PROF. PEN WIJZIGT KIJK OP ECONOMISCHE GROEI Prof. Schreuder: door medische vooruitgang veel menselijk leed Grote belangstelling voor euthanasiecongres Hiswa steeds meer internationaal Voor experimenten met middenschool beleidsplan nodig Club van Rome heeft (gematigder) broertje Man acht weken zoek Swetlana loopt weg van man I WOENSDAG 23 FEBRUARI 1972 Prof. Pen, bekend staand om zijn optimistische kijk op de toekomst, filosoof van de economische vooruitgang, steunt zijn revolutionair gewijzigde inzichten op de onheils profetie van twee Amerikaanse economen van het Massachusetts Institute of Techno logy, dat exponentiële groei van de bevolking en van de produktie per hoofd in een eindige wereld niet oneindig kan doorgaan. De twee geleerden, Forrester en Mea dows, die reeds eerder in het nieuws zijn gekomen door him werkzaamheden voor de Club van Rome, voorspellen, dat op betrekkelijk korte termijn 25 a 30 jaar catastrofale gebeurtenissen kunnen worden verwacht. Zij noemen: uitputting van grond en van specifieke grondstoffen, overbevolking en vervuiling als gevolg van de huidige economie die primair op groei is ingesteld. Forrester en Meadows laten zien dat het zeer wel mogelijk is om één van deze rampen te ontwijken of uit te stellen, maar dat dan een andere ramp des te harder toeslaat. Partiële oplossingen bieden geen enkele uitkomst; er is een totale aanpak nodig, die gericht moet zijn op afremmen van zowel de bevolking als de produktie. In termen van economische politiek betekent dit, dat op brede terreinen vele maat regelen zullen moeten worden genomen. De correctie gebeurt niet „vanzelf". AMSTERDAM „Tot voor kort was ik geneigd tot de opinie, dat economische groei nodig bleef, zij liet met flinke verschuivin gen van vervuilende naar met-vervuilende vormen van produk tie. Deze herallocatie blijft m.i. weliswaar nodig, maar biedt, zo als ik het nu zie, geen voldoende oplossing, o.a. voor het energie probleem, voor thermische en radioactieve vervuiling en voor een aantal onvermijdelijke vormen van specifieke vervuiling. Ik vrees dat de zaak waarschijnlijk volledig zal vastlopen.'" Dit dilemma kan, theoretisch, worden verzacht door een ver schuiving teweeg te brengen tussen produktie bij ons en pro duktie bij hen; een verschuiving die de bovengenoemde moeilijk heden in de westerse landen alleen nog maar verscherpt. „Overigens", zo merkt prof. Pen tenslotte op, „maakt het model van Forrester en Meadows wel duidelijk dat arme landen nooit of te nimmer ons levenspeil kun nen bereiken. Lang voordien is het menselijk geslacht gestikt en/of verhongerd. De huidige stand van zaken heeft niet geleid tot een duidelijk inzicht in hetgeen er nu moet gebeuren. „Inte gendeel", zo schrijft prof. Pen, „ik ben niet in staat aan te geven welke institutionele, legale en mentale ver anderingen er moeten plaatsvinden om de mensheid te redden." De hoogleraar pretendeert in zijn artikel dan ook niet meer dan het geven van enkele redeneringen, die iets tot de discussie kunnen bijdra gen. Het gaat hem vooral om de vraag in hoeverre terugkoppelingen binnen het bestaande economische systeem tot stand komen en in hoe verre niet. Er bestaat, zo redeneert prof. Pen, een noodlottige samenhang tussen de problemen, die voortvloeien uit het opraken van grondstoffen (depletie) en vervuiling. Immers, ondernemers zullen, geconfronteerd met steeds schaarser wordende grondstoffen, worden gedwongen om uit te zien of naar nieuwe, vervangende materia len, of naar tcehnische processen, die het zonder de schaarse grondstof kunnen stellen. De substituties en de technische veranderingen brengen de uitputting van de totale energie en de vervui ling snel naderbij. Prof. Pen is daar om van mening dat zelfs door een volledige hantering van het substitu tie-arsenaal (een beleid dat nog in geen velden of wegen zichtbaar is) de catastrofe niet door herallocatie is te vermijden. Het enige antwoord hierop is het verminderen van de groei, in die zin, dat de produktieve activiteit moet af nemen. en dat binnenkort het niveau van de produktie moet worden ver laagd. Daarbij komt nog dat onder voort gaande bevolkingsgroei een produk- tieverlaging een nog weer verder gaande produktieverlaging per hoofd betekent Over deze verlaging is tot dusverre nooit nagedacht, behalve door enkele utopisten, zoals de Ka bouters. Bestaande produktiecapaciteit dient te worden uitgeschakeld. Hierdoor krijgen de mensen niet wat ze willen hettoen, terwijl toch de produktie- middelen aanwezig zijn. Er moet worden ingeroeid tegen de stroom van de natuurlijke expansie. Consu menten, vakbonden, overheid, onder nemingen en aandeelhouders rekenen op méér. Het inkomen en de produk- tiemiddelen voor expansie zijn voor handen, maar ze mogen niet worden benut. Om dit doel te bereiken kent de economie, zo schrijft de hoogleraar, wel enige technieken, maar ze passen niet bij onze gewoonten en onze in stellingen. Hij denkt daarbij aan een massale koopkrachtvernietiging door extra-belasting te heffen, die niet mogen worden besteed. Tegelijkertijd moet een kredietrestrictie worden doorgevoerd opdat particuliere geld- schepping het effect niet weer teniet doet. Hoewel dit op papier een eenvoudi ge ingreep is, komen de maatregelen erop neer, dat een hevige depressie en een daarmee gepaard gaande om vangrijke werkloosheid in het leven worden geroepen. Zo'n onaangenaam beleid is, volgens prof. Pen, echter niet te realiseren omdat zij te veel tegenkrachten zal oproepen. Minder grote en meer selectieve methoden zullen moeten worden toegepast. Dit betekent naast een of andere vorm van rantsoenering ook verschil lende koopkrachtmaatregelen. Boven dien zullen werktijdverkorting en beïnvloeding van de inkomensverde ling het beleid op essentiële wijze moeten aanvullen, aangezien anders onbillijkheden ontstaan, die maatre gelen onhoudbaar maken en die lei den tot een heftige strijd om de res terende goederen. Deze combinatie van maatregelen vereist actieve medewerking van de ondernemingen, omdat anders iedere poging tot mislukking is gedoemd. Ten slotte is, aldus de Groninger econoom, een ingrijpende mentali teitsverandering vereist (soberheid, op stal zetten van overigens gerecht vaardigde verlangens), want ook zon der deze is iedere vorm van politiek ondenkbaar. Elementaire vrijheden moeten worden aangetast. „Ik slaag er niet in mij deze nieu we vorm van economische politiek voor de geest te halen. Zij zal immers moeten uitgaan van volstrekt andere waarden en onder andere de vooruit gangsgedachte moeten vervangen door de gedachte van stabilisatie of zelfs achteruitgang. Dit is volledig in strijd met onze cultuur en overigens ook met die van de socialistische landen. Er is te on zent niets minder nodig dan een om wenteling. Zij zal, als zij ooit komt, voorafgegaan worden door een serie kleine vervuilingscatastrofen, waarbij b5jv. enkele steden teloorgaan; en de ze zullen wellicht de voorwaarden scheppen die de omwenteling moge lijk maken". Voor dc ontwikkelingslanden leidt de gedachte aan stabilisatie van pro duktie tot nog veel ernstiger proble men. Daar worden de mensen in feite uitgenodigd om van honger te sterven in naam van de redding van de toe komstige generaties. Dit schrijft prof. dr. J. Pen, hoogleraar aan de Universiteit van Groningen in een artikel in Economische Statistische Be richten. Daarin geeft hij te ken nen, dat zijn kijk op de econo mische groei drastisch is ge wijzigd. Het model van de Ame rikaanse geleerden Forrester en Meadows is de oorzaak van deze ommezwaai in pessimis tische richting. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De grote belangstelling voor het euthanasie congres voor verplegenden, dat morgen in Utrecht gehouden wordt en al meer dan 3500 aanmeldingen heeft opgeleverd (zo dat het congres nog tweemaal moet worden herhaald) is niet uit sluitend terug te voeren tot de aandacht die de NCRV-televisie eraan wijdt. Er i6 sprake van een dieper oorzaken-complex, waar van iets duidelijker wordt als men in dit verband om reacties vraagt. Van een onzer verslaggevers ROELOFARENDSVEEN )ot de watersport- en kampeer- entoonstelling Hiswa steeds neer een internationaal karak- er krijgt, blijkt op de 17de ex- lositie, die van 10 tot en met 19 haart in de RAI wordt gehou- en: er zullen produkten te zien ijn uit 23 landen, behalve uit de pesferse wereld, ditmaal ook uit ina, Hongarije, Tsjechoslowa- ije en Hongkong. In totaal zullen ruim 1000 schepen arden geëxposeerd waarvan de Ikvanger een 50 tons en 20 meter ng Trewes motorzeiljacht is. Hoe- el het accent dit jaar op de kleinere rie matig gebouwde bootjes ligt. is Dk het aantal zwaardere jachten inzienliik gestegen: niet minder dan schepen laten meer dan 5 ton no ren. Zij krijgen een plaats in de iven naast de RAI, waarnaar ze >leende week via de Amstel worden 'transport eerd. Evenals vorige jaren neemt de roee sector" een aanzienlijk kleine- plaats in: maar 13 procent van de imte Dit ondanks het feit dat zeker procent van de bezoekers juist tor de tenten naar de HISWA komt. Voor een belangrijk deel is dit een volg van het vroege tijdstip van de positie. Veel zaken hebben hun uwe produkten nog niet verkoop- lar en beschikken in deze tijd bui- 'n het seizoen vaak over onvoldoen- krachten om de stands te beman- en. Bit neemt niet weg dat er ook dit ar weer enkele honderden tenten te tn zullen zijn. Nieuw op deze ten toonstelling is de ruimere aandacht die aan de hengelsport wordt besteed. Er komen acht deelnemers met hen gelsportartikelen, die de visliefhebber een vrijwel compleet marktaanbod laten zien. Zuster A. M. Dekkers, directrice van het bureau van de Nederlandse christelijke vereniging van verpleeg kundigen en verzorgenden (de orga nisatie die het initiatief tot het hou den van dit congres nam) zegt: „Door de discussie over dit ethische pro bleem, die de tv (die volgens zuster Dekkers niet bepaald objectief te werk is gegaan) heeft verhevigd, voe len veel verplegenden zich bedreigd. En wel in deze zin, dat men ooit nog eens gedwongen kan worden om menselijk leven te beëindigen tegen het (eigen) geweten in. Dit zou het geval zijn als bijvoorbeeld de actieve euthanasie (het bewust beëindigen van leven) wettelijk geaccepteerd zou worden, of als de thans geldende co des met betrekking tot deze zaak zouden worden veranderd. Deze „ver ontrusten" in de verpleging wensen geen mentaliteitswijziging ten koste van hun geweten". Een van de sprekers op het con gres, de jurist dr. J. F. Rang, legt weer een ander accent. Uit ervaring sprekend, stelt hij vast: „Mij is ge bleken, dat verplegenden zich de laafste jaren steeds meer betrokken gaan voelen bij medisch-ethische problemen. Het gaat hun nadrukke lijk niet alleen om de euthanasie. Dat kan ik zeggen, omdat ik verschillende malen als jurist over medisch-ethi sche problemen heb gesproken. Zo werd er vorig jaar op De Horst in Driebergen een conferentie voor verpleegkundigen over orgaan-trans plantatie gehouden. Wat bleek? Er was zoveel belangstelling voor dat er drie congressen (net als nu) over moesten worden gehouden. Daarna volgde een congres over abortus. Ook in dit geval moest de conferentie tweemaal worden herhaald. Van een verslaggever SCHEEMDA Uit de verpleegin richting „Randstede" in Scheemda wordt sinds acht weken (31 decem ber) de 37-jarige Harm Bartels ver mist. De man is geestelijk niet vol waardig. Het signalement is- lang 1.80 meter, grof postuur, donkerblond haar, slecht gebit. Bij zijn verdwij ning was de mari gekleed in een don ker grijsbruin colbertpak, donker overhemd en zwarte schoenen. Wie verder de vakliteratuur van verplegenden en verzorgenden volgt, bemerkt daaruit heel duidelijk dat men zich in deze kring steeds na drukkelijker gaat afvragen: moeten we niet veel meer dan tot voor kort het geval was mee-denken en mee- inspreken in de discussie over de me disch-ethische problematiek in het algemeen? En dat is ook terecht, want de verplegenden en verzorgen den staan ten slotte het dichtste bij de patiënt, dichter in elk geval dan de medicus". Dat laatste vindt ook prof. dr. J. Th. Schreuder, die op het congres, dat tot motto heeft „Leven tot (w)elke prijs?" als medicus zal refereren. Hij grondt de grote belangstelling voor het congres mede op het feit, dat veel verpleegkundigen het als een steeds groter bezwaar gaan zien, dat de ge neeskunde vaak zonder noodzaak zin loos gebleken leven rekt Volgens hem is het punt niet zozeer dat er beduchtheid bestaat als zou met name de actieve euthanasie in codes vastgelegd moeten worden wat hij een zeer verwerpelijke zaak zou vinden, want dat zou dan betekenen dat een drietal heren onder het genot van een sigaar zou moeten gaan be slissen of een bepaalde patëint al of niet zou moeten doodgaan. Neen, hij dacht eerder dat het veel verplegenden erg hindert en dat is volgens hem de kern van de zaak wanneer de geneeskunde te lang doorgaat met leven in stand te hou den ,dat in feite geen leven meer is. Die verwaten houding van „wat ik allemaal kan", waarbij de patiënt tot object wordt, is er helaas inderdaad, aldus prof. Schreuder, die in dit ver band wel wil vaststellen, dat er door de voortgang van de medische weten schap veel extra menselijk leed is bijgekomen. Waar behoefte aan is? Niet aan nieuwe codes, wel aan een situatieve ethiek. Het congres, dat mede is georgani seerd door de r.k.-unie van verpleeg kundigen en verzorgenden (maar niet door de neutrale organisatie Neder landse vereniging van verpleegkundi gen. omdat men op het congres dui delijk „vanuit de christelijke levens visie van gedachten wil wisselen") zal volgens een vrij strak schema verlo pen. Een verpleegster zal een achttal es sentiële vragen, geformuleerd in een speciale werkgroep euthanasie, aan de referenten stellen. Deze vragen waren hun tevoren bekend en zij zullen er diep op ingaan. Respectieve lijk aan het woord dr. J. F. Rang, die als jurist, prof. dr. J. Th. Schreuder, die als medicus en dr. C. P. Sporken, die als theoloog-ethicus, zullen spre ken. Vervolgens is er gelegenheid schrif telijke vragen in te dienen, waarop een forum, dat uit de referenten en een verpleegkundige bestaat, zal in gaan. Duidelijk is het de bedoeling van het congres om tenslotte met een zo helder mogelijke uitspraak te ko men, die weergeeft wat in deze kwes tie het algemene g< voelen is. PARADISE VALLEY (Reuter) Stalins dochter, Swetlana Peters is met haar tien maanden oude babij vap haar man, de Amerikaanse architect William Wesley Peters weggelopen. Dit heeft de nu eenzame echtgenoot gisteren meegedeeld. Hij is 59, zij bij na 46 jaar. Ze traden 22 maanden geleden in het huwelijk, Peters' twee de en Swetlana's vierde echtverbinte nis. De belangrijkste reden voor Swet lana's echtbreuk is, dat zij het leven met haar echtgenoot in Taliesin, een soort commune met een architecten- school en -firma, niet langer kon ver dragen. Swetlana zei dat ze juist de Sowjet-Unie verlaten had, omdat zij een individueel leven wilde leiden waarin particulier eigendom een rol speelt. Van onze ondcrwijsredactie DEN HAAG Aan het slot van een discussiedag over de middenschool, het geïntegreerde onderwijs aan 12 tot 15-jarigen, heeft minister Van Veen van Onderwijs en wetenschappen gezegd dat zijn gedachten uit gaan naar twee soorten expe rimenten. die in nauwe samen hang met elkaar volgens een te voren opgesteld plan moeten worden uitgevoerd. Allereerst zal er echter over eenstemming bereikt moeten worden over een beleidsplan voor het hele onderwijs. Naast brede middenschoolexperimenten zul len enkele scholen mogen expe rimenteren met deelproblemen. Die scholen zullen dan een scha kel kunnen vormen tussen de experimentele brede midden school en de scholen met de hui dige structuur. Met alle betrokkenen, ook met des kundigen uit het basis- en hoger on derwijs en met deskundigen uit het bedrijfsleven zal een communis opi nio bereikt moeten worden over het cloel en de opzet van een aantal expe rimenten. Daarop zal de minister per soonlijk toezien. Dit gedachtenspel van de minister kwam aan het eind van de eerste zgn. rescnansbijeenkomst, een discussie dag die tweemaal per jaar gehouden zal worden en die tot doel heeft de afstand tussen het departement en de mei sen uit het onderwijsveld te ver kleinen. Ter inleiding van de discussie over de middenschool spraken prof. dr. L. van Gelder uit Groningen over de noodzaak nu onmiddellijk te gaan wei ken aan geïntegreerd onderwijs, dr. M. A. .J M. Matthijssen van het SISWO (instituut voor sociaal weten schappelijk onderzoek) over de maat schappelijke noodzaak om het onder wijs te veranderen en de leraar drs. H. A. van den Bijllaardt over de vraag hoe de veranderingen plaats mceten vinden. Van den Bijllaardt maakte zich ernstige zorgen over de middenschool, als deze nieuwe onder wijsvorm niet op alle mogelijke ma- nieien begeleid wordt. Meer mensen en meer middelen zullen er moeten komen om een herhaling van de Mammoetproblemen te voorkomen. Tegenover zijn angst en zijn daar- uitvoortvloeiende voorstel om liever eerst iets aan het kleuter- en basis onderwijs te doen, als er maar be perkte middelen zijn. stond de me re ng van mensen als ABOP-man Steenbergen en drs. H. .J Jacobs van het Algemeen Pedagogisch Studiecen- tium die vonden dat er niet teveel vertraagd moest worden, en dat voor zichtige deelstudies als voorbereiding op een middenschool de huidige sitchte situatie alleen maar zouden continueren. Dc problematiek van het onderwijs moet op alle niveaus aangepakt wor den en daarom is durf nodig om nu een keuze te .maken om op weg te gaan naar volledig geïntegreerd on derwijs. Er is niets veranderd sinds een paar jaar geleden staatssecretaris Grosheide experimenten aankondigde. Daarom moet er een principiële uit spraak komen en moet voorkomen worden dat een eventueel plan weer verorinkt op het departement. De discussies bleven zich bewegen tu?!en de twee polen: angst voor te veel toestanden die de leraren, de ouders en de leerlingen niet aan zul len kunnen en de dringende vraag om iets te gaan doen aan het onder wijs waarvan bijna iedereen wel er kent dat het niet goed is voor alle leerlingen. En zoals prof. Van Gelder dat be klemtoonde, dat zal natuurlijk niet zonder extra middelen kunnen en zonder hulp aan de leraren. Daarom moest er vooral over een vemieu- w.ngsstrategie gedacht worden, om iedere betrokkene voor te bereiden op het geïntegreerde onderwijs. De slottoespraak van de minis ter kwam daarom wél als een voorzichtige tussenoplossing: wel experimenten, maar alleen als er een door iedereen aanvaard be-; leidsplan voor het hele onderwijs is gekomen. DEN HAAG De Club van Ro me heeft een broertje gekregen. Aanzienlijk minder radicaal dan de organisatie die vindt dat we de we reld nu, en dan ook heel snel, moe ten veranderen willen we over der tig jaar niet in eigen vuil stikken. Maar aan de andere kant aanzien lijk democratischer opgezet. Het broertje heet Internationale vereniging ï'oor .technology as sessment' (1STA) en is in oktober vorig jaar zonder fanfares opge richt als stichting naar Nederlands recht. Technology assessment is volgens de 1STA .het zo evenwich tig mogelijk volgens democratische principes inpassen van de technolo gie in de samenleving, en alle daar uit voortvloeiende nevenverschijn selen ten gunste van die samenle ving te laten verlopen.' Technology assessment is in Amerika uitgevonden, en de ISTA eigenlijk ook. De organisatie bouwt vrij direct voort op studies die het Bureau voor wetenschap en tech niek OSTeen uitvoerend orgaan van de Amerikaanse president, met S'/t miljoen door het Congres gevo teerde dollars liet uitvoeren. Stu dies onder andere naar verontreini ging door auto's (het kwalijkst bleken niet de uitlaatgassen maar het rubberstof van de slijtende den), kweken van voedsel in zee. en waterverontreiniging. De rap porten worden in maart gepubli ceerd. Maar ISTA is nu helemaal internationaal, niet politiek ge bonden en niet economisch te be- invloeden. Studies zullen worden gefinancierd door particuliere leden (20 dollar per jaarwaarvan men er al duizend heeft en binnen een jaar tienduizend hoopt te hebben. Het aanvangskapitaal werd op vriende lijke voorwaarden geleend bij een Zwitserse bank. Bewust heeft men zelfs indirecte financiering door de industrie afgewezen, hoewel de Amerikanen eerst wel bij Ford en Rockefeller wilden aankloppen. (De Club van Rome werd financieel door de Volkswagenstichting op po ten gezet). ISTA is tegen angst en paniek. Het centrale uitgangspunt is dat de techniek niet noodzakelijk afge remd of zelfs teruggedraaid hoeft te worden omdat de euvele gevol gen wel degelijk zijn op te tossen. Het vinden van die oplossingen wil de nieuwe organisatie bevorderen en coördineren. Voor die oplossin gen wordt als eis gesteld dat ze haalbaar moeten zijn, de menselij ke factor weegt erg zwaar. ,Dat missen wij bij de Club van Rome tot nog toe', zegt ISTA's uitvoerend directeur C. A. Chorus (Overdag di recteur van het Haagse Congresbu reau). Een manier om autobanden slimmer te maken wordt bijv oor beeld onderzocht in samenwerking met de vakbond van arbeiders In de auto-industne. Het bestuur van ISTA wordt voorgezeten door Donald E. Cun ningham, adjunct-directeur van de Amerikaanse nationale stichting voor wetenschap (NSF). Verder hebben zitting dr. Fred L. Polak, volgens de folder hoogleraar in de futurologie, en John M. McGuire, die de verkiezingscampagne van president Nixon leidde. De functie van dr. Polak in het ISTA-bestuur moet geheel los worden gezien van zij» voorzitterschap ï-an een poli tieke partij, aldus de heer Chorus. ISTA is nadrukkelijk niet politiek gebonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9