FEBRUARISTAKING Piet Nak vrijlating Bredase tegen van Drie Massa-arrestaties na incident ijssalon Het eerste massale verzet tegen bezetter Ondanks publicaties toch spellingtoets BEROEPINGSWERK Een noord voor vandaag Hervormde synode gewaarschuwd Bestaande kaartenbakken zijn slechte raadgevers Oee tuin ene Er zijn belangrijker problemen alles goed en wel VRIJDAG 25 FEBRUARI 1971 AMSTERDAM Zaterdagmiddag 22 februari 1941 arres teerden de Duitpers in Amsterdam 425 joodse jongens en man nen. Een deel van de ongelukkigen werd bijeengedreven op hei Jonas Daniël Meijerplein, in bet hart van de Amsterdamse Jo denbuurt. Deze gebeurtenis, waarvoor het klimaat was geschapen door door JAN ROELFS tarten en mishandelen, molesteren en provoceren van de zijde van de W.A., was in de eerste plaats de aanleiding tot een groeien de verontwaardiging van de Amsterdamse bevolking. Een reactie, die leidde tot massale stakingen op 25 en 26 februari, die over sloegen naar andere plaatsen in het land (onder meer Hilver sum, Zaandam, Haarlem). Na de razzia op het Jonas Daniël Mejjerplein. De gearres teerden werden gedwongen op de grond te gaan liggen. Jaarlijks worden deze uitingen van pril verzet herdacht en ook het feit, dat Nederlandse joden het gewaagd hadden in de dagen voorafgaande aan die 25ste februari zich metterdaad te ver zetten tegen de groeiende terreur van de WA en de bezetters. Een ontwikkeling, die de Duitsers ge zien hun ervaringen in eigen land, niet voor mogelijk hadden gehouden. Men mag stellen, dat de diepere oorzaken van deze uiting van verzet liggen in een mandement van de ka tholieke bisschoppen (26 januari 1941), toen bepaald werd dat aan Ne derlandse Nationaal Socialisten de sacramenten geweigerd werden. Op nog scherper wijze reageerden toen ook de calvinistische kerken. In wezen ging Nederland toen tot de aanval over, een houding, die de joden moet hebben gesterkt en die de W.A. geleidelijk aan aanleiding gaf tot mensonterend optreden tegen deze Van onze onderwüsredactie ARNHEM De door de kri- tiese leraren gepubliceerde spel lingtoets voor de zesde klas van de lagere school gaat op 1 maart wel door, maar zal niet meetel len bij het bepalen van de totaal uitslag. Dit heeft hfet CITO (Cen traal instituut voor toetsontwik keling) gisteren besloten nadat opgaven uit de spellingtoets via de kritiese leraren in de pers ver zeild waren geraakt. Volgens het CITO zal de bekend making van dit onderdeel van de toets dié zesdeklassers die de opgaven van te voren gezien hebben, bevoor delen. Aangezien de resultaten van de toets doorgaans gebruikt worden bij Oplossing vorige puzzel Hor. 1. baret. 4. lente, 7. degen. 9. verraad, 11. doel. 13. kade, 15. Epe, 16. Kar. 17. ode, 18. ark, 20. bee, 22. gaar, 24. eelt, 25. Toronto, 28. eiser. 29. salto, 30. keker. Vert. 1. bende, 2. edel, 3. ter, 4. Lea. 5. enak. 6. erker. 8. gran dioos. 9. vee. 10. dak. 12. opera, 14. dadel. 18. agens, 19. kat, 20. beo. 21. etter. 23. roet, 24. etre, 26. rio. 27. nek. de selectie voor het vervolgonderwijs zouden deze kinderen dan een plaats kunnen krijgen die hun niet toekomt. De kritiese leraren hebben, zoals in onze krant van gisteren gemeld is, de spellingtoets juist gepubliceerd omdat zij het onjuist vinden dat een omstreden zaak als de spelling mee speelt in de selectie voor het voortge zet onderwijs. (Hun bezwaren gaan trouwens verder: zij richten zich te gen de selectie in het algemeen). Het CITO zal de lagere scholen die aan de toets meedoen vragen de toets wel af te nemen, ondanks de publica tie. De reden voor dit advies is vooral 'technisch": de computer weet name lijk geen raad met niet geheel inge vulde toetsen. De heer P. van Dam van de afde ling basisonderwijs van het CITO zei ons dat de spellingtoets al voor de publikatie door de kritiese leraren in discussie was. Het bestuur had beslo ten de toets voorlopig te handhaven, mede gezien de positieve reacties van deelnemende scholen op de inhoud van de spellingtoets van vorig jaar. Meer dan negentig procent van de scholen vonden dit onderdeel belang rijk en juist. De heer Van Dam kon'niet zeggen of het CITO zou besluiten de toetsen voortaan via een andere, 'veiliger' methode te gaan verspreiden. Het CI TO is vooralsnog niet van plan op grond van de auteursrechten een klacht tegen de kritiese leraren in te dienen. reeds getekende bevolkingsgroep. De eerste gevechten tussen joden en W.A.-mannen begonnen op 8 fe bruari. De zwarthemden drongen, la ter openlijk gesteund door de Wehr- macht, de Amsterdamse Jodenhoek binnen. De verdrukten bewapenden zich met stokken en bijlen. Er vielen doden. De lont in het kruit was de dood van de de W.A.-man Koot. De Amsterdamse politie stond machte loos. Op 12 februari sloten de. Duit sers de Joodse wijk: Nederland kende voor het eerst een hermetisch afge sloten ghetto, bruggen fungeerden als doorlaatposten in een soort Berlijnse muur.... Een Duitse patrouille drong in de avond van woensdag 19 februari een ijssalon in de Van Woustraat, in Zuid, binnen. De mensen verweerden zich met zwaveldioxyde, een felbij- tende vloeistof. Dit incident leidde tot de massa-arrestatie3, waarvan we in de aanhef melding maakten. De Duitsers spraken van gijzelaars. In het maartnummer 1950 „Neder land in oorlogstijd", orgaan van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie, lezen we: „De gearresteerde Jo den werden vijf dagen na hun gevan genschap uit het concentratie-kamp Schoorl overgebracht naar Buchen- wald, vandaar korte tijd later naar Mauthausen. Eind december 1941 wa ren nog maar 8 hunner in leven!" Die zondag hadden nieuwe razzia's plaats. De stemming in Amsterdam was geladen; de arbeidersbeweging besloot tot een proteststaking. In de historie van de bezetting van het grootste deel van het West-Euro- pese continent deden zich op die 25ste februari opmerkelijke gebeurtenissen voor: bij zonsopgang begonnen de spoorjongens te staken op het ran geerterrein van de Rietlanden. Aan vankelijk was er sprake van een aar zelend begin, maar weldra sloeg de actie over, naar de tram, publieke werken (zoals het G. E. B.) naar grote bedrijven in de havens, Fokker, Kromhout en Verschure volgden. Te gen het middaguur lag veel werk in de stad „plat". De omgeving, van Weesp tot Zaan dijk, deed mee. Na enige verbazing in de Duitse gelederen sloegen de bezet ters onbarmhartig toe. Mitrailleurs in de straten, veel militair vertoon, ble ken een afdoend antwoord. Dreiging van straf en ontslag zaaiden verwar ring Suggestieve aanplakbiljetten van „den Höheren S.S. und Polizei- führer", dat men met zijn leven speelde, brachten er de schrik in. Op de 26ste verliep de staking. Grootscheepse arrestaties accentueer den het optreden van de onderdruk ker. Rauter en Christiansen werden weer snel heer en meester in Amster dam. Tn dé middag van die 26stë fe bruari werd weer gewerkt. De Joodse Raad, wiens trieste arbeid toen eerst recht begon, had vooralsnog verdere massa-arrestaties van Joden kunnen voorkomen. Men begreep toen nog maar ten dele, dat dit uitstei van executie was. Hervormde Synode blij met werk Vredesberaad Van een onzer verslaggevers „Hoe denkt het IKV over de ge neigdheid van de mens ten kwade?", luidde een van de vragen van de rap porteurs over het verslag van het In terkerkelijk Vredesberaad voor de hervormde synode. Misschien hadden de IKV-woordvoerders erop kunnen antwoorden als er gevraagd was: hoe bpschouwt u uw werk bij de geneigd heid van de mens ten kwade? De samenstelling van het gezel schapje rapporteurs was zodanig, dat wanneer men de één bevredigend zou beantwoorden, de ander tegen de ha ren in zou worden gestreken. Het wa ren ds. K. A. Abelsma, diaken W. K. van der Veen en ouderling prof. dr. A. D. de Pater, die allen hun gedach ten bij het jaaroverzicht van het In terkerkelijk Vredesberaad hadden ge formuleerd. Waar de één zich zorgen maakte over een „te eenzijdig politiek engagement van het kader van de Vredesweek" en erop aandrong dat er in eerste instantie kerkelijke jonge-i ren moesten worden benaderd, klaag de de ander dat het IKV niet radicaal genoeg stelling nam tegen de oorlog in de geest van prof. Heering en blijkbaar niet goed wist wat het met pacifisten moest aanvangen. De meeste synodeleden toonden zich bijzonder dankbaar voor het werk van het Interkerkelijk Vredes beraad. Er viel ,hier en daar echter ook enige huiver té constateren voor de manier waarop actiegroepen het IKV-werk oppikken en gestalte ge ven. Daar tegenover stelde ds. F. H. Landsman, dat de actiegroepen vaak met een eigen filosofie die lacunes zullen invullen die ontstaan als er in ae kerkelijke gemeente te weinig mensen zelf bij de problematiek be trokken kunnen worden. De actiegroepen hebben overigens schade ondervonden van het niet doorgaan van het Kosmokomplot- weekend van vorig jaar. Zij zullen voor het trainingsweekend van vol gend jaar weer naar de Meerpaal in Dronten gaan. NED. HERV. KERK Beroepen: te Noordeloos: J. van Russem, kand. te Bilthoven; te Hars kamp: B. Haverkamp te Nijkerker- veen; te Barneveld: J. Vos te IJssel- stein. Aangenomen: naar Neerlangbroek: J. E. de Groot, kand. te Zeist, die bedankte voor Aalst. Bruchem-Kerk- wijk. Dirksland, Hedel, Noordeloos, Scherpenisse, Veen en voor Willige- Langerak. Bedankt: voor Putten: H. Jonger- den te Veenendaal; voor Oostvoorne: A. de Vos te Berkenwoude. Beroepbaar: kand. J. G. van Loon, Groenekanseweg 68 te Groenekan. GEREF. KERKEN Beroepen: te Maartensdijk: kand. H. de Boer te Veenendaal; te Alblas- serdam: R. S. Elgersma te Gi?ssen- PJjswijk, GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Zaandam: D. Nieu we nhuis te Harlingen. BAPT. GEMEENTEN Bedankt: voor Emmen: C. Eijer te Hoogezand. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen: te Zeist: A. J. Buurman te Bussum. In 'Entweder-Oder' Het een of liet ander) laat Sören Kierkegai Quidam zeggen: Ik dwing mijzelf uit alle machtmijn leven in de ka gorie te houden. Men kan sterven, dat weet ik; men kan ten dode gem teld worden, dat weet ik; maar men kan zich aan de kategorie houd men kan de kategorie vasthouden'. Met 'kategorie' bedoelt Kierkegat de objectief geldige normen die zijn bestaan beheersenonder welke z bestaan beoordeeld moet worden. Misschien is het wat dichter bij te br gen en dan denk ik aan het raam, het kader waarin hij zijn leven z Dit laatste betekent voor Kierkegaardzijn leven heeft leren zien dot dat het hem geopenbaard is, van een andere kant, van Gods kant. kategorie is voor Kierkegaard de algemeen-menselijke en tegelijk christelijke. D.w.z. dat hij van mening is dat buiten die christelijke ka gorie geen menselijkheid is. De mens die daarbuiten treedt mist iets u zenlijks. Het christelijke is het echt menselijke. Wie zo spreekt, sprei op een bepaald niveau, op een absoluut niveau, een nievau van ov luigd geloof. Dat niveau is niet altijd te handhaven. In de discussie en het vlak van de ervaring zullen woorden gebruikt moeten worden een bescheidener indruk maken. De ervaren christelijke existentie is t altijd even menselijk geweest. Er is een wijze van bestaan die zich clu telijk noemt en daarnaar oordeelt men die nergens naar lijkt. 1 van Christus getuigen wil moet daaronder lijden. Hij kan niet wijzen een te ervaren christelijk bestaan. Hij zal moeten verwijzen naar wat moet zijn: 'Het uit alle macht mijn leven in de kategorie houden'. En stelt hem dan zelf meteen de vraagof hij dat zelf doet. Uit alle mi rijn leven blijven zien en beleven in het kader van de genade, in kader van te mogen leven en te moeten dienen, in het kader van de lu die troost en moed geeft, en niet toestaat dat wij het erbij laten liggei met het mindere genoegen nemen. We lezen vandaag: 2 Samuël 24 1117. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Een van de ontdekkingen van de voorlopig succesrijk te noemen actie ..Trouw moet blijken" in de her vormde kerk is wèl, dat men vaak veel te schematisch over het kerkelijk meeleven heeft ge dacht. Onder de enorme groep geboorteleden, die meestal als een loden last worden ervaren waar de kerk nodig vanaf moet, blijkt een veel groter respons, dan verwacht was. Anderzijds komt in verscheidene gemeenten naar voren, dat er onder de belij dende en doopleden veel meer mensen zijn die niets meer met de kerk te maken willen hebben dan hun administratieve indeling zou doen vermoeden. De hervormde synode heeft met dankbaarheid het omvangrijke rap port aangepakt van de commissie Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter). H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. GOIVIIVIENTAAR De „Proeve van een beginselverklaring van de raad van kerken" is nu ook in de hervormde synode geproefd, maar niet geslikt. Het werkstuk dat uit de pen van prof. dr. H. A. M. Fiolet is gevloeid, komt natuurlijk bij zo'n synode in een gezelschap professionele fijnproevers terecht, die in verschil lende keukens gevormd zijn. Hoe uitdagender deze het dus heeft geformuleerd, hoe gretiger andere theologen zullen terugkaatsen. Het geheel is een interessante theologische exercitie geworden, waarin echter de belangrijkste vraag onder de tafel is geraakt: namelijk in hoeverre de kerken zich werkelijk wensen te binden in de raad van kerken. Op dat punt is de brief met kritiek die de synode naar de raad van kerken laat sturen, op z'n minst dubbelzinnig te noemen. De steller van de „proe ve" wordt verweten, dat hij geen recht heeft ge daan aan het werk van de vroegere oecumenische raad die aan de huidige raad van kerken vooraf ging. Hij heeft immers geschreven „het stadium van de niet-verplichtende oecumene is nu voorbij". Alsof de oude oecumenische raad zich uitsluitend met de niet-verplichtende oecumene heeft bezig gehouden Het probleem is echter dat de oude oecumenische raad wel gedoemd was om zich met die niet-ver- plichtende oecumene bezig te houden omdat met name de grote hervormde kerk in dit gezelschap kleinen (r.k. en gereformeerd ontbraken nog) zich niet wénste te verplichten. Daarmee is niets ten nadele van de vroegere oecumenische raad gezegd. De laatste secretaris, dr. E. J. Beker, heeft er ge noeg zijn best voor gedaan om de deelnemende kerken wèl te binden. Met name door zijn plan voor een raad van „de zich verenigende kerken". Wat prof. Fiolet nu in zijn proeve heeft willen bereiken, is, dat de aangesloten kerken samen zeg gen: het stadium van de niet-verplichtende oecu mene is voorbij. En dan is het flauw om daarop te antwoorden: dat is niet aardig tegenover de vroe gere oecumenische raad. Het is hoogstens niet aar dig tegenover het eigen verleden van de kerken die zich niet wensten te binden, zodat ook het plan- Beker het niet haalde. Deze kritiek kan dan ook niet anders gezien worden dan als een afleidingsmanoeuvre. Een kri tiek die meer aan de werkelijkheid aangaande de raad van kerken zou beantwoorden, zou moeten luiden: De proeve is hier te optimistisch, het sta dium van de niet-verplichtende oecumene is nog niet voorbij. Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN Piet Nak, samen met Willem Kraan de initiatiefnemer van de februaristaking van 1941 in Amsterdam, vindt de hele discussie rond de Drie van Breda maar een onwezenlijke zaak. Al dat woelen in het verleden heeft voor de toekomst van onze kinderen weinig zin, en daarom dienen we ons met belangrijker problemen bezig te houden, meent hij. Nederland zou zich moeten bezin- logmisdadigers ook wel mogelijk zal nen op de vredesvraagstukken, in zijn." plaats van te beuzelen over drie oor- Hoewel hij zich uitspreekt tegen bijna verboden deel te nemen aan de herdenking, omdat hij geen uit nodigingskaart had. Burgemeester logsmisdadigers. „Laat die drie maar de vrijlating van de drie, vindt Nak Samkalden wist er toen nog een zitten in Breda, en laten wij oorlo- de manifestatie die tijdens de her gen proberen te voorkomen", is het denking van de februari-staking te- devies van de oud-stakingsleider en gen die vrijlating gehouden wordt, de voormalig voorzitter van V ietnamcomité. stokje voor te steken, dat hem de toegang werd ontzegd. Maar Nak vond deze geste van de burge- het toch een ongeloofwaardige zaak. Nak meester niet voldoende. „Hij had op zal die herdenking niet bijwonen, zijn minst kunnen zorgen, dat ik vo- Piet Nak wenst niet in de voetspo- „Moet ik naast een aantal Israeli rig jaar uitgenodigd werd voor de vorig jaar ren van Lou de Jong te treden, die staan, die het goedkeuren dat ander- vele boeken over de Tweede We- half miljoen Palestijnen van hun reldoorlog heeft geschreven, maar grond verdreven zijn? Die het goed- niets heeft geleerd. Was het niet de- keuren dat Arabieren mishandeld en zelfde De Jong die de oorlog in Viet- vermoord worden? Toen ik een paar herdenking. Maar ook kreeg ik geen kaart." Volgens het comité Februarista king heeft Nak zelfs geen enkele rol gespeeld bij dat stukje heldhaftige nam een paar jaar geleden voor de jaar geleden in Israel was. en een Amsterdamse geschiedenis. „Nak pastorale en administratieve aspectje van het probleem geboorteleden. I rapport zal als handleiding ter schikking komen van gemeenten 'hun ledenadministratie willen ren". Dit proces is reeds volop g en hier en daar wordt er een radicf' liteit aan de dag gelegd die volgef ouderling T. Teitsma uit Haarld leidt tot vermindering van het aan] pastorale eenheden tot vijftig cent! Namens de commissie werd dringend beroep op de synode gedaP om alles te doen ten einde te voortyl men dat er onverantwoord gesnoi wordt. L In het rapport wordt volgens e- zeer overzichtelijk systeem materi; aangedragen voor tweeërlei actie, voor een sanering en een ander onfl de niet-betalende gemeenteleden. Waddinxveen Ds. T. van 't Veld uit Waddinxve lid van de commissie, omschreef resultaten van een in zijn gemee gevoerde actie als verrassend, bezoek aan 584 adressen van „over leden", die bij een oppervlakkige nering zouden zijn weggevallen, 1< de ertoe dat 43 gezinnen opnii contact met de gemeente vroej Sommigen van hen kwamen als volg van deze actie na dertig ji voor het eerst weer in de kerk. t"~ actie leidde tot 49 uitschrijvingenj de oude wijk en 68 in de niei^I wijk. Van de 584 wilden 130 gezil hoofden geen contact met de k(fy meer maar wèl blijven bijdragen. V aantal mensen dat in het geheel n wilde antwoorden was veel klei C dan men had verwacht, namejin slechts 18 percent. Een tweede actie onder de „Trouw moet blijken" strekte zich je over 840 „niet-betalende" adresf Daarvan hebben 70 procent gunj gereageerd. In de gemeente is !l aantal bijdragende gezinnen thlui gestegen van 33 procent tot 85 pjjr cent, er is een vracht pastorale gén vens losgekomen en de 84 actiemefle werkers hebben er een behoorlijk fefc grip van de kerkelijke problematï aan overgehouden, dat hun bctifei kenheid erbij allen maar ten is gekomen. televisie verdedigde? Het devies van kerk bezocht, werden tijdens de heeft zich na de oorlog een heldenrol de stakers in 1941 was menselijk- dienst achttien Arabieren opgepakt toegemeten, die niet op de werke- heid. Wij konden het niet verkrop- er neergeknald. Luister eens, wij pen dat joden werden geslagen, zijn de februari-staking niet begon- neergeschoten, gedeporteerd. Die nen omdat er joden slaag kregen. lijkheid is gebaseerd", zegt mej. C. de Haas, één van de organisatoren van de herdenking. Anderen, zoals menselijkheid is het ware gezicht Wij zijn die staking begonnen omdat Meijer Sluiser, stellen „dat Nak een van het verzet. Daarom zeg ik: we mensen geslagen werden. En ik pro- heldenrol in de oorlog heeft ge moeten niet letten op de Drie van testeer nu, dat er Palestijnen neer- speeld, maar na de oorlog gek is Breda, maar we moeten ontspanning geschoten worden. Zoals ik geprotes- geworden", brengen in deze wereld. Daar heb- teerd heb tegen de Vietnamese oor- ben onze kinderen wat aan." log". Wanneer Piet Nak gevraagd wordt De initiatiefnemer van de februa- de kwestie van de Drie los te zien ri-staking is verbolgen over de na- van zijn ideaal naar wereldvrede, oorlogse twisten die rond die staking stelt hij zonder meer, dat de Drie begonnen zijn. „De communistische Piet Nak heeft lang geprotesteerd, tegen" de oorlog in Vietnam, tegen het optreden van de Israeli tegen de Arabieren, voor de „ware geest van het verzet". Moegestreden heeft hij vast moeten blijven zitten in Breda, partij wilde die staking voor haar nu een huisje in IJmuiden gekocht. „Wanneer we deze mensen vandaag politieke karretje spannen. Terwijl Moe vén alle bedreigingen en alle vrijlaten, dan moeten we morgen Paul de Groot op het moment van misverstanden rond zijn optreden. geen fietsendieven of moordenaars de staking geen eens in Amsterdam meer berechten in Nederland", zegt verbleef', hij. Maar wat mistroostig zegt hij Na de oorlog werd Piet Nak niet Donderdagavond legt hij samen met zijn vrouw een bloemetje bij het verzetsmonument in Slotermeer. De De drie van Breda {4£,[ Aan allen die oordelen of rifi oordeelden vraag ik: Raadpleeg ju informatie wanneer u„'t zelf meemaakte". Bijv. „De Onderg: van dr. J. Presser of „De Bezett van dr. J. de Jong, of praat mei mand die deze periode meemai Laat u niet alleen leiden door act mische, theoretische uitspraken veronderstellingen. Begrijp, dat I tijds werd recht gesproken door bijzonder Gerechtshof, omdat het zondere (oorlogs)misdaden waren, gen weerloze, onschuldige mer Zonder reden voerden zij perfect, plezier en grondig hun opdracht 0p Zij zijn ook geen gewone Duitse ke daten. Vandaag zouden wij het |bc ciale moord-commando's noemenjg1 als vrijwilligers hun opdrachten H°r uitvoerden dan moest. Gratie werd de drie sadisl daar achteraan, dat „wanneer De meer uitgenodigd voor het bijwonen volgende avond, bij de herdenking Quay minister-president kon wor- van de jaarlijkse herdenking van de den, de vrijlating van de drie oor- staking. Drie jaar geleden werd hem van de februari-staking, zal de sta kingsleider niet te zien zijn. moordenaars al door ons verleend: collectief vrijlaten is een onverdefj bare, onbegrijpelijke zaak. Wie hi* er belang bij? Als de Duitse menf teit veranderd is en de Duitsersjv. seffen wat hun volk heeft gedrt hoe is het dan nu mogelijk, dal^ deze drie willen ontvangen? ZellZi er een financiële tegemoetkoii voor het door hen ondergane- leed troffen. M Leiden \V. F. Mi

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2