari bespuiten met VBC 7 pet. Goede soorten zijn Homet. verbeterde Hor net en Preussen. Deze gegevens zijn uit het bijzonder nuttige boek Mijn tuin en planten ABC door A. C. Mul- ler-Idzerda en A. Jansen, uitgevers mij. „Kosmos". Wanneer men dit boek raadpleegt blijft er weinig meer te vragen over. Vraag: Graag zouden we steun wil len verlenen aan de volgende liefda dige instellingen: het Koningin Wil- helminafonds, het Rheumafonds, een fonds voor bloederzieken en een fonds voor arme Egyptische kinderen, een zekere mejuffrouw Voorhoeve zou hiervoor werken. Weet u de adressen en zo mogelijk de gironum mers? Antwoord: Het adres van het Konin gin Wllhelminafonds is: De Lairesse- straat 33, Amsterdam, telefoon 020 - 737557; van de Ned. 'Ver. tot steun aan het Kon. Wllhelminafonds, Ko ninginneweg 28. Amsterdam, 020 - 726000, stichting Het Nat. Rheuma fonds, 1ste Sweelinckstraat 62. Den Haag. 070 - 606900. Ned. Hemofilie- stichting, Smedeweg 3. Blaricum. Me juffrouw Voorhoeve woont ergens in Egypte en werkt in opdracht van de Vergadering van Gelovigen. Gegevens zijn te krijgen bij haar broer, de heer J. H. C. Voorhoeve. Dunne Bierkade 30, Den Haag. 070 - 637807. Gironum mers zal men u graag verstrekken. Vraag: Hoeveel luister- en kijkgeld moet ik betalen over 1969, 1970, 1971? Wat moet ik voor elk apart betalen? Antwoord: Als u alleen maar een radio heeft, betaalt u per jaar 24. Heeft u er een televisietoestel bij dan betaalt u ƒ75. en voor de radio be hoeft u dan niet extra te betalen. Verzoek van lezer: Wie kan me mel den, waar ik een voordrachtenboekje kan bestellen met de voordrachten „Hoe Jaap een blauwtje liep" en de „Noord poolvaart"? Vraag: Hoe kan ik een lampekap schoonmaken0 Antwoord: U schreef niet van welk materiaal de kap gemaakt is en even min hoe groot de kap is. Als de kap met stof bekleed is. zoudt u bij voor beeld een grote teil of lavet of een bad kunnen vullen met handwarm sop. kunt hiervoor Lux vlokken- zeep of een synthetisch wasmiddel gebruiken. Hierin beweegt u de kap heen en weer. Als u ziet dat het sop erg vuil is. herhaalt u deze behande ling. Daarna moet u in koud water de kap op dezelfde manier afspoelen. Drogen kan met een haardroger (re volver-model. koud instellen) of er gens in de wind onder een afdak. Het lijkt ons nog altijd een vrij riskant bedrijf, want het karkas van de lamp kan gaan roesten als de kap niet goed en snel droogt. Het merendeel van de Nederlandse bevolking staat nog altijd (erg) negatief ten opzichte van de Algemene Bijstandswet. Enkele cijfers: 5 procent van de bevol king staat volstrekt afwijzend tegenover het aanvra gen van bijstand: 55 procent zou het vragen van bij stand „een hele stap" vinden of er door schaamte van worden weerhouden, 40 procent tenslotte zou wel een beroep op de wet doen. wanneer het nodig zou zijn. Deze gegevens zijn afkomstig uit een onlangs ver schenen rapport van de Adviescommissie Voorlichting Algemene Bijstandswet. Het rapport komt ook met enkele verklaringen voor deze terughoudendheid ten opzichte van de bijstandswet. „In het algemeen kan gesteld worden dat het merendeel van de Nederlandse bevolking grote waarde hecht aan de eigen zelfstan digheid; men wil proberen zolang mogelijk onafhanke lijk te blijven en voor zichzelf te zorgen. Ook de me ning dat alleen hij die kapitaal bezit of prestaties le vert in de maatschappij meetelt, hangt hiermee nauw samen. Hoewel de bijstandswet beter van opzet en in houd is, is de uitkomst ervan naar veler opinie hetzelf de als bij de vroegere armenwet. Daarbij komt het idee, dat bijstand onverantwoor delijkheid en luiheid in de hand werkt en dat vooral profiteurs van deze gemakkelijke manier om aan de kost tc komen, gebruik zullen maken. Theoretisch is men het er wel over eens dat iedereen in omstandig heden kan komen dat bijstand nodig is en dat men er zich dan ook niet voor hoeft te schamen. In de prak tijk echter vindt men toch dat leven van de bijstand een soort capitulatie betekent en dat de bijstandstrek ker van andermans centen leeft." Voorzitter van de adviescommissie, die dit rapport heeft samengesteld, is het PvdA-kamerlid C. Egas. Naast een groot aantal maatregelen op het gebied van betere voorlichting aan het publiek en goede begelei ding en instructie van degenen, die de hulp moeten verlenen, vindt de heer Egas één bepaalde maatregel heel belangrijk voor het verbeteren van de werking van de bijstandswet: het instellen van zogenaamde buitendienst-ambtenaren: dit zijn gemeentelijke ambte naren van de afdeling bijstandsverlening, die naar de bijstandsaanvragers toegaan en die als opdracht heb ben zich geheel voor de cliënt in te zetten, hun zaak te bepleiten bij de collega-binnendicnst-ambtenaren: kort om: zich in de plaats van de bijstandsvrager te stel len. Verscheidene gemeenten in Nederland hebben der gelijke buitendienst-ambtenaren. Met een ervan, de heer W. Kolen uit Utrecht, hadden wij een gesprek. UTRECHT „Je moet je als ambtenaar, die te maken beeft met bijstandsuitkeringen, altijd terdege bewust zijn van het feit dat de meeste mensen, die bij ons komen, dat verschrikkelijk vinden. Ik geloof beslist niet dat er mensen zijn die het prettig vinden om bij stand te vragen." De heer W. Kolen, staffunctionari s van de hoofdafdeling onderzoek, advies, voorlichting en maatschappelijk werk van de gemeentelijke sociale dienst van Utrecht, heeft al jarenlang te maken met de bijstandswet en de mensen, die onder deze wet vallen. „In onze maatschappij zegt hij is men er van de kleuterschool af aan op voorbereid prestaties te leve ren en zichzelf en anderen te oorde len naar die prestaties. Het vragen om bijstand wordt daarom beleefd als iets wat je minder waard maakt in eigen en andermans ogen. Dat is een maatschappelijk feit, waarmee wij als ambtenaren dagelijks te maken krij gen. Je moet je van die tegenstand clan ook zeer goed bewust zijn. Aan de andere kant moet je niet blijven doordrammen op dat rechtskarakter van de bijstand. Die tegenzin om bij stand te vragen bestaat namelijk le vensgroot bij bijna iedereen met wie wij te maken krijgen. Over dat pro bleem moet je niet te lichtvaardig heenstappen." De heer Kolen is van afkomst maatschappelijk werker, waardoor hij in aanmerking kwam voor de functie van buitendienst-ambtenaar van de afdeling bijstand. De buiten dienstambtenaren moeten namelijk, in tegenstelling tot de andere ambte naren van een gemeentelijke sociale dienst, persé een maatschappelijke vooropleiding hebben. Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter). H. P. Ester, G. J. Brinkman, J, van Hofwegen. Hij is een enthousiast voorstander van het verdelen van een bijstands afdeling in twee groepen: een buiten- dienstgroep (die de contacten heeft met de cliënt, en die als taak heeft de individuele punten van elk geval naar voren te brengen, zonder zijn blikveld daarbij te laten inperken door allerlei normen en voorschriften) en een binnendienst-groep, die ui teraard meer normatief is ingesteld. Uit het overleg tussen deze twee groepen komen de uiteindelijke be slissingen tot («tand. Volgens de heer Kolen bereik je door een dergelijke aanpak een evenwicht tussen twee benaderingen: de normatieve benade ring en de individuele kant. die elke zaak toch steeds weer heeft. Een ander voordeel van een derge lijke verdeling van de dienst is vol gens hem het feit, dat het "slagveld" verlegd wordt van de bijstandsaan vrager naar de ambtenaar. Wanneer iemand bijstand heeft aangevraagd wordt zijn zaak immers verder be pleit door de buitendienst-ambtenaar. Die gaat, wanneer dat nodig is, in discussie met zijn binnendienst-colle ga over het al dan niet toekennen van de uitkering. De bijstandsaan vrager zelf is hierdoor verlost van steeds nieuwe reizen naar het gebouw van de sociale dienst, waar hij voor zijn eigen zaak moet vechten. Deze taak is overgenomen door een ambte naar, die zich helemaal in zijn plaats stelt. Niet op kantoor „Wij hebben in Utrecht niet het systeem vanop het kantoor alles panklaar maken. We hebben hier al leen maar een aanmeldingsspreekuur, waardoor we de wachttijd van de mensen kunnen bekorten tot een mi nuut of tien. De mensen komen hier alleen hun naam en adres opgeven en krijgen dan later uitgebreid bezoek van onze buitendienst-ambtenaren. Bij de mensen thuis wordt de zaak doorgesproken en afgerond. Dat thuis-bezoeken doen wij spe ciaal. omdat het verblijf van de cliënten in ons kantoor zo kort en zakelijk mogelijk moet zijn. Men vindt het nu eenmaal niet prettig in een kantoor als het onze te worden aangetroffen door kennissen. Overal waar hulp geboden wordt aan mensen, wordt gepleit voor een zeer persoonlijke aanpak. Alleen hier, op ons kantoor, geeft de cliënt de voorkeur aan een zo kort mogelijke en ambtelijke behandeling: een soort anonieme hulpverlening. Dat hangt allemaal samen met de terughou dendheid, die de Nederlandse bevol king nog altijd heeft met betrekking tot de bijstandswet. Bovendien vin den wij het juist om de mensen thuis te bezoeken, omdat je de mensen daardoor veel meer op hun gemak stelt en hen het gevoel geeft iets te rug te kunnen doen. Opsporing Individueel De buitendienst-ambtenaar be spreekt de zaak met de aanvrager van a tot z en dan is het verder zijn zaak geworden. Hij geeft op kantoor een uiteenzetting van het geval en schrijft daarbij een advies. Hij gaat daarbij zoveel mogelijk uit van de individuele kant van de zaak. Na tuurlijk moet hij ook de normen ken nen; maar niet zozeer vanwege hun beperking als wel vanwege hun mo gelijkheden. Want juist die indivi duele aanpak, is een van de kenmer ken van de bijstandswet. Volgens sommigen is die individue le aanpak een nadeel. Deze mensen vinden dat er voor alles vastomschre- ven normen moeten komen. Natuur lijk zitten er nadelen aan het indivi-| duele karakter van de bijstandswet (iedereen moet hierdoor nogal uitge breide gegevens over zichzelf en z'n inkomsten verstrekken). Aan de an dere kant biedt deze aanpak ook enorme mogelijkheden. Juist omdat er niet op elk gebied vastomschreven normen bestaan in de bijstandswet, kunnen er heel veel verschillende ge vallen mee geholpen worden. Deze individuele kant van de zaak maakt ook, dat je voor de financiële inlichtingen geen gebruik zou kunnen maken van de gegevens van de belas tingdienst, zoals bepaalde mensen soms voorstellen, die zo een eind wil len maken aan het tamelijk indrin gende onderzoek naar de financiële omstandigheden van iemand, die bij stand vraagt. De belastingdienst heeft alleen bepaalde financieel-technische gegevens van de mensen, maar weet niets van hun bijzondere behoeften en speciale omstandigheden, die van keer tot keer kunnen verschillen en die juist zo belangrijk zijn voor het al dan niet toekennen van een be paalde bijstandsuitkering", aldus de heer Kolen. Het is natuurlijk niet helemaal toevallig, dat president Nixon in het jaar dat hij herkozen wil worden, naar Peking is gegaan. Maar de politici en commentatoren die menen, dat Nixons reis naar China vooral moet worden gezien als een stunt in de verkiezingscampagne voor het Amerikaanse presidentschap, maken het zich toch te gemak kelijk. Het valt immers moeilijk aan te nemen, dat de leiders in Pekihg zich ertoe lenen, Nixon te helpen bij het prolongeren van zijn regerings periode. Het zal hun een zorg zijn, als Nixon verkiezingsoverwegingen heeft laten meespelen, toen hij besloot in deze periode naar Peking te gaan En Nixon moet ook bepaald andere belangen voor ogen hebben gehad dan zijn herverkiezing, toen hij een radicale wijziging van Amerika's politiek jegens China begon voor te bereiden. Nixon kon contact zoeken met de Chinezen, nadat zij in eigen huis orde op zaken hadden ge steld. Tijdens de culturele revolutie leek het erop of China de wereld links, misschien kunnen we beter zeggen: rechts, liet liggen. Van de 45 ambas sadeurs die China aan het begin van de revolutie in het buitenland had gestationeerd werden er 44 teruggeroepen. Maar nadat premier Tsjoe En-lai met bekwame hand de culturele revolutie tot een goed einde had gebracht, veranderde er veel in de Chinese buiten landse politiek. Met een groot diplomatiek offen sief werd in betrekkelijk korte tijd de schade, door de culturele revolutie in de Chinese buiten landse betrekkingen aangericht, meer dan goed gemaakt. Momenteel onderhoudt China met 68 landen diplomatieke betrekkingen. In deze buitenlandse politiek past ook het bezoek van Nixon. De plannenmakers in het Kremlin worden door Peking niet vertrouwd. De grens tus sen China en de Sowjet-Unie is 7.000 kilometer lang de langste te wereld. In 1969 stonden de twee giganten aan de rand van een oorlog, toen bij grensincidenten aan beide kanten tientallen doden vielen. Ook is de bezetting van Tsjechoslowakije een teken aan de wand geweest. Het zou niet vreemd zijn, als China zich meer en meer door de Sowjet-Unie omsingelt voelt. Aan In sommige gevallen fungeert de buitendienst-ambtenaar wel eens als een soort opsporingsambtenaar. Et; zijn namelijk heel wat mensen, die wel recht op bijstand zouden hebben, mar die het niet krijgen, omdat ze gewoonweg weigeren eroga te vragen. Nu gaat een buitendienst-ambte naar niet naar zulke mensen toe. „Iedereen moet de vrijheid hebben iets niet te willen accepteren. Wij moeten dat respecteren. Je kunt niet. speciaal niet als je van de overheid komt, op een indringerige manier je diensten komen aanbieden, vooral niet als het betrekking heeft op fi nanciële steun. Het komt echter wel eens voor, dat wij iemand goed en prettig geholpen hebben en dat zo iemand tegen ons zegt, dat ergens iemand zit, die ook behoefte aan bijstand heeft. Wij pro beren dan. in het geval dat onze cliënten contact met deze mensen hebben, ze te laten vertellen, dat wij altijd genegen zijn eens vrijblijvend te komen praten. Dan gebeurt het toch vaak, dat je later een telefoontje krijgt of bij een volgend huisbezoek aan je cliënt de vraag krijgt even "naar hiernaast" te gaan. Op deze manier worden bepaalde gevallen toch onder de werking van de bij standswet gebracht", aldus de heer Kolen. Over de klacht, dat ambtenaren van de bijstand nogal eens autoritair optreden tegen het publiek, dat bij stand komt vragen, zegt de heer Ko len: „Dat is inderdaad een groot ge vaar van ons werk. Wij proberen on ze mensen al tijdens de opleiding te doordringen van het bestaan en de ernst van dit gevaar. De aanvragers zijn immers altijd afhankelijk van je en dat geeft de ander iets van macht, daar ontkom je eenvoudig niet aan. Zo'n ambtenaar moet zich daar terde ge van bewust zijn. Hij moet weten dat de macht, die hij in een dergelijk geval heeft, voortvloeit uit zijn func tie en niets te maken heeft met zijn eigen persoon. Daarom benadrukken wij het steeds weer tegenover onze mensen: je bent in de eerste plaats de advi seur van de cliënt. Je moet je niet opstellen als een vertegenwoordiger van dat machtige apparaat: de over heid. Iemand, die qua karakter en in- stellirig behoefte heeft aan een zeker machtsgevoel, hoort in dit werk niet thuis. En tenslotte: iedereen moet het gevaar van autoriteit bij zichzelf on derkennen. Iemand, die zegt: mij overkomt dat niet, is er de gemakke lijkste prooi van." Psalm 135 is een lojpsalm. Gode alleen de eer" hebben de vertali erboven gezet. Een thema dat de Nederlandse kerk van Calvijn af b kend is. De mens is er voor de lof van GodMaar hij is geen juke-bt waarin een munt geworpen kan worden en dan komen de psalmen\ uit. Hij is een mens. Dat wil zeggen dat de lof geleefd moet wordt ''Met hart en mond en handen". En dat geconcetreerd in "de voorhou van het huis van onze God". Daarom mogen we morgen naar de ke gaan. De woorden van lof, om schepping en geschiedenis, lopen uit I een gelief motief: dat de afgoden niets zijn. D.w.z. zilver en goud. V treffend actueel: de afgoden der heidenen zijn zilver en goud! Direa dan ons begerig hart vaok verdragen kan. Zilver en goud zijn niets. I hebben een mond maar spreken niet, ogen maar zien niet, oren mi horen niet, geen adem in hun mond. Een soort gelovige ironie en sa Meer zijn de afgoden niet waard. Ze moeten ontmaskerd worden in h armzaligheid, in hun schijnbestaan, in hun schimmige existentie, ij geliefd motief noemden wij het. We kennen het ook van de profet\ Als het niet wat oneerbiedig klonkzou men kunnen zeggen dat ze I soms een dijenkletser van maken. Maar dat is teveel gezegd. Wd waarom is dat spotten en dat ironisch spreken over de afgoden zo d liefdWaarom krijgen de mensen van God daar soms niett genoeg utf Omdat die afgoden toch op de een of andere wijze werkelijkheden z\ Zulke werkelijkheden dat we ons gemakkelijk vergissen en ons reeds het eerste gebod de ogen geopend moeten wordenWerkelijkheden j het leven bedreigen, die iets zijn als machten die het voor het zegg schijnen te hebben. Zilver en goud. Daarom is 't zo fijn om te kuni\ zeggen en dat op hooggezag dat ze niets zijn. Dat erom gelach kan worden, vanwege de diepe en vreugdevolle ernst dat God God is niemand anders. En alle "huizen" moeten Hem prijzen. We lezen vandaag: 2 Samuël 24: We lezenmorgen: Hosea 1: 29. 18—25. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CHU wil geen samenwerking met de KVP ARP uit opportunisme, maar omdat de politieke verschillen tusse) de drie confessionele partijen zeer klein zijn geworden. Dit staat in een discussienota, die aan de leden van de CHU via het leden-contactiAad van De Nederlan der is toegewezen. Andere argumenten voor de samen werking zijn, dat de drie partijen el kaar op vele principiële punten kun nen vinden en de samenwerking tus sen de kamerfracties goede resultaten afwerpt. Dit geldt ook voor de sa menwerking op provinciaal en ge meentelijk niveau. In de nota wordt gewaarschuwd, dat men niet al te veel moet schrik ken van het woord „deconfessionali sering". Heel vaak wordt hiermee niet bedoeld, dat men geen christelij ke politiek meer voorstaat. Aan de CHU-ers, die de nota in de kiesverenigingen moeten bestuderen, wordt gevraagd of zij voor een spoe dige vorming van één partij zijn en of hierover voor 1975 een uitspraak moet worden gedaan. Ook kan men zich uitspreken voor een organisatori sche samenwerking (federatie of voor de uitbouw van de politieke samen werking door bij de verkiezingen van de Tweede Kamer uit te komen met een gezamenlijk program, één lijst en één lijsttrekker. Ook kan de vraag worden beantwoord of iedereen, die zich tot een christen-democratische partij voelt aangetrokken, lid mag worden zonder dat hem gevraagd wordt de beginselen te onderschrij ven. RUINEN De 31-jarige J. We ver uit Ruinen is in het ziekenhuis te Hoogeveen overleden aan de gevolgen van verwondingen die hij in oktober 1971 opliep bij een verkeersongeval in Ruinen. Het aantal slachtoffers van dit ongeluk is daarmee gekomen op vier. Vap pen onzer verslaggevers UTRECHT De hervormde rat voor de verhouding van kerk en 9 raël heeft zich uitgesproken tegj,, vrijlating van de Drie van Breda. 7' In een brief aan premier Bieshe vel en minister Van Agt schrijft i. raad, dat uit de reacties duidelijk gebleken, dat vrijlating van de Dl,, een daad van ombarmhartigheid a. zijn jegens degenen, die zelfs in t< nemende mate lijden aan het conce' tratiekampsyndroom. Als gekoz moet worden tussen de slachtoff en degenen die de misdaden hebb ttedreven, kan de keuze volgens hervormde raad niet moeilijk z Daarom dringt de raad er met kit op aan, niet tot vrijlating te beslisse De raad van kerken in Nederla heeft besloten zich niet uit te spi ken. De raad is van oordeel, dat dt de hearing gevoelens tot uitdrukl zijn gekomen, die op een ontstelleiC manier hetfcen duidelijk gemaakt diep de wonden zijn, die door de i zi-terreur in de oorlogsjaren in zielen van duizenden zijn geslagen hoe moeilijk het hun nu nog valt, dit leed zo te verwerken, dat zijn noordgrens staat een grote Russische strijd macht. In de Indische Oceaan kruist een Russische vloot die steeds sterker wordt. De Sowjet-Unie heeft een vedrag met India gesloten en papt aan met Japan. Verder zal de positie van de Sowjet-Unie in de Chinese ogen stellig zijn verstevigd door de toe nemende verbetering van de betrekkingen tussen Rusland en Amerika. Daarvan getuigden in het recente verleden het akkoord over Berlijn en de gestage vooruitgang die bij de SALT-besprekingen schijnt te zijn geboekt. Moet uit dit alles worden geconcludeerd, dat Nixon zich voor het karretje van Tsjoe En-lai heeft laten spannen? Deze formulering deugt niet, al was het alleen maar, omdat het ook een groot politiek en economisch belang van Amerika is, dat de betrekkingen met het grootste volk ter wereld worden genormaliseerd. Nixon heeft beseft, dat nu China op het wereldtoneel meespeelt, de tijd voorbij moet zijn, waarin Washington en Mos kou probeerden de dienst uit te maken. Nixon heeft gewaarschuwd tegen al te hoge verwachtingen. Over deinhoud van zijn bespre kingen met de Chinese leiders is nog maar heel weinig bekend geworden, maar in elk geval is de indruk ontstaan, dat, na een week van onderhan delen in een steeds vriendelijker sfeer, de resul taten althans op den duur van grote betekenis zullen zijn. Een aanzet tot het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen Washington en Peking, uitbreiding van de handel en economische hulp voor China lijken zeker niet uitgesloten. Het is niet denkbeeldig, dat normale betrekkin gen tussen China en Amerika een voorwaarde zullen zijn voor het beëindigen van de oorlog in Vietnam. Als China niet langer de grote boeman is voor de Amerikanen, zal Nixon gemakkelijker een eind kunnen maken aan de Amerikaanse oorlogsactiviteiten in Indo-China. Indien dat het gevolg zal zijn van deze enerverende week in de internationale politiek, hebben Nixon en zijn be langrijkste adviseur, Kissinger, het Amerikaanse volk en de wereld een belangrijke dienst bewezen. cl Van een onzer verslaggevers UTRECHT Ook de Israël- deputaten van de gereformeerde kerken en van de christelijk ge reformeerde kerken in Nederland hebben een brief geschreven aan de regering waarin zij bezwaren aanvoeren tegen vrijlating van de drie van Breda. Zij stellen dat in de emotioneel ge laden sfeer het gevaar dreigt van een enjriste tegenstelling tussen christe lijke barmhartigheid en joodse ge rechtigheid, zoal niet wraakzucht, met als konsekwentie een tegenstel ling tussen een God van liefde en verzoening in het Nieuwe Testament en een God van vergelding en wraak in het Oude Testament. Volgens de joodse visie en beleving, aldus deputaten, is het bewijzen van genade en dat is de gratieverlening toch onlosmakelijk verbonden aan wegens grote belangstelling 2de druk verschenen van TWEE DOMINEES wrfcri)gfaaar h de boekhandel prijs f 9J5 uitgave Bosch&Keuning, Beam het tonen van berouw en het zoeken van herstel waar dit mogelijk is. Naar onze overtuiging is deze visie volkomen bijbels, en mag ze in uw overwegingen niet genegeerd worden. Het lijkt de deputaten onjuist de "schuld van de drie van Breda te ver kleinen door erop te wijzen dat ze slechts uitvoerders waren van een gegeven bevel. De sterke indruk be staat, dat het betonen van barmhar tigheid aan deze drie ervaren wordt als een daad van onbarmhartigheid ten aanzien van de slachtoffers en hen nabestaanden; bovendien vragen de deputaten zich af of vrijlating van deze drie, zoals nu aan de orde wordt gesteld wel recht en barmhartig is tegenover henzelf, daar hiermee ge suggereerd wordt dat de zaak nu is afgedaan. LOESAKA (Reuter) President Kaoenda heeft gisteren meegedeeld, dat hij heeft besloten van Zambia een éénpartijstaat te maken. Op een persconferentie zei Kaoenda te hopen, dat twee afgevaardigden van de oppositie, het Afrikaanse Na tionale Congres, in de commissie zit ting zullen nemen naast vertegen woordigers van zijn Verenigde Natio nale Onafhankelijkheidspatij, de kerken, vakbonden, ambtenaren en het zakenleven. eigen bestaan en dat van de samenlj, ving weer toekomst heeft. De raad van kerken meent, dat deze situatie, ook al gaat het np schien om een minderheid van de volking, elke uitspraak en elk adv niet alleen verkeerd zouden won uitgelegd, maar ook reacties zou< uitlokken, die het nog moeilijker z< den maken, een juiste beslissing nemen. NED. HERV. KERK Beroepen:, te Sint-Annaland: katf,( L. Quist te Amsterdam; te Zettojf Andelst: kand. M. Verduyn te Gou|je bi Aangenomen: naar Ouderkerk fai den IJssel: A. Muilwijk te Ophel i den; de benoeming tot directeur pnei herv. centrum voor diakonale en (oi ciale arbeid in Friesland: Y. Sch4e pred voor bgw. werkz. (secretgor binnenland Ned. bijbelgenootsch<o t GEREF. KERKEN (ie. Beroepen: te Lisse: kand. H. na Boer te Veenendaal. lie Aangenomen: naar Noordwijk;lij S. Elgersma te Giessen-Rijswijk. Ie bedankte voor Alblasserdam, 's-G! vendeel en Scheemda. en GEREF. GEMEENTEN la. Beroepen: te Nieuwerkei'k (Zld.)foi Venema te Zwijndrecht. lit; Bedankt: voor Capelle aan den l|r sel: J. van Haaren te Amersfoort, 'ru Afscheid: van Hoorn: W. J. [en Hoest wegens benoeming tot gele verz. Diaconessenhuis te Naard* A van Den Haag-Loosduinen: H. A. pel Loon, ber. te Biezelinge; van NoorfO' loos: K. Exalto, ber. te Hasselt. too Intrede: te Badhoevedorp-Lijndlol E. J. Albers uit Oostvoorne; te F" kum: J. G. Kuiper uit Toronto (Cal te Treebeek: mej. E. W. M. Muntirf kand. te Sprang-Capelle. Emeritaat verleend aan A. S. Laurense te Hedel. In verb! met zijn ziekte zal hij niet in kerkdienst afscheid nemen. GEREF. KERKEN Afscheid: van Womrrtels: J. yPn Buuren. ber. te Nijkerk. 'oc GEREF. KERKEN (VRIJG.) c'" Intrede: te Urk en Nagi— T.O.G.M. Bosma, voorheen miss. pfl op Curagao.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2