Albeda: „Ik geloof niet dat Industriebond NVV uit is op polarisatie" winterpot f4.50 Jaarkaart 65* Overeenstemming over arbitrage Geen Albert ontslagen bij fusie Heijn-Simon de Wit Vakbonden hebben vertrouwen in fusie Voordelig en lekker eten? Protest federatie zeevarenden tegen ontslagen Nedlloyd Bijna olieramp in november Hortiprogres 72: taal der bloemen Nport-Limburg hij EEC Min. Van igt rijst met lijfwacht kolon zever J|-+m#Lanfhuis tijdelik op wilert CHU-fractie voor vrijlating drie van Breda Protest tegen vrijlating drie van Breda ZATERDAG 19 FEBRUARI ren, moeten we de mensen in de be drijven beslissingsbevoegdheden ge ven, maar anderzijds willen we ook in verband met de inflatiebestrij- ding een greep houden op de ma cro-economische ontwikkeling. Ik ge loof dat de beslissing over de se cundaire arbeidsvoorwaarden voor een belangrijk deel door de mensen in de bedrijven genomen moeten worden. Wat betreft de loonpolitiek ge'oof ik niet dat we aan centrale beslissingen en afspraken zullen kun nen ontkomen, zo gezien staat de in flatie ook de democratie in de weg." Er is gesuggereerd dat er een Conflict zou bestaan tussen NVV- Vraag naar de Voor slechts inclusief een heerlijke, Hollandse maaltijd. Bij de meeste stations restaurants. Van onze sociaal-economische redactie ROTTERDAM Een opvallend aspect van het metaalconflict is het zwijgen van NVV-voorzitter H. ter Heide. Niet dat het NVV het optreden van Arie Groenevelt en diens Industriebond zou af vallen. Integendeel, het spreek vanzelf dat het NVV zich solidair heeft verklaard met de Industriebond-NVV, maar binnenskamers zouden de kaarten ondanks hardnekkige ontkenningen anders liggen. De reden daarvan is dat Ter Heide in zijn geduldig streven naar meer eenheid in de vakbeweging en in zijn pogingen om een federatie van de jrond te krijgen, nu danig door Groe- revelt voor de voeten wordt gelopen. Ter wille van een metaal-CAO drei gen de verhoudingen binnen de vak beweging grondig verstoord te raken. Groenevelt stelt immers tegenover de traditionele hang naar sociale harmo nie van de confessionele bonden de oproep: „op de barricaden" en strijd lustig als hij is heeft hij zijn confes sionele partners laten weten dat een „slechte cao" als prijs voor de een heid hem te hoog is. Bedroevend Met de vraag of het optreden van Groenevelt een symptoom kan zijn van een koerswijziging van de Ne derlandse vakbeweging zijn we naar de Rotterdamse hoogleraar prof. W. Albeda, oud-secretaris van het CNV, gegaan. Onderwerp van gesprek is de polarisatie binnen de vakbeweging. Prof. Albeda was zoals bekend een van de drie bemiddelaars in het metaalconflict Hij heeft zich na de mislukking van de bemiddelingspo ging zeer teleurgesteld getoond. Prof. Albeda: „We dachten dat we heel dicht bij een oplossing zaten. Over de hoogte van de percentages waren we fcet eens en toen bleek dat we het over de verdeling niet eens konden worden. Dat was bedroevend." U sprak van Amerikaanse toe standen. „De houding van de vakbeweging verandert. Na de oorlog en in de ja ren vijftig was de vakbeweging in overleg met overheid en werkgevers bereid om zich aan te passen aan de sociaal-economische mogelijkheden. Dac doet ze nog wel, maar het kli maat is veranderd. Met Amerikaanse toestanden be doel ik een hard optreden. Dat hoeft overigens niets met een maatschap- )ij-kritische visie te maken te heb- >en. Je kan zoals het CNV het con flict schuwen en toch radicale opvat tingen over maatschappelijke hervor mingen hebben en je kunt je geheel •ichten op de consumptie-maatschap- >ij en een hard gevecht beginnen oor meer loon. Onderscheid Duidelijkheidshalve maak ik een onderscheid tussen een geïntegreerde, een geëngageerde en een protesteren de vakbeweging. De geïntegreerde vakbeweging past zich aan en wil uitsluitend binnen het maatschappe lijke systemen functioneren, de geën gageerde vakbeweging tenslotte wil z'ch niet aanpassen en stelt zich ne- jjat'ef op ten aanzien van de bestaan de maatschappelijke orde. De Neder landse vakbeweging heeft zich de laatste jaren ontwikkeld van een ge- inlegreerde naar een geëngageerde vakbeweging. De stap naar een pro- tosterende vakbeweging is nog niet gezet De bonden houden zich aan de maatschappelijke spelregels, dat jkt ook wel uit de manier waarop zij het SER-matigingsakkoord nale ven." In dit verband is ook gezegd dat al het water van de zee niet afwast dat de Industriebond-NVV met zijn risen achterblijft bij het matigings akkoord van de SER. „Inderdaad. Ook al is er een ver schil van interpretatie mogelijk, heb ik met de indruk dat de Industrie- lion.l-NW dit akkoord heeft gene geerd. Ik reken de Industriebond- NVV ook niet tot de categorie protes terende vakbonden. We moeten dit conf'ict niet dramatiseren. Anderzijds zijn er wel indicaties dat de verhou dingen zich wijzigen. In de jaren 60 bijvoorbeeld waren er gemiddeld "".000 stakingsdagen per jaar, maar 1970 waren dat er maar liefst 220 000 en ik verwacht niet dat 1971 daar ver onder zal blijven." voordelig uit met NS KK 52 Dilemma Het vrije loonoverleg heeft nu eenmaal tot gevolg dat het front van de loonstrijd zich verlegt in de rich ting van de basis; van de afzonderlij ke bedrijfstakken en zelfs naar de afzonderlijke bedrijven. Wilde sta kingen zouden wel eens het gevolg kunnen zijn van een gebrek aan de centralisatie, van democratie aan de iet. „Hier staan we voor een geweldig dilemma. Als we willen democratise- Geeft recht op onbeperkt reizen voor de helft van de enkele reis-prijs. Verkrijgbaar voor iedere 65+er. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto vereist. Eén persoon f 50.- Eehtpaar f 75.- Publicatie rapport drugbeleid onzeker DEN HAAG Het rapport van de commissie-Baan over het drugbeleid zal tegen het eind van deze maand klaar zijn. De regering zal nog moe ten beslissen of het gepubliceerd zal worden. Dit antwoordt minister En gels (RM) op vragen in het eindver slag van de vaste Eerste Kamercom missie voor CRM, ter voorbereiding van het beleidsdebat dinsdag over CRM. Binnen de commissie is wat on enigheid over het te adviseren stand punt. Strijdvraag zou zijn of er een meerderheids- en een minderheids rapport moeten worden uitgebracht, of dat beide partijen binnen de com missie water in de wijn zullen doen om tot een eensluidend standpunt te komen. Bekend is dat die leden van de commissie, die ook in de „commis sie ruimte in het drugbeleid" hebben gezeten, geleidelijke opheffing van strafbaarheid van handel in hasjiesj en marihuana voorstaan. De commis sie van het Algemeen centraal bureau voor de geestelijke volksgezondheid wil de handel in andere verdovende middelen wèl strafbaar houden. De werkgroep verdovende midde len een interdepartementale commis sie onder voorzitterschap van hoofd inspecteur dr. P Baan van de geeste lijke volksgezondheid, werd in 1968 ingesteld door de toenmalige staatsse cretaris Kruisinga van volksgezond heid. De commissie had als opdracht of en zo ja hoe „paal en perk kan worden gesteld aan het misbruik van verdovende- en andere middelen." voorzitter Ter Heide en Industrie bond-voorzitter Groenevelt. Inzet van dit conflict zou de door Ter Heide verworpen polarisatie-gedachte zijn. „Ik geloof dat de vakcentrales naar. elkaar toegroeien en ik neem niet aan dat de Industriebond-NVV dit groei proces in de weg wil staan. Het me- taa'conflict kan weliswaar polarisatie in de hand werken, maar uiteindelijk zal men de noodzaak tot samenwer king inzien. Bovendien is het ondui delijk waar de scheidslijnen liggen. Een kritische vakbondsbestuurder van het CNV gaat in zijn maatschap pijkritiek veel verder dan de gemid delde NVV'er. Eigen taak Een politieke standpuntbepaling van de vakcentaies zou veel van die onduidelijkheid wegnemen. „De vakcentrales pretenderen open te staan voor alle werknemers. Als ze dat willen volhouden moeten ze zich realiseren dat niet alle werknemers dezelfde politieke oriëntatie hebben. Ik vind dat de vakbeweging voldoen de heeft aan haar eigen taak dwz aan de belangenbehartiging van haar le den Zij moet zich niet inlaten met partijpolitiek. Dat zou verkeerd en kortzichtig zijn. Ze moet haar handen viij houden." U wjjst de veronderstelling dat de Industriebond-NVV op verdere polarisatie zal aansturen van de hand? „Als ik Groenevelt bezig zie, dan heb ik niet de indruk dat die man met alle geweld rotzooi wil. Polarisa tie zoif betekenen dat je twee vijan dige blokken werknemers tegenover elkaar krijgt. Daar is het belang van ce werknemers allerminst mee ge diend. De maatschappijkritische houding van de Industriebond-NW moet voor Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Aan het conflict over de cao in de metaal industrie zal nog dit weekend een eind komen, nu alle bij het conflict betrokken partijen het gisteravond eens zijn geworden over de persoon van de arbiter en over de inhoud van zijn op dracht. Voor deze taak is de keus gevallen op mr. R. J. Erdhrink, oud-voorzitter van het college van rijksbemiddelaars. mij nog blijken. Zoals ik al zei kan je het conflict schuwen en er toch radi cale ideeën op na houden. Je kunt ook de consumptie-maatschappij omar men en keihard om meer loon onder handelen. Het tragische is dat je dan de consumptiemaatschappij versterkt in plaats van verzwakt. Dat was ook de tragiek van de Franse mei revolutie. Deze beweging begon met een golf maatschappijkritiek, maar die kritiek werd afgekocht mee een loonsverhoging van vijftien procent Wat begon als een aanval op de consumptie-maatschappij eindigde als een versterking van de consump tie maatschappij." Bent u na het mislukken van de bemiddelingspoging voorstander van \erplichte arbitrage? „Nee, daar ben ik tegen. Ik vind v/el dat we aan een bemiddelingsin stituut toezijn. Het christelijk sociaal convent heeft jaren geleden al eens vootgesteld een dergelijk instituut op vrijwillige basis op te richten. Het lijkt me een zinnige gedachte om daar bij het behandelen van het nieu we wetstontwerp stakingsrecht nog eens aan te denken. Aan dit nieuwe stakingsrecht zijn we overigens hard toe. Het oude recht is kennelijk olie op het vuur." Van een verslaggever UTRECHT Het bestuur van de Nederlandse federatie van werkne mersorganisaties in de zeevaart heeft bij de raad van bestuur van de zee vaart (de centrale redersorganisatie) ernstig protest aangetekend fegen een aantal maatregelen van de Koninklij ke Nedlloyd met betrekking tot het zeevarend personeel. Een aantal cudere kapiteins en hoofdwerktuig kundigen worden ontslagen, evenals een aantal Nederlandse scheepsgezel len. Een aantal officieren wordt door Nedlloyd te werk gesteld in een lage re rang. Over de noodzaak is volgens de fe deratie nooit enig vooroverleg ge voerd. De directie wilde ook geen ge gevens beschikbaar stellen om de noi-dzakelijkheid van de maatregelen aan te tonen. De federatie vindt de maatregelen i.i strijd met het rapport „sociaal be leid der Nederlandse koopvaardij" heeft zich gedistantiëerd van het be sluit van Nedlloyd. Zoals gemeld heeft de maatschappij donderdag meegedeeld dat 140 personeelsleden zul'en moeten afvloeien tengevolge van een ingrijpende reorganisatie van administratieve, commerciële, nauti sche en technische afdelingen. Deze ontslagen staan los van de maatrege len die voor de scheepsbemanningen worden getroffen. Volgens directeur J. Groenendijk van de Nedlloyd zijn de maatregelen niet in strijd met de door de fede ratie genoemde nota. De reorganisatie was nodig door de vermindering van het aantal schepen. Het bericht dat scheepsgezellen worden ontslagen werd tegengesproken. ZAANDAM De Zaanse levensmiddelenconcerns Albert Hejjn en Simon de Wit zijn, zoals we gisteren al meldden, in onderhandeling over een ver gaande samenwerking. Doel van de contacten is een overneming van Simon de Wit door Albert Hejjn, waarbij Simon de Wit als zelfstandige werkmaat schappij in AH-verband onder eigen naam blijft werken met de huidige direc tie. liet filialennct van Simon de Wit blijft ongewijzigd bestaan. Als gevolg daarvan zal geen personeel ontsalgen worden. Met de in de Decom samen werkende vakbonden is overleg gaande. Albert iHeijn heeft in 1971, naar eigen voorlopige gegevens, een omzet behaald van 1.31 miljard. Simon de Wit zal, als de trend van de eerste negen maanden van 1971 zich heeft doorgezet, vorig jaar ongeveer ƒ210 miljoen hebben omgezet Bij samen gaan ontstaat tussen een concern met een jaaromzet van ruim 1 miljard, waarin exclusief parttimers 14.000 mensen werken. Het kruideniersfiliaalbedrijf van Simon de Wit omvat 78 zelfbedie ningswinkels, 54 supermarkten, 4 le vensmiddelenafdelingen in verbrui- kersmarkten van derden en 2 ver- bruikersmarkten. De NV tot Exploi tatie van Recreatiecentra, een 100 pet. dochteronderneming ontwikkelt acti viteiten in de recreatiesector en heeft terreinen in Nederland en West- Duitsland. Het kruideniersbedrijf was kortgeleden nog in het nieuws toen Simon de Wit bekendmaakte, dat van 100 belangrijke produkten één jaar lang de prijs niet verhoogd zou wor den. Simon de Wit verwacht dat de re sultaten over geheel 1971 nauwelijks zullen afwijken van die over 1970. In dat jaar bedroeg de nettowinst na be lastingen en tantièmes nagenoeg on veranderd ƒ2 min. eind 1970 bedroeg het personeelsbestand 2.341. Albert Heijn heeft 180 'supermarts', 204 zelfbedieningszaken en 2 Miro zelfbedieningswarenhuizen (Vlissin- Het Limburgs Dagblad heeft giste ren de eerste drie pagina's gedruKl in de vereenvoudigde spelling. gen en Maastricht), in totaal dus 386 filialen. Op 22 maart opent AH een derde Miro- zei f bed ien ings warenhuir in Leeuwarden. Verder exploiteert Albert Heijn nog een 20-tal restau rants, waaronder 8 wegrestaurants en 2 Wimpy's. Voor de eerstkomende jaren is een verdere omzetstijging voorzien door de opening van een groot aantal nieuwe 'supermarts'. Verder verwacht het bedrijf in de toekomst nog een aantal zelfbedieningswarenhuizen te kunnen openen. Begin oktober 1971 waren ongeveer 12.000 personen in vaste dienst, exclusief part-timers. Niet onverwacht Een fusie tussen Albert Heijn en Simon de Wit komt voor ingewijden in de financiële wereld niet helemaal onverwacht. Ter beurze stak al een paar jaar regelmatig het gerucht de kop op, dat deze twee grootwinkelbe drijven zouden samengaan. Simon de Wit is ook al eens genoemd als fusie partner van een Engels concern. Aanleiding tot deze geruchten was onder meer, dat Simon de Wit als kleinste van de drie levensmiddelen- filiaalbedrijven moest opboksen tegen de enige malen grotere Albert iHeijn en tegen De Gruyter, die thans als onderdeel van de machtige SHV- groep meer armslag heeft dan in de tijd. toen het Bossche bedrijf nog zelfstandig was. Feit is in ieder geval, dat de wins tontwikkeling bij Simon de Wit de laatste jaren minder gunstig is ge weest dan van de grote buur in Zaandam. De groei van de omzet van Simon de Wit bleef in de jaren 1966-1970 naar verhouding niet veel achter bij Albert Heijn: Simon de wit groeide in die jaren van ƒ117 min tot 190 min en Albert Heijn van 610 min tot 1.163 miljoen. Terwijl de nettowinst van AH yus- sen 1966 en 1970 echter steeg van 10 min tot 17.4 min, ging de toeneming bij Simon de Wit niet verder dan van ƒ1.6 min tot 2 min. Mogelijk is het beeld, als de cijfers van 1971 bekend zijn, iets gunstiger voor Simon de Wit. AH verwacht, dat de winst over 1971 iets zal achterblijven bij de al gememoreerde ƒ17.4 min over 1970. Mr. Erdbrink die gisteravond begon hoorde eerst de vijf confessionele vakbonden, en daarna de industrie bond-NW. Vanochtend zullen de werkgevers hun visie op het verschil geven en in de loop van vandaag zal mr. Erdbrink ook de (niet geslaagde) temiddelingscommissie (Albeda, Kop- pes en Wijkstra) horen. „Daarna hoop ik het ei te kunnen leggen", aldus de arbiter die bij zijn werk terzijde zal worden gestaan door twee deskundi gen van het loonbureau van het mi nisterie van sociale zaken, mr. H. van Gogh en mr. O. S. van der Veen. De aan mr. Erdbrink verleende op dracht houdt in dat zijn voor alle partijen bindende uitspraak een loon kostenstijging mag (en moet) inhou den van 0,7 procent, vergeleken bij de tussen de werkgevers en de con fessionele bonden afgesloten cao. Dit is het percentage uit het eerste be middelingsvoorstel van de commissie- Albeda. In de opdracht aan mr. Erdbrink wordt ook nadrukkelijk gevraagd „ten bindende uitspraak te doen over het nog bestaande geschil over de be steding van de 0,7 procent". Overeen-- gekomen is voorts dat de tijdens de berriddelingsfase bereikte ovreeen- siemming over de maximalisering van de prijscompensaties onaangetast moet blijven. Dat wil zeggen dat de DEN HAAG Tijdens de novem berstorm in het afgelopen najaar had in Het Kanaal een olieramp van on gekende omvang kunnen optreden. Een volgeladen olietanker van onge veer 250.000 ton maakte toen een slingering van 35 graden. Dit had tot gevolg dat de diepgang van het schip snel varieerde van ongeveer twintig tot maximaal dertig meter. Als dat bij laag water was gebeurd was de tanker In aanraking gekomen met de bodem, wat rampzalige gevolgen had kunnen hebben. Met dit voorbeeld maakte schout tij nacht H. H. van Weelde, hoofd van de afdeling hydrografie van de koninklijke marine, duidelijk dat voor het zuidelijk deel van de Noord zee moeilijk een maximale diepgang kan worden opgegeven omdat sche pen die aan aanvaardbare eisen vol doen door bepaalde omstandigheden prijsstijgingen tot 7 procent volledig in de lonen gecompenseerd moeten worden (in de afgesloten cao tot 6,5 procent) en dat de daarboven uit gaande prijsstijgingen voor de helft loop van het gisteren gehouden be raad zei mr. Erdbrink hierover: „Mis- sch'en zou ik uit inflatie-oogpunt hieraan best willen tornen, maar dit behoort niet tot mijn opdracht." Door de industriebond-NW is er g.'steren op aangedrongen ook een re geling te treffen voor het alsnog uit betalen van loon aan georganiseerde werknemers, die aan de stakingsac ties van de afgelopen weken hebben deelgenomen. Een voorstel om hier over in de arbitraire beslissing een uitspraak te doen werd door de con fessionele vakbonden verworpen, waarop werd besloten dat de vakbon den en de werkgevers (eveneens van daag nog) zullen proberen hiervoor een oplossing te vinden. Werkgevers voorzitter drs. S .C. Bakkenist, die samen met de voorzitter van het Ne derlands Christelijk Werkgevers Ver bond, mr. P. M .H. van Boven het init atief tot de bindende arbitrage heeft genomen verklaarde dat „wel licht ook op dit punt overeenstem ming mogelijk zal blijken te zijn". De vraag is evenwel of de betrokken werkgevers zich bereid zullen verkla ren of dat de vakbonden dit zullen cloen. De confessionele bonden voelen er weinig voor omdat zij op het standpunt staan dat hun leden wer den verhinderd te werken en derhal ve de werkgevers gehouden zijn het loon te betalen. De industriebond- NW is wel bereid hun stakende le den uitkeringen te doen maar dat kan alleen als de werkgevers op dit punt executie vragen van het vonnis van de president van de Amsterdam se rechtbank, waarbij deze bond ver baden werd de stakingsacties te steu nen. SASSENHEIM - Onder de naam „Hor tiprogres 72" zal in het Congresge bouw in Den Haag op 25 en 26 sep tember een belangrijk internationaal congres gehouden worden om tot een ruime internationale uitwisseling op bloemsiergebied te komen. Initiatiefnemers zyn de Rivièra Plant Company (chrysanten) de firma's De 'n moeilijkheden kunnen komen. De Jong (lelies), v.d. Hoeven (kasser)- rhr>pgang van schepen die op de bouw) Klemm. Stuttgart (anjers) en w. No-"-dzee varen neemt schrikbarend Moolenaar Zonen (irissen en free- to®. meent de heer Van Weelde. sia's. De volgende thema's zullen be- De hydrografische diensten van de handeld worden: Kas en Kasklimaat; landen rond de Noordzee geven bij de plant en haar omgeving; bloei en hun werk voorrang aan het zoeken bloeibeïnvloeding en marketing. Het congres is voor iedereen toe gankelijk. De lezingen en discussies zulen in verband met het internatio nale karakter simultaan worden ver taald. De opening van het congres verricht dr. A. J. Verhage. naar diep vaarwater. Recent Brits onderzoek heeft ten westen van de vaarroute een dertig meter diepe pas sage aangetoond. Deze belangrijke ontdekking kwam ter sprake op de zevende conferentie van de Hydro grafische commissie voor de Noordzee NSHC, waarvan schout-bij-nacht Van Weelde op het ogenblik voorzitter is. UTRECHT „We hebben vertrou wen in de directie van Albert Heijn. Er is al jarenlang een goed overleg tussen deze directie en de bonden en ik geloof, dat het wel goed zit". Dit was de reactie van de heer K. J. Kol- horn, algemeen secretaris van de Al gemene Bond Mercurius na afloop van het gesprek tussen Albert Heijn- Simon de Wit en de vakbonden. De vakbonden hebben de nadrukkelijke verzekering gekregen, dat het samen gaan tussen de twee filiaalbedrijven geen consequenties zal hebben voor het personeel. De heer Kolhorn heeft geen reden daaraan te twijfelen. De vakbondsfunctionaris bevestigde dat de transactie tussen Albert Heijn en Simon de Wit nog niet helemaal rond is. Men hoopt echter dit week einde tot volledige overeenstemming te komen, zei hij. Als dat lukt, zullen de ondernemingsraden van beide be drijven maandag uitvoerig worden ingelicht. De heer P. M. de Wit, voorzitter van de Christelijke Bedrijfsbond HBV verklaarde dat de vakorganisa ties de transactie op het eerste ge zicht positief waarderen. Een woord voerder van de Katholieke bond voor personeel in agrarische voedings- en genotmiddelenbedrijven AVG zei dat zijn bond met een commentaar wacht tot de reactie van de leden of al thans de ondernemingsraden be kend is. fauto-inzittenden brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand reis storm wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren ziekte KING ziektekosten ....omzékertezijnl raag uw assurantieman inlichtingen over Rijnmond-verzekeringen of j wend u rechtstreeks tot ie.», verzekeringsmaatschappij [e-yemMfceH M f tel 010-36884^/ irims/fdbr finpetaui definitief :k <k StétkinamLite Van onze correspondent VEENENDAAL Tijdens een rayonvergadering van de CHU te Veenendaal heeft het Tweede-Ka merlid mej. mr. Haars aangekondigd dat de fractie van de CHU zich vol gende week in het Kamerdebat zal uitspreken voor vrijlating van de drie van Breda: Fischer, Kotalla en Aus der Fünten Mejuffrouw Haars, die als woord voerder voor de CHU zal fungeren, verklaarde dat het een zeer moeilijke beslissing is geweest binnen de CHU- fractie. „Ons past geen wraak en naar mijn mening heeft het alle zin verloren deze drie oude mannen vast te houden. Ga heen en laat je nooit meer zien, zou ik willen zeggen", al dus het Kamerlid in een licht geëmo tioneerd betoog. De reacties in de vergadering liepen sterk uiteen maar mejuffrouw Haars bleef voor vrijla ting van de nazi-misdadigers. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De herdenking van de „Februarl-staklng" op 25 fe bruari zal dit jaar het karakter dra gen van een nationale manifestatie tegen de vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers in Breda. Een groot aantal organisaties heeft zich gisteravond tijdens een bijeen komst in Amsterdam geschaard ach ter de oproep van het Comité Fe- bruari-staking een massale betoging tegen de vrijlating te houden. Tot de ze organisaties behoren het Ausch- witz-comité, de Stichting 40-45, het Nederlandse Dachaucomité, de Expo- gé en de Nationale federatieve raad "an het verzet. B. en W. van Amsterdam hebben toestemming verleend door middel van stickers in trams en openbare ge bouwen tot deelneming aan de mas sale betoging op te roepen. Gemeen te-ambtenaren mogen daartoe om vier uur het werk verlaten. Het is overigens de bedoeling dat ook velen van buiten Amsterdam aan de de monstratie zullen deelnemen. In de traditionele tocht naar De dokwerker zullen dit jaar borden en spandoeken worden meegedragen. Expogé en de Nationale federatieve raad van het verzet zullen maandag met minister Van Agt over de vrijla ting van „drie van Breda" spreken. Be;de organisaties zijn hiertoe per soonlijk door de minister uitgenodigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7