Mogelijkheden voor Israël met Schierbeeks „spaces" man zonder franje Maarten Vrolijk Mr. TH zoekt oplossing voor het parkeerprobleem 's-Gravenzande geeft voorbeeld „doorstroming" Ideeën ontsluiting Negev op Lijnbaan-expositie door Hans W. Ledeboer Geeststroom overgedragen Regering wil Rijnpoorthaven mogelijk maken Garages moeilijk te vermijden Te lang bestuurlijk werkloos geweest NCRV-actie heeft al een ton binnen ZATERDAG 19 FE5RUAR! ROTTERDAM „De lucht is er, relatief gezien, vrij koel. Maar de zonnestraling is er extreem door het ontbreken van wolken en zelfs van waterdamp in de atmosfeer. Als er schaduw is, is het daarin heel prettig toeven. In de zon worden tempera turen gemeten tot ver boven de vijftig graden! Het ontbreken van waterdamp maar ook, dat "s nachts door uitstraling de tempe ratuur daalt tot dicht bij het nulpunt." Dit vertelt de Israëlische architect en stedebouwkundige Danny Raz ons over het zuide lijke gedeelte van de Negev. Onderwerp van ons gesprek is de inzending van de Amsterdam mer Michiel Schierbeek op de expositie in het Lijnbaan-Kunst centrum te Rotterdam. Schierbeeks bijdrage aan deze expositie bestaat uit „multi use spaces", die hij beschrijft als „plastiese bouwvormen in de vorm van heuvels". Schierbeek wil zijn koepelvormige heuvels boven de grond laten begroeien die begroeiing een eigen leven 'aten leiden. Schierbeeks heuvels zijn plsegmenten, waarvan het interieur oor allerlei doeleinden zou kunnen sche hogeschool te Haifa, en behaal de daar zijn ingenieursdiploma. Met zijn vrouw de beeldende kun stenares Ayela Raz en zijn twee kinderen, waarvan de jongste in Ne derland werd geboren, verblijft hij f sedert twee en een half jaar in Rot terdam. Hij hoopt in september af te studeren aan de Technische Hoge school in Delft als stedebouwkundige. „Dan heb ik twee ingenieurstitels", zegt hij trots. Ayela Raz studeert aan de Academie voor Beeldende Kun sten in Rotterdam. Schierbeeks „multi use spaces" trok ken zijn aandacht met het oog op mo- bctonnen gelijkheden voor de ontsluiting van de commissaris van de Koningin, die de per 1 maart met pen sioen gaande mr. J. Klaasesz gaat opvolgen wordt dus inder daad mr. Maarten Vrolijk. Hij is Scheveninger van naam en geboorte, komt uit een ortho dox hervormd gezin, telt 52 ja ren en is duidelijk een bekwa me. hard werkende, inventieve, met kennis van zaken spreken de en daarbij scherp formule rende bestuurder gebleken. Man >:onder franje, nuchter, althans naar buiten. Zijn loopbaan begon in de journa»- listiek. waar hem al gauw, als van nature leiding gevende functies toe vielen: na een paar jaar chef parle mentaire redactie van Het Vrije Volk, daarna chef-redacteur van het Haags Dagblad (destijds uitgave van Het Parool) en daarnaast nog respectieve lijk voorzitter van de Haagse Journa listenvereniging en voorzitter van de landelijke, toen geheten, Nederlandse Journalisten Kring, sen zacht verlopende glooiingen, en scherpe rotscomplexen. Actief politicus werd hij, toen hij Natuurlijk is beton het aangewezen nog volop in zijn journalistieke werk materiaal. Bolsegmenten lenen zich zat en het Kamerlidmaatschap daar- uitstekend voor een schelpstructuur, mee wist te combineren. Een man als waarin met optimaal geringe hoeveel- hij kan dat allemaal aan en hij doet heid materiaal kan worden gewerkt, hei dan nog goed ook. Geen wonder, Een zandoppervlak over de bolseg- dat Den Haag hem graag als wethou- menten is verder een goede reflector der (onderwijs, kunsten en sportza- die de stralingswarmte weerkaatst." ken) in het college zag. Een veelom- Raz ziet niet in de eerste plaats mo- vattende taak, die hij met elan ver gelijkheden voor wooneenheden. vulde en die hem daarom nu nog aanspreekt, omdat beleidsvoorberei- r,„r«T w AAviniT'/rivT d;ng' besluitvorming en uitvoering er GEEN WOONHUIZEN zo dicht bij elkaar liggen. Maar een functie, die hij halverwe- „De bolsegmenten zijn moeilijk te ge de rit, dat wil zeggen: na twee combineren tot wooncomplexen," zegt jaar reeds, moest laten schieten om- hij, „maar ze zijn heel doelmatig voor dat hij toen voor een ministerspost in scholen, winkelcentra, een markt, re- het kabinet-Cals het kabinet van creatieruimten, theaters en andere ge meenschapsruimten. Er zijn echter a. heel goede projekten voor ondergrond se woonruimte in de Negev." Wat er allemaal te doen is in die enorme woestijn? „Er zijn mineralen", vertelt Raz. „Fosfaten, kwarts, veel aardgas, koper, zout. Wij hebben al industrieën, die op aardgas draaien. Er is ook wat nikkèl, maar niet in exploi tabele hoeveelheden. Belangrijk is, dat wij zo'n enorme ruimte niet braak kun nen laten liggen. Er is mogelijkheid voor allerlei industrie. En er ligt ook verband volledig?) waar te maken, nog ergens een plan voor een kanaal Menselijkerwijs gesproken krijgt hij Over de vorm van de bouwelemen- van Elita uit, de Arawa-vlakte in. die kans, althans op het hoogste ni- DANNY RAZ denk aan Nabateeën de ..sterke mannen" werd aange zocht. Hij ging naar CRM, waar men zijn naam en die van partijgenoot C. Epas (destijds staatssecretaris) nu nog niet ere noemt, ook al hebben beiden er slechts anderhalf jaar de tijd ge kregen. De nacht van Schmelzer maakte immers een abrupt einde aan hun amper 'begonnen werk als be windslieden. Anders gezegd bestuurlijk heeft een man als Vrolijk eigenlijk nooit de kans gekregen zich volledig (betrek kelijk opgevat, want wat is in dit zuidelijke Negev en misschien de Noor- ten van Schierbeek zegt Raz: „De Maar het is de vraag of de uitvoering veau waarvan toch iedere politicus delijke Sinaï". Dat gebied is een ge- vorm sluit prachtig aan bij het land- daarvan wel doelmatig is. Wij denken droomt, nooit meer. Want het werk ruimte, met vrijwel schap van de Negev. Dat landschap eerder aan railvervoer, wegvervoer en van een Commissaris van de Konin- wordt gekenmerkt door contrasten tus- pijpleidingen." g n, hoe hoog deze functie ook geno- orden gebruikt. Hy ziet in de eerste wejdige open taats mogelijkheden voor toepassing geen bewoners, i nieuwbouwwijken. Pyramidale pukkels" ook andere vormen acht chierbeek mogelijk op deze bol- ÏVIFT NIEUW ^groenten. welke „pukkels" dus in het aijn verborgen, dienen voor Maar wij kennen de ruïnes van ichtyerversing, lichtinval en warmte- Avdat de Nabateanstad uit de zeven- cgenng. de eeuw. Midden in de zuidelijke Ne- Dannv Raz denkt aan veel andere iken. Raz is 35 jaar. Hij is geboren in laïfa, studeerde aan de afdeling bouw- unde van het „Technion", de techni- ROTTERDAM Vrijdag werd het nieuwe containerschip Geeststroom door de N.V. Scheepsbouwwerf v.h. De Groot en Van Vliet te Slikkerveer "Taan de Parkkade te Rotterdam over dragen aan de Rederij Waling van leest Zn. N.V. te 's-Gravenzande. len dag eerder werd op de Noordzee »n geslaagde technische proeftocht jehouden. Dit schip is een zusterschip van het I eeds sinds mei 1969 in dienst zijnde ïontainerschip „Geestduin". Het casco erd gebouwd door de Hollandse cheepsbouw Maatschappij te Groot- tonmers, waar het op 27 november 1971 te water werd gelaten. De 1971 te water werd gelaten. De J «eeststroom is van het shelterdek-ty- ie en heeft een bruto tonnage van 98,56 R.T. De lengte over alles is 0,55 mtr. Lengte tussen de loodlijnen 1,78 mtr. Breedte op spanten 10,25 ntr. Holte resp. 3,55 mtr. en 5,50 mtr. De deadweight bedraagt 1004 ton ij een diepgang van 3,52 mtr. Het chip kan in totaal 113 containers van t. vervoeren: speciale containers oor het vervoer van grotnten en ruit naar Engeland. Ook zijn er oorzieningen voor het vervoer van ventueel 10 ft. of 20 ft. containers. Het grote luikhoofd is afgedekt met ontonluiken welke volledig hydrau- isch kunnen worden bediend. De oortstuwing geschiedt door een Bol les dieselmotor van 1050 P.K. bij 500 tow./min. Ook is het schip voorzien van een oegschroefinstallatie met een vermo- n van 250 P.K., fabr. Lips. Zowel voor- als achterschip is het schip 'oorzien van elektrisch-pneumatische lieerlieren. De Geeststroom zal even lens worden ingezet op de lijn Maas- 1 luis-Ipswich en staat onder com- nando van kapitein L. Brobbel. gev. Iedere bezoeker van Israël kent die ruïnes. In Avdat zijn het forum, de byzantijnse kerk de Nabateeën wa ren christenen en andere openbare gebouwen boven de grond. De wonin gen vinden we nu nog heel goed be waardonder de grond! En dat was echt niet voor niets." Raz vertelt verder: „De Nabateeën maakten de atmosferische omstandig heden in hun woningen precies zoals zij zelf wilden. Zij waren een heel hoog ontw kieldkvlo.kgteenhe ontwikkeld volk, hetgeen ook al blijkt uit het ingenieuze bevloeiingssysteem, voor hun akkers." NERGENS TEVEEL Terug uit de oudheid naar Schier beeks „multi use spaces" „Een bolsegment", verklaart Raz, „geeft een maximale inhoud, overkoe peld door een minimaal oppervlak. Dat is belangrijk, omdat elke vierkante centimeter teveel aan oppervlak een teveel aan straling betekent. Voor wat betreft inbouw in de grond behoeft met grondwater geen rekening »te worden gehouden, het is er eenvoudig niet, alle water moet via pijpleidingen worden aangevoerd. De bodem bestaat grotendeels uit kalksteen maar is niet homogeen. Er is ook graniet en er is ook zand." ROTTERDAM De regering gaat akkoord met de Rotterdamse plannen tot aanleg van de Rijnpoorthaven, maar is (nog) niet bereid geld voor de aanleg ter beschikking te stellen. Minister Drees (verkeer en water staat) wil eerst nog nieuwe rentabili- teitsberekeningen laten opstellen. Dit heeft minister-president Bies heuvel vrjjdag meegedeeld na afloop van de wekelijkse kabinetsvergade ring. Er behoeft geen twijfel te bestaan over de planologische medewerking aan het project, aldus dc premier. Minister BiesheuvcJ zei dat B. en W. van Rotterdam in'ieder geval een vcoorstel aan de raad zullen doen de plannen voor de Rynpoorthaven in werkelijkheid om te zetten. Burge meester \V. Thomassen die vrijdag morgen een telegram aan de rege ring stuurde over deze zaak, is later op de dag zelf naar het Catshuis ge gaan om met de premier de zaak uit te praten. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Ondanks de flinke ruimten die er op sommige plaatsen nog wel zijn begint ook voor de Technische Hogeschool Delft het parkeerprobleem zich langzamerhand af te tekenen. Enkele par keerterreinen raken al vol. Hier en daar wordt op het trottoir of het gras geparkeerd, waardoor voetgangers hinder ondervinden en het gras in modderpoelen verandert. Het verkeer- en vervoersplan van Delft rekent parkeervoorzieningen in de TH-wijk tot de verantwoordelijk heid van het hogeschoolbestuur. Vol gens de heer J. de Senerpont Domis die in het blad THD-Nieuws uitge breid op de parkeerproblematiek in gaat zijn er op dit moment ongeveer 2500 parkeerplaatsen, 9.000 studenten en 4.500 man personeel. Voor de toekomst zijn er 15.000 stu denten en 6.000 man personeel te ver wachten. Als men bedenkt dat het aantal autobezitters onder beide cate- gorien snel toeneemt, dan is het dui delijk dat er nog veel parkeerplaat sen nodig zijn. Alle schattingen over autobezit en autogebruik zijn tot nu toe veel te laag geweest. De heer De Snerpont Domis onderstreept dat er in de toe komst 10.000 studenten en 5.000 per soneelsleden met de auto naar de TH komen. Daarvoor zijn 15.000 parkeer plaatsen nodig, die ieder 20 m2 ruim te innemen, op de trreinen circa 1.500.en in parkeergarages 4.000 kosten. Kosten Hier zal ongeveer 300.000 vierkante nieter grond mee gemoeid zijn. De kosten variëren tussen de 22 miljoen en 45 miljoen gulden. Enorme par keergarages zijn moeilijk te vermij den, wil men niet alle groen tussen de gebouwen in kale parkeervlaktes verandern. Volgens de heer Dc Senerpont Do mis bgiftigt de huidige situatie in feite de automobilisten met gratis parkeerplaatsen op kosten van de TH, terwijl voetgangers en fietsers met uitlaatgassen en andere onge makken worden gestraft. Het is dui delijk dat straks iedereen met de auto zal willen komen, met het ge volg dat de straten in de TH-wijk vollopen. Het grote parkeerterrein bij de aula aan de Mekelweg zal vollopen met wagens van langparkerenden, zo dat er voor congressisten geen ruimte meer is. Chaotische toestanden ont staan in de spitsuren. Men zal steeds vroeger moeten opstaan om nog een parkeerplaats te kunnen veroveren. Wie betaalt De kernvraag zal moeten zijn of straks iedereen nog onbeperkt met de auto naar dc TH kan komen. Zo ja, wie betaalt de kosten voor het parke ren, en zo nee, hoe is de beperking te regelen? Wellicht is het mogelijk degenen die met de auto komen zelf de kosten te laten dragen. Ook zou de TH kun nen betalen. Is dat geld aanwezig en zo ja, krijgen de automobilisten dan geen parkeersubsidie die anderen moeten ontberen? Moeten de niet- autogebruikers wellicht salarisverho ging krijgen omdat zij de T.H veel geld besparen? Volgens schrijver is het een bena deling voor personen met lage sala rissen de prijs voor een parkeerplaats extra hoog te maken. Een vergunnin genstelsel vergt een waterdicht sys teem van regelingen en controles o.a. om vriendjespolitiek onmogelijk te maken. Het is mogelijk iedereen die met de auto komt te laten betalen en met dit geld parkeergarages te bou wen. DEN HAAG De nieuwe Maquette van de in het Lijnbaan- Kunstcentrum te Rotterdam op gestelde multi use spaces" van de Amsterdammer Michiel Schierbeekzoals de Israëlisciie irchitect ent stedebouwkundige Danny Raz ze ziet als mogelijk heid voor toepassing in de zui delijke teerd staat, speelt zich hoofdzakelijk in het verborgene af. Sinds zijn bestuurlijke werkloos heid zijn er nog wel alternatieven aan de orde geweest. Als burge meester van Den Haag is de naam van Vrolijk herhaaldelijk genoemd, maar het moest tenslotte een KVP-er worden. Ook Haarlem was nog even in het geding. Deze afsluiting van zijn loopbaan, want dat is het toch in feite, moet een ambitieuze figuur als Vrolijk toch wel hard vallen, ondanks de voldoe ning die het hem zal hebben gegeven voor de belangrijke post te zijn uit verkoren. Maar hij is ook realist: te lang bleven zijn gouvernementele kwaliteiten onbenut, een socialisti sche regering lijkt er vooralsnog niet in te zitten en je jaren gaan maar vr.orbij. De provincie Zuid-Holland is goed af. Een merkwaardig bestuurlijk ge geven met zijn mierenhoop, die rand stad heet en zijn ook nog plattelands karakter. Een planologische puzzel zonder veel sociologische samenhang, die behoudens op zichzelf al zeer uit eenlopende stedelijke agglomeraties als Den Haag, Rotterdam, Dordt en Leiden gemeentetypen als Oost-Flak- kee. Vlaardingen en Zoeterwoude kan opleveren. Een gewest met veel te genstellingen dus. Maar dat is een gegeven dat Vrolijk, magistraat als hij is, goed aan zal kunnen. Hij zal zich snel inwerken. Zijn veelzijdige ervaring, opstel ling hij is noch een partijman ter linker, noch ter rechterzijde wijsheid en overtuigings kracht, die door zijn bassend stemgeluid altijd een extra ac cent pleegt te krijgen, kortom zijn hele persoonlijkheid staat er borg voor dat de belangen van de grootste en belangrijkste provin cie van ons land bij hem in goe de handen zijn. Van onze radio- en t.v.-redactie HILVERSUM De in het NCRV- programma „Met liedjes het land in"- verdisconteerde actie ten bate van gehandicapte kinderen en hun ouders heeft na vier voorstellingen al een ton aan geld opgebracht. Indien dit tempo van geld geven middels extra postzegels op briefkaarten wordt ge handhaafd, zal het streefbedrag van ƒ250.000 voor de bouw van het va kantiecentrum, waar invalide kinde ren samen met hun ouders kunnen verblijven, inderdaad in tien uitzen dingen bij elkaar zijn. Ook dinsdag, als het programma uit de sporthal in Goes komt, hoopt de NCRV weer op een netto „bijgeplakte" som van 25.000. AMSTERDAM Wegens ziekte van Adèle Bloemendaal zijn de voor stellingen van Kijk Taarna voor on bepaalde tijd uitgesteld. In het caba retprogramma treedt behalve Adèle Bloemendaal ook Leen Jongewaard op. s-GRAVENZANDE Zat 's-Gravenzande als voorbeeld worden gesteld voor een goede „doorstroming?". De nieuwe regeling waarmee de raad zich akkoord verklaarde, komt erop neer dat de gemeente een premie van tweeduizend gulden betaalt aan iedere inwoner die bereid is tot doorstroming ter verlichting van de woningnood. Dc wethouder van financiën mr. J. Buiter zei dat deze nieuwe doorstro mingsverordening, die met enthousi asme werd ontvangen, de gemeente dit jaar ongeveer vyftig- a zestigdui zend gulden zal kosten. Uit de ge sprekken bleek zeer duidelijk dat een goede doorstroming zwaarder weegt dan dc financiële consequenties. Mr. W.C. van der Brink was blij dat dit voorstel er door is gekomen, ook al omdat het verder gaat dan de richtlijnen die het rijk voor doorstro ming heeft gegeven. Ook is het een pluspunt, aldus de heer Van der Brink dat in de verordening de mo gelijkheid van beroep bij de gemeen teraad is opgenomen en dat ook een gemeentelijke tegemoetkoming kan worden gegeven als er geen sprake is van doorstroming in letterlijke zin van de verordening. Men moet niet direct alle heil van deze regeling ver wachten, maar het kan in ieder geval een goede stimulans zijn om door te stromen. Raadslid Van der Brink kwam met twee aanvullingen voor de verorde ning. De belangrijkste was wel de toevoeging dat melding wordt ge maakt van de beroepsmogelijkheid en een termijn in de beschikking van B. en W.. hetgeen inhoudt dat als B. en W. eventueel afwijzend zouden be schikken op een verzoek om een doorstromingspremie zij dan in hun afwijzende beschikking aan de be trokkenen moeten vermelden dat men hiertegen in beroep kan gaan bij de raad. Van de zijde der raadsleden was hiertegen geen bezwaar. De heer C. Verbeek (PvdA) vond de nieuwe regeling beduidend gunstiger dan die tot nu toe werd gebruikt. Loco-burgemeester J. L. Bax deelde mee dat de nieuwe regeling zonder meer in werking kan treden en een goedkeuring van de gemeente niet nodig is. Wethouder mr, J. Buiter zei dat voor 1972 op de begroting een bedrag van tienduizend gulden was uitgetrokken, maar dat dit bedrag nu aanzienlijk groter wordt. De wijzigin gen die hiervoor nodig ziin moeten wel ter goedkeuring worden gelegd bij de provincie maar de heer Buiter verwacht geen bezwaren daar de fi nanciële toestand gezond is. Lang niet in alle gevallen zal een bijdrage van het rijk worden verkre gen omdat de verordening van 's-Gravenzande in veel gevallen ver der gaat dan de richtlijnen van het rijk. Voorzitter Bax meende dat de ge meente nu alles gedaan heeft wat mogelijk is. Nu is het antwoord aan de inwoners van de gemeente.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5