Stekkenbedrijf in Frankrijk vestigt zich in Westland rV-commentaar FBÏ ingeschakeld bij onderzoek gasaanslagen Amerika militair op veel punten achter" Euthanasie Grote ploeg naar zwemgala in Bremen Geld gevraagd voor proces ffrench Beytagh Collegegeld niet verhoogd tot 3000 gulden GS Overijssel wil steun regering voor riolering COLIN FORBES □E ROTSEN VAN ZERVOS 11 ZATERDAG 19 FEBRUARI Niemand zal van ons mogen ver wachten, dat wij in nauwelijks dertig minuten na de uitzending van „Een milde dood" een naar vele zijden analyserende mening in zo weinig re gels zouden kunnen schrijven. Daar voor is niet alleen het probleem van de euthanasie, het passief of actief beïndigen van een stervend of diep ongelukkig leven, te complex en nog te weinig onderzocht, maar zijn ook de opvattingen daaromtrent en de pro's en contra's te zeer uiteen lo pend. Menigeen zal door ontroering zijn bevangen bij het horen voorlezen van die brief, waarin een verpleegster be- scheef hoe haar vader en moeder moesten lijden, hoe de vader smeekte hem te laten sterven en hoe bij de moeder door medische behandeling schrijnende veranderingen in het karakter optraden en het lijden niet alleen werd verlengd, maar ook ver zwaard. Dan hoor je een vrouwelijke arts euthanasie met grote stelligheid af wijzen, vooral op grond van haar ge loofsovertuiging, die haar zegt God het laatste woord te geven. En daar tegenover klinkt eveneens vanuit het geloof maar nu met de ervaring ban de pastoraal-psycholoog: Ik acht actieve euthanasie in bepaalde geval len geoorloofd. Zelden hebben wij zo hevig de spanningen achter de problemen meegevoeld als bij deze NCRV-uit- zending. De veelal met grote ernst naar voren gebrachte meningen sche nen zich te vermenigvuldigen tot te genstrijdige gedachten, waardoor je je als het ware bestormd voelde. Is het niet vreemd, dat we na vele, vele eeuwen van menselijke existentie en na tweeduizend jaar christendom over de laatste realiteit van ons be staan, namelijk ons (vretrelc uit dit leven, ons zo onzeker voelen? Wij hebben er behoefte aan, waar dering uit te spreken voor de wijze, waarop Henk Mochel dit aangrijpen de en tot nadenken dwingende pro gramma overbrengt. Hier wordt iets losgemaakt, waardoor wij ons m"->s- zijn intens kunnen ervaren. T.H. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Bij het onder zoek naar de enkele weken ge leden gepleegde sabotage op de gasstations in Ommen en Raven- stein is nu ook het laboratorium van de Amerikaanse FBI inge schakeld. De Bossche officier van justitie, mr. J. Booster, heeft dit gisteren op een persconferen tie meegedeeld. Aanleiding tot dit verzoek aan de Amerikaanse politie-organisatie is het feit, dat de tot nu toe gevonden spo ren leiden naar verscheidene landen en organisaties, waarvan de Pa lestijnse verzetsorganisatie Zwarte September er moar één is. Hoofdinspecteur J. A. A. Blaauw. chef van het stafbureau van de Rot terdamse recherche, die het onder zoek leidt, heeft veel vertrouwen in de medewerking van de FBI. Zoals bekend, is hij de enige Nederlandse politie-officier, die het FBI-diploma bezit. DUIDELIJKE LIJN De bij Ommen en Ravenstein ge vonden voorwerpen, di eventueel tot een spoor naar de daders kunnen lei den, zijn inmiddels naar Amerika op gestuurd. Volgens mr. Booster zal het onderzoek hiervan een vrij tijdroven de zaak worden. Hij meent echter dat er al een duidelijke lijn in het onder zoek begint, al wilde hij daarover nog geen verdere mededelingen doen. Evenmin wilde hij iets zeggen over de veronderstelling, dat bij de aan slag in Ommen een van de daders gewond of zelfs gedood zou zijn. Wel is duidelijk geworden dat een onder leiding van hoofdinspecteur Blaauw uitgevoerd terreinonderzoek in Ommen en omgeving weinig of niets heeft opgeleverd. Het verdere onderzoek verloopt in nauwe samenwerking met de politie van Hamburg, waar eveneens aansla gen zijn gepleegd op belangrijke in dustrieën. De politie vermoedt ver- In de Gravenzaal van het stadhuis te Haarlem zijn gistermiddag de vrouwelijke autocoureur Liane En- geman en Piet Hein Keyzer in het huwelijk getreden. We zien hier bruid en bruidegom bij aankomst voor het stadhuis. DEN HAAG De Nederlandse zwemploeg, die op 25, 26 en 27 fe bruari zal deelnemen aan het inter nationale zwemgala in Bremen, be staat in totaal uit 22 leden: 13 dames 1 r heren. Dames: Hansje Bunschoten (Naar den) 100, 200, 400 en 800 meter vrije slag, Hennie Pentermann (Het IJ), Gerda Lassooy (Kon AZ-HDZ) en W;jda Mazereeuw (EVZ) 200 en 400 meter wisselslag Marjan Vermaat (VZC), Josien Elzerman (Zian) en An- 'emarie Groen (Naarden) 100 en 200 meter rugslag; Enith Brigitha (Het *J) en Cora Schouten (VZC) 100 en 200 meter vrije slag; Tineke Hofland (Zian) en Alie te Riet (Zwemlust-Den Hommel) 100 en 200 meter schoolslag; 7 ruus Zantvoort (De De vel) en Frieke 3uv? (VZC) 100 en 200 meter vlinder slag. Heren: Ton van Klooster (Naarden) 20C, 400 en 1500 meter vrije slag en 400 meter wisselslag; Peter Prijdek- ker (Zian) en Bert Bergsma (Zian) 100 en 200 meter vrije slag; Hans Elzer- iJnan (Zian). Peter Spijk (HZ en PC) en Frank Jansen (Vitesse) 100 en 200 ter schoolslag: Bob Schoutsen (Het IJ) en Gerard Gielen (Mosa) 100 en 200 m rugslag en Arnold Rood (Het IJ) 100 en 200 m vlinderslag. Rechtse beweging: AH pleegt verraad Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandse Volksunie, een rechtse beweging, die de gedachte van het Diets solidarisme weer heeft opgenomen, is zeer ver ontwaardigd over het feit, dat Albert Heijn voor de eis van het „zogenaam de Angola-comité geen Angolese koffie meer in het assortiment op te nemen door de knieën is gegaan. In een brief aan de directie van AH schrijft het bestuur van deze Volks unie dit te beschouwen als verraad aan een NAVO-bondgenoot en Euro pees broedervolk. Mocht u wellicht menen uw com merciële belangen te dienen door u aldus te encanailleren met het ergste schuim van de Nederlandse politieke onderwereld, aldus de letterlijke tekst van de brief, dan geven wij u de verzekering, dat de in aantal steeds toenemende leden van onze politieke partij voortaan uw firma volledig zullen boycotten. Tevens wordt meegedeeld, dat en kele meer kapitaalkrachtige leden van deze rechtse beweging zich in het bezit zullen stellen van aandelen van Albert Heijn en niet zullen schromen op de eerstvolgende aandeelhouders vergadering harde actie te voeren. Bij de brief, die ondertekend is door de zich secretaris-generaal van de Unie noemende Carel Vermeer, zit een exemplaar van het Program ingeslo ten. Dit om de directie van het groot winkelbedrijf op de hoogte te stellen van aard en doel van de Nederlandse Volksunie. Bij Albert Heijn bevestigde men de ontvangst van de brief, maar kon verder geen commentaar geven. De directie heeft de zaak nog in beraad. band tussen deze aanslagen en die op de Nederlandse gasstations. reden waarom er bijna dagelijks telefonisch contact is tussen beide onderzoekende instanties. Van Nederlandse zijde wordt dit onderzoek geleid vanuit het politiebu reau in Veenendaal. waar de recher che-teams van de rijkspolitiecorpsen E'en Bosch en Ommen gezamenlijk hun hoofdkwartier hebben gevestigd. De ongeveer zestien man tellende ploeg beschikt daar over eigen telex en mobilofoonverbindingen om zo snel en effectief mogelijk te kunnen optreden. Zeskamp gaat finale alweer tegemoet Van onze radio en t.v.-redactie HILVERSUM NCRV's Zeskamp nadert alweer de finale. Op zaterdag 26 februari zullen de zes ploegen n.l. die van de gemeenten IJsselstein, Ridderkerk. Venrav, Zelheip, Frane- ker en Lisse in de splinternieuwe Rijnhal in Arnhem (op het ogenblik de grootste sporthal van Nederland) tegen elkaar uitkomen en daarna nog één keer, op 25 maart, in de Leidse Groenoordhal. Vervolgens vallen er weer drie gemeenten af en dan ko men de hoogst geklasseerde drie in de finale terecht. Op het ogenblik leidt IJsselstein met 26 punten en is Lisse hekkesluiter met 14. Westers christendom is voor Afrikanen onaanvaardbaar KAMPALA (KNP) De Afrikanen willen geen christendom, zoals dat door missionarissen en zendelingen vanuit het westerse cultuurpatroon aan de negers is opgedrongen. Dit is de overtuiging van een dertigtal theologen van verschillende kerken, die zojuist een studieweek hierover in Makerere in Oeganda hebben afgeslo ten. De Afrikaanse kerken hebben een eigen Afrikaanse theologie nodig. Die is er niet, maar is wel onverwoord aanwezig in de Afrikaanse dansen en liederen, zo verklaren de theologen. Een van de sprekers op de bijeen komst in Makerere was de secretaris generaal van de presbyteriaanse kerk van Oost-Afrika ds. John Gatu. Vol gens hem is het voor de Afrikanen veel vanzelfsprekender om voor de avondmaalsviering vlees en water te gebruiken dan brood en wijn. Ds. Okulu. kanunnik van de Angli- kfanse kathedraal van Nairobi, vond deze vergadering van theologen ui terst belangrijk in verband met de Afrikanisering van de kerk(en) in Afrika, maar hij waarschuwde toch wel, dat er nog heel wat problemen overwonnen dienen te worden. On dertussen dient men de Afrikaanse theologie wel te populariseren en te proberen de gelovigen en de leiders zelf der kerken in Afrika te overtui gen van de noodzaak van Afrikanise ring. In verband hiermee merkte hij op, dat vooral veel gelovigen 'het christendom beleven zoals zij dat van missionarissen en zendelingen hebben geleerd, aldus ds. Okulu. HONSELERSDIJK Begin van dit jaar is in het zuidfranse Roquebrune-sur-Argens „Hor- tiflora International" opgericht. Een nieuw tuinbouwbedrijf dat zjjn Europese verkoopactivitei ten voor Noord-Europa zal lei den vanuit Nederland. De onder neming specialiseert zich in de produktic en verkoop van chry- santen-pelargonium- en hibiscus- stekken. Het bedrijf wordt ge vestigd in het Nederlandse tuin bouwcentrum aan de Middel- broekweg in Honselersdijk. In-Noord-FRankrijk beschikt Hor- tiflora International over een kasop- pervlakte van circa 3000 m2, waar research wordt verricht. Bij deze re search wordt intensief samengewerkt met verschillende onderzoekcentra in Frankrijk en in het buitenland. De keuze viel op Noord-Frankrijk omdat juist in dit gebied door de relatief ongunstige en sterk wisselende weersomstandigheden, de produkten het best op hun kwaliteit getest kun nen worden. Momenteel worden voor de eigen lijke stekproduktie de eerste 13.000 m2 kassen in Zuid-Frankrijk gereed gemaakt. Omstreeks april zal 30 tot 40 man produktiepesroneel beginnen met de kweek van stekken. Men ver wacht in juni de eerste produkten op de Europese' markt te kunnen afzet ten. Het verkoopkantoor in het West- land wordt geleid door het enige Ne derlandse directielid, de heer P. Windhausen, die tot voor kort belast was met de economische bedrijfsvoe ring bij de Riviera Plant Company in De Lier. Algemeen directeur, de heer 'J. Bourne, introduceerde als een van de eersten in Europa de zgn. jaarrond- cultuur voor chrysanten. Hij was me deoprichter van de Riviera Plant Company in Zuid-Frankrijk. Tech nisch directeur is de heer G. Lémaire, tuinbouwkundig ingenieur en gespe cialiseerd in problemen bij een vege tatieve produktie, in het bijzonder met betrekking tot bemesting en plantenfysiologie. Naast pelargonium- en hibiscusstekken zal Hortiflora In ternational zich concentreren op chrysanten. Het verkooppakket zal meer dan 100 soorten omvatten, hoe wel er op de Nederlandse markt UTRECHT (KNP) De Raad van kerken in Nederland heeft in een gis teren gepubliceerde verklaring alle Nederlanders opgeroepen financiële steun te verlenen ter bekostiging van het proces tegen de deken van Johan nesburg, ffrench Beytagh, dat maan dag in Bloemfontein begint. De Zuidafrikaanse deken, in eerste instantie tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, staat maandag in hoger beroep terecht. De Raad van kerken herinnert eraan al tijdens het eerste proces geprotesteerd te hebben, „om dat hier iemand werd- vervolgd, die op grond van menslievende en chris telijke oogmerken meehielp om mate riële, sociale en juridische hulp te ge ven aan gevangenen en hun familie leden in Zuid-Afrika". De Raad van kerken handhaaft zijn grote bezwa ren tegen de motieven waarop dit proces in Zuid-Afrika wordt gevoerd. De proceskosten tegen deken ffrench Beytagh belopen 350 000 gul den. Die kosten zullen hem financieel ruïneren. Het moderamen van de Raad van kerken roept alle Neder landers op financiële bijdragen te storten op giro 52.61 van de Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen in Utrecht, onder ver melding van ..deken van Johannes burg". slechts 4 a 5 soorten gangbaar zijn. De grote omvang van het sortiment is noodzakelijk omdat de verschillen in de vraag naar chrysantensoorten op de Europese markten groot zijn. WASHINGTON (UPI, Reuter) Volgens dr. John Foster, chef onderzoek en ontwikkeling van het Amerikaanse ministerie van defensie, is de Sowjet-Unie met een groot aantal wapensystemen technisch verder dan de Ver enigde Staten. Hij verklaarde dit als getuige voor de Senaats commissie voor de'strijdkrachten, die de begroting voor het finan ciële jaar 1973 behandelt. Volgens Foster zijn de Russen supe rieur op het gebied van anti-raket systemen. aanvalsschepen. bepaalde soorten raketten, luchtdoelartillerie Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ministerpresident Biesheuvel heeft gisteren tijdens zijn wekelijkse persconferentie na afloop van het- kabinetsberaad gézegd, dat er. geen sprake is van plannen het colle gegeld in 1973 te verhogen tot ƒ3000. Volgens premier Biesheuvel heeft mi- nis'er De Brauw (onderwijs) ook ont- ket d dat hij hierover met zijn college Nehssen (financiën) overleg pleegt of heeft gepleegd. De heer Biesheuvel ontkende hier mee het gerucht dat minister Nelissen ervoor geporteerd zou zijn het colle- gpgeld in de nabije toekomst nog ver der te verhogen. Volgens dat gerucht zouden de plannen op verzet bij mi nister De Brauw zijn gestuit Zoals bekend, ligt bij de Kamer wel een we;«ontwerp om met ingang van sep tember het collegegeld te verhogen van 200 tot 1000. Ook een woordvoerder van het mi nisterie van onderwijs en weten schappen heeft gisteren ontkend dat er plannen zijn het collegegeld tot 'r 3C00 te verhogen. „De minister staat op het standpunt dat een eventuele verhoging in ieder geval geleidelijk zou moeten gaan", aldus de woord voerder. en bepaalde vliegtuigtypen. Zijn op vattingen zijn gewoonlijk de voor Amerika meest pessimistische die uit het Pentagon worden vernomen. Deze opsomming zal u wellicht een gema tigder mening geven over onze huidi ge (militaire) superioriteit, aldus dr. Foster tot de Senaatscommissie. Eveneens in verband met de inge diende begroting merkte Fosters chef, minister van defensie Meivin Laird, tijdens een televisie-interview op dat zelfs indien een Russisch-Aiperikaans akkoord wordt getekent ter beperking van de strategische bewapening, geen aanzienlijke sommen zullen vrijko men voor belastingverlaging of voor nieuwe overheidstaken. De vraag die hem werd gesteld was toegespitst op het nieuwe onderzeebootprogramma, waarvoor een eerste post van 3,2 mil jard gulden op de begroting itaat. Dit systeem, dat de reikwijdte van onder water gelanceerde strategische raket ten ruimschoots zou verdubbelen, was eerder door defensiefunctionarissen en onderhandelingsobject genoemd voor de SALT-besprekingen die waarschijnlijk in mei tot een eerste akkoord zullen leiden. Tot nog toe was aangenomen dat de nieuwe onderzee-raketten een uit breiding van het Amerikaanse arse naal zouden vormen, naast de Pola- ris-raketten die op het ogenblik in snel tempo door de Poseidon met zijn tien onafhankelijk te richten kern koppen worden vervangen. Het nieu we programma werd dan ook door de Russèn met argusogen bekeken, en wordt door sommige deskundigen als direkte oorzaak genoemdvan het ontplooien van de Russische vloot. In verband met de beperkte draag wijdte van de Polaris Poseidon moes ten de onderzeeërs namelijk om hun doelen binnen bereik te krijgen vrij diqht bij de Russische kusten komen, in het traditionele operatiegebied van de Russische vloot. Een systeem met een twee maal zo groot bereik zou voor de Russen verdediging van een aanzienlijk groter zeegebied nodig maken. Maar uit de opmerking van Laird leiden waarnemers nu af dat een SALT-akkoord wellicht alleen het aantal raket-onderzeeboten zou be perken, zonder de mogelijkheid af te sluiten om de bestaande bodems door mdernere te vervangen. Dit zou bete kenen dat de bewapeningswedloop op het punt van de kwaliteit der strate gische wapens onverminderd zou doorgaan, ook al zou een SALT-ak- koord totstandkomen. ZWOLLE Gedeputeerde staten van Overijssel zijn erg te leurgesteld over de beslissing van de regering om een aantal rioleringswerken in Giethoorn en Wanneperveen niet te betrek ken bij de extra maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid in het noorden des lands. In telegrammen aan de minister van sociale zaken en de voorzitter van de vaste Tweede Kamercommis sie voor sociale zaken schrijven GS dat uitvoering van de rioleringspro jecten die van nationale betekenis zijn door de zeer ongunstige ar beidsmarkt in het gebied bijzonder passend en doeltreffend zou zijn in het kader van de genomen maatrege len. De beide gemeenten kunnen zelf niet de rioleringswerken uitvoeren, ook niet met steun van de provincie, doch deze werken zijn bijzonder ur gent in verband met de verontreini ging van het oppervlaktewater in het unieke watersportgebied. Het zuive ringschap West-Overijssel, dat voor heel West-Overijssel een zuiverings plan wil uitvoeren, kan in het water sport- en recreatiegebied bij Giet hoorn niet beginnen, wanneer daar nog geen riolering is aangelegd. Volgens de gisteren verstuurde te legrammen van het provinciaal be stuur mogen de budgettaire moeilijk heden van beide gemeenten geen be letsel vormen in het betrekken van het rioleringsproject bij de maatrege len van de regering ter bestrijding van de werkloosheid in het noorden. OVERVEEN Met het hijsen van een zwartomrande vlag op het voor plein van het gebouw in Overveen en iiet aanheffen van een strijdlied, heb ben de tweehonderd cursisten van CIOS (Centraal instituut opleiding sportleiders) I (Overveen, jongens) en CIOS (Arnhem, meisjes) vrijdag hun misnoegen geuit over het al vele ja ren uitblijven van accommodatiever- betering op beide instituten. Er is ge- brtk aan sportvelden, theorielokalen, huisvestingsmogelijkheden, een zwembad en een turnzaal. Door dit tekort kan per jaar maar vijftien pro cent van de gegadigden een plaats op de CIOS krijgen. In Overveen moet men voor lessen uitwijken naar sportzalen in Haarlem waardoor veel tijdverlies ontstaat. Huur van die za len kost 100.000 gulden per jaar. Even later leek zich een soort pa niek van de groep meester te maken. Drie van de vier osse- karren vulden zich met boeren, verlieten de weg en begonnen dwars door het veld te rijden, dat zich uitstrekte vanaf de voet van de heuvel. Een wagen bleef steken toen de wielen vastliepen in de greppel en het geschreeuw van de passagiers, die de dieren tot grotere inspanning aanspoorden drong door tot op de rotspunt. De vierde kar bleef leeg op de weg staan. Grapos keek omhoog naar de rots en wuifde als bezeten met zijn armen om hen te beduiden naar beneden te komen. „Ik heb slecht nieuws zeer slecht nieyws," begroette Gra pos hen. „De Duitsers zijn vanmorgen om 05.45 uur mijn land en Joegoslavië binnengevallen. Ze zeggen dat de versterkingen in Rupel de eerste aanval hebben weerstaan." „Er werd ook gezegd dat de Maginot Linie aan alle aanval len het hoofd kon bieden," zei Prentice voor zich heen. „Waar om hebben ze deze kar achtergelaten?" vroeg hij hardop. Gra pos had de kar inmiddels omgedraaid. „Voor ons! Ze trekken door het veld om aan de Duitsers te ontsnappen, zodat het er niet op aankwam dat ze wisten dat jullie hier waren. Hiermee kunnen we onze krachten sparen en enkelen van ons kunnen slapen. Ik weet waar we voedsel en kleren kunnen krijgen." Hij keek naar Ford en Prentice. „Met die kleren aan zou u op Zervos doodvriezen." „Verder nog nieuws, Grapos?" vroeg Macomber kortaf. „Hoe weten uw vrienden van het Duitse offensief? De telefoonkabel zou worden doorgesneden." „Die is gisteravond al doorgesneden. Ze hebben het nieuws gehoord via de radio." Grapos' houding was openlijk vijandig geworden, alsof hij niet gediend was van die vraag en Prenti ce dacht o wee, daar gaan we het weer krijgen! „Ik zeg de waarheid," voegde de Griek er vinnig aan toe. „Natuurlijk," antwoordde Macomber, niet in het minst uit het veld geslagen. „Maar ik houd me a^n de feiten en ik weet graag de bijzonderheden. Waar krijgen we het eten en de kle ren?" „In een huis waar de weg langs loopt. We moeten verder." „Een ogenblik! Kent u die mensen goed?" „Er zijn daar geen mensen. Er woont daar maar één man en die ken ik al jaren. Hij zou wel in het leger zijn, maar hij is te oud. En hij heeft geen Duitse moeder, als u zich daar soms zorgen over maakt, meneer Macomber." „Dan laat ons gaan. Dit is uw kans om wat uit te rusten. Prentice. Maak er het beste van. Ik heb het gevoel dat het de laatste kans is die u zult krijgen!" De bodem van de ossekar was bedekt met stro en Prentice, die zich in zijn volle lengte uitstrekte, na zo goed en zo kwaad als het ging een provisorische stromatras te hebben gemaakt, sliep al voordat het plompe voertuig in beweging kwam. Gra pos hanteerde een lange zweep, die het de dieren duidelijk maakte, dat de tijd om te werken weer was aangebroken. Moeizaam zeulden ze door een kleine vlakte over de stoffige weg. Toen ze de voet van het plateau hadden bereikt leidde Gra pos hen in een huis van één verdieping, dat aan het oog werd onttrokken door een cipressenbosje. De eigenaar, een man van in de zeventig, deelde zijn maaltijd met hen. Het voedsel was vreemd en had een sterke smaak. Het bestond uit vleeshallen die in de bladeren van een niet te definiëren groente waren gewikkeld. Hij bood aan nog meer klaar te maken, maar Ma comber zei, dat ze geen tijd hadden en ze aten met smaak het voedsel dat ze onder normale omstandigheden als oneetbaar zouden hebben geweigerd. Macomber hield in zijn eentje de wacht achter de cipressen, terwijl hij ouzo dronk uit een groot glas. Opeens zag hij ze komen. Zijn Monokular bracht hen dichterbij Alpenkorps soldaten op muilezels, een rij die naar achteren kronkelde en een veel grotere macht vormde dan hij de eerste keer had aangenomen. Hij rende terug naar het huis waar hij Prentice en Ford bezig vond met het aanpassen van twee oude, schape leren jassen, die door de eigenaar waren verstrekt. Hij schoot uit zijn slof toen de luitenant de naam van de man in een no titieboekje noteerde, zodat ze hem later zouden kunnen beta len. „Prentice, u hebt zojuist misschien het doodvonnis van die man getekend! Als de Duitsers ons snappen en dat vinden...." „U hebt gelijk! Ik sta rechtop te slapen," antwoordde de lui tenant verontschuldigend. Hij liep naar een gootsteen en stak het velletje in brand. De vloer van de kamer bestond uit steen, evenals de wanden. Een lelijke plaats om zeventig jaren van zijn leven in door te brengen. „We hebben nog ongeveer een halve minuut de tijd om hier te verdwijnen," flapte Macomber er uit. „Ik ben net bezig met het verbranden van een doodvonnis, zoals u het zo treffend stelde." Prentice was na zijn slaap in de wagen weer in zijn gewone doen en er speelde een glim lachje om zijn lippen toen hij naar de grote Schot keek. „Hoe ver zijn ze nog hier vandaan, denkt u?" „Twee mijl. Misschien minder." „Dat is inderdaad niet veel. We zullen haast moeten maken naar dat plateau. Ik hoop dat je sneller kunt lopen dan een muilezel, Ford." Hij liet het geblakerde papier in de gootsteen vallen en goot een stenen kan vol water over het zaakje, dat hij vervolgens met zijn vinger in de afvoerbuis schoof. „Er is geen andere mogelijkheid om naar boven te komen dan de weg, neem ik aan?" „Nee," antwoordde Grapos. „Vooruit dan maar! Via de weg!" Hij wendde zich tot de oude man. „Zeg hem dat wij hem zeer dankbaar zijn voor zijn gastvrijheid. Het zal wel niet in goede aarde vallen, als we hem geld aanbieden voor het voedsel?" „Zo is het," stemde Grapos kort met hem in. Hij keek door de openstaande deur naar de weg en schoof zijn geweer wat omhoog toen hij aanstalte maakte om naar buiten te lopen. „Zeg hem ook," ging Prentice verder, „dat, wanneer de Duitsers komen en naar ons vragen, hij moet zeggen dat hij ons van de kar zag komen, die we waarschijnlijk hadden ge stolen, waarna we de heuvel opgerend zijn. Als hij hun iets vertelt laten ze hem waarschijnlijk eerder met rust. Zeg hem ook dat hij drie borden en drie glazen moet spoelen en die van hemzelf vuil moet laten. Op dergelijke dingen zullen ze letten. En vergeet de dank niet." Hij wachtte terwijl Grapos- een stroom van Grieks uitstortte over de oude man, die met z'n hoofd bleef schudden alsof het niets te betekenen had. Toen ze het huis verlieten zag hij met opluchting dat de man reeds aanstalten maakte de vuile borden te wassen. Toen Macomber, nadat ze waren begonnen met de beklim ming van de heuvel, achterom keek, waren de soldaten al aanzienlijk dichterbij en hij wist dat ze zich spoedig zouden moeten verbergen of gevangen genomen zouden worden. „Ik zou zeggen dat we nog dertig minuten hebben op zijn hoogst," riep Prentice. „Op zijn hoogst," gaf Macomber toe. Dertig minuten voor ze door de eerste Alpenkorps troepen zouden worden ingehaald. De toestand begon er netelig uit te zien. Heel zijn hoop was erop gevestigd een ontsnappingsmogelijkheid te ontdekken na het bereiken van het plateau, dat zich zes mijlen ver uitstrek te naar de voet van de berg. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11