leiuwe Leidse Coerant HEATH HAALT HET goedkoper S Kom J" Ü1M Stakers negeren werkoproep van Dndernemingraad Half Nederland zwemt niet HUIS voortaan 10c, Nedlloyd ontslaat 140 man de lekkerste slankmaker Het Kwartet Krappe meerderheid in Lagerhuis voor EEG-wet 17 tm 27Febr. Crita) HET WEER Stabiel Meubelshowroom Simon de Wit bespreekt vorm van samenwerking BEDRIJFSflUTO Luchtbel in auto nonsens W. J. Zirkzec N.V. Jordaanse arts schuldig aan kindermoorden? Geen aardgas voor Texel Rood etiket op voor verkeer gevaarlijke medicijnen vrolijk nieuws voormoeders en dochters Vrijdag 18 februari 1972 52ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke QrddrjunTl w g m lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. voor een kwaliteits piano of orgel kijken en vergelijken in Bodegraven betalingssproiding inruilen franco levering landelijke service-dienst enzovoort HARTELIJK WELKOM BIJ f CENTRUM VAN ORGEL- FABRIKAGE EN -VERKOOP KERKSTRAAT 2-28 TEL. 01726-2541 LONDEN (Reuter, UPI) De regering van Edward Heath heeft gisteren voor haar voort bestaan gevochten. De premier heeft gedreigd af te treden als het Lagerhuis zyn EEG-wetge- ving verwerpt. Vlak voor de stemming heerste er een zenuw achtige stemming in het parle ment, aangezien er een bijzonder klein stemmenverschil verwacht werd. Bij het ter perse gaan van deze editie was de uitslag nog niet bekend. Met een scherpe aanval op de po litiek van de regering opende La bour-leider Harold Wilson gisteravond het laatste debat. Hij had vooral kri tiek op het feit dat het wetsontwerp inzake een dergelijke historisohe en verreikende stap was samengevat in een wetsontwerp van slechts 12 ar- tikelen in 37 bladzijden. Het wetsont werp moet het Britse recht aanpas sen aan de situatie binnen de EEG. De Labour-partij van Harold Wil son zag in de stemming een fraaie kans om de regering-Heath ten val te brengen, temeer daar haar popu lariteit door de kwestie-Noord-Ier- land en de huidige mijnwerkerssta king aanzienlijk geslonken is. Mede werkers van Heath verklaarden dat hij vast besloten is na een nederlaag het parlement te ontbinden en al gemene verkiezingen uit te schrijven. Leden van de oppositie zeggen echter dat dit blufpoker van Heath is. maar de Conservatieve partijstra teeg Francis Pym verzekerde gister avond dat het Heath volkomen ernst is. Waarnemers voorspelden een krap pe overwinning van 10 tot 20 stemmen voor Heath's EEG-voorstellen, maar zij durfden desondanks niet te voor spellen. dat de regering-Heath het zou halen. Het kabinet had al zijn handen vol aan de verlamming van het open bare leven in Engeland ten gevolge van de zes weken oude mijnwerkers staking. Deze noodtoestand heeft Heath er zelfs van weerhouden een oplossing te zoeken voor de ver ergerde situatie in Noord-Ierland. Al Tan een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De oproep an de centrale ondernemings- lad van het Rijn-Schel de-Ver- me-concern aan de stakers in grootmetaal om vandaag weer in het werk te gaan, heeft nau- elijks enig effect gehad: de ilde staking bleef ook vandaag lorinaar voortduren. Een uitzondering op dit beeld vorm- n vanmorgen de scheepswerf Piet toit en het elektrotechnisch bedrijf »n Rietschoten en Houwens NV. lar vandaag voor het eerst weer irmaal wordt gewerkt. Het werf- irsoneel van Piet Smit heeft als lige groep binnen het Rijn-Schelde- iïartstochten maken ons tot reu ten of tot dwergen. PETER SIRIUS wil deze bokshandschoenen graag Jilen voor een halmaspel. er DE BILT Zoals deze winter eerder is voorgekomen is in nze omgeving een oostelijke ichtstroming ontstaan zonder orst van enige betekenis. In eheel midden-Europa komen de imperaturen 's nachts nauwe- jks onder nul, ook al door af wezigheid van sneeuw. Bovendien wordt via de Bal- an en de Alpen vooral in de ogere niveaus voortdurend war- ie lucht uit het Middellandse eegebied aangevoerd. Ook in ize omgeving zijn de neerslag- ansen klein en verandert het reerbeeld maar weinig. Barometerstand heden 10 nur '6 cm (1013 millibar), stijgend. Zon en maan 19 februari: zon op 7.49. onder 1.00; maan op 9.01. onder -; 21 :br. E.K. Boog water 41 Hoog water. 19 februari: Rot terdam le getij 7.23, 2e getij 00; Schevcningen 5.53-18.10; flissingen 6.27-18.45; Haringvliet tón de Zeezijde 4.35-16.59. Vcrolme-concern gehoor gegeven aan de oproep van do centrale onderne mingsraad om weer aan het werk te gaan. De ondernemingsraad van Van Rietschoten en Houwens had gister middag al besloten dat de .mensen vandaag weer aan het werk zouden gaan. In vrijwel alle andere bedrijven in de grootmetaal is het beeld nagenoeg ongewijzigd, zij het dan ook dat er duidelijk meer aarzeling in de houding van de stakenden is te bespeuren. Di recties, ondernemingsraden noch me taalbonden schijnen echter in staat te zijn deze aarzeling ten goede te be- invloeden. Duidelijk bleek dit vanmorgen voor de overigens nog altijd hermetisch ge sloten poorten van de Schiedamse werf Wilj-on-Fijenoord, onderdeel van het Rijn-Schelde-Verolme-concern. Een van de directeuren, ir. Van der Vorm, deed daar per megafoon een beroep op de stakers het werk te her vatten, daarbij wijzend op de oproep die ook de centrale ondernemingsraad gisteren heeft gedaan. Het mocht niet baten: de rond drieduizend samenge schoolde stakers weigerden de poort binnen te gaan. In de meeste andere bedrijven voelen de mensen er eveneens wei nig voor het werk te hervatten: de Rotterdamse Droogdok Maatschap pij meldde dat er op sommige plaat sen wel werd gewerkt, maar dat de werf als geheel toch nog 'plat' lag, zij het dan ook dat de poort normaal open staat. Gestaakt werd verder ook bij Van der Giessen, Niehuis en van de Berg, Havenbedrijf Vlaardingen Oost, scheepswerf Waalhaven, Gusto, in Schiedam en de Verolmewerven in Rozenburg en IJsselmonde. De direktie van Verolme-Rozen- burg heeft overigens positief gerea geerd op het telegram van de con fessionele bonden aan de Metaal- bond Rotterdam, waarin erop werd aangedrongen dat de direkties maat regelen zouden nemen waardoor de poorten tenminste weer open zouden gaan: op bevel van de direktie is vannacht de poort uit zjjn hengsel ge- lich> waardoor in ieder geval de toegang tot de werf vrijkwam. deze problemen spitsen zich toe, ter wijl Heath zich wilde voorbereiden op een weekendje met de Franse pre sident, George Pompidou, op het Britse platteland. Pompidou wordt zaterdag verwacht. 'Zai Heath de Franse president vragen wat kaar sen mee te nemen', grapte een radio commentator, naar aanleiding van de goed zaken die de Fransen op het ogenblik doen met de kaarzen-han del. (voor vervolg zie pag. 7) ZAANDAM Vandaag zijn be richten te verwachten over een „vorm van samenwerking", waarbij het levensmiddelenconcern Simon de Wit NV betrokken is, zo heeft de pre sident van de raad van bestuur, de heer D'. L. de Bruyn, donderdag in antwoord op vragen meegedeeld. „Van de andere partij heb ik een ab solute zwijgplicht opgelegd gekregen, zodat nu nog geen mededelingen zijn te doen", zei hij verder. Donderdagmiddag is op last van de dienstdoende commissaris op de Am sterdamse effectenbeurs in de (weede periode geen notering voor de aande len Simon de Wit opgemaakt in ver band met de mogelijkheid van een uit te geven bericht. De koers van de aandelen is de laatste tijd bij ruime omzetten opge lopen tot 305 procent bieden. OPEN VAN 10-17 EN 19-22 UUR RRI ZATERDAGS EN ZONDAGS VAN 10-17 UUR TOEGANG 14.-AMSTERDAM TT-biljetten aan NS-stations Proces Angela Davis op 28 februari WASHINGTON Na maanden lange vertraging zal het proces tegen Angela Davis eind deze maand be ginnen. Rechter Richard Amason heeft het verzoek van de verdediging afge wezen die het proces op een andere plaats gehouden wilde zien. Hij be paalde dat de zaak op 28 februari voorkomt in het zwaarbewaakte ge rechtshof van San Jose, in Californië. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Bijna de helft van de Nederlandse bevolking kan niet zwemmen. Dit blijkt uit een gisteren gepubliseerde en quête van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid (SWOV), in het ka der van een onderzoek „auto's te water." Het onderzoek is gebaseerd op een landelijke representatieve steekproef onder circa 600 huis houdens (2080 personen). Daaruit bleek dat een derde tot een vier de van de Nederlandse automobi SFEERVOL Zeemanlaan 22 Leiden Telefoon 42627 BLACKPOOL Een Jordaanse arts is donderdagavond laat door de politie gearresteerd in verband met de moord op drie babay's in het zie kenhuis in het Engelse Blackpool waar hij werkte. De arts een voormalig officier in het Jordaanse leger werkte sinds vorig jaar augustus in het Victoria-ziekenhuis. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als u deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnees I Naam: I Adres: Plaats: I betaling per kwartaal □maand. Mijn naam is: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. mop postpapier. Postzegel is niet nodig els u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden listen de zwemkunst niet mach tig zijn en dat dit cijfer voor de totale Nederlandse bevolking nog ongunstiger is, n.l. meer dan veertig procent. Overigens is dit laatste cijfer nog eng geïnterpreteerd, want van de zwemmers, zestig procent dus, heeft 29 procent een zwemdiploma en 31 procent niet. Bij de groep zwemmers zonder diploma zal over de zwem kunst van de betrokkene maar al te vaak te optimistisch geoordeeld zijn, zodat in werkelijkheid het percentage niet-vaardige zwemmers groter zal zijn dan 40 procent. Deze gegevens waren belangrijk voor het onderzoek „auto's te water", omdat daaruit duidelijk blijkt dat ook al ziet iemand kans uit zijn te water geraakte voertuig te komen het lang nog niet zeker is dat hij veilig de oever zal bereiken. In het onder zoek rekent de SVOW af met de le gende dat het verstandig zou zijn rustig in een te water geraakt voer tuig te blijven zitten tot deze de bo dem heeft bereikt. Een zogenaamde luchtbel, die in de wagen blijft, be staat gewoon niet. Een auto zinkt of voorover of achterover al naar gelang waar de motor zich bevindt en daar mee verdwijnt ook alle lucht uit de auto. Het is daarom beter onmiddellijk ontsnappingspogingen aan te wenden, zolang de auto drijft. Wel is het zo dat de portieren van de auto aanvan kelijk moeilijk zijn te openen. Daar om moet ontsnapt worden via het schuifdak. een ingetrapt voorraam, de achterklep of een opengedraaid por tierraam. Het dragen van autogordels voorkomt dat men tijdens de duik in het water gewond raakt en vergroot daarom de overlevingskans. Er bestaat geen luchtbel Het hard nekkige misverstand dat dit legenda rische verschijnsel de te water ge raakte automobilist enig respijt kan geven of sterker nog, dat je beter rustig kunt blijven zitten tot de auto op de bodem is gezakt moet defini tief naar het rijk der fabelen worden verwezen. Zie verder pagina 7 Medisch team terug uit Bangladesj DEN HAAG Het medisch team van het Nederlandse Rode Kruis, dat op Nieuwjaarsdag voor chirurgische hulpverlening aan slachtoffers van het conflict India-Pakistan naar Bangladesj vertrok, heeft zijn werk in Faridpur kunnen beëindigen. Op woensdag 23 februari keert het team onder leiding van prof. dr. M. Vink van het academisch ziekenhuis te Leiden in ons land terug. De Rode Kruis-hulpverlening in Bangladesj is thans van meer me- disch-sociale aard. Het totaal aan giften, dat sinds 6 december jL op giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis voor hulpverlening aan de slachtoffers van het conflict is bin nengekomen, heeft de 600.000 over schreden. Een Hawaïaans welkom voor pre sident Richard Nixon na aankomst op de mariniersbasis Kaneohe bij Hono- loeloe. De president zal zaterdag naar Guam vertrekken voor de tweede etappe van zijn reis naar de volks republiek China. Verhindering jacht op vogels wacht op onze handtekening DEN HAAG Het Belgische comi té voor de bescherming van vogels heeft in een brief aan de ministers van erm en landbouw en visserij aangedrongen op spoedige goedkeu ring door het Nederlandse parlement van de Benelux-overeenkomst inzake de jacht en de vogelbescherming. Als de overeenkomst niet voor het begin van het jacht- en vogelvangstseizoen (resp. 21 juli en 1 oktober) in werking treedt, zullen de Belgische vogelvan gers ook dit jaar weer 20 miljoen zangvogels om commerciële redenen aan de Europese vogelstand onttrek ken, aldus het comité. „De parlemen ten van België en Luxemburg hebben de conventie reeds goedgekeurd, het waqhten is nu op Nederland." TEXEL De Nederlandse Gas Unie heeft het verzoek om Texel aan te sluiten op het aardgasnet van de hand gewezen. De kosten van aanleg van de veertig kilometer lange toe voerleiding via Wierin^en en de Waddenzee zouden niet opwegen te gen de verwachte gasafname. Een leiding zonder zeer kostbare extra voorzieningen, noodzakelijk in de Waddenzee met het oog op de ver ankering van schepen en de voortdu rende wijzigingen in het bodempro fiel, zou reeds een investering van 6,55 miljoen gulden vergen. De kosten zouden een veelvoud worden van de als regel aanvaarde normen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Medicijnen, waarvan het gebruik gevaar oplevert voor de verkeersveiligheid, zullen voortaan van een rode label worden voorzien. Minister Stuyt (volksgezondheid) heeft dit gisteren in Utrecht meege deeld. De rode label moet de gebruiker van het medicijn ervoor waarschu wen dat het gebruik ervan hem min der geschikt maakt om aan het ver keer deel te nemen, bijvoorbeeld om dat zijn reactiesnelheid erdoor ver minderd wordt, of omdat hij er tijde lijk een plotselinge inzinking van kan krijgen. Een bekend voorbeeld is het gebruik van libridum, een kalmerings middel, waardoor iemand plotseling versuft kan geraken. Het idee van de rode label is gebo ren uit een overleg van het ministerie van volksgezondheid en de koninklij ke maatschappij tot bevordering van de pharmacie. Het ging er daarbij om hoe de gebruikers van bepaalde me dicijnen het effectiefst gewaarschuwd kunnen worden voor een aantal ne gatieve neveneffecten. Gebleken was dat automobilisten soms medicijnen gebruiken, waardoor zij een gevaar op de weg vormen. antiek mm veiling in AVIFAUNA Voor informaties zie elders in dit blad ROTTERDAM Koninklijke Nedlloyd, een onderneming van de Nederlandsche Scheepvaart Unie, heeft een begin gemaakt met een in grijpende reorganisatie van adminis tratieve, commerciële, nautische en technische afdelingen. Deze reorgani satie heeft tot gevolg, dat ongeveer 140 personeelsleden zullen moeten af vloeien, zo heeft de directie van Ko ninklijke Nedlloyd bekendgemaakt. De ondernemingsraad van de rede rij en de vakbonden werden over de maatregelen door de directie inge licht. Voor de personeelsleden, die de dienst van de rederij moeten verla ten, werd een schadeloosstellingsrege ling getroffen. Volgens de heer M. Mulder van de Nederlandse Bond van vErvoersper- soneel zijn de vakorganisaties pas op de hoogte gesteld van de reorganisa ties nadat het personeel hierom via de ondernemingsraad en met een handtekeningen actie had gevraagd. Begin deze week hebben vertegen woordigers van de vakorganisaties met de directie besproken. Er zijn volgens de heer Mulder toen nog vele vragen overgebleven. De directie sprak de geruchten tegen dat 150 per soneelsleden zouden worden ontsla gen. Het ontslag zal de 140 mensen maart worden aangezegd, maar op dit moment zijn nog geen namen bekend. Wel is zeker, dat elf personeelsleden in een chefs-functie, allen omstreeks 60 jaar ontslag krijgen. De afvloeiingsregeling is „niet de slechtste, die ik ken", aldus de heer Mulder. ERA HALVARINE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1