Leen Pfrommer op tweesprong De beste zestien RD SCHENK SCHRIJFT SCHA! ïoe sterk is Ard, ioe zwak de rest? Gratis zelfklevende dierenfoto's bij Esso OSIO Oscar Mathisen heette hij. En zijn naam wordt in Os- i's schaatstempel nog altijd met de nodige eerbied uitgesproken. Fant hij was de laatste geweest, die in de grijze oudheid toe- allig ook in dat zelfde Oslo vier afstanden had gewonnen. In 912 om precies te zijn. Hjalmar Andersen, een andere naam met ""'en legendarische klank. Alweer een Noor. En hij is degene ge feest, die in 1952 in Hamar als laatste in de schaatshistorie tot it seizoen voor de derde achtereenvolgende maal tot wereld- ampioen werd gekroond. Ard Schenk, een naam, die ook buiten e toch beperkte schaatswereld tot een begrip i6 geworden. Hij lerste dat alles in één seizoen 6ainen. Werd voor de derde ach- preenvolgende keer wereldkampioen, reed op vier afstanden re- elrecht naar de overwinning, evenaarde Hjalmar Andersen in de ouden medaille-jacht op de Olympische Spelen en veroverde te ens nog een Europese titel. Ard Schenk, de Geweldenaar. De vraag is niet: Hoe sterk is henk. De vraag is op de eerste aats: Hoe zwak is de rest? Want de nchalance waarmee dit fenomeen werk ging, was ronduit verbijste- ïd. Niet Grönvold, niet Bols, niet ensen en niet Verheyen zijn het ni- au waarop de schaatssport zich iet bewegen. Het niveau is Schenk, dat niveau is zelfs niet benaderd or de rijders, die eigenlijk zijn con- rrenten zouden moeten zijn. De orse coach Johs Tenmann strandde zijn jacht op het wild. Bols, Ver ren en Verkerk hoe verdienste- ook konden Schenk niet dwin- i tot het uiterste. Ard Schenk heeft weinig concurrentie dat hij niet 't te lijden, dat hij niet hoeft af te i. Daardoor kan hij zich ongestraft REPORTAGES DOOR PETER ONVLEE EN JOOP HOLTHOUSEN ir?' 0 izen bijna nonchalante houding aan- :n, waarmee hij met een opval- gemak de anderen weet terug te •fe Merckxisme fatuurlijk: Schenk is de sterkste, ar zijn naaste belagers zouden h ten minste in staat moeten zijn n te kwellen. De eerste plaats telt de anderen niet meer. De wielren- ffikij zucht onder het Merckxisme. ja i Schenk heeft in de schaatssport ir eenzelfde situatie gezorgd. De eede man waant zich in' feite de rkste. Schenk wordt als supermens ien. Roar Grönvold, de man die tter Ard Schenk toch duidelijk de ite was in dit Olympische seizoen: ,.Ik ben- opnieuw tweede geworden. Maar de zilveren medaille, die ik hier in Bislet heb veroverd, heeft een gou den glans. Schenk is een hoofdstuk apart. Dit seizoen was hij ongrijp baar. Hem moet je niet meetellen". Bewondering spreekt er alom. En terecht, want Schenks prestaties zijn, zelfs rekening houdend met het be perkte schaatswereldje, van wereld formaat. Jan Bols: „Ard is een groot kampioen. Zoals hij het spel speelt zo zijn er in de schaatshistorie maar bit ter weinig geweest". Zorgeloosheid Het meest opvallend was de zorge loosheid waarmee Ard Schenk te werk ging in dit seizoen. Het ontbre ken van werkelijke tegenstand werk te die houding in de hand. Illustratief voor die houding was zijn optreden tijdens de Olympische 10.000 meter. Eddy Verheyen, de Deventenaar die zelf zorgde voor een schitterende cli max van zijn aanvankelijk wat te leurstellende seizoen: „Ard reed dit weekeinde weer volkomen ontspan nen. Het gemak waarmee hij over de baan gaat, is gewoon een openbaring. Hij heeft dat het hele seizoen al ge had". In Sapporo reed Schenk biina fluitend rond op de 10.000 meter. Ver heyen: „Een deel van de Nederlandse rijders zat tijdens de rit van Ard in de bocht toe te kijken. Ieder rondje als hij langs kwam keek hij ons aan. Je moet toch wel helemaal ontspan nen zijn als je dat durft. Je loopt ook het risico dat je teveel wordt afgeleid en valt. Maar bij Ard gebeurde dat allemaal niet. Ik was aan het fotogra feren. Ard riep op een gegeven mo ment zelfs ti'dens die race: Heb je al een mooie foto? Je had geen moment de indruk dat hij toen op weg was naar zijn derde gouden medaille". -^V Frustrerend Het seizoen van Schenk is frustrè- rend geweest voor de Noren. Het heette immers dat Ard door zijn stu Leen Pfrommer wijst Ard Schenk hoe hard het wel gaat. diebeslommeringen minder tijd zou hebben gehad om zich voor te berei den dan anders. Optimaal is zijn voorbereiding zeker niet geweest, maar of hij nu zoveel minder trai- ningsarbeid heeft verricht dan de an deren, is zeer de vraag. Coach Leen Pfrommer: „Ard heeft tijdens ons eerste trainingskamp in Noorwegen toch wel veel gedaan. Hij stond in Amsterdam per week toch gemiddeld wel tien keer op het ijs. Niettemin is die studie toch wel een belangrijke faktor geweest in het seizoen van Ard. Het is geweldig wat hij ondanks die studiezorgen heeft gepresteerd. Dat hebben maar heel weinigen voor hem gedaan. Het slagen voor het exa men kort na het Nederlands kam pioenschap is in feite beslissend ge weest. Want als Ard het niet gehaald zou hebben, was het seizoen zonder twijfel veel minder florissant verlo pen". Meer nog dan vorig jaar in Go thenburg legde Ard Schenk een ga pende kloof tussen zichzelf en de rest. Bedroeg het verschil met de tweede man van toen, Göran Claeson, 2.238, nu was de marge met Roar Grönvold 2.757. Vorig jaar reed hij een nieuw wereldrecord puntentotaal in een wedstriid bijeen. In die opzet slaagde hij op Bislett niet. Ard Schenk: ,.Ik had zo oneeveer 15.13 moeten rijden op de 10.000 meter om dat te verwe zenlijken. Dat zat er gewoon niet in. Maar op zich genomen geloof ik dat mijn prestaties dit jaar zeker niet slechter zijn dan die van vorig sei zoen, omdat de marge met de rest nog groter is". Schenk moest zijn overwinning op de 500 meter delen met zijn naaste belager Roar Grönvold. Voor Ard blonk het goud op de sprint er echter niet minder door. „Ik beschouw dit gewoon als vier afstandszeges. Die hele 500 meter verraste mij trouwens. Het ging allemaal vreselijk gemakke lijk. In de laatste meters keek ik naar het scorebord. Ik zag de klok toen op 36 staan. Ik kwam uit op een tijd van iets boven de 40 seconden. Op dat moment had ik het gevoel dat ik die afstand nog wel een keer zou kunnen rijden". Schenk kon zich nog één keer de luxe permitteren op het scorebord te letten en zich minder op de race dan op zijn omgeving te concentreren. Dat was op de 1500 meter. „Ik keek naar dat bord. Jack de Koning werd er nog kwaad door. Hij riep: Direct val je nog op je snuffel. Nou ja, dan val je. Je doet zoiets niet bewust. Het is een ingeving". De keuze van Schenk om op de 5000 meter in de tweede groep te worden ingedeeld, wekte enige be vreemding. Ard Schenk had er ech ter een zeer plausibele verklaring voor. „Die groepsindeling is over het algemeen een zaak van de beste rij ders. Ik koos voor de tweede groep. En daar had ik mijn reden voor. Het weer was een beetje zacht En ik vermoedde dat het ijs later op de dag wat harder zou zijn dan eeraer op de middag. Bov%dien wilde ik wat tijden voor mij hebben. Dan kon ik de zaak wat controleren. Ik weet dat ik toen het risico liep van uit getrapte bochten. Maar de voordelen achtte ik belangrijker dan de nade len. Op goed ijs kun je beter laat rij den dan vroeg. Als het toernooi op een kunstijsbaan wordt verreden, hoef ik helemaal niet na te denken. Dan kies ik zonder meer voor de tweede groep". Deze keuze van Schenk bleek volkomen gerechtvaar digd. Op de 5000 meter al boorde hij het sprankje hoop dat Grönvold na de gedeelde eerste plaats op de 500 meter had gekregen volkomen de bo dem in. Schenk kristaliseerde zijn optreden in het tjokvolle Bislett-sta- dion in een excellente 1500 meter. „Over de mijl en de 10.000 meter ben ik het meest tevreden. Die prestaties waren eigenlijk kwalitatief het bes te". -^V Champagne Voor Ard Schenk blijft er weinig meer te wensen over. „Het seizoen loopt nog door. De echte leuke dingen van de winterse schaatstoernee gaan nu pas beginnen. Ik hoop dat mij dat plezier niet ontnomen wordt door de mensen in Nederland. Ik begrijp dat er nu enthousiasme heerst. Je kunt niet helemaal aan die huldigingen- reeks ontkomen. Maar ik wil toch als ik terug ben nog studeren. Het prak tische gedeelte van mijn examen komt nog. Het kost tijd om mij daar op voor te bereiden. De drukte in Nederland moet niet zo zijn, dat er geen tijd voor studie overblijft". Het feest van de champagne gaat voor het schaatscircus nu beginnen. Terecht, want na een seizoen vol spanningen, is een relaxen niet meer dan een menselijke reactie. Voor Minister Mr. P. j. Engels en staatssecre taris H. L. J. Vonhoff van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. hebben wereldkampioen Ard Schenk zondagmiddag telegrafisch gelukgewenst met de woorden: „Trilogie ln wereldtitel maakt uw veroveringen ln het schaatssei zoen 1972 tot een grootse triomf. Onze ge lukwensen." Schenk wacht het komende week einde het wereldkampioenschap sprint in Eskilstuna nog. De derde plaats die hij vorig jaar op ISU- kampioenschap veroverde, ligt ook in Zweden binnen het bereik van zijn mogelijkheden. Ard freewheelt vol komen ontspannen naar dit kam pioenschap toe. „Voor zo'n sprint kampioenschap is het vrijdagavond nog vroeg om mij te gaan concen treren". Prachtige kleurenfoto's van wilde dieren in de vrije natuur. Bij de meeste Esso dealers. Gratis bij tenminste 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. Voor deze leerzame serie heeft Esso ook een prachtig album. ffccnl Slechts f 2,95. Jaap Edenin 1896 Ard Schenk in 1972 OSLO In de komende we ken valt de definitieve beslissing over het al dan niet aanblijven van Leen Pfrommer als coach van de herenkernploeg. Dat aan blijven is vooral Afhankelijk van het resultaat van gesprekken, die de sportofficier uit Etten- Leur gaat voeren met de leden van de kernploeg. De kritiek binnen de kernploeg, vooral van de zijde van Verkerk en Schenk, is nog niet verstomd. Het heeft er zelfs alle schijn van, dat de verwijdering tussen Pfrommer en de anderen alleen nog maar groter is geworden in de afge lopen periode. Leen Pfrommer, die de afgelopen jaren het Nederlandse schaatsen naar de absolute top heeft gevoerd, wil in ieder geval als coach werk zaam blijven. „Ik wil in de schaats sport blijven. Maar als het niet lukt met de herenkernploeg, dan als da mes- of sprinttrainer." Er liggen ook nog enkele probleempjes tussen Pfrommer en de bond, maar de voornaamste sta-in-de-weg is voor lopig de verhouding tussen de coach en enkele van de voornaamste kern ploegleden. Bols en Verheijen Nor men in dat opzicht geen enkel pro bleem. Zij staan onvoorwaardelijk achter Leen Pfrommer. „Ik heb er echter geen trek in om mijn contract als coach van de herenkernploeg te verlengen, als ik niet de onvoor waardelijke steun heb van de hele ploeg. Er mogen nu dan misschien met drie leden van de ploeg van acht man nog wat probleempjes lig gen, die probleempjes kunnen uit groeien tot problemen, als ze niet voor die tijd worden opgelost. En als je drie man tegen je hebt, is dat voldoende om binnen een jaar on deruit gehaald te worden. En daar bedank ik voor." 0 Verstrekkend Pfrommers eventuele verdwijnen als coach van de herenploeg kan verstrekkende gevolgen hebben. Niemand is zo ingetvoerd in de we tenschappelijke benadering van het schaatsen en de daarmee samenhan gende psychologische begeleiding als juist hij. Slechts Anton Huiskes zou in staat zijn die taak van hem over te nemen. Maar een come-back van de eertjjds zo succesvolle trainer is vrijwel uitgesloten. Van KNSB-zijde is er dan ook al aangedrongen bij Pfrommer om toch vooral maar aan te blijven als coach. Terecht stelt de coach echter: „Er zijn hooggeplaats te officials die zeggen: Pfrommer, je kunt het niet maken nu weg te gaanje moet blijven. Je moet de zaak niet in de steek laten. Maar dat wil ik toch wel even zelf beslissen. Maar als het volgend jaar eventueel fout zou gaan, zijn dergelijke men sen allang weer vergeten, dat juist zij het zijn geweest, die een jaar tevoren op mijn aanblijven hebben aangedrongen. 0 Climax De éclatante successenreeks Ivan de Nederlandse schaatsers onder het bewind-Pfrommer vonden dit jaar een climax in vier Olympische me dailles, een gouden en een bronzen plak zowel op de Europese kam pioenschappen in Davos als het af gelopen weekeinde tijdens de strijd om de wereldtitel in het Bislet-sta- dion. Voor Pfrommer zou dat mede een reden kunnen zijn om op het hoogtepunt van zijn carrière aan iets anders te beginnen binnen de schaatssport. Leen Pfrommer: „Ik heb al vaker gezegd: Rinus Michels is een man voor wie ik grote bewon dering heb. Hij had de moed om op het hoogtepunt van zijn carrière te zeggen: ik stop ermee. Het was een verstandig besluit, ook al omdat hij in zijn laatste Ajax-jaar problemen had met zijn spelers. Die problemen waren voor hem mede een reden om te stoppen. Hij had voor Ajax nog een hoop kunnen doen, maar hij vertrok. Ik heb die handelwijze al tijd als een voorbeeld geren." De vraag is of het uitstel van de behandeling van de kritiek de posi tie luan Pfrommer de laatste maan den en weken niet nog meer heeft uitgehold. „Ik heb bewust willen wachten tot na het seizoen. De kri tiek heb ik gewoon dood gezwegen. Het zou niet verstandig zijn geweest, om alle wrijvingspunten al vóór de strijd om het wereldkampioenschap te willen uitpraten. Daar was nie mand bij gebaat geweest, omdat je de kans loopt, dat de bom dan voortijdig barst. Ik wil gewoon, dat de mensen met wie ik verder moet, onvoorwaardelijk achter mij staan, zonder uitzondering. Als iemand iets verkeerd doet, moet ik daar wat van kunnen zeggen; zelfs al heet zo ie mand Ard Schenk." 0 Eliminatie Het verdwijnen van de figuur De Koning als chef d'équipe betekent voor Leen Pfrommer in feite de eli minatie van een dwarsligger in zijn beleid. De vervanging van De Koning is i>oor Leen Pfrommer geen probleem. „Laten wij nu eens reëel bekijken wat mijnheer De Koning, in feite doet. Hij houdt schema's bij op hei ijs. Maar strict noodzakelijk is het niet. Kees Broekman doet het bij de Zweden alleen; dat zou ik ook kun nen, hoewel het natuurlijk wel pret tig is, zo een man bij je te hebben. Maar de eerste de beste supporter kan hetzelfde werk doen als De Ko ning. De Koning is chef d'équipe, maar hij spreekt zijn talen niet. Als er in het buitenland problemen zijn, kan hij ze niet oplossen, omdat hij de taal niet meester is. Hij komt hier over voor vier dagen. Dat kost vier dagen hotel en een vliegticket. Ik heb er misschien geen barst mee te maken, maar wat mij betreft, komt het geld wat wij met de ver dwijning van De Koning uitsparen in'de pot van de kernploeg. Beknib bel niet op het zakgeld of laten we er desnoods met de hele kernploeg een gezellig avondje van uitgaan. Als een man als De Koning bovendien nog mijn technische beslissingen doorkruist, zoals bijvoorbeeld tijdens de indeling uan de 10.000 m in Sap poro, dan hoeft het ivoor mij alle maal niet zo nodig meer. Manager De benoeming van manager Dick de Vroome tot chef d'équipe wordt in KNSB-kringen overwogen. De Vroome, die jarenlang geheel op eigen kosten de kernploeg heeft be geleid als een soort Manusje van Al les, kreeg dit seizoen voor het eerst een officiële functie. Als manager is hij echter de bescheiden achter grond-figuur gebleven, die nooit de schijnwerpers op zich gevestigd wil zien, maar wel overal daar opduikt, waar de leden van de kernploeg hem nodig hebben. Dick de Vroome wil het werk dat hij nu doet, in de toekomst graag continueren. Hij voelt echter weinig voor het overnemen van de functie van De Koning. „Ik wil liever ge woon in dat werk blijven, dat ik altijd heb gedaan. Daar voel ik mij het meest happy bij. En naar mijn mening beteken ik op die post ook het meest voor de jongens. Als ik naast Leen op het ijs ga staan goo chelen met schaatsschema's. kan ik de jongens niet tegelijkertijd bege leiden van de kleedkamers naar het ijs. En dat acht ik toch één van mijn belangrijke taken," Voor de KNSB komt een even tuele inkrimping van de bege leiding van de kernploeg erg ge legen. Bondsdirecteur Wim Comello: „Wij denken sterk aan inkrimping van de begeleiding, omdat het allemaal veel te duur wordt; financieel is het niet meer te verantwoorden". Ard Schenk in de welverdiende lauwerkrans. De wereldtitel is binnen! OSLO Het „blok" van het wereldkampioenschap schaatsenrijden voor heren ziet er vals volgt uit (respectievelijk 500, 5000, 1500. 10.000 meter en totaal) 1. Schenk (Ned) 40.14 (1) 7.22,84 (1) 2.03,06 (1) 15.22,09 (1) 171.548 2. Groenvold (Nor) 40.14 (1) 7.30,76 (5) 2.04,40 (2) 15.52,45 (7) 174.305 3. Bols (Ned) 41.01 (9) 7.29,97 (2) 2.06,48 (7) 15.26,52 (2) 174.493 4. Stensen (Nor) 41.37 (13) 7.30,39 (4) 2.05,95 (4) 15.32,72 (3) 175.028 5. Verheyen (Ned) 41.64 (14) 7.30,32 (3) 2.05,78 (3) 15.36,94 (4) 175.446 6. Verkerk (Ned) 42.25 (20) 7.31.44 (6) 2.07,74 (9) 15.44,01 (5) 177.174 7. Claeson (Zwe) 41.04 (10) 7.40.17 (10) 2.07,38 (8) 15.56,43 (10) 177.338 8. Lavroesjkin (Rus) 40.50 (4) 7.36,24 (8) 2.09,18 (15) 16.06,43 (13) 177.505 9. Koskinen (Fin) 40.70 (7) 7.45,60 (15) 2.06,23 (5) 16.09,29 (14) 177.801 10. Tveter (Nor) 40.72 (8) 7.44,11 (14) 2.06,30 (6) 16.13,02 (15) 177.882 11. Ivanov (Rus) 41.81 (15) 7.39,50 (9) 2.08,22 (10) 15.54,65 (9) 178.232 12. Olsen (Nor) 42.06 (17) 7.35,41 (7) 2.09,13 (14) 16.06,36 (12) 178.962 13. Guttormsen (Nor) 42.41 (22) 7.43,12 (12) 2.09,58 (17) 15.49,65 (6) 179.398 14. Van Dijk (Ned) 42.64 (23) 7.42,04 (11) 2.09,01 (12) 15.52,59 (8) 179.477 15. Carroll (VS) 40.66 (6) 7.46,80 (16) 2.09,34 (16) 16.21,11 (16) 179.508 16. Tsjekoeljajev (Rus) 42.12 (19) 7.43.61 (13) 2.09,60 (18) 16.00.24 (11) 179.699 De beide winnaars van de 500 meter. Links Schenk, rechts de Noor Grönvold. MAANDAG 21 FEBRUARI i972

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9