Kopzorgen om de kampioen Directeuren VU geven 10 dagen voor discussie Grootscheepse fusie verzekeringswereld in Hansje Bunschoten verbaast iedereen met zege op 800 m Schoolbus tegen boom: dode en acht gewonden HART Plan voor wijziging competitie lste divisie Anna Pauloivna te klein voor huldiging van Ard Minder orders uit binnenland voor industrie NEC niet terwille BROOD Delta LloydAMEV en AGO santen 21 ZATERDAG 26 FEBRUARI 1972 Door Leo Kleyn DEN HELDER Het is te hopen dat iemand in Anna Paulowna, iet 8000 inwoners tellende plaatsje in de kop van Noord-Holland, volgende week op een goed idee komt, want anders zou de huldiging van 's werelds snelste schaatsenrijder Ard Schenk wel eens gruwe lijk uit de hand kunnen lopen. Duizenden bewonderaars, naar rustig mag worden aangenomen, jullen erbij willen zijn als in maart het fenomeen in zijn geboorte plaats op de schouders wordt genomen, en als er niets op wordt ver tonnen om dat legioen, zoals dat in sportieve termen heet, in goede anen te leiden, moet met rampspoeden ernstig rekening worden gehouden. |Sinds afgelopen zondag, toen het onde schaatswonder in Oslo voor de erde maal iedereen te snel af was, [eekt de voorzitter van het huldi- Ingscomité, mr. dr. H. Jonker Hzn., ch het hoofd over de vraag hoe dat raks in Anna Paulowna moet gaan. p zijn advocatenkantoor in den Hel- >r maakt de voorzitter, gezeten voor h grote gesigneerde actiefoto van ft wonder, ons deelgenoot van zijn jet geringe zorgen. pit de woorden van de vriendelijke van gewichtigdoenerij afkerige Jvocaat blijkt wel dat de organisatie m de sinds 1964 jaarlijks gehouden 'jubelingen er in de loop van de tijd et eenvoudiger op geworden is. Want hoe ging dat? Aanvankelijk, irtelt de heer Jonker (58), in Anna lulowna geboren, getogen en nog »eds woonachtig, was er weinig aan hand. Toen in 1964 Ard Schenk scheiden successen op het ijs btoek- werd een dienovereenkomstige lldiging op touw gezet. Maar met de oei van het aantal rivalen dat de II als „blonde tornado" betitelde xdrijder achter zich liet, namen de jaraan verbonden feestelijkheden in pvang toe. De voor het festijn benodigde ac- mmodatie groeide jammer genoeg it mee. De feestzaal van het plaat- ajke café-restaurant, trefpunt op Uiloften en partijen, biedt plaats n zo'n 350 tot 400 man. Was dat Imschoots voldoende, toen de naam - n de stoere Noordhollander nog it op ieders lippen zweefde, nu lat het aantal beschikbare plaatsen geen verhouding tot de drommen i. het horecabedrijf zullen bestor- ai. Door de ramen [órig jaar heeft Anna Paulowna die bestorming al een (naar ge- eesd moet worden: nog bescheiden) wproefje gehad. Terwijl de zaal al Jmpvol zat, vertelt de heer Jonker, niden er buiten nog honderden istgangers te wachten. Niet van is daar te blijven, drongen die on- erstaanbaar op. Vier, volgens onze tsman toch wel potige, bestuursle- i stonden machteloos tegenover de- porde, die ten slotte dwars door de hen naar binnen drong, ïe situatie was, volgens voorzitter Iker, „in het klein" te vergelijken t die op het Amsterdamse Leidse- in, toen Ajax de wereldcup had •overd en die op het Dal kon van de jsschouwburg de duizendkoppige ssa toonde. Van. heinde en ver, „uit ihem. Alphen, Bodegraven, noem ar op", waren de fans naar Noord- jland getogen om een glimp van dc fgod op te vangen, fp 29 februari zal het huldigings- iiité zich bezinnen op de vraag hoe irelen als zich toen hebben afge- eld. dit jaar voorkomen kunnen •den. De voorzitter verzucht dat het nog niet weet en dat al zijn erop is gevestigd dat een van de n met een „lumineus idee" op de ipen zal komen. Als dat niet ge- !rt, zal de ellende niet te overzien want een ander onderkomen dan feestzaal bièdt het agrarische >je niet. Veilinghal s schoolkinderen, die er 's avonds aan te pas komen, worden, even verleden jaar, ondergebracht in grote veilinghal in het ten noor van Anna Paulowna gelegen mbollendorp Breezand. Tot twee geleden moesten die kinderen hulde in de open lucht betuigen. laatste keer stonden de schapen, 1000 bewonderaars, blijft voor de erd door een sneeuwjacht, zo te bekken, dat de organisatoren ;en dat het jaargetijde daarvoor ivriendelijk was. e veilinghal, goed voor zo'n 1500 bewonderaars, blijjt toor de dbijeenkomst onbruikbaar te De hal ontbeert een toneel, een 4, een dansvloer en toiletten, zo- ook daarheen niet kan worden iweken. n huldiging buiten Anna Pau- Amsterdam bijvoorbeeld, it Ard Schenk, Kees Verkerk, Bols en de andere kampioenen zijn uitgegroeid tot „nationale Zangeres idolen", zoals de heer Jonker zegt, komt ook al niet in aanmerking. „Za kelijk gezien", licht de voorzitter van het comité toe, „zou je natuurlijk het hele congrescentrum van de RAI moeten afhuren. Maar ach, voor de bevolking van de plaatsen waar die cracks vandaan komen, ligt dit alle maal in de emotionele sfeer. Ze wil len het thuis vieren, onder elkaar, waar iedereen iedereen kent." Niet alleen de plaatsgenoten gaan onder deze voorkeur gebukt: ook de „cracks" zelf willen volgens de heer Jonker het liefste thuis bejubeld wor den. „Of je nou Ard neemt, of Kees, of At je, of Stien, ze stellen het bij zonder op prijs als hun eigen ge meenschap de overwinning viert Ze zouden het echt niet leuk vinden als dat werd overgeslagen." Met het oog op de te verwachten stormloop zal het avondprogramma wel enige wijzigingen ondergaan. Veel officieel gedoe zal er dit jaar niet bij zijn. De heer Jonker en de zijnen hebben niet zonder spijt moe ten vaststellen dat de belangstelling daarvoor minimaal is. „In onze naïeviteit wilden wij aan die huldiging ook altijd nog een cul tureel tintje geven", zegt de heer Jonker, niet alleen secretaris van de plaatselijke ijsvereniging Eendracht maakt macht, maar ook een van de oprichters en nog steeds voorzitter van de sinds 1948 fungerende Polder- se gemeenschap, waarin zo'n veertig clubs op sportief èn cultureel gebied zijn verenigd. Vorig jaar deed hij de nogal pijnlijke ontdekking dat be wondering voor sportieve prestaties en liefde voor de cultuur niet altijd hand in-hand gaan. De. in de Noordhollandse contreien diet onbekende zangeres Anja Godé had spontaan aangeboden een paar liederen te zingen. Haar vocale bij drage ging jammerlijk de mist in: de „meute achterin die stampvolle zaal", om met de heer Jonker te spreken, bleek helemaal geen belangstelling te hebben voor haar Land of hope and glory. De meeste sprekers konden zich al evenmin verstaanbaar maken ten overstaan van een publiek dat, zo begrijpt de heer Jonker wel, „natuur lijk al ergens heeft gezeten", bij wel ke woorden hij veelbetekenend een denkbeeldig glas naar de mond brengt. Door die ervaring wijzer geworden, zal de heer Jonker ernaar streven het aantal sprekers drastisch te beperken en ook geen zangeressen of voor drachtskunstenaressen meer engage ren. Waarschijnlijk zal nu worden volstaan met een paar vrolijke deu nen van de harmonie, want „daar luisteren ze wel naar". Sterker dan anders zal dit jaar het accent op tap kast en dansvloer vallen. Helikopter Op welke datum het bal zal worden geopend, staat intussen nog steeds niet vast. Er wordt wel gesproken van 10 maart, maar volgens de heer Jonker valt nog helemaal niet te zeg gen of het feest op die dag gevierd zal worden. Is de wereldkampioen op 10 maart al van andere verplichtin gen ontslagen? Wordt op die dag niet net Atje Keulen in haar woonplaats gehuldigd? Staat er geen bruiloft op het rooster van het horecabedrijf? Organisator Jonker leeft tot het laatste moment met onzekerheden. Wel is het zeker dat de trots van Anna Paulowna dit jaar met een he likopter van de marine zal worden ingehaald. Na aankomst gaat Ard („onze Ard", hoor je zijn vroegere plaatsgenoot Jonker steeds denken) de weg die hem zo langzamerhand overbekend moet zijn. Eerst gaat hij in triomftocht naar Breezand; later op de middag wacht hem op het raadhuis een officiële ontvangst door de burgemeester. Die man houdt een toespraakje, waarin hij zijn best doet, zoals de heer Jon ker niet zonder ironie opmerkt, iets te zeggen dat hij vorig jaar nog niet heeft gezegd. Dat is geen gemakkelijke opgave, want de burgemeester heeft Ard Schenk, niet alleen meervoudig kam pioen, maar ook ereburger van Anna Paulowna en ridder in de orde van Oranje Nassau, al erg vaak moeten toespreken. De officiële ontvangst wordt beslo ten met een receptie, gevolgd door een koud buffet of een broodmaaltijd, aangeboden door het gemeentebe stuur. Die maaltijd wordt genuttigd in het restaurant dat 's avonds door de fans bestormd zal worden. Als volgende week niemand op een „lumineus idee" komt, zullen de voor zitter en de leden van het huldigings comité er weinig ontspannen bij zit ten. Angstiger dan ooit zullen zij voor de dan nog dichte deuren het legioen zien groeien. DEN HAAG Voor de periode fe bruari tot en met april verwacht de Nederlandse industrie geen belangrij ke verandering in de arbeiderstezet- ting. De bezettingsraad van de pro- duktie-installaties is iets verbeterd. Deze bedroeg in januari jl. 86 pet., tegen 95 pet. in oktober 1971. De orderontvangst van de industrie heeft in januari een uiteenlopende ontwikkeling getoond, waarbij aan merkelijke percentages van stijging en daling elkaar ongeveer in even wicht hielden. De exportorders ble ven globaal gelijk, maar de binnen landse opdrachten hadden de neiging te dalen. D'it zijn enige resultaten van de maandelijke conjunctuurtest van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Voor het eerst hebben de uit komsten betrekking op ongeveer 80 pet. van de industrie (excl. de voe- dings- en genotmiddelenindustrie). Voorheen was dit ongeveer 70 pet. De gemiddelde dagproduktie bleef in januari bij de in het onderzoek betrokken ondernemingen nagenoeg onveranderd. Het indexcijfer van de orderpositie uitgedrukt in aantal maanden werk (basis januari 1972 is 100) daalde in deze maand van 102 naar 100. In januari 1971 bedroeg dit cijfer 111. Vroom Dreesman Met de samenwerkende vakorganisaties heeft Vroom Dreesmann overeenstem ming bereikt over een nieuwe CAO. die vanaf 1 februari 1972 zal gelden voor circa 22.000 werknemers, inclu sief narttimers. Naast een uitkering van 1.4 procent over 1971 zullen de salarissen per 1 februari worden verhoogd met 3,4 nrocent. Per 1 augustus 1972 en per 1 februari 1973 zal de prijsstijging in de vorm van een na-indexering wor den gecompenseerd, waarbii rekening wordt "ehouden met een prijsdrempel van 0.7 procent over het eerste half jaar. Indien de na-indexering de 7 procent overschrijdt, dan volgt verder overleg. De garantiesalarissen voor het ver- knoend en administratief personeel ziin aanmerkelijk verbeterd. De va- kantiebiislag die 7 procent, bedraagt, kent een minimum van 700 gulden voor de 23-jarieen en ouder, alsmede voor de kostwinners beneden 23 jaar. Tn de loop van 1972 wordt bezien in hoeverre een arbeidstijdverkorting mogelijk zal zijn, waarbij wordt ge streefd naar 42 uur per week ingaan de 1 januari 1973. NIJMEGEN (ANP) Het zal van het sectiebestuur betaald voetbal af hangen of Ajax tussen zijn twee Europa Cupwedstrijden tegen Arse nal (8 en 22 maart) genoeg rust krijgt. Ajax zelf had aan NEC, tegenstander van de Amsterdammers voor de com petitie op 19 maart in Nijmegen en voor de beker op 15 mrt (A'dam) ge vraagd akkoord te gaan met het uit stellen van een van beide wedstrij den. NEC was hiertoe echter niet be reid. „Dat zou in ons nadeel zijn. Het overladen programma van Ajax is voor ons misschien de kans om te winnen", aldus manager Wil Jansen van NEC. Competitieleider Jan Huij- bregts zal de zaak nu voorleggen aan de bestuurderen van het betaalde voetbal. Ard Schenk temidden van schoolkinderen tijdens de huldiging van vorig jaar. Nederlands record van 9.21.6 op 9.09.5 BREMEN Hansje Bunscho ten verbaasde de massa's op de tribunes. Eerst verstoorde het 13-jarige talent van de zwem vereniging Naarden de openings speech van de internationale gala in Bremen door plotseling in de rimpelloze watervlakte te duiken. Later, direkt na haar indrukwekkende race op de 800 meter vrije slag, bleef zij tot verwarring van de Westduitse toeschouwers lang en droog op de hoogste trede van het plat form staan. Het meeste verwon dering zou echter haar optreden in het smalle 25-meterbad zelf gewekt hebben. Want Hansje Bunschoten gleed naar een tijd van internationale allure op die stayersafstand; 9.09.5. Dat was maar liefst 12,1 sec. onder haar op 29 september vorig jaar in Aken gevestigde. Nederlandse, record. De Olympische kandidate liet in het broeihete bad van de Westduitse stad een reeks klinkende namen ach ter zich. Die van de Amerikaanse Nancy Spits en Linda Johnson. Maar ook die van haar meer directe riva len, de oud-Europees recordhoudster Novella Calligaris. De kleine Italiaan se kwam, tot haar grote ontluistering in het geheel niet in het spel voor. Haar strijd concentreerde zich louter op die tussen Linda Johnson en Hansje Bunschoten. Nancy Spitz, die vooral op de kortere afstanden een internationale reputatie heeft opge bouwd, moest van de derde rang machteloos toekijken. Hansje Bun schoten over haar: „Ik had van Nan cy Spitz wat meer verwacht. Na 400 m was ze al duidelijk achter. Maar ik dacht dat ze op de tweede helft van de race aanzienlijk sterker zou terug komen." Hansje Bunschoten is voor deze confrontatie van een vaste gewoonte afgeweken. Normaal zwemt ze scherp op een van tevoren opgesteld schema. Nu had ze een beduidend simpeler doel. „Ik wilde alleen maar bij de Amerikaanse meisjes blijven." Ze slaagde. Tijdens de eerste 400 m bleef ze op waakzame afstand van Linda Johnson, één van de sterkste sprint sters ter wereld. Daarna nam ze de leiding resoluut over. Haar tussentijd: 4.35. Hansje weer: „Ik keek steeds achterom naar het elektronische sco rebord. Toen ik die tussentijd zag, werd me al duidelijk, dat ik met een goede tijd zou finishen." De 9.09.5 die de jeugdige coryfee tenslotte neerzette, vormt een presta tie van hoog niveau. Hoe hoog is ech ter moeilijk te peilen, omdat de we reldranglijsten en -records alleen voor 50-meter banen gelden. Velen zijn geneigd om tussen 7 en 10 sec. bij de in een 25-meterbad gereali seerde tijd te tellen, om een duidelij ker beeld te krijgen. Welnu: een sco re van 9.19 zou haar bij de top-tien van de wereld in 1971 gebracht heb ben. Hansje Bunschoten, haar presta tie wijselijk relativerend: „Ik zal straks onder de 9.10 moeten zwem men om tijdens de Olympische Spe len in München op deze afstand mee te kunnen komen." De Nederlanders, die gisteravond tijdens de eerste uren van het drie daagse evenement oo de startblokken kwamen, leverden allen goede presta- rtcord op de 800 meter door een tus sentijd van 8.42.0 te laten aantekenen. Het oude record stond op 8.50.6. Een Nederlands record op de 1500 meter (25-meterbanen) bestaat niet. Maar Van Klooster reikte met zijn 16.27.8 ruimschoots onder de Olympi sche limiet en bleef als enige redelijk in de buurt van de fameuze Europese recordhouder Hans Fassnacht (16.23.1). Op de 400 meter wisselslag per soonlijk behaalde Hennie Penterman een overwinning voor de Amerikaan se wereldrecordhoudster op de 200 meter vlinderslag, Ellie Daniel. De tijd van de Amsterdamse, 5.13.3, was slechts 0,1 sec. boven haar persoonlijk record. Gerda Lassoy bereikte met 5.16.8 de derde positie. Wijda Maze- reeuw tenslotte verbeterde haar per soonlijk record op die wisselslag met maar liefst 10 seconden en finishte in 5.20.-. Dat betekent alleen maar een indicatie, dat het traditiegetrouw in Bremen dit weekeinde nog erg hard kan gaan. GERRIT DEN AMBTMAN HAGEN (ANP) De Nederlandse tafeltennisploegen helA>en in de eers- té rónde van de internationale tafel tenniskampioenschappen van West- Duitsland in Hagen een nederlaag ge leden. De heren verloren van Zweden met 03 en de dames gingen met dezelfde cijfers ten onder tegen En geland. Van onze onderwysredactie AMSTERDAM De direc teuren van de Vrije Universiteit hebben gistermiddag besloten de termijn voor kandidaatstelling voor de nieuwe universiteits raad te verlengen tot 7 maart. Deze periode van 10 dagen zal gebruikt worden voor discussie over het bestuursreglement. De bezetters van het hoofdgebouw van de VU besloten gisteravond laat de bezetting in ieder geval ook nog tot vandaag voort te zetten. Ze wil len dan praten over de verdere orga nisatie van hun actie. Verwacht wordt dat ze de bezetting in de loop van het weekeinde op zullen heffen, wanneer de organisatie rond is. De directeuren hebben hun besluit genomen in overleg met de voorlopige universiteitsraad. De verlenging van de termijn van kandidaatstelling met tien dagen is geen directe inwilliging van de eis van de bezetters. Dezen hadden namelijk om uitstel van de verkiezingen gevraagd en dan voor veertien dagen. De directeuren hand haven echter de data van de verkie zing. De directeuren zijn verder bereid om nader te overwegen of leden van de universiteitsraad compensatie kun nen krijgen van de verplichting om in te stemmen met de grondslag. Hierom was door de voorlopige universiteits raad gevraagd. Ook op andere punten hebben di recteuren hun standpunt genuanceerd. Zo hebben zij de leeftijdsgrens voor leden van het toekomstige college van bestuur verlaagd van 70 tot 65 jaar, en willen zij bezien of het mogelijk is in uitzonderingsgevallen mensen in het bestuur te benoemen die niet tot het wetenschappelijk corps behoren. Bij de besturende colleges van de VU bestaat het vermoeden dat de be zetting van het hoofdgebouw dinsdag j.l. geen spontane daad was, maar be rust op een weloverwogen plan, dat past in de strategie van de landelijke studentenbeweging. Daaruit verklaart men dat de organisatie van de bezet ting zo snel van de grond kwam. De voorzitter van de studentenvereniging SRVU, Karei Drexhage, sprak tegen over ons dit vermoeden niet tegen. In de kring van VU-bestuurders be staat grote zorg over de financiële en materiële gevolgen van de bezetting. Een gelukkige omstandigheid was nog dat de salarissen over de maand fe bruari net de deur uit waren, toen de bezetting begon. Van het verlies aan mankracht door de bezetting van het hoofdgebouw (waarin behalve de alfa faculteiten ook de administratie is ge vestigd) is nauwelijks een schatting te maken. Gebleken is, aldus de brief, dat bij de benoeming van hoogleraren, lecto ren en wetenschappelijke medewer kers wel eens de hand gelicht wordt met de statuaire regel, dat sollicitan ten de formulering van de grondslag krijgen voorgelegd. Curatoren verlan gen nu dat iedere sollicitant tijdig met de evangelische grondslag van de VU wordt geconfronteerd. Van een correspondent ARNHEM Een bus met school kinderen is gisteren even buiten de bebouwde kom van het Achterhoekse Sleendcren in volle vaart in een bocht tegen een boom gereden. De zevenjarige Henk Abbink werd daar bij op slag gedood, acht andere kin deren werden ernstig gewond. Ook de chauffeur is zwaar gewond. De bus werd half opengereten. Twee gemeentearbeiders waren on middellijk op de plaats van het onge luk. Ze reden in hun jeep voor de bus uit. toen zij een enorme knal hoorden. „Toen ik achterom keek, hing de bus al hoog in de boom, vertelden zij. Buiten lagen drie of vier kinderen, die eruit waren geslingerd. Politie en ambulance waren snel ter plaatse. De chauffeur, J. K. moest worden uitgezaagd. Zijn beide benen zijn waarschijnlijk verbrijzeld. In het zie kenhuis onderging hij een spoedope ratie Hij was er zo erg aan toe dat de politie hem nog niet heeft kunnen vragen hoe het ongeluk ontstond. Ooggetuigen schatten dat hij ter plaatse op de smalle weg zeker tach tig kilometer heeft gereden. De kinderen, van zes tot twaalf jaar, gingen elke dag met de bus heen en weer van Steenderen naar de B.L.O.-school in Didam. Bij de ge wonden waren nog drie kinderen uit het gezin van het verongelukte schoolkind. Dr. J.J. BUSKES VOOR HE7T Bijbels dagboek 114.90 I'•rkrQgbtv m d» bo*kh»nOm ZOMER ft KEUNING WAGENINGEN Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM-UTRECHT De besturen van AGO Verzeke ringen, AMEV en Delta-Lloyd onderzoeken de mogelijkheid om tot samenwerking te komen. Hoewel nog verschillende pro blemen bestudeerd en opgelost moeten worden voordat een de finitief besluit kan worden ge nomen, worden de besprekingen nu reeds bekend gemaakt. Dit hebben de drie maatschappijen, die in totaal ruim 10.000 perso neelsleden hebben in een geza menlijk communiqué meege deeld. Het is de bedoeling, dat elk voorlo pig onder eigen naam en directie zal doorwerken en dat er een overkope- lende houdstermaatschappij zal ko men. Ook de verschillen in het verzeke ringspakket en in de tarieven, zullen in eerste instantie blijven bestaan. Zo vertelde mr. N. J. van der Lee van de AGO. Zijns inziens is er weinig kans op, dat als gevolg van de samenwer king mensen ontslagen zullen moeten worden. Eerder wordt de werkgele genheid uitgebreid. Vooral in de sector van de hoger gekwalificeerde functies hebben de drie maatschappijen een tekort aan mensen. De heer Van der Lee sloot echter niet uit, dat op den duur hier en daar door natuurlijk verloop het personeelsbestand zou teruglopen. Volgens het communiqué ligt aan het samengaan ten grondslag, dat de dienstverlening aan verzekerden kan verbeteren en kan leiden tot verho ging van de efficiency. Een andere overweging is, dat samenbundeling van krachten van de drie concerns internationaal met name binnen de groeiende EEG, een sterke positie geeft. De mogelijkheden tot diversifi catie en het beginnen met nieuwe ac tiviteiten kunnen door deze schaal vergroting op een bredere basis wor den benut. Delta-Lloyd bestrijkt vooral de EEG en Canada. De AMEV werkt vooral in België, de Verenigde Staten, Australië, Nieuw-Zeeland, Frankrijk en Denemarken. De AGO is buiten Nederland actief in Suriname, België en Zwitserland. Bij AGO zijn 2200, bij AMEV 3900 en bij Delta-Lloyd ruim 3900 mede werkers in Nederland werkzaam, in totaal dus ruim 10.000 man. Blijkens voorlopige gegevens hebben de drie maatschappijen een totaal bestand aan levensverzekeringen van bijna ƒ43,1 miljard. De omzet is bijna ƒ2,1 miljard en dat is naar de mening van de heer Van der Lee een veel zinvol ler cijfer dan het bestand aan levens verzekeringen. Het is nl. de som van de ontvangen premies levensverzeke ringen, premies schadeverzekeringen en de inkomsten uit beleggingen. Het verschil met de Nationale Ne derlanden is volgens het criterium van de omzet, aanzienlijk minder groot dan wanneer alleen het bestand aan verzekeringen in aanmerking wordt genomen. De omzet van Natio nale Nederlanden is nl. ca 2 miljard, het bestand aan levensverzekeringen ƒ34,4 miljard en het bestand bij de nieuwe combinatie f 43 miljard. Van de totale omzet van de nieuwe groepering van bijpa ƒ2,1 miljard komt ƒ940 min van premie levens verzekering, ƒ652 min van premie schadeverzekering cn 506 min uit opbrengst beleggingen. De omzet bij AGO was 523 min. AMEV bereikte naar voorlopige berekeningen over vorig jaar een omzet van ƒ770 min. Delta-Lloyd 2,82 mrd. In totaal bijna 805 min. Aan belegde middelen heeft AGO ƒ2,27 miljard, AMEV ƒ3,16 mrd. en Delta-Lloyd 2,82 mrd. Intotaal bijna ƒ8,25 miljard. De produktie van le vensverzekeringen was bij AGO bij na 2,1 miljard, bij AMEV 3.0 mrd en bij Delta-Lloyd ƒ2,2 mrd (totaal 7,28 mrd). Het bestand aan levens verzekeringen van bijna ƒ43,1 mrd was over de drie maatschappijen als volgt verdeeld: AMEV 18,6 mrd, Delta-Lloyd ƒ13,0 mrd en AGO 11,5 mrd. Overeenkomstig de fusiegedragsre gels van de SER zijn betrokkenen, on der andere vakorganisaties en onder nemingsraden, van de samenwer- kingsbesprekingen op de hoogte ge steld. De Vereeniging voor den Effec tenhandel heeft vrijdag de notering van de certificaten van gewone aan delen van AMEV en Delta-Lloyd op geschort. aeus- s. ge- )Oort- (020) Van onze speciale verslaggever UTRECHT Zoals aan het begin van de competitie al werd gevreesd, is de publieke belang stelling in de eerste divisie bij de clubs die niet meer voor pro motie in aanmerking komen sterk gedaald. Voor hooguit zes clubs (Haarlem, Roda JC, Hee renveen, AZ'67, Eindhoven en Wageningen) zijn er nog kansen op het veroveren van een plaats je in de eredivisie aanwezig. Het zijn dan ook die verenigingen die qua publieke belangstelling het minst te klagen hebben hoe wel het ook hen financieel verre van best gaat. De overigen, en dat zijn er vijftien, zien iedere zondag weer, dat nu er voor hen niets meer op het spel staat, het publiek het steeds sterker laat afweten. De verontrusting onder de eerste- divisie-clubs heeft er voor gezorgd, dat er plannen worden ontwikkeld, om de competitie aantrekkelijker te maken. Gisteravond kwamen in het Jaarbeursgebouw in Utrecht afge vaardigden van de clubs bijeen, om één plan in het bijzonder te bespre ken: de verdeling van de competitie in vier secties van tien wedstrijden. Het was niet de bedoeling dat er gisteravond al beslissingen werden genomen; het ging er veel eerder om de stemming van de clubs over dit plan (KNVB-secretaris penning meester Burgwal noemde het een plan flat nog onvoldoende bestu deerd was, om er op dit moment binnen de voetbalbond dieper op in te gaan) te peilen. Iets uitgewerkter ziet het plan voor de nieuwe competitie er als volgt uit: Nadat er tien wedstrijden zijn gespeeld, wordt de club die op dat moment bovenaan staat, geselec teerd voor een na-competitie. Dat gebeurt ook na de tweede, derde en vierde serie van tien wedstrijden. De club die aan het einde van de com petitie bovenaan staat in de totaal stand promoveert naar de eredivisie. De winnaars van de 'series' (dat kunnen er minder dan vier zijn. om dat de club met de meeste punten in de totaalstand waarschijnlijk ook wel een serie zal winnen) spelen aan het einde van het seizoen een hele competitie om uit te maken wie de tweede club wordt die promoveert naar de eredivisie. Vertelde mr. R. L. Heukels, voor zitter van Blauw Wit: 'Ik vind dit een bijzonder goed plan. Er komt een mogelijkheid voor clubs, die door wat voor oorzaak dan ook even wegvallen en zo hun kans op promo tie verspelen, een nieuwe kans. Aan het begin van iedere serie van tien wedstrijden zijn de mogelijkheden voor iedere club weer gelijk omdat je dan allemaal weer op "o" begint. Daardoor wordt het bezoek van het publiek sterk gestimuleerd. Ik hoop echt dat er iets van dit plan uitge voerd kan worden. Wij zijn er ten minste helemaal voor'. De plannen van de eerste-divisie clubs vormen natuurlijk een nood maatregel, die genomen moet wor den nu een belangrijk element in de competitie, de degradatie, is wegge vallen. Er zitten nog wel een aantal scherpe kantjes aan het geheel. Zo kan bijvoorbeeld een club bevoor deeld zijn, door het programma dat een aantal makkelijke wedstrijden voor hem voorschrijft binnen één van de series. Het is maar een van de facetten, waarover nog uitgebreid gesproken zal moeten worden, voor de KNVB zich kan gaan beraden over eventuele overname van het voorstel. Maar de plannen die in Utrecht besproken werden tekenen wel de noodsituatie waarin veel clubs in de eerste divisie terecht zijn gekomen en waaraan de KNVB iets zal moeten doen. Tenslotte: dit plan geprojecteerd op de competitie die nu aan de gang is, zou Haarlem (na de eerste en tweede serie van 10 wedstrijden op de eerste plaats met resp. 16 en 15 punten) in ieder geval al een plaats in de promotiegroep garanderen. En in de derde 'serie' die nu aan de gang is, gaat dan Roda JC met acht punten uit vier wedstrijden op kop, terwijl Haarlem en AZ'67 met een punt minder op de loer liggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21