Bodemvondsten in Lakenhal Jaarkaart 65* Benzine duurder. De stap naar Mercedes Diesel is nog nooit zo voordelig geweest. Warmondse woningzoekende VIT BAGGER GEBORGEN' Somber vooruitzicht voor de Bomen verplanten op z h Amerikaans Buslijn 16 wordt 1 maart gestaakt méér werk in minder LEIDEN In de Lakenhal is een voor kenners en liefhebbers van archeologie boeiende tentoonstel ling ingericht. In een drietal zalen zijn vele van opgravingen, verbou wingen of restauraties afkomstige oudheden op aantrekkelijke en overzichtelijke wijze opgesteld tot leeringhe ende vermaeck. Die voorwerpen zijn niet alleen af komstig uit de eigen collectie van het museum, maar ook van verza melaars in en buiten de stad. De inrichting van de expositie lag in handen van mej. drs. I. W. L Moerman, conservatrice van de historische afdeling van het Leidse stedelijk museum. De eerste opzet was alleen het oor spronkelijk eigen bezit van De La kenhal en voorwerpen, die zich in het stadhuis bevinden, te expose ren. Het onderwerp vergde echter een ruimere opzet omdat het La- kenhalbezit zich zo goed als hoofd zakelijk beperkt tot de late middel eeuwen en de 17de eeuw. Door een beroep te doen op andere instanties en particuliere verzame laars kon ook de vroegste en vroe ge historie erbij worden betrokken. Zodoende kon een zeer uitgebreid spectrum van wat lange eeuwen in de Leidse en Rijnlandse bodem verborgen bleef, worden getoond. Bijna 600 „nummers" vragen in de Lakenhalzalen nu de aandacht van de geïnteresseerde bezoeker: vondsten uit de Leidse binnenstad, uit de ring „buiten de singels" en wat wijdere omgeving: van Koude kerk aid Rijn tot Voorhout en Noordwijkerhout, alles chronolo gisch gerangschikt. Burchtcomplex Zo zien we vondsten uit het Burcht complex waaronder Romeinse munten, aardewerkfragmenten uit de 12de tot de 14de eeuw en een zilveren mesheft met versiering en inscriptie uit de 17de eeuw. Van het stadhuis is een hele collectie aardewerk afkomstig, voor het merendeel gevonden na de gróte brand van 1929. Een fraaie munt, een Drieguldenstuk uit 1792 be hoort tot de stadhuiscollectie. In 1953 werden veel vondsten gedaan in de Maarsmansteeg zoals een fraai majolica bord met IHS-mo- nogram uit de 16de eeuw. Uit de bagger binnen de Leidse wallen kwam veel bij verbouwingen of af braak te voorschijn. Zo bij de Vis- brug, hotel Nieuw Minerva, Socië- Geeft recht op onbeperkt reizen voor de helft van de enkele reis-prijs. Verkrijgbaar voor iedere 65+er. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto vereist. Eén persoon f 5#.- Echtpaar f 75.- «oordels uit met NS LEIDEN Buslijn 16. de speciale verbinding tussen Witte Singel en Stationsplein, zal inet ingang van 1 maart aanstaande niet meer rijden. Dit hebben burgemeester en wethou ders in overleg met de NZH besloten op grond van de nog geen twee pas sagiers. die elke bus tot nu toe ge middeld heeft vervoerd. Van 1 februari 1971, toen de proef neming met lijn 16 begon, tot 31 de cember zijn 5344 ritten gemaakt met. in totaal 7851 reizigers. Anders uitge drukt: 2338 personeels- of arbeidsu ren en 18.370 kilometer. Tegenover de kosten van f 37.215,95 stond f 3062 aan inkomsten. Ondanks het feit dat de proeftijd van zes maanden vorig jaar is verlengd, zijn de resultaten alleen maar slechter geworden. B.B. Leiden wil het Roode Kruis helpen LEIDEN Het hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis heeft een plan aanvaard, dat voorziet in een vernieuwde organisatievorm voor hulpverlening bij onverhoopte ram pen in vredestijd. Het gaat hierbij om de eerste hulp aan de slachtoffers in het rampterrein, het vervoer van gewonden van het rampterrein naar verzamelplaatsen voor registratie, sortering en medische hulp en daar na de afvoer naar de eindbestem mingen. De BB-Leiden is in principe bereid hieraan medewerking te verlenen en de beide hulpverleningsorganisaties onderzoeken de mogelijkheden voor de praktische verwezenlijking van deze opzet. Ziekenverpleging A LEIDEN In het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden zijn de volgen de kandidaten geslaagd voor het di- di ploma Ziekenverpleging A: C. H. M. Beekman: M. Blom; J. S. H. Bugel van Wilsum; M. A. J. Duivenvoorden; H. C. v. d. Elshout; A. J. Epping; M. M. J. Groeneveld Janssen; S. J. A. Haaster; L. A. v. d. Ham; J. A. M. Heemskerk; M. S. A. Hoovers; H. E. M. Janssen; A. H. Koster; N. W. C. M. Lezer Koenraad: H. M. Mertens van Putten; M. J. Th. Nuyten; H. A. A. Omtzigt; Y. M. J. Reisen; J. A. M. Westgeest; A. M. J. de Wilde. hy naar voren tot hü plat op de auto ligt en dan vertrekt de boom met een snelheid van soms vüftig kilometer per uur naar zyn nieu we bestemming. Aangekomen in een van de „Schan sen" rydt de auto tot boven de kuil. De boom wordt weer terug- geklapt en langhaam laat men hem zakken in het vers gegraven gat. Die gaten graaft de machipc ook zelf door even de messen in de grond te steken. Met de aarde uit zo'n gat worden de gaten aan de Hoogmadeseweg weer opgevuld. De Ileidcmaatschappy werkt sedert vorig jaar met deze machine. Er zijn al zo'n zes- a zevenhonderd bomen verplant. Over de resul taten is men enthousiast. De Heide- maatschaonii heeft al een eigen homenverplantmachine in bestel ling Deze wordt nog uit Duits land gehuurd. In Engeland is men al bezig aan een nog grotere ma chine. Als deze ontwikkeling zo bliift zal het niet lang meer duren voor er bomen door heel Europa verhuizen. OEGSTGEEST In het Gemeen tecentrum aan de Lijtweg komt maandagavond 8 uur het Tweede- Kamerlid mej. mr. E. A. Haars spre ken over het onderwerp Gewestvor ming. De CHU rekent op een grote opkomst. NIEUWE LEIDSE COURANT 3ZATERDAG 19 FEBRUARI 1972 'Mijn taken nemen toe; mijn tijd lijkt wel steeds schaarser.' Dat hoort u overal... daarom moet uw bedrijf modern georganiseerd zijn. met snelle hulpmiddelen die tijdwinst brengen. Een interessant onderwerp om bij ons aan de werktafel te bespreken. (Ongeacht of u een kleine of een grote onderneming hebt). Belt u voor een afspraak en oriënteert u in ons tooncentrum. Welkom bij ons aan tafel! ASPA- LEIDEN NV Willem Barentszstraat 23 (Industrieterrein 'De Waard') Telefoon (01710) 20342 Het jaar van de economie de brandstof dan een benzinemotor. Dat is de reden Dit jaar, zegt men, wordt het jaar van Dc Economie, waarom roadtests uitwij'zen, dat bijv. bij ioo km per Dit jaar gaan we meer rekenen, puzzelen, bezuinigen uur een Mercedes Diesel rond de 30% minder brand en schrappen dan ooit. Is dat zo, dan wordt dit ook stof nodig heeft. Waardoor het verschil tussen de het jaar van de Mercedes Diesel. Ga maar na en cijfert brandstofkosten nog groter wordt. Al met al kost een u rustig met ons mee. Benzine is sinds 1 januari weer Mercedes Diesel aan brandstof maar iets meer dan ruim 5 cent duurder geworden en kost nu ruim 7z cent z cent per kilometer. Sterker nog: met een volle tank per liter. Dieselolie bleef zz cent per liter. Een fors (65 liter) rijdt u met uw Mercedes Diesel van Utrecht verschil, niet? Maar het gaat niet alleen om de prijs per naar Berlijn. Voor rond de 15 gulden, liter. Dieselolie heeft nl. meer calorieën per liter dan benzine (8600 k.cal. t.o. 6800 k.cal. per liter benzine). Voor wie meer dan 30.000 kilometer per jaar rijdt in een Bovendien haalt de Mercedes dieselmotor door zijn benzine-wagen van f 10.000,-of meer, wel iets om even speciale constructie ook nog eens meer rendement uit bij stil te staan Mercedes-Benz Diesel omwille van comfortabele zuinigheid N.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, lel. 01710-4 45 45 ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V., Oegstgeest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710-52643/4 AUTOMOBIELBEDRIJF DO. VAN NIELEN, sub dealer van Rooyakkers N.V. Oegstgeest, Alphen a.d. Rijn, Wilhelminalaan 13.17, tel. 01720-69 41 /28 84 Vrijdag 18 februari Jazz-zolder Hot House. Rapenburg ->4 22.30 u.: Ferdinand Povel en Rob Aeer- beek. 6 NOORD WIJK Lido-theater. 8 u.: uit voering inondaccordeonclub Concordia. Rijksherbarium, Schelpenkadc 6, 8u.: bijeenkomst Ned. Natuurhistorische Ver eniging, afdeling Leiden OEGSTGEEST - Rijnlands Lyceum 20.15 u.: ..Waar het valt. daar legt hef - cabaret Don Qulshocking. Microtheater Vestestraat 40. 8.30 u.: Im perium met „Droomezeven". Militair Tehuis. Korte Mare-hoek Oude Singel. 8 u.: jaarvergadering en schlet- avond afd. Leiden Bond van Oud-Strli- ders. Zaterdag 19 februari Antoriiusclubhuls. Mare 43. 3—5 u.: re ceptie t.g.v. 50-jarlg bestaan Dostduiven- houdersvereniglng De Blauwkras; 8 u feestavond De Blauwkras. OEGSTGEEST Rijnlands Lyceum. 8 uleerlingenvoorstelling balletschool Chris van Weerden. LAK-theater, Levendaal 150, 8.15 uur: theater Wlm Zomer, première voorstelling Woyzeck van Georg Büchner. duur 70 mi nuten, daarna gesprek. Maandag 21 februari Stadhulse hall 8: vergadering gemeen teraad. FILMS TRIANON: ..Wie een kuil graaft". Louis de Funés. REX: ..Captain Apache", h jaar. Nachtvoorst. ..Meisjes in extase 18 Jr. LUXOR: ,.RIo Bravo", 14 jaar. LIDO: ..De Decameron", 18 jaar. CAMERA: Kindervoorst, zat. wo "'.30 uur. zo 2.00 en 4.15 uur ..De zotte we reld van Laurel en Hardy": dag. ..The Devils", 18 J nachtvoorst. „Man called Ijonie". 18 Jr. STUDIO: Cinema manifestatie 1972 Apotheken Apotheek Herding en Blanken. Hoge- woerd 171. telef. 20502, alsmede apo theek Voorschoten en apotheek Oegst geest: de dienst loopt van vrijdagmid dag half 6 tot de volgende week vrij dagochtend 8 uur. Doktersdienst Tot zaterdag 10 uur de eigen dokter zaandam-leiden-delft-breda dordrecht den bosch utrecht enschede Pre-historie Uit de pre-historie slammen voor werpen uit de zg. Vlaardingencul- tuur en de befaamde bronsvondst WARMOND In een schrijven, be stemd voor dc ingezetenen, zeggen B en W dat dc situatie met betrek king tot de woningbouw in deze ge meente wel by zonder nypend is geworden. Een groot aantal wo ningzoekenden en geen plan meer in uitvoering. Naast het plan Zwan- burg zUn er wel andere plannen in uitvoering, maar deze verkeren nog in een stadium van voorbereiding. Zou Warmond binnen afzienbare tijd het plan Zwanburg of een an der plan in uitvoering kunnen ne men dan zal het toch zeker nog drie of tier jaar duren voordat de eer ste woningen kunnen worden be trokken. Verder zal deze termyn voor de plannen die de gemeente in voorbereiding heeft, alleen haalbaar zyn als er geen beroep wordt in gesteld tegen dc plannen en er geen gronden onteigend behoeven te worden. Al met al een somber vooruitzicht voor de Warmondse woningzoeken den. „Democratie en inspraak is een goede zaak maar hel indienen van bezwaarschriften in hoogste instan tie brengt belangrykc vertragingen met zich. Een markant voorbeeld hiervan is Zwanburg. Dit plan werd in okto ber 1967 vastgesteld en byna vyf jaar later is er nog geen eindbeslis sing. Dit heeft tot gevolg dat de ontwikkeling in een bepaald gebied belangryk wordt vertraagd, dc ge meente tot de datum van de uit spraak het middel van de onteige ning mist en de woningzoekenden hiervan ernstig de dupe worden. De recreatieve ontwikkeling van de Zwanburgerpolder hangt ook van dc beslissing af. Mocht de Kroon tot de uitspraak komen dat er geen woningen in de Zwanburgerpolder gebouwd mogen worden, dan zal het recreatieve aspect opnieuw moeten worden bezien. De eigenaar zal de gronden na de zandwinning overdragen aan een te vormen ge- meenschappelyke regeling „De Voorhof" waarin de gemeente Lei den. Oegstgeest. Sassenheim en Warmond deelnemen. Deze gemeen ten zullen gezamenlyk het gebied van dc Voorhofpolder en de Klin kenbergerpolder in ontwikkeling gaan brengen. Verwacht wordt dat op korte termyn de gemeenschappe- lyke regeling lot stand zal komen. Naast de recreatieve ontwikkeling in de Zwanburger-, Voorhof- en Klin kenbergerpolder wordt momenteel studie gemaakt van de verdere ont wikkeling van het Kagerplassen- gebied in welke commissie zitting hebben de provincie, de gemeenten Alkemade. Leiden. Leiderdorp. Oegstgeest. Warmond en Woubrug- ge en het Hoogheemraadschap Ryn- land. NOORD WIJK Taakverdeling B en W: Wethouder J. van Leeuwen: (eerste loco-burgemeester) maat schappelijke zorg, woonruimteverde ling, onderwijs en personeelszaken: Wethouder C. van Duijn: (tweede loco-burgemeester) openbare werken, ruimtelijke ordening, grond- en wo ningbedrijf. Wethouder Th. F. J. Jansen: bedrij ven voor elektriciteit, gas en water, financiën en sport- en jeugdzaken. leit Minerva, Hoogheemraadshuis van Rijnland, Catharijnengasthuis en Alg. Bank Nederland om een kleine greep uit de vindplaatsen te doen. Ook op de terreinen van Lockhorst en rond de Pieterskerk, bij een aantal woningen op de Pie terskerkgracht kwamen interessan te voorwerpen boven de grond, zoals in vele andere oude stadsde len. Ook de grachten lieten bij het uit baggeren interessante geheimen los. Een fragment van een zwaard en een degen met prachtig gecise leerd lemmet kwamen er letterlijk boven water. En ten slotte ligt de spectaculaire tinvondst op het ter rein van de voormalige Haarlem mermeerspoorweg nog vers in het geheugen. Leiden buiten de singels is vertegen woordigd door voorwerpen, die af komstig zijn van voormalige kloos ters als Marienpoel 'en kastelen als Paddenpoel en Rodenburg. uit Voorhout, nu in de collectie van het Rijksmuseum van Oudheden. Romeinse voorwerpen komen onder meer uit Valkenburg een zeer fraai Isisbeeldje onder andere uit Rijnsburg, Noordwijk en Noordwijkerhout. De Merovinger- i tijd is vertegenwoordigd met voor werpen uit grafvelden te Katwijk, Rijnsburg en dc Lage Waard onder Koudekerk. Natuurlijk ontbreken ook niet voorwerpen afkomstig van de Rijnsburgse abdij en van voor malige kastelen en ridderbehuizin gen uit de regio, alsmede overblijf selen van de beeldenbrekerij na de hervorming. Dit korte overzicht omvat slechts een kleine greep uit de zeer interessan te tentoonstelling, die tot 3 april a.s. geopend blijft. Een mooi geïl lustreerde beschrijvende catalogus (f6) zal daarbij goede diensten be wijzen. Burgemeester dr. A. J. Vis werd na dc opening van de ten toonstelling 'Uit bagger gebor gen' rondgeleid door conserva trice mej. drs. I. W. L. Moerman. Op de grote foto een scherf van een uit de zestiende eeuw stam mende kruik, gevonden in het Van der Werfpark. LEIDERDORP Gisteren is men in Leiderdorp begonnen met het aanbrengen van een wel zeer by- zonderc beplanting in de wyken langs de Engelcndaal. In die nieuwbouwwyken worden de ko mende vier a vyf dagen dertig jaar oude lindebomen geplant. In het totaal zo'n veertig bomen. Die bomen komen uit de Hoogmade seweg waar dc lege plekken bin nenkort weer worden opgevuld met jongere bomen. Bomen van zo'n dertig jaar verplant je niet zomaar, daarvoor heb je een bomenvcrplantmachine nodig. Vroeger heeft de gemeente het wel eens met een kraanwagen gedaan, maar met de bomenplant- machinc gaat het vlugger. De uitvinding is Amerikaans. Dc machine komt uit Duitsland en het werk wordt in Nederland uit gevoerd door de Heidemaatschap- PÜ- Zo'n machine ziet er uit als een grote vrachtwagen zonder laad bak. Dc uitvinding zit aan de achterkant. Dat is een groot, vierkant, stalen frame met messen. Dat frame scharniert achter op dc auto. Het kan dus plat op dc grond worden gelegd, achter dc auto en het kan naar boven wor den geklapt. Met dat frame kan men bomen tot ongeveer een gewicht van drie ton tillen. Om tc beginnen wordt de boom aan dc zuidkant gemerkt. Die kant moet later weer op het zuiden komen wil de boom de luchtreis overleven. De auto komt aanryden en het frame wordt naar achteren geklapt, om dc boom heen. Dan gaan de messen naar beneden en met een kluit van zo'n anderhalve meter doorsnee verheft de boom zich in de lucht. Is de boom een maal los van de grond dan klapt

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3