Kamer vindt maatregelen mager Nieuwste van C en A Persraad: doorgeven van inlichtingen in grondwet Pleidooi voor financiële regeling voor dagbladen Bestrijding werkloosheid Advies aan minister CRM REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Eerste Kamer teleurgesteld over beleid CRM-minister 7 WOENSDAG 23 FEBRUARI 1972 Twee jurkjes uit de nieuwe C A-collectie, in de deze zomer geliefde ki monostijl. In deze jurkjes zijn allerlei verschillende dessins (streepjes, bloeme tjes en noppen) met elkaar gecombineerd. Het model links heeft kimonomouwen en is'Uitgevoerd in de kleuren marineblauw, rood en wit (ƒ70), en het'model rechts is een schortjurkje met strookmouwtjes, eveneens uitgevoerd in rood, wit en blauw (ƒ65). Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De kleding, die deze zomer gedragen zal worden, zowel door mannen, vrouwen als kinderen, is kleuriger en fleuriger dan ooit tevoren. De modellen zelf zijn meestal erg vrolijk van kleur en voor het geval ze dat niet zijn (de donkerblauwe en zwarte bla zers) worden er heel vrolijke acces soires bij gedragen, zodat het uit eindelijke resultaat toch nog bij zonder fleurig is. De nieuwe zomercollectie ban C. en A. is dan ook vol kleur, want C. en A. gaat de laatste jaren goed met de mode mee, zelfs zo goed, dat zij, naar ons idee, kan concurreren met allerlei boetiekjes, die zichzelf het etiket „exclusief' opplakken: Het nieuwste van het nieuwste deze zomer: hippe boerekielen, ge nopte, gestreepte en gebloemde broekpakken en blazers, de nieuwe modellen in seersucker (een erg leuke bobbeltjes-katoen) en de op leving van de ouderwetse BB-ruit- jes: alles te vinden in de C en A-collectie voor de komende maan den en wat heel belangrijk is tegen acceptabele prijzen. Opvallend in de nieuwe collectie is het gebruik van de zogenaamde mixmode: dat betekent dat ver schillende dessins, zoals noppen, strepen en bloemetjes bij elkaar in één model worden gedragen. Op het eerste gehoor misschien een erg enge zaak, maar bij het zien van een van de voorbeelden van die mixmode (een donkerblauw broek- pak, waarvan de pijpen deels ge nopt, deels gestreept zijn en waar- ban het jasje behalve strepen ook een paar bloemetjes vertoont) blijkt het best leuk te zijn. Overigens vinden wij die mixmode wel spe ciaal geschikt voor de jeugd. Om met. een maat 48 of 50 te gaan rondwandelen in een gebloemd, ge streept en genopt model, lijkt ons minder geslaagd. Seersucker de gebobbelde ka toenen stof, die vorig jaar al voor- Twee exclusieve katoenen blouses van katoenen/batist in de matrozen- stijl. Links een shirt-blouse met strop das (ƒ45) en rechts een wikkelblouse met matrozenkraag (ƒ45). De genopte en gestreepte pantalons zijn vanaf half april verkrijgbaar (ƒ40). De blouses zijn alleen verkrijgbaar in de filialen Amsterdam. Rotterdam en Den Haag. zichtig gebruikt werd voor ge streepte blazers komt er deze zo mer helemaal in voor blouses, jur ken en blazers: een erg leuke stof, die meestal in mooie, gekleurde ruiten of strepen wordt gebracht. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het pakket regeringsmaatregelen ter bestrij ding van de werkloosheid is aan de magere kant gebleven. De Tweede Kamer (zowel regeringspartijen als linkse oppositie) hebben gisteren deze kritiek geuit op de vorige week uitgebrachte nota inzake de werkgelegenheidssituatie in 1972. "Ca 250 studenten houden de hal en tweede verdieping van het hoofdgebouw van de Vrije Uni versiteit bezet. De studenten, die de nacht in het gebouw willen doorbrengen, zorgden zelf voor de warme hap. Bij de regeringspartijen mond de deze kritiek uit in een drin gend beroep op de regering „om het hele instrumentarium uit de kast te halen, als in de komende maanden mocht blijken dat de situatie verslechterd is" zoals de heer Roolvink (ARP) het for muleerde. De linkse oppositie daarentegen meent dat nu het moment is aange broken om krachtiger maatregelen te treffen. Voor de bouwvakken, die re latief het grootste aantal werklozen tellen, zou het nu al te laat zijn. De oppositiepartijen dienden twee moties in om in plaats van 200 miljoen 500 miljoen gulden extra ter beschikking te stellen, zoals ook door de vakbewe ging is voorgesteld. Interpretatie Het debat spitste zich voor een gioot gedeelte toe op een interpretatie van de huidige economische situatie, mede op basis van het eind vorige week verschenen centraal economisch plan 1972 van het Centraal Planbu- ipau. Hierbij legden de regeringspartijen voornamelijk de nadruk op de om standigheid dat ondanks de afneming van de economische groei de inflatie tendens, veroorzaakt door een rela tief sterke stijging van lonen en prij zen, gehandhaafd blijven. Zo constateerde de oud-minister van sociale zaken de heer Roolvink dat deze stagflatie zich in de afgelo pen jaren nog nooit eerder heeft voorgedaan. De vanouds bekende economische bijsturingsmaatregelen zouden tegen dit verschijnsel niet op gewassen zijn. Hij voorspelde een hardnekkig karakter van de werk loosheid. Onverstandig Tegen deze achtergrond beoordeel den de regeringspartijen de thans ge nomen maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid. Zij kwamen daarbij tot de conclusie dat het op dit moment onverstandig zou zijn krach tiger maatregelen te nemen. Drs. Van Amelsvoort (KVP) sprak in dit verband van injecties, die de haitpatiënt ('s lands economie) niet zou kunnen verdragen. Nadrukkelijk werd ook naar voren gebracht dat krachtig moet worden opgetreden te gen een voortgaan van de inflatie. De heer Roolvink wilde in dit ver band met nadruk van de regering ho ren dat „een verantwoorde matiging de beste manier is om de werkloos heid te bestrijden". Drs. Van Aarden- ne (VVD) kon zich niet aan de indruk onttrekken dat deze verantwoorde lijkheid niet overal wordt beseft. In dit verband noemde hij de heer Ciocnevelt. voorzitter van de indus triebond NW. „Statisch1' Dr. Van den Doel (PvdA) wees deze stellingname van de regeringspartijen als een „staaltje van ouderwetse sta tische denktrant" van de hand. Vol gens dit Kamerlid was er een half jaar geleden ongetwijfeld nog sprake van overbesteding. „Het is zonneklaar daj er op sommige delen nu sprake is v?n een onderbesteding. Volgens het Centraal Planbureau hollen in 1972 de bestedingen op vele fronten ach teruit. De overheidsconsumptie daalt reëel met 7,5 procent, de investeringen in woningen dalen met 6 procent. De goeederenuitvoer stijgt weliswaar met 7 procent maar dat is minder dan vijf jaar lang het geval is ge weest. Alleen de particuliere consumptie neemt normaal toe met vijf procent, ook de betalingsbalans vertoont een overschot van 1 miljard gulden," al dus de heer Van den DoeL „In de kou Haniburgse politie en Nederlands team werken samen Van een onzer verslaggevers VEENENDAAL Het zestien man tellende Nederlandse rechercheteam, dat het. onderzoek uitvoert naar de aanslagen op de gasstations in Om men en Ravenstein, gaat nauw sa menwerken met de Hamburgse re cherche. Gisteren zijn enkele leden van het Duitse team, dat belast is met de zaak van de aanslagen op de Esso- raffinaderij en een gasstation in Hamburg, in Veenendaal aangekomen om na te gaan in hoeverre deze aan slagen overeenstemmen met die op de Nederlandse stations. Hoewel daarover nog geen zeker heid is, lijken er duidelijke aanwij zingen te zijn, dat hier dezelfden aan liet werk zijn geweest. De politie wil echter nog niet meedelen welke deze aanwijzingen zijn. Van enige samenhang tussen deze aanslagen en de kaping van de Jum bo van Lufthansa door leden van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina is de politie tot nu toe niets gebleken, maar zolang het tegendeel niet is gebleken houdt zij, de moge lijkheid wel open. Inmiddels is één van de drie ver dachten die kort na de aanslagen op de Nederlandse gasstations werden aangehouden, de 23-jarige Israëliër Baruch Athia. gisteren het land uit gewezen en op Schiphol op het vlieg tuig naar Tel Aviv gezet. De man die evenals de twee andere verdachten kort na zijn aanhouding werd vrijge laten omdat hij niets met de aansla gen bleek te maken te hebben, mocht niet blijven, omdat hij niet over een werkvergunning beschikte. Hij kwam daarom tot de keiharde conclusie dat de regering „ten on rechte 100.000 werklozen in de kou laat staan". Volgens de socialist zou „een sociaal bewogen minister als de heer Boersma het hoofd hebben moe ten buigen voor de heer Wiegel, die al in december uitriep dat het kabi net Biesheuvel niet voorop mocht lo pen in de strijd tegen de werkloos heid." De „bewogenheid" van minister Boersma toonde de heer Van den DlpI aan door hem als Kamerlid Boersma meermalen te citeren. Over de werkloosheidsmaatregelen die in 1967 werden genomen zei de heer Boersma toen: „De omvang ervan is te gering en het totaal zet te weinig zoden aan de dijk." 250 miljoen extra Dr. Van den Doel diende een motie in waarin als extra regeringsmaatre- ge'en worden gevraagd het woning bouwprogramma voor 1972 op te voe ren met minstens 3250 woningen in het noorden en in Overijssel, alle reë le woningbouwplannen die in 1972 worden ingediend te honoreren en een plan voor woningverbetering in he^ gehele land op te stellen. De heer Vellenga (PvdA) diende later ook een motie in. waarin 250.000.000 extra wordt gevraagd voor algemene wer ken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Persraad is van mening dat in de grondwet niet alleen gesproken moet worden over de vrijheid ..gedachten en gevoelens" te uiten, maar ook de vrijheid van het doorgeven van „inlichtingen" dient te worden vermeld. De vrijheid om inlichtingen te publiceren, aldus het advies van de Persraad over de grondwets wijzigingen aan de minister van CRM. is niet minder belangrijk dan de vrijheid om de eigen ge dachten en gevoelens te openba ren. Zonder deze vrijheid heeft de vrij heid van drukpers immers weinig be tekenis voor de periodieke pers. Bo vendien zijn feiten en denkbeelden vaak moeilijk te scheiden. Reeds in de selectie die men maakt uit be schikbare feiten, ligt niet zelden een mening opgesloten, zo overweegt de Persraad. Een wet op de openbaarheid van bestuur, zoals is gesuggereerd, is on voldoende voor deze vrijheid. Slechts een klein deel van dc „inlichtingen die men verkrijgt is immers afkom stig van de overheid." NIEUWSGARING Over de manier waarop de inlich tingen kunnen worden verkregen ad viseert de. Persraad dat het recht kermis te nemen vén binnen- en bui tenlandse uitingen in de grondwet moet worden opgenomen. Het recht op informatie van een burger is een belangrijke voorwaarde voor de ver wezenlijking van de uitingsvrijheid. Ook als de plicht van de overheid om informaties te verschaffen is er kend en bij de wet geregeld, zijn er toch nog maatregelen denkbaar die de vrijheid van nieuwsgaring geweld aandoen. Een voorbeeld is het weren van de pers bij rel-situaties. Daarom heeft het zeker zin de vrijheid van We weten het allemaal. Dat op voeden zo moeilijk is. Dat we het kind omringen moeten met liefde; dat we veel, heel veel begrip moeten hebben; dat we het goede voorbeeld moeten geven en dat we klaar moe ten staan met wijze, goede raad. En wie zal daarbij durven noe men, dat we zo nu en dan ook eens een slinkse streek moeten uithalen? Een wijsheid, die ik, al lang uit de kleine kinderen, te laat heb opge daan! Het gebeurde namelijk, dat een bezorgd ouderpaar mij informaties vroeg omdat de dochter, een lief kind, voor de keuze van een vakop leiding stond. Toevallig wist ik nou net in die richting het een en ander en gaf dus ijverig en geestdriftig tips en zelfs de naam van iemand, die over de toelating tot het begerendswaardige instituut het een en ander te zeggen had. „Je moet er gauw bij zijn", advi seerde ik nog. „Er is maar een be perkt aantal plaatsen". Een weekje later kwam ik ze te gen. Vroeg direct hoe het gegaan was.... Maar ze maakten een verschrikt gebaar en wezen op de dochter die net veulenachtig aan kwam snel len.... Tactiek Er was een duidelijke zwijgplicht over het onderwerp in haar nabij heid. Pas toen dochterlief weer uit het gehoorsveld was verdwenen kwam de uitleg. De ingewonnen informatie hadden ze doorgegeven aan de vader en moeder van de hartsvriendin. Maar de hartsvriendin was een weekje uit logeren en zodoende Ik zag het verband niet. Wat zij weer niet begrepen. Maar deze ouders waren zich zeer bewust, dat dochterlief dol op ze is, maar ze wel een stel oude sokken vindt en een tikkeltje wantrouwig staat tegenover hun goed bedoelde maar. naar haar mening, ietwat ver kalkte ideeën.... Ze schermt wel altijd met de wijs heid van de ouders der vriendin.... En zodoende.... Het daagde nu. Er zat een geraffi neerde tactiek achter hun zwijgen! Vriendin terug, zou betekenen een snel bezoek. En dan zouden de ouders van de vriendin met de informatie komen... en dan kon dochter aari haar ouders die informatie overbrengen., en op pad gaan... En dan had ze het lekker allemaal zelf uitgevonden.... Een strategie een Napoleon waar dig.... nieuwsgaring in de grondwet te ver melden, zo meent de Persraad. Ook bij de totstandkoming van de wetten ter bescherming van de per soonlijke levenssfeer zal de vrijheid van nieuwsgaring een factor zijn die in de afweging betrokken zal moeten worden. De Personeelsraad stelt verder voor de uitingsvrijheid van de verschillende media afzonderlijk te vermelden. Op deze wijze wordt voorkomen dat de vrijheid van drukpers in de ruime zin waarin deze in de jurisprudentie is uitgelegd, in gevaar zou kunnen worden gebracht. VOORSTEL De door dc staatscommissie voorge- gestelde beperkingen de nieuwsga ring „Bij of krachtens de wet kan het recht om inlichtingen te garen wor den beperkt", neemt de Persraad niet over. De door deze raad voorgestelde artikelen ter vervanging van artikel 7 van de grondwet luiden dan: 1. Niemand heeft voorafgaand ver lof nodig om door geschrift of daar mee op één lijn te stellen middelen van bekendmaking gedachten, gevoe lens of inlichtingen te openbaren of daarvan kennis te nemen, behoudens ieders verantwoordelijkheid volgens de wet. 2. Niemand heeft voorafgaand ver lof nodig om door toneel, film, radio of televisie gedachten, gevoelens of inlichtingen te openbaren of daarvan kennis te nemen, behoudens ieders verantwoordelijkheid volgens de vfet. en onverminderd de bevoegdheid bij de wet voorzieningen te treffen ter bescherming van minderjarigen. 3. Niemand heeft voorafgaand ver lof nodig om inlichtingen te garen, behoudens ieders verantwoordelijk heid volens de wet. Bij of krachtens de wet kunnen beperkende regels worden gesteld omtrent de wijze waarop de overheid inlichtingen ver strekt. Nop qeen oriizen oer fsfA>ifiaofflboeveeIheid DEN HAAG Het is zeer twijfel achtig of op grond van de bestaande prijzenwet de verplichting kan wor den ODgelegd op verpakte goederen de priis per standaardhoeveelheid te vermelden. Daarom wil minister Langman (economische zaken) alvo rens daarover te beslissen, de tot standkoming afwachten van een wet inzake de pri.isbekendmaking. De SER bracht vorig najaar advies uit over het ordelijk economisch ver keer en in dit advies werd voor het opleggen van verplichtingen voor prijsaanduiding per standaardhoe veelheid de mogelijkheid geopend. In een gisteren aan de Tweede Kamer gezonden brief herinnert de minister er aan. dat de voorbereiding van een desbetreffende wet ter hand is geno men. Inmiddellijke verlichting van Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Mimatischc pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen fs werkt sneller, niets werkt aangenamer verlichting van pijn dan Algcsal-balsem. middellijk in de huid doordringend, werkt gcsal diep op de weefsels in tot aan de ard van de pijn (zonder oppervlakkige rmtesensatle of irritatie van de huid te roorzaken) en "doorstraalt" verlichtend efsels en spieren tot in de gewrichten, iumatischc pijnen en stijfheid makelt oedig plaats voor een durend gevoel van rlichting en welbehagen. Wacht niet tot dc pijn uitbreekt! Zorgt t U thuis altijd een tube Algésal bij dc nd hebt om zodra het nodig is dc pijn te rlichten. ALGESAL bij alle apoth. en dvofl. Van onze Haagse kunstredactie DEN HAAG Ondanks dc wetenschap van de noodzaak tot bezuiniging blijft er ook in de Eerste Kamer een spijtig ge voel over de rem op het CRM- beleid. Zo is er gevoelig ge snoeid op bet jeugd- en club- lmiswerk en de monumenten zorg. Bij een bezuiniging van 15 percent, vergeleken bij vorig jaar, blijft de vraag overeind of er toch niet wat meer soelaas was te vinden. Zo kritiseerde het Eer ste Kamerlid Van der Maden (KVP) het beleid van zijn par tijgenoot minister Engels (cul tuur, recreatie en maatschappe lijk werk) bij de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer. Met de CHTJ. ARP en de PvdA pleitte hU voor een spoedige finan ciële regeling die dc dagbladen in hun verliezen tegemoet moet ko men. „Wat gaat de minister doen aan de verschrompeling van de di versiteit in dc berichtgeving en de verarming van de cultuur hierdoor"? vroeg Ml. Senator De Vries (CHU) voegde er nog aan toe. dat de overheid ook aan de tijdschriften financiële steun zou moeten geven naarmate zij verlies hebben geleden door de invoering van de Ster-reclame. Naar zich gisteren liet aanzien zal de in de begroting aangekondigde verhoging van dc luister- en kijk gelden weinig weerstand krijgen in het parlement. Wel merkte de libe raal Van der Werff hierbij op. dat hij eerst wel eens zou willen weten waaruit de „enorme hoge prijzen, die de laatste tijd bij vrij onnozele quizzes worden uitgedeeld gefinan cierd worden. Komen die soms uit de pot voor de luister- en kijk gelden?", vroeg hij zich af. De heer Vermeer (PvdA) die lie ver een wat „minder sprongsgewijze" verhoging van de omroepbijdrage wil, drong aan op een verruiming van de zendtijd voor de televisie, bij voorbeeld op zondag en dan vooral gericht op milieuvraagstukken. Weinig heil ziet de liberaal Van der Werff in het experimenteren met dc regionale televisiestations. „Alle voorwaarden voor mislukking zijn Immers aanwezig," meent hij. „Er moet gewerkt worden met weinig geld en met krachten, die amateur zijn op televisiegebied." „Om het grote gevaar van de ver snippering te voorkomen, zou de grens om voor miniomroep in aan merking te komen die ligt od 15.000 leden moeten worden ver hoogd. Pas dan zou een organisatie een zendmachtiging moeten kunnen krijgen, wanneer zij een volledig programma-pakket kan aanbie den. Dit zou erg kostenbesparend werken", denkt de socialist Ver meer. Volgende week dinsdag zullen de minister en zijn staats secretarissen arttwoorden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7