leidse Courant iMANSHOLT LANCEERT NIEUW PLAN Roolvink is tegen belastingbeleid goedkoper HUIS Maatregelen voor het voortbestaan der mensheid Produktie richten op primair het nut Angela Davis vrij tegen borgsom voortaan 10 Ct de lekkerste slankma r Het Kwartet (Sta) hit wier Stabiel Hamburgse politie naar Nederland voor onderzoek bomaanslagen MEUBELSHOWROOM Brieven voor de eerlijke vinder Eerst verlaging dan weer verhoging.... W. J. ZIRKZEE N.V. Sex in wording Sex in wording Studenten moeten zich vooraf melden vrolijk nieuws voormoeders endochtersl Donderdag 24 februari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoett" jofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. 0, Sommige mensen kan men alleen 0 amuseren door uit te glijden op fTA een bevroren trottoir of over een BRUSSEL (ANP) De Europese Commissie zal met voorstellen moeten komen voor een economie, die gericht is op een zo groot mogelijk nationaal nut in plaats van een zo hoog mogelijk nationaal produkt. Dit is het belangrijkste punt uit het nieuwe plan dat dr. S. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese Commissie in Brussel, heeft gelanceerd om het ecologisch evenwicht in de wereld te herstellen en voldoende natuurlijke hulpbronnen over te laten voor de komende generatie. De volgende keer zal het er veel beter uitzien. Dan heb ik een beetje praktijk opgedaan! '''ÏKÉlUtMÉlv.viihlAiMÉÉlÉHlÉHtV'' DE BILT Oostelijke winden voeren continentale lucht over Ions land, waarin naast opklarin- jgen ook wolkenvelden voorkomen. I In streken waar bewolking of I vooral mist zich het gehele et- fmaal weet te handhaven, wordt het met middagtemperaturen van |2 a 3 graden maar nauwelijks i minder koud dan 's nachts. Ook leiders wordt in grote delen van 'Europa dit weertype aange- I troffen. Barometerstand: heden 10 uur 76,6 cm (1021 millibar), stabiel. Zon en maan 25 februari: zon op 7.37, onder 18.11; maan op 14.01, onder 6.03; 29 febr. V.M. Hoog water Hoog water, 25 februari: Rot terdam le getij 1.34, 2e getij 14.12; Scheveningen 12.36; Vlis- singen 0.23-12.58; Haringvliet aan de Zeezijde 11.25-23.58. De heer Mansholt vindt dat de Europese Commissie dit laatste jaar (1972) dat ze zitting heeft, moet ge bruiken om na te denken over een nieuwe maatschappij en dat ze de vruchten van dat denkwerk moet achterlaten in de vorm van een apoli tiek testament"-. VIJFJARENPLAN Volgens Mansholt moet een vijfja renplan worden ontwikkeld voor het vinden van een produktiesysteem dat gebaseerd is op een gesloteïï kring- loopgebruik, waarin alle afvalproduc ten weer opnieuw worden gebruikt en dat anti-verontreinigend is. De Europese Commissie zou alvast met concrete voorstellen kunnen komen: Ze kan een certificaat onder Europese controle uitgeven dat wordt afgege ven voor goederen die schoon ge maakt zijn, zelf niet vervuilen en bij afdanking opnieuw in de kringloop van produktie gebruikt kunnen wor den (certificaatgoederen). HAMBURG Bomdeskundigen van de Hamburgse recherche zijn naar Nederland gereisd om te probe ren in samenwerking'met hun Neder landse collega's klaarheid te brengen in de drie bomaanslagen, die in de afgelopen weken in Hamburg zijn ge pleegd, zo heeft een politiewoordvoer der verklaard. Zaterdag was een gasregelstation In Hamburg het doelwit van een aansag, waarvoor later de Arabische onder grondse organisatie „zwarte septem ber" zich verantwoordelijk verklaar de. De Hamburgse politie gaat resten van de daar gebruikte bom vergelij ken met soortgelijke resten die ge vonden zijn bij het aardgasstation bij Ravenstein, waarop zondag zes fe bruari een aanslag werd gepleegd. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als u deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee» Naam: Adre^: Plaats: betaling per kwartaal Dmaand. Mijn naam is: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. Deze goederen zouden bevoordeeld moeten worden door een btw-stelsel dat bv voor dit soort goederen een nul-tarief kent. Voor goederen die langs de klassieke weg zijn gemaakt zou daarentegen een „straf'-tarief geheven moeten worden. Ook stelt hij maatregelen voor met name in het fiscale vlak om de duurzaamheid van gebruiksgoederen aanzienlijk te verhogen. De EEG als geheel zou haar buiten tarief moeten vervangen door een ta riefstelsel dat „certificaatgoederen" gemakkelijk toelaat en de andere goederen moeilijk. TEN GRONDE De voorstellen van Mansholt, die hij heeft neergelegd in een brief aan de voorzitter van de Europese Com missie, de Italiaan Malfatti, komen op het volgende neer: de wereld is bezig zich te gronde te richten door milieu verontreiniging en uitputting van de grondstoffen, de nationale regeringen kunnen de situatie niet meer aan wat zou blijken uit de inflatie en de toe nemende werkloosheid en ook inter nationaal kan de situatie momenteel niet worden geklaard omdat een mo netair evenwicht niet is verwezenlijkt (en alle elementen voor een nieuwe crisis aanwezig zijn). Als verdere problemen ziet hij de snelle bevol kingsaanwas (door hem het sleutel- probleem genoemd), de bedreigde produktie van voedingsmiddelen, de verontreiniging en het opraken van grondstoffen. Mansholt filosofeert over maatrege len die regelrecht te maken hebben met het voorbestaan van het mens dom. Die maatregelen zouden kunnen slaan op voorrang voor de produktie van levensmiddelen en op een krach tige vermindering van het gebruik van materiële goederen. Dit zou ge compenseerd moeten worden met „onstoffelijke" goederen, zoals sociale voorzieningen, intellectuele ont plooiingsmogelijkheid, mogelijkheid tot vrijetijdsbesteding en ontspan ning. Deze en een aantal andere noodza- keliike maatregelen zijn in de huidi ge gevestigde sociale orde niet te ver wezenlijken, vindt Mansholt. Omdat staatssocialisme ook geen uitkomst biedt ligt, naar zijn mening, de enige kans in zijn Europees economisch plan. ROUAAN Een Franse rechtbank heeft woensdag beslist dat de posterijen geen aanspraak kunnen maken op een aantal onbestelde brieven, die gedurende bijna een eeuw in een hermetisch gesloten zinken bal op de Seine hebben rondgedobberd. Op 6 augustus 1968 ontdekte de baggeraar René Joseph le Grevellec op de oever van de Seine een zinkei bal waarin zich 540 brieven bevonden. Deze brieven waren in januari 1870 verzonden vanuit Parijs, dat op dat ogen blik door Pruisische troepen werd belegerd. De inwoners van de stad hoopten door deze postbestelling per rivier de Pruisische blokkade te breken. De Franse posterijen hebben de lang geleden verdwe nen postzending onmiddellijk als hun eigendom opgeëist. Zij ondersteunden hun eis met een decreet uit 1669, waar in bepaald wordt, dat alle wrakstukken die in rivieren drijven, het eigendom van de staat zijn. De rechtbank in Rouaan bepaalde echter dat de zinken bal en de brieven verloren voorwerpen waren, die het eigendom van de eerlijke vinder behoren te zijn. De 50-jarige Le Grevellec zal echter wellicht nooit van zijn vondst kunnen profiteren. De rechtbank be paalde namelijk dat hij de brieven gedurende 30 jaar moet bewaren voor het geval dat erfgenamen van dc afzenders of geadresseerden kunnen bewijzen dat zij recht hebben op een of meer van de brieven. Prinses Chris tina begroette dinsdag op hel vliegveld van Montreal ko ningin Julia na en prins Bernhard, die door zal rei zen naar To ronto om te praten over de inkomsten van het „World Wild life Fund". Van onze parlementsredactie DEN HAAG De oud-minister van sociale zaken, het Kamerldi Roolvink (ARP), vindt het „onbegrijpelijk dat de regering overweegt per 1 juli de belastingen te verlagen, die aan het eind van het jaar weer verhoogd moeten worden." Hij zei dit gisteren in het Tweede-Kamerdebat over de werkgelegenheidssituatie. SFEERVOC Z0EMANSLAAN 22 LEIDEN TELEFOON 42627 De heer Roolvink deed deze krach tige uitspraak, nadat minister Lang- man (Economische zaken) op een voor hem „onbevredigende" manier uiteen had gezet waarom de regering in de werkgelegenheidsnota de mogelijk heid van een verlaging., van de wie- beltax (loon- en inkomstenbelasting, vennootschapsbelastingen, de benzi neaccijns en de bijzondere verbruiks belasting op auto's) overweegt. Vol gens de heer Roolvink wijst het hele betoog van minister Langman juist op het tegendeel. Volgens de minister zal 1972 zich blijven kenmerken door overbesteding. Vermindering van de wiebeltax, waarvan de opbrengst SAN JOSÉ Angela Davis is woensdag tegen de betaling van een borgsom van 102.500 dollar vrijgelaten na 16 maanden voor arrest in afwachting van een proces wegens samenzwering, ontvoering en moord. Angela glimlachte en wuifde naar 75 aanhangers die ondanks een drui lerige regen waren gekomen om van haar vrijlating getuige te zijn. Zij reed in een auto weg zonder de pers te woord te hebben willen staan. Van de borgsom is hoogst waar schijnlijk 100.000 dollar beschikbaar gesteld door de Mcafee family coope rative te Fresno in Californië. gesteld Angela Davis (28) zal moeten te rechtstaan op beschuldiging van moord, ontvoering en samenzwering. Zij zou vier wapens hebben geleverd die zijn gebruikt bij een schietpartij in het gerechtsgebouw van San Ra fael op 7 augustus 1970. Vier doden vielen bij die schiet partij, onder wie een rechter, twee beklaagden en een jongeman die de beklaagden wilde helpen ontvluchten. De eerste verdediger van Angela Davis, Howard Moore jr., verkreeg de vrijlating van zijn cliënte als gevolg van het feit. dat het hooggerechtshof van Californië verleden week bepaal de, dat de doodstraf ongrondwettig voor het grootste gedeelte bestaat uit inkomstenbelasting, zou volgens de heer Roolvink de consumptie en daarmee de overbesteding juist ver der aanwakkeren. Onbegrijpelijk De heer Roolvink wees er ook op dat door de huidige economische si tuatie de begrotingsruimte waar schijnlijk aanzienlijk geringer zal zijn. Minister Geertsema (binnen landse zaken) had al laten weten dat in dit verband krachtiger besnoeiin gen noodzakelijk zullen zijn. Volgens de heer Roolvink betekent dit echter ook dat de belastingen aan het einde van het jaar omhoog moeten en dat nu zou voor de belastingbetaler onbe grijpelijk zijn. „De komende begro ting wordt een toetssteen voor dit ka binet", zo zei de heer Roolvink. Met deze stellingname tekent zich op dit ogenblik een nuanceverschil af met de overige regeringspartijen. Zo zei drs. van Aardenne"(WD) dat de wiebeltax niets met de begro ting te maken heeft. „Het is een con juncturele belastingmaatregel en die mag niet oneigenlijk dus structureel worden gebruikt", aldus de WD- woordvoerder. De linkse oppositie staat eveneens op het standpunt dat de wiebeltax gehandhaafd moet wor den. Volgens deze woordvoerder ver schaft dit de regering de mogelijk heid om extra geld ter beschikking te stellen voor de bestrijding van de was. Volgens de wetten van de staat zijn misdaden, waarop de doodstraf staat, zoals moord, vergrijpen waar voor verdachten niet tegen betaling van een borgsom op vrije voeten kunnen worden gesteld. Angela Davis zal het gebied van San Francisco niet mogen verlaten, evenmin mag zij per vliegtuig reizen, vuurwapens bezitten of een openbare bijeenkomst bijwonen zonder toe stemming van de rechtbank. werkloosheid. Ook is er, aldus drs. Nypels (D'66), een duidelijk verband met de loon- en prijsonderhandelin- gen die aan het eind van het jaar weer beginnen. Hij diende daarom een motie in waarin de regering wordt gevraagd geen beslissing over de wiebeltax te nemen dan nadat de Kamer daarover is gehoord. (voor vervolg zie pag. -r) De tv-uitzendingen zijn gebaseerd op het boek doordr. Herman Musaph Zojuist verscheen de 4de drek 'Verkrijgbaar in de boekhandel - f 6,00 Uitgave Bosch Keuning, Baurn Van een verslaggever DEN HAAG Vanwege de voort durend toenemende belangstelling voor de studie aan universiteiten en hogescholen moeten aanstaande eer stejaarsstudenten zich voortaan voor af centraal melden. Daardoor zullen de instellingen voor wetenschappelijk onderwijs tijdig een inzicht kunnen krijgen in welke studierichtingen zich knelpunten in de capaciteit kunnen gaan voordoen, zodat landelijke maatregelen getroffen kunnen wor den om de bestaande onderwijscapa citeit zo optimaal mogelijk te benut ten. Alle eerstejaarsstudenten zullen daarom in de maand maart een for mulier moeten aanvragen bij de uni versiteit of hogeschool waaraan ze bij voorkeur willen gaan studeren. Deze aanvraag (die alleen per briefkaart gedaan mag worden) moet ook inge diend worden door mensen die al stu deren, maar opnieuw in een andere studierichting willen beginnen. Ook de mensen die zich al hebben aange meld, moeten een dergelijk formulier aanvragen. ebaI

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1