Britse regering is gezwicht voor eisen van stakers ,Met Drie Breda aan einde van gerechtigheid' Stakingskas NVV gaat toch open Het Kwartet Werkgevers: geen bezwaar Gratis zelfklevende dierenfoto's bij Esso (RITA) HfT WEER Koude lucht Christelijke pers krijgt krediet Tv dagelijks met Nixons Chinareis Dierenbeschermers: geen kikkers eten y&uijjum ME.UBE.LE1NI [RUNSBUPGJ Bomalarm voor gebouw Rotterdammer Nieuwe Leicis e Courant Zaterdag 19 februari 1972 52ste {aargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebteven mijn hart in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31 441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. ;n. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. ROTTERDAM De bij de in dustriebond NVV georganiseer de metaalarbeiders, die betrok ken zijn geweest bij de metaal stakingen, krijgen van hun bond een uitkering uit de stakingskas. Het Rotterdamse districtshoofd van de industriebond NVV, de heer S. Schravemade, heeft dat vrijdagavond meegedeeld tijdens een vergadering in de Rivièra- hal in Rotterdam. De mededeling van de heer Schravemade werd Prachtige kleurenfoto's van wilde dieren in de vrije natuur. Bij de meeste Esso dealers. Gratis bij tenminste 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. Voor deze leerzame serie heeft Esso ook een prachtig album. /r-e#A Slechts 2,95. 1C5SOJ Naarmate men meer geest heeft, zijn de hartstochten groter BLAISE PASCAL Ja, de school was vandaag wat vroe ger uit, maar alleen voor mij per soonlijk! De noordoosten wind blijft dit weekeinde koude 'lucht aanvoe ren met temperaturen die slechts even boven het vriespunt liggen. Geleidelijk bereiken ons enkele verspreide opklaringen en het zal tot zondagavond droog kunnen blijven. Vorst van enige beteke nis verwachten wij niet, want ook in het Oostzeegebied en in Duitsland komt vrijwel geen vorst voor. Barometerstand: heden 10 uur 76 em (1013 millibar), stabiel. Zon en maan 20 februari: zon op 7.47, onder 18.02; maan op 9.23, onder 0.42; 21 febr. E.K. Hoog water Hoog water, 20 februari: Rot terdam le getij 8.06, 2e getij 20.44; Scheveningen 6.33-19.33; Vlissingen 7.09-19.30; Haringvliet aan de Zeezijde 5.13-17 42. door de ongeveer duizend aan wezige NV V-leden met een don derend applaus begroet. De NVV-bestuurder zei dat de directies van de metaalbedrijven heb ben toegezegd geen aanklacht te zul len indienen. Een dergelijke toezeg ging was noodzakelijk in verband met het vonnis van de Amsterdamse rechter Stheeman. Deze verbood de bond stakingsacties uit te roepen en deze middels uitkeringen te steunen. De in de Rivièrahal aanwezige leden zullen in de loop van de avond zich uitspreken over het door de bond gevoerde beleid rond het metaalcon flict. De werkgevers deelden vijf mi nuten voor het begin van de vergade ring in de Rivièrahal aan de Indus triebond NVV mee dat zij tegen het openstellen van de stakingskassen door de bond geen bezwaar zouden aantekenen. De uitkering die de industriebond NVV over de stakingsperiode zal doen bedraagt maximaal 157,50 gulden per week plus de gederfde kinderbijslag. Eventuele uitkeringen door werk gevers zullen met deze bedragen wor den verrekend. „Wij hebben tot het openen van de stakingskassen besloten omdat de werkgevers de toezegging hebben ge daan geen bezwaar te maken en om dat wij ons vóór het vonnis van mr. Stheeman in principe achter de sta king hadden gesteld", aldus de heer Schravemade. Het districtshoofd van de Industrie bond NVV deelde vrijdagavond ver der mee dat ook niet-georganiseerden die aan de staking hebben meege daan voor een uitkering in aanmer king kunnen komen. Zij moeten zich dan wel onmiddellijk als lid van de Industriebond NVV melden voor minimaal drie jaar. Rond half tien waren de in de Rivièrahal aanwezige vakbondsleden aan het stemmen over het beleid van de industriebond NW in het metaal conflict. De leden spraken hun mas sale „ja" uit voor het beleid van de Industriebond NW in het metaal conflict. Bovendien verklaarden zij zich akkoord met de toezegging van het hoofdbestuur van de bond dat de Industriebond NVV zich bij een uit spraak van een arbiter zal neerleg gen. Districtsbestuurder Schravemade zei verder dat de bond zich niet zal bemoeien met de vraag of en wan neer het werk in de metaalbedrijven wordt hervat Van een onzer verslaggeefsters EEN HAAG De Stichting De Christelijke Pers, die het dagblad Trouw en de Rotterdammer-bladen uitgeeft, zal als eerste een krediet van 1,6 miljoen gulden ontvangen van de regering voor de financiering van de reorganisatieplannen. Minister Engels van CRM heeft de Nationale Investeringsbank gemachtigd aan de stichting een krediet van 1,6 miljoen gulden aan te bieden ten laste van het bedrijfsfonds van de pers in op richting. Bt halve de regeringslening zal de Chr.stelijke Pers ook nog een recht streeks krediet van de Nationale In vesteringsbank krijgen, eveneens voor het financieren van de reorgani satieplannen. Hoewel het bedrijfsfonds voor de per' nog in oprichting is, mocht reeds e^r. beroep op dit fonds worden ge daan. In dit fonds zit tien miljoen gu'den (vijf miljoen gulden uit de STEP.-pot en vijf miljoen gulden, die de regering op voorhand in dit fonds heeft gestort in afwachting van de verhoging van de STER-tarieven). „In het licht van de hoge kosten, die aan de reorganisatie van onze be drijven zijn verbonden, hebben wij indertijd de regering om hulp ge vraagd. Wij meenden dit met recht te kur.nen doen omdat we konden aan tonen, dat de reorganisatie weer een rendabel bedrijf zou opleveren. We zijn verheugd, dat het kabinet daarop positief heeft gereageerd", aldus de heer O. Pöstma, directeur van Trouw. Vandaag in ZO: Rob Foppema en Huub Elzerman: Homeopathie moeilijk bewijsbaar Jelte Rep: Indianen grijpen terug op hun oude religie Dr. J. Terrnekes: Ontmoeting met pinksterbeweging in Chili •#- Dr. C. Rijnsdorp: Paradijselijke visioenen A. J. Klei: Waar het Rik Valken burg om gaat -#• Ger Kruis: Relativerend realisme J. van Doorne: Lampo over lite raire magie •#- Rimmer Mulder: Berusting is de ziel van de BB ■#- Mevrouw A. C. Muller-ldzerda: Tuinieren vijf hoog Dialoog: Mensen moeten mondiaal -denken HILVERSUM De NOS-televisie zal dagelijks verslag geven van het verblijf van de Amerikaanse presi dent Nixon in China. Op maandag 21 februari, de dag van aankomst, is er 's morgens tussen 11 en 13 uur op Ned. II een rechtstreekse reportage van de ontvangst te zien. Alle vol gende dagen zijn er samenvattende verslagen van een kwartier lengte om 18.30 uur via Ned. I en op zondag 27 februari is er dan weer een directe reportage van 12 tot 13.30 uur op het zelfde net. Alle materiaal komt bin- nen via een satellietverbinding met China. Ter inleiding op het bezoek zal de NOS in een extra lange aflevering van Panoramiek morgen (50 minuten) fragmenten vertonen uit de Ameri kaanse film over China „De revolutie opnieuw gezien". Deze film toont hoe China in een halve eeuw, namelijk van 1899 tot 1949 uitgroeide van een naar westerse begrippen „achterlijk land" tot een wereldmacht. Duidelijk vallen hierbij de verschillen tussen het keizerlijke en het communistische rijk op. Aangezien Panoramiek zoveel lan ger duurt dan gewoonlijk schuiven alle daarna volgende programma's van de NOS die avond 25 minuten op. Een reddingsploeg zoekt ntiar slachtoffers, nadat een autobus in een irrigatiekanaal, bij Kofs Saad, Nijldelta, was gereden Van de 77 inzittenden zijn naar alle waarschijnlijkheid 68 men sen, van wie de meesten stu denten, om het leven gekomen. BELFAST (AFP) B.ernadette De vlin en twaalf andere deelnemers aan verboden protestmars tegen de interneringsmaatregelen in Noord- Ierland zijn in Belfast veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en hon derd pond boete. Zij zijn echter in voorlopige vrijheid gesteld in af wachting van de uitspraak van het hof van appel. Sjakie Schram heeft gisteren een ex emplaar van zijn grammofoonplaat "Vadertje Drees" aan dr. Willem sr., op wie het lied geïnspireerd is, aangeboden. De heer Drees toonde zich best ingenomen met deze ode op de plaat. Van onze parlementsredactie DEN HAAG „Door de vrijlating van de Drie van Breda kunnen de Nederlanders misschien zichzelf eindelijk bevrijden van de oorlogsmisdadigers". Dit zei minister-president Biesheuvel gister avond na afloop van de ministerraad LONDEN (AP) Juichende vakbondsleiders hebben van morgen een grote loonsverhoging aanvaard en Engelands 280.000 mijnwerkers verzocht de zes weken oude stkaing, die het land op de knieën bracht, af te gelasten. Door de overwinning voor de mijn werkers en de overgave van de con servatieve regering kwam een einde aan de dreiging van een algehele stopzetting van stroomlevering aan woningen en fabrieken. De leiders van de nationale vak bond voor mijnwerkers baanden de weg voor een langzame terugkeer naar een normaal leven door de sta kers te gelasten niet langer te posten bij de elektrische centrales in het land. Maar het definitieve einde van de ernstigste Britse industriecrisis sinds de algemene staking van 1926 hangt nog af van de uitslag van een gehei me stemming van de mijnwerkers zelf. De vakbondsleiding heeft aanbe volen „ja" te stemmen ten aanzien van de loonsverhoging, die gemiddeld 20 pet. zal bedragen. Alles wijst erop, dat de meerderheid der mijnwerkers gehoor zal geven aan dit advies en zal besluiten tegen vol gend weekeinde het werk te hervat ten. De drastische inkrimping van de stroomlevering zal nog wekenlang du ren, maar het ergste is thans voorbij nu de posten bij de elektrische cen trales worden weggenomen. Door die posten werden de elektrische centra les sinds het begin van de staking op 9 januari uiterst doeltreffend bele gerd. Premier Edward Heath greep aan het slot van een tumultueuze week persoonlijk in om in elk geval tot een regeling met de vakbondsleiders te komen. Deze vakbondsleiders zetten alles op alles door één pond stering extra te iesen boven en behalve de loons verhogingen, die de commissie-Wil- berforce had aanbevolen. Op een con ferentie, die te middernacht in de ambtswoning van Heath werd gehou den, verklaarde de premier kort en bondig, dat zijn regering tot hei uiterste was gegaan. Hij zei, dat de nationale kolenraad, die de staats mijnen exploiteert, geen penny meer zou kunnen betalen. De vakbondsonderhandelaars ble ven echter koppig en dat leverde wat op. Zij lieten hun eis voor het extra pond vallen, maar kregen in ruil daarvoor een aantal-' andere voordelen, waardoor de kosten van de regeling met nog 8 miljoen jond zullen stijgen. VEILIG GEKOCHT 1 iB'J DE VAKMAN Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren is verontrust over berich ten, die de laatste tijd in de Ne derlandse pers circuleren, waarin wordt gesproken over de wense lijkheid dat Nederland meer kik kervlees moet gaan eten. De oorzaak van deze berichten ligt in de aanwezigheid van 40 levensmiddelen-leveranciers uit de ontwikkelingslanden op de ROKA, de voedingsmiddellenvak- beurs in Utrecht. Een van de produkten. die deze leveranciers aanbieden zijn kikkerbilletjes. De dierenbescherming heeft om twee redenen bezwaar tegen de uitbreiding van de consumptie van kikkerbilletjes: ten eerste vanwege de wrede manier, waarmp deze delicatesse verkre gen wordt en ten tweede omdat hierdoor een veel te groot aantal kikkers aan de ontwikkelingslan den wordt onttrokken, waar men ze juist zo bitter nodig heeft in verüand met het feit. dat kikkers enorm veel (schadeiijke)insecten eten. „De kikkers worden op bijzon der verachtelijke wijze voor de consumptie geschikt gemaakt: De voorschriften hiervoor luiden, dat de poten alleen van levende kik kers mogen worden afgesneden", aldus de vereniging tot bescher ming van dieren. Over het dreigende tekort van kikkers in de ontwikkelingslan den, wanneer de westerse landen hun consumptie van kikkerbille tjes gaan uitbreiden, zegt de ver eniging: De uitvoer van kikker- billetjes van India groeide van 330 ton in 1964 tot 2500 ton in in 1970. Om dit exportcijfer te be reiken werden 25 miljoen kikkers gedood. Elke kikker eet iedere dag zijn gewicht aan insecten op. Het is dus begrijpelijk dat het verdwijnen van zulke hoeveelhe den kikkers belangrijke gevolgen heeft voor de hoeveelheden insec ten in deze landen. De grootste importeurs van kikkervlees zijn de Verenigde Staten, Frankrijk en België, die 90 procent van de wereldexport afnemen. Ete overi ge 10 procent komt terecht in West-Duitsland, Zwitserland, Australië en Kenya. DEN HAAG Sinds kort bestaat er een leerlingenstelsel voor kantoor personeel. Jongeren die reeds op kan toren werkzaam zijn kunnen via deze regeling een a twee dagen per week een opleiding volgen. In antwoord op vragen van journa listen, bevestigde hij, dat de vrijla ting van de oorlogsmisdadigers vele mensen pijn kan doen. Maar ook kan deze zaak van een andere kant beke ken worden", meent hij. De minister president voegde er nog aan toe, dat hij geheel achter de uit spraak van de anti-revolutionaire se nator prof. De Gaay Fortman staat, die onlangs in de Eerste kamer zei: „Met het vasthouden van de drie oor logsmisdadigers zijn we aan het einde gekomen van de menselijke gerech tigheid". „Vanmorgen kreeg ik een brief van een mevrouw uit Amsterdam. Haar man is volledig oorlogsinvalide. Zij schreef mij: „Het zou wel eens kun nen zijn, dat de vrijlating de pijn juist kan stillen van mensen, zoals mijn man. Een negatieve beslissing over de vrijlating heeft immers tot gevolg dat aldoor opnieuw over de zaak moet worden beslist, waardoor de oorlogsslachtoffers steeds opnieuw met hun oorlogsherinneringen worden geconfronteerd". Op de vraag, of de minister-presi dent de termijn tussen de brief over de vrijlating en debat hierover in de Tweede kamer dinsdag over een week, in verband met de emotionele geladenheid, niet te lang vindt, zei hij: „Tien dagen is wel wat aan de lange kant. maar het kan nog wel. Eerder was niet mogelijk, omdat het debat over de werkgelegenheid er tussen zit". ROTTERDAM Een tot nu toe onbekend gebleven man heeft vrijdagavond omstreeks kwart over acht de Rotterdamse politie gebeld met de mededeling dat er om elf uur drie gebouwen in Rot terdam de lucht in zouden vlie gen. De politie gaf het patrouil lerende personeel de opdracht „verhoogd waakzaam" te zijn. Om elf uur gebeurde er niets en was het bomalarm over. Vrijdagavond ontving onze procuratiehouder, de heer A. van Egmond, een telefoontje van een slecht Nederlands sprekende man, die hem vertelde genoeg te hebben van de algemeen econo mische situatie In Nederland. Daarom zou het gebouw van DE ROTTERDAMMER/TROUW aan de Witte de Withstraat opgebla zen worden. De man verzocht de heer Van Egmond maatregelen te nemen om het gebouw te ontruimen, hetgeen veiligheidshalve ook ge beurde. De directie van het Rot- terdamsch Nieuwsblad ontving een soortgelijk telefoontje. Ver moedelijk dezelfde man voegde aan zijn dreigement toe dat ook voor een gebouw in Rijnmond het laatste uur geslagen had. Aangenomen wordt dat de ano nieme bell:r een grap heeft wil len uithalen. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als i' deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee. I Naam: I Adres Plaats: I betaling per kwartaal □moand. Mijn naam is: Adres: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig els u op de envelop schrijft: Nieuwe leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1