„Drie" niet bij uitstek verantwoordelij k Opzoek naarh°ge rente? Signalering van misstandenn leidde tot overplaatsing' U krijgt tot 7% bij de postspaarbank Niets nieuws onder de herenmodezon L. cle Jong in A vro s Televizier: CNV: bestrijding van werkloosheid nu nummer een Loena 20 goed op maan geland Minister ontkent altijd safe Uit de Haagse hof geplukt »QJ>^ aanschaf van Adjudant klaagt over onrechtvaardig beleid NKV: geen koffie meer van DE Franse Mirage 8 DINSDAG 22 FEBRUARI 1972 Van onze soc.-ecnon. redactie UTRECHT „Werkloosheidsbe strijding is nu belangrijker dan sti mulering van met name de particu liere consumptie, die toch al voldoen de stijgt." Dit zegt het CNV in het officiële blad „De Gids" als commentaar op de vorige week gepubliceerde cijfers van het Centraal Planbureau voor 1972. Het CNV constateert dat door de ont wikkeling van de economie het beta lingsbalanstekort omslaat in een overschot van één miljard gulden. Volgens het CNV is door die verbete ring van de betalingsbalans en het afzwakken van het inflatietempo meer ruimte voor de regering om te manoeuvreren bij het bestrijden van de werkloosheid, die volgens dit vak verbond met name in de bouw en in de zwakke regio's onaanvaardbare vormen aanneemt. Opgemerkt wordt dat uit de gege vens van het Centraal Planbureau volgt dat er geen behoefte is aan een stimulering van de economie. „In dit kader", aldus het CNV. „is het vak bewegingsplan een deel van de op brengst van de wiebeltax te besteden aanmerkelijk beter te verdedigen dan de gedachte waar de regering mee speelt de wiebeltax af te schaf fen." AMSTERDAM Wat is er nieuw aan de herenmode 1972? Of kunnen we het gewoon bij onze jaarlijkse broek en colbert laten? Na het zien van de nieuwe collectie van Amsterdams trendsetter „The Society Shop" kunnen we zeer ge rust zijn: er is niets nieutos onder de zon. ook niet bij de voorlopers. Grijs is dan wel uit maar blijft in als het flannel is (en wie heeft daaraan nog niet iets in de kast hangen?) en het gewone pak mag als het maar functioneel is. Met dat al lijkt de grote vernieu wingsdrang in de herenmode volle dig op dood spoor te staan. In ieder geval wat betreft de formalistische „werk"-kleding waar het gewone pak weer tot de hoogste wijsheid is verheven. Wat te denken van die fraaie duffelse pakken. Mooi hoor, maar de man die ze roomkleurig maakte, veroordeelde ze daarmee tot de wel heel grote en luxe zeilboot. Aardi ger en eventueel bruikbaar waren velourpakken in unisex bedoeld Voor de andere bruiloft. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Als histori cus zeg ik: het is niet juist om te stellen, dat Kotalla. Aus der Fünten en Fischer bij uitstek verantwoordelijk zijn voor de Jodendeportaties. Zelfs niet als Jiet zo staat in de sententies en de arresten van de bijzondere rechtspleging, Dit zei maandag avond dr. L. de Jong. de direc teur van het rijksinstituut voor oorlogdocumentatie. tijdens een interview voor AVRO's Tele- Dr. De Jong ziet de Drie van Breda als de uitvoerders van een beleid, waarvoor de verantwoor delijkheid lag bij Seyss-Inquart en zijn naaste medewerkers, in het bijzonder de zogenaamde General-Kommissare, met wie Seyss-Inquart iedere vrijdag placht te vergaderen. Op dit hoge niveau, aldus dr. De Jong. werd in de zomer van 1940 be sloten de joden in Nederland te isole ren en aan de bedelstaf te brengen. Op datzelfde niveau is in de zomer en in de herfst van 1941 besloten de jo den te deporteren. Nagaande wat er met die General- Kommissare en met de zogenaamde Beauftragte in de provincies en de grote steden na de oorlog is gebeurd, kwam dr. De Jong tot de conclusie, dat van die enkele tientallen verant woordelijken er niet één adequaat is berecht. De meesten zijn bij gebrek aan bewijsmateriaal naar Duitsland teruggestuurd. BELEIDSNIVEAU BRIEF De Joodse Jeugd, waarin alle jood se jeugd- en studentenorganisaties zijn verenigd, heeft een brief ge stuurd aan alle leden van de vaste commissie van justitie van de Tweede Kamer, waarin zij zich afvraagt, hoe in de toekomst verzoeken tot gratie verlening kunnen worden afgewezen, indien men de notoire oorlogsmisda digers van Breda tot tweemaal toe gratie verleent. De Joodse organisatie houdt deze week een aantal manifestaties tegen de vrijlating. Woensdagavond zal een demonstratie worden gehouden in Leusden bij het monument Kamp Amersfoort, waar enige verzetsstrij ders en een arts het woord voeren. In een brief aan mr, Andriessen van de KVP protesteren het bestuur van de Nederlandse Zionistenbond en het bestuur van de Nederlandse jood se studentenorganisatie met kraeht tegen het voornemen van de regering de Drie van Breda hetzij en bloc, hetzij afzonderlijk in vrijheid te stel len. Flannel komt in deze sector, zoals gezegd, sterk opzetten in prijs en krijtstreep. De visgraten handha ven zich in forse ruiten, soepele stoffen zijn in. dikke pakken uit. Iets meer mag in de weekendkle- ding. Alleen in die 48 uren mogen we ontsnappen aan de formaliteit van alle dag. vinden de heren-mo demakers en ze zadelen óns dan maar onmiddellijk op met de minst praktische bedenksels, leuke grap pen soms maar niet voor gebruik geschikt. De verantwoordelijkheid voor de jodendeportaties ligt in de eerste plaats op het beleidsniveau, waar bij gebrek aan bewijsmateriaal en door dat de mensen van de bijzondere rechtspleging ondanks al hun ijver en toewijding toen de verantwoordelijk heidsverhoudingen niet goed konden overzien, nauwelijks adequate von nissen zijn geveld, aldus dr. De Jong. Doordat we de vier uitvoerders (in clusief Lages) van dat beleid zolang hebben vastgehouden en doordat over hen en eigenlijk alleen maar over hen jarenlang in onze kranten is ge schreven, is onvermijdelijk bij velen de indruk ontstaan, dat de vier wer kelijk schuldigen zijn. Zij zijn daar door de symbolen geworden, maar ik kan er geen vrede mee hebben, dat mensen als symbolen worden behan deld in onze samenleving, zo zei dr. De Jong. TROOST In een brief over dc Drie van Bre da schrijft Simon Wiesenthal, dc Oos tenrijkse vervolger van Nazi-misda digers, aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen, dat de levenslange ge vangenisstraf van de drie Duitse oor logsmisdadigers in Breda gezien moet Klein voorproefje van de Westfriese Flora in Bovenkarspel, •welke grote jaarlijkse bloemen tentoonstelling vanaf vandaag door het publiek is te bezichtigen. worden als een symbool van gerech tigheid en als een zekere troost voor de overlevenden. Een werkgroep van'de universiteit had onlangs een aantal bekende per sonen, onder wie Simon Wiesenthal, naar hun mening gevraagd omtrent gratieverlening voor de Drie van Bre da. Het leven van de drie oorlogsmis dadigers is te kort om te boeten voor de vele misdaden, die ze hebben be gaan. Per slachtoffer hebben ze slechts enkele minuten gevangen ge zeten, aldus Wiesenthal in zijn brief. BOCHUM. MOSKOU (Reuter, AP) Het Russische ruimteschip Loena 20 heeft gisteravond met suc ces een zachte landing gemaakt op de maan. Dit meldde het Westduitse ruimteobservatorium in Bochum kor te tijd later als eerste. De Loena was volgens directeur Kaminski al be gonnen met het uitzenden van beel den van hgt landingsgebied. Gistermiddag hadden de Westduit se deskundigen uit de signalen van de Loena al opgemaakt dat het ruim tevaartuig, dat sedert drie dagen in een baan om de maan draaide, in behoedzaam tempo dichter bij het oppervlak werd gebracht. Over welke apparatuur de Loena 20 beschikt is nog steeds onbekend. Uit het onmiddellijk zenden van fo to's zou kunnen worden afgeleid dat er geen maanwagentje van het type Loenochod aan boord is. Dit zou pas na het „uitladen" beelden kunnen maken, en voor dat uitladen namen de Russische technici destijds ruim de tijd. Een officiële mededeling over de apparatuur uit Moskou is pas te verwachten wanneer gebleken is dat alles goed werkt. De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. Wie zich nauw betrokken voelt bij enig maatschappelijk gebeuren, bij een denkwijze op politiek of reli gieus terrein kan twee dingen doen. Zich vastbijten in eigen inzichrt en op dit kompas recht toe recht aan varen; of zich breder oriënteren en de anders denkende ook het woord laten. In dat laatste geval is het een illu sie dat een v<»n de eigen standpun ten verlaten wordt; maar als beide partijen het ernstig en eerlijk me nen, dan is zo'n ontmoeting, zo'n discussie, wel enorm verhelderend. Er is natuurlijk wel enige moed voor nodig om wederzijds ongeken de waarheden aan te horen en eigen misverstand te laten ophelderen. Het is dan ook een moedig en ge- engageerd initiatief van prinses Beatrix en prins Claus om een aan tal kunstenaars, die bepaald niet tot het establishment behoren uit te no digen tot zo'n gesprek. Tweeëndertig kunstenaars van wie men weet. dat zij het groten deels oneens zijn met ons huidig be stel en dat zij gemeenlijk geen blad voor de mond nemen. Wel dolgraag discussiëren. Maar ai. wat is de reactie van de kunstenaars? Verontwaardiging! „Discussie -moet betaald worden", vindt een aantal. Discussie „Nou ben ik een hofnar". Anne- Marie Prins (regjsseuse). Wel gek voor iemand, die op 14 maart 1964 in het Utrechtse Esplanade de regie voerde over een musical voor het Nederlands Vrouwen Comité ge bracht ter gelegenheid van de her denking 150 jaar Koninkrijk. Koningin Juliana was daar de, zeer geamuseerde, eregast. Nu is ieder mens vrij een uitno diging wel of niet aan te nemen. Doe je het niet, dan schrijf je een briefje met „verhinderd" als wei nig zeggend excuus of „geen zin" in het heel eerlijke. Op een persoonlijke uitnodiging is een persoonlijk antwoord toch niet te veel aan beleefdheid. Maar zeven kunstenaars hebben de koppen bij elkaar gestoken en (in onbetaalde tijd) gediscussieerd over een antwoord. En dat in één brief naar Drakensteyn gestuurd. Dat ze het niet doen... dat discus siëren. Roel van Duyn schreef apart te rug. Dat „mevrouw en meneer van Amsberg" bij hèm kunnen komen. De discussie moet dan niet gaarj over „de functie van de kunst in de maatschappij", maar over „de func tie van de monarenie in de maat schappij van nu". Het is natuurlijk niet logisch, dat dan de discussie wel om niet ge houden kan worden! Maar bovenal is het triest, da1 een vriendelijke uitnodiging, die ge tuigt van belangstelling niet nor maal beleefd beanwoord wordt. Te meer daar de genodigden hun reacties alom kwijt kunnen, maar •de uitnodigenden, prinses Beatrix en prins Claus, er het zwijgen toe moe ten doen. Het eerlijke spel van een discus sie, zo gaat men vermoeden, durven de kunstenaars toch moeilijk aan! Van een verslaggever UTRECHT'— iHet NKV heeft be sloten geen koffie van Douwe Egbert meer te kopen, omdat dit bedrijf kof fie uit Angola betrekt. Het vakver bond ziet dit besluit als een conse quentie" van zijn protesten tegen hel optreden van Portugal in Angola. No! niet is bekend of de bonden, die bij het NKV zijn aangesloten dit voor beeld zullen volgen. Zij kopen zelf standig in. Het personeel op hel hoofdkantoor van de vakcentrale Utrecht consumeert 400 pakken koffie per jaar. Van een verslaggever DEN HAAG Over de vervanging van de Star fighter en van de NF 5 Northrop van de luchtmacht is nog geen definitieve beslissing genomen. Dit heeft minister De Koster van Defensie geantwoord op vragen van het PvdA-Tweede-Kamerlid Stemer- dink, die van de minister wilde weten of er al een beslissing ten gunste van de Franse Mirage was genomen. De minister heeft verder verklaard, dat eerst het advies van de commis sie-Van Rijckevorsel, die deze zaak bestudeert, moet worden afgewacht. De heer Stemerdink heeft vorige week verklaard, dat hij duidelijke aanwijzingen had, dat de voorkeur van de luchtmacht uitging naar het Franse toestel. Aan deze zaak zit ook een politiek tintje. In politieke kringen in Den Haag wordt het niet onaannemelijk geacht, dat Nederland door de Mirage te bestellen hoopt, dat Frankrijk zich weer wat meer pro-Navoi gaat opstel len. In dit verband wqrdt ook de naam van de heer Lups, secretaris generaal van de Navo genoemd, als de man, die druk op de Nederlandse re gering zou hebben uitgeoefend om de Mirage te bestellen. Douane heeft fijne neus voor hasjiesj Van een verslaggever SCHIPHOL De douane op Schiphol blijkt een fijne neus voor hasj te hebben. De afgelopen dagen werden namelijk drie zendingen has jiesj onderschept. In twee koffers, die met een KLM-toestel uit Karatsji met bestemming Montreal het afgelo pen weekeinde op Schiphol aankwa men, vond de douane 35 kilo hasj. Voorts trof de douane in het vracht gebouw een „geschenkenpakket'' aan, met in de dubbele bodem 1 kilo hasj afkomstig uit Kaboel en bestemd voor een inwoner van Schoonhoven. De man verklaarde niets van de zen ding af te weten. Gistermorgen werd vervolgens een Pers aangehouden met 3 kilo hasj in de dubbele bodem van zijn koffer. De man. die met de Poolse luchtvaart maatschappij LOT uit Beiroet via Warschau op Schiphol was aangeko men. werd overgegeven aan de doua ne-recherche. In Amsterdam-Oost werd in het weekeinde de 30-jarige Amsterdam mer G. J. gearresteerd, die twee tas sen bij zich had met bijna 30 kilo hasj. De politie signaleerde J. terwijl zij in feite op zoek was naar twee van opiumhandel verdachte Chinezen. Prins Willem-Alexander en zijn broertje Johan Friso hebben dolle pret op een lorrie van de luchthaven. De prinsjes waren met hun moeder naar Schip hol gegaan om tante Irene weg te brengen en papa te verwelkomen, die een reis naar Tanzanië had gemaakt. Van een verslaggever DEN HAAG „Ik ben het slachtoffer geworden van een beleid dat niet rechtvaardig was. De commandant van het territo riaal commando Utrecht heeft mij willen dwingen tot strafbare handelingen". Dit betoogde gisteren de 51-jarige C. den Dekker, kazerne-adjudant van W( de Hojel-Kazerne in Utrecht, voornxn het ambtenarengerecht in Den Haag. Het gerecht behandelde een be- klagzaak van de adjudant tegen dd minister van defensie. De heer Deiferi Dekker stelt daarin, dat hij in 196(rf£ en 1967 enkele malen is overgeplaatst?**®? omdat hij misstanden had gesignajP^™ leerd bij het territoriaal commands Lui •lka Utrecht. Er werd in diensttijd en me gebruikmaking van dienstmateriaa aan de Lotto meegedaan, en ir diensttijd gehandeld in levensmidde-,. len. Ook enkele van zijn superieurei *cu zouden daaraan hebben meegedaan Geen onderzoek lier mit ten, jit De adjudant bracht de minister va% defensie per rekest van de malver- saties op de hoogte. Volgens hen werd geen onderzoek ingesteld, maai keurde de bewindsman de over plaatsingen goed. De heer Den Dek ker acht de handelingen van de minis ter als een misbruik van bevoegd heid. Hij vroeg het ambtenarengerech rehabilitatie en herstel van hem zijn gezin toegebrachte schade leed. „Latijns-Amerikaans' u.i, oaa •vei O® De nu gepensioneerde commandan van het territoriaal command* en Utrecht, de kolonel bd M. M. L. Tim mer, werd als getuige gehoord wat de adjudant aanduidde als La tijns-Amerikaanse toestanden heer Timmer verklaarde, dat aan d< Lotto-affaire een einde was gemaakt ,_j. nadat de adjudant hierover gerappur teerd had. eug Namens de minister van defensiA* stelde mr. W. D. H. Asser, dat he hoofdmotief voor de overplaatsinj i van de adjudant van het territoriaa commando naar een sergeant-ma joorsfunctie elders in de eerste plaat was geschied, omdat de heer Dekker voor die functie nu juist d geschikte man was |se» Herstel werksfeer Ie d wzi Herstel van de werksfeer bij territoriaal commando was volgen! hem een bijeenkomstige reden, maaj zou, indien dit het hoofdmotief geweest, nog niet onoirbaar geweeJ zijn. Volgens mr. Asser werd er wel de] gelijk aandacht besteed aan de do< de adjudant gesignaleerde misstanl den. Mr. Asser vroeg het ambte] narengerecht de heer Den Dekker i zijn beklag niet ontvankelijk te ver klaren, omdat het overplaatsingsbe sluit door de territoriaal commandan zelfstandig genomen was, en vroei het beroep voor het overige onge grond te verklaren. Het ambtenarengerecht zal uiterlijl over drie weken uitspraak doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8