.ustralische schaatsers i voetspoor Ard Schenk ZWART WIT IDEALE SPARRING-PARTNER MAO INSPIREERT TOPSPORT Spelers Blokkeer vormen kern van Nederlands team Voorbereiding van atleten in België aanzienlijk beter Heerenveen kriigi financiële steun Adelaar ook naar Japan 19 ZATERDAG 19 FEBRUARI OSLO James Lynch en Colin Coates, de twee Australiërs die dit weekeinde in Osio als volslagen kanslozen deelnemen aan het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats, waren met het „ja" van Ard Schenk dolgelukkig. „Mogen we misschien achter je aan rijden", zo vroegen zij gistermorgen tijdens de laatste training voor het titelgevecht in Öslo aan de door hen bewonderde en op een voetstuk geplaatste schaatsheerser Ard Schenk. ROTTERDAM München heeft voor het handjevol Nederlandse atleten, dat zich op redelijke gaven kan beroemen een bittere smaak. Want de Olympische Spelen in de Beierse hoofdstad hoeven, indien het Nederlands Olympisch Comité in augustus niet de hand over het hart strijkt, nauwelijks op een Nederlandse afvaardiging te rekenen. De scherpe limieten, het trieste gevolg van de échec in Helsinki, zijn in de eerste plaats verantwoordelijk, maar ook de omstandigheden waaronder die enkele kandidaten voor München moeten trainen, dragen het hunne tot dit droevige perspectief toe. Ard Schenk deelt handtekeningen uit aan bewonderaars, die er in Oslo ook zijn. James Lynch en Colin Coates draaiden op het kunstijs van Valle Hovin, aan de rand van Oslo, hun oefenrondjes achter Schenk. Hem daarbij perfect imiterend en niet van lijn spoor wijkend. Ook een val kon James Lynch niet storen. Haastig krabbelde hij overeind om dwars over het (in tegenstelling tot de Ne derlandse kunstijsbanen) met ijs be dekte middenveld weer zo snel moge lijk achter de grote kampioen te ko men. Schenks „Wacht maar een rond je, dan pik ik je weer op" was méér dan hij in zijn stoutste dromen had verwacht. De „ontwikkelingshulp" die de breeduit lachende Ard Schenk de Australiërs bood, kan wellicht als toekomstbeeld gezien worden. Even- aLs de woorden, die schaatsbonddirec teur Wim Comello al voor de Europe se kampioenschappen in Davos sprak. „Misschien zullen wij in de toekomst ook nog wel eens geld moeten gaan uitgeven om verliezers op te leiden. Want om te winnen moeten er im mers ook verliezers zijn." Nederland en Noorwegen maken het is geen nieuws de laatste jaren gezamenlijk de dienst bij het schaat senrijden uit. De Zweed Johny Nils- son was de laatste „andere" wereld kampioen. In 1963, in Karuizawa, ;reeo hij de titel. Sindsdien deelden Nederland en Noorwegen de acht verreden kampioenschappen. Coach Pfrommer: „Ik ben natuur lijk blij wanneer er dit weekeinde weer vijf Nederlanders bij de eerste twaalf in het eindklassement zitten, maar met vier of vijf Noren daar ook nog bij blijft er voor de overigen niet zoveel meer over. Misschien moét ik wel gelukkig zijn wanneer wij maar drie rijders bij de top hebben zitten en de vrijgekomen plaatsen door Russen of Amerikanen worden inge nomen. Dat komt de sport ten goede; dat geeft ook ons weer iets om er nog harder tegenaan te gaan.' Pfrommer acht het talent uit Rus- kend en Amerika „Het mogen voor mij ook best anderen zijn" beslist aanwezig. Alleen: Aan het brengen van dat talent mankeert veel. Pfrom mer: „Neem nu als voorbeeld bij de dames alleen maar die Diana Hollum. Hoe gelukkig is die niet met de ad- Hezen die zij van Jan Vloedgraven in Deventer heeft gekregen? En Vloed graven is in Nederland nog niet eens een van de top-Coaches. Desondanks is zij enorm vooruit gegaan en won zij goud en zilver in Saporro. Zo is er nog meer talent. Ook Dan Carroll. Als hij eens een jaar goed zou wor den begeleid. Dan komt hij zeker in de top van het klassement. Dan Carroll, de 22-jarige Ameri kaan die voor de tweede maal op de wereldkampioenschappen uitkomt, ontbeert de door Pfrommer min of meer gepropagandeerde ontwikke- ling-huln node. Vorig jaar, in zijn eerste internationale seizoen, stootte hij met tijden van 40,3. 2.03.5. 7.26.4 en 15.32.5 direct naar de veertiende p'aats od de wereldranglijst door. Mede dankzij Pfrommer overigens. Carroll: „Tijdens de recordwed strijden in Inzeil gaf Pfrommer mij de schema's voor de vijf en de tien kilometer. Hij zei toen tegen mij: ,,'Jij kunt 7.26 en 15.32 halen." Ik verwe zenlijkte die tijden ook. Pfrommer is de enige Europese coach waarmee ik tot nog toe contact heb gehad. Niet intensief. Buiten de wedstrijden in Inzeil is het niet veel meer geweest dan elkaar vriendelijk toeknikken en zeggen: Hoe gaat het met je." ILLUSTRATIEF Het verhaal van Dan Carroll is overigens illustratief voor de wijze waarop het hardrijden op de schaats buiten de smalle Europese top wordt bedreven. Het komt nauwelijks voor de kwalifikatie topsport in aanmer king. Dan Carroll is een weekend schaatser. En in zijn omgeving voor wat dwaas aangezien figuur wellicht. Dat kan gezien de feiten moei lijk anders. Dan Carroll: „Ik ben in St. Louis, waar ik woon, een van de twee schaatsenrijders. Om te trainen moet ik 400 mijl (650 km) reizen. Want de enige ijsbaan die de Verenigde Staten rijk is ligt in West Allis. Ik kan daar om ook alleen maar in de weekeinden trainen. Dat kost me toch veel tijd, ook handenvol geld." Een echte coach heeft Carroll niet. Dave Mors, een za kenman, geeft hem wel wat adviezen. „Maar echt verstand heeft hij er niet van. Althans niet op het niveau waar hier in Europa wordt gewerkt. John Werkett, de coach van de Olym pische ploeg in Saporro, heeft als oud-schaatser dat wat meer. Maar ik zag hem in Japan pas voor de eerste maal dit seizoen en ben hem daarna ook weer uit het oog verloren." Dan Carroll traint dan ook voorna melijk alleen, met alle risico's van dien. Een nadeel: Fouten in c!e techniek worden niet verbeterd en slijten in. Correctie achteraf wordt er bijzonder moeilijk door. Dan Carroll: „Dit jaar ben ik al in oktober naar Inzeil gegaan. iHet is de grootste fout die ik waarschijnlijk heb gemaakt. Er zijn verkeerde bewegingen in mijn techniek geslopen en pas veel later kwam ik daarachter. Het heeft mij veel moeite gekost technisch hier be ter te gaan rijden. Ik had er verstan diger aan gedaan onder leiding te trainen. „Maar welke buitenlandse coach wil een concurrent helpen? En geld om zelf eventueel iets te regelen heb ik niet. Ik moet alles zelf betalen, zoals iedere schaatser dat in de Ver enigde Staten eigenlijk moet doen. Slechts in Northbrook is dat anders. Daar zit Ed Rudolph die de bevolking zo gek heeft gekregen dat deze zich voor het schaatsen interesseert. Daar komen ook Diana Hollum, Anne Hen- ning en wat andere meisjes als Car penter (pas 14) vandaan. Daar geeft de bevolking geld." „Maar kom daar eens in St. Louis voor. Een tijd van 40 seconde op de 500 meter zegt ze daar misschien nog iets, maar als ze horen dat ik dit jaar 2.01.4 op de 1500 meter heb gereden, halen ze vragend de schouders op Hooguit volgt: Hoeveel mijl per uur is dat? Schaatsen doet de mensen daar niets. Laat staan dat er iemand komt die als sponsor voor mij wil optreden door 1000 of 1500 dollar be schikbaar te stellen voor training in Europa. Zelfs de schaatsbond kreeg voor mijn voorbereiding geen geld van het Amerikaanse Olympische Co mité. En geld heeft de bond zelf ook niet." „Toch moet je naar Europa om iets te bereiken. Het heeft geen zin alleen in de weekeinden in West Allis te rijden, het heeft ook geen zin naar Canada te gaan waar het vaak te koud is. Er blijven dan nog slechts vier landen over: Nederland, Noorwe gen, Zwitserland en West-Duitsland. Daar kun je behoorlijk trainen, daar heb je competitie met de toprijders. Want alleen door contact met deze topmensen kun je ze misschien ook eens een keer verslaan. Alleen: Dat kost steeds weer tijd en geld. En ik kan dat er niet steeds in blijven ste ken. Ik kan niet altijd in Europa le ven." Dan Carroll hij schaatst sinds zijn vijftiende jaar ziet voorlopig onder gelijkblijvende omstandigheden beslist nog geen echte doorbraak van de Verenigde Staten; zeker niet bij de heren. Hij zegt: „Bij de dames heb je meer kansen. Ouders zijn sneller bereid enkele jaren veel geld voor hun dochters op te brengen om die in Europa te laten schaatsen. Kijk naar Diana iHollum. Ook op de kortere af standen kunnen zij de top bereiken. Maar zodra je over de heren gaat praten, kom je automatisch op de langere afstanden. En die leer je al leen maar rijden in Europa. In Ame rika heeft men geen zin in een vijf- of tienduizend meter. Daar begint nu langzaam de 1500 meter te komen. Dit is een ontwikkeling die gaande is, maar nog lang kan duren." Ook zelf ziet hij zich nog niet de topposities van de gevestigde groten bedreigen. „Ik ga na dit seizoen waarschijnlijk nog één jaar door. Daarna stop ik. Dan studeer ik verder voor foto-jour nalist. Daarvoor wil ik mijn diploma halen." TALENT Dan Carroll hoewel in Oslo waarschijnlijk de enige van de acht Het Nederlands team bestaat uit Jurriaan Kooien, Joop Tinkhof. Frank Constandse, Edo Mondriaan, Jacques de Vink, Lock Willemstein en Hans Kranenburg (alleen Blokkeer), vervol gens Jan Warns (Corbulo), Paul van Sliedrecht (SFC), Harry Janssen (Ho- voc), Bert Aalbers (US), Onno Kalff (Isala) en Piet Wassenaar (Libanon). Trainers zün Johan van der Haar en Henk Hoogerwaard. Voor de laatste betekent het een terugkeer op internationaal niveau. Penningmeester J. R. Kluft van Blok keer zegt: „Het moet iets anders wor den gezien. Op de eerste plaats is dit min of meer het overnemen van een systeem zoals in het buitenland ge bruikelijk is. Daar zien we dat twee trainers de nationale top begeleiden. Van der Haar blijft de trainer van het nationale team, Hoogerwaard zal hem waar nodig assisteren. Maar wij willen dat orze voorbereiding voor de Westeuropese competitie gewoon doorgaat en de technische commissie heeft ons die mogelijkheid toegezegd. Dat is een tweede reden om Hooger waard mee te nemen Hoogerwaard woonde de bespre king bij en toonde zich zeer tevreden met de gevonden oplossing. Kluft: „Het was een uitermate prettig ge niet-Europeanen die tot de laatste zestien kan doordringen is duide lijk het produkt van een „onderont wikkeld schaatsgebied". Een talent, dat in Nederland of Noorwegen door de betere training en begeleiding misschien wel de top zou halen. Carroll pijnigt zich nu aan de voor avond van het wereldkampioenschap het hoofd hoe hij zich op tijd weer bij zijn onderdeel hij zit voor twee jaar in het leger en moet op 28 fe bruari terug zijn maar heeft noch geld noch een retourticket op zak en meldde zich gisteren at" "voor inlich tingen bij de ambassade in Oslo terug kan zijn. Hij is een talent, dat bij een betere ontwikkelingshulp het HEERENVEEN (ANP) De eerste d:v:sie-club Heerenveen heeft van de gemeente van deze Friese plaats een subsidie gekregen van 60.000 gulden. De subsidie dient ter dekking van het exploitatietekort over het seizoen 1970-1971 dat ruim 67.000 gulden be droeg In voorgaande jaren ontving de voetbalvereniging reeds bedragen van 40.000, 35.000 en 25.000 gulden. In het seizoen 1969-1970 was er geen sprake van verlies. Zowel SC Cambuur (Leeuwarden) als Heerenveen heeft z en tot Gedeputeerde Staten van Friesland gewend met het verzoek cm verdere financiële bijstand. sprek en dit vinden wij een positieve aanpak. Wel een beetje opportunis tisch, maar in deze omstandigheden de beste". Begrip was er ook voor het verzoek van AMVJ om geen spelers beschik baar te stellen. Na de nederlaag van afgelopen zondag tegen Blokkeer wil men zich geheel op de tweede wed strijd concentreren. Die tweede wed strijd is op tweede paasdag 3 april. Een eventuele beslissingswedstrijd zal op woensdag 5 april zijn in Schoonhoven. De trainingen van AMVJ zijn onder meer op maandag, gelijk met de nationale teamtrainin gen. Kluft: „Wij hadden die maandag net vrij. Was het andersom geweest dan zou wellicht AMVJ de kern van het Nederlands team hebben ge vormd." Eind volgende week komen de clubs, de bond en technische com missie opnieuw bijeen, ditmaal ook met Tornado en SFC om te praten over de Westeuropese competitie. Johan van der Haar: „De vier clubs hebben in principe all"» ingeschreven. Pas als de loting bekend is kunnen we verder praten". Kluft: „we zijn er wel allemaal van .overtuigd, dat we allemaal moeten meewerken om dit eerste jaar van zo'n competitie tot een succes te maken." schaatsenrijden internationaal meer aanzien had kunnen geven. Wellicht moet de ISU (Internationale Schaats Unie) dan ook een te rade gaan bij de FIFA (Internationale Voetbal Unie) om de sport via een internationale Coach verder uit te dragen. KNSB-di- recteur Comello kan dan ook als ont wikkelingshulp geld uitgeven om goede verliezers op te lei den. Rob Bol trekt Moulijn aan zijn broek. Een professionele handelwijze van een amateur. In de verte staat Reitsma op zijn post. OSLO De vuurrode badges met de goudkleurige beeltenis Van voor zitter Mao laten geen enkele twijfel. De eenvoudige, hooggesloten kos tuums en de karakteristieke bijpas sende petten accentueren de aanwe zigheid van de vertegenwoordigers van de Volksrepubliek China by het wereldkampioenschap schaatsen in Oslo. Want na het louter politieke ping-pong-offensicf in Peking heeft communistische China het sportieve isolement doorbroken. Voor het eerst sedert 1966 zyn Mao's volgelingen weer in de internationale schaats- arena verschenen. Zeven man sterk is de Chinese schaatsbond naar Oslo getogen, een manager, een tolk, een coach en vier schaatsers. Het gesprek heeft plaats op de kamer van chef d'équipe Li Shu-chiang, een 43-jarige sportleider uit Rood China. De groene Chinese thee en de opmerkelijke gastvrijheid scheppen een bijna oosterse sfeer. Li Shu-chiang maakt duidelijk dat de Chinezen geen winderen verwachten van een eerste her-optreden in de schaats-arena. „Wij zijn hier gekomen om te le ren; als schaatsland zijn wij de laats te jaren duidelijk achterop geraakt, wat wij later in China in praktijk wqt wij later in China in praktijk kunnen brengen. En verder willen In België echter staan de zaken er aanmerkelijk gunstiger voor. Niet al leen telt België met een Emil Putte- mans, een Karei Lismont, een Freddy Herbrandt en een Gaston Roelants atleten van wereldklasse, ook de om standigheden waaronder dit viertal naar München toe kan werken, zijn aanzienlijk gunstiger. Dat Nederland een vergelijking nauwelijks kan weerstaan, danken de Belgen gedeel telijk aan het optreden yan een spon sor. Tienkamper Freddy Herbrandt, gis teravond de enige van het viertal dat aan de indoor-interland met de in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' deel nam, kan nauwelijks een vergelijking trekken met zijn voorbereiding op Mexico, vier jaar geleden. „Toen trainde ik alleen in de club, maar nu, voor München, bereid ik mij hoofdzakelijk in het buitenland voor. Ik ben pas twee weken in Bei roet geweest om te lopen. Ik heb daar een infectie in mijn mond opgelopen, waardoor ik 7 kilo ben afgevallen. Eerst wilde ik dan ook niet in Rotter- door BOB NUYS ROTTERDAM Zwart Wit bleek andermaal een ideale sparring-partner voor een met 30 winnend Feyenoord, dat met practisch een compleet eer ste elftal slechts Israël, Van Hanegem en Wery hadden na de interland in Athene vrijaf ge kregen de ruim 3.000 toe schouwers een aantrekkelijke partij voorschotelde. wij vriendschappelijke relaties aan knopen met alle schaatsnaties." China heeft op schaatsgebied een beperkte historische traditie te verde- digpn. Tegen het eind van de jaren '50 debuteerden de Chinezen op de wereldkampioenschappen. Zij speel den toen een ondergeschikte rol. Maar al in 1959 slaagde Wang Chin Yu erin om door te dringen tot het eindklassement. Hij eindigde in Oslo als negende, nog voor Kees Broek man. Wang Chin Yu was verreweg China's meest succesvolle vertegen woordiger. Zowel in 1962 als in 1963 eindigde hij op de vijfde plaats in het eindklassement. Zo hoog zullen Chinees kampioen Chao Wei-chiang, een 22-jarige stu dent en Chin Kuang Chun het dit weekeinde niet schoppen. Li Shu- chiang: „De culturele revolutie heeft ons tot een sportief isolement ge dwongen. Wij hadden geen tijd om aan sport te doen. Wij moesten eerst onze binnenlandse problemen oplos sen. Dat heeft ons achterop gebracht. Maar het afgelopen jaar hebben wij serieus gewerkt aan het hogerop brengen van de schaatssport." Populair Die schaatssport is vooral in het noorden van China erg populair. Daar ligt ook voor de International dam starten, want ik ben helemaal niet in vorm. Maar wat mijn voorbereiding be treft: verder ga ik in april een maand naar Santa Barbara in Californië, naar de tienkampschool van Bill Too- mey. Daarnaast ga ik iedere maand naar Parijs voor de technische trai ning: ik train daar onder meer polss tok hoogspringen bij Maurice Gou- vian." Twee nationale indoor-records vormden de oogst van de gisteravond in het Rotterdamse Sportpaleis ge houden atletiek-interland, waarin de Nederlandse dames volslagen kan sloos tegen Oost-Duitsland ten onder gingen en heren met gering verschil van België wonnen. De records kwamen op naam van Bram Wassenaar, die de 1500 meter tot een tijd van 3.44.0 kwam en Jan Reynders, die op de 800 meter zijn moed beloond zag met een recordtijd van 1.50.0. De record-race van Bram Wasse naar illustreerde opnieuw hoe streng de atletiekunie in limietenbeleid is. Voor de uitzending naar de Europese En dan wel met name na de her vatting, toen ook Ladinszky in de ga ten kreeg wat Moulijn telkens weer bedoelde. Want de kleine linksbuiten liet zich nadrukkelijk gelden. Hij kreeg niet alleen alle ruimte van toch wel Verdienstelijk spelende Rob Bol, maar produceerde weer zulke slimme ballen, dat Ladinszky, Boskamp, Jan sen en Hasil in ideale springposities verzeild raakten. Maar enerzijds door bijzonder kun dig verdedigen van de gebr. Wander (vooral Cees) en klassewerk van doel man Reitsma en anderzijds door on nauwkeurig richten van de Feijen- oord-aanval, bleef de marge tot drie doelpunten beperkt. Skating Union een unieke kans om deze sport een bredere internationale basis te geven. Sung Chao-jung, het staflid van de Chinese sportfederatie, weer et alles van. „Schaatsen gaat in China een gou den toekomst tegemoet. Wij hebben onlangs het kampioenschap van Chi na gehouden. Er waren maar liefst vierhonderd deelnemers. Chao Wei- chiang werd er kampioen." De prestaties van Chao Wei-chiang zijn in internationaal opzicht nauwelijks meer waard dan een plaats in de middenmoot. Zijn beste persoonlijke prestaties op respectievelijk de 500, 1500, 5000 en 10.000 meter zijn: 39.9, 10.1. 7.46.6 en 16.360.. De Chinese schaatsdelegatie ver langt vurig naar meer contact met de andere schaatslanden. Sung Chao- ]ung: „Wij zouden zelfs graag een wereldkampioenschap in ons land houden, maar dat stuit op bezwaren van de ISU. Wij hopen dat die be zwaren in de naaste toekomst wegge nomen zullen worden. Want wij wil len niets liever dan de andere schaat snaties in onze Volksrepubliek ont vangen." China's vertegenwoordigers verdoe zelen hun politieke doelstellingen niet. Anders dan de Russen, de Ame rikanen en de Oostduitsers erkennen Voor training Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Zwaargewicht Peter Adelaar is de achtste Neder landse judoka, die zich in Japan gaat voorbereiden op het toernooi om het Europees kampioenschap, dat in Vc.orburg op 11, 13 en 14 mei wordt gehouden. Adelaar maakt de reis op eigen kosten, ongeveer 7000 gulden. Adelaar neemt eerst nog deel aan het voor- Olympische toernooi dat dit weekein de in München wordt gehouden. Hij vertrekt dinsdag, Wim Ruska gaat zondag naar Tokio. Eerder vertrok ken Aarts, Brands, Van de Pol, Giete- link, Kruys en Poglajen. De ploeg verblijft in Tokio. Daar zal Wim Rus- ka de leiding in handen nemen. Rus- ka fungeerde na het vertrek van Geesink soms toch al als trainer- coach van de kernploeg. De in Japan verblijvende judoka's kunnen niet deelnemen aan de wedstrijden om het Nederlands Kampioenschap op 5 maart. Daarom moeten zij na terug komst in selectiewedstrijden uitko men om ,60-6toegelaten te worden tot te worden aan het toernooi om het Europees kampioenschap. indoorkampioenschappen in Grenoble is een grens gesteld van 3.42.0. In een uitermate boeiende race vocht Bram Wassenaar zich tot vlak achter de Oostduitser Klauspeter Justus, die met 3.43.4 ook een nationaal Oostduits indoorrecord vestigde. Volgens de „normen" van de KNAU zou deze Oostduitser echter ook niet in aanmerking komen voor uitzending naar Grenoble. Opmerke lijke prestaties leverden Rita Schmidt, die 1.85 m hoog sprong, maar op de indoor-wereldrecordhoog- te van 1.89 m faalde, en de Westduit- se polsstokhoogspringer Rainer Ku- retzki die tot 5.10 m kwam. E*aarvan vielen de nummers één en twee kort voor rust, juist in de perio de dat geintimideerd Zwart Wit wat brutaler we^d. Bi een slap schot van Boskamp werd Reitsma het uitzicht belemmerd (0—1), waarna Schoenma ker na een pass van Ladinszky Reitsma in de korte hoek passeerde. Overigens na dekkingsfout van Helle man, die ook teveel ruimte toestand. Sterke man Met Ton Viergever als sterke man op het middenveld en in de aanval (Ferry ter Mors viel nauwelijks op) en Peter v. d. Sande als sjouwer kon men aanvallend toch weinig preste ren. De Winter en Luhrman kwamen in het stuk niet voor, Frans Steur werd door Laseroms in de gaten ge houden. En dat terwijl Van Duiven- bode als ausputzer bepaald geen glansrol vertolkte. Aan de andere kant leefde Ladinsz ky na zijn 03 plotseling op. Hij bleek opeens een één-twee te willen aangaan en mede omdat Feijenoord in een wat hoger tempo opereerde, was de strijd stellig nog aantrekkelij ker dan in de eerste speelhelft. Feijenoord liet biljart-voetbal zien, maar bleek toch te weinig productief. De tegenstoten van Zwart Wit namen te veel tijd in beslag, waardoor tel kens weer de voorste man gemakke lijk buitenspel kon worden gezet Toch werd er soms leuk gecombi neerd. De Winter, Steur en Viergever kwamen dicht tdj Treijtel/Geilman, maar een tegentreffer zat er niet in. Opvallend was dat Feijenoord geen wisselspelers inzette, zodat Rijsber- gen, Maiwald en van Daele op de bank bleven. Overigens matige lei ding van arbiter Gans, die betaald scheidsrechter is. De KNVB verplicht de clubs tot het aanstellen van zo'n arbiter, die daarvoor wordt beloond met ƒ90. Dan mogen ook prestaties worden verlangd. ZWART WIT: d. Reitsma; a. Bol, A. en C. Wander en Helleman, m: v. d. Sande, Viergever en ter Mors, v: De Winter, Steur en Luhrman. FEIJENOORD: d. Treijtel Geilman, a: Schneider, Laseroms, van Duiven- bode en Vos, m.: Boskamp, Hasil, Jansen, v: Schoenmaker, Ladinszky, Moulijn. zij het politieke aspect van de top sport. Li Shu-chiang: „Natuurijk heeft dit alles met politiek te maken, wat wij aan het doen zijn. De sport is voor een belangrijk deel politiek. Voorzitter Mao zegt, dat ons volk fy siek in staat is om te winnen. Wij zijn weliswaar nog niet zo ver, maar wij werken eraan. Als wij sport bedrij ven, verwerven wij ons een goede ge zondheid en die stelt ons in staat om het socialisme verder over de wereld te verbreiden". Het leveren van topprestaties kweekt goodwill voor een land. Wij zijn ons daarvan in China heel goed bewust. Vandaar dat er ons veel aan gelegen os om in de sport het een en ander te bereiken". Vertaald in de schaaatssport betekent dat voor de Volksrepubliek China het zoeken van zoveel mogelijk internationaal con tact. Trainer Chag kai Shen: „Wij heb ben geen bepaald systeem om de, kloof tussen ons en de gevestigde schaatsnaties als Nederland en Noor wegen te overbruggen. De rijders werken nu aan de opleiding van de jeugd. Ik doe de heren senioren. Wang Chin Yu heeft de leiding over de opleiding van de jeugd. Ons grote probleem is, hoe overbruggen wij de technische achterstand? DEN HAAG De spelers van Blokkeer vormen de kern van het Nederlands volleybalteam, dat speelt in het toernooi om de Spring- cup, dat van 10 tot 17 april in Athene wordt gehouden. Dit is be sloten tijdens een bespreking tussen het bestuur en technische com missie van de Nederlandse Volleybalbond en de besturen van Blok keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19