Voor euthanasie zijn geen regels vast te stellen BEDRUFSKEURING KAN (MEESTAL) Schade Evoluon-aanslag valt wel mee Bezwaar metaalwerkgevers tegen ontwerp-stakingswet Wandelen met NS Conclusie van congres van verplegenden: metpassi Melkbezorging „nieuwe stijl" Neem een 2-pluskaart. 1 Aannemer eisj tien miljoen schade terug van minister de fmitigste sinas Uitwedstrijd? Advies over gelijkt beloning vrouwen»^ en mannen gevraag tegei 10 VRIJDAG 25 FEBRUARI 197}NIEU DEN HAAG Het Rotterdam L. Van een onze verslaggevers UTRECHT Passieve euthanasie, dat wil zeggen het nalaten van een levensverlengende handeling, is aanvaardbaar, al gelden daarbij de nodig evoorwaarden. Actieveeutbanasie. dit is het in directe zin iemands leven beëindigen, bijvoorbeeld door een dodelijke injectie, kan bij hoge uitzondering aanvaardbaar zijn. In feite alleen bij een nadrukkelijke wilsbeschikking van de patiënt zelf. TIJDELIJK VAN 102 VOOR CENT In Amsterdam zijn gisteren de win naars bekendgemaakt van World Press Photo 1972. Hoofdprijswin naar Wolfgang Peter Geiler maakte afgelopen zomer een schitterende fotoserie van het dramatisch einde van de meest opzienbarende bank overval in de Westduitse geschie denis, die in Keulen begon (foto boven). Behalve de hoofdprijs le verden deze zes platen de eerste prijs op in de categorie foto-series. De tweede prijs in deze categorie ging naar Michel Laurent, die voor Associated Press de gruwelijke serie „Dag van de wraak in Beng- ladesj" maakte. Foto onder: De Amerikaan Eddy Adams van Associated Press kreeg voor zijn foto de „Drill Instructor" de eerste prijs in de categorie al gemene features. De tweede prijs was voor de Engelsman David Waterman, die de val van een groepje parachutisten op de ge voelige plaat vastlegde. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De Federatie Metaal- en Electrotechnische In dustrie, de werkgeversorganisa tie in de metaalindustrie, is van mening dat het wetsontwerp over stakingen fundamentele fouten en lacunes vertoont. Als het wetsontwerp ongewijzigd blijft, zal dat funeste gevolgen hebben, zo meent de FME. Volgens de FME gaat het wetsont werp er vanuit, dat een vakvereni ging die geen partij is bij een CAO caaraan niet is gebonden. Zo'n vak vereniging is dus vrij om de werkge vers door middel van staking te be wegen betere arbeidsvoorwaarden toe to staan. De FME herinnert in dit verband aan het feit dat op 19 fe- AMSTERDAM De Melk Unie overweegt in Rotterdam. Schiedam. Dordrecht en Papendrecht een proef te gaan nemen met een nieuwe ex ploitatievorm voor de huis-aan-huis- bezorging van melk. In dit gebied ex ploiteert de Melk Unie 95 bezorgwij- ken. Volgens de nieuwe opzet zal de bezorger de wijk geheel voor eigen rekening mogen bedienen. De bezor ger krijgt een garantie voor zijn in komen. De Melk Unie zal tegen vergoeding van kosten zorgen voor de financie ring van het werkmateriaal en voor de administratieve en vaktechnische begeleiding. De bezorger kan zelf het goederenassortiment, de verkoopprij zen, zijn werktijden enz. bepalen, zoals iedere zelfstandige ondernemer. De sociale verzekeringen blijven van toepassing. Het plan beoogt een sterke vereenvo Jdiging van de orga nisatie te bereiken waardoor kosten worden bespaard. Dit zal noodzake lijk zijn om de melkbezorging aan huis te kunnen voortzetten, aldus de Melk Unie. Met de betrokken werknemers wordt overleg gerleegd of er belang stelling is voor dit plan. Daarna zal het advies van de centrale onderne mingsraad worden gevraagd en zul len met de werknemersorganisaties de details van de regeling worden vastgesteld. bruari vijf van de zes vakbonden een eenjarige metaal-CAiO afsloten. De regeling in het wetsontwerp be tekent volgens de FME een vrijbrief Volg uw club zaterdag of zondag voordelig op 't spoor. Hoe ver ook weg. 2 personen 3 personen 4 personen 5 personen f35.- f40.- f 45.- f50.- Neem één NS identiteits bewijs of pasfoto mee. voordelig uit met NS voor iedere vakvereniging, die in het wetsontwerp in een CAO-loos tijd perk recht op staking verkrijgt, om elke door zustervakverenigingen wel afgesloten CAO te doorbreken. Het wetsontwerp stelt hiervoor geen enkele eis: voldoende is dat de vakbond de CAO niet mede heeft on dertekend. Op die manier ontstaat er een toestand van voortdurend drei gende onzekerheid op het punt van de arbeidsvoorwaarden, aldus de FME. Dat zijn, verkort, de conclusies van het euthanasiecongres in het Jaar beurscongrescentrum te Utrecht, dat gisteren onder auspiciën van de con fessionele verenigingen van verple genden en verzorgenden is gehouden. Zoals gemeld werd is de belangstel ling in deze kring voor het onderwerp zo groot dat twee (herhalings)con- gressen moeten worden belegd. De officiële, inderhaast aan het slot van het congres door een forum ge formuleerde uitspraken, die door ap plaus kennelijk in meerderheid de in stemming hadden, luidden, iets voor zichtiger als volgt: Actieve euthanasie buiten de wil en het. medeweten van de patiënt om is principieel onaan vaardbaar. Wanneer sterker dan de huidige praktijk laat zien het belang van de patiënt als norm zou functio neren, zou waarschijnlijk vaker de medische behandeling eerder worden gestaakt, dat thans het geval is (pas sieve euthanasie). Verplegenden en verzorgenden dienen, meer bewust van eigen beroepsverantwoordelijk heid en zelfstandigheid, mede te den ken, mede te beslissen in behande lingsteams. Niet legaliseren Hiermede volgde het congres in grote lijnen het standpunt dat ook de hervormde synode over deze kwestie inneemt. Nadrukkelijk distantieerde het congres zich van het legaliseren van (met name actieve) euthanasie. Prof. dr. J. Th. Schreuder. bijzonder hoogleraar gerontologie aan de U- trechtsc universiteit, zei er onder meer over: een arts, die er in een bepaalde situatie toe overgaat zal steeds de omstandigheden als belang rijker moeten waarderen dan het feit dat hij een strafbare handeling pleegt. Een andere inleider, dr. J. F. Rang, juridisch medewerker van het Insti tuut voor sociale geneeskunde aan de VU, zei het zo: „Je kunt op grond van de huidige wet nooit zeggen: eutha nasie is absoluut verboden. Maar wat er ook gebeurt in de ontwikkeling waar we nu over praten: ik hoop dat er nimmer euthanasie-teams zullen ontstaan (applaus). Prof. Schreuder had eerder gesteld, dat het vroegere absolute standpunt „het leven moet beschermd worden" niet meer houdbaar is. Door de ont wikkeling van de medische weten schap komen steeds meer mensen te recht in een soort niemandsland tus sen leven en niet leven. Vaste regels zijn er niet meer te stellen. Men moet zich (arts, verpleegster, verzorgende) afvragen wat men in feite doet: het leven verlengen of het sterfbed. Soms heeft daarbij de ethiek van de pa tiënt voorrang boven die van de arts. Verabsoluteert men het principe het leven niet te mogen verkorten dan betekent dat bijvoorbeeld bij lijders aan kanker zeer veel extra lijden. Hier acht hij de artsen de grote schuldigen. Hun standpunt behoort te zijn, dat geen ten dode opgeschreven patiënt mag klagen over pijn. Daar zijn genoegd goede (en weinig bewust- zijnsverminderende) medicamenten voor tegenwoordig. De dosering van de pijnstillende medicijnen moet zo zijn, dat de patiënt er nimmer om hoeft te vragen. uit een ethisch-religieuze discussie (daarom vond hij het congres zo be langrijk), die op den duur een neer slag moeten krijgen in de wet. Mede op grond van naastenliefde en barm hartigheid zal er op den duur in uit zonderingsgevallen ruimte moeten komen voor juridische rechtvaardi ging. Dr. P. Sporken. theoloog-ethicus in Nijmegen formuleerde zeer helder de zijns inziens enige vorm van actieve euthanasie die toelaatbaar is en dan nog in speciale gevallen. Als een mens klaar is om te sterven maar de verdere ontluistering van zijn leven niet meer aan blijkt te kunnen, dan kan het met zijn toestemming ethisch verantwoord blijken zijn stervenspro ces door actief medisch ingrijpen drastisch te verkorten. Voorbeeld Hoe moeilijk dat „kan ethisch ver antwoord zijn" in de praktijk valt te hanteren maakte later prof. Schreu der weer duidelijk aan de hand van een voorbeeld uit eigen ervaring. Een bejaarde vriend en collega vroeg hem om actieve euthanasie. „Ik heb dat gemeend niet te moeten doen en ben daar nog niet uit. Had ik het wel gedaan, dan was ik daar evenmin uit". In de soms emotionele discussie kwam ook de openheid ten opzichte van patiënt en familie ter sprake. Die moet veel groter worden, het mag niet meer voorkomen, dat gezegd kan worden van artsen en zie kenhuizen „dat hun patiënten voor uitgaan tot de dood er op volgt". Aan de stervensbegeleiding van de patiënt en vooral ook van de familie ont breekt nog wel het een en ander. De opleidingen moeten ook veel meer in het teken staan van stervensbegelei ding. Op zijn minst zal een hand toe gestoken moeten worden om verple genden en verzorgenden althans een klein beetje te leren met deze proble men om te gaan. Slotconclusie van zuster A. de Gier uit Dirksland, nadat diverse van haar collega's het daadwerkelijke uitoefe nen van haar beroepsverantwoor delijkheid hadden beklemtoond: „We moeten wakker worden en het niet bij dit congres laten. In teamverband zullen pastores en verpleegkundigen, die tot nu toe in verband met deze problematiek te weinig invloed heb ben gehad in dialoog met de arts moeten komen, want hij is het altijd geweest die „het alleen moest doen". aannemingsbedrijf „Oosterwijk" hee( 10 miljoen schadevergoeding va hel rijk geëist, omdat het bedrijf al gevolg van bezwaren van de ministej van Volkshuisvesting tegen het zuj gen van zand in de Grevelingen g« noodzaakt was dit van elders te be trekken, wat hogere kosten met zi<j had meegebracht. Nadat een eerste verzoek om scha devergoeding bij ministeriële bé schikking was afgewezen, tekende h( I bedrijf hiertegen beroep aan bij q I Kroon. Dit beroep werd donderd^ I door de Raad van State behandeld. I De maatschappij had al het zap behorende tot de buitendijkse grot) den, banken, slikken en platen en h zand onder het buitendijkse watj gekocht van de eigenaresse de hee lijkheid Grijsoord. Omdat de ministj bezwaren maakte tegen de zandwij ning binnen net gebied van de Gij velingen, kon aan de overeenkonj geen uitvoering gegeven worden, j Het bedrijf moest toen het zaj van elders betrekken. De ministj vindt het aannemelijk dat dit het b drijf meer heeft gekost, dan wanne het zand in het Grevelingengebij ^,1-== gewonnen zou zijn, maar daarmee \i_V- volgens hem nog niet gezegd dat gflfj hogere kosten het rechtstreeks gevol Ipjj zijn van het door hem gemaakte bi ||jtij| zwaar. Volgens het bedrijf is dit wel dj H gelijk het geval. Het heeft om vemjl^B tiging van de ministeriële beschij king gevraagd en om toewijzing vj Al het verzoek om schadevergoeding. ke 1 huizi met 11 voor O in A Van een verslaggever) ni'ng DEN HAAG Minister van 3 0o ciale zaken Boersma heeft de SI phen advies gevraagd over een wettelij] regeling van het recht op gelijke Ij huup loning van mannelijke en vrouwelj fIats ke werknemers. In juni treedt h f 257 verdrag nr. 100 van de Internationa maar arbeidsorganisatie in werking, waa Dez in dit recht is geregeld. verhi De minister meent dat het ree f 2.9.; op gelijke beloning zonodig via 1 verw! rechter moet worden verwezenlij| gevet Hij heeft de SER onder meer g vroeg vraagd of er een adviescommia bi.- moet komen tussen rechter en b dervt langhebbende. Ook wil hij een duid lintr lijke omschrijving van het begi hy b< „arbeid van gelijke waarde". ta{ Soc De werkgeversorganisatie meent - daarom dat het wetsontwerp drin- s4tlV€CT gend herziening behoeft teneinde „heilloze gevolgen" te voorkomen. Wanneer de wetgever de erkende vakbonden het recht tot staken wil geven, moeten er ook regels worden gesteld voor de manier waarop de vakvereniging tot een besluit kan ko men om van deze wettelijke bevoegd heid gebruik te maken. De wetgever d;ent te verlangen dat alle betrokken Ieder van de vakvereniging zich in een geheime schriftelijke stemming moeten kunnen uitspreken over sta ken. Een gekwalificeerde meerder heid is, volgens de FME, vereist voor een besluit om te staken. Bij beslissingen moet men zich goed realiseren, dat de chronisch zie ke altijd agressie oproept bij zijn om geving: men verwijt hem zijn ziekte min of meer (als bij Job), men vindt dat hij al maar met zichzelf bezig is, niet meewerkt, lastig is, enzovoorts. Kortom er is een afweer van de ge zonde tegen het zich met de patiënt identificeren. Het spreekt vanzelf, dat deze gevoelens geen rol mogen spe len, als beslissingen over passieve euthanasie moeten worden genomen. Dr. Rang stelde, dat er over euthana sie praktisch geen rechtspraak be staat. De oplossing zal moeten komen Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Een bedrijfs arts die probeert het keuren van sollicitanten zoveel mogelijk af te handelen zonder die sollici tanten ook maar persoonlijk te zien, lijkt in eerste instantie geen aardige man. Maar Paul A. van Welv (44), die gisteren in Am sterdam promoveerde aan het ontwerpen van een dergelijk systeem, maakt allerminst de in druk van een bureaucraat gewor den arts. Hij vindt dat hij goede redenen heeft voor het nieuwe systeem. Door een groot aantal medische ge gevens van te voren op een vragen lijst te verzamelen en aan de hand daarvan te beoordelen of het nodig is dat hij de sollicitant nog zelf ziet, bespaart hij hem flink wat tijd en zichzelf een stuk overbodig routine werk. Op „hoogtijdagen" gingen er op Philips' medische dienst in Eindhoven (v>aar dokter van Wely werkt) per uur en per arts tien mensen door de molen, en dat leverde natuurliik nauWelijks hoogtepunten van uitoefe ning der geneeskunst op. En het bleek, bij onderzoek in 1965, zelfs nauwelijks zinvol. In nog geen twee procent van de gevallen waarin er „iets" aan de hand was, kwam dat aan het licht bij dai lichamelijke onderzoek door de arts. De overige gevallen bleken uit de (toen veel kleinere) vragenlijst, het urineonderzoek of iets dergelijks. Dus werd stapsgewijs bekeken of het voor de arts mogelijk was om op grond van alleen de „papieren gegevens" te beoordelen of hij inderdaad de solli citant zelf moest zien, hetzij om na dere inlichtingen te vragen, hetzij om hem inderdaad lichamelijk te onder zoeken. Dat bleek inderdaad te kun nen, in het laatste stadium van Van Wely's onderzoek kwam nog maar een kleine helft van de sollicitanten bij de arts, en dan konden ze in ver reweg de meeste gevallen nog hun kleren aan houden. Nooit uitgezocht De resultaten waren even goed of slecht als bij de klassieke manier van keuren. Of ze goed of slecht waren, weet trouwens merkwaardig genoeg niemand. Of een bedrijfskeuring iiv aerdaad enige voorspellende waarde heeft is nog nooit uitgezocht.Men is daar in Eindhoven nu mee gezig. Dat zal te zijner tijd weer een boeiende promotie opleveren. Over het doel van bedrijfskeurin- gen heeft dokter van Wely ook inten sief nagedacht en in zijn proef schrift geschreven. Het gaat er niet om, uit te maken of iemand gezond genoeg is om voor de firma te wer ken, maar om te ontdekken welk soort werk hij kan doen zonder' zijn gezondheid te schaden. „En voor een groot deel", zegt Van Lely, „is dat iets wat je inderdaad door lichame lijk onderzoek niet kunt ontdekken, wat de man of vrouw je alleen zelf kan vertellen.'' Een voorbeeld: ie mand die in de glasblazerij wil wer ken. Kunt u tegen de warmte, vraag je dan. En dan zegt hij ja of nee, hij weet dat van zichzelf wel. De en manier om het te meten is de een dag in een klimaatkamer te a ten en zo ongeveer alle lichaamsfuj ties te volgen. En dat zou dan 1 wel eens minder betrouwbaar kunï zijn dan het antwoord van de man; de vraag „kunt u tegen warmte". Wij gaan in het vragenformu) dat we in Eindhoven sinds vorig jl voor de keuring gebruiken, ver) dan wie ook ter wereld met het vj gen aan de sollicitant zelf wat hij j en niet kan, zegt dokter Van WÉ j klaar I gen c j lagen wonii heer Ziji 12 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Vraag de folder „Wandelen met NS" aan het station. voordelig uit met NS 1 jor pl£ ker va! haj v/ri Sltl zou fen Van onze correspondent EINDHOVEN „Er wordt vooralsnog geen direct ver band gelegd tussen de bomaanslagen in Ravenstein en Ommen en de aanslag die in de nacht van woensdag op donderdag werd gepleegd op het Evoluon in Eindhoven. Wel houden we uiteraard rekening met de mogelijkheid dat er een zekere relatie tussen de voorvallen bestaat", al dus mr. Messchaert, hoofd van het arrondissementsparket in Den Bosch. van de dag in Einlhoven op de hoogte gesteld van het gebeuren. Het feitelijke onderzoek naar de Evoluon-aanslag staat onder lei ding van officier van justitie mr. Peynenburg, wordt uitgevoerd door de Eindhovense recherche. Niets gevonden Hij voegde hieraan toe. dat bij het onderzoek we] gebruik zou worden gemaakt van de gegev- vens die inmiddels zijn verza meld door het recherche-team onder leiding van hoofdinspec teur Blaauw, dat zich bezighoudt met de eerder genoemde aansla gen. Zowel deze hoofdinspecteur als mr. Booster, die het onder zoek naar de gasaanslagen leidt, hebben zich gisteren in de loop Om 01.23 uur in de nacht van woensdag op donderdag werd de omgeving van het Evoluon opge schrikt door een hevige explosie. Hoewel de politie onmiddellijk een speuractie op touw zette, werd niets gevonden dat wees op een aanslag. Er werden onder meer controles uitgevoerd op punten die volgens het gemeen telijk energiebedrijf bij een even tuele aanslag als doelwit zouden gelden. Een controle door Philips-per- soneel in het Evoluon leverde ook niets op. Pas omstreeks half- vijf werd de aanslag ontdekt bij een controle van de buitenkant van het gebouw. Een onderzoek bracht aan het licht dat tussen één van de draagpilaren van het schotelvormige Evoluon en de buitenwand die voornamelijk uit glas bestaat, een bom was ont ploft, waardoor vijftien dubbele ruiten waren gesneuveld .Ver dere schade had de bom niet aan gericht. Mr. Messchaert dacht dat de bom niet zozeer geplaatst was met re bedoeling ernstige schade aan het gebouw toe te bren gen, maar veel meer om de aandacht te trekken. De resten die teruggevonden zijn zullen in het gerechtelijk laboratorium worden onderzocht. Er zijn onder meer delen van een wek ker, enkele batterijen en een onderhemd teruggevonden. Er kon nog niet met zekerheid wor den vastgesteld, waaruit de springlading bestond. Geen aanwijzingen Het onderzoek heeft tot nu toe geen enkele aanwijzing opge leverd. Hoewel de bom eenv diger was dan de bij Ravenst en Ommen gebruikte typen, de mr. Messchaert niet zon meer spreken van amateurisi De bom vertoont geen enk overeenkomst met de brandbe men zoals die door de Eind! vense Rode Jeugd werden bruikt, onder meer om de a; van de hoofdcommissaris brand te steken. Nagegaan wol in hoeverre er wel overeenkoj bestaat tussen deze bom en bom die vorig jaar verpakt in i tasje op het Eindhovense stati werd gevonden. Deze laatste i voor de Rode Jeugd bestemd 1 egweest. ant lid E vra schi kar E dez maj c'at woi tagi ove tei

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10