schaak Tuinieren vijf hoog I F Mensen moeten mondiaal denken BOEK - gespecialiseerd - BOEK Goed geboekt Verdeling PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 19 FEBRUARI 1972 Onder het actuele motto „Tuinieren op vijf hoog" or ganiseert het Bouwcentrum te Rotterdam van 24 februari tot en met 30 maart een ex positie, uiteraard gericht op de talloze flatbewoners, die met hun plat of balkon niet goed raad weten. Ook dege nen die zelfs niet over een uitloopje kunnen beschikken zullen zeker gelukkig zijn met adviezen over groenvoorzie ning van hun woning. De tentoonstelling is al uniek omdat zij geheel gericht is op de steeds groter wordende categorie van „blokkendoosbewoners". Wij willen dan ook alle slachtoffers met klem aanraden deze suggestie ve expositie te bezoeken. Opdat het publiek verzekerd kan zijn van een zo vakkundig mogelij ke opzet, heeft het Bouwcentrum deze tuinbouwmanifestatie georga niseerd In samenwerking met de Commissie Voorlichting Bloemen en Planten in Den Haag en de af deling Rotterdam voor de Koninklij- <e Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. Het plezierige van dit tuingebeu- ren is dat we vijf weken lang in staat worden gesteld de diverse voorbeelden van tuinieren bin- nens- en buitenshuis te bezoeken, zodat er in zo n lange periode al tijd wel eens een dag zal zijn waarop we zo'n bezoek kunnen realiseren. In afwachting daarvan kunnen we ons nu al met zaaien bezig houden, een bezigheid die we toch binnenshuis moeten doen, want buiten ontkiemt het zaad niet. Bij half april begin mei direct bul ten zaaien bloeien onze zomerbloe men over "t algemeen te laat in het seizoen en waar blijft dan ons bloemenbalkon? Het wordt ons tegenwoordig wel gemakkelijk gemaakt met speciale zaadmatjes, zaadlint en zaadpillen. die het gelijkmatig ontkiemen en een goede afstand van de zaden verzekeren. Het zaadlint „flora band" is het allernieuwste op dit gebied. Het is een vier meter lang lint van celstof, waarin de zaden regelmatig verdeeld liggen. Er zijn nu zeven soorten bloemzaden vol gens dit systeem in de handel, waarbij alléén een gleufje in de aarde, wat aarde er over met gere geld gebruik van de gieter het lint. doet vergaan en de zaden vlot doet ontkiemen. Dit zaailint is ook verkrijgbaar met peterselie en la- dijs en nog enkele groenten, die voor ons balkonnetje geen rol spe len. Met prematex zaadmatjes kun nen natuurlijk gehele bakken ge vuld worden. Ze zijn in pakjes ver krijgbaar met zes zaadmatjes in zes verschillende kleuren en soor ten. Heel grappig zijn de speciale maties voor bloembakken in een gevarieerd sortiment met vele ver rassingen. De fleurobel zaadpillen kunnen Ooit dubbele leeuwebekken ge zien? U vindt ze bij de nieuwste F-1 hybride 'Madame Butterfly'. we 't gemakkelijkst uitleggen In jif- fy-7 potjes (plantaardige bloempot jes met kant en klaar grondmeng- sel) en afdekken van papier. Pap pen en nat houden om de zaadpil len te doen ontkiemen en later met potje en al buiten uitplanten. Mogelijk kunnen deze zaaitips U al warm maken voor de expositie „Tuinieren op vijf hoog" die U niet mag missen! A. C. MULLER-IDZERDA Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde. Goudreinetstraat I2S, Den Haag. Waarom eigenlijk Het heeft er een beetje de schijn van dat de laatste opgave van de ze week rechtstreeks aansluit op onze kleine beschouwing in de vo rige rubriek, waarin wij opmerkten dat amateur-schakers, die partijen van grootmeesters en meesters na spelen, er dikwijls moeite mee heb ben om te doorzien waarom hun tegenstanders (of zijzelf) op een gegeven moment de partij op geven. Toch Is dit inderdaad niet meer dan schijn. Weliswaar is de formu lering van de opgave zodanig ge kozen dat men er alle kanten mee op kan, maar in werkelijkheid is het een zeer eenzijdige geschiede nis. die zoals gezegd in feite niet aansluit bij ons betoog van verleden week. Deze opheldering bevat uiteraard een aanwijzing, die wi| U echter van harte gunnen. Wij vragen bijzondere aandacht voor opgave 1. waarin de Mexi caanse speler Torre aan het lang ste eind trekt Torre is een betrek kelijk korte tijd een prominente fi guur in het Internationale schaakle ven geweest, van wie een aantal „spektakelstukken" bewaard zijn gebleven, onder andere een attrac tief eindspel met Emanuel Lasker. Wij weten niet of Torre nog leeft; hij heeft zich uit het schaakleven moeten terugtrekken omdat hij aan een geestesstoornis leed- OPLOSSINGEN Lxfl 2- Txfl Pe7 had zwart nog enige tegenstand kunnen bieden. Na de tekst zet volgde mat In zes zetten] 2. Lxe4t Kh8 3. Pg6t Kh7 4. Pxf8+ Kh8 5. Pg6» Kh7 6. PeSt Kh8 en 7. PI7 mat. {2) WERESCHJAGIN - ARKLIN. Neen, t Pfi? was een slechte zet. Er volgde: I. Dxf5 2. LxcS (Wit hoopte zich door loperruil op b7 enige opluchting te ver schaffen. Er volgde echter) 2. Dh3tll 3. gxh3 Lxc6t 4. Kh2 Pg4t II 5. hxg4 hxg4 Wit is ondanks materiële overmacht weerloos tegen het op h8 dreigende mat). Na 6. Dxe3 dxe3 is er geen ver weer tegen 7. Th8t 8. Kgl Thl mat. Daarom gal wit het op. (3) JURGSCHAT - LEXANDROWITSCH. Zwart won In feite aldus: 1. Pxh4! 2. Dxh4 Dxf3t 3. g2 fxg5 4. fxg5 Pf2t 5. Kgl Ph3t 6. Khl Dfltl en wit gaf het op. In de diagramstelling had zwart echter even aardig kunnen winnen met 1. ...Pfg3tll waardoor een zgn. snijpurt- combinatie tot stand ware gekomen. Na 2. Lxg3 staat de witte dame „en prise" en na 2. Txg3 gaat die dame door 2. PI2t verloren. I lUi; I <3 A A A A A i A 13 1 K 3 a s s H I* A B A A A 1 A A a f a a n I A a a ■ét A a Na 1.Lxf5 antwoordde zwart 1. Lxh4 om na het wegspelen van de witte dame met 2. Lxf2 en 3. exfS voor te zetten. Hoe doorkruiste wit dit plan? Correspondentie aan de heer A. I. Ivens. Frankenslag 69, Den Haag. Om wereldtitel Met meer dan gewene belang stelling wordt uitgekeken naar de hopelijk gigantische gevechten die !n mei te Hengelo zullen worden geleverd voor het wereldkampioen schap In tornooivorm. Een belangrijke factor voor de kansen van onze landgenoten zal zijn hoeveel Russen er deelnemen. In elk geval wereldkampioen An- dreiko. Of hij nog als titeldrager aantreedt, is niet zeker maar wel waarschijnlijk. De match, met als Inzet de wereldtitel, tegen zijn uit dager Koeperman heeft nu 18 van de 20 partijen achter de rug. Alle zijn zij In remise geëindigd. Som migen na strijd, andere partijen maken de Indruk dat het spelen slechts als een formaliteit is ge zien. De titelhouder behoeft de strijd niet te zoeken Van /ie uitdager mag men verwachten dat hij strijd wil. Natuurlijk is het moeilijk als de belde opponenten elkaar door en door kennen. Niettemin moet men lang in de geschiedenis teruggaan om een precedent te vinden. Voor ons is deze gang van zaken niette min wel prettig. Zou Koeperman winnen, dan heeft Rusland recht op vier spelers. Wint hij niet, dan ko men er niet meer dan drie. In het laatste geval is de numerieke meerderheid niet al te groot. Uit het kort geleden beeindigde Russische kampioenschap enige fragmenten (1) Zwart 1, 4. 9. 11. 14. 17, 18, 19. 21. 22. 24. 25. Wit; 28. 32. 33. 35. 37. 38. 39. 41. 45. 44—40?. 26—31; 37x26, 24—29: 33x13, 22x44; 40x49, 1—6 13x22, 17x39. 26x17, 11x22- (2) Zwart: 6, 13 16/19, 21. 24. 26 Wit: 27. 30. 31, 32. 33. 35, 37. 43. 47. 47—411, 18—23. Er is niet be ter. op 611 komt 4136 met het zelfde verloop. 3329, 23x25: 27—22, 17x28. 32x14. Dat men geen grootmeester behoeft te zijn om leuke momenten te creëren, bewijst een onzer lezers, de heer J. Henneveld, die in de onderlinge van zijn club op een combinatie speelde en succes had (3) Zwart: 1. 3. 5. 6/13, 15. 16. 18. 20. 21. 23, 26; Wit: 27. 32/45. 48, 49. De lokzet was 34—30 en zwarte hapte met 2025?; 3328, 25x34, 28x19, 13x24; 40x20. 15x24; 37—31, 26x28; 38—33, 21x32; 33x15 met winst Folklore In de afdeling folklore was het deze keer een drukte van jewelste. Vijf elpees maar liefst, alle in meer of mindere mate in het teken van de onversterkte gitaren en de bespiegelende teksten. De leukste vind ik Sharepickers (Warner Bros K 46120) door gitarist Mason Wil liams (ouderen onder u wellicht nog bekend van Classical Gas. Williams enige optreden in het hitwezen) en dat vooral door de redelijke portie variatie. Er is althans dank zij vakkundige „in strumentals" (Little Beggar Man, Train Ride In G) een te genwicht voor de toch wat obli gate en vlakke folksongs, waarin weliswaar bekwaam wordt gemusiceerd, maar over het al gemeen dingen gebeuren die je in deze sektor al duizend keer hebt gehoord. Dat is dan weer in het kwa draat van toepassing op de „li- ve-aktiviteiten" van Judy Col lins, hier vertegenwoordigd met haar elpee Living (Elektra EKS-75014): een serene sfeer, dat wel. maar zo vlak, weinig gevarieerd en zonder tempo, dat een en ander op den duur uiterst slaapverwekkend" wordt. En dat lijkt me toch niet hele maal de bedoeling. Ietwat anders (doch met ge lijkluidend resultaat: loodzware oogleden) ligt het bij de meest recente voortbrengselen van het duo Seals Crofts, Don McLean en de Britse groep Lin- disfarne, die respectievelijk de titels meekregen van The Year Of Sunday, American Pie en Fog On The Tyne. Met de af wisseling is het dik in orde. maar ook al klinkt het nu volgende u wellicht zeer gene raliserend en gemakzuchtig in de oren; ik kan er niets anders van maken de muziek als zodanig laat geen enkele indruk acnter. Het tendeert allemaal in de richting van onopvallende ach tergrondmuziek. Zeker, de tek sten zijn vooral wat McLean en de heren Seals en Crofts be treft vaak van behoorlijk tot goed gehalte, maar (en daar ligt mijns inziens de moeilijk heid met het gros van de folk- muzikanten): een song is meer dan een goede tekst, en de be reidheid tot luisteren naar wat je te zeggen hebt wordt voor een niet gering deel bepaald door de mate van attractiviteit van de muzikale verpakking. Genoeg gepraat over folkmu ziek. Over naar Yoko Ono, die met instemming van haar be kende echtgenoot en de mede werking van onder meer Eric Clapton, Ringo Starr, Klaus Voormann, Jim Keltner en Jim Gordon, de dubbel-elpee Fly (Apple Saptu 101 102) in elkaar fabriekte. Ik wil niet veel zeg gen. maar dan toch wel dit, dat de een of andere rtog op te richten internationale commissie van popliefhebbers het me vrouw Lennon op zijn minst zou moeten verbieden nog ooit een voet over de drempel van een opnamestudio te zetten, tenzij ze natuurlijk zou beloven haar leven te beteren en nooit maar dan ook nooit meer op de prop pen te komen met dergelijke rampzalige produkten als het onderhavige werkstuk, dat uit sluitend verteerbaar is voor liefhebbers van gemekker en gegil in diverse variëteiten en volumes. Tot beslylt dan nog even de schijnwerpers op The Collec tor's Colosseum. Zoals de titel reeds aangeeft, echt iets voor de verzamelaars, want het gaat hier om aangepaste of nog nooit eerder uitgebrachte opna men van de pop/jazz-formatie Colosseum, die vorig jaar okto ber haar laatste adem uitblies. Bekijk het maar Willem J. Martin. De heer K. Gelderblom gelooft in verandering, „maar alleen die verandering, die God bewerkt. In onze jonge tijd kwamen wij alles te weten over de bijbel. Toch zit ten we nu meer met conflictsitua ties. Ze ontspruiten uit onze le venservaring en doen zoeken naar plaatsen In de bijbel, die op ons geval slaan. Er was vroeger meer onbezorgdheid, dan dat er zorgen waren. Een wezenlijke verandering komt als Gods licht onze duisternis ontdekt. Een be lichting als geen andere. Want dat ontdekken is betrappen, zoals eeri dief betrapt wordt. We staan dan in Zijn volle licht en kruipen in de grond van schaamte omdat we Hem nog niet geantwoord hebben, Die vroeg: Mijn zoon, geef Mij Uw hart! Wie zo geluk kig Is een eigen huis te kunnen betrekken, zegt: „wij zijn vooruit- geboerd". Voor de woning die Hij bereid heeft hebben we ook een status nodig: dat is zich één voe len met God om Hem eeuwig te loven en te prijzen". Verandering kan wel eens uit noodzaak gebeuren. „Als je een andere baan aan moet nemen en daarom in een ander land of an dere stad moet gaan wonen". Het overkwam ook de heer Klop uit Gorkum. „Dat was voor ons erg moeilijk. Mijn vrouw en ik zeiden steeds tegen elkaar: het is ons niet door mensen aangedaan. Probeer je te schikken! Het eigenaardige is, dat je later, als je over de moeilijkste tijd heen bent. zegt: alles heeft medege werkt ten goede. Het spreek woord: alle verandering is geen verbetering gaat niet altijd op. Gods wegen zijn hoger dan onze wegen, daar wil ik anderen die aan een verplichte verandering toe zijn, graag mee troosten" De zeventienjarige Carla brengt te berde: „Alle mensen moeten veranderen. Ten eerste jezelf. We moeten meer verant woordelijkheid krijgen ten opzich te van andere mensen. Het kan zijn dat je dan niet op je brom mertje stapt als dat betekent dat Je daardoor meewerkt aan lucht-, verontreiniging. Fietsen is erg ge zond, hoorl Het kan zijn, dat Je geen herrie maakt in een gehori ge flat. In groter verband: dat de mensheid mondiaal gaat denken. We dienen de kring van ons eigen ikje te doorbreken. Daar kunnen we ons hele leven mee toe, met zulke dingen. Gewoon de mensen uit hun tent lokken, dat vind ik heerlijk, mensen die gelukkig zijn met hun auto en hun luxe. Misschien zijn zij wel gelukkig met die auto en dat tweede huis, maar ik wil ze graag de betrekkelijkheid laten zien, door alle communicatiemiddelen die er maar zijn. Ik wil ze graag bewust maken van waar ze nu eigenlijk mee bezig zijn. Is het soms vernietiging: Je dient je eigen capaciteiten, je eigen ka rakter, te benutten, alles wat je meekreeg bij je geboorte. Ik ver wezenlijk dat zelf door in de Vre- deswerkgroep mee te werken. Dat lijkt klein. Maar wie het klei ne niet eert is het grote niet weerd. Later hoop ik via een stu die aan de Sociale Academie (daar kan ik ontzettend veel leren over communicatie-mogelijkheden met de medemens) mij dienstbaar te kunnen maken aan de proble men, van andere mensen. De wel vaart, die wij nu hebben, moeten we goed gebruiken. Mijn welvaart Is bijvoorbeeld: veel boeken ko pen, In plaats van veel kleren!" De negentienjarige Hans merkt op over Verandering: „Wij moe ten veranderen in verantwoorde lijkheidsgevoel ten opzichte van onze naaste. We denken vaak veel te egoistisch en belemmeren daardoor de vrijheid en de moge lijkheden van anderen, of we ne men dat zelfs af. zoals vrijheid en leefruimte. De mensen die echt problemen hebben, moeten wij helpen. Ik denk aan ontwikke lingshulp. De mensen in de derde wereld zijn achtergebleven en wij buiten ze uit. Wij moeten daar voor meer verantwoordelijkheids gevoel krijgen. Je moet er daad werkelijk iets aan doen! Gewoon, door de koffie uit Angola te boy cotten. Koffie voor Nederland kan bloed voor Angola beteke nen. We hebben trouwens heel wat goed te maken. We hebben een groot deel van de wereld uitgebuit. We zullen wat van onze materiële welvaart af moeten staan. Dat tweede huis of die kleurentelevisie. We zuilen weer tevreden moeten Teren zijn met de simpele dingen van het leven: frisse lucht, schoon water, strand zonder olie. We zullen daarom niet zover fn de technische mid delen moeten duiken tot het ons naar de keel vliegt. De vlucht van Apollo 16 straks vind ik ronduit belachelijk, omdat er hier op aarde nog miljoenen sterven van de honger. Ontwikkelingshulp is het bereiken van een geweld loze aarde, waar vrede heerst en waar ieder het simpele recht heeft, om mens te zijn!" Holland Camping en bungalows 1972 - Uitgave: Meulenhoff - Bruna NV. Prijs: 3,50. In de tweeduizend adressen tel lende Holland Campfnggids '72 is een belangrijk advies van de Ne derlandse Kampeerraad aan alle vakantieplannenmakers afgedrukt Er wordt op gewezen bij het huren van een kamphuisje, bungalow of zomerhuisje van tevoren te gaan kijken en dan pas te beslissen. We willen hieraan toevoegen, dat dit ook zinvol is voor houders van een caravan, die van plan zijn een nieuw plekje te gaan huren. In de ze tijd van het jaar begint al een kleine stormloop op vakantieadres sen. In de nieuwe druk van Holland Camping zijn o m. 31 detailkaarten opgenomen, die provinciegewijs over de 240 pagina's zijn ver spreid, vele centra zijn met een informatieve illustratie afgedrukt, de uitgevers verklaren, dat ze gezien de veelheid van gegevens niet voor volledige betrouwbaar heid kunnen instaan. Niet alle adressen konden worden gecontror leerd. Daarom wordt van de adspi- rant-vakantieganger gezond ver stand verwacht. De gids „Amsterdam where to go to night (ƒ3,50) geeft vooral informatie over typische Amster damse eetgelegenheden, exclusief en populair, Internationale hotels, bars. enz Het is een bloemlezing uit mogelijkheden, vooral gericht op de buitenlandse toerist. Volledig is dit gidsje allerminst. Bij dezelfde combinatie ver scheen de Hallwag Olymplakarte, een plattegrond van de stad Mün- chen, het Olympische kampterrein, alsmede geheel Zuid Duitsland met toeleidingswegen naar de stad van de wereldspelen in 1972. De kaart kost 7,50. Voorts nog vier Hallwagkaarten: Adri'a 1, het Adriatische gebied (Venetië, Rimini, San Marino en Ancona, Adria 2 (Zadar, Sibenik, Spilt en Mostar). de kaarten Oberi- talien 1 en 2 verwijzen naar resp. Milano, Brescia, het Maggiore- en Comomeer en (2) Gardameer, Ve rona en Venetië. De voortreffe lijke kaarten kosten 4,50 per stuk. Rfs Gesprek in Algiers, door Eldrid ge Cleaver en Lee LockwoodV« taling Heye Wassenbergh. Uitgegi ven door A. W. Bruna en zoo^ Utrecht. 104 pag., ƒ8.50. Vlak nadat Eldridge Cleaver, van de leiders van de Amerikaai Zwarte-Panterpartij, Amerika v uitgevlucht om te ontkomen een nieuw verblijf in de gevang nis, kwam hij op Cuba in conta met de journalist Lee Lockwoo Daarmee bleek Lockwood 6ucce rijker te zijn dan de Amerikaani inlichtingendienst en de wereli pers, die Cleavers spoor ware kwijt geraakt. Het beviel Cleavi niet zo erg op Cuba en toen oc de Cubanen meenden dat ze Waal ington al genoeg geëergerd hai den, verhuisde de Amerikaani zwarte schrijver naar Algiers. In zomer van 1969, toen Cleaver pa was aangekomen en nog niet z villa daar had betrokken, maar vakkeerde in een chaotische hote kamer, zocht Lockwood hem noj maals op. Dit resulteerde in ee diepgaand Interview met de Zwart Panter, waarin Cleaver zoals gi woonlijk vrijuit spreekt. Een van de opmerkelijkste dir gen in dit interview is dat Cleav zich een echte Amerikaan voel „In zijn bewondering voor de Ami rikaanse Constitutie en zijn geloi in de American dream doet hij nli onder voor de meest rechtse p triot", schrijft Lockwood. Bovei dien is Cleaver ervan overtuigi dat in Amerika een soort socii lisme ingevoerd kan worden, d elders onmogelijk is, omdat h Amerikaanse volk zo'n sterke d mocratische traditie heeft, dat een systeem dat inbreuk maakt hun burgerrechten gewoon ni zouden dulden. „Gesprek in L giers" is een zeer interessa boekwerkje, dat echter als nade heeft dat het twee en een half \i oud is en daarom ook voorbij ga aan het huidige, verscheuren! meningsverschil binnen de geled ren van de Zwarte-Panterpartij. 's chr we flar opr ger Rik erv zijn bel? zacf dacl mer de mee ken Piet „bij je c ome gele den tabe T< hij loof gaal wit dat bij bete iets 1. Bomans: De man met das (Elsevier, 7,90); 2. Bomam Een Hollander ontdekt Vlaandere (Elsevier, 11,90); 3. Van der Pij Luns: „Ik herinner mij... (Sijthdlaan 12,50); 4. Foudraine: Wie is vJgen hout.,. (Ambo, ƒ22,50): 5. WolkedAls Groeten van Rottumerplaat (Els kru: vier, 7,90); 6. Lindgren: Pip Langkous (Ploegsma, ƒ4,90); Hermans: Herinneringen van engelbewaarder (de Bezige ƒ17,90); 8. Grove: Liefde is... leboek, ƒ5,90); 9. Tolkien. Sproo jes (Spectrum, 2,75); 10. De Vo De Ajacieden (De Boeker 12,50). Het aanlopen tegen een onmogelijke ver deling kan vanzelfsprekend niet worden ver meden. Des te verrassender zal zo'n ver deling zijn, wanneer men zelf over een uit stekende verdeling beschikt. Oost en west hadden in het betreffende spel namelijk de volgende kaarten. Na een opening van west (één sans atout), is een manchecontract welhaast onvermijde lijk. Vier harten of vier schoppen is onver- liesbaar. De verliezers zijn ruiten aas en klaveren aas. In de practijk was het natuur lijk weer heel anders. De verdeling bij noord en zuid was uiterst grillig. Beide spelers mengden zich trouwens in de bieding, pas seerden het manchebod van oost en west en bepaalden het eindbod op vijf ruiten. Correspondentie san de heer B. J. Nuy Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam Nu zijn er natuurlijk verschillende moge lijkheden. West (of oost) kan doubleren, of naar harten of vijf schbppen weglopen. Wel nu. beide mogelijkheden blijken weinig aan trekkelijk. want de verdeling werkte in het voordeel van noord/zuid, die overigens samen slechts twaalf(!) punten hebben. Het volledige spel is: CP 62 H 9 8 7 3 AB6542 4» 98653 <P 1054 A 10 6 4 2 - Men ziet wat er gebeurt. Onafhankelij van de uitkomst van west. komt zuid elf slagen. Drie keer klaveren en drie ket schoppen aftroeven, daarna ruiten aas e stelt met (en |jac. met mag om bum niet aute de i forn zijn Ik ning ,Wa vijfï ook met Vall heer, waarna drie vrije klaveren voor totaal van elf zorgen. Wanneer west b.v vijf harten wegloopt dan is het leed niet I overzien. Dat gaat vier down vijf keer ir i troeven en ruiten aas. Vijf schoppen gai kom eveneens flink down. Gedubbeld kwetsba; kost dat heel wat punten (twee down gedoi bleerd kost dan 500 punten). Het biedverloop was: west een SA, nooi twee kl., oost twee schoppen, zuid drie n* ten, west vier schoppen, noord vijf ruiten. D laatste bod is normaal al goed (redbod nil c kwetsbaar tegen kwetsbaar), maar leverde n een redelijke score op. HOR. 1. Oka, 3. genie, 7. mol 10. o.l.. II. dak. 12. enk. 14. Be. 15. Midas. 18. lelie. 20. Nes. 21. bee, 23. gei. 24. Ike, 25. genet, 27. een, 29. laan. 31. moed. 33. de. 34. a.m., 35. R.L.. 36. eg. 37. aker. 39. rest, 41. rib, 43. Laren. 45. Ill, 47. mes. 49. som. 50. pee, 51. malie, 53. porie, 55. Og. 56. pro, 58. kar. 59. NI. 60. sol, 61. graan. 62. lea. VERT. 1. oom, 2. klink, 3. gas, 4. e.k., 5. lie.. 6. ent, 6. oblie, 9. lee, 11. das. 13. keg, 16. deel. 17. ren, 19. leed. 21. ben, 22. Eem, 24. ieder, 25. gamel. 26. toren, 28. nagel, 30. aak, 32. els, 37. Abel. 38. ras. 39. rem. 40. tier. 42. imago, 44. ros, 46. Leine. 48. sip. 50. por, 51. mos, 52. erg, 53. Pan 54. eis. 57. o.r., 58. ka. KRUISWOORDPUZZEL Horizontaal: 1 begrip, 6 balk, 11. puistje, 12. boom. 14. tussenzetlj 16. Oriënt Express (afk.), 18. oorspronkelijk vernuft. 20. muzieknoot, verspreide dingen, 22. schaaldier, 23. dat is (afk. Lat 24. muzieknoot, boom, 27. voedsel, 28. Europeaan, 30. spinneweb. 32. eer. 34. gewl (afk 35. onder anderen (afk), 37. familielid, 38. welaan, 40. interval negen tonen. 41. soort hamer, 42. vast deel van een boom, 43, moti schip (afk.), 44. Chinese lengtemaat, 45. aardrijkskundige aanduiding, voorvoegsel. 49. doortochtgeld, 51. waterkruik. 53. lof, 56. Eminent (aft 58. in orde, 59. water in N.Br.. 61. scheik. element, 62. schilderstuk hout, 64. doorn, 65. maanstand, 66. vermoeid, 69. pers. voornaamw., loot, 72. verzoek. 73. voorkomen. 75. uitslag op metalen. 76. levendig. Verticaal: 2. voorzetsel, 3. fakkel. 4. pers. voornaamw., 5. kraam, oude lengtemaat, 8. tekengereedschap. 9. bouwland, 10 hoeveelheid, Industriële Eigendom (afk 13. onmeetbaar getal. 15. verzekeringsbr 17. plaats in Gelderland. 18. bitter vocht, 19. badplaats in Duitsland, rivier in Engeland. 25. slede, 26. landbouwwerktuig, 28. jongensnaam, meisjesnaam. 31wijnmaat. 32. en anderen (afk33. organische verl ding, 34. kleverige stof. 36. vriend (Fr), 37. voor, 39 bloelwijze, laatstleden (afk). 46. lidwoord (Fr.), 48. specerij. 50 olievetstof, 51. kl kind, 52. voorzetsel. 54. klaagzang, 55. ingedikt vleesnat. 57. tam. boom. 60. noorse god. 61. zelfkant. 63. rood in de wapenkunde. 67 riv in Rusland, 68. lidwoord. 70. en omstreken (afk.), 71. tasto solo (afk reeds. 74 Railroad (afk.). INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op briefkaart, worden voor donderdag f ons bureau verwacht. In de linkerbovenhoek vermelden: „PUZZf OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van 10,en twee van ƒ5. de pers lijde D< drs. Barl kan Dl krijj Schi Ri in h ong« H. met Gra; schr ster koze Ri com

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 14