Bredase Drie „uitstoten" zegt Van Agt KABINET TREEDT NIET AF NA ,NEEN' Politiek lot onafhankelijk houding Kamer inzake „drie" „Van nederlaag is dan geen sprake" Défilé van urenlang tegen vrijlating „drie" Actiegroep zou dader van bomaanslag zijn Het Kwartet Mammoetfusie op gebied van verzekeringen Crita) het weer Nieuwe leidse Courant hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31 441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m, 7,90, p. kw. 23,35 Zaterdag 26 februari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen «iachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Van onze parlementsredactie DEN HAAG „Uitstoting jvan de drie in Breda gedetineer de oorlogsmisdadigers verdient voorkeur boven het steeds weer openhalen vanslechts ten dele te genezen wonden". Dit heeft minister Van Agt gisteravond haat aan de Tweede Kamer ge schreven in de memorie van antwoord inzake de brief van de regering over de „drie van Breda". Minister van Agt schrijft aan de Kamer dat wegzending van deze mis dadigers thans, ondanks de daarmee gepaard gaande pijn, te verkiezen valt boven voortdurend twisten daarover, met als gevolg een steeds weer op laaien van herinneringen tot bijna onduldbare actualiteit. „Ik zie niet hoe deze regering, hoe deze Kamer, zou kunnen voorkomen dat de situatie van thans zich in de toekomst zou herhalen", aldus de be windsman, die zegt dat de tegenstrij dige gevoelens die ook de leden van het kabinet bezielden toen zij tot hun oordeel kwamen, door de schokkende hoorzitting van donderdag, bij hem nog zijn bevestigd. De minister zegt zich bewust te zijn van de ontreddering die de hernieuw de en openbare discussies over de vraag van de vrijlating van de drie voor de slachtoffers en hun nabe staanden meebrengen en ook van de verplichting die voor ons volk bestaat om de verbondenheid met het daad werkelijk tot uitdrukking te brengen. De heer Van Agt is zich ervan be wust dat de uiteindelijke beslissing op de gratieverzoeken een zaak van de Kroon alleen is, die slechts achter af aan het controlerecht van de Ka mer kan worden onderworpen. „De regering heeft dan ook een duidelijk standpunt ingenomen. In dit uitzon derlijke geval meen ik dat de nu ge volgde werkwijze van een gedach- tenwisseling vooraf, overeenkomstig een door de Kamer zelf gewilde toe zegging, noodzakelijk was. Ik heb ge meend dat ik mijn standpunt moest bepalen zonder van te voren organi saties te polsen. Ik ben van oordeel dat ik zelf, gelet op mijn eigen pri maire verantwoordelijkheid, een be leidsstandpunt moest nnemen. Een onmiddellijke openbaarmaking van dat standpunt paste het best in de raadplegingsprocedure die ik in mijn brief heb voorgesteld". „Het gaat hier niet om het hono reren van een aanspraak op vrijlating die de drie zouden hebben. Waar het wel om gaat, en wat naar de overtui ging van de minister in deze beslis send moet zijn, is de vraag of wij kunnen aanvaarden dat deze drie ons brengen tot verzaking van een der grondbeginselen van onze straf rechtspleging. Tot die grondbeginse len behoort de regel, dat een gevan genisstraf moet worden beëindigd wanneer zij ontaardt in een vrijheids beroving, die noch uit het oogpunt van speciale en generale preventie, noch uit dat van veiligheid van de maatschappij zin heeft", al dus minister Van Agt. Minister Van Agt meent dat in ons land, in deze tijd, executie van le venslange gevangenisstraf tot de dood er op volgt, onverenigbaar is met de beginselen waarvan wij moeten uit gaan om de strafrechtstoepassing in derdaad toepassing van recht te doen blijven. Stelselmatig worden levens lange gevangenisstraffen bij wege van gratie verwisseld in een tijdelijke gevangenisstraf, die leidde tot voor waardelijke invrijheidsstelling op ba sis van artikel 15 Wetboek van straf recht Behalve in een enkel geval van vroegtijdig plotseling overlijden is in de laatste decennia een levenslange gevangenisstraf nimmer tot het ein de uitgeboet, aldus de minister. De drie oorlogsmisdadigers zullen na gratie naar Duitsland worden ver wijderd en tot ongewenste vreemde ling worden verklaard. Op grond van verkregen inlichtingen kan minister van Agt meedelen dat hij provoca ties bij de terugkeer van de drie uit gesloten acht. „Je kunt in zo'n affaire toch niet meer van een nederlaag spreken", zei de premier. Het kabinet draagt ove rigens in zijn totaliteit de volle ver antwoordelijkheid voor het ingeno men standpunt, dat „de drie" vrij moeten. Berichten, dat na al de los gekomen emoties minister Van Agt van justitie zou overwegen af te tre den. ontkende de premier met klem. De minister heeft hieraover geen en kele mededeling gedaan. Oplossing vakantiepuzzel 29 januari 1972 fin bezoek oon vreemd* landen Ichepl dikwijls nieuwe vriendschapsbanden. Prijswinnaars: rijs 2 reizen van elk 500,— Fom. D. GOLDSCHMEOING, Singel 17, Vlissingen rijs 2 reizen van elk J 350,— De heer G. J. DE VRIES, Schalkeroord 315, Rottordom-26 Bic prijs 2 reizen van elk f 150,- De heer JOS DREEF, Norcissenlaan 37, Van onze parlementsredaclie DEN HAAG Het kabinet-Biesheuvel, dat bij zijn standpunt blijft dat de straf van de 'drie van Breda' moet worden beëindigd, zal zijn politieke lol niet aan deze kwestie verbinden. "In deze zaak', zei minister-president Biesheuvel gisteravond in een pauze van de kabinetsvergadering, 'brengen we dergelijk politiek ge schut niet in stelling'. 'Vandaag in ZO: I1 H. Biersteker: prof. Berkhof en onze God-loze cultuur A. J. Klei: Domela Nieuwenhuis en de theologen J. J. M. Kiggen: Dit jaar zes Britse emissies I Dialoog: Veranderen goed als het verbetering is Drs. Rob Foppema: Weg met mythe van de antibiotica Jelte Rep: Wat nu blanke vader? Prof. dr. A. A. Haspels: Bijbel geeft geen expliciete oplossing voor abortus-vraagstuk Mr. G. van Vorden: De stier in de porseleinkast Dr. H. M. Visscher: Triomf der zinloosheid Ger Kruis: Ontworpen in de 19e !#- R. L. K. Fokkema: De Muze in Vlaanderen Wanneer de meerderheid van de Tweede Kamer zich dinsdag tegen het vrijlaten van de oorlogsmisdadi gers zou uitspreken, zal het kabinet dit niet als een nederlaag beschou wen. „Je kunt in zo'n affaire toch niet meer van een nederlaag spre ken", zei de premier. Hef kabinet draagt overigens in zijn totaliteit de volle verantwoorde lijkheid voor het ingenomen stand punt, dat „de drie" vrij moeten. Be richten. dat na al dé losgekomen emoties minister Van Agt van justitie zou overwegen af te treden, ontkende de premier met klem. De minister heeft hierover geen enkele medede ling gedaan. NIET GESCHROKKEN Mr. Biesheuvel verzekerde, dat het kabinet zich volledig heeft gereali seerd wat de gevolgen zouden kunnen zijn van de beslissing. In deze zin. aldus de premier, zijn we niet van de emoties geschrokken. De ministerraad gaat ervan uit, dat het debat in de Tweede Kamer on danks de geopperde bezwaren door gaat. De uitspraak van de Tweede Kamer, verzekerde mr. Biesheuvel. zal wenselijk en essentieel zijn voor het nemen van het definitieve besluit door het kabinet. Dit uiteindelijke besluit zal het zwaarste zijn. dat een kabinet kan nemen. De premier wilde niet zeggen of hij aan het unaniem acjvies van de Hoge Raad méér waar de zou hechten dan aan de uitspraak van de Kamer. HOORZITTING Of het wel wenselijk was de hoor zitting donderdag te houden met het oog op de vele emoties, die zouden ontstaan, vond mr. Biesheuvel een zaak van wijsheid van de Tweede Kamer. Na de zitting van de Tweede Kamer zal het kabinet spoedig beslis sen, maar een korte tiid van beraad vond de premier wel gewenst. koningin Juliana, die in Canada is en met wie de premier dagelijks spreekt („de communicatie is geen probleem") keert volgende week don derdag, twee dagen na de Kamerver gadering terug in ons land. Premier Biesheuvel bekende de film „Begrijp je nu waarom ik huil", die de mening van een aantal Ka merleden aan het wankelen heeft ge bracht, niet te hebben gezien. Wel heeft hij minister Van Agt en staats secretaris Grosheide met wie hij op het ogenblik van de vertoning een bespreking had. aangeraden naar de film te kijken. De twee bewindslieden kwamen binnen, toen de film al werd gedraaid. GESPANNEN In afwachting van het Kamerdebat dinsdag blijft in politiek Den Haag een onwezenlijke, gespannen sfeer bestaan. Niet alleen enkele Kamerle den, maar ook leden van het kabinet zijn door anonieme personen be dreigd.- Voor dit weekeinde heeft de pre mier geen afspraken gemaakt met fractieleiders en Kamerleden. De me morie van antwoord naar aanleiding van de brief van minister Van Agt over de vrijlating, zou vanmorgen worden gepubliceerd. Maandag kan dan de vaste commissie van justitie het schriftelijk eindverslag uitbren gen. Premier Biesheuvel wist nog niet of hij dinsdag het debat in de Kamer zou bijwonen. In overleg met mi- nister Van Agt zou hij hierover dit weekpinde beslissen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een mammoetfu- sie in de verzekeringswereld staat op stapel nu de Delta Lloyd Verzeke ringsgroep, de AMEV en AGO Verze keringen hebben besloten te gaan sa menwerken. Indien de thans aan de gang zijnde besprekingen met succes worden be kroond zal een maatschappij ontstaan met een totaal bestand aan levens verzekeringen van niet minder dan 43 miljard en ruim 10.000 medewer kers. Daarmede zal de nieuwe combina tie de tot dusverre grootste levens verzekeringmaatschappij in ons land, te weten de Nationale Nederlanden, ver voorbij streven. Het verzekerd bestand van deze laatste groep beliep eind vorig jaar ruim 34 miljard. Op de tweede plaats op de ranglijst van levensverzekeringmaatschappijen in ons land staat momenteel de AMEV. Derde is de combinatie EN- Nillmij, vierde de Delta-Lloyd, vijfde de AGO. terwijl de Amfas-groep de zesde plaats inneemt. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee. Naam: Adres: Plaats: betaling per kwartaal Gmaand. Mijn naam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Posfregel is nier nodig als u op de envelop schrijft: M ive le:ds? Courant - antwoordnummer 267. Leiden Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN De bomaan slag die geringe schade aan richtte aan het tentoonstellings gebouw Evoluon in Eindhoven, zou zijn uitgevoerd door de ac tiegroep „Philips-Griekenland", die in 1969 ook betrokken was bij sabotagedaden tegen het standbeeld van dr. A. F. Philips op het Stationsplein in Eind hoven. In een niet ondertekend pamflet stelde de actiegroep zich gisteren ver antwoordelijk voor de aanslag. Sinds 1969 ontvangt de directie van Philips van tijd tot tijd brieven van de actie groep .waarin geëist wordt dat de mi litaire en (via de NAVO politieke) steun van Philips aan Griekenland wort opgegeven. Een jaar geleden eiste de actiegroep één miljoen van Philips, bestemd voor het onder grondse verzet in Griekênland tegen de kolonels. Philips kreeg toen twaalf maanden de tijd om aan de eisen van de groep te voldoen. Volgens het pamflet was de bom aanslag op het Evoluon niet meer dan een ernstige waarschuwing. De Phi- lips-directie krijgt nog één maand de tijd om het bedrag van een miljoen te overhandigen. Als dat niet gebeurt zal alles volgens het niet onderte kend pamflet het sabotagepro- gramma worden afgewerkt. Dat pro- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Massaal is gisteren op het Jonas Daniël Meijerplein, eens centrum van de Amsterdamse jodenbuurt, gede monstreerd tegen de vrijlating van „de drie van Breda". Uren lang defileerde een stoet van zo'n vijftienduizend ménsen langs het symbool van de februaristaking in 1941, het standbeeld van de Dokwerker. Het protest tegen de voorgenomen vrijlating van de drie oorlogsmisdadi gers drukte volledig z'n stempel op de jn lijkse herdenking van de februa- rist'king. Voor het eerst sinds jaren waren er weer vele duizenden geko men, soms met bussen aangevoerd uit hei hele land. Spandoeken werden mepgedragen met opschriften als: ..Waarom dubbele gratie voor de drie genadelozen van Breda", „De drie Hi 'm ins Reich? Over onze zes mil joen lijken". „De drie zonder gewe ten, laat Van Agt ze vergeten", ..Barmhartigheid voor de overleven den of drie oorlogsmisdadigers vrijla ten die al gratie kregen?" Gemeentebestuur Het stille défilé werd rond vijf uur gistermiddag geopend door een dele gatie van het Amsterdamse gemeen tebestuur. bestaande uit burgemeester Samkalden. wethouders en raadsle- ren. Daarop volgden deputaties van verzetsgroepen en onder meer de contactcommissie Noord-Holland van ne stichting 40-45. Op zwart omrande l>ot den werden de namen van con centratiekampen meegedragen met caarop de getallen van daar gevallen s.achtoffers. Het verkeer in de omge ving van het Jonas Daniël Meijer plein liep door de omvang van de gramma is niet gericht op de produk- tie (de arbeiders worden niet bestre den) maar op de directie. Oud-leden van de actiegroep Phi lips-Griekenland hebben intussen la ten weten niets met de aanslag te maken te hebben. Volgens hen is na de sabotage tegen het standbeeld van dr Philips, het comité Philips-Grie kenland ontbonden. Woordvoerders in Eindhoven menen evenwel te weten dat de actiegroep nog steeds bestaat en dat ondermeer enkele leden van de Rode Jeugd daarin actief zijn. Po gingen om gisteren commentaar op het pamflet te krijgen van RJ-leden mislukten door hun afwezigheid. demonstratie volledig vast. Voor het monument lagen na afloop tientallen kransen-en honderden bloemen. Dc herdenking van de februarista king was gistermiddag om half cén begonnen met een stille tocht van ruim duizend joden. Orthodoxe joden konden niet meedoen aan de grote demonstratie omdat de sabbat gister middag om zes uur begon. Namens het gemeentebestuur van Amsterdam waren de wethouders Polak en Lam- mers aanwezig bij de stille tocht naar dc Dokwerker. Bij het monument las rabbijn Mos- cowitz het gebed voor de overleven den voor. Leerlingen van het joodse Maimonides Lyceum droegen borden met de tekst: „Laat ze nooit vrij, denl. aan twaalfduizend overleven- dt-ii". Na de korte plechtigheid wer den brandende vetkaarsen, zoge naamde jaartijdslichtjes, rond het monument geplaatst. Enkele mensen droegen de gele jo denster. De herdenking kende in te genstelling tot de demonstratie 's a- vonds een incident. Toen een jonge man zich tussen de aanwezigen mer gde en een pleidooi voor de in vrijheidstelling van „de drie" hield, raakten enkele aanwezigen heftig geëmotioneerd. Een rabbijn riep „dat GROENEVELD ASSURANTIËN ROTTERDAM SEDERT 1931 AllE VERZEKERINGEN PENSIOEN ADVISEURS ADVISEREN INZAKE BRAND-PREVENTIE ROTTERDAM-3 POSTBUS 1857 CtAES DE VRIESELAAN 177 -T TEL. 010 - 231736 - 238963 het ons spijt dat we uit het concen tratiekamp hier terug zijn gekomen". De reacties tegen de vrijlating kwamen gisteren ook uit het buiten land. De Europese raad van de we reldunie voor progressief jodendom in Lenden heeft in een telegram aan minister-president Biesheuvel „ver bazing en verdriet" kenbaar gemaakt over het voorstel. „The reform syna gogues of Great Britain" stuurden ook een telegram met het bericht van hun „ontsteltenis door het nieuws, Hoedt u voor mensen mei één idee. JEAN DE BOISSON Ik doe praktijk op voor mijn examen eerste hulp op zaterdag. Over het algemeen vrij veel be wolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit rich tingen tussen oost en zuid. Mini mum-temperaturen om het vries punt. maxima morgen van 4 tot 8 graden. Zon en maan 27 februari: zon op 7.32, onder 18.14; maan op 16.38, onder 6.48; 29 febr. V.M. 28 februari: zon op 7.30, onder 18.16; maan op 17.53, onder 7.03; 29 febr. V.M. Hoog water Hoog water. 27 februari: Rot terdam le getij 3.34, 2e getij 16.08; Seheveningen 2.10-14.28; Vlissingen 2.38-14.56; Haringvliet aan de Zeezijde 0.53-13.19. Hoog water. 28 februari: Rot terdam le getij 4.16, 2e getij 16.51: Seheveningen 2.57-15.09; Vlissingen 3.22-15.36; Haringvliet aan de Zeezijde 1.36-13.57.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1