MARY PERKINS B NOS wijst kritiek van Boersma af raaiboek groep NEV laten uit ARP 'n blauwtje lopen Maandag nieuwe strip in de krant TV-commentaar Inde goude gaper PLATENMAGAZINE STELLING VAN DS. W. S. DUVEKOT: Israël ligt niet toevallig aan oever Middellandse Zee Uiteenlopend X ifL VRAAG UW** PLATENDEALER VvW 25 CENT-X-X-X- COLIN FORBES VAN ZERVOS „Begrijpt urm (TDV prI waarom ik huil?" Y C11 vandaag voor tv 19 ZATERDAG 26 FEBRUARI 1972 Vanaf maandag wordt de strip Inde goude gaper van W. G. van de Hulst met tekeningen van W. G. van de Hulst jr. in de Kwartet bladen opgenomen. Helaas kunnen we vanwege de integratie met Ttrouw deze strip niet vanaf het begin publiceren. En korte samen vatting volgt hieronder: Op de gevel van het kruidenwin keltje van de spinnige juffrouw Ursa- la en de lieve Anne-Marie staat een gaper met een grote gouden kop. Als twee schelmen de glibberige pit ten uit de kersen die ze eten midden in de muil van de gaper schieten, vredwijnen ze diep in het binnenste van de kop. Vreemd die ga per met z'n gladde, rode rong. Diezelfde dag bezoeken twee def tige doctoors de kruidenwinkel met de bedoeling de prachtige gaper te kopen. Maar de llev juffrouw eAnne- Marie wijst het verzoek beslist van de hand Dat is maar goed ook want de huifkar van de deftig esinjeurs ligt reeds vol met gapers, die be- h ere n doctoors zijn erg boos en I zo deftig niet meer als ze woedend met hun voerman door de stadspoort wegrijden. Maar 's nachts als de poorten voor vreemden gesloten zijn, sluipt de voerman met het aapje on der de stadsmuren door. Als het aapje met z'n kleine, vlugge handje diep in de keel van de gaper tast, vindt hij niets anders dan de kerse- pitten. Ziedend van woede smijten de deftige sinjeurs later al de gapers hun huifkar uit. Wat zoeken ze toch in die koppen? Een kruidenzoeker vindt de gapers en zet ze op een rijtje in z'n huis. Voor de grote markt begint wil hl, z'n kruiden bij de gezusters van de goude gaper afleveren. Juffrouw Ur- sala vraagt hem de goude gaper met een sopje eens flink schoon te ma ken Tot zijn verbazing ontdekt hij een groot, lelijk geboord gat in de keel van de gouden kop. Maar het wonderlijkste is dat de gapers in zijn huisje ook grote gaten in hun keel hebben.... Maandag a.s. beginnen wij weer met een nieuw avontuur van onze striphel din Mary Perkins. Maar het verloop van de geschiedenis rondom mr. Quac- kers zal dan tot het verleden behoren. De moeilijkheden ontstaan door de ontdekking van „schadelijke bestand delen" in het door mr. Quackers via de tv gepropageerde kindervoedsel culmi neren in een verbod van Ken Cole mans vrouw aan hun dochter van de „quackers" te eten. Dit resulteert in een aanvankelijke weigering van Ken aan het programma mee te werken, maar op verzoek van ae sponsor zet hij de problemen aan de kijkers uiteen Het publiek, ontroerd door de openhartigheid van hun mr. Quackers, reageert gunstig, en ook het laboratorium trekt het ongunstig oor deel later in. Inmiddels is mevrouw Coleman met dochter vertrokken, omdat zij van me ning is, dat haar man haar niet genoeg betrekt in zijn besluiten, waaronder zijn annulering van het Quackers-contract, waardoor zij hun welstand vaarwel zouden moeten zeggen. Ook nadat Ken op zijn besluit terugkomt is zij niet bereid naar huis terug te keren. Met Mary Perkins, die haar gastrol als tv-presentatrice vaarwel zegt _en een hoofdrol speelt in een toneelstuk, gaat het minder naar wens, want het stuk schijnt op de een of andere ma- n'er weinig boeiend te zijn. En met dit feit eindigt deze episode. Maandag be ginnen wij opnieuw met een nieuwe geschiedenis, nu rondom de pogingen, Mary Perkins zover te krijgen, dat zij meespeelt in een film OM LEKKERE ELPEES OP TE SPOREN VRAAG U\A/-X--X- fóoM PLATENDEALER V7V 25 CENTX-X-X- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Het is niet toevallig, dat de huidige staat Israël zijn grondgebied heeft aan de oever van de Middellandse Zee. Want dit is het land dat God aan Abraham, Izaak en Jacob gegeven heeft. By het zoeken naar een oplossing van de moei lijkheden in het Midden Oosten kan deze factor niet buiten be schouwing blyven. De kerk zal de politici hierop moeten wyzen". Etit is één van 'de stellingen die dr. W. S. Duvekot, hervormd predikant te Den Briel, heeft gevoegd bij zijn proefschrift: „Heeft Jezus zichzelf voor de Messias gehouden?" (uitg. Van Gorcum, Assen), waarop hij gis teren aan de Universiteit van Am sterdam bij prof. dr. J. N. Sevenster tot doctor in de godgeleerdheid pro moveerde. Het proefschrift van dr. Duvekot Girobetaalkaarten ook in België en Suriname DEN HAAG Het systeem van giro-kaarten, in verschillende landen goed voor het opnemen van een be drag van ongeveer honderd gulden, Kal per 1 mei met België worden uit gebreid, en per 1 juli met Suriname. Dit blijkt uit een antwoord van de Europese Commissie op vragen van het Tweede-Kamerlid dr. Oele (PvdA) tevens lid van het Europese parlement. De Nederlandse PTT heeft meege deeld dat in Spanje en Zwitserland ie PTT eveneens in beginsel bereid is letaalkaarlen te aanvaarden. Men loopt dat voor het begin van het va kantieseizoen definitieve overeen- temming kan worden bereikt. beschrijft een exegetisch-historisch onderzoek naar dc vraag die de titel van het proefschrift inhoudt, in het bijzonder met het oog op het ontken nend antwoord dat hierop gegeven is door Bultmann en zijn leerlingen. De school Bultmann heeft, uitgaande van haar existentiële beslissing, dat Jezus niet de Messias heeft kunnen zijn, en dat het Oude Testament geen open baringsgeschiedenis is voor de chris tenen, de band van de teksten van het Oude Testament met de uitleg die Jezus daaraan gegeven ontkend. Zij doet dit via de weg van de existen tialistische interpretatie. Dr. Duvekot wil in zijn dissertatie aantonen, dat Jezus zich voor de Messias heeft ge houden, in de zin van het aan God gelijk zijn en bestrijdt daarmee de theorie van Bultmann en diens volge lingen. Beroepshalve hebben we ons de laatste dagen zo vaak moeten laten confronteren met sterk uiteenlopende meningen over de 'drie van Breda', dat we vrijdagavond na het aan horen van de hevig geëmotioneerde mensen by 'De Dokwerker' in Am sterdam, even de aandacht op iets anders moesten richten om de eigen balans terug te vinden. En daarom hebben we een deel van 'Brandpunt' gemist. De draad weer opnemende beluis terden wij de slotwoorden van dr. Cohen-Stuart, woorden die getuig den van wijsheid en diep inzicht en die wij van harte onderschrijven kunnen. Bepaald indrukwekkend was daarna professor mr. W. F. de Gaay Fortman, rector magnificus van de VU, in zijn doordachte en van karakter getuigende analyse van het probleem. Professor De Gaay Fortman heeft er terecht op gewe zen, dat we met het ongeremd op zwepen van onze emoties op een uiterst gevaarlijke weg komen. Wat lijkt het banaal, nu over te stappen naar het Grand gala du disque populaire 1972. Maar ook dit is een stukje realiteit. De werkelijk heid van vandaag, waarin we, met vallen en opstaan, proberen een beetje mondiaal te leren denken. Kunstenaars kunnen ons daarbij een handje helpen. Ware artisticiteit doorbreekt namelijk de grenzen van eng-nationalisme. Uiteraard reageert een ieder op zijn manier op de prestaties van de vele artiesten, die aan deze platen- marathon meewerkten. Slechts en kele notities van hetgeen we kon den horen, voordat we deze regels moesten schrijven, namelijk tot aan het optreden van de prachtige zan ger Iwan Rebroff. Lenny Kuhr ontwikkelt zich tot een innerlijk sterk vibrerende zan geres met een allure, waarvan het monopolie tot dusverre scheen te berusten bij Franse chansonnières. Helen Reddy demonstreerde, dat wanneer kunstenaarschap en per soonlijkheid gunstig samengaan, je je niet hoeft aan te stellen, alsof je aan je ochtendgymnastiek bezig bent. Boeiend was het te zien, hoe een groot artiest als Charles Aznavour, ondanks zijn langdurige podium ervaring, stond op te branden, toen hij met formidabele inzet zijn liede ren zong. Wie daarvoor gevoelig is, voelt het mee aan zijn middenrif. Tot slot: hulde voor net vaardig musicerende orkest en zijn bekroon de dirigent, Rogier van Otterloo en voor de presentatie van Mies en Willem. T. H. PLATENMAGAZINE om lekkere elpees op te sporen 101 Er waren drie Griekse boeren bij de beesten, die zich op dit punt hadden verzameld. Ze schreeuwden hun kelen schor en sloegen de dieren met dunne twijgen. Voor zover Macomber het kon zien droegen hun pogingen alleen maar bij tot de al gemene verwarring. De weg was volkomen geblokkeerd. Den kend aan de trekker die op hen afraasde, reed hij zijn voer tuig tot op enkele centimeters van dieren en drijvers. „Schep daar eens orde in, Grapos! Maak dat ze in beweging komen en een beetje vlug ook! Ze kunnen de dieren naar die strook gras drijven bij de volgende bocht, zodat we er langs kunnen. En zeg hun dat ze daarna de weg weer blokkeren." Hij wachtte terwijl Grapos -uit het voertuig stapte en tegen de drijvers be gon te schreeuwen, die in het begin gewoon terugschreeuw- den. Een os liet zijn kop tegen de zijkant van het voertuig rusten en staarde Ford belangstellend aan. Grapos vervolgde zijn schreeuwen en gesticuleren met de drijvers en Prentice voelde hoe hij zijn geduld verloor. Een minuut later dromden de dieren nog steeds rondom het voertuig en Grapos was nog steeds met zijn landgenoten in een felle woordenstrijd gewik keld. Er knapte iets in Macomber. Hij stond op, trok zijn Lu- ger en vuurde die af boven de hoofden van mensen en dieren. De dieren raakten in paniek en begonnen de weg af te ren nen, gevolgd door de drijvers, die ze op de strook gras in be dwang hielden, terwijl de halfrupstrekker langs hen rommel de. „Hebt u hun gezegd dat ze de weg weer moeten blokke ren?" riep Macomber naar Grapos, die weer plaatsgenomen had. „Ik heb hen gezegd dat de Duitsers in aantocht zijn en dat ze hen moeten ophouden." - Macomber vloekte hardgrondig: het vermelden van de Duit sers zou hun ongetwijfeld zoveel vrees aanjagen dat ze de dieren gewoon aan de rand van de weg zouden vasthouden, totdat de tweede trekker voorbij gereden was. Hij was er ze ker van dat ze voor hem de weg hadden geblokkeerd en die voor de anderen open zouden houden. Hij moest iets drastisch ondernemen om de afstand tussen de twee voertuigen te ver groten. De weg strekte zich weer recht voor hem uit tussen de hoge aarden wallen, dus drukte hij zijn voet omlaag. De wa gen kreeg weldra meer snelheid onder de druk van zijn voet en hij voelde een koude luchtstroom in zijn gezicht toen de weg onder hem doorsnelde. De mist dreef doelloos heen en weer en nu en dan ving hij een glimp op van de bergwand, die als een geweldige burcht voor hem oprees. Op verschillen de plaatsen schoten rotspieken omhoog die weer uit het ge zicht verdwenen als de mist dichter werd. Toen hij een blik op de snelheidsmeter wierp, zag hij dat hun snelheid over eenkwam met vijftig mijl per uur. Hij was er zich terdege van bewust dat al^en het gewicht en de stabiliteit van de wervelende rupsbanden het voertuig op de weg hielden. Toen de mist weer tijdelijk optrok zag hij een stenen brug in de diepte. Achter de brug boog de weg naar links om van daaruit steil omhoog te lopen langs de bergflank. Binnen enkele mi nuten, bij het nemen van de eerste scherpe bocht, zou zijn snelheid zijn teruggebracht tot een slakkegangetje en het be sef hiervan deed hem zijn voet nog wat verder naar beneden drukken. Achter hem zat Ford, met een wit gezicht als gevolg van zijn verwonding, maar Prentice was bleek door de snelheid waarmee ze voortraasden. Grapos had zich weer op de vloer laten zakken om stevig tegen de zijkant van het voertuig te kunnen zitten en Ford boog zich even naar voren, waarna hij zijn rug weer tegen de leuning legde. De hoge aarden wallen gleden voorbij als wazige strepen en het lawaai van de rate lende rupsbanden op de holle weg had iets weg van een draaiende molensteen. De brug verscheen weer, veel dichter bij deze keer. Macomber nam het gas een beetje weg. Op dit ogenblik vloog de linkerrupsband, die niet langer meer in staat was de druk te verwerken, van zijn tandwielen, scheidde zich helemaal van het voertuig af en snelde als een ring voor hen uit de weg af. De halfrupstrekker, die nu alleen nog maar overeind werd gehouden door twee wielen en de overblijvende rupsband, zwenkte naar rechts en dreunde met een oorverdovende klap tegen de aarden wal. Macomber, die de botsing had zien aan komen, stuurde naar links, ieder ogenblik verwachtend dat het massieve voertuig overstag zou gaan en de inzittenden onder zijn gewicht bedelven. Het vehikel veerde weg van de wand en een regen van aarde, opgeworpen door de draaiende rupsband, daalde over hen neer terwijl hij de snelheid terug bracht en naar rechts stuurde toen de andere wand op hen afstormde. De snelheid was echter te groot om de koers weer te corrigeren en voor de tweede keer kwamen ze in aanraking met de wal aan de rechterkant, terwijl de losgeraakte rups band de weg afhobbelde, tegen de brugmuur botste, erover heen sprong en uit het gezicht verdween. De tweede botsing van het voertuig met de wal was heviger dan de eerste en het stuur vloog hem bijna uit de handen, wat een onherstelbare ramp zou hebben betekend, maar hij slaag de er op het nippertje in het te blijven vasthouden, hoewel het voertuig hevig rammelde en heen en weer hobbelde, terwijl weer een regen van aarde in de lucht uit elkaar vloog en op hen neerdaalde. Hij had weer naar links gestuurd, maar een ogenblik lang leek het of de overblijvende rupsband zich had klem gereden tegen de wand. De rupsband schraapte over de rotsen onder het oppervlak van de wal met een hels geluid, dat, hoewel het eeuwig leek te duren, binnen enkele seconden afgelopen was, waarna het voertuig weer naar voren sprong en de weg afliep, terwijl Macomber wanhopig probeerde de trekker onder controle te krijgen en de snelheid terug te brengen, zonder hem te laten kantelen. De brug raasde op hen af. Op het laatste nippertje vermeed hij een botsing met de linkerwal, waarna hij de snelheid nog verder wilde terug brengen. Hij voelde hoe het voertuig heen en weer slipte en op dat ogenblik besefte hij dat de rem niet meer functioneer de. Een lichte stijging tilde de rupsband omhoog en het even wicht werd wper gecorrigeerd, terwijl de snelheid tijdelijk iets minder werd, om daarna weer toe te nemen. Hij wist dat hij nooit om de scherpe bocht zou kunnen komen. Zonder hoop op succes probeerde hij de nutteloze rem te bedienen. „Springen!", schreeuwde hij. De stenen muur van de brug vloog op hem af als een levend ding en raakte de voorkant van de wagen. Macomber zette automatisch de motor af toen het knarsende geluid van bre kend metaal in zijn oren klonk en de muur het begaf. De ste nen vielen naar beneden en de neus van het voertuig schoof naar voren en stak over de rand; beneden zich zag hij stro mend water, dat half ondergedompelde stukken groenachtig ijs meevoerde. Op het ogenblik van de botsing had hij zich schrap gezet en hij slaagde er op het nippertje in te voorko men dat zijn lichaam aan het stuur werd gespietst, hoewel hij niet kon verhinderen dat hij een scherpe stoot in zijn borst kreeg. Alles was wazig toen hij opstond en zich omdraaide. De anderen sprongen door de opening aan de linkerkant, die vlak tegen het wegoppervlak zat. Door de zijdelingse en achterover hellende stand van het vernielde voertuig was het moeilijk zich vlug te bevrijden en hij had het bijzonder gekke gevoel dat hij zich nog steeds naar voren bewoog toen hij Prentice aan de kant van de weg hoorde schreeuwen. „Schiet op, Mac het vervloekte ding is weer in beweging gekomen!" Wordt vervolgd In de nieuwe aflevering van Swie- bertje, die de NCRV-televisie zater dag uitzendt stort Swiebertje zijn hart uit bij Saar over de moeilijk heden, die hij heeft als arbeider in de hoestdrankenfabriek. VAn een verslaggever HILVERSUM De VARA zal vanavond om tien voor half negen in „Achter het Nieuws" de film „Be grijpt u nu waarom ik huil?" van Lou van Gasteren uitzenden. De film die gaat over de behandeling van een patiënt die jarenlang in concentratie kampen heeft gezeten, zal ingeleid worden door prof. dr. J. Bastiaans, de Leidse hoogleraar in de psychiatrie die aan de vervaardiging van de film meegewerkt heeft. De film is woens dagavond voor leden van de Tweede Kamer vertoond. Voorbehoedmiddel roept twijfels op Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er ontbreken vol doende gegevens over de betrouw baarheid van het op grote schaal in de publiciteit gebrachte voorbehoed middel „C-film". Dit heeft de NVSH bekend ge maakt na advies van de onafhanke lijke technische wetenschappelijke adviescommissie. De adviescommissie acht op dit moment onvoldoende on derzoekresultaten beschikbaar om „C-film" als voorbehoedmiddel aan te kunnen bevelen. De NVSH heeft in verband met dit advies een vertegen woordiging van dit middel niet aan vaard. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De „gespreks groep AR-gezinden" heeft een blauwtje gelopen bij het Gerefor meerd politiek Verbond en het Nationaal Evangelisch Verband. De gespreksgroep, die 18 decem ber onder leiding van prof. A. C. Drogendijk werd opgericht, heeft namelijk het NEV en het partij blad van het GPV benaderd voor contact. Dc contactraad van het GPV en NEV heeft eensgezind de poging van de ARP-groep om te komen tot een „bundeling zonder nieuwe afsplit sing" afgewezen. Het NEV denkt er niet over, zo was de stemming in de contactraad, gehoor te geven aan roepstemmen om de samenwerking met het GPV te verwisselen voor de ARP-groep, waarvan geen wezenlijke politieke vernieuwing is te verwach ten. De gespreksgroep in de ARP heeft reeds eerder alle kiesverenigingen in de eigen partij geschreven met het Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De NOS is van mening dat de woordkeus van minister Boersma die het programma Ter Visie „perfide" heeft genoemd, een woord dat hij later verving door „bewust misleidend" geen recht doet aan de moeilijke taak, waarvoor de medewerkers van dergelijke snel in elkaar te zetten rubrie ken in het bijzonder zijn ge steld. In een gisteren gehouden vergade ring sprak het NOS-bestuur zich unaniem uit voor de overtuiging dat de programmaleiding zowel als dc medewerkers er in het algemeen met ernst naar streven de informatieve programma's evenwichtig en onpar tijdig te doen zijn. Hoewel bestuur en programmalei ding van de NOS ook niet gelukkig zijn met de wijze, waarop het kij kend publiek op 17 februari j.l. in de tv-rubriek Ter Visie werd voorgelicht over de overheidsplannen inzake werkloosheidsbestrijding, en op grond daarvan wel begrip hebben voor de kritiek welke minister Boersma in de Tweede Kamer heeft geuit, blijven zij de woorden welke de minister daarbij bezigde toch afwijzen. De programmaleiding was meteen na de uitzending al tot de conclusie gekomen, dat het betreffende onder werp naar inhoud en vorm niet vol deed aan de eisen welke er aan moes ten worden gesteld, en zij liet dit de samensteller van het programma ook dadelijk weten. Het NOS-bestuur was het met deze gang van zaken eens. Volgens het NOS-bestuur is er na de door minister Boersma gelaakte uitzending slechts één brief binnen gekomen van een kijker, die vond dat hij onvoldoende was ingelicht over het projectenpakket van de overheid inzake de werkloosheidsbestrijding. De aanmerking van de programma leiding kwam ook neer op een tekort aan voorlichting. „Maar", zo zei waarnemend voor zitter van de NOS, mr. H. W. van Doorn, gisteren ter persconerentie, „wij dienen niet te vergeten dat 'een programma als Ter Visie zeer vlug moet worden 'gemaakt, en men er niet, zoals bij het samenstellen van een documentaire, alle tijd voor heeft. Bovendien moet elk program ma-onderdeel heel kort worden be handeld". De NOS heeft minister Boersma van dit bestuurs-standpunt op de hoogte gesteld. Ook wil het NOS-bestuur op aan dringen 'van de Raad van beheer een schrijven richten aan de Omroepraad met het verzoek, te mogen worden gehoord wanneer deze raad de mi nister moet adviseren over toeken ning van zendtijd aan nieuwe gega digden die toegang tot de ether vra gen. De NOS heeft hierbij geen per sonen of aankomende omroepen op het oog, maar let wel op de roerselen inzake geruchten over nieuwkomers en'wensen daartoe. verzoek lid te worden voor tien gul den per jaar. Afzonderlijke leden van de partij konden zich voor ƒ2,50 per jaar aansluiten. Het bestuur van de ARP heeft deze actie veroordeeld. Juist nu de partij zo slecht bij kas is, meldde het partijbestuur op zijn Deurt de kiesverenigingen, is het on juist een dergelijke actie te ontkete nen. In het officieel orgaan van het GPV „Ons Politeuma", vindt de toe nadering van de ARP-groep weinig waardering. Dat is ook het geval met drs. J. G. van de Land, die zich af scheidde van de Arjos en zijn blad „concreet" ter recensie zond. Het GPV-blad meent, dat de ARP-groep er hoogstens in slaagt „als conserva tieve pressiegroep het afglijdingspro- ces te vertragen". Maar dat wil het GPV niet. Het revolutionaire politieke centrum van de tegenstander moet zoveel mogelijk afbreuk worden gedaan. Het blad vervolgt: „Het revolutionair centrum zit overigens niet in de top van de ARP, CHU of KVP, daar vindt men alleen balancerende diplomaten van de vrienden- en regentenpolitiek van dr. ir. de Zeeuw tot de AR/CH/KVP- contactraad toe. Maar de braintrust zit daar niet, die vindt men in de linkervleugel van de WD, in D'66 en in de intelligentsia uit de verschillen de schakeringen van de PvdA". Intussen moeten het GPV en NEV zelf nog tot klaarheid komen, over hun eigen samenwerking. Volgende week zaterdag komt de algemene vergadering van het GPV bijeen om te beslissen over de voortzetting van het bondgenootschap met het NEV. Een voorstel aan de vergadering is te bezien of het aanbeveling verdient na wijziging van de kieswet bij volgende verkiezingen een lijstverbinding met het NEV aan te gaan. Voor het uitko men met een lijst van GPV- en NEV- kandidaten was in de verbondsraad van het GPV geen meerderheid te vinden. Het voorstel van een aantal kies verenigingen over de samenwerking, die zeer in discussie is bij het GPV, een openbaar congres te houden, wordt door de verbondsraad ontra den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19