Van Znthem: Plannen van nu versterken apathie studenten Parlementaire commissi onderzoekt Chr. Instituu Nieuw plan smeerpijp na consessies Drees In Rijswijk waren geen maatregelen nodig Belangstelling voor euthanasiecongres buitengewoon groot Nieuwe Egyptische grondwet waarborgt BEROEPINGSWERK godsdienstvrijheid Grosheide heeft nu rapport opstand in Groningse gevangenis Een ivoord voor vandaag COMMENTAREN Nixons reis Aantal verzoeken va gewelensbezwaardei belangri'k hoger ook wij zijn homofiel 2 ZATERDAG 19 FEBRUA Nieuw tijdschrift: Wereld en Zending AMSTERDAM In december 1971 verschenen de laatste nummers van „De Heerbaan en „Het Missie werk. Er is namelijk een fusie tol stand gekomen tussen deze twee zen- dingswetcnschappelijke tijdschriften. Het eerste nummer van het nieuwe uit de fusie ontstane tijdschrift is nu verschenen onder de naam: „Wereld en Zending. Tijdschrift voor missiolo gie. Deze fusie ls het resultaat van een ontwikkeling, die gedurende de laat ste jaren op gang is gekomen. Tussen de Nederlandse zendingsraad en de Nederlandse missieraad fungeert sinds 1968 een contactcommissie, waarin onderwerpen van gezamenlijk belang regelmatig aan de orde ko men. In 1969 werd gesticht het „In teruniversitair instituut voor Missio- logie en oecumenica, waarvan de missiologische afdeling is gevestigd in Leiden en waarin protestantse en rooms-katholieke missiologen samen werken. Voorts fungeert reeds vele jaren op initiatief van wijlen prof. dr. Bergenia een werkgroep van protes tantse en roomskatholieke missiolo gen. Vanuit dit klimaat van gezamen lijke bezinning, van overleg en sa menwerking Ls het besluit gerijpt om tot één missiologisch tijdschrift te ko men voor Nederland, een besluit dat tot nu toe uniek is in de wereld. De instanties die dit besluit namen, gaan niet voorbij aan de verschillen in de uitgangspunten en doelstellin gen van de protestantse en rooms-ka- tholieke missiologie en missionaire praktijk. Maar ze hebben dit besluit wel genomen vanuit de overtuiging,, dat wij ook in de missiologie elkan der niet meer negeren mogen en dat wij geroepen zijn voor en met elkan der wetenschappelijk rekening en verantwoording af te leggen van de achtergronden van onze arbeid". De redactie is samengesteld uit zes protestantse en zes roomskatholieke leden. Voorzitter van de redactie is prof. dr. J. M. van der Linde. Er zijn twee redactiesecretarissen, namelijk prof. dr. J. Verkuyl. die ook hoofdre dacteur van „De Heerbaan" was, en drs. J. van Lin. De eerstgenoemde blijft de eindredacteur. De admini stratie van het nieuwe blad blijft ge vestigd bij de Nederlandse Zendings raad. prins Hendriklaan 37. Amster- dam-7. De abonnementsprijs voor dit twee-maandelijkse tijdschrift is ƒ12.per jaar; studentenabonne ment ƒ8.50; losse nummers 3.50. De werkformule van het nieuwe blad is zodanig, dat zoals tot nu toe in „De Heerbaan" het geval was, zo wel aan de theoretische bezinning als aan het werk van de operationele ka ders aandacht zal worden geschonken en dat de uitgave zich richt op een ruimer publiek dan alleen het acade mische. Van een verslaggever UTRECHT Het congres over euthanasie, dat 24 februari in de gro te zaal van het jaarbeurscongrescen trum in Utrecht wordt gehouden zal op 27 maart en op 29 maart herhaald worden wegens de overweldigende belangstelling, die ervoor bestaat. Er hebben zich voor het door de Neder landse christelijke vereniging van verpleegkundigen en de katholieke unie van verpleegkundigen georgani seerde congres al meer dan 2000 deel nemers aangemeld. De zaal kan maximaal 1150 personen bevatten. Op het congres zullen dr. C. P. Sporken, prof. dr. J. Th. R. Schreuder en dr. J. F. Rang inleidingen houden. Daarna zal via een forum de gelegen heid geboden worden om in te gaan op wat in de inleidingen is gezegd. Van onze onderwjjsredactie AMSTERDAM „De Vrije Universiteit laat een belangrijke kans lopen wanneer zij de voorgestelde bestuursvorm aanvaardt", zegt prof. dr. H. J. van Zuthem. „Ik vraag me af of juist de VU niet meer ernst zou moeten maken met de gedachte van een ver antwoordelijke gemeenschap". rend orgaan is. Via een rechtspositio neel reglement zou eventueel ook be paald kunnen worden dat de leden van het dagelijks bestuur (twee daar van worden gekozen door de univer siteitsraad, twee benoemd door de vereniging, de vijfde is de rector) af zetbaar zijn. Bezwaar heeft prof. Van Zuthem verder tegen de geringe inbreng die de studenten zouden krijgen. Aan de VU zouden zij acht van de veertig zetels in de universiteitsraad krijgen, terwijl ze elders (volgens de wet Veringa) elf van de veertig hebben. Een extra moeilijkheid is dat alle le den van de universiteitsraad expliciet moeten instemmen met de grondslag. Een flink percentage van de studen ten wordt daardoor uitgesloten. Ook afgezien daarvan vindt prof. Van Zu them zo'n regel onjuist: er is een al gemene bepaling dat ieder die aan de VU vertoeft werkt in de geest van de universiteit. Als je daaraan vast houdt moet je verder geen restricties Prof. Van Zuthem is een van dege nen die de laatste dagen in verzet gekomen zijn tegen vormgeving van de universiteitsraad, die half maart aan de VU gekozen zou moeten wor- den.Medestanders vindt hij niet al leen in zijn eigen afdeling (bedrijfs sociologie) en subfaculteit (sociaal- culturele wetenschappen) maar ook in^ andere faculteiten. De studentenraad van de VU heeft gisteren in een gesprek met directeu ren en curatoren dezelfde eis gesteld die ook prof. Van Zuthem heeft: uit stel van de verkiezingen totdat het nu ontworpen bestuursreglement vol doende door de hele universiteit be sproken is. Prof. Van Zuthem erkent dat het verzet wat laat op gang komt. Een deel van de plannen van directeuren en curatoren was al eerder bekend en ook het voorgestelde bestuursregle ment (een werkstuk van de voorlopi ge universiteitsraad) was begin de cember al klaar. Wie geïnteresseerd was had toen al kunnen weten wat er aan de hand was. Maar zijn bezwaar is dat men het reglement niet eerst uitvoerig ter discussie heeft gesteld. Prof. Van Zutphen is nogal bezorgd over de heersende apathie ten aan zien van de democratisering, zowel bij de wetenschappelijke staf als bij de studenten en het administratief- technisch personeel. Geen interesse Vooral voor de grote structuur (universiteitsraad) interesseren velen zich niet meer. Maar dat zou juist een reden moeten zijn om de univer siteit weer te activeren. Je mag je niet bij die apathie neerleggen. Nog erger is het de apathie te versterken en dat gebeurt als de plannen van nu doorgaan, zegt prof. Van Zuthem. Zijn kritiek richt zich allereerst op de positie van de vereniging voor we tenschappelijk onderwijs op gerefor meerde grondslag. „We erkennen dat de vereniging een beslissende rol moet kunnen spelen als het gaat om de evangelische grondslag en allerlei materiële belangen van de vereni ging. Maar voor de rest moet je de democratisering serieus nemen. Dat betekent dat de benoemingen van hoogleraren en lectoren ook mt han den van de universiteitsraad moeten liggen. Wanneer de vereniging vindt dat er iets verkeerd gaat kan zij al tijd achteraf ingrijpen. Bovendien is de vereniging met zeven of acht le den in de raad vertegenwoordigd." Gronings model O Een ander punt van kritiek betreft de verhouding universiteitsraad-uni versiteitsbestuur. Prof. Van Zuthem wil het Groningse model (door, minis ter De Brauw overigens verworpen), waarbij de universiteitsraad werke lijk de hoogste macht heeft en het dagelijks bestuur slechts een uitvoe- aanbrengen. Alleen op grond van be paalde handelingen zou de vereniging dan nog bezwaar kunnen maken te gen bepaalde mensen. Een directe bedreiging betekent de nieuwe bestuursvoi m voor de binnen verschillende vakgroepen gegroeide democratie. In Van Zuthems eigen vakgroep is bijvoorbeeld de hoogle raar niet per se voorzitter (in "de wet Veringa is dat wel zo), kunnen docto- raal-studenten in het vakgroepbe stuur zitten en bestaat in principe geen onderscheid meer naar geledin gen. Dat zou allemaal teruggedraaid moeten worden in de nieuwe struc tuur. Dat betekent dat je de betrok kenheid bij het bestuur (die juist aan de basis nog vrij groot is) onmogelijk maakt. Ook hier geldt dat de VU een unie ke kans zou laten lopen: want de be stuursvorm kan hier uitstekend dienstbaar worden gemaakt aan de vorming van de studenten en aan de i stimulering van ieders eigen verant woordelijkheid. NED. HERV. KERK Benoemd: tot pastor te Nes Ammim in dienst van de herv. geref. en chr. geref. kerk. drs. H. R. Stroes, geref. pred. te Rotterdam (reet.) Beroepen: te Goudswaard: kand. M. Verduin te Gouda; te Culemborg: D. Oliemans te Surhuisterveen; te Kat wijk a. Zee; C. Jongebroer te Elburg. Bedankt: voor Dordrecht: J. Kooien te Werkendam. Benoemd: tot bijstand in het past.: te Halsteren-Nw. Vossemeer: P. Klap te Zeist,die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepbaar: kand. M. Verduin, Achterwillenseweg 21 te Gouda en kand. C. Haas. Boerhavelaan 186 te Leiden. Afscheid: van Sneek: Chr. Mondt, ber. te Eindhoven (jeugdwerk);van Bloemendaal: J. E. Drost wegens em. Intrede: te Utrecht (stud, pred.) B. E. Th. Rutgers uit Wijdenes c.a. GEREF. KERKEN Beroepen: te Hoek v. Holland: G. dé Jong te Dekkum; Bevestiging: te Rotterdam-Katen- drecht (geest. verz. Ikaziaziekenhuis): IJ. Stienstra uit Zuidland-Abben- broek. Intrede woensdagavond 23 febr.). GEREF KERKEN (VRIJG) Bedankt: voor Vollenhoven-Kadoe- lenK. Timmerman te Heemse GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Borsselé en te Krui- ningen: A. Hoogerland te Werken dam. EVANG. LUTH. KERK Intrede: te Veendam-Wildervank: J. N. Mulder uit Tiel en Culemborg, die op 6 febr. te Pekela, op 13 febr. te Winschoten reeds intrede heeft ge daan. KAIRO (EPD) De gelijkheid van alle burgers voor de wet, van wat voor ras. taal of godsdienst zij ook zijn, wordt in artikel 40 van de nieu we Egyptische grondwet gewaar borgd. Egypte is volgens deze wet ..een Arabische demokratische en so cialistische staat". De islam geldt als staatsgodsdienst. De „vrijheid van ge loof en godsdienst" wordt echter ge garandeerd. Naast 22 miljoen moslims leven in Egypte onder meer vijf mil joen koptische christenen, alsmede 50.000 orthodoxen en rooms-katholie- ken en 15.000 protestanten. Raad van Kerken over kwestie-Gij sen Van een verslaggever DEN HAAG Naar aanleiding vén de recente ontwikkelingen in de rooms katholieke kerk in Nederland heeft het moderamen van de raad van kerken in Nederland, waarvan ook de rooms-katholieke kerk lid is, een verklaring uitgegeven waarin een beroep wordt gedaan op alle christe nen en kerken elkaar vast te houden en in deze gebeurtenis geen aanlei ding te vinden de oecumenische ver bondenheid op te zeggen. Juist nu wordt de onderlinge solidariteit» van alle geloofsgemeenschappen en van individuele christenen getoetst op haar geloofwaardigheid, aldus de ver klaring. In de oecumenische beweging heb ben de kerken elkaar gevonden en zij willen elkaar ernstig nemen, ook in hun interne problemen. Zij beseffen dat bij voorkomende moeilijkheden binnen een van de deelnemende ker ken een terugslag in het oecumeni sche werk onvermijdelijk is. Juist dan weten zij zich door de éne Heer uitgenodigd om hem en elkaar trouw te blijven. In het slot van zijn verklaring roept het moderamen gemeenten, pa rochies en oecumenische groepen op samen te blijven zoeken naar moge lijkheden, waardoor zij de oecumeni sche solidariteit kunnen versterken. DEN HAAG Het rapport over de oorzaken van de opstand in november in het Groningse huis van bewaring is deze week aan staatssecretaris Grosheide (justitie) aangeboden. De onderminister zal het rapport bestu deren, en vervolgens beslissen of het zal worden gepubliceerd, aldus het ministerie van justitie. Het onderzoek is verricht door een commissie, die de staatssecretaris di rect na de ongeregeldheden heeft in gesteld. Voorzitter was de vice-presi dent van het Leeuwarder gerechtshof mr. J. J. Woltman. Leden waren prof. D.W. Buikhuisen en prof.,mr. Th. W. van Veen, beiden verbonden aan de Groningse universiteit. Staatssecretaris Grosheide heeft in dertijd aan de vaste Tweede-Kamer commissie voor justitie beloofd, dat het rapport snel klaar zou zijn. De Kamerleden besloten toen hun oor deel op te schorten totdat het rapport zou verschijnen. In het samenleven van mensen speelt de groet een niet onbelangrijl, rol. Aan de wijze van groeten is vaak te zien hoe zich dit samen lew voltrekthoe het geaard is en welke waarde eraan moet worden toeg kend. Een groet kan luidruchtig zijn, een groet van spontane menst maar kan ook de groet luidruchtig zijn omdat er eigenlijk iets verborgt moet worden. De officiële groet staat hierbuitenUit de groet van twt staatshoofden kan weinig of niets afgeleid worden. Soms is de begro ting ingetogen, van mensen die van eikaars leed en verdriet weten, i de groeet is een gewoontegebaar, de groetenden hebben elkaar niet zovt meer te zeggen. Psalm 133 zou wel eens een groet kunnen bevatten t dan de groet van iemand die in een huis komt en eigenlijk wil zegge roat aaat het hier goed. Wat hebben jullie 't goed met elkaar! Dat goi hebben, dat in mede bij elkaar wonen wordt dan vergeleken met h neerstromen van de olie, een teken van overvloed. Zo ook als het wat dat van boven uit de bergen naar beneden stroomt in de dalen. Waar d vrede en liefde ls kan ook de zegen van de Heer terecht. In die richtii zegent hij, staat er eigenlijk. Geeft Hij macht en kracht om te leven. Mat als er dan straks toch een einde aan komt? Want dat hebben we tcx altijd bij ons. Juist als alles goed is en we hebben het geleerd om m elkaar te leven, dan lijkt 't wel alsof die gedacht aan het einde, d het eens afgebroken zal worden, zich des te sterker aan ons opdring We kijken elkaar aan en we weten het: dat komt. We kunnen elkaar di zeggen, daar niet aan denken, en dat is ook goed, maar het laat zich moeilijk wegduwen, 't Is niet alsof deze groet-dichter daaraan gedad heeft. Daarheen richt de Heer zijn zegen en dan komt er achter: levi tot in eeuwigheidZoiets valt niet, vergaat niet. Dat is geborgen in zij hand, die niet loslaat. Hoe? Dat weet niemand van ons. Maar dat Hij oi niet uit zijn hand zal laten vallen, waar mensen samenwonen, dat is belofte? We lezen vandaag: 2 Samuël 7 1725. morgen: 2 Samuël 11 113. Van een onzer verslaggevers BONN Achter de beleefde formulering waarmee minister Drees en zijn Westduitse collega Genscher de ruzie over de smeerpijp hebben bijgelegd, gaat een vergaande concessie van Nederlandse zijde schuil. Président Nixon heeft de Amerikanen herhaal delijk gewaarschuwd, niet te veel venvachten van zijn reis naar China. Dat is zeker een verstandige waarschuwing, waar het directe diplomatieke ac ties met betrekking tot belangrijke, maar toch meer beperkte zaken als Korea, Taiwan en zelfs Vietnam betreft. Maar op langer zicht is Nixons reis mogelijk van nauwelijks te onderschatten be lang voor de Verenigde Staten, voor China en voor de hele wereld. De directe uitwerking van Nixons reis in de Ver enigde Staten is gemakkelijk te voorspellen. Hij zal, met de presidentsverkiezingen in het vooruit zicht, zich de reputatie kunnen verwerven, een vredestichter en bruggenbouwer te zijn, die oude wonden heelt en die daardoor wellicht een deel van de Amerikaanse rechterzijde kan genezen van een onvruchtbare en gevaarlijke vorm van anti- communisme. (Dat er ook andere, meer gezonde varianten van anti-communisme bestaan, is een conclusie die in het voorgaande besloten ligt, maar hier ter voorkoming van misverstand toch even wordt vermeld.) Ook is het niet uitgesloten, dat de Amerikaanse president thuis zal komen met een aantal lucra tieve economische accoorden. In dit verband kan melding worden gemaakt van het feit, dat Washing ton deze week de embargo's op de handel met China voor een, belangrijk deel heeft opgeheven. Tevens circuleren er hardnekkige geruchten, als zop Peking besloten hebben, met buitenlandse hulp het Chinese proces van industrialisatie te versnellen. Maar zeker zo belangrijk als het binnenlandse effect in de Verenigde Staten is de invloed die van Nixons reis zal uitgaan op de binnenlandse politie ke situatie en China. De Amerikaanse president grijpt de kans om te spreken met een eerste gene ratie van revolutionairen, die binnenkort verdwe nen zal zijn. maar bij wie kosmopolitisme en idealisme niet verdrongen zojn door dogmatiek én bureaucratische starheid onprettige eigenschap pen die zich niet zelden bij een latere revolutio naire generatie openbaren. Tot de oude garde, waaraan een aanzienlijk ver mogen tot genuanceerd denken wordt toegeschre ven, behoort misschien voorzitter Mao Tse-toeng zelf, maar zeker maken de invloedrijke premier Tsjoe En-lai en zijn aanhangers er deel van uit. Achter hen zijn in de strijd om het toekomstige leiderschap twee nieuwe groepen verschenen. De ene groep is voortgekomen uit de Rode Garde, die tijdens de Culturele Revolutie triomfen vierde. Daarin treft men o.a. Mao's echtgenote Tsjiang Tsjing en de partij-ideoloog jTsen Po-ta aan. Zij zijn compromisloze voorstanders van een perma nente revolutie, een eeuwige mobiliteit van de massa en een eindeloze klassenstrijd. De tweede groep bestaat uit militairen rond Lin Piao. Zij schijnen van oordeel te zijn, dat het volksbevrij- dinsgsleger in China dient te prevaleren boven de partij en in het buitenland als universeel model voor de revolutie moet gelden. Sommige waarne mers menen echter, dat het de militairen er voor al om begonnen is, Mao's politiek van confrontatie jegens de Sowjetunie te verzwakken. Maar wat hiervan zij. het schijnt, dat de wat genuanceerder denkende leiding rondom Tsjoe En-lai. de opko mende concurrenten toch wel onder controle heeft, want zowel Tsjen Po-ta als Lin Piao zijn inmiddels in ongenade gevallen. Nixons bezoek zou de gematigde richting van Tsjoe En-lai c.s. verder kunnen steunen en dat zou voor Washington geen gering succes betekenen. Het directe mondiale belang van de Amerikaanse presidentiële reis naar China ligt in de mogelijk heid, dat de verhouding tussen de drie grote machtscentra in de wereld Washington, Moskou en Peking wordt gewijzigd. Tot voor kort was het zo, dat Washington slechts zaken deed met Moskou, en Moskou slechts met Washington, ter wijl Peking buiten spel stond. Nixon zal er nu wellicht in slagen, een kader te scheppen, waarbin nen Amerika en China zaken kunnen doen. Dan ontstaat een situatie, waarin Amerika banden on derhoudt met zowel Rusland als China, terwijl de beide communistische mogendheden, die elkaar naar het leven staan, op z'n best slechts betrekkin gen met Amerika kunnen cultiveren. Het strategische voordeel dat in dit 'contactuele overwicht' van Amerika schuilt, is niet gering. Al leen al het ruimere Amerikaanse vermogen tot de vorming van duo's (Washington-Moskou of Washington-Peking) zal China en Rusland er waar schijnlijk toe dwingen, meer rekening te houden met Amerikaanse wensen en belangen. Dit bete kent voor de Verenigde Staten een voordeel dat nauwelijks in divisies kan worden uitgedrukt. „In principe zal geen ongereinigd af valwater in het Eems-Dollardestua- rium mogen worden geleid", luidt de kern van de overeenkomst, maar dat is weinig nieuws. Minister Drees had dat eind september al aan Gedepu teerde Staten van Groningen geschre- hoe degelijk het afvalwater zou wor den gezuiverd, en op dat pust is mi nister Drees duidelijk voor de West- diritse argumenten door de knieën ge gaan. Ruim een week geleden ven- k'.aarde hij in Den Haag dat de smeerpijp-nieuwe-stijl „iets minder dat tien miljoen inwoner-equivalen ten" in zee zou spuien, „maar niet veel minder". Na de conferentie in Bonn wordt aangenomen dat minder dan 3,5 mil joen inwoner-equivalenten (i.e.) vuil zullen worden geloosd; minister Gen scher noemde het getal van 1,2 mil joen i.e. In dez ecijfers is dan boven dien het te zuiveren rioolwater van Delfzijl en Groningen begrepen, dat vanouds ongezuiverd werd geloosd. Beide steden krijgen een zuiverings installatie, heeft Drees nu beloofd. Verschil van mening tussen de bei- ae regeringen bestaat nog over de hoeveelheid vuil die in de Eems-Dol- lard door het zelfreinigend vermogen kan worden weggewerkt. Volgens de Westduitse deskundigen is dat 3.5 miljoen i.e.. volgens de Nederlandse bijna, tweemaal zoveel. Dergelijke schattingen hebben in de geschiedenis van de smeerpijp een overheersende rol gespeeld. In 1965 berekende ir. Eggink van het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater (RIZA) het zeltreinigend vermogen op twaalf miljoen i.e. Een idee van zijn collega ir. Jansen verhoogde de hoeveelheid vuil die volgens RIZA straffeloos kon volgende jaren tot 24 miljoen i.e.; toevallig juist de hoeveelheid die de Groningse industrie kwijt moest. Om dat lozing hiervan in de stinkende en rottende Groningse kanalen steeds onaanvaardbaarder werd zou de smeerpijp worden aangelegd. Zowel Nederlandse biologen en ac tiegroepen als Westduitse instanties achtten deze oplossing moordend voor een groot deel van het (voornamelijk Duitse) waddengebied. De smeerpijp plannen bleken een zware belasting voor de Nederlands-Duitse betrekkin gen. In maart vorig jaar beloofde de Nederlandse regering zuivering van het afvalwater voordat het de pijp in zou gaan, waardoor nog maar zes miljoen i.e. extra zou worden geloosd. De Westduitse minister Hartkopf ven- klaarde zich hiermee niet tevreden. Even later werd een officieel West duits rapport gepubliceerd dat het to tale zelfreinigend vermogen van de Eems-Dollard op vijf miljoen i.e. stel de. een waarde die volgens de des kundigen toen al werd overschreden. IN Bonn heeft minister Drees nu verklaard dat zij beleid niet afwijkt van dat van zijn voorganger Bakker, onder wiens verantwoordelijkheid het eerste smeerpijpplan werd opgesteld. Hij had alleen ander cijfermateriaal tor zijn beschikking gekregen dan zijn ambtsvoorganger. Verder had de geslaagde pröef met zuivering van het afvalwater van de aardappel- meelindustrie aangetoond dat deze maatregel nu tot de mogelijkheden behoort, en zelfs nuttig is omdat deze methode nieuwe produkten oplevert. Ombouw van de hele aardappelindus trie schatte de minister op honderd miljoen gulden. Gezien de structureel zwakke positie van de bedrijven achtte hij subsidie niet uitgesloten. Van een onzer verslaggevers KAAPSTAD Het Christelijk Instituut in Zuidelijk Afrika zal met drie andere organisaties binnenkort bezoek krijgen Van een parlementaire onderzoek commissie. bestaande uit zes le den van de nationale partij en drie van de verenigde partij (oppositie), zo blijkt uit kranten berichten. Met 86 tegen 43 stem men heeft het parlement de door premier Vorster ingediende mo tie tot instelling van deze com missie aangenomen. Het Christelijke Instituut, de Uni versity Christian Movement, de Na tionale Unie van Zuidafrikaanse stu denten (NUSAS), en het South Afri can Institute of Race Relations, de vier te onderzoeken organisaties had den de regering verzocht geen parle- mentair onderzoek in te stellen, maar een gewoon gerechtelijk onderzoek met de daarbij behorende openbaar heid en 'rechtsbescherming. Ofschoon de Verenigde partij tegenstemde zal zij „terwille van de objectiviteit van het onderzoek" aan het werk van de commissie deelnemen. Mevrouw He len Suzman van de Progressieve Par tij weigerde iedere medewerking. Lange tirade Op het verzoek van het Christelijk Instituut om een juridische commissie te laten uitmaken of er mogelijk wetsovertredingen waren begaan riep premier Vorster verbaasd uit; „Ik heb nooit gerept van mogelijke wets overtredingen. Waarom doet het Christelijk Instituut dat nu ineens wel? Het gaat er bij dit onderzoek a-lcen om hoe deze organisaties eruit zién". Tot zijn motie was de premie ech ter gekomen na een lange tirade over mogelijke Bedreigingen van Zuid- Afrika: „Ons parlement moet bedacht '-1 jn op alle organisaties en stromin gen die ondermijningswerk doen. Op dit punt mogen we geen fouten ma ker. Gegeven de ontploffingsstoffen die hier aanwezig zijn zou Zuid-Afri- ka dit duur moeten betalen". Het voorgenomen onderzoek is een CDinerkelijke uitloper van het parle mentair debat over -de macht cn-dc praktijken van de veiligheidspolitie. Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie; J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het resultaat van het onderzoek naar de be stuurlijke verhoudingen in de gemeente Rijswijk (N.B.) is ge weest, dat geen bijzondere maat regelen nodig waren. Dit resul taat. aldus minister Geertsema van binnenlandse zaken, is reeds meegedeeld aan de Tweede Kamer. Hij antwoordt dit aan de Kamerle den Goudsmit (D'66) en Van Thijn (PvdA), die hebben gevraagd waarom de Kamer niet op de hoogte was ge bracht van het resultaat van het on derzoek. Maar de minister staat op het standpunt, dat dit reeds is ge beurd. Het rapport van het onderzoek van de commissaris der Koningin heeft de minister, zoals bekend, niet aan de Tv/pede Kamer willen voorleggen. Het criterium voor de minister is. dat hij onderscheid maakt tussen rappor ten. waarin wel en rapporten waarin niet een oordeel over de burge miester wordt uitgesproken. In het geval van Rijswijk gaat het over bur gemeester mr. .J N. Scholten. die ook lid is van de Tweede Kamer. Wanneer het een rapport betreft, waarin de burgemeester wordt beoor- c'eeld en dat was voor mr. Schol ten het geval komt dc minister in sirijd met de geest van het rechtspo sitiebesluit burgemeesters. Hierin taat. dat tegen burgemeesters geen disciplinaire maatregelen kunnen worden getroffen. Overlegging van een rapport met een ongunstig oordeel betekent in fei te een disciplinaire maatregel, aldus de minister. Dit standpunt houdt te vens in, dat ook rapporten met een gunstig oordeel niet kunnen worden overlegd,.omdat anders uit het niet cverleggen de aard van het oordeel zou blijken. Parlementaire controle op bestuur lijke verhoudingen is mogelijk door dat de Kamerleden het recht hebben desgewenst over de feiten te worden ingelicht. DEN HAAG Sinds kort bestaat er een leerlingenstelsel voor kantoor personeel. Jongeren die reeds op kan toren werkzaam zijn kunnen via deze regeling een a twee dagen per week een opleiding volgen. Er zijn thans ongeveer dertig leer lingenstelsels. In vergelijking met de meeste andere leerlingenstelsels geldt voor kantoorpersoneel een vrij hoge toelatingsnorm: wie mee wil doen moet tenminste het diploma van de vierjarige mavo (of mujo) hebben. De opleiding zal in totaal drie jaar duren. De organisatie is in handen van de stichting landelijk Orgaan ter bevordering van opleidingen voor de economische en administratieve be- roepencategorie. z De veiligheidspolitie zal ook voor d commissie als getuige optreden be treffende de vier genoemde organisa ties. Ds. C. F. Beyers Naudé, direk teur van het Christelijk Instituu: vertelde in een eerder stadium da hij vorig jaar generaal Tiny Vente: hoofd van de Veiligheidspolitie, gesproken had. De laatstgenoemde had in maai vorig jaar, toen Beyers hem alle ge gevens die hij mogelijk nodig had te beschikking wilde stellen, gezegd, da hij niet zozeer in het Christelijk In stituut als organisatie geïnteresseeri was, maar „in elk individu in ieder organisatie, daaronder ook de keri die de veiligheid van de staat zo: bedreigen of ondermijnen". Later hadden Beyers en andere lei dencie figuren van het Christelijk Ij stituut een bezoek -bij het hoofd va het bureau voor staatsveiligheid, neraal Hendrik van den Bergh, bracht. Zij hadden met deze bezoekj <Se bedoeling hun zorg uit, te spreke ovtr dé verslechterende verüoudingt ón de toenemende spanningen tüsse IjJar.k^en zwart jn Zuid-Afrika. Ook aan Vap den Bergh hadden z een volkomen inzage in de boeke aangeboden. Het Christelijk Institui dat in zijn eerste, uiterst moeilijk periode financieel geholpen wei door het hervormd werelddiakonai in Nederland en later ook door hi gereformeerd werelddiakonaat, krijj thans massieve steun van Westduits kerken. De voorzitter van de NUSAS, Pai Pietorius, heeft verklaard dat zijn oi ganisatie geen enkele medewerkin z?l geven aan het onderzoek tenzij z door de wet daartoe gedwonge wordt. Het onderzoek kan volgen Pretorius onmogelijk objectief zij omdat woordvoerders zowel van Nationale als van de Verenigde Part de NUSAS reeds veroordeeld hebbei En Vorster heeft al van ons gezeg dat wij een kanker zijn die met woi tel en tak moet worden uitgeroeid' aldus Pretorius. Van een verslaggever DEN HAAG Het aantal verzot ken om vrijstelling van militain dienst wegens gewetensbezware heeft de laatste jaren een groti vlucht genomen. Tegen 242 ingeko men verzoeken in 1965 bedroeg ht aantal aanvragen vorig jaar 1397. Van deze verzoeken worden er middels 126 erkend en zijn nu no 1063 aanvragen in behandeling. He aantal gewetensbezwaarden, tewerk gesteld in rijksdiensten, beliep op 1 ja nuari dit jaar 313. De verzoeken wa ren merendeels afkomstig uit Noord Holland. Zuid-Holland en Utrecht. Het vorig jaar werden acht tewerk gestelden wegens wangedrag naa een ander werkobject overgeplaatst Het aantal tucht- en strafzaken lie! liet vorig jaar. vergeleken bij 1967 terug van in totaal 75 tot 6. Het aantal strafzaken tegen Jeho va's getuigen wegens militaire dienst weigering omvatte vorig jaar 83 za ken tegen in 1965 twintig. In deze 8 strafzaken werden 28 gevangenis? traffen opgelegd voor de duur vai zes maanden of minder en in 31 vallen voor de duur van twee jaren In het gesticht „Bankenbosch I' ren op 1 juli van het vorig jaar 4 Jehova's getuigen gedetineerd. De cijfers zijn ontleend aan statistiek over de toepassing van d wet gewetensbezwaren militain dienst welk overzicht minister B Koster aan de Eerste Kamer heef gezonden Het PSP-Kamerlid Vai Wijk had om toezending van overzicht gevraagd. wegens grote belangstelling 2de druk verschenen ven TWEE DOMINEES verkrijgbaar In da boekhandel, prijs f9,75 uitgave Boach&Keunlng, Bram

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2