CHINEES MARXISME IS FLEXIBEL In Moskou groeit bezorgdheid over Nixon's gesprek POSITIEVERBETERING WETHOUDERS BEPLEI Niet star en bureaucratisch Economie is zaak van velen Zelfverzorgingspeelt een belangrijke rol Verdeeld Duitsland blijft één natie Meulenhoff-Bruna gaat samen met Van Di Brandt op volle Bondsdag 'O DONDERDAG 24 FEBRUARI 1971 DEN HAAG In de Chinese economische politiek speelt het begrip self-reliancein dit geval het beste te vertalen door zelf verzorging een belangrijke rol. Zo heeft de staat nog wel de controle op de basis-industrieën in handen, maar de provincies hebben in het industrialisa tiebeleid de bestuurlijke taken van de staat overgenomen. Het marxistische systeem heeft veel van zijn starheid en bureaucratie verloren. Er is een grote flexibiliteit en'doorstuiving van de verantwoordelijkheden naar beneden. De economische ontwikkeling wordt in China gedragen door een grotere groep dan in menig socialistisch land." Dit vertelde mr. Ph. H. Noórd- wal, algemeen directeur van de Centrale Kamer van Handels vordering tijdens een voorlich tingsmiddag over China in Den Haag. Eind vorig jaar reisde, zo als bekend een Nederlandse eco nomische missie onder auspiciën van de CKH naar de Chinese V olksrepubliek. Zelfverzorging heeft ook belangrij ke gevolgen voor de buitenlandse handel van de Chinese Volksrepu bliek, mr. Noordwal. Handel met het buitenland valt te beschouwen als sluitstuk van een politiek van „self- reliance" en zal daarom ook geen spectaculaire vlucht nemen. Toch zijn met de kapitalistische landen de commeciële contacten aanzienlijk uitgebreid, wat naar de mening van mr. Noordwal is terug te voeren op de wrijvingen tussen Mos kou en Peking. De Chinese handel met de socialistische landen liep tus sen 1960 en 1967 terug van 2,6 miljard dollar tot 570 miljoen, terwijl in de zelfde periode het volume van de handel met het westen groeide van 700 min. tot 3 mrd. Het aandeel van de kapitalistische landen in de totale handel yan China steeg van 31 pet. in 1965 tot 81 pet. in 1969. Deze nieuwe oriëntering kwam voornamelijk ten goede aan Japan: Pietro Valpreda. de 39-jarige voormalige danser in televisie-musicals, die met Gina Lollobrigida en andere sterren optrad, voordat hij anarchist werd verscheen gisteren voor de rechtbank, omdat hij met bomaanslagen meer dan 120 mensen in Milaan en Rome gedood of gewond zou hebben. BONN (Reuter, UPI, PDA) De Westduitse parlementaire oppositie heeft er gisteren geen twijfel over laten bestaan dat zij tegen de verdragen met Moskou en Warschau is. Gisteren begon de Bondsdag een driedaagse debat over deze verdragen. De regerings- en oppositiepartijen waren in volle sterkte aangerukt om deel te nemen aan het be langrijkste politieke debat van de laatste jaren. Ruim 500 afgevaardigden zaten sa men gepakt toen kanselier Willy Brandt zijn korte verklaring over de Duitsland-politiek van de Bondsrege ring aflegde. In dit „Bericht zur Tage der Nation" verklaarde de regering- Brandt zich bereid bij een regeling op bilateraal niveau van het vraagstuk van het afzien van geweld ook de grenzen van de DDR te betrekken. Zij wil deze kwestie formeel en bindend bij verdrag vastleggen. Brandt meende hiermee een bijdrage te leveren om de angst te kunnen overwinnen, waardoor de scherpste tegenstellingen in Europa worden ge kenmerkt. Hij noemde in zijn verkla ring, drie punten die voor de Duits land-politiek ook in de toekomst bin dend zullen zijn: het vasthouden aan het recht op zelfbeschikking het in stand houden van de natie; het bij verdrag regelen van de betrekkingen tussen beide Duitslan- den. Met een verklaring dat Duitsland „een natie bleef, ondanks het feit dat het verdeeld was, luidde Brandt de bel voor het historische debat van 22 uur, dat morgen zal culmineren in een stemming over de verdragen in eerste lezing. Rekening wordt gehouden met een zeer krappe meerderheid. Brandt heeft op z'n best een meerderheid van zes stemmen, maar het is bekend dat ook enkele leden van de regeringspar tijen bedenkingen tegen de verdragen hebben. Rainer Barzel, leider van de oppo sitie, omschreef de verdragen gisteren als „in-compleet, ongebalanceerd en open voor misverstand". Onder ar tikel drie van het verdrag met de Sowjet-Unie belooft West-Duitsland de grenzen van alle staten in Europa te zullen beschouwen als onschend baar (dus ook de grenzen tussen Oost en West-Duitsland). In artikel één van 't verdrag met Polen erkent W. Duitsland de Oder-Neisse-linie als Polens westelijke grens en geeft het alle aanspraken op gebieden achter die grens op. Het belooft verder de territoriale integriteit en soevereini teit van alle staten in Europa in hun huidige begrenzingen te respecteren. Barzel meende dat de verdragen de vrede in Europa niet veiliger maken, zoals Brandt beweert, omdat zij geen oplossing bieden voor het probleem van een verdeeld Duitsland, hetgeen de voornaamste oorzaak van de span ning is. „De verdragen geven de Rus sen, de Polen en de DDR bijna alles wat zij wilden", meende hij. Maar minister Walter Scheel wees erop, dat Rusland in een brief, die het ver drag vergezelt, het uiteindelijke doel van Duitsland (nationale eenheid door zelf-beschikking) erkent. het volume van de handel tussen Ja pan en China groeide van 23 min. in 1960 tot 823 min. in 1967. Kapitaalgoederen China, zo bleek uit het betoog van mr. Noordwal en uit een forum aan het eind van de middag, is bij zijn import vooral geïnteresseerd in kapi taalgoederen, zoals machines en an dere uitrusting voor de zich ontwik kelende industrie. Consumptiegoede ren worden zelden of nooit inge voerd. Uit Nederland gingen de laatste ja ren vooral chemische produkten, zoals ureum en zwavelzure ammoniak naar de Volksrepubliek. Ook nikkel- produkten vonden vanuit Nederland de laatste jaren in toenemende mate een weg naar China, wat er op wijst, dat soms produkten uit derde landen via Nederland werden ingevoerd. Overigens is de handelsbalans met China negatief: in 1970 werd voor f 79 min. geëxporteerd en voor bijna 97 min. geïmporteerd, een patroon, dat ook de eerste elf maanden van 1971 lieten zien. Die import betrof in hoofdzaak landbouwgoederen. Evenwicht Tijdens het bezoek van de Neder landse missie heeft men er echter van Chinese zijde de nadruk op gelegd, dat men de handel met Nederland gaarne uitgebreid zag. Tevens verze kerde men. dat de voor Nederland negatieve handelsbalans in evenwicht gebracht zou worden. (Opvallend is trouwens, dat deze balans voor de ge zamenlijke westerse landen positief is, in 1967 ongeveer $500 min. On zichtbare inkomsten (geldtransfers van Chinezen overzee corrigeren het tekort van de Volksrepubliek.) Als Nederlandse bedrijven contac ten willen leggen met Chinese coöpe raties, kan dit het beste op de jaar beurs van Kanton gebeuren, zei mr. Noordwal, die daar echter aan toe voegde: voor Nederlandse verkoop biedt deze beurs geen perspectief, want hij is geheel op de Chinese ex port gericht". Het zoveel mogelijk zelfverzorgen- de China is een land, dat nauwelijks invloed ondervindt van de soms stormachtige ontwikkelingen, die de geld- en kapitaalmarkt in de rest van de wereld de laatste jaren kenmertk. De Chinezen hebben een grote afkeer van zwevende koersen (net aktuecl tijdens de Nederlandse missie) en zien in de Verenigde Staten de grote boosdoener van de monetaire onrust. Zelf heeft het land geen inflatie en wat de buitenlandse contacten betreft een behoorlijke deviezenreserve. Ach tergrond daarvan is, dat het land wat achter de hand wil hebben als men bij een eventuele calamiteit in de eigen landbouwproduktie ineens veel moet importeren. Landbouw Landbouw is inderdaad nog steeds de voornaamste bron van bestaan voor China. Het verbouwen van graan en rijst is belangrijk (de oogst 1971 was een record), terwijl in de veeteelt de varkensfokkerij op de voorgrond staat. De industrie moet in de eerste plaats de landbouw dienen en Is pas in de tweede plaats gericht op export. Wel begint langzamerhand de zware en de lichte industrie op gang te komen, maar het produktie- patroon heeft alle tekenen van het gewicht van de landbouw met de vervaardiging van bijv. landbouw machines en andere landbouwwerk tuigen. Door ,een zeer geleidelijke mechanisatie van de landbouw wil men voorkomen, dat teveel arbeids krachten ineens vrijkomen. HELMSTEDT (DPA) Vermoe delijk drie Westduitse soldaten zijn gisteren bij dichte mist met een mili tair voertuig naar Oost-Duitsland uit geweken. Ooggetuigen hebben gezien dat de vrachtwagen met hoge snel heid het controlepunt op de verkeers weg L«Ij Helmstedt passeerde. Amerikaanse president applaudisseert enthousiast tijdens haar bezoek aan een schoolklas in de volkscommune „Eeuwig Groen" aan de rand van Peking. Kennis over Angola sterk toegenomen Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN De kennis bij het publiek over de onderdrukking in Angola door Portugal is vergeleken bij vorig jaar behoorlijk toegenomen, zo is de deelnemers van een in Nij megen gehouden collecte voor een on derwijsproject in de bevrijde gebie den van Angola opgevallen. Met na me de koffie-actie van hèt Angola- comité bleek vrij bekend te zijn. De drie vakcentrales NW, NKV en CNV hebben zich inmiddels solidair ver klaard met deze actie van het Ango- la-comité. De collecte in Nijmegen heeft vol gens een voorlopige telling ruim 7250 gulden opgebracht. De inzameling was georganiseerd door de werkgroep Zuidelijk Afrika en de Derde Wereld winkel in Nijmegen. De ziekenverpleger eerste klas J. van Oort heeft bij zijn divisiechef een verzoek ingediend om te bevor deren. dat in het Marine Opleidings kamp (MOK) in Hilversum geen An golese koffie zal worden gebruikt. Bij de Koninklijke Marine wordt mo menteel Douwe Egberts-koffie ge bruikt en ter ondersteuning van zijn verzoek wijst de verpleger erop, dat uit recente publikaties van het Ango- la-comité is gebleken, dat o.a. DE- koffie in de door Portugal uitgebuite kolonie Angola merendeels door dwangarbeid wordt gewonnen. Het verzoek is inmiddels doorge zonden naar Den Haag, maar met on gunstig advies van zijn chef, die geen verband ziet tussen het aankoopbe leid van de marine, individuele poli tieke wensen en buitenlandse poli tiek. De verpleger wordt inmiddels „de krijgsmacht ondermijnende acti viteiten" verweten en het is dan ook niet uitgesloten, dat dit verzoek voor hem nog onaangename gevolgen zou kunnen hebben. Bemoeit Spaanse ambassade zich met gemeentelijke zaak? Van een verslaggever DEN HAAG Het Pvd A-Tweede- Kamerlid Vredeling heeft de minis ters van binnen- en buitenlandse za ken, Geertsema en Schmelzer vragen gesteld over de gang van zaken rond de subsidie die het gemeentebestuur van Veenendaal heeft toegekend aan het plaatselijke centrum voor Spaan se arbeiders, om niet-Francogezinde kranten aan te schaffen. Het Kamerlid wil weten of het waar is dat minister Schmelzer over deze kwestie is benaderd door de Spaanse ambassadeur en of hij op zijn beurt weer contact met het Vee- nendaalse gemeentebestuur heeft op genomen en om opheldering heeft ge vraagd. Alle schijn, aldus het Kamer lid, dat men zich van de zijde van een land, waarvan het politieke re gime in Nederland algemeen veroor deeld wordt, mengt in de aangelegen heden van een democratisch gekozen Nederlandse gemeenteraad moet wor den vermeden. PEKING, MOSKOU (UPI, Reuter, AP) Terwijl de Chi nezen president Nixon met vrien delijkheden blijven overladen, groeit in Moskou de bezorgdheid dat Nixon en Tsjoe En-lai wer ken aan een overeenkomst, die ten koste zal gaan van de Sow jet-Unie. Diplomatieke kringen in Moskou houd enernstig rekening met de mo gelijkheid, dat Nixons reis naar China een beslissende terugslag zal hebben op het bezoek van de Amerikaanse president Han Moskou. In Russische diplomatieke kringen wordt zelfs de mogelijkheid niet uitgesloten, dat dat bezoek in het geheel niet door zal gaan. In Moskou groeit de overtuiging, 'dat reeds nu vastgesteld kan worden dat er een anti-Russische overeen stemming tussen Nixon en Tsjoe uit de bus zal komen. Het officiële Russische persbureau TASS durfde gisteren nog niet open lijk het bezoek aan te vallen, maar nam zijn toevlucht tot het citeren van kritische buitenlandse commentaren. Wel wees het erop dat de Chinese pers het oorlogsnieuws uit Vietnam aan zienlijk minder opgewonden brengt dan voorheen het geval was. 'In radio programma's en kranten wordt geen melding gemaakt van het Ameri kaanse imperialisme. De pers in Pe king heeft de berichten over de Ame rikaanse luchtaanvallen op de repu bliek Vietnam en de bombardemen ten op Zuid-Vietnam verminderd. Twee artikelen over Vietnam spreken over de strijd van de Vietnamese pa triotten tegen een naamloze vijand', aldus TASS. De Russische propagande schijnt het bezoek van Nixon te willen koppelen aan de nieuwe Amerikaanse luchtaan vallen, waardoor men wel een zeer cynisch beeld wil schilderen van het Chinees-Amerikaanse onderhoud. Met deze bedoeling is kennelijk plotseling de Russische minister van cultuur, mevrouw Jekaterina Foertsewa, naar Hanoi vertrokken. Diplomaten in Moskou nemen aan dat de Russische minister Hanoi wil opstoken tegen het bezoek van Nixon. Ze zou de Noordvietnamese leiders ervan moe ten overtuigen, dat China hen in de steek laat en vrolijk besprekingen voert met Nixon, terwijl de Ameri kanen Noordvietnamese posities aan valt Daartegenover doen geruchten de ronde, dat Nixon tijdens zijn bezoek aan China mogelijk een hoge verte genwoordiger van Noord-Vietnam en de Vietcong zou ontmoeten. Dit werd gisteren gemeld door de Franse radio- omroep France Inter. Ook het Franse avondblad Le Monde maakt melding van speculaties uit Hanoi, dat hoge Noordvietnamese functionarissen mo gelijk naar China zullen reizen. Hoewel een volkomen stilzwijgen wordt bewaard over hetgeen bespro ken wordt, neemt men aan dat de twee heren het eens zijn geworden over een uitwisseling van studenten, scholieren en journalisten op grote schaal en dat zij een verreikende ver klaring over vreedzame coëxistentie bespreken. Tsjoe liet na afloop van zijn gesprek doorschemeren dat de Amerikaanse journalisten, die het be zoek verslaan, zullen worden uitgeno digd te blijven, als de president ver trekt. Na een langdurig gesprek met pre mier Tsjoe En-lai heeft president Nixon vanmorgen een bezoek gebracht aan de grot.e Chinese muur. President en mevrouw Nixon vertrokken kort na het ontbijt per auto voor de rit naar de grote muur, die 65 km ten noordkesten van Peking is gelegen. Vakcentrales zijn solidair met actie van Angola-comité Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het overlegorgaa van de drie vakcentrales heeft zie solidair verklaard met de actie va het Angola-comité om de Nederland se aankopen van Angolakoffie stop zetten. De vakcentrales doen dit, ali dus een verklaring van het overlegoi gaan, wegens de schandalige omstai digheden. waaronder de Angolakoffi wordt geproduceerd Ondanks het feit, dat Portugal internationale arbeidsconventie inzt ke het verbod van dwangarbeid hee geratificeerd, zo stellen NW, NK en CNV, worden talloze Angolezen onmenselijke wijze van hun woot plaatsen in het zuiden, met achterl; ting van hun gezinnen, gedeporteei naar de koffieplantages in het nooi den om daar onder dwang te wer gesteld te worden. De arbeidsomstandigheden -voorwaarden, waaronder de Angoli se plantagearbeiders, onder wie oo VTOuwen en kinderen, moeten wei ken, maken volgens de vakcentral duidelijk, dat hier sprake is van e« van de ergste vormen van uitbuitin Het overlegorgaan herinnert in d verband aan verscheidene verklarii gen van het Internationaal Verbon van Vrije Vakverenigingen (IVW) het Wereldverbond van de Arbe over de situatie in Angola. De vakcentrales zijn met hun Ar golese zusterorganisatie van menin dat door de import van Angolakoff steun wordt verleend aan de onde cfrukkingsmogelijkheden van Porti gal, terwijl in het geheel niet won bijgedragen aan de ontwikkeling va Angola zelf. De gemeenteraad van Dordrecl heeft gistermiddag een meerderheid! voorstel van het college van B. en aangenomen om in het stadskantoi en in de gemeentelijke diensten e bedrijven geen koffie meer te gebru ken, waarin koffie uit Angola zit vei werkt. Het koffieverbruik in h stadskantoor beloopt ongeveer 20.0( gulden per jaar en dat in diensten bedrijven, waaronder het gemeente ziekenhuis tienduizenden guldens p( jaar. De heren D. L. de Bruyn, Raad van Bestuur Simon de Wit Albert Heijn, voorzitter Raad van stuur Albert Heijn brengen een uit op de verregaande samenwer tussen beide ondernemingen AMSTERDAM Het importbedrijf Meulenhoff-Bruna en de importon derneming Van Ditmar voeren onder handelingen over nauwe commerciële samenwerking bij de verkoop en dis tributie van buitenlandse uitgeverij- produkten in Nederland. Verwacht wordt dat de besprekingen binnen af zienbare tijd zullen worden afgesloten. Meuenhoff-Bruna en Van Ditmar zijn beide alleenvertegenwoordigers van buitenlandse uitgeverijen: Meu- lenhoff is voornamelijk gericht op boekenimport, bij Van Ditmar ligt het accent op de tijdschriftenimport. Bei de behoren op hun hoofdgebieden t| de grootste in ons land. Van Ditma k is met de Algemene Kiosk Ondern ming (AKO) eigendom van de Vel g' enigde Lectuurbedrijven. Ln Meulenhoff-Bruna is een gezamei|We lijke dochter van Meulenhoff-Nedefen, land in Amsterdam en Bruna Ëtó Utrecht, die ook de ILA-groep bezjeer De beoogde samenwerking zal word£n geregeld binnen een overigens ongtau wijzigde vorm van ondernemingejrot Voor het personeel zal de samenwejaai king dan ook geen enkel gevn z hebben. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het salaris en de rechtspositie van de wethouders moet drastisch worden verbeterd. Zo moet in gemeenten met meer dan 20.000 inwoners de wethou der 80 procent van het sala ris van de burgemeester ont vangen. Verder moet het mogelijk worden om mensen, die geen lid zijn van de ge meenteraad tot wethouder te benoemen. Deze conclusies staan in het rap port over de wethouders dat de Ver eniging van Nederlandse gemeenten gisteren minister Geertsema heeft aangeboden. De commissie, die voor de VNG dit rapport samenstelde, vindt dat er een wanverhouding be staat tussen rechtspositie van de wet houder, zoals die in de wet is gere geld, en de taak, die hij in de prak tijk moet vervullen. De regelingen, die er bestaan, gaan er teveel vanuit, dat het wethouder schap geen volledige betrekking zou zijn. De commissie concludeert op grond van een door haar ingesteld onderzoek, dat al in gemeenten vanaf 20.000 inwoners de wethouders een volledige betrekking hebben. In klei nere gemeenten is meestal sprake van parttime-wethouders, maar op deze regel zijn uitzonderingen mogelijk. „Beroepsbestuurder" .,De hedendaagse wethouder is een beroepsbestuurder", zo vindt de com missie. Hij is belast met een belang rijk stuk dagelijks bestuur, de com missie vindt daarom, dat het salaris en de positie van de wethouder moe ten aansluiten bij die van de burge meester, de voorzitter van het dage lijks bestuur van de gemeenten. Het VNG-voorstel komt voor wethouders in gemeenten boven de 20.000 inwo ners neer op een weddeverhoging van zo'n 20.000 gulden. Voor de wethou ders. van de drie grote steden bete kent het een verhoging van ongeveer 25.000 gulden. De wethoudersweddes van de klei nere gemeenten (dus zonder een vol ledige betrekking) moeten naar de mening van de VNG ook drastisch worden opgetrokken. Ook wordt een betere regeling van de secundaire ar beidsvoorwaarden van de wethouders bepleit. De commissie van de VNG vindt, dat het mogelijk moet worden om wethouders van buiten de raad ai te trekken. Het komt nu wel eei voor, dat geschikte kandidaten ni| kunnen worden benoemd, omdat niet in de raad zitten, terwijl binn- de raad geen mensen te vinden zijj De commissie staat op het standpu: dat het niet wenselijk is om in ei college raadsleden en mensen vi buiten de raad naast elkaar te zetti Als een gemeenteraad kiest voor wi houders van buiten de raad, dan m. het hele college uit niet-raadsled* bestaan, omdat anders de verhoudii met de gemeenteraad erg onduideli; wordt illjc

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10