Henk Hoogerwaard bezielt Blokkeer vriei dienst FC Twente snel veilig Amerikaans voetbal vergt levens Atilla Ladinszky kon geen kwaad meer doen Succes is een beloning voor hard werken Gebroeders Granath winnen sprintstrijd Euwe reageert op Russisch protest Ondanks zege (0-1) nog niet uit impasse Huldiging van Ard Eredivisie Militair team verliest van Bredase NAC Timman vierde WOENSDAG 23 FEBRUARI 1972 Van onze speciale verslaggever AMERSFOORT Henk Hoogerwaard (56) schuift een krante knipsel van precies vier jaar geleden toe. De kop: „Onhandelbare serve van Blokkeer legt aanval AMVJ lam". Hoogerwaard grinnikt: „Je ziet, er is niets veranderd. Op dezelfde manier als vier jaar ge leden in Voorburg hebben we Deltalloyd/AMVJ gepakt. We hebben gebruik gemaakt van de zwakke plekken. En die zwakke plekken zijn in vier jaar niet weggewerkt, laat staan dat het io anderhalve maand lukt. Daarom durf ik rustig te zeggen wat onze wapens zijn en hoe we Deltalloyd de tweede keer gaan bestrijden." Toch is er wel iets veranderd. Want vier jaar geleden won Blokkeer van AMVJ, maar gaf zijn kampioenschap weg door onnozel te verliezen van Tornado en SFC. Hoogerwaard: „Ik herinner het me als de dag van giste ren. Na de nederlaag tegen SFC wil de ik met de jongens praten over de nabije toekomst. Maar ze toonden geen interesse. De een ging biljarten, de ander stond aan de trekautomaten. Toen stond voor mij vast, dat ik beter kon gaan. Onder die omstandigheden was er geen eer voor mij te behalen. Ik trainde die jongens voor niets. En als er dan zo weinig response meer is, ga ik mijn kostbare tijd er niet meer aangeven. Trouwens al kreeg ik er een ton voor, dan deed ik het toch niet". Zwart-wit Er was nog meer. Hoogerwaard verweet in de pers zijn spelers ge brek aan inzet. De spelers namen hem dat kwalijk. Zij vonden dat Hun trainer naar buiten achter hen moest staan. „Jurriaan Kooien belde me over die perspublikaties op. Ik bleef bij mijn woorden. Ik ben nou een maal een zwart-wit denker. Dus kwam er ruzie. Ik ging weg en ben vanaf dat moment ook niet meer bij hen gaan kijken". In die periode trainde Hoogerwaard de hoofdklasser Kangeroes, waarmee hij op één punt de eredivisie miste (1715 in de vijf de set tegen SIGI) en Cito uit Zeist. „Toen ik zag, dat aok daar de trai- ningsinzef slecht was, ben ik snel vertrokken". Hoogerwaard werd ook benaderd door de Westduitse kam pioen Münster. „Het was me te ver en het vroeg me te veel tijd". Inmiddels ging het met Blokkeer bergafwaarts. De Vink en Tinkhof waren naar HVS getrokken. De ploeg kreeg in de Hongaar Racz een nieuwe trainer. Het werd geen succes. De taalbarrière bleek een onneembare hindernis. In één seizoen groeide tus sen Racz en Blokkeer een berg van wederzijds onbegrip. Twee zware ne derlagen tegen Deltalloyd/AMVJ brachten de stemming op een diepte punt. Maar die ervaringen hadden de spelers geleerd dat alleen nog Hoo gerwaard hen kon stimuleren. Hij moest dus terugkomen. „De jongens hebben me zelf gevraagd terug te ko men. Mijn vrouw zei, dat ik het niet moest doen". Sfeer van 1967 Maar Hoogerwaard deed het toch: „Omdat ik merkte dat er een andere geest over de spelers was gekomen.^ Men wilde zich nog één keer inzetten.' Ik heb uitvoerig met ze gepraat. Er ken gemaakt en die komen ze na. Er is weer een geweldige inzet, er is zijn naar aanleiding daarvan afspra- weer interesse. En dan kan ik ook er uithalen wat er inzit. De jongens wil len, er is de sfeer van 1967 toen wij Rapid Boekarest met 32 versloegen en net aan met 32 van Dukla Praag verloren". Hoogerwaard verstaat de kunst zijn gezelschap te boeien. Constandse „Hij heeft een bezieling die op ons overslaat". De spelers begrepen dat juist zij zo'n man nodig hadden om hun talent tot ontplooiing te blijven brengen. Hoogerwaard zelf zegt: „Het succes zie ik meer" als een beloning voor hard werken. En omdat dit toch mijn hobby is, ik bovendien weet wat er met deze spelers te doen is, durfde ik het aan opnieuw te beginnen. Ik tilde er niet zo zwaar aan dat ik kans liep een naam te verliezen. Ik ben te veel sportman om me daar bezorgd over te maken. Ik vind dit gewoon leuk werk. Er zaten trouwens ook weinig risico's in. niemand zou het ons kwalijk nemen als wij van Del talloyd hadden verloren. Dat is een goede ploeg. En een tweede plaats halen we altijd, zo dacht ik althans". Henk Hoogerwaard Hoogerwaard, sportinstructeur aan de politieopleidingsschool voor ge meentepolitie in Leusden, heeft na afloop van de wedstrijd tegen Delta lloyd talrijke reacties gehad. „Erg leuke, ook van mensen van wie ik het niet had verwacht. Ik kan me wel voorstellen dat veel mensen blij wa ren, want de competitie is een stuk interessanter geworden. Dat is ook in het belang van de bond." Rustiger Sinds hij twee jaar geleden vertrok is Hoogerwaard onmiskenbaar veran derd. Hij is duidelijk rustiger ge worden, praat gemakkelijker over collega-trainers, en met waardering voor hen. Over Piet Swieter zegt hij: „Razend knap wat die jongen met SFC heeft gedaan. Verrassend aan- valsspel en een goed blok. Het was een fijn wedstrijdje". Opvallend was dat Hoogerwaard voor de wedstrijd tegen Deltalloyd ontspannen een praatje maakte met zijn tegenstander Jaap Korsloot, decoach van Delta- Lloyd. Zoiets zou Hoogerwaard vroeger nooit hebben gedaan. „Vroeger en vooral de jaren '66-'69 leefde ik in een zenuwentoestand. Er waren veel dingen die me niet 'bevielen. Dat werkte door op mijn gedrag. Ik ben nu eenmaal emotioneel, gevoelig en gauw op mijn teentjes getrapt. Nu werk ik vrij uit. Op de tweede plaats mag ik Jaap Korsloot graag. Ik ken hem al zo lang en heb hem als speler altijd bewonderd. Ik heb hem naast Gertie Goedhals zien spelen. Dat was een schitterend duo. Korsloot heeft verstand van volleybal". Assistent-trainer Een klein hoogtepunt in Hooger- waards succesweek was de beslissing van het bondsbestuur hem als assis tent-trainer te vragen om samen met Johan van der Haar het Nederlands team voor te bereiden op het toernooi om de Westeuropese beker in Athene. Natuurlijk lag dit voor de hand nu acht Blokkeerspelers voor dit Neder lands team werden uitgenodigd. Hoo gerwaard: Toch tteschouw ik het als een klein stukje erkenning. Ik dacht goed te kunnen samenwerken met Johan van der Haar. Net als Korsloot iemand met een geheel ander karak ter dan ik. Daar kunnen we elkaar aanvullen". Hoogerwaard woonde de besprekingen tussen bondsbestuur en de clubs over het Nederlands team bij. Daarover zegt hij: „Ik heb er weinig gezegd. Ik heb beluisterd dat er een andère sfeer is dan vroeger. De voorzitter domineert een beetje, maar hij zet zijn eigen ik opzij en heeft de belangen van de top goed in het cog. Ik merkte dat er een goed begrip is voor de positie van de clubs. Het bleken mensen die niet meer naar het verleden willen kijken, hun eigen persoon opzij zetten en werken in het algemeen belang. Dat was vroeger wel eens anders. Misschien is er in die twee jaar toch veel veran derd: bij de bond. bij Blokkeer en bij mij. Als dat zo Wijft wil ik er nog een paar jaartjes tegenaan." FRITS SUER Goed sigaartje maken. Medina. In eenvoudig groen doosje doen. Verkopen voor 12V2 cent. Dat noemt Velasques een vriendendienst. Of niet soms? Medina, voor vrienden 20 stuks/250 it Van onze speciale verslaggever GRONINGEN Eén doelpunt bleek voor FC Twente voldoende. Toen Willy van de Kerkhof na achttien minuten in de inhaalwed strijd tegen FC Groningen zijn ploeg naar een 10 voorsprong kop te, berekende dat al een grote weelde vdor de dit seizoen zo moei zaam scorende Enschedeërs. Dat die ene treffer ook nog garant zou staan voor twee competitiepunten moet zelfs trainer Kees Rijvers verbaasd hebben. VAESTERAAS (AP) De Zweedse gebroeders Johan en Oloph Granath zijn als eersten geëindigd in het alge meen klassement van de schaats- spt uitwedstrijden in het Zweedse Vaesteraas. Een groot aantal schaat sers nam deel aan de wedstrijden op de 500 en-1000 meter, die hier gehou den werden als voorbereiding op de we'-'eldkampioenschappen die komend weekeinde in Eskilstuna -van start gaan. Erhard Keller, die in het algemeen klassement niet verder kwam dan een zesde plaats, nam in Vaesteraas alscheid van het buitenlands publiek. Hij is niet van plan om aan de we reldkampioenschappen deel te nemen zijn titel te verdedigen. Van de Nederlandse deelnemers was Jan Bols net een vierde plaats in het alge- ueen klassement de beste. Jan Palsma is gistermiddag op de leventer kunstijsbaan militair :haatskampioen geworden. Door de ige temperatuur, ongeveer tien gra- len stond er tamelijk veel water op baan. METER: 1. Erhard Keiler (W-Dld) 40.5 !C„ 2 Peter Eberling (VS) 40.6. 3. Takayo- Hida (Jap) en Hasse Boerjes (Zw) 40.9 5. 'e König (Zwe) 41.0, 6. Oloph Granath Sw.) 41.6. 7. Johan Granath en Mats Wall- «rg (Zw) 41.7. 9. Jos ValenUjn (Ned) 41.8. 0 Jan Bazen en Jan Bols (Ned) 42.1, 11. Ird Schenk (Ned) 42.2. METER: 1. Jan Bols 1.25.0. 2. Johan f 15 Sransth 1.25.7. 3. Oloph Granath 1.25.9, 4. r5.,v an Bazen 1.26.0, 5. Jos Valentijn 1.26.5 6. iöron Claeson (Zw) 1.26.7. 7. Ard Schenk .26.9 8. Mats Wallberg 1.27.0. 9. Takayoki lida 1.27.4. 10. Ove König 1.27.8. KLASSEMENT: 1. Oloph en Johan Gra- a:h 84.550 pnt., 3. Takayoki Hlda 84.600, 4. an Bols 84.600. 5. Hasse Börjes 84.80, 6. Jrhard Keiler en Ove König 84.900. 8. Jos 'alentljn 85.050. 9. Jan Bazen 85.100. 10. tats wallberg 85.200 11. Ard Schenk 85.650. De belangrijkste resultaten zijn: 500 ME ER: 1. Jan Palsma 42.5 seconden, 2. Jan 'asman 43.0. 1500 METER: 1. Palsma 2 min 1,9 sec., 2. Pasman 2.28.2. 3000 METER: 1. Pa'sma 5,08.5, 2. De Rooy 5.17.6. KLASSE MENT: 1. Palsma 141.900 pnt, 2. Pasman 145.6P3, 3. De Rooy 148.300. AMSTERDAM (ANP) Prof. dr. Max Euwe. voorzitter van de Inter nationale Schaakfederatie, heeft in een telegram aan de Russische schaakbond gereageerd op de protes ten tegen de aanwijzingsprocedure van de steden Reykjavik en Belgrado voor de organisatie van het duel om het wereldkampioenschap schaken tussen de Rus Boris Spasski en de Amerikaanse uitdager Robert Fischer. De Russen hadden aangevoerd dat er tegen de regels van de FIDE zou zijn gehandeld. Euwe zegt nu dat het con gres in Vancouver van het vorige jaar duidelijk heeft beslist dat alleen de FIDE-voorzitter tot een oplossing mag komen indien beide partijen niet onderling tot overeenstemming gera ken. Bovendien zo memoreert Euwe in het telegram bestaat er geen lichaam in de FIDE-organisatie dat bevoegd is een dergelijk protest te behandelen. Het volgende congres komt pas weer in het najaar bijeen. Euwe heeft echter toegezegd dat hij bereid is het protest tijdens de verga dering van het FIDE-bureau op 2 en 3 maart in Moskou te bespreken. Het FIDE-bureau kan overigens het be sluit van Euwe niet ongedaan maken. Euwe acht de aanwezigheid van we reldkampioen Spasski bij die gele genheid noodzakelijk. Twente won, maar de impasse is nog niet over. Hoe kostbaar het ene doelpunt van Twente was, bleek in de tweede helft. Want zonder noe menswaardige problemen slaagden de Twentenaren er in Groningen in die geringe marge te verdedigen. De for matie van trainer Ron Groenewoud zag ondanks verwoede pogingen geen kans alsnog een gelijkspel te force ren. Daarvoor ontbrak in deze povere wedstrijd het tempo en het improvi satievermogen in de aanval. FC Groningen had het een en an der goed te maken tegenover het eigen publiek. Het slaagde daar even wel in de eerste helft niet in. Nog steeds is de wrange nasmaak van 't onverwachte verlies in de bekerwed strijd tegen Wageningen niet geheel verdwenen. Trainer Ron Groenewoud heeft dan ook vorige week een extra oefenwedstrijd ingelast. Tegen de plaatselijke tweede-klasser Be Quick kreeg Groningen alle gele genheid het gedeukte moreel te her stellen. De soepele 90 overwinning heeft de formatie blijkbaar maar ten dele goed gedaan. Want gisteren was in het drukbevolkte en mistige Oos- lerpark door de zwakke verlich ting nauwelijks geschikt voor avond wedstrijden in de beginfase toch iets van het aangetaste prestige te bespeuren. Anders had FC Twente niet zo snel een voorsprong kunnen nemen. Na 18 minuten al kopte Willy van de Kerkhof na een gave voorzet van de ijverige Theo Pahlplatz achter doelman Nordstrom. De Groningse defensie reageerde nauwelijks. Voor Twentes trainer Kees Rijvers moet die treffer in de beginperiode een enorme opluchting zijn geweest. Met angst en beven had hij het voor de Ensche deërs zo belangrijke duel tegemoet gezien. Twente immers had sinds 5 december (thuis tegen Volendam 40) niet meer in competitie-wed strijden gescoord. Vrijdagavond gaf Rijvers zijn volgelingen gelegenheid om wat warm te draaien. De oefen partij tegen de eerste divisieclub De Graafschap liet echter een bedroe vend spelpeil zien. Ondanks de 31 overwinning van de Twentenaren. Schakels Ook toen miste Twente twee be kende schakels in de basisopstelling. De al maanden in een impasse verke rende René Notten verloor zijn posi tie op het middenveld aan de geharde zwoeger Achterberg. En draver René van der Kerkhof moest in de spits wijken. Op die plaats stond Jan Jeu- ring na een langdurige enkelblessure weer aangetreden. Het doelpunt gaf Twente alleen maar wat zekerheid. De gejaagdheid, de onrust en het wakelend zelfvertrouwen verdwenen echter niet. De verdediging van Groningen gedirigeerd door Martin Koeman, werd tot het rustsig- naal van scheidsrechter Van Gemert niet meer voor grote problemen ge steld en kon zich zelfs enkele fouten veroorloven. De noorderlingen tan den zich terecht nauwelijks aangesla gen. Hovenkamp op het middenveld met name, zond de drie spitsen Bos, Jensen en Oldenburger regelmatig met een lange pass in de diepte. Steeds weet moesten ze echter onder vinden dat Twente ondanks de ve le mankementen die het elftal kent nog steeds over de minst gepasseerde verdediging in het betaalde voetbal beschikt. Blij Hoe blij Twente was met dat ene doelpunt bewees het in de tweede helft. De pretentie om de marge met nog een treffer uit te breiden bleek bijna geheel verdwenen. De Ensche deërs klampten zich achteraf te recht liever aan de geringe voor sprong vast. FC Groningen mocht ko men. Het had daar echter bedroevend veel tijd voor nodig. Keer op keer presenteerden zich talent Bos en de snelle Deen Jensen in de ruimte Het duurde vaak 'n eeuwigheid, voordat zij de bal ontvingen. De Twentenaren kregen dan óok alle ge legenheid hun defensie te organiseren en om zeer omzichtig de mogelijkhe den van een eventuele tegenaanval af te tasten. FC Groningen bleef zich stuklopen. Hoewel op het door Twen te verlaten middenveld lustig gecom bineerd werd, bleef het rendement van die voorzichtige opbouw onbe vredigend. Te lang duurde het voor dat de anders zo schietgrage Jensen aan doelpunten toekwam. Het leek een ideale wedstrijd voor Gerard Hylkema, de razendsnelle verrassen de spits, die echter al geruime tijd met een blessure kampt. Toch bleef de FC Groningen de op ponent voortdurend onder druk zet ten. Rijvers verwisselde dan ook hal verwege de tweede episode Willy van de Kerkhof voor middenvelder Not ten. Groenewoud reageerde onmid dellijk met een tegenzet. Een uiterst merkwaardige overigens. Dick van Vlierden, een pure verdediger, kwam aanvaller Jaap Bos vervangen. De nieuwe spits kwam pas later: Henny Oosterwold, die middenvelder Van der Heide verving. Maar ook hij kon de voorhoede van Groningen niet wat meer vuur geven. FC GroningenFC Twente 0_i (0—1): 18 Willy van de Kerkhof 0—1. Scheidsrechter: Van Gemert. Toeschouwers: 12.000. FC Groningen: Nordstrom; Schipper, Kornelis, Koeman, Guns; Van der Heide (Ooster wold), Hovenkamp; Bos (Van Vlierden), Jensen, Oldenburger. FC TWENTE: Schrijvers; Van Iersel, Drost, De Vries, Oranen; Van der Vall, Wildbred. Achter berg; Willy van de Kerkhof, (Nolten), Jeuring, Pahlplatz. GERRIT DEN AMBTMAN Er bestaat een vrij grote kans dat het eerste damesteam van de tafeltennisvereni ging Mars Energie Stars (MES) bestaande uit de nationaal kampioene Sonja Hentzel. Annemieke van Moorst en Juul Nitisanta. aan het einde van dit seizoen overgaat naar een andere club. De dames zouden van mening zijn. dat heb chocoladeconcern te weinig betaalt. ROTTERDAM Atilla La dinszky, een paar weken gele den nog Feyenoords grootste mis koop sinds jaren genoemd, kon gisteravond geen kwaad doen bij de 30.000 kijkers. Keer op keer klaterde juist voor hem het ap plaus van de tribunes. Het impo nerende Sparta Praag werd er het slachtoffer van. Met een rui me 50 nederlaag verlieten de technisch zeker niet onbegaafde Tsjechen de Kuip. Ladinsky was één keer scherp schutter. toen hij met een „krom" schot Feijenoords derde doelpunt scoorde. Het was meteen het mooiste doelpunt van dit voor rust zeer aantrekkelijke treffen. De Rot terdammers bouwden snel en be kwaam hun aanvalspatronen op. Dit geschiedde dan veelal via de lin kervleugel, waar Coen Moulijn nog niet in grootse vorm bleek te zijn, maar toch met Ladinszky het rech- terverdedigingsblok uiteen rafelde. Posthumus moest dan als de kille afronder dienst doen, In het eerste bedrijf deed hij dat naar wens. Al in de beginfase had de vroegere Harderwijker succes. Hasil bereikte na een glanzende combinatie met enkele medespelers de in de ruim te sprintende Posthumus, die zich losrukte van Urban (was dat geen overtreding scheidsrechter Brouwer?) en de bal beheerst achter Kramerius in het net werkte. Na ruim een kwartier werd Posthumus voor de tweede keer de bejubelde man toen hij een blunder in de defensie moei teloos afstrafte: 20. Nadat Ladinszky de derde treffer voor z*n rekening had genomen, liet Feijenoord de teugels wat vieren. De verdediging ging nu over tot het ma ken van schoonheidsfoutjes. Verder dan enkele afstandsschoten (o.a. van Ivan Mraz, de ex-MVV'er) en een knal van Jurkanin tegen de paal kwamen de goed willende Spartanen niet. In de tweede helft had Ernst Hap- pel Coen Moulijn (lichte spierblessu re) .vervangen door Lex Schoenmaker wiens optreden voor de zoveelste maal op een teleurstelling zou uit lopen. Bij de landskampioenen bleef Ladinszky het tot ieders tevreden heid doen. zakte Posthumus geleide lijk aan af naar de grauwe middel maat en liet Wim van Hanegem zich met nog een kwartier te gaan buiten gevecht stellen. Voor hem kwam Jan Boskamp binnen de lijnen. Niettemin zou Feijenoord er in dat tweede bedrijf nog twee goals aan toevoegen. Via Franz Hasil werd Harry Vos (Van Duivenbode zat op de bank) aan het werk gezet en uit zijn voorzet kopte Ladinszky num mer vier in de touwen. Van Hane gem had een groot aandeel in de vijfde goal, toen hij in een weerga loze solo verschillende tegenstanders passeerde, vervolgens een één-twee combinatie opzette met Ladinszky. de bal terugkreeg en op twee meter voor het lege doel neergehaald werd door Urban. Vanaf de elfmeterstip voltrok Israel het vonnis^ Wim van Hane gem had het toen wel gezien. WIM HUISMAN -*■ Hans Posthumus scoort het twee de doelpunt van Feyenoord. V-l.n.r. doelman Kramerius, Posthumus Van onze sportredaktie AMSTERDAM Ard Schenk zal vrijdag 10 maart in zijn geboorte plaats Anna Paulowna worden gehul digd. Naast de bij dergelijke huldi gingen gebruikelijke ontvangst en rijtoer, is bij dit feest een nieuw ele ment ingevoegd: Ard Schenk zal per helicopter arriveren, 's Avonds wordt een groot feest gehouden. De plaatse lijke banken hebben een speciale re kening geopend voor giften. Dlnteloord heeft gisteravond een 3—0 overwinning behaald bij Seolto. dat uit komt in de eerste klas van de afdeling Brabant. Ajax 21 18 3 0 39 50—13 Feijenoord 21 17 1 3 35 46—11 FC Twente 21 11 7 3 29 24— 7 Sparta 21 11 7 3 29 46—22 FC Utrecht 21 11 5 5 27 39—23 FC Den Haag 21 10 6 5 26 30—21 Go Ahead 21 8 6 7 22 33—30 NEC 21 9 4 8 22 24—27 MVV 21 9 3 9 21 21—23 Telstar 21 7 7 7 21 25—30 PSV 21 6 6 9 18 27—21 NAC 21 5 8 8 18 29—38 FC Gron. 21 4 9 8 17 26—29 Excelsior 21 4 7 10 15 12—27 DWS 21 5 4 12 14 17—33 Volendam 21 2 5 14 9 8—35 FC DenBosch 21 1 6 14 8 9—41 Vitesse 21 2 4 15 8 12—47 EREDA Het Nederlands militair voetbalelftal is nogal tegengevallen in een oefenwedstrijd tegen NA C(02). De militairen kwamen vooral in de combinatie te kort. De eerste helft bracht weinig geinspireerd voetbal op het middenveld en leverde een doel punt op van Daan Schrijvers. De ver dediger van NAC scoorde van de strafschopstip nadat Mellaard Bou- man onderuit had gehaald. Na rust werd er wat feller gespeeld door de militairen, maar hun aan- valspatroon was niet goed genoeg om c'.e laatste hindernis invaller doel man Van Dongen te passeren. De koele verdediging van NAC weer stond de militaire drang, waaraan Van Marwijk meer bijdroeg dan de te leurstellende Haan. Piet van Dijk narkte het tweede Bredase doelpunt r.a een gave solo door de militaire verdedigingslinie. Van onze sportredactie AMSTERDAM Het Amerikaanse football wat wij voetbal noemen heet daar soccer is hevig in op spraak sinds de dood van één van de populairste professionals, de 28-jarige Chuck Hughes, twee minuten voor het einde ivan de wedstrijd tussen de Detroit Wolven en de Chicago Beren. Hughes bleek dan wel niet te zijn gestorven aan verwondingen, de doodsoorzaak (hartverlamming) werd wél aan het „football" toegeschreven. Het was het tweede sterfgeval binnen een week. Kort tevoren was bij de training van de universiteitsploeg van Zuid-Carolina een twintigjarige stu dent dodelijk gewond geraakt. Hij was het zevende slachtoffer in het pas begonnen seizoen. „Football", zoals de Amerikanen dat „spelen" is hier nauwelijcs an ders bekend dan ais een veel geld opleverende zaak voor supersnelle at leten. Menige Olympische kampioen of wereldrecordhouder op de honderd of tweehonderd meter werd gelokt met contracten Ivan enkele honderd duizenden dollars. Die sprinters zijn daarom zo in trek, omdat zij door hun snelheid de niets en niemand ontziende „tackels" van de verdedi gers kunnen ontwijken. Althans, dat hoopt men. De praktijk is echterdat door het opvoeren van de speelsnel- heid de klappen nog desastreuzer aankomen. De harnassen en helmen, bedoeld als bescherming, blijken le vensgevaarlijke aanvalswapens te zijn geworden. Het oplopen van ern stige verwondingen wordt bovendien in de hand gewerkt door het feit. dat het „football" de speelbal is geworden van publiciteit en commercie. Op overwinningen staan enorme premies en het toedienen van pijnstillende in jecties opdat een wedstrijd toch maar kan worden uitgespeeld behoort tot de vanzelfsprekendheden. Elk weekeinde, zo Vermeldde on langs het Duitse persbureau DPA, le vert een nog voortdurendstijgend aantal ernstig gewonde spelers op. Maar, wat erger is, het aantal dode lijke ongevallen tijdens de wedstrijd is vorig seizoen opgelopen tot 28, waarvan 26 wegens hersenletsel, ge broken nek of gebroken ruggegraat. In datzelfde seizoen stierven ook nog veertien spelers bij de training. In de Amerikaanse kranten wordt nu een felle campagne gevoerd tegen de wantoestanden in het „football", of zoals de Chicago Tribune ironisch schreef, het ..zondagse familiever- maak". Vooral de dood van negen Collegespelers, jongens van zestien tot negentien jaar, in 1971 heeft tot die actie geleid. „Er moet", schrijven de Amerikaanse kranten, „betere me dische Verzorging komen. Speciale medische apparatuur in de kleedka mers is onvoldoende. Die apparaten moeten bij de zijlijn staan. Daarmee zouden al de nodige levens gered kunnen wbrden." Een rigoureuze hersenspoeling Ier opvoering van de sportieve ethiek lijkt meer voor de hand te liggen. Jeugd niet erg geïnteresseerd MÜNCHEN (ANP) Uit een enquête van een Westduitse in stituut voor statistisch ondqr- zoe is gebleken dat 64 procent van de jongeren in München ge ïnteresseerd is in de Olympische Spelen van 1972, welke in de Beierse hoofdstad gehouden wor den. Van deze 64 procent vindt slechts een krappe meerderheid (55 procent) dat de uitgave van 2 milpard gulden voor dit sport festijn verantwoord is. Vijfen veertig procent is de tegenover gestelde mening toegedaan. De voorstanders van de dure spelen voerden de volgende ar gumenten aan: Bevordert de ver broedering der volkeren (68 pro cent), bevordert het prestige van Duitsland (41 procent), bevordert het vreemdelingenverkeer (41 procent), bevordert de economie in het algemeen (24 procent). Over sport sprak niemand. REYKJAVIK (AP) In de 12de ronde van het internationale schaak toernooi te Reykjavik heeft de Neder lander Jan Timman remise gespeeld met de Rus Leonid Stein. Na deze 12de ronde heeft de Tsjech Vlastimil Hort de leiding met 0Vs punt. Leonid Stein en Jan Timman delen de vierde en de vijfde plaats met ieder acht punten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11