Portret van Cees van der Pols Wraakactie IRA eist 7 doden Afsluiting Hoofdstraat alleen in hoogseizoen Kleur Gevr. brood- en banketbakker, leerling of halfwas Bewust Schroom TUINBOUWSCHOOL RIJNSBURG HOUDT OPENBARE LESSEN Bom-explosie in Engelse officiersmess NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 FEBRUARI 191 (Van onze correspondent) KOUDEKERK „Ik vind het nog steeds hartstikke gek. Politiek ge zien is het toch onverkoopbaar! Om aan een meerderheid te komen vorm je toch ook geen regerings combinatie met Koekoek of de SGP?" Karakteristieke uitspraken van ingenieur Cees van der Pols (35) over zijn wethoudersbenoe ming op 3 februari jj. Begrijpelijk zijn ze wel. Nog geen anderhalf jaar geleden deed Van der Pols. die sinds 1967 in Koude kerk woont, zijn intrede in de Koudekerkse politiek door na een stormachtige verkiezingsstrijd als lijstaanvoerder van de VVD een raadszetel te bemachtigen. Al spoe dig werd hij vanwege zijn „ondeu gende" optreden gekwalificeerd als het „enfant terrible", de gladde teckel van de Koudekerkse libera len. Z'n entree was stormachtig, z'n korte raadsperiode evenzeer. Het vertrek van wethouder Mole- ma, een man die in korte tijd het vertrouwen en de waardering van zeer velen verwierf, stelde de Kou dekerkse vroede vaderen voor een schier onoplosbaar probleem. Geen der raadsleden had interesse voor de vacante wethouderszetel, ook fractie-voorzitter R. Dorrepaal van Gemeentebelang niet, de onbetwis te favoriet. (Ziedaar de penibele situatie, die aanleiding vormde voor langdurig geheim beraad, terwijl een stamp volle tribune de dingen afwachtte die komen zouden. Over het ver loop van dat beraad zegt Van der Pols: „Niemand wilde het doen, hoewel er vooral op Dorrepaal en mevr. Le Large grote druk werd uitgeoefend. Na drie kwartier zat de zaak muurvast. Het zag er dus naar uit dat die avond de wethou derscrisis niet kon worden opgelost en een tweede vergadering nodig zou zijn. Hoewel ik helemaal niet wilde, en een wethoudersfunctie nog steeds niet ambieer, heb ik toen de knoop doorgehakt en me voorwaardelijk kandidaat gesteld". Daarmee was de verrassing com pleet. Van der Pols' liberale ach terban reageerde volgens zijn zeg gen genuanceerd. „Uiteindelijk is het toch wel een prestatie van een kleine partij om na l'/z jaar in de raad te zijn vertegenwoordigd al een wethouder te leveren. Een wel, dat de stem van de VVD in de raad hu in feite monddood is". Sinds sept. '70 hadden politieke te genstanders Van der Pols versleten als de kwajongen, die opstandjes veroorzaakte om brandjes te blus sen, die het stof hemelhoog deed rijzen en paardekrachten achter de hinderwet spande. Een man ook die z'n eigen gang ging. zich ner- geas wat van aantrok, geen blad voor z'n mond nam en zijn gehoor deelgenoot maakte van zijn libera le principes („Ik ben een liberaal „pur sang", heeft hij eens gezegd). Die man wethouder. Van der Pols houdt van stevig de batteren. „Dat geeft wat kleur aan het raadswerk. Als dat er niet meer afkan, geef mijn portie dan maar aan fikkie". Hij bespeelde op onnavolgbare wijze de fijne poli tieke snaar, waarin hij zich een strateeg toonde. Een geliefkoosd object vormde voor hem de PCP- fractie. Als hij de kans schoon zag om tweedracht in deze grootste raadsfractie te zaaien, was hij er als de kippen bij om storm te oogsten. Toch moest de Thorbec- kiaanse ir. Van der Pols het in spitsvondigheden meestal afleggen tegen het Kuyperiaanse mr. Vreug- denhil, die Van der Pols dan fijn tjes o pz'n nummer wist te zetten. Een aureool van onbegrip omgaf de WD-voorman, hij ging er niet gebukt onder, het was zijn eigen keuze geweest. Na een avondje politieke brain storming kan je je niet aan de in druk onttrekken, dat het raadslid van sept '70 niet dezelfde is als de wethouder van febr. '72. Zelf ont kent hij dat met grote stelligheid. C. J. HAGEN, Arts, AFWEZIG TOT 13 MAART Waarnemers de artsen J. Bergman, Rijnstraat 2. tel. 12921 en H. M. Hueting, Rijnstraat 42 tel. 12102. Brood- en banketbakkerij H. JONKER Tramstraat 2, Rijnsburg. Tel. 12181 Voorbereidings- besluit De Burgemeester van de gemeente Valkenburg ZH maakt bekend, dat de raad van de gemeente Valken burg in zijn vergadering vesi 15 februari 1972 heeft besloten te ver klaren dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor hot gebied ongeveer gelegen tussen het be stemmingsplan 't Joght en de aan te leggen secundaire weg 4 en de grens met de gemeente Katwijk, welk gebied nader staat aange geven op de bij genoemd raadsbe sluit behorende kaart. Het voorbereidlngstoesluit ligt met ingang van 23 februari 1972 ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage. Valkenburg ZH.. 18 februari 1972 De Burgemeester van de gemeente Valkenburg ZH-, N- VAN T WOUT alhoewel hij even tevoren zijn po sitie nader had verduidelijkt: „er is verschil tussen het streven naar een raadszetel, het raadslid zijn en wethouder worden. Je moet com promissen sluiten en coöperatief kunnen zijn", aldus zijn voorkeur uitsprekend voor een college op basis van collegialiteit. „Ik heb als raadslid altijd geprobeerd het maximum eruit te halen wat erin zat". Het strekt de nieuwe wethouder tot eer, dat hij er enige malen blijk van gaf in 't begin niet altijd een juist standpunt te hebben ingeno men, zich wel eens te hebben ver gist. Ook vele Koudekerkers heb ben zich vergist.in ir. C. J. B. H. v. d. Pols. Hij is niet die arro gante kwajongen zoals hij door zo- velen werd afgeschilderd, maar één van de kleurrijke figuren die de huidige Koudekerkse raad rijk is, integer, bereid om water bij de wijn te doen, ook al zal hij zijn principiële uitgangspunten nooit prijsgeven. Vragen hoef je bijna niet te stel len. Een onstuitbare woorden stroom komt op je af, met spreken heeft hij geen moeite, nooit gehad trouwens. Als militair is hij wel stipt, zeker als het de klok betreft. Hij was het die het voorstel lanceerde om ver gaderingen om elf uur te beëindi gen. Vooral de laatste tijd liep het soms de spuigaten uit. Van der Pols ergerde zich daaraan (al was zijn spraakwaterval vaak mede verantwoordelijk), hij wil om elf uur naar bed. Van der Pols kreeg zijn zin: „de eerste B. en W.-ver gadering die ik meemaakte was precies om elf uur afgelopen, en we zijn nog klaargekomen ook, dus het kan wel!" Daarom weet hij het ook te waarderen als we stipt op tijd volgens de afspraak aanbellen bij zijn riante woning in Park Ypenburg, het Koudekerkse villa- wijkje. In zijn stem klinkt iets van de commanderende militair door, maar het stoort niet. Hij is open hartig, denkt soms diep na om dan breeduit met zijn armen zwaaiend het één en ander uit de doeken te doen. Joviaal is hij met een niet te ontkennen jongensachtig trekje. „Het was volkomen waar wat Dor repaal zei over die „kritische bege leiding" van de PCP. Daarom wenste ik ook waterdichte garan ties om niet binnen een maand de laan uitgestuurd te worden. Ik had politieke wensen die ik zaterdags met alle partijen heb doorgespro ken. De houding die ik tijdens de begrotingsbehandelingen heb inge nomen was daarbij voor mij het uitgangspunt. Geloof me, het is hard toegegaan, maar op partij-ba sis zijn we tot overeenstemming gekomen". Het spookbeeld van minder- en meerderheidsvoorstellen doemde reeds op. Van der Pols gelooft er niet in. Hij wekt de indruk kapita le overwinningen te hebben be haald. „Mijn baas heeft me altijd voorgehouden: geef in kleine zaken toe, dan krijg je in grote zaken je zin wel". Het structuurplan en het Vrije-Tijdscentrum zijn van die „grote zaken". „Dat zijn vrije kwesties geworden. Het zijn onderwerpen waarover geen overeenstemming bereikt kon worden. Kijk, het vorige college heeft zich bij voorbaat vóór een Kerkewijk uitgesproken. Maar wat weten we eigenlijk van planologie af? Daarom heeft de WD nooit a priori deze dorpsuitleg willen ver dedigen. Ons uitgangspunt is dat het westen ongerept moet blijven. Stad- en Landschap moet nu eerst de voor- en nadelen van de drie alternatieve, ruimtelijke modellen maar eens in een rapport vastleg gen. Ik wil deze duur betaalde spe cialisten niet in de wielen rijden. Ik wacht met het bepalen van een definitief standpunt tot de hele zaak is afgerond, dan zien we wel verder". De wethouder van „buitenlandse zaken" is juist teruggekeerd uit een carnavaleske Belgische hoofd stad Brussel. ..Nee, ik hou niet zo ran die taferelen. Tijdens m'n KMA-tijd heb ik het een paar maal in Breda meegemaakt. Voor de meesten is het een zwoelfeest met een hoop rotzooi, daar moet ik niks van hebben. Vroeger gaf de vastentijd er misschien nog wel aanleiding toe, maar tegenwoordig vind ik het een rotzooi", „Van een gezellig avondje hou ik overigens wel, maar niet van stijve recep ties". De WD wordt nogal eens geïden tificeerd met begrippen als „con servatief" en „behoudend". Als we Van der Pols vragen of die etiket tering ook op hem van toepassing is. verschijnt een glimlach op zijn gezicht. Mevr. v. d. Pols: „Nou. een beetje wel geloof ik". Of hij een hekel aan progressieve denkbeel den heeft? „Kijk, ik ben blij dat er progressieve mensen bestaan. Te gen gezonde veranderingen ben ik niet. Maar je wordt zo gauw zwart gemaakt. Je moet geen oude schoe nen weggooien als je nog geen nieuwe hebt". Als we opmerken dat die laatste uitspraak verras send veel overeenkomst vertoond met een leus uit de verkiezingstijd van (voormalig) rivaal Gemeente belang, kijkt hij blij verrast op. Over de samenwerking tussen de VVD en Gemeentebelang is hij overigens zwijgzaam, al heeft de nieuwe wethouder er de afgelopen maanden geen blijk van gegeven dat hij deze „coöperatie" be treurt. Verdergaande openheid en open baarheid zijn mode-begrippen, die Van der Pols met een zekere schroom tegemoet treedt. „De bur ger moet ook bereid zijn loyaal mee te werken. Ik ben best bereid te luisteren naar de argumenten van een ander, dat kan eventueel tot compromissen leiden. Redelijk overleg stel ilc altijd op prijs. Maar ik ben van mening dat de bestuur de naar de bestuurder moet komen en niet andersom. Het allerbeste is en blijft om lid te worden van een politieke partij, maar ja dat kost geld". Van der Pols beheert dezelfde por tefeuille als zijn voorganger (alge mene zaken). Hij vind het prettig dat hiertoe ook het voorzitterschap van ,de commissie bezwaarschriften behoort. „Het geven van rechtsbe scherming aan de burger is een ty pisch liberaal trekje". Veel tijd voor hobby's heeft de wethouder niet meer. Zijn uitge breide en waardevolle postzegel verzameling zal voorlopig wel in de fraaie kast (,,'n antiquiteit, die ik wat aan 't opknappen ben") blijven. Onlangs trad hij af als se cretaris/penningmeester van. de plaatselijke postzegelclub. „Schrijf maar in de krant dat je via de postzegelvereniging politie ke carrière kunt maken", en hij doelt daarbij op het feit dat zijn functie werd overgenomen door de heer J. A. P. Heemskerk, die ook onlangs tot raadslid is benoemd als opvolger van het' afgetreden KVP- raadslid J. N. Lek. Van der Póls ontkent niet dat hij een carrièremaker is, eerzuchtig soms. Het zijn dan ook niet de Van der Pols zegt dat hij het met iedereen goed kan vinden. Ook met PvdA'er Wim Leentvaar, die zijn kandidatuur niet steunde. „Hij is in mijn ogen een gematigd figuur; de PvdA is echter veranderd. Ik geloof dat hij door zijn achterban in een bepaalde (nieuw-linkse) richting wordt geduwd. Ik ben echter gekant tegen polarisatie". Ook politiek bedrijven op basis van geloofsovertuiging ziet Van der Pols niet zitten. „Ik heb des tijds bewust voor de WD gekozen. Thuis waren ze enigszins confes sioneel (CHU) gericht. Toen ik WD-lid werd was de keus veel kleiner dan nu. Omdat ik niet so cialistisch gericht was, is het de WD geworden. Als ik nu opnieuw moest kiezen werd het. ondanks de grotere verscheidenheid, toch wel weer de VVD". Met veel verve verhaalt Van der Pols over zijn dagelijkse werk zaamheden in dienst van het mi nisterie var. defensie. Tussen de grappen en grollen door onderkent de toehoorder de liefde die hij voor zijn beroep koestert. Zijn functie omschrijft hij als: „belast met be geleiding en fundamentele ontwik keling van nieuwe instrumenten", werkzaamheden die hem regelma tig in het buitenland doen vertoe ven. „Bij Nieuwe Maan zullen ze me in Koudekerk niet aantreffen, wel op ruige oefenterreinen om de instrumenten te testen". Gevolg is dat v. d. Pols maar weinig -thuis is. Wat z'n charmante echtgenote er van vindt? „Ach, ik ben er langza merhand wel aan gewend geraakt. Als de kinderen vakantie hebben gaan we wel eens mee. Ik heb 's avonds mijn eigen bezigheden", zegt mevr. v. d. Pols-Bouwens, die in het verenigingsleven o.m. actief is als secretaresse van de Platte landsvrouwen. avond op donderdag 2 maart van 7 en II uur. De studiegroep „tulpen- broei" vertelt dan over de ervarin gen van een reis naar Zweden en zal daarvan dia's vertonen. Vit tie RIJNSTREEK slechtste eigenschappen. Maar dat hij de wethoudersfunctie nooit heeft geambieerd, drukt hij ons tijdens het gesprek steeds weer op het hart. „Wethouder tegen wil en dank" zou je hem kunnen noemen. „Als er over een maand of twee iemand te vinden is die het van me wil overnemen, graag!", zegt hij nog. We heffen een glas sherry op de goede afloop. SASSENHEIM Voor een be hoorlijk bezette zaal van het KSA- gebouw bracht de toneelvereniging „Pankras" gisteravond het stuk. De Woeste Hoogte" van Randolph Car ter, naar de gelijknamige roman van Emily Bronté. Met dit stuk, geladen met spanning en dramatiek, plaatste „Pank-as" zich voor een moeilijke opgaaf. Het publiek kon genieten van prima spel, waarbij de goede rolbe- heersing opviel. Vit (Ie BOLLENSTREEK HILLEGOM Veilig verkeer. De commandant van de rijkspolitie in Hillegom gaf gisteravond tijdens een bijeenkomst van Veilig Verkeer, in structies aan de verkeersbrigadiers, nu de situatie wat het verkeer betreft, zich ii Hillegom wijzigt. Hillegom telt veertig verkeersbrigadiers. LISSE Kinderkledingbeurs. De „Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers" (U.V.V.) wil in april een kinderkle dingbeurs houden. Te klein geworden kinderkleding kan dan aan derden worden verkocht. Het is voor de eer ste maal dat zo'n beurs in Lisse wordt georganiseerd. WARMOND Expositie. Van 9 februari tm. 10 maart exposeert Pe ter Jan Wassenaar in galerie 't Hoek je bij C.lara Sikking. Foto's, pen- en potloodtekeningen. HILLEGOM Donderdagmiddag 2 uur komt de raad onder voorzitter schap van burgemeester Van Nie- kerk bijeen. B en w. beantwoorden de algemene beschouwingen van de raadsfracties. Zonodig wordt de ver gadering donderdagavond voortge zet. Donderdagen 24 februari en 2 maart :s burgemeester J. Ch. I. van Niekerk verhinderd spreekuur tel houden. Speeltuinvereniging Elsbroek houdt vrijdagavond 8 uur de jaarvergade ring in de Rembrandtschool. De harmonie „Crescendo" geeft za terdag 8 uur een concert in zaal „Flora". Een Lcspreking over de ontwikke ling van de samenwerking tussen de Hillegom.se en landelijke christelijke partijen staat op de agenda van de A.R.P. Hillegom op dinsdag 29 fe bruari om 8 uur. De bijeenkomst is bestemd voor leden van de Combina tie chr. Partijen en wordt gehouden in zaal „Weltevreden". Woenodag 1 maart 8 uur houdt de speeltuinvereniging .Jeugdland" de jaarvergadering in gebouw De Lan taarn, Haven 50. Woen-xiag 1 maart is er gelegen* heid grof huisvuil mee te geven. Wïllake Alberti en Jeroen Krabb( spelen de hoofdrollen in „Twee oj de Wip" in Treslong op dinsdag 2J februari. De Hillegomse Harmoniekapel con certeert vrijdag 3 maart 8 uur ii „Flora". Toneelgroep Hjl'legom presenteert zaterdag 4 maart het blijspel „Bet ty weet 't beter" van C. J. Pieten onder regie van Henk de Wagt. Dinsdag 7 maart 8 uur spreekt dr J. A. Noordijk, leider van een expe ditie naar het Dolpo-gebied, over „De Himalaya... anders" in de Nutszaal Vit tie I'EENSTREEK NOORDWIJK Op de gistereji gehouden jaarvergadering van „Noordwijk Actief" riep de voorzit ter J. van den Haak de middenstan ders op met elkaar Noordwijk leef baar te houden. Speciaal gold deze opwekking het onderzoek, dat het Economisch Instituut voor de Mid denstand gaat instellen naar het ivinkelbestand in Noordwijk. Uitvoerig werd gediscussieerd over de afsluiting van de kop van de Hoofdstraat gedurende het zomersei zoen. Daarbij kwam de vrees naar voren, dat tot definitieve afsluiting zal worden overgegaan, ook voor de rest van het jaar. Afsluiting zou nog wel acceptabel zijn, mits beperkt tot het hoogseizoen. Een andere zaak waarop kritiek werd geuit was de openstelling van de winkels aan Langevelderslag en wel speciaal van tentjes op het strand op zondag. Deze verkoopgelegenhe den mogen geopend zijn op tijdstip pen, dat de winkeliers krachtens de winkelsluitingsverordening hun za ken dicht moeten houden. Uit het oogpunt van concurrentie bleek dit een doorn in het oog van verscheide ne Noordwijk Actief-leden. Besloten werd in het najaar een middenstands-show te organiseren. De leden gingen ermee akkoord f2000 beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een biljart ten behoeve van het bejaardencentrum „Groot Hoogwaak". Het ledental steeg van 123 tot 131. TER AAR Op 3 maart wordt d on, reconstructie van de Kerkweg aan mj' besteed. In de financieringslast 197 yj. heeft de gemeente hier een bedrq van zes ton opgenomen. Het ligt o.i jjj in de bedoeling "langs de Kerkweg een fietspad aan te leggen, zo mogedie lijk door een groenstrook van de we dej gescheiden. Nu is de Kerkweg slecl lQr en veel te smal. we ALKEMADE In samenwerkin dar met landelijke politie-instanties we Zo* den aangehouden A. de J. en J. I om beiden wonende te Amsterdam. I de nacht van 2 op 3 december had opz den zij ingebroken in de mavo Joher hannes XXIII. Een gedeelte van dver goederen kon in beslag genome alk worden. "er RIJNSBURG Vorig jaar organiseerde de tuinbouw school aan de Spinozalaan een fraaie bloemententoonstelling. Dit keer zal er wéér een evenement ■plaats vinden, echter zal nu het accent liggen op de onderwijs- voorlichting. Op 29 februari en op 1 en 2 maart zal ieder die dat wenst zich kunnen oriën teren over de toekomstmogelijk heden die de tuinbouwschool de leerlingen heeft te bieden. In de aula komt een expositie van de vele onderwijsmiddelen die worden gebruikt. Van 9 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds kan men in de school terecht. Aandacht zal ook worden ge schonken aan de bloemsier- kunst, terwijl er op bepaalde tijden gelegenheid is openbare lessen bij te wonen. Een lerares bloemsierkunst zal met enkele leerlingen laten zien hoe met verschillende bloemen, oases en bak jes een esthetisch verantwoord ge heel kan worden gemaakt. Deze on getwijfeld fraaie bloemstukjes wor den verkocht. Er zal veel meer zijn te zien. Zo zullen in het techniek lokaal leerlingen tonen hoe het las sen op school wordt geleerd. Het zal opvallen dat de expressievakken ruim aan bod komen. Bij handvaar digheid krijgen de leerlingen op de school al in de eerste klas gelegen heid zich met modern timmergereed schap vertrouwd te maken. Voorlichting zal worden gegeven door de vakschool voor de bloem sierkunst uit Den Haag en de mid delbare tuinbouwschool in Lisse. Ook de leerlingstelsels van de school, de vakschool voor de bloementeelt en de vakschool voor handel in sierge wassen krijgen alle aandacht. Onder het motto: ..geen export zonder ge degen vakkennis" laten de leerlingen van de vakscholen zien wat er komt kijken bij het klaarmaken van bloe men die voor de uitvoer bestemd zijn. Als bijzondere attraktles noemt de schoolleiding de voorjaarstuin in de school, aangelegd door de firma Moerkerk Zoon uit Katwijk, de expositie van de studieclub Rijns burg en Omstreken en de film „Ter ra Fertilis". De film wordt vertoond door de filmdienst van het ministe rie van landbouw. Ten slotte is er een voorlichtings- BENTHUIZEN In het vereni gingsgebouw van de Geref. Gem. hield de afdeling Benthuizen van de SGP haar jaarvergadering. Bij de bestuursverkiezingen werd de heer A. Voorwinden als voorzitter herko zen. Verder werd het bestuur met twee leden uitgebreid. De heren Adr. Vermeulen en A. van Waay werden gekozen. Uit het verslag van de se- kretaris bleek dat de vereniging 81 leden telt. Bij de rondvraag werd naar de op volging van de heer Gommerse ge vraagd daar de heer A. Voorwinden intussen voor zijn benoeming heeft bedankt. Het bestuur kon nog niets positiefs zeggen; wel zal er in een bestuu-svergadering over worden ge sproken. Ook het samengaan van gemeenten werd aan de orde gesteld. Hoewel en kele leden niet veel heil in eigen ini tiatieven zagen, omdat alles van bo venaf beslist zou worden, wilde men toch !i -ver proberen samen te gaan met Moerkapelle en Hazerswoude- dorp dan met Zoetermeer omdat dat de meeste waarborgen geeft voor het behoud van het eigen karakter. De algemene gedachte was dat iedere samenvoeging, hoe dan ook, achter uitgang was. KOUDEKERK Donderdag 24 februari organiseren de AR- en CH- kiesverenigingen een discussie avond over gemeentepolitiek in 't Voorhof, 8.30 uur n.m. Als voorzitter van het forum zal oud-wethouder W. Th. Molema optreden. De bijeen komst is openbaar. Hieraan vooraf gaan korte, beslo ten en gescheiden jaarvergaderingen van de twee kiesverenigingen, alleen toegankelijk voor leden, 8 uur n.m. KOUDEKERK De ontspannings commissie van de voetbalvereniging „Koudekerk" is er ook dit jaar in geslaagd met een gezelschap van 38 personen een buitenlandse reis te gaan maken. Dit jaar wordt het een veertiendaagse reis naar Canet de Mar (12 km van Barcelona, Spanje). ALDERSHOT (Reuter, UPI, AP) Het Ierse Republikeinse leger, IRA, is gisteren zijn beloofde wraakactie voor Londonderry's 'bloedige zondag' begonnen niet een bomaanslag op een officiers mess van het Britse leger. Vjjf vrouwelijke leden van het kantine- personeel, een burger en een aalmoezenier kwamen om het leven, zo heeft het leger meegedeeld. Dertien andere mensen liepen ver wondingen op. nese premier Tsjoe En-Lai, de Amerikaanse president Richard, Nixon en de echtgenote van voor zitter Mao Tse-Toeng, mevrouwl Tsjiang Tsj'Ing applaudisserenl voor de uitvoering van een hel denballet in de grote Volkshal.I scheiden met een medaille voor rij der.'ijkheid. Lunchtijd De bom-explosie vond plaats in Al- dershot, ruim 55 km ten zuidwesten van Londen. Aldershot is Engelands grootste legerbasis en de basis van het 16e regiment parachutisten. Deze bri gade heeft deelgenomen aan de bloe dige gebeurtenissen van zondag 30 januari in Londonderry, waar dertien burgers om het leven kwamen. De explosie deed zich voor enkele seconden, nadat iemand een auto bij de officiersmess had geparkeerd. Vol gt ns ooggetuigen vloog de auto de lucht in, waarbij het gebouw met de grond gelijk werd gemaakt. De wa gen moet vol explosieven hebben ge zeten, aldus ooggetuigen. De ontplof fing veroorzaakte een krater van on geveer de grootte van een auto, zo meldde een verslaggever ter plaatse. Kort na de ontploffing beidde een man het persbureau Press Association in Londen op met de mededeling, dat de aanslag het werk was van de IRA. „Er komt nog veel meer. Dit is de wraak voor de moordpartij in Lon donderry", zei hij. Maar een IRA- woordvoerder in Dublin moest toen nog informeren, wie voor de explosie verantwoordelijk was. Het was moge lijk dat de „operatie" onafhankelijk van Dublin was uitgevoerd door de Londense brigade van het IRA". Later werd een verklaring uitgege ven. waarin het IRA inderdaad de verantwoordelijkheid op zich nam: „De operatie, die de dood van enkele hoge officieren van de brigade ten gevolge had, werd uitgevoerd als re presaille voor de moorden begaan door de troepen onder leiding van de ze brigade, toen zij zonder geprovo ceerd te zijn het vuur openden op wi erloze burgers in „Derry". Volgens het leger was slechts één officier ge dood, maar de IRA woordvoerder zei dat volgens zijn inlichtingen er een aantal officieren gedood was. Weer later betreurde de IRA de dood van de niet-milltairen. Naar het leger heeft meegedeeld was alleen de priester een militair. Zijn naam was Garry Weston en vrienden van de kapitein zeiden dat hij tijdens zijn legering in Belfast geijverd had om de twee partijen in Ulster tot elkaar te brengen. „Zijn leven werd meer dan eens bedreigd, aangezien aangenomen werd dat hij oen spion in priesterkleding was", zei een kennis van hem. Eerder deze maand werd de aalmoezenier onder- De explosie vond plaats om 12.k uur, toen ongeveer 20 officieren i burgers in het gebouw aan de bè zaten. De cantine was niet vol, omdj de meeste leden van de brigade mö menteel in Noord-Ierland zijn gelf gerd. Onmiddellijk na de geweldij dreun, die huizen in de omtrek deT schudden, zag men overal soldaten I burgers door elkaar rennen. De kal tme werd geheel verwoest en een 1 lendend gebouwtje was zwaar schadigd. 's Middags markeerde zware grijze rookkolom de plaats t de ramp. Onder de gewonden zijn negen f:cicren, een onderofficier en burgers. Niemand heeft gezien i welke richting de bestuurder van I bommenauto is gevlucht. De politie] duect een uitgebreid onderzoek gonnen. Er is een aanhoudingsbeJ uitgevaardigd tegen twee jongelj die in de buurt van Aldershot in legerauto zijn gesignaleerd. Het hei ernstigste wapenfeit van het Il| in 23 jaar in Engeland zelf. In I Blitse Lagerhuis heerste een beklej mende stilte, toen minister MaudliJ bet nieuws bekendmaakte. 0 In de zesdaagse van Milaan stand gisteravond laai- 1 Motta-Sercu, 10 1 rende: Glmondl-Renz. 3 Bugdahl-K® per. 4 op 2 ronden: Rancati-Van Lanckef Ritter-Stevens, 6 Loevesijn-Schulze, 7 ol ronden: Duyndam-Stam, 8 op 4 ronden:! Pfennlnger-Spahn. 9 op 5 ronden: Begl| to-Chemello. 10 op fi ronden: L. Pfenl! eer-Della Torre. 11 Zandegu-Seeuws. 121 Llllo-Gllmore. 13 E. en J. Schneider. 140 7 ronden: De Wit-Borghettl, 15 Gowlflf Verschueren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4