Eendenkooi Schipluiden ten dode opgeschreven Ontevredenheid bij personeel van PZEM Rijnpoorthaven: niet struikelen op groenstrook prijkt in Madurodam van Gouda secretaris Stadhuis Reeuwijk kiest Verkeerslawaai Beneluxweg funest door Dommis de Geus Rijnmondraad aanvaardt streekplan voor Westland Burg. W. Thomassen: Affaire-Bogerd tastte verhouding aan Weinig aandacht voor menselijke problemen „Wereldhandels centra" vergadert Minister H. Langman opsnt OGEM-kantoor 5 WOENSDAG 23 FEBRUARI 1972 DEN HAAG Madurodam heefi er weer een aantal beziens waardigheden bij als het stadje volgende maand open gaat. Het klapstuk daarbij is een magnifiek model van het veertiende eeuwse stadhuis van Gouda, dat ter ge legenheid vah zijn 700-jarig be staan tot schenking ervan over ging. Tegen een van de zijgevels bevindt zich een klokken- en poppenspel, waaraan de instru mentmakers van Madurodam flink geblokt hebben. Op de foto directeur G. G. Jungerius, die de laatste aanwinst maar niet uit het oog kan verliezen. Voorts wordt Madurodam dit jaar onder meer uitgebreid met een aantal vliegtuigen en Amsterdamse panden, die bekend zijn om de diamantslijperij. REEUWIJK De gemeenteraad buigt zich vanavond over een wel bij zonder korte agenda, die als voor naamste punt vermeldt, de benoeming van een nieuwe gemeentesecretaris. De huidige secretaris, de heer J. van Osch, gaat per 1 april naar de nieu we gemeente Nieuwegeln onder Utrecht. Voor de vacature van gemeentesec retaris hebben zich inmiddels ruim dertig sollicitanten aangemeld. Het college van b. en w. stelt de raad voor, nummer één van de voordracht te benoemen, de heer E. de Boer, die in Diemen werkzaam is in de rang van referendaris chef afdeling Al gemene Zaken. Als de milieuverontreiniging ter sprake komt zegt hij meer last te hebben van het vuile water dan van de verontreinigde lucht. Toch heeft de natuur zich aan dit alles aangepast. Zo ontstond er een andere vegetatie en komen er nu ROTTERDAM De Rijn mondraad heeft dinsdagavond na een langdurig debat de nota van het dagelijks bestuur be treffende de streekplannen voor het Westland met 48 tegen 15 stemmen aanvaard. Dit houdt in de aanleg van de Rijnpoorthaveu en de streekplanwijziging zoals die door de minister is aange wezen. De raadsleden waren desondanks van oordeel, dat de kosten-baten-ana- lyse van Rijnpoort, die in een nota van de werkgroep ESSOR zijn neer gelegd, nog een aantal onbeantwoor de vragen opwerpt. De onzekerheid over de financie ring van de groenstrook rond de voor gestelde containerhaven kan volgens de raad leiden tot vertraging of zelfs afstel van de aanleg van andere, meer belangrijke en noodzakelijke groenelementen in het Rijnmondge bied. Daarom vroeg de raad het dage lijks bestuur in een motie na te gaan op welke wijze de nadelige effecten voor de leefbaarheid binnen de gren zen kunnen worden gehouden. Tevens dient het dagelijks bestuur te onder zoeken of een aanvaardbare regeling van de financiering van de groen strook met de betrokken instanties aanwezig is. De motie, die was ingediend door de PvdA en D'66, werd door 51 stem men gesteund. Elf raadsleden keur den de moti^ af. Tot 3 maart exposeert in de Suri naamse Galerie in de Runstraat in Amsterdam de Surinaamse kunste naar René Vervuurt zijn typische re- liefschilderijen, waarin hij een nieu we techniek van schilderen toepast. ROTTERDAM In de ogen van burgemeester W. Thomas sen van Rotterdam zou het niet zinnig zijn als de toekomstige aanleg van de Rijnpoorthaven zou struikelen over het ontbre ken van een groenstrook ten noorden van de liaven. Het ge brek aan geld, dat voor de aan leg nodig is, zou eerder een struikelblok vormen. „Het is een harde en duidelijke zaak, dat de derde generatie contai nerschepen nog maar net in de Eem- en Waalhaven kan en de vierde gene ratie, die op komst is, nergens anders in Nederland terecht kan dan in Rot terdam". met welke woorden de bur gemeester pleitte voor de aanleg van een Rijnpoorthaven. De burgemeester sprak dinsdag aan het eind van het middagdebat van de Rijnmondraad, die bij de behandeling van het ontwerp „Streekplan Rechter Maasoever West" de Rijnpoorthaven aan de orde had gesteld. Plaats De PvdA maakte niet zozeer be zwaar tegen de Rijnpoorthaven zelf als wel tegen de plaats van deze ha ven. De fractie zette een vraagteken bij het voordeel, dat een dergelijke containerhaven volgens de werkgroep Essor voor de nationale economie zou hebben. De PSP zei botweg nee tegen de aanleg van de Rijnpoorthaven, die een investering van 300 miljoen vergt. Ook de CPN zag geen voorde len voor de consument en keek zwaar op tegen de consequenties van een intensivering van het wegtransport voor de aan- en afvoer van de contai ners. D'66 kon zich wel verenigen met een containerhaven, maar twijfelde aan de uitkomst van de kosten-ba- tenanalyse, waarin een batig saldo van 397 miljoen in de periode 1976 - 2000 wordt berekend. De fractie had tevens bezwaren van milieu-hygiëni sche aard. De WD sprak zich uit voor de aanleg. De KVP had slechts bezwaar tegen de beperkte diepgang die de haven zal krijgen. Pleidooi Burgemeester Thomassen, die dins dagmiddag van zijn recht gebruik maakte om als vertegenwoordiger van het college van B en W van Rot terdam aan het debat te niogen deel nemen. hield een, stevig pleidooi voor de Rijnpoorthaven. Minder dan de andere raadsleden hechtte hij waarde aan de aanleg van een groenstrook rond de Rijnpoorthaven. die door sommigen als een voorwaarde werd gesteld. Hij zou gaarne zien, dat het geld dat eventueel voor een dergelij ke groenstrook uitgetrokken zou wor den, bestemd werd voor de uitbrei ding van het groen aan de zuidelijke Maasoever rond Brielle. Bij de Van Burens is het kooikers vak van dere op zoon overgegaan. Simon weet zélfs te vertellen dat zijn overgrootvader ooit eens een kooi in Loosduinen heeft gehad, ,,'t Bevalt me best. Ik ben niet anders gewend", vindt hij. Zijn trouwe spaniels Tom my en Martha springen tegen hem op, terwijl zij met hun gekef de stilte op een kille wintermorgen verdrijven. STILTE Simon praat graag over zijn werk, maar wijst erop dat wij bij het nade ren van de kooi stilte in acht moeten nemen. De wilde eenden worden bij het geringste geluid nerveus en vlie gen op. Zijn waarschuwing blijkt werke lijkheid. De weinige eenden die in het meertje zwemmen maken dat ze uit de buurt komen. Ook kan het kooi kershondje Tommy ze niet in de, één van de zes, pijpen lokken. De maïs korrels die Simcn strooit kunnen de eenden niet op andere gedachten brengen. De eenden die gevangen worden zijn voor de poeliers, 's Winters is de vangst, volgens de kooiker, niet zo goed. Er zijn dagen bij dat de kooien leeg blijven. De topvangst ligt in augustus en september, als de jonge eenden een verblijfplaats zoeken in het stukje natuurgebied. Het kooi recht bestrijkt een gebied van 1130 meter vanuit het midden van de kooi. Dat wil zeggen dat anderen die het op de eenden gemunt hebben, in het gebied niet welkom zijn. Meermalen zijn stropers actief geweest. OASE Prachtige iepen staan aan de rand van het meertje dat met rieten mat ten aan het oog onttrokken wordt. Een oase in de volle randstad. Bij helder weer ziet men de hoge flats van Delft, Schiedam en Vlaardingen oprijzen, maar de stilte die nu nog kenmerken voor de kooi zal zich niet kunnen handhaven. De enige bebouwing is de kooikers woning en enkele schuren en stallen. Water en elektriciteit is er niet. Deze gemakken van de beschaving zijn misschien wel met opzet weggeble ven. De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten streeft ernaar de kooi op den duur bij het natuurge bied „De Vlietlanden" te betrekken dat aan de overzijde van de Vlaar- dingsevaart richting Maasland ligt. Opzichter Poot vertelt, dat de vereniging het gebied in 1949 aange kocht heeft. Zeldzame vogels hebben er hun domein, zoals de torenvalk. De vegetatie is bijzonder, jn de Vlietlan den groeien zelfs orchideeën. VUIL WATER Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Een groot deel van het elfhonderd man tellende personeel van de Provin ciale Zeeuwse Energie Maatschappij is in hoge mate ontevreden over het gevoerde beleid en de menselijke verhoudingen binnen het bedrijf. Dat i6 gebleken uit een uitgebreid onderzoek van het organisatiebureau Lebon N.V. in Zaltbommel. De affaire Bogerd, de voormalig di recteur van de PZEM die in opspraak gekomen is in verband met verschrij vingen die ten bate van zijn landhuis in Domburg gepleegd zouden zijn, hebben de verhoudingen binnen het bedrijf aangetast. Ruim 42 procent van het uitvoerend administratief personeel vond, dat de onrust rond de PZEM een ongunstige invloed op het dagelijks werk had. Ook de rol van de gedeputeerde A. .J Kaland, lid van de raad van be stuur, in de PZEM-affaire hebben de werknemers aan het denken gezet. Zo vraagt een deel van het technisch personeel zich nu af, of politieke fi guren zitting moeten hebben in de raad van bestuur van de energie maatschappij. Op het ogenblik wordt het bestuur gevormd door twee ver tegenwoordigers van de Zeeuwse ge meenten en twee gedeputeerden. Het uitvoerend administratief per- soneel is ontevreden over de manier waarop het bedrijf wordt geleid. Het technisch personeel meent, dat de ontplooiingsmogelijkheden binnen het bedrijf te gering zijn. De kans om eigen ideeën naar voren te brengen wordt gering geacht De personeelsle den hebben de indruk weinig in te kunnen brengen in zaken die ze toch aangaan. Zeer negatief oordeelt het personeel over het centraal stellen van co: - merrie en produktie door de directie. terwijl onvoldoende aandacht aan menselijke problemen wordt besteed. Vele leidinggevenden hebben dezelfde klacht. Over de salariëring is het per soneel weinig te spreken. De commu nicatie binnen het bedrijf is slecht. De enige gunstige uitspraak over de communicatie1" heeft betrekking op de vakbonden, die voldoende oog blijken te hebben voor de problemen van hun leden. Lebon spreekt in het rapport over een verwaarloosd personeelsbeleid. De helft van het administratief per soneel is bijvoorbeeld zo ontevreden, dat het heeft overwogen elders te sol liciteren. Het bureau Lebon adviseert nu een driehoofdige directie aan te stellen, daarmee beantwoordend aan de wens van de voorzitter van de raad van bestuur, mr. J. van Aartsen, met de opvolging van ir. T. Bogerd te wachten tot het gereedkomen van het rapport-Lebon. SCHIPLUIDEN/VLAAR DINGEN Waar straks op zo'n driehonderd meter afstand snel verkeer voorbtf zal razen over de aan te leggen Beneluxweg bevindt zich de eendenkooi van Schipluiden, nu nog een uniek en rustiek, onvervangbaar stukje natuurgebied, dat onlangs door de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten werd aan gekocht. Simon van Buren uit Vlaardingen. sinds enkele maanden kooiker van dit ongeveer vijf hectaren grote gebied te midden van de weilanden tussen Vlaardingen en Schipluiden, zegt dat dra het over drie a vier jaar afgelopen is. 1 °-! Hij doet alsof hij erin berust, maar cw€ rijn ogen dwalen over de weilanden °®e die met een sluier van nevel zijn be- w® dekt. De 17-jarige Simon, die zelfs op lec' zondag zijn kooi aan de Zouteveense- weg niet in de steek wil laten, moet ■khi dan wel uitkijken naar wat anders, we Zoveel kooien zijn er in de naaste omgeving niet meer te vinden. Arie Poot uit Schipluiden, werkend hadjoprichter bij Natuurmonumenten kan jchem geen ongelijk geven. Met het n d verkeer verdwijnen de eenden, die galleen op stille plekjes zichzelf kun nen zijn. Natuurmonumenten moest er een bedrag van een ton voor op tafel leg gen. De vader van Simon van Buren lacht zelf een kooi in het Friese Bak- ïuizen. Hij stemde maar al te graag in toen zijn zoon met het voorstel kwam voor de eendenkooi in Schipluiden te zorgen, die al jaren lang zijn werkterrein was. Het meertje van de kooi, een oase voor de eenden. Eén van de drie directeuren zou zich speciaal moeten belasten met personeels- en organisatie-aangele genheden. Voorts beveelt het organi satiebureau aan tot meer permanente overlegorganen voor het personeel te komen, zodat de werksituatie bij her haling bseproken kan worden. Ten slotte adviseert het bureau de be- drijfsexamens in de huidige vorm af te schaffen om tot een herwaardering van het gratificatiebeleid te komen. meer kleine vogels voor dan voor heen, zoals sijsjes en puttertjes die de elzenbosjes prefereren. Jammer genoeg zijn de eendenkooi en het natuurgebied „De Vlietlanden" niet voor het publiek te bezichtigen. Bij hoge uitzondering leidt Arie Poot wel eens bezoekers rond, maar dan niet in de broedperiode. Dan kunnen en mogen de vogels niet gestoord worden. ROTTERDAM De vereniging van Wereldhandelscentra, de WTCA, vergadert van 12 tot en met 14 juni in de Rotterdamse Doelen. Er werden 200 deelnemers uit alle delen van de wereld verwacht. Rotterdam, dat be zig is met de bouw van een handels centrum, is zelf lid van de organisa tie. Tijdens de bijeenkomst zal een de monstratie worden gegeven met een geautomatiseerd systeem voor han delsinformatie, „interfile" genaamd. Het is de bedoeling handelsinfor matie uit alle delen van de wereld te bundelen in het apparaat, dat de in formatie dan op elk gewenst ogenblik beschikbaar heeft. Tijdens het con gres zal een transatlantische verbin ding tot stand worden gebracht met „interfile" in het Wereldhandelscen trum in New York. De pijp van de kooizonder een den omdat er teveel lawaai was. ROTTERDAM De minister van economische zaken, mr. drs. H. Lang man zal op donderdag 16 maart het nieuwe kantoor van de OGEM aan de Mathenesserlaan officieel openen. De minister zal een rede uitspreken, die als titel draagt: „Economische macht en gediversificeerde onderneming in onze maatschappelijke structuur". O Van 26 februari tot en met 9 ap ril is in het Stedelijk Museum te Am sterdam het werk te zien van de Ja- pa nr.e „cbjectenmaker" Kudo die met zijn werk protesteert tegen de over geleverde cultuurwaarden en de be staande werkelijkheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5