VEEL KRITIEK OP GRATIE „DRIE" FAMA Steeds meer hoop op resultaten van Nixon's bezoek Animo bekoeld voor progressieve partij Veel bezorgdheid over effect van vrijlating in Duitsland Advertentie roept op tot protest Het Kwartet Westberlijners met Pasen en Pinksteren door muur VU-studenten bezetten deel van hoofdgebouw ook wij zijn homofiel I I Burgerwacht in Warnsveld li- Vier leiders van IRA gearresteerd MET WEER Droog weer Hoofdkantoor Leiden Nieuwe Leidse Courant Woensdag 23 februari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich Se mijn hert in teghenspoetr Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. BERLIJN (AP) Oost-Duits- land heeft gisteren bekendge maakt. dat het met Pasen en Pinksteren een pasjesregeling zal treffen voor Westberlijners, die bezoeken aan Oost-Berlijn en Oost-Duitsland willen afleggen. Het zal de eerste maal in zes jaar zijn, dat de Westberlijners de kans krijgen hun familieleden in het Oosten te bezoeken. De laatste maal dat een pasjesrege ling werd getroffen was met Pinksteren 1966. Het officiële Oostduitse persbureau ADN zei dat de maatregel een eenzijdige uiting van goede wil was, waar toe besloten was door het Polit buro van de communistische par tij en de raad van ministers. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Ongeveer 800 VU-studenten, stafleden en tech- hisch personeel hebben gistermiddag een etage van het hoofdgebouw van de Vrije Universiteit bezet, met het doel uitstel te krijgen van de verkie zingen voor de universiteitsraad. De verkiezingen voor deze raad, die in oktober moet gaan functioneren, zul len half maart gehouden worden. De [bezetters vinden dat het nu ontwor pen bestuursreglement ondemocra tisch is en niet voldoende door de hele universiteit besproken is. De directeuren hebben geweigerd Ie verkiezingen uit te stellen, omdat luns inziens uitstel onoverkomelijke bezwaren met zich mee zou brengen. In een brief aan alle leden van de iniversitaire gemeenschap hebben ze ïun weigering toegelicht en een upenbare vergadering voor morgen langekondigd waarin het overleg iver het bestuursreglement afgerond loet worden. Inmiddels heeft ook het moderamen de psychologische subfaculteit de :teuren schriftelijk gevraagd de rerkiezingen uit te stellen, Voorzitter-directeur prof. dr. G. J. Jizoo heeft in een gesprek met een dentendelegatie verklaard niet in eentje beslissingen te kunnen ne llen. De studenten hebben toen besloten iet zolang in het gebouw te zullen ilijven, totdat er een antwoord zou ':omen. Lichten en liften zijn geblok- rijn is i can dire lirecte inde Op Schiphol arriveerden gistermiddag dertien Ko reaanse weeskinderen die hier geadopteerd worden. Op de foto: Een jongetje begroet samen met zijn moeder zijn nieuwe broer tje. wegens grote belangstelling 2de druk verschenen van TWEE DOMINEES verkrijgbaar in de boekhandel, prijs f9,75 uitgave Bosch&Keuning, Baarn keerd, terwijl voor de deuren gepost wordt. Tijdens de bezetting willen de studenten verder praten over „een georganiseerde strijd tegen het be stuursreglement ,en acties tegen za ken als de collegegeldverhoging, de wet-Posthumus en de bouwstop". BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als i' deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee» Naam: Adres: Plaats: betaling per kwartaal Dmaand. Mijn naam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie map postpapier. PEKING (Reuter, UPI, AP) Terwijl de kranten in Peking ongekende aandacht hebben ge wijd aan het bezoek van de Amerikaanse president, hébben Richard Nixon en Tsjoe En-lai vier uur gesproken over de kwesties, die hun landen ver deeld houden. In de Chinese pers werd president Nixon zeer vrien delijk behandeld en met Nixons komst in China zijn de woorden 'Amerikaans imperialisme' op slag verdwenen. Kort nadat de president en zijn ge volg gistermiddag arriveerden op het Plein van de Hemelse Vrede voor de besprekingen met Tsjoe, verscheen het communistische partijdagblad, Volksdagblad, met zeven foto's van Van een onzer verslaggevers WARNSVELD In Warnsveld bij Zutphen gaat mogelijk nog deze week een zogenaamde „beschermings- dienst" aan het werk. Initiatiefnemer is de gepensioneerde officier van jus titie mr. W. J. H. Stam Meer dan 75 personen hebben zich aangemeld om bij toerbeurt als ..burgerwacht" te fungeren bij tijdelijk leegstaande vil la's en andere gebouwen. Volgens de heer Stam lijkt de be- schermingsdienst een groot succes te worden; op zoveel deelnemers was niet gerekend. De heer Stam heeft erop gewezen dat het bepaald niet zo mag worden, dat men het recht in eigen hand neemt. De opdracht van de bescher- mingsdienst is om onraad te signale ren en in dat geval meteen de be voegde instanties te alarmeren. Tamme muizen per stuk 75 cent. Muizenhuis compleet met molen 12.50 (muis cadeau) BREESTRAAT 3 - Telefoon 33311 Nixon. Dit is veel meer publiciteit dan normaliter gegeven wordt aan een bezoekend staatshoofd. Buiten landse diplomaten omschreven de pu bliciteit als 'verbazingwekkend'. 'Het is zeer, zeer sensationeel gezien uit Chinees oogpunt', verklaarde een di plomaat. De gehele voorpagina van het Volksdagblad oplage twee miljoen was gewijd aan foto's en nieuws over het bezoek van de Amerikaanse president. De grote kop meldde: Voorzitter Mao Tse-toeng ontmoet pre sident Nixon'. Twee foto's toonden de Amerikaanse leider in vriendelijk gesprek met voorzitter Mao, die Nixon in zijn studeerkamer ontving, toen die nog maar koud in Peking was. Boodschap Diplomaten speculeerden gisteren dat de Chinezen mogelijk de bevol king voorbereidden op een publieke verschijning van de president. Dit staat wel niet op hat programma, maar de Chinezen blijken meesters te zijn in massa-regie en improvisatie. De foto van een ontspannen Nixon in Mao's studeerkamer scheen een boodschap in zich te dragen voor het Chinese volk over Pekings toekom stige betrekkingen met de Verenigde Staten, zo meenden waarnemers. Volgens de correspondent van het Hongaarse persbureau MTI in Peking zijn de woorden 'Amerikaans impe rialisme' op slag verdwenen uit <le berichtgeving van het persbureau Nieuw China. Zelfs in de berichten over de overwinningen van de Zuid- vietnamese vrijheidsstrijders worden de Amerikanen niet meer gerang schikt onder de vijanden, zo meldde MTI. 'Deze verandering is des te op vallender daar zij gekomen is zonder enige overgang. Zelfs op de dag van Nixons aankomst stonden er in de Chinese kranten nog stukken, waarin de agressieve wereldpolitiek van de Amerikaanse president werd gehe keld', aldus de correspondent. Het viel hem verder op dat de snelheid van de trage Chinese journalistiek aanmerkelijk was opgevoerd sinds de aankomst van Nixon. UTRECHT Verbondsbestuur en verbondsraad van het NW willen dat secretaris F. J. Willems, die 1 juli vertrekt, wordt opgevolgd door een vrouw. In dit verband wordt gedacht aan Nel Tegelaar, hoofd van het NVV-secretariaat voor vrouwelijke werknemers. Binnen het NW is men van mening dat het nodig is dat in het tot Op heden geheel uit mannen bestaande bestuur ook een vrouw wordt opgenomen, om „recht te doen wedervaren aan de maatschappelijke ontwikkeling, die de positie van de vrouw meer onder de aandacht Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vaste commissie voor justitie in de Tweede Kamer heeft veel kritiek op de motivering die minister van Agt heeft gegeven voor de gratiëring van de drie Duitse oorlogsmisda digers. Men kan zich niet voorstellen hoeveel geest er nodig is om nooit belachelijk te zijn. NICOLAAS CHAMFORT Dit blijkt uit het voorlopig verslag dal de commissie gisteren heeft uit gebracht. Door de beperkte tijd van voorbereiding zijn er geen standpun ten over de vrijlating op zichzelf vastgelegd. Fen aantal commissieleden blijkt het oneens te zijn met de stelling dat met de gevangenhouding na 27 jaar geen erkend doel in onze strafrecht pleging meer wordt gediend. Zij me nen dat de drie van Breda zich door hun misdaden buiten de heersende strafopvattingen hebben gesteld. Voorrechten Een deel van de commissie blijkt bezorgd over het effect van de vrijla ting in Duitsland en de houding van tic Drie zelf na hun vrijlating. Een aantal Kamerleden wil garanties dat de drie oorlogsmisdadigers geen uit- spiaken zullen doen en in de Bonds republiek geen bijzondere voorrech ten zullen genieten bij hun terugkeer. De commissie blijkt verdeeld over de vraag of de positieve adviezen van de Hoge Raad en de bijzondere straf kamer in Amsterdam openbaar moe ten worden gemaakt. Ock de juridische problemen aan de gratiëring verbonden hebben van dr- commissie grote aandacht gekre gen. Zo wordt de vraag gesteld of de regering van plan is de Drie collectief gratie te verlenen, een handeling, waar juridisch het nodige tegen in te brengen is omdat gratie in principe individueel wordt verdeeld. Minister Van Agt zal op 29 februari de Kamer ook moeten uitleggen waarom hij de vrijlating niet regelt via een wetsontwerp voor de voor waardelijke invrijheidsstelling van levenslanggestraften. Een aantal com missieleden heeft zich er over ver wonderd dat minister Van Agt bij de laatste begrotingsbehandeling zich bereid verklaarde met de Kamer, in geval van vrijlating, over de proble- •matiek van gratie of wetsontwerp te spieken, terwijl hij nu een beroep op de Kamer doet zich te concentreren op het vrijlaten of niet vrijlaten op zichzelf. De commissie wil tenslotte weten hoeveel met de drie van Breda verge lijkbare oorlogsmisdadigers nog in gevangenschap zijn. Een aantal Nederlanders, onder wie Sin-on Carmiggelt, Lex Goudsmit, prof. dr. H. Bloemendal, prof. dr. J. M. Hasselaar, dr. K. A. Deurloo. rab bijn A. Soetendorp, ds. K. H. Kroon en ds. A. Spijkerboer, heeft vandaag in een advertentie in een aantal dag- b.aCen het Nederlandse volk opgeroe pen te protesteren tegen de vrijlating van de „Drie van Breda". Het voor nemen van de regering, aldus de tekst van deze advertentie, om aan de drie oorlogsmisdadigers van Breda collectief gratie te verlenen wordt door velen als uitermate krenkend ervaren. HEINO De kunsthistoricus dr. D. Hannema, conservator van de stich ting „Hannema De Stuers funda tie" in Heino, zegt twee vroege Ver- meers te hebben ontdekt. Dr. Hanne ma kocht het ene werk aan uit Ne derlands particulier bezit, het andere in Engeland, waar het als een „Bloe- maert" in particulier bezit was. DE voormalige „Bloemaert" stelt de goe de en de slechte moorsenaar voor die door twee soldaten naar Golgotha worden opgebracht. Het meet 143 x 117 cm. Het andere werk toont een man in een zetel en meet 173 x 124 cm. De beide werken zijn nu eigen dom van de stichting ,.Hannema-De STuers fundatie". DUBLIN (AFP/RTR) Vier leiden de functionarissen van het Ierse repu blikeinse leger (IRA) zijn vanmorgen gearresteerd. Onder hen is de stafchef, Cathal Goulding. In goed ingelichte kringen in de Ier se hoofdstad meent men te weten dat de autoriteiten tot de aanhouding van IRA-leiders is overgegaan in verband met de aanslag van dinsdag in Alder- shot, waarbij zes burgers en een aal moezenier werden gedood. Mama! Hoeveel eieren heb Ik nodig voor 100 pannekoeken? DE BILT Een hogedrukge- bied boven de Noordzee en de Britse eilanden verplaatst zich naar Scandinavië. De aangevoer de lucht'is vrij droog, waardoor het vandaag op veel plaatsen zon nig weer was. In het noorden van het land deed de invloed van het koude Noordzeewater zich gelden. Daar de circulatie donderdag vrijwel dezelfde zal zijn, wordt er weinig verandering in het weer type verwacht. Barometerstand: heden 10 uur 76,6 cm (1021 millibar), stijgend. Zon en maan 24 februari: zon op 7.39. onder I 18.09; maan op 12.44. onder 5.26; 29 febr. V M. Hoog water Hoog water. 24 februari: Rot terdam le getij 0.03. 2e getij 12.41; Scheveningen 11.05-23.56; Vlissingen 11.31; Haringvliet aan de Zeezijde 9.58-22.41. Mevrouw Pat Nixon was gisteren te vinden in de keu ken van een Chinees hotel, waar ze hoopte achter de Chinese keukengeheimen te komen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het enthou siasme voor één progressieve volkspartij is de afgelopen acht maanden opmerkelijk bekoeld. Voor een grote progressieve volkspartij uit een samengaan van PvdA, D'66 en PPR was in januari 1972 nog 47 procent te gen 57 procent in mei 1971. Dit blijkt uit het onderzoek van het NIPO, het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie en het Markton derzoek in Amsterdam, dat de afgelo pen maand is herhaald onder bijna 1.000 mannen en vrouwen vanaf 18 jaar. De enquête toont voorts aan dat. vergeleken met acht maanden gele den. nu 31 (was 29) procent tegen ccn opgaan van de „progressieve drie" in één partij zijn, terwijl 22 (was 14) procent daarover geen oordeel heelt. De verschuivingen hebben zich met name voorgedaan bij de daarbij be trokken partijen. Bij het onderzoek van januari was onder de PvdA- stemmer 69 procent voor, 21 procent tegen en 10 procent wLst het niet (meer). In mei vorig jaar was nog 78 pro cent voor, 16 procent tegen en wist 6 procent het niet. Onder de D'66-stem- mers was nu 71 procent voor, 22 pro cent tegen en 7 procent blanco, tegen 76 procent voor. 17 procent tegen en eveneens 7 procent geen oordeel. Onder de stemmers op een van de vijf regeringspartijen (KVP, VVD. ARP. CHU, DS'70) is het percentage voorstemmers eveneens gedaald, be halve bij de DS'70-aanhang, waarvan nu 64 (was 48- procent voor zo'n partij blijkt te zijn. Het aantal tegenstanders onder de aanhang van de regeringscoalitie is alleen bij de WD gedaald tot 39 (was 34) procent. Bij de KVP bleef de uit komst gelijk, terwijl bij ARP. CHU en DS'70 het percentage tegenstan ders verminderde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1