REGIE DOET VIJANDEN GEEN GOED Wij ze woorden Eindhoven sluit pension met 15 gastarbeiders COLIN FORBES VAN ZERVOS Alcohol groot probleem in VS 1972 7 MAANDAG 21 FEBRUARI 1972 ROTTERDAM Gorki's stuk De Vijanden werd zaterdag avond bij het Nieuw Rotterdams Toneel niet wat het had kunnen en moeten zijn. Er werden, met goed begrip, wat mooie rollen gespeeld, en die brachten, als ze niet gestoord werden, pakkende brokken drama over, maar het geheel haalde het niet door een onsamenhangende, onzekere regie, die alle kanten uitging behalve die ene: Gorki door dacht en geladen spelen voor deze tijd. Het stuk is er, op wat verouderde Rursische bijzaken na, sterk en nog actueel genoeg voor. Het gaat over een staking, die de arbeiders vereent, cn de verontruste bazen met hun aanhang verdeelt De arbeiders, ge- in(* Imposant was Bernard Droog zon dagavond in zijn creatie van Martin Buber en in de vertolking van de wijze woorden die deze Joodse filo soof in een rijk leven heeft gespro ken. Dit programma van de kerken nodigt uit tot nadenken over en be studeren van essentiële begrippen en ideeën. Zo ook die ene zin waarin S Buber te kennen gaf dat het ge loofsleven niet eenzijdig horizontaal of verticaal gericht kan zijn: „Wij kunnen niet met God spreken als we de wereld aan haar lot overlaten". Panoramiek bevatte interessant filmmateriaal, dat de geschiedenis van het China van deze eeuw illus treert en de grote rivalen in veel el lende, Tjang Kai Sjek en Mau Tse Tung, scherp naar voren haalt. Het idee, kijkers moderne varian ten op versjes uit poëzie-albums te laten dichten en voorlezen, leverde een aardig „uur: U" op. „Kort Ge ding'" was ook het aanhoren waard, al hadden we in een NOS-programma steekhoudender en vooral objectiever vergelijking van religie en voetballen mogen verwachten dan de nu gelan ceerde studentikoze en nogal kwajon gensachtige opmerkingen. Na een levendige aflevering van de Columbo-serie excelleerden zaterdag bij de AVRO Cor van Rijn en Eric van Ingen in een wonderlijk rollen spel van John Mortimer: „Het geniaal pleidooi". De twee acteurs wisten op uitstekend niveau de fantasie-wereld an i van sulli§e misdadiger en een zie- ige prodeo-advocaat zo genuanceerd e verbeelden, dat het vrijwel hande- 3 ingloze gesprek in de gevangenis bleef intrigeren. Met Brandpunt zal de KRO in veel huiskamers emoties van uiteenlopen de aard hebben losgewoeld. Duidelijk werd wel dat de eventuele vrijlating van de „Drie van Breda" nog altijd een heet hangijzer is. Al naar gelang men over dit vraagstuk denkt, zullen óf de woorden van de bewogen op- perrabijn Soetendorp sr., óf die van de met schroom voor verzoening plei tende prof Verkuvl diepe indruk heb ben gemaakt. Maar onoverbrugbaar bleef de kloof tussen de denk- en gevoelswereld van jood en christen. Tekenend daarvoor was, dat de beide opponenten zich door één en hetzelf de bijbelwoord totaal verschillend voelden aangesproken. Ons blijft deze vraag plagen: Is het reëel, te suggereren dat het rechtsge voel van ons volk nu nog bevredigd wordt door het vasthouden van drie gevangenen, terwijl wij weten dat zij een fractie vormen van de ontelbare Duitsers die net zo schuldig waren, maar met wie wij misschien al lang weer zaken doen en aan wie we in de zomer kamers verhuren? En wie denkt daarbij dan aan het leed, de joden eertijds aangedaan D. T. H. dreven door de, in 1907 nog nieuwe, socialistische idealen, en illegale lei ders, worden in hun strijd tegen de onderdrukking (en zelfs mishande ling) zo solidair dat zij de ongelukki ge dood van een fabrieksdirecteur ge zamenlijk op zich nemen. Die kracht geeft hun een (nog ge ringe) macht. Tegenover de bezitten de klasse, de politie en de soldaten. En die worden, door de spanningen van deze botsing, vijanden onderling. Hun persoonlijke belangen, in bezit, macht, liefde; hun verschillende op vattingen, reactionair, liberaal, hu maan, rechtvaardig; hun uiteenlopen de gevoelens, hardvochtig, onverschil lig. vlak of meelevend; drijven hen tegen elkaar op. Gorki heeft, aan beide kanten van deze klassestrijd, mensen neergezet, zoals ze zijn, maar zoals ze in zo'n conflict ook bepaald zijn door de plaats die zij innemen. Hij tekende daarbij de burgers uitvoeriger dan de arbeiders. Wel scherp en met een spottende humor, die uit de gebeurte nissen voortkomt, maar niet als cari- cdïuien. Wel als Russen uit 1907 hoe kon hij anders maar in wezen als mensen zoals zij, verdeeld, overal en nog altijd voorkomen. Regisseur Eric Schneider schijnt dat niet begrepen te hebben. Hij zocht, in dit heftige drama van daad wei kelijke acties, naar daadloze Tsjechov-stemminkjes met trage be wegingen, schemerige belichtingen, vei velende stiltes, vogelgekir en zelfs donderslagen, alsof de onrust eigen>- lijk van boven kwam. Hij deed on machtig oud-Russisch, alsof Gorki's realisme in de kielen, baarden en sa mowar zat. En met Hollandse acteurs is het slecht Russen maken. Hij bleef stoffig historisch, als je het zo noe men mag, en balde het drama niet machtig samen. Hij liet maar wat theater spelen, zo goed en zo kwaad als het ging. Het ging goed, heel goed bij Jose phine van Gasteren als de, in de fa brikantenfamilie aangetrouwde actri ce, die geheel zichzelf was, ruimer dacht, sympathie voelde voor de so- c'alisten, voor één ervan althans, en toch niet de moed had hem van ar restatie te redden. Ze speelde die, cy nisch teleurgestelde en toch gevoeli ge, zelfstandige vrouw prachtig be heerst, en zelfs ontroerend in de sce nes met haar man. Die aan de drank geraakte, goede maar willoze en ten- s.otte wanhopige figuur, die het on recht niet langer aankan, wordt heel echt en doorleefd gespeeld door Eric van Ingen. Sacha Bulthuis is zuiver heftig en overtuigend de jonge opstandige Na- dia, die uit puur rechtvaardigheidsge voel de kant van de arbeider kiest, tegen alle ooms en tantes in. Enny Van onze correspondent EINDHOVEN Op last van bur gemeester en wethouders van Eind hoven is een pension voor buiten landse gastarbeiders gesloten en ont ruimd. Voor dertien van de vijftien bewoners is inmiddels in samenwer king met de stichting Contact Buiten landse Werknemers een ander onder komen gevonden. De ontruiming ge schiedde in het kader van de logeer- verordening, die medio maart van het vorig jaar door de Eindhovense ge meenteraad is aangenomen. In deze verordening wordt een aantal mini male eisen gesteld. Burgemeester en wethouders heb ben verder bij vijf pensions op ver beteringen aangedrongen. Worden de ze niet uitgevoerd dan zal onverwijld sluiting volgen. Deze ontwikkeling heeft bij de stichting Contact Buiten landse Werknemers de nodige onge rustheid teweeg gebracht. Men is bang geconfronteerd te worden met een acuut tekort aan onderkomens voor buitenlandse gastarbeiders. Meunier is een goede burgerdame, die er niets van begrijpt. Bep Westerduin is een bescheiden huishoudstertje. Jan Teulings doet bijzonder inne mend en kalm een oude, wijs gewor den, voorzichtige arbeider. Bas ten Batenburg is een echte, zelfverzeker de, intelligente stille revolutionair. Hadden ze allen hun karakters in de moeilijke situaties zo gewoon menselijk, en niet theatraal, gespeeld, can was het een treffende voorstel ling geworden. Maar Hans Boswinkel, als de harde directeur, die gedood zal worden, opende al fataal met een merkwaardig zenuwachtig verkrampt gedoe, waar het hele stuk verder on der leed, want hij had de ware kapi talist moeten zijn, en dat was hij op geen stukken na. Anny de Lange, als Zijn onbetrouwbare, wraakzuchtige vrouw, werd een hysterische heks. Wim van den Heuvel vond geen aan nemelijke vorm voor een genadeloze advocaat. Johan Schmitz als de zeer humane, maar wilszwakke „goede" directeur, deed het onzeker en zwak. En aan de besnorde, bebaarde, geüni- forrnde „Russen" had Eric Schneider een belachelijke mannetjesmakerij toegestaan, of voorgeschreven. Zij scheurden het stuk kapot en al leen de mooie fragmenten bleven over. De vertaling van Josephine Soer klonk heel goed. De kostuums van Herman van Elteren waren banaal traditioneel, en het decor van Frank Raven vond ik lelijk. Vanavond te zien NEDERLAND I NOS NOT 11.35-12.00 Schooltelevisie NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19,05 De Graaf van Monte Cristo (dl. 3). NOS 20.00 Journaal KRO 20.21 Missie naar Jenan 21.10 Alias Smith en Jones 22.00 Blauwe Maandag, cabaretpro gramma NOS 22.50 Journaal TELEAC 22.55 Spaanse les - les 9 NEDERLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO'S Toppop 19.30 Wie van de 3 NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Peyon Place 21.10 Des O'Connor Show 22.00 Televizier Magazine NOS 22.50 Journaal TELEAC 22.55 Wat is je vak man? (6) Vanavond fe horen HILVERSUM I NCRV 19.00 uur (EO) Wij hebben een woord voor de wereld 20.20 uur Radio kamerorkest en so list 21.10 uur Samenvattend verslag van de hervormde synode 21.35 uur Waar blijft Ome Joop nou?, hoorspel voor de jeugd 22.40 uur Literama 23.00 uur NCRV - Vocaal ensemble HILVERSUM 2 AVRO 19.20 uur (RVU) Abortus - leven maken 20.05 uur Komt u maar... discussie en telefonische reacties 22.00 uur Internationaal Jazz Festi val Loosdrecht 1971 23.20 uur (NOS) Omzien in ver wondering (II) MARY PERKINS nu zei ij N £N WAP 261 DE V SPOWSGR ERVAN? Vt, HoeSTCN 1 t.nei&e» c*é ALS firtbxr ^WACHT.KEN! ■ze&r, IHATMXr/K DOÊN K2/S f*/K Hllversnm I 402 m. NCRV: 18.30 Nieuws. 18.41 Toelichting bij het nieuws. 18.47 <S) Con- coursmuzlek 1372. E.O.: 19.00 WIJ hebben een woord voor de wereld: muziek. Informatie en berichten, met om: 19.04 Reformatie en Reveil: 19.20 Vragenbeantwoordlng: 19.40 Bijbelstudie. NCRV: 20.00 Bij de tijd: Van Jongellngsvcreni- ging tot Jesus People, klank beeld. 20.20 (S) Radio Kamer orkest en solist. 21.10 De Her vormde Synode vergadert...., samenvattend verslag. 21.25 (S) Moderne muziek (gr). 21.35 (S) Waar blijft Ome Joop nou?, hoorspel voor de Jeugd. 22.20 Nieuws. 22.40 Literama: over boeken, schrijvers en toneel. 23.00 (S) NCRV-Vocaal ensem ble (opn.) 23.25 (S) Deze tijd. deze muziek. 23.55-42.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. 18.25 (S) Johan Willem Frlso Kapel en solisten. NVCH: 19.10 Sekstant 19.20 R.V.U. Abortus - leven ma ken. NOS: 20.00 Nieuws. 20.05 Komt u maar....: lichte gram- mofoonmuzlek met actuele discussies en telefonische reac ties. 22.00 (S> Internationaal Loosdrecht JAzz Festival 1971. 22.55 Mededelingen 23.00 Nieuws. AVRO: 23.10 Radio- Journaal. NOS: 23.20 Omzien ln verwondering II 23.55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND VAN 18 - 20 UUR I. Carl Philip Emanuel Bacn. I. Concert voor clavecymbel en orkest in d kl.t. 2. Concert voor cello en orkest In A gr.L II. Wolfgang Amadeus Mozart. Concertante symphonle in Es gr.t. KV 364. III. Lulgl Bocche- rlnt. 1. Symphonle In c kl.t. 2. Concert voor cello en orkest in Bes gr.t. Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.02 Het levende Woord 7.07 (S) Badinerlc: klassieke en moderne muziek (gr.). (7 30 Nieuws: 7.41-7 50 Ac tualiteiten). 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.41 Voor de huls vrouw. 10.00 (S) Aubade: I. Vlooi en piano; II. Pianoreci tal. (10.30-10.32 Nieuws) 11.00 Voor de zieken. ll.30BeJaar- denprogramma. 11.55 Medede lingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.to.v. land en tuinbouw: 12 30 Nieuws; 12 41-12 50 Actualiteiten; 13 00-13.05 Raden maar...) 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) Interlo kaal op dinsdag: muzikaal middagmagazine (15.30-15.32 Nieuws.) 17.00 Overheidsvoor lichting KRO: 17 10 (S) Metro- pole Orkest 17 2S Voor de kin deren. 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Actualiteiten. 1800 (S) Licht ensemble met zangsollsten. Politieke Partijen: 18.19 Uit zending van de NMP. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.0O Nieuws en ochtendgym nastiek. 7 20 (S) Dag met een plaatje (gr). 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (verv (8.30-8.33 De groenteman.) 8 50 Morgenwijding. 9.00 (S) Klas sieke muziek met commen taar 9.35 Waterstanden. 9.40 (S) Vocaal ensemble met pia nobegeleiding (gr 10 00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvita minen. dioo Nieuws.) 11.30 Voor de vrouw. (Om 11.56 Beursberichten.) 12.30 Voor de landbouw 12.40 Knipperllcb* verkeersmagazlne. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 (S) Scala: ontmoetingen met Jonge Nederlandse kuns tenaars. 13.55 Nieuwe grammo foonplaten met toelichting. NOS: 15 00 Zoeklicht op Ne derland: reportages en com mentaren. (Om IC.00 Nieuws.) AVRO: 17.00 Mobiel: een be weeglijk programma voor be weeglijke mensen, waarin om: 17.55 Mededelingen. Hilversum ni. 240 m. VARA: 7.00 Nieuws 7 02 Dag dinsdag 8.00 Nieuws. 8.02 Onderweg. 9 00 Nieuws. 9.03 Plaatjes voor de pep. <10.00 Nieuws.) n.co Nieuws. 11.03 Een opvallend vrolijk gevarieerde visite (12.00 Nieuws) 13.00 Nieuws 13.03 De Eddy Becker Show. (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws 15.03 Drie-draal. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Mix. (17.00 Nieuws.) 91 In dit gebied was hij slecht op de hoogte van de terreingesteldheid omdat, toen hij hier vijf jaar geleden was geweest, de streek in nevel was gehuld. De pijn- in zijn zij werd steeds erger, maar hij dwong zichzelf het marstempo vol te houden. Iedere voetstap plantte zich in zijn zijde voort alsof hij telkens een slag kreeg met een voorha mer. Om de pijn tegen te gaan boog hij zich iets verder voor over en hij vloekte inwendig toen Prentice hem inhaalde. „Kalm aan, Mac, u maakt uzelf kapot. U druipt van het zweet." „We hebben niet veel tijd meer we hadden een voor sprong op hen en die is nu verloren gegaan. We zullen, als we boven aankomen, snel een beslissing moeten nemen." Zelfs het spreken was nu een marteling geworden, maar hij zou nog eerder kreperen dan opgeven. Doorgaan, straks is de pijn weg! Prentice liep nu gelijk met hem op en dat gaf hem een stimulans. Hij dwong zich ertoe niet naar de grond te kijken omdat hij daardoor nog vermoeider werd. Hij rechtte zijn li chaam en staarde naar de heuvelrand die voor hen lag. Was dit dan uiteindelijk de rand van het plateau? Datzelfde had hij al bij drie andere, lager gelegen heuvelranden gehoopt, maar iedere keer was hij teleurgesteld. In zijn toestand van uitputting nam het plateau nu de vorm aan van een beloofd land, een oord waar redding moest zijn van de hen meedogen loos achtervolgende Alpenkorps soldaten. Hij was zich nauwelijks bewust van het landschap waar ze doorheen trokken. De pijn werd steeds heviger en rukte aan hem als een stalen draad, die zich binnen in zijn lichaam sa mentrok. Keien, olijf bosjes en struikgewas bewogen zich langs hem als een vage lijn, terwijl zijn ogen vastgehecht waren aan die dansende rand, die na elke bocht dichterbij kwam. Ondanks zijn robotachtige toestand was hij zich ervan be wust, dat de lucht koeler werd en dat de kracht van de wiftd toenam. Dit versterkte zijn hoop dat ze dicht bij het einde van de martelende weg waren, die steeds maar doorliep weer een bocht, een stuk stoffige weg, een bocht... „We moeten er bijna zijn met die wind," merkte Prentice op. Macomber gromde slechts en staarde naar boven. Werd de pijn minder? Zij leek iets minder hevig en zijn spieren leken iets minder verkrampt. Opeens was de pijn verdwenen en te gelijk met het besef dat hij er van af was begon hij met lange schreden naar voren te lopen, zodat Prentice hem nauwelijks kon bijhouden. Tijdens het lopen wreéf hij zijn gezicht droog en met een gevoel van triomf liep hij nog sneller toen hij ach ter de rand alleen maar lucht zag. Ze waren bijna boven! Ge sterkt door de kleine hoeveelheid voedsel en de wijn begon hij nog sneller te lopen over de weg die nu minder steil was en hij- liet Prentice achter zich in zijn haast om als eerste het plateau te bereiken. Als ze boven aangekomen waren mochten ze niet aarzelen ze moesten snel besluiten wat ze zouden doen en dan meteen handelen.' Misschien was er daarboven wel een boerderij. Met veel geluk zouden ze zelfs fietsen kun nen bemachtigen hij had mensen op fietsen gezien toen hij Katyra voor de oorlog had bezocht. Een fiets moest het tegen een ezel kunnen opnemen. Ze hadden de een of andere vorm van vervoer nodig om het zes mijlen lange plateau te over bruggen, iets dat hen een voorsprong zou geven op die ver vloekte stoet ezels van Burckhardt. Hij zette een sprint aan, kwam over de top en het'platëau lag voor hem. De teleurstelling was zo verpletterend, dat hij volkomen on beweeglijk bleef staan totdat Prentice hem bereikte. Een klas siek tafelland strekte zich voor hem uit zo ver het oog reikte,, een vlakke streek waarop mijlenver geen schuilplaats te ont dekken was. In feite had hij zich geen gebied kunnen voor stellen dat minder geschikt was om te ontsnappen aan het Al penkorps. Ook de weg was een verrassing: een pas aangelegde teerweg liep regelrecht naar de voet van de berg; aan de ene kant was het land groen en aan de andere had het een bruin achtige kleur. Men had een weg aangelegd vanaf de punt van het schiereiland, een weg die zich te zijner tijd tot in Katyra zou uitstrekken. „Dat is nou precies wat we nodig hebben," zei Prentice. „Voor ons doel had het net zo goed de zee kunnen zijn." Ma comber keek over zijn schouder. „Hoe is het met de Griek?" „Door zijn handicap had hij enige moeite ons bij te houden. Ford is achtergebleven om hem gezelschap te houden. Ik vraag me af wat hun aandacht heeft getrokken?" Ford en Grapos waren over de rand verschenen, maar ze waren blijven staan op éen verhoogd, rotsachtig gedeelte op korte afstand van de weg en ze wenkten. Prentice liet Ma comber alleen, die met een sombere blik naar het plateau bleef staan kijken en liep naar het rotsachtige gedeelte van de bodem. De grond waarover hij liep was droog en rul, wat be vestigde dat de storm moest zijn uitgeraasd in de nabijheid van kaap Zervos. Er klonk opwinding in Fords stem toen hij naar beneden riep. „Haast u, anders mist u het." „Wat dan?" De zon die in Prentice's nek scheen toen hij zich omhoog hees op de rots, had geen warmte en de kilte van de lichte bries herinnerde hem er aan dat ze een gebied van lage tem peraturen naderden. Staande naast Grapos trok hij zijn scha peleren jas dichter om zich heen. De jas was te groot en hing zakkerig over zijn schouders. Ford, die een jas van dezelfde man droeg, paste heel wat beter in zijn schapevacht. Bezat de Griek eigenlijk nog wel een derde jas? Deze gedachte was, door hun haast om bij het huis weg te komen, nog niet eerder bij Prentice opgekomen. De lijn van Fords gebogen arm vol gend kon hij nu het dak van het huis zien. De verkleurde ro de pannen waren door de hoogte waarop ze zich bevonden zo genivelleerd, dat het leek of het huis een plat dak had. Een eindje achter de cipressen naderde de kop van de Alpenkorps kolonne de voet van de weg naar de heuvels. „Daar komen ze," zei Ford, „de eersten van velen." „Ben je er zeker van dat het de eersten zijn? Misschien be vindt zich al een gedeelte op de heuvel." „Nee, meneer. U en Macomber hadden zo'n razende haast om boven te komen dat u waarschijnlijk niet een keer omge keken hebt maar wij hebben hen vaker1 dan eens gezien en dat is de kop van de kolonne." Prentice was verrast. Al eerder was hij geschrokken door de ontdekking dat er zich, nadat ze over de heuveltop bij de pijp,gekomen waren, Duitsers voor hen hadden bevonden en nu stond hij er verbaasd over hoeveel tijd ze nodig hadden gehad om dit punt te bereiken, want hij had achterom geke ken toen ze uit het huis beneden waren weggerend. Ze waren echter over een vlakte gereden en afstand kon zeer misleidend zijn. Hij wachtte tot twee of drie soldaten zouden afzwenken en het huis binnengaan, maar de kolonne trok er regelrecht langs en verdween uit het gezicht toen ze de heuvelweg be steeg. Ze hadden de kar laten staan achter de cipressen, die ook het huis aan het oog onttrokken en de Alpenkorps solda ten reden de heuvel op zonder het bestaan van het huis te be seffen. Met een gevoel van opluchting sprong hij van de ver hoging en haastte zich terug naar de plek waar Macomber stond als een stenen standbeeld, met opgeheven hoofd, zijn handen in zijn zakken en de uitdrukking op zijn gezicht zo grimmig dat het hem herinnerde aan de Abwehrman, Die trich. „Wat is er aan de hand?" vroeg Prentice. Hij fcield zijn hoofd schuin. „Wat is dat hoor ik daar iets?" Wordt vervolgd WASHINGTON (UPI) Alcohol is het grootste drugprobleem in de V.S., volgens een verslag van het departe ment van volksgezondheid aan het Congres. Ongeveer negen miljoen mensen (bijna tien procent van de werkende bevolking) lijdt aan alcoho lisme of minder erge drankproble men. 28.000 dodelijke verkeersonge lukken per jaar worden toegeschre ven aan drankmisbruik. Het jaarlijk se verlies voor de economie wordt op 15 miljard dollar geraamd. Momma Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel 79 Lothar, de helder ziende, nam weer plaats op de bok en klakte met zijn tong. De trouwe hit trok aan en daar ging de wa gen weer, eerst hotsebot- send over de keien van het oude centrum, maar later dokkerend over het asfalt van Zoutkapelles nieuwe en ruime buitenwijken. Zo reed Lothar voort en niet zo heel veel later had hij de brede, verlaten 1 boule vard bereikt, waar de gro te hotels gelegen waren van t badcentrum. Het was nu diep in de nacht en op die hele boulevard was geen sterveling te zien. Rustig dokkerde het kar retje voort naar het eind van die boulevard, want daar moest Lothar zijn. Daar had een vooruitstrevende gemeenteraad een terreintje ingericht voor een aantal onschuldige kermisattracties, want de badgasten van Zoutkapelle moesten toch ergens terecht kunnen als het regende of kil was. Ze konden daar draaien, tollen, gillen, schieten, smijten, botsen, brullen, schommelen en poffertjes eten. En nu zoüden ze ook gauw een blik in de toekomst en verleden kunnen slaan, want zie, daar komt Lothar, de helderziende. Hij koos een goed plaatsje uit, stopte zijn wagen en trad vervolgens bij zyn twee gasten binnen met een raadselachtig lachje op de lippen. „Kijk aan, en zie Verholen zitten, mompelde hij nadenkend. „Vraagt hy zich soms af hoe het moet met de blauw-geruite kiel „Ja dat is zo Hoe weet u dat vroeg de smid stomverbaasd. „Verbaas u niet, want die beelden kryg ik door," legde Lothar eenvoudig uit „Ge kent dat toch Zo weet ge niets en zo weet ge alles, want het beeld van dé vluchtige gedachte is als een rook pluim in de wind, even zichtbaar, maar dan voorgoed vergaan. Zy is er en zij is er niet. Zij talmt, doch beklijft

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7