Scheidsrechters beledigd Tegenslag velt Go Ahead tegen Ajax: 3-0 Urtain tegen Frazier? Historische bijeenkomst in Zeist Vijf winnaars alle afstanden NIEUWE LEIDSE COURANT 11 MAANDAG 21 FEBRUARI 1972 ZEIST Voor Lau van Ra vens en Sjef Dorpmans heeft za terdag de laatste conditietest in hun actieve loopbaan als scheids rechter een apart tintje gekre gen. Een week eerder immers had George Knobel, de trainer van MVV, in zijn even lange als harde betoog over de spelver- ruwing in het betaalde voetbal de beide arbiters emotioneel „oude mannen, die de midden cirkel niet meer uitkomen" ge noemd. Van Ravens en Dorp mans weerlegden die aantijging voor een deel door op de terrei nen van het KNVB-sportcen- trum een uitstekende conditie te tonen. Ze zullen echter, naar aanleding van de opmerkingen van Knobel, bij de KNVB een of ficiële klacht indienen. De sceidsrechterswereld heet kennelijk alleen de minder vleiende zinsneden van de Brabantse trainer begrepen. Want hetgeen centraal stond in zijn monoloog de drei gende afbraak van de voetbalsport als kijkspel werd zonder één woord terzijde geschoven. Knobel staat met zijn aanklacht tegen de spelverruwing niet alleen. Ook Ben Peters (NAC) en Kees Rijvers (FC Twente) hebben zich in het recente verleden in ongeveer gelijke be woordingen uitgelaten over de te ruglopende attractiviteit van het voetbal en de rol die de scheidsrech ters hierin spelen. Mislukking Daarom was het zonder meer een goede gedachte èn een goed initiatief van de scheidsrechterscom- missie om de trainers uit het be taalde voetbal voor een discussie middag in Zeist uit te nodigen. Die discussie is mislukt, omdat slecht een select groepje trainers aanwezig was. Het bestuur van de vereniging Van Oefenmeesters in Nederland (WON) had zich vorige week name lijk van deze bijeenkomst gedistan tieerd en schriftelijk aan haar leden laten weten, dat zij „vrij waren in de beslissing om al dan niet aan de discussie deel te nemen". Het WON-bestuur voelde zich gepas seerd. En niet ten onrechte. Jaren lang is de vereniging binnen de KNVB nauwelijks serieus genomen. Althans: zij werd mede door eigen schuld niet als een gelijk waardige gesprekspartner gezien. Via een door de ijverige secretaris generaal Jaap van der Leek aange kondigde „hardere koers" streeft de WON ernaar een echte vakorgani satie te worden. En zij wenst zich dan ook niet meer als louter een „gezelligheidsclub" op te stellen. In die nieuwe aanpak past de „harde" houding van de WÓN in deze zaak. Want de scheidsrechterscommissie van de KNVB heeft de trainers in het betaalde voetbal buiten het be stuur van hun organisatie om voor de discussie gevraagd. Mr. Kern kamp, lid van die commissie: „We hebben de oefenmeesters voor deze bijeenkomst via een circulaire uitge nodigd. Daarin stond, dat dit met instemming van het bestuur van de WON gebeurde. Dit bleek niet ge heel juist. Het formele schrijven aan de WON is uitgebleven. Van der Leek heeft daarop de leden een brief geschreven en de houding van het bestuur uitgelegd. Hij heeft me per soonlijk verzekerd dat het aan de leden overgfelaten zou worden of zij naar Zeist wilden gaan of niet. Ik betreur het erg, dat een kleine com municatiefout zo hoog is opgenomen. Het was erg eenvoudig om deze zaak telefonisch ter herstellen. Dit vind ik een kinderachtige reactie". En Hen- nie van Dalen, voorzitter van de commissie: „Op deze manier wordt het wel erg moeilijk om met de trai ners samen te werken". Doel De actie van de WON heeft in ieder geval zijn doel niet gemist. Slechts enkele trainers waren alsnog naar Zeist getogen Die kleine groep kon de discussie niet redden. De he te problematiek, die ook Knobel be wust heeft aangesneden, werd voort duren omzeild. Alleen Vaclav Jezek, trainer van FC Den Haag, „vertaal de" even de woorden, die eerder door zijn collega's zijn gesproken. Jezek: „In Nederland is het grootste probleem, dat alle arbiters niet dezelfde maatstaven aanleggen, Als we ook hier naar attractiever voetbal willen streven kunnen zowel de trainers als de scheidsrechters een voorbeeld aan de strijd om het wereldkampioenschap hemen. in Londen (1966) werd er aanzienlijk minder goed gespeeld èn gefloten dan in Mexico vier jaar later. In Mexico waren de scheidsrechters be ter. omdat daar in de eerste wed strijd al een duidelijke lijn werd aangegeven. Daar heeft men zich in het toernooi verder aan gehouden". Jezek pleitte dan ook voor een in niger contact tussen de trainers en de scheidsrechters. Want „uniformi teit" is een woord, dat nu nog ver te zoeken is en ook altijd het heetste hangijzer zal blijven. De scheids rechters zélf hebben er een dooddoe- nertje voor. „Uniformiteit is niet te verwezenlijken. Iedere arbiter heeft zijn eigen persoonlijkheid en legt die in zijn optreden tijdens een wed strijd". Maar terwijl de trainerswereld juist dit moeilijke punt voortdurend aansnijdt, kwam dat zaterdag tij dens het vrij zinloze heen-en-weer- gepraat nauwelijks naar voren. Neen, liever klinken er déze woor den, van Frans Dcrks: „Het feit ligt er gewoon, dat er door Knobel men sen beledigd zijn. De integriteit van het korps is aangetast. Het voetbal, dat nu door de Nederlandse clubs met zoveel succes bedreven wordt, is ook een stukje werk van de scheids rechter. Als de trainers de spelers voorgaan op de weg om een arbiter aan te vallen, dan zullen die spelers volgen En dat is een kwalijke ont wikkeling. We hebben in dit geval Knobel dan ook recht op een correc tie". Tegenstoot Knobel is niet de eerste trainer, die een „tegenstoot" van de scheids rechters krijgt. Eerder dit seizoen is er door de arbiters geklaagd over uitlatingen van Elek Schwarz (Spar ta) en Ger Blok (de Volewijckers). Maatregelen bleven toen uit. Sjef Dorpmans, die mèt Lau van Ravens en Koen Brouwer aan het einde van het seizoen afscheid moet nemen: „De trainer in het betaalde voetbal is partij. Wij niet. Daarom vind ik, dat je die man een bepaalde marge moet geven. Totdat hij gaat beledigen. Als iemand zegt, dat we oude mannen zijn, die niet uit de middencirkel komen, dan vind ik dat een persoonlijke belediging. De tuchtcommissie stapt te gemakkelijk over deze zaken heen. We staan zo wankel, we kunnen ons niet verde digen. We zijn heilig van plan iets aan de uitlatingen van Knobel te gaan doen. Er komt een rapport over." GERRIT DEN AMBTMAN ZEIST, 21 febr. Zoals het na de gebeurtenissen van de vorige week (voor en na de met 50 gewonnen uit-inter- land tegen Griekenland) al kon worden verwacht lijkt dit weekeinde weer een stuk je dichter bij de realiteit ge komen: bondscoach Frantisek Fadrhonc zal aan het eind van de komende week wel licht al een contract aangebo den krijgen, dat hem voor de komende twee jaar in de ge legenheid zal stellen het Ne derlands elftal naar het we- reldtoernooi (Duitsland '74) te loodsen. Aanstaande za terdag vergadert het bonds- bestuur en op de agenda prijkt ook het punt 'bondscoach'. Aangenomen mag worden, dat de sectie betaald voetbal van de KNVB vóór die tijd het advies klaar heeft. Juist in het sectie-bestuur be taald voetbal waren er bezwaren gerezen tegen Fadrhonc. Zo heeft hij een aantal ongelukkige be sluiten genomen, met name in de uitwedstrijden tegen Oost-Duits- land en Joegoslavië, die dan ook prompt werden verloren. Boven dien wordt hem een gebrek aan organisatorisch inzicht verweten, waardoor er nu en dan interne communicatie-stoornissen kunnen worden waargenomen. Juist om die bezwaren weg te nemen had KNVB-voorzitter Wim Meuleman zo veel mogelijk leden van het sectie-bestuur betaald voetbal uitgenodigd, toen hij gehoor gaf aan het verzoek van de spelers- raad van de Nederlands elftal- groep „gehoord te worden met betrekking tot de toekomst van het Nederlands elftal". Zo zaten Johan Cruyff, Piet Keizer, Rinus Israel en Wim van Hanegem niet alleen tegenover Meuleman, maar ook tegenover de heren Jos Coler, de voorzitter van de sectie betaald voetbal, en diens bestuursleden Zon, Kern kamp en Van Dalen. Bovendien was Jack van Zanten uitgeno digd, de man die naast Zon tot nu toe voor de begeleiding van dit Nederlands elftal heeft ge zorgd. En bondscoach Fadrhonc zelf? Hij was, der gewoonte ge trouw, de hele dag druk bezig op het sportcentrum. Terwijl er el ders in het centrum voor zijn toekomst werd geknokt, liep Fadrhonc rond bij de juist die middag gehouden bijeenkomst van de scheidsrechters in het be taald voetbal en was hij later aanwezig bij de oefenwedstrijd, die het Nederlands jeugdelftal (15 en 16 jarigen) tegen de jeugdse- lectie uit Dordrecht speelde... iHet Oranje-kwartet heeft op zeer duidelijke en zakelijke ma nier laten weten hoe het de toe komst ziet. De vier hebben er geen geheim van gemaakt, dat zij zo snel mogelijk uitsluitsel willen hebben omtrent het aanblijven van Fadrhonc, die door hen on voorwaardelijk gesteund wordt ondanks de in het verleden ge maakte fouten. Bovendien willen zij meer duidelijkheid in de be geleiding. Zo ligt in hun bedoe ling dat er twee mensen moeten komen, naast de bondscoach. Een man, die de organisatorische rompslomp rond het nationale team verzorgt en één man, die uiteindelijk, als ccn soort mana ger, verantwoordelijk is tegen over het KNVB-bestuur voor het wel en wee in de komende kwali ficatie-wedstrijden. „Die man," zo gaf Meuleman opnieuw toe. „moet veel macht hebben en met een eigen budget kunnen wer ken." Het derde punt dat ter discus sie gesteld werd was de premie regeling. Overeengekomen werd, dat voorlopig alleen een regeling zou worden getroffen voor de kwalificatie-wedstrijden. „Dat is logisch", aldus spelers-woord voerder Johan Cruyff, „we kij ken eerst of we door de kwalifi catie heenkomen. Dan komt de volgende etappe pas aan de beurt, het eindtoernooi." Volgens Meuleman was de „historische" bijeenkomst (tot nu toe zijn de voetballers in de KNVB officieel nauwelijks aan bod gekomen als het om belang rijke beleidszaken ging) in een zeer prettige sfeer verlopen. „In mijn bedrijf praat ik toch ook met de ondernemingsraad?", al dus Meuleman, „en dit viertal is in wezen het Nederlands elftal. Het zijn volwassen mensen. Cruyff en Keizer zijn de mensen, die het woord deden. Maar zij hebben het volledig vertrouwen van Israel en Van Hanegem. Vooral Keizer formuleert bijzon der helder en zakelijk." Nog deze weck zal Meuleman („Ik heb de positie van Fadrhonc nog nooit zwak gevonden") waar schijnlijk een oriënterend ge sprek met Fadrhonc hebben over de voorwaarden van een nieuw contract. Als het bondsbestuur dan in principe akkoord gaat zal komend weekeinde een zaak kunnen worden besloten, die on nodig lang slepende is geweest. MAARTEN DE VOS AMSTERDAM De doorslag gaf uiteindelijk een afgekeurd doelpunt. Toen scheidsrechter Koen Brouwer, bijna tien minuten na rust een inzet van Ruud Geels, die via doelman Heinz Stuy in het doel was verdwenen, niet liet aantekenen, brak er iets in Go Ahead. Aanvoerder Gerard Somer legde het zo uit: 'Wij kunnen dat nog niet. We kunnen ons niet zo makkelijk over zo'n tegenslag heen- zetten. Het was een glaszuiver doelpunt. Dat heeft iedereen toch kunnen zien. Het had de hele wedstrijd voor ons kunnen verande ren'. Nu won Ajax, uiteindelijk nog heel makkelijk met 30 en be reikte daarmee de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-be- ker. Er moest over dat afgekeurde doel punt van Go Ahead heel lang gepraat worden. Brouwer, die de beslissings bevoegdheid had, was zeer beslist: „Bij die inzet van Geels stond Bleijenberg hinderlijk buitenspel daarom moest ik dat doelpunt afkeu ren." En over de opmerking van de Deventer trainer Barry Hughes dat •grensrechter Schipper naar het mid den had gewezen zei hij: „Dat is een afspraak die we gemaakt hebben. Schipper lette alleen maar op of de bal de doellijn passeerde. Dat gebeur de en toen wees hij naar het midden. Ik lette op het spelverloop en ik con stateerde dat Bleijenberg buitenspel stond. Zo ligt de situatie helemaal." Uitstekend Een doelpunt van Go Ahead Eagles had het tot dan toe op goed peil staande bekerduel, op slag kunnen veranderen. Ajax immers had de hele eerste helft hard gebouwd aan een treffer, maar kwam daar niet toe. Op de eerste plaats, omdat er soms van te grote afstand werd geschoten, op de tweede plaats omdat Nico van Zoghei in het doel van de Deventena- ren veel uitstekend werk verrichtte. Zeer trefzeker voorkwam hij op har de schoten van Arie Haan en Johan Neeskens dat Ajax in die periode een voorsprong nam. Eenmaal moest hij buigen. Dat was toen Johan Neeskens op een voorzet van Piet Keizer raak kopte. Brouwer vond echter, dat Neeskens de Go Ahead-doelman (bij na twee hoofden groter en toch ach terblijvend bij de springkracht van Neeskens) onjuist had aangevallen. Over die eerste helft was trainer Stephan Kovacs maar zeer matig te vreden. Concldeerde hij later, „er moest iets lebeuren. De linkerverde- digingsflank van Go Ahead kreeg nauwelijks werk. Daarom werd Dick van Dijk vervangen door Sjaak Swart. En toch moesten we vier man in de aanval houden en twee op het middenveld. Om louter tactische re denen moest Dick van Dijk (voor rust geen moment opvallend, red.) er dus uitgehaald worden." Het Ajax van de tweede helft bleek duidelijk uit op snelle winst. Er werd een stevige druk uitgeoefend op de Go Ahead verdediging, waarin So mer, Veenstra en Kolkman en daar voor nog de jonge Arntz echter als buffer fungeerden. En toen Geels overigens uit een prachtige aanval het afgekeurde doelpunt scoorde leek het even of Ajax het moeilijk zou krijgen. Het gebeurde niet. Twee mi nuten later al hielp Arie Haan zijn team aan het eerste doelpunt, toen hij na uitstekend voorbereidend werk van Johan Cruyff van de rand van het strafschopgebied hard raak schoot: 10. Kovacs: „Wat ik de gro te winst vind van dit duel is, dat we gescoord hebben na rust, maar ook steeds hebben willen scoren. Dit was iets heel anders als in de wedstrijd tegen NAC. Dit was weer echt pro fessioneel." Ajax treinde daarna inderdaad het publiek bedienend door naar 30. Zelfs Arsenals manager Bertie Mee, die het duel op de tribune volgde raakte door dat spel onder de indruk. „Ja, ik kan niet anders zeggen dat dit Ajax een grote indruk bij mij heeft achtergelaten. Dit Ajax was heel ver schillend van het Ajax waar we twee seizoenen geleden tegen speelden. Ajax heeft no meer ervaring opge daan. Ajax groeide dank zij een ge wonnen Cup finale. Ik vond wel dat Ajax na rust pas is gaan voetballen. Sjaak Swart kopt in. Ajax leidt tegen Go Ahead met 2—0. Juist dat werd door Stephan Ko vacs zeer gewaardeerd. Kovacs: „We moeten niet vergeten, dat Ajax een paar weken niet heeft gevoetbald. De ploeg moest toch weer in elkaar schuiven. We hebben de afgelopen week de helft van de ploeg thuis ge- LOS ANGELES De Spaanse bokser Jose Manuel Ibar (Ur tain) Europees kampioen zwaar gewicht, heeft gebroken met zijn manager Humberto Branchini en is een contract aangegaan met de Amerikaan Yasmine. Urtain heeft deze beslissing genomen in Los Angeles, waar hij het gevecht Ra mosCarrasco bijwoonde. Nu reeds is zeker dat de kleine Bask op 3 april in Porto Rico zal bok sen tegen Kid Roman, kampioen van zijn staat. Urtain krijgt hier voor een beurs van 224.000 gul den. Hierna zal hij in de VS nog zes gevechten leveren. De tegen standers zijn nog niet bekend, maar er schijnt een kans te be staan dat wereldkampioen Joe Frazier een van hen zal zijn. Of het feit dat Urtain zich heeft vastgelegd voor zes partijen in Ame rika invloed zal hebben op zijn titel gevecht tegen de Nederlandse kam pioen Rudi Lubbers is nog niet be kend. De situatie is nu zo, dat Urtain door de Europese boksunie is ver plicht zijn kampioenschap voor juni te verdedigen tegen de officiële uit dager Jürgen Blin (West-Duitsland). Op 31 maart loopt de termijn af voor het zg. „vrije verkeer", dat wil zeg gen dat voor die datum een contract mag worden gesloten voor een vrij willige titelverdediging door Urtain. Henk Ruehling, de Zandvoortse matchmaker, hoopt voor die datum tot een akkoord te komen met Urtain. Mocht dat niet lukken en mocht de Spanjaard in Amerika blijven tot na juni dan zal volgens Ruehling de E.B.U. Urtain zijn titel ontnemen. „Dan zitten we goed, want de E.B.U. kan in dat geval niet anders dan het Europese kampioenschap laten beslis sen in een partij tussen Blin en Lub bers". aldus Ruehling. OSLO De schitterende prestatie van Ard Schenk in Oslo staat niet alleen. Al in 1891 won de Amerikaan Joseph F. Droghue vier afstanden van de strijd om het wereldkam pioenschap in Amsterdam. Alleen werd toen nog in mijlen gerekend. Droghue werd eerste op de halve, een, twee en vijf mijl. De eerste Nederlander, die deze prestatie leverde was de legendari sche Jaap Eden, die in 1896 bij de titelstrijd in het toenmalige Sint Pe tersburg kampioen werd door het winnen van vier afstanden met tij den van 50.2, 2.36.2, 9.03.02, 18.55.4. Acht jaar moest daarna gewacht worden voordat wederom een rijder erin slaagde vier afstanden te win nen. Het was de ook in ons land zeer bekende Noorse rijder Peter Sinne- rud, de man op wiens boerderij de Nederlandse schaatsenrijders vele jaren gastvrij werden ontvangen, die in Kristiana, het tegenwoordige Os lo, de prestatie van Jaap Eden even aarde met de tijden: 46.2,, 2.34.8, 9.26.4, 19.15.2. Later werd de Noor gediskwalificeerd omdat hij tijdens het toernooi geen amateur meer ge weest zou zijn. Zeven jaar duurde het voordat er weer een rijder op stond die tot een dergelijke verrich ting kwam. De Rus Nikolaj Sprunni- koff 1911 te Trondheim tot wereld kampioen uitgeroepen. Zijn tijden waren: 46.4, 2.26, 9.10.2, 18.13. Een jaar later explodeerde de schier le gendarische Noor Oscar Mathisen tijdens het wereldkampioenschap in Kristiana, door vier afstanden te winnen met tijden van 44.2, 2.20.8, 8.45.2. 17.46.3. En in 1972 schaarde Ard Schenk zich in deze rij van on vergetelijke schaatsenrijders: Euro pees kampioen door het winnen van drie afstanden, drievoudig kampioen en nu wereldkampioen met tijden: 40.14, 2.03.06, 7.22.84, 15.22.09. Ard Schenk wordt na zijn fraaie race op de tien kilometer opgevan gen door Leen Pfrommer. echt zoals ze het ook kunnen. En dan weet ik wel, dat dit nog maar een beetje echt Ajax was, want er moet nog veel beter gespeeld kunnen wor den. Voor ons wordt het in het Euro pa Cup-duel over een paar weken veel moeilijker dan twee jaar terug. Dat heb ik wel gezien." Klassiek Zes minuten na Haans treffer kwam Ajax dankzij Sjaak Swart, die op de rechtervleugel opmerkelijk veel bewegingsvrijheid genoot, op 20. Een klassieke Swart treffer, want de Ajacied stond op zijn bekende plaats, toen een combinatie van Cruyff en Keizer eindigde met een scherpe voor zet van de laatste. En klassiek was ook de derde treffer, al gaat de histo rie van dat soort doelpunten dan niet zover terug. Barry Hulshoff was (na bijna een half uur) de maker, nadat hij weer eens van heel ver in een sterke sprint kwam aanlopen om een corner van Johan Cruyff met het hoofd af te ronden: 30. Overigens raakte Hulshoff bij die aktie (hij botste tegen doelman Van Zoghei) ge blesseerd en werd vervangen door Heinz Schilcher. En Ajax toch minder gretig en meer consoliderend wilde daarna af en toe nog meer, wat de Go Ahead defensie voor grote problemen stelde. (Keizer schoot op de paal, Cruyff werd tweemaal op dubieuze gronden afgefloten voor buitenspel en Haan miste het doel nog eens op een haar). had en de andere helft in Grieken land bij het Nederlands elftal. Ik ben blij; dat het ondanks dat toch weer goed klikte bij ons". Ook Bertie Mee was die eenheid, die Ajax toch weer eens was opge vallen. Driftig noterend („Keizer en Neeskens vond ik zeer goed spelen. En van Cruyff wist ik al wat hij allemaal kan. In vergelijking met twee jaar geleden is hij als teamspe ler nog verder gegroeid") kwam hij tot een voorlopige conclusie: „Het wordt moeilijk voor ons. Wat in Ajax opvalt is de collectieve techniek van grote individualisten. Maar ook het grote combinatievermogen. Dat mag ook wel, Ajax heeft per slot van re kening de Europa Cup gewonnen.Het vertrouwen heb ik niet verloren. Wat Ik wel gezien heb is dat de wedstrijden tussen Ajax en Arscenal de beste kunnen zijn uit de kwartfinales van het toernooi". Ajax heeft inderdaad voor de ogen van de Brit gisteravond een stevige flap van de sluier die er toch voor iedere buitenlander steeds weer over de ploeg hangt, opgelicht. Daar kon het feit dat Johan Neeskens (voor een luel geschorrst voor de UEFA er in Amsterdam niet bij zal zijn niets aan veranderen. Bertie Mee: „Neeskens is er bij Ajax niet bij, wij zullen het zonder Allan Ball moeten doen. Maar het zijn twee topploegen. En dat be tekent dat er op de reservebank al tijd voldoende vervangende kracht aanwezig is. Neeskens speelde nu op vallend goed, hij heeft veel kracht. Maar er zal zeker wel weer iemand achter hem staan. Zo is het toch ook bij ons". RUUD VERDONCK Scheidsrechters in actie tijdens de conditietest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11