Boersma valt uit tegen Ter Visie Bestuur van VU zal niet ingaan op eisen studenten D. H. Couvé directeur Frans Halsmuseum Perfide vorm van voorlichting" Rode Kruis gids over druggebruik Orthodoxe joden eerder naar De Dokwerker Mee doen! Opleiding werkloze jongeren in gevaar Hervormde Svnode hakt knoop door in diakonaal probleem 7 DONDERDAG 24 FEBRUARI 1972 - Van onze parlemcnlsredactic DEN HAAG Minister Boer sma (Sociale zaken) heeft gis teren in de Tweede Kamer een tv-uitzending van de NOS, „Ter Visie" van vorige week, onge woon scherp gekritiseerd. „De NOS heeft de meest perfide vorm van voorlichting gepleegd," aldus de minister. De kritiek van de minister richtte zich vooral „op de belachelijke ma nier" waarmee de programmamakers het pakket regeringsmaatregelen ter bestrijding van de werkloosheid de monstreerden, n.l. door op èen gloeiende plaat telkens een druppel te laten vallen. BADINEREND Henk. van Hoorn, die het program ma presenteerde, hierover: „Het was De Duitse zangeres met de wat rauwe, maar toch aangenaam aandoende Stem, Hildegard Knef, is gisteren in ons land aangekomen. Zij zal morgen pp het Grand Gala du disque populair een Edison in ontvangst nemen. Belangrijke gegevens in onderzoek Weinreb DEN HAAG Het onderzoek van het rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie in de zaak-Weinreb wordt dit jaar afgesloten, zo antwoordt mi nister Van Agt (justitie) aan de Tweede Kamerleden Voogd (PvdA en Van Mierlo (D'66). Een grote hoeveelheid en uiterst belangrijke gegevens heeft het onder zoek reeds opgeleverd. Er zal naar verwachting nog meer uit komen. Al deze gegevens moeten worden geve rifieerd. Dat is ook de reden, waarom het onderzoek langer duurt, aldus de minister. De drie van Breda (1) Met belangstelling hebben wij het jesprek beluisterd op de T.V. van abbijn Soetendorp en prof. Verkuil, wij zijn van mening dat de drie mis dadigers niet meer in de samenleving noet terugkeren, want wat zal er ge- leuren als men ze loslaat? Zij zullen h Duitsland wel met bloemen ont- fangen worden en met open armen kij vrouw en kinderen. Zij zullen die [stomme Hollanders" wel uitlachen pat ze zo gek waren hen los te laten, één keer niet genoeg? Lages leeft ig steeds, hoewel hij hier nog drie ïaanden te leven had volgens de arts estijds. Heeft de justitie nog niet ge- oeg aan een flater die ze geslagen eeft? Daarom geen vrijheid voor de- drie misdadigers. Zij hebben reeds ratie 'gehad, laat hen blijven waar zijn, ze mogen blij zijn dat ze estijds de strop niet gekregen heb- |en Haag Mevrouw Couprie De drie van Breda (2) Met teleurstelling heb ik in Avro's felevizier Magazine dinsdagavond aejuffrouw Goudsmit aangehoord, lij verklaarde gedacht te hebben dat aar mening in vijf jaar was veran- erd. Maar. geconfronteerd met het ted van vele mensen, gaat zij weder- m tenonder aan emotie, die, heel be- pjpelijk overigens, aan de kern van et vraagstuk voorbijgaat. Die kern wat is recht en wat is menselijk? ben bang dat we door de emoties pcht en menselijkheid uit het oog trliezen. De drie hebben hun ver- itwoordelijkheid afgeschoven op het >evel is bevel". Nu doen wij in we- n hetzelfde. Want wij zeggen ze jn tot levenslang veroordeeld, dus oeten ze ook hun leven lang daar ijven. Ten tijde van het derde rijk as de opleiding van deze mensen op gericht, ieder menselijk gevoel t te schakelen. Moeten wij diezelf- fout begaan? atterdam K. Breeuwcr De drie van Breda (3) Ik protesteer krachtig tegen de Blating van de drie Duitse oorlogs- isdadigers. Het standpunt van de gering is onbegrijpelijk en in fla- ante strijd met het rechtsbewust- n van het Nederlandse volk. Als de drie vrijgelaten worden, ed, maar dan verwacht ik van de erheid, dat zij geen kransen meer ;t bij de monumenten en de graven n de oorlogsslachtoffers. Wij zijn et aan het einde gekomen van de enselijke gerechtigheid, zoals de inister-president het stelt, maar en heeft blijkbaar wel afgerekend et de Goddelijke gerechtigheid. Ik spreek de wens uit dat de rege- ig zich nog eens ernstig bedenkt forens zij het gratiebesluit t.b.v. de ie Duitse oorlogsmisdadigers aan de iningin ter tekening voorlegt. Voor nameloos leed dat de oorlogsmis- dieers op hun geweten hebben, dt geen verjaringstermijn. Het :ht moet zijn loop hebben. Itgensplaat P- Bom MERSFOORT De PTT gaat het lectoraat kabels en versterkers, van centrale afdeling transmissie, van ft Haag overbrengen naar Amers- >rt. Medio mei wordt in Amersfoort nnen met de bouw van een negen iepingen tellende kantoorflat. verband met deze verhuizing 300 personeelsleden uit de ag- eratie Den Haag en rond 200 uit ht en omgeving overgeplaatst Een aantal personeelsleden kt daar echter weinig voor te voe- met name omdat men niet kan nen op de zgn. spreidingstoelage h het rijk. HAARLEM De gemeente raad van Haarlem heeft gister middag de heer D. H. Couvee benoemd tot directeur van het .Frans Hals-museum. De heer Couvee, die de per 1 januari af getreden directeur H. P. Baard zal opvolgen kreeg 20 stemmen. De tweede kandidaat op de voor dracht van B. en W., drs. C. Boschma van het Friese Museum in Leeuwarden, kreeg 16 stem men. Na alles wat voor en rondom deze benoeming is gezegd en geschreven was de stemming in de gemeenteraad niet meer dan een formaliteit. Geen van de raadsleden had kennelijk be-, hoefte een stemmotivering te geven. De heer Boschma is kunsthistoricus; de heer Couvee is veel meer alge- DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis heeft een inlichtingen- gids „drug in druk" uitgegeven, waar in een groot aantal Nederlandse in stellingen zijn vermeld die hulp bie den bij druggebruik. Deze ruim honderd pagina's tel lende gids verstrekt over 670 Neder landse instellingen inlichtingen over hun werkzaamheden. Het Bode Kruis verwacht met deze gids zowel perso nen als instellingen van dienst te zijn, die informatie wensen over hulp en voorlichting bij druggebruik. DEN HAAG In strafinrichtingen wordt de tv midden in het program ma afgezet als de recreatietijd om is. Dit blijkt uit het antwoord van staatssecretaris Grosheide (justitie) op vragen van de socialist Roethof. De staatssecretaris komt hiermee terug op een eerder antwoord op vragen over dit onderwerp waarin hij het afzetten van een tv midden in het programma ontkende. meen historisch georiënteerd en het id te verwachten dat hij bij het bepalen van het beleid van het museum min der dan tot nu toe zich zal laten lei den door strikt-kunsthistorische over wegingen. In een kort gesprek, gistermiddag onmiddellijk na de stemming in de gemeenteraad, zei de heer Couvee dat hij de collectie van het Frans Hals museum mede wilde zien als een nvddel om de geschiedenis van Haar lem („een standaard voorbeeld van een Hollandse stad") voor de bewo ners en buitenstaanders te visualise- len. Er is in-het Haarlemse museum een grote hoeveelheid historisch materiaal in depot, dat echter in het verleden èn door de sterke nadruk op de Hol landse schildersschool èn door het ge brek aan ruimte niet of nauwelijks bij het publiek bekend is. De heer Couvee liet gistermiddag blijken dat hij ten aanzien van de collectie en het tentoonstellingsbeleid concrete opvattingen heeft, maar hij wUde zich op dit ogenblik nog niet concreet uitspreken. Wel werd duide lijk dat hij bij de inrichting van de tentoonstelling gebruik zal gaan ma ken van moderne begeleidingsmetho den. Ook denkt hij aan de .oprichting van een educatieve dienst om een n.euwe generatie aan het museum te binden. De heer Couvee is 29 maart 1921 in Den Haag geboren. Hij is bibliotheca ris bij het Instituut voor Persweten schappen in Amsterdam en beheerder van de collectie van het persmuseum geweest. Acht jaar geleden werd hij benoemd tot hoofd van de afdeling Vaderlandse Geschiedenis van het Rijksmuseum in Amsterdam, welke afdeling hij geheel gereorganiseerd en opnieuw (met zeer moderne hulp middelen) heeft ingericht. Vorig jaar weid hij benoemd tot directeur van deze afdeling. De heer Couvee heeft een aantal bislorische publikaties op zijn naam staan, waaruit zijn grote aandacht en belangstelling voor het journalistiek - anecdotische blijkt o.a. een boekje over het jaar 1898 (de inhuldiging van koningin Wilhelmina) en het jaar 1813 (het herstel van het Koninkrijk). Ook over de vrouwenemancipatie heeft hij volgens deze formule een boekje geschreven. gewoon niet anders. Als je de concre te objecten ziet waarmee de regering de werkloosheid te lijf wil gaan (en ik heb er heel wat gezien) dan kom je tot geen andere conclusie. Het zijn inderdaad maar kleine objecten." An dere NOS-mensen wezen op het enigszins badinerende karakter van het programma. De opmerkingen van minister Boersma veroorzaakten ook in het parlement enige beroering. PvdA- fractievoorzitter Den Uyl interrum peerde scherp met: „De minister uit hier wel een heel zware beschuldi ging. Hij is daarom wel verplicht de ze heel concreet te motiveren, want hier wordt een partij aangevallen die hier niét aanwezig is." SUBJECTIEF De heer Kikkert (CHU) verdedigde de minister. Hij merkte op dat de NOS een „gemeenschappelijk pro gramma" is en zich derhalve dient te distantiëren van subjectivismen. De minister liet het bij deze opmer kingen. De minister kwam tot zijn uitlating toen hij in het algemeen stelling nam tegen de overigens niet in het parle ment geuite beschuldiging dat de re gering bewust aan zou sturen op ver groting van de werkloosheid. „Het gaat de regering wel degelijk om handhaving van de werkgelegen heid," zo zei hij. Hij betreurde het dat over deze kwestie tendentieus is bericht. ERNSTIG De programmaleiding van de NOS, die wij om commentaar vroegen, deelde na rijp beraad mee, dat zij de door minister Boersma geuite be schuldiging betreffende het televisie programma Ter Visie in verband met de woorden welke hij bezigde van een zo ongebruikelijke ernst acht, dat zij niet „in de marge" commentaar wil geven. De NOS zal pas repliceren, nadat de kritiek van de minister nader is onderzocht, aldus een woordvoerder van de afdeling Voorlichting. Komende vrijdag vergadert het be stuur van de NOS. Verwacht wordt, dat dan over de uitlatingen van de minister vragen zullen worden ge steld. De mogelijkheid bestaat tevens, dat de zaak dan door programma commissaris J. W. Rengclink aan de orde zal worden gesteld. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De intrede van de sabbat vrijdag bij zonsondergang verhindert or thodoxe joodse groeperingen deel te nemen aan de herden kingsplechtigheid bij De Dok werker in de hoofdstad. Het comité herdenking Februari staking heeft in overleg met b en w voor deze bevolkingsgroep de gele genheid geschapen om een aparte hei denking -te houden, om 12.30 uur. De plechtigheid zal tevens in het te ken staan van een stil protest tegen de mogelijke vrijlating van „De drie van Breda". He* comité verklaart het te betreu ren, dat bij de vaststelling van het aanvangsuur geen rekening is gehou den met de orthodoxe joden. Ook van de zijde van het Amsterdamse ge rm tntebestuur is volledig begrip ge loond voor daadwerkelijke belang stelling van die zijde. Een kleine de legatie van b. en w. zal om 12.30 uur mece aanwezig zijn. Inmiddels heeft het comité schriftelijk excuses aan het rabbinaat van de orthodoxe groe pen aangeboden. De deelnemers aan de stille tocht langs het monument aanvang 17 uur stellen zich op hoek Water- looplein-Nieuwe Amstelstraat Er zal een uitgebreide ordedienst aanwezig zijn. Aan de GG en GD is verzocht met een hulpdienst ter plaatse te zijn. Invaliden, die aan de herdenking wil len deelnemen, kunnen contact opne men met het Rode Kruis in Amster dam. Als de post komt neem ik het er even van. Kopje koffie, sigaretje, een lekkere stoel.... Daar zit je dan en scheurt de en veloppen open. Een brief van de arts Middelkoop, de man die in Biafra gedurende de hongersnood zo hard gewerkt heeft. Hij schrijft niet over eigen werk maar roept hulp in voor een collega, de jonge arts Rochus A. Weemhoff, cpgegroeid in Den Haag, gestudeerd in Leiden, uitgezonden door de zen dingscommissie van de classis Schie dam van de Ned. Hervormde Kerk naar Cameroen. Hij werkt daar als hoofd en enige blanke arts van het Cebecziekenhuis in Foumban, een dorp, enige honder den kilometers ten noorden van de hoofdstad Yaoundé. Honderdvijftien bedden.... en ma trasjes daartussen voor de kinde ren.... Nu ja, u snapt het wel. Er is drin gend geld nodig. Voor het ziekenhuis z*lf, maar vooral voor het werk in het veld. Dat wil zeggen voor de bezoeken aan de dorpen in de wijde omgeving, waar door medische ad viezen en het geven van injecties getracht wordt het aantal zieken huispatiënten voor de toekomst te beperken. Ook wordt er voorlichting gegeven over gezinsplanning, voe- öings- en leefgewoonten. De naaste medewerker van dokter Weemhoff is zijn vrouw, die in Lei den docente was van de verpleeg kundigenopleiding. Hun werk in het veld dreigt ech ter vast te lopen door het gemis aan een vervoermiddel, dat de barre wil dernis en de ongebaande wegen aan kan. En daar schrijft dokter Middel koop nu die brief voor, die ik las in cpperste luxe vergeleken bij de om geving van Foumban. Een landrover zou het werk enorm ten goede komen. Totale kosten 20.000,-. En of... natuurlijk.... een bijdra ge.... Op giro: 34 30 81. District Zen dingsbureau van de Ned. Herv. Kerk, Rotterdam. Bij schrijven: Landrover dokter Weemhoff. Voor de goede orde: het gegeven bedrag is fiscaal aftrekbaar. Maar zelfs zonder dat laatste.... als je zo geconfronteerd wordt met een geweldig werk en zelf zo beschermd leeft...dan heb je het giroboek al ge grepen! Wie breed heeft laat breed han gen; wie het minder heeft, schrijft een kleiner bedrag op. Maar die 20.000,- moeten toch elkaar te krijgen zijn! Van harte aanbevolen! zegt dan ook een klein comité, dat helemaal achter de brief van dokter Middel koop staat. De comitéleden zijn: J. Jonker, re gisteraccountant, Voorburg; drs. J. W .de Pous, mr. A. Seret, beiden Den Haag en P. J. C. van der Straa- ten, arts te Oegstgeest. BEZETTI.VG DITRT VOOIIT Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De bezet ting van het hoofdgebouw van de Vrije Universiteit duurt nog steeds voort. Enkele honderden studenten, stafleden en leden van technisch en administratief personeel zitten op de tweede etage van het gebouw (het ad ministratieve hart van de VU) te wachten op inwilliging van hun verzoek aan de directeuren om de verkiezingen voor de uni versiteitsraad uit te stellen. De studenten willen, zoals bekend, uitstel om verder te praten over de Van onze parlementsredactie DEN HAAG Over de jeugd werkloosheid heeft minister Boersma (sociale zaken) geen ernstige zorgen. De cijfers wijzen immers uit, dat de werkloosheid van de jeugdige werk nemers gemiddeld kort duurt. In zijn antwoord aan de Tweede- Kamerleden Cornelissen, Harmsen en Kleisterlee (allen KVP schrijft de minister, dat de situatie wel zorgelijk is voor de jeugdigen van wie de vak opleiding in gevaar komt. Een werk groep van de verschillende departe menten bestudeert daarom de vraag welke bijzondere maatregelen kunnen worden genomen speciaal gericht op het behoud van de uitbreiding van de scholing en vorming om de gevolgen van de jeugdwerkloosheid zo gering mogelijk te doen zijn. Van de bijna 14.000, die meedoen aan het leerlingwezen in de bouw waren er eind december 675 werk loos. In het pakket van maatregelen zal daarom speciaal aandacht worden besteed aan maatregelen, die soulaas bieden aan de jeugdige, werkloze bouwvakarbeiders. BRISBANE De kapitein en ne gen bemanningsleden van de 800 ton metende vrachtboot Zeehaan hebben de bezetting van hun schip opgehe ven na ontvangst v§n het grootste deel van de achterstallige gage te hebben ontvangen die zij opeisten. Bemanning en kapitein C. Hoppen brouwers hebben bovendien van de maatschappij (Jan Benus) in Rotter dam vliegbewijzen voor de reis naar huis ontvangen. voorgestelde bestuursstructuur, die volgens de studenten helemaal vol gens de ideeën van de directeuren in gericht zal worden, die volgens de studenten nog reactionairder dan die van minister De Brauw zijn. De di recteuren zouden in de nieuwe, be stuursstructuur een veel te machtige positie gaan innemen, en de inbreng van de studenten zal daarbij niet erg groot zijn. TE LAAT Dat de besturende colleges van de VU inderdaad tot uitstel zullen be slissen, lijkt niet waarschijnlijk. Gis termorgen deelde de president-direc teur prof. dr. G. J. Sizoo mee, dat op de eis van de studenten niet kan worden ingegaan, omdat het voorstel voor de nieuwe bestuursstructuur ai sinds december bekend was. „We vinden niet dat we hoeven in te gaan op eisen die nu pas door en kele groepen worden gedaan", aldus prof. Sizoo. De president-directeur bevestigde dat er contacten waren geweest met de hoofdcommissaris van politie, maar afspraken zouden er niet gemaakt zijn. Over de verder te volgen lijn ple gen de besturende colleges nog intern overleg. VERGADERING De vergadering van vanmorgen, waarin met de voorlopige universi teitsraad het overleg over het be stuursreglement afgerond zal worden, zou gewoon doorgaan. Prof. Sizoo meende dat er in deze vergadering geen essentiële punten meer bespro ken hoeven te worden. Mochten er punten overblijven, dan zal zo nodig een tweede openbare afrondende ver gadering belegd worden. De eindbe slissing over het bestuursreglement is dan aan de directeuren. De bezetting, die een ordelijk ver loop heeft, heeft overigens tot gevolg gehad, dat het hele „verkeer" in het hoofdgebouw stilgelegd is. Er werd niet gewerkt, en mensen die hoger dan de tweede etage in het gebouw wilden komen, kregen daarvoor niet de kans, of werden door de bezetters naar hun kamers begeleid. Tenta mens en examens zijn uitgesteld. SOLIDAIR Het landelijk overleg van grondra- den heeft zich woensdag solidair ver klaard met de bezetting van de VU. Willem Duys en Mies Bouwniqn, die samen het Grand Gala du „De bezetting is belangrijk omdat op het front van de democratisering in de komende maanden op alle uni versiteiten en hogescholen beslissende slagen moeten worden geleverd in verband met invoering van de wet universitaire bestuurshervorming. Minister De Brauw komt tegenover een gesloten front te staan", aldus een verklaring van het landelijk overleg van grondraden Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN In een besloten zitting heeft de Hervormde synode gistermiddag een voorstel van de ge nerale diakonale raad aanvaard „tot regeling van de formele verhouding" met de sectie Internationale hulpver lening (het hervormd werelddiako- naat). Na afloop deelden de praeses, ds. J. C. H. Jörg. en secretaris-gene raal ds. F. H. Landsman mee dat daarbij de eigen verantwoordelijk heid van de sectie Internationale hulpvërlening (die onder leiding staat •/an mej. H. Kohlbrugge) gehand haafd wordt met betrekking tot de besteding van de binnengekomen gel den. Volgens ingewijden betekent het synodebesluit dat op alle andere ge bieden het hervormd werelddiakonaat minder autonoom, meer geïntegreerd wordt binnen het totale diakonale ap paraat een ontwikkeling die in de ze sectie op grote weerstanden zou zijn gestuit. Met name in kringen van de hervormde zending zou men een nauwere organisatorische aansluiting met het werelddiakonaat hebben ge zocht. omdat deze internationale acti viteiten een andere vormgeving be hoeven dan de binnenlandse. Hoewel op dit punt dus blijkbaar nu door de synode de knoop is door gehakt ten gunste van de verlangens van de Diakonale raad als geheel fwaarbij binnenlands en buitenlands diakonaat geïntegreerd worden is op het punt van de internationale rela ties blijkbaar nog geen duidelijkheid. Een tweede besluit dat namelijk na de besloten zitting werd bekendge maakt. was de instelling van een commissie „om de synode voorlichting te geven over de integratie van de internationale be< rekkingen van de synode en in het bijzonder de ver houding van de sectie Internationale hulpverlening tot de raad voor de zending en de stichting interkerkelij ke hulpverlening".

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7