POGING TOT BEMIDDELING FAALT Industriebond Ni l verwerpt voorstel commissie van drie Gespannen sfeer bij metaal Rijnmond I Twee zestienjarigen komen om in auto Hip. Blaauw leidt 1111 onderzoek ,,gas-zaak" Het Kwartet HET «VEER Politieman met FBI-opleiding Noodweer langs Franse kust kost levens Meisje (3 jaar) is spoorloos 972 Nieuwe Leidse Courant Maandag 14 februari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. n. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De bemiddelingspoging in het conflict over de cao voor de metaalindustrie is mislukt. Na vier dagen intensief overleg maakt de voorzitter van de bemiddelingscommissie, prof. dr. W. AJbeda, gisteravond bekend dat het uiteindelijke bemidde lingsvoorstel wel door de werkgeversorganisaties en de confessio nele metaalvakbonden is aanvaard maar niet door de industrie- bond-NVV, die ook de eerder tussen deze partijen afgesloten cao verwierp. Wijkstra sinds donderdagmorgen on ophoudelijk bezig is geweest openin gen voor het herstel van de breuk te zoeken, daarbij zoveel mogelijk reke ning houdend met de positie waarin elk der partijen verkeert. Tijdens de laatste van vier gister avond gehouden afzonderlijke pers conferenties (achtereenvolgens van de bemiddelaars, de werkgevers, de con fessionele bonden en de industriebond NVV) ontstond deining toen de voor zitter van de NW-bond, de heer A. Groenevelt, meedeelde dat zijn orga nisatie tijdens het overleg van zater dagavond in Utrecht de confessionele bonden heeft voorgesteld een ver schuiving in het bemiddelingsvoorstel aan te brengen door de minimumva kantietoeslagen te verhogen tot 1.200,- 936,- in de afgesloten cao en circa ƒ965,- bij aanvaarding van het bemiddelingsvoorstel) in ruil voor het voorschot van 2 pet. per 1 april. Deze verschuiving zou voor de werk gevers in 1972 geen extra loonkos tenstijging betekenen, terwijl van de extra verhoging van de minimum-va kantietoeslag vooral de lager betaal den zouden profiteren. De heer Groenevelt zei dat de con fessionele bonden op voorhand bereid waren dit voorstel te steunen (deze bonden ontkenden dat later ten stel ligste), maar de bemiddelaars deelden mee dat er in hun voorstel geen ruimte voor deze verschuiving zat. Maar waarom is deze mogelijkheid dan niet aangegrepen om alsnog een akkoord te bereiken, temeer daar de loonkostenstijging voor de werkge vers vrijwel gelijk zou blijven? De heer Groenevelt: „Door.de star re houding van de werkgevers". De verzamelde journalisten wilden hierover meer opheldering en op hun verzoek keerde de bemiddelingscom missie iij de vereaderzaal terug. Prof. Albeda: „Wij hebben aan ons voorstel vastgehouden omdat we de zekerheid harden dat de door de industriebond- NW voorgestelde verschuiving voor de werkeevers onaanvaardbaar was. Het was een volstrekt kansloos ele ment en alle kansloze elementen heb ben we laten vallen". De commissie maakte duideliik dat de voorgestelde verhoging van de mi nimum vakantietoeslag voor de werk gevers wel degeliik meer betekent dan een vervroegde nriiscompensatie, die drie maanden' later toch gegeven zou moeten worden. De hogere va kantietoeslag werkt ook door in vol gende laren en zou bovendien vooral on de kleinere bedrijven een zware lastlewen. Het uiteindelijke bemiddelings voorstel dat volgens de NW- bond niet ver genoeg gaat, hield liet volgende in: 1. Per 1 april ccn voorschot van 2 pet. op de overeengekomen prijscom pensatie per 1 juli. 2. Verhoging van de vakantietoeslag van 6.8 tot 7 pet. 3. Verhoging van de volledige maxi male prijscompensatie van 6.5 tot 7 pet., alsmede een compensatie van de helft der prijsstijgingen, die even tueel boven de 7 pet. zouden uitko men. Prof. Albeda deelde mee dat de werkgevers en de confessionele bon den zich tijdens de bemiddelingspo ging aanvankelijk ernstig hebben verzet tegen het openbreken van de afgesloten cao voor 1972, maar dat zij dat verzet tenslotte hebben opgege ven terwille van het beoogde herstel van het overleg. „Ondanks dat heeft de NW-bond nee gezegd. De houding van deze organisatie is harder en moeilijker dan we hadden gedacht", aldus prof. Albeda die met zijn me debemiddelaars drs. Th. Coppes en R. Paus Paulus heeft gisteren dr. J. Gij sende nieuwe bisschop van Roer mond, samen met achttien andere geestelijken, gewijd tijdens een ruim drie uur durende plechtigheid in de Sint Pieterbasiliek in Rome. Op de linker foto dr. Gijsen en mgr. D. E. Collino uit Argentinië. Rechts: kar dinaal Alfrink, dr. Gijsen en de paus. DE BILT Het weer in onze omgeving zal in het komende etmaal onder invloed staan van een rug van hogeluchtdruk afkomstig van de oceaan. Deze rug vormt een uitloper van een hogedruksysteem boven Spanje. Langs de westflank trekt een frontale storing in noordoostelij ke richting. Dit gebeurt in een tamelijk langzaam tempo, zodat de storing voor morgenavond geen directe bedreiging voor het weer in ons land zal zijn. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), stijgend. Zon en maan 15 februari :zon op 7.57, onder 17.52; maan op 7.57, onder 18.51; Nieuwe Maan. Hnng water Hoog water. 15 fec'.-uari: Rot terdam le getij 4.49, 2e getij 17 24; Scheveningen 3.31-15.42: Vlissingin 3.55-16.08; Haringvliet aan de Zeezijde 2.07-14.30. ROTTERDAM De Rotter damse hoofdinspecteur van poli tie J. A. Blaauw (43) is belast met het onderzoek naar de daders van de aanslagen op de compres sorstations van de Nederlandse Gasunie in Ommen en Raven- stein. Mr. J. Booster, officier van justitie in Den Bosch heeft deze beslissing genomen in overleg met het ministerie van justitie. De heer Blaauw zal eerst de beide teams die nog afzonderlijk De Spelen zijn voorbij. Hostesses vor men de groet "Sayonara" terwijl de vlaggen van Japan, Griekenland en Amerika zijn gehesen. O in Ommen (vijftien man onder leiding van rijkspolitieluitenant De Jong) en in Ravcnstein (twintig man onder leiding van rijkspolitiekapitein Mul ders) werken, by elkaar brengen. De keuze viel op hoofdinspecteur Blaauw omdat hij de enige Neder landse politieman is met een vol tooide FBI-opleiding. Hij is ingescha keld in verband met de internationale kante aan deze De medewerking van de heer Blaauw was mogelijk omdat hij chef is van de regionale assistentiegroep Zuidwest Nederland waaronder ook Brabant valt. Na enkele studies in Amerika heeft de heer Blaauw in 1967 in Kansas City enige maanden meegedraaid met de regionale recherchebrigade. In Rotterdam is de heer Blaauw chef van het stafbureau recherche. Wat de zaak zelf betreft, volgens mr. Booster, die wel de coördinator blijft, zijn er nog geen nieuwe feiten over de sabotage-affaire bekend ge worden. Een bijstandsdetachement van de marechaussee, dat zaterdag ter be scherming van de Groningse gas installaties werd ingezet na een bom alarm, was gisteravond nog paraat. De telefonische melding in de nacht van vrijdag op zaterdag dat een aan slag zou worden gepleegd op de gas installatie in Muntendam wordt ove rigens als loos alarm beschouwd. Een Duits sprekende man vertelde de Veendamse politie dat de gas- locatie in Muntendam binnen een uur 'zum Ende' zou zijn. Ook een dagblad in het noorden kreeg een soortgelijk telefoontje. Dat het gehele politie korps in de provincie Groningen ge durende het weekeinde paraat zou zijn geweest, werd door een politie woordvoerder ontkend. Van een verslaggever EMMELOORD Twee 16- jarige jongens zijn zondagmiddag bij een verkeersongeluk omge komen, nadat zij zonder toestem ming een auto hadden mee genomen. Sj. Siderius uit Luttelgeest en zijn neef S. Weima uit Groningen raakten, in de auto van de heer Weima, met hoge snelheid in Luttelgeest van de weg af. Na tegen enkele bomen te zijn gereden kwam de auto in de sloot terecht. Beide jongens waren op slag .dood. Wie van de twee de wagen bestuurde, was niet meer na te gaan. AMSTELVEEN De 18-jarige Amstelvener A. Kruijswijk is zater dagmorgen vroeg omgekomen, toen hij met zijn auto op de Bovenkerker- weg in Amstelveen slipte en vervol gens tegen een boom botste. Volgens de politie reed hij met .'vrij hoge snelheid'. PANNERDEN De 69-jarige H. T Kummeling is in de nacht van zater dag op zondag geschept door een per sonenauto en om het leven gekomen. Hij liep na het verlaten van een dansgelegenheid met enkele andere personen op de weg, toen het ongeluk gebeurde. STEENDEREN De 19-jarige T. A. B. M. Goossens uit Steenderen reed in de nacht, van zaterdag op zondag met een personenauto tegen een boom. Hij vond hierbij de dood. HELMOND Zaterdagavond om vijf voor twaalf werd de 18-jarige bromfietser V. uit Tilburg op de Noord-Koninginnewal van achteren aangereden door een auto. De be stuurder was Van L. uit Helmond. Het slachtoffer overleed in de nacht van zaterdag op zondag in een zie kenhuis in Tilburg. NEDER WEERT (Lb.) De 43-jari ge mevrouw J. G. E. Daams-Van den Berg werd zaterdagavond op haar fiets door een achteropkomende auto aangereden. Zij overleed ter plaatse. DENEKAMP Op de Ootmarsum- sestraat kwamen zaterdagavond een personenauto en een uit tegenoverge stelde richting komende bromfiets met elkaar in botsing. De brómfietser, de 24-jarige J. B. G Eerdman uit Ootmarsum, overleed ter plaatse. Zijn duopassagiere, de 22-jarige mej. M. A. G. Borging uit Denekamp, werd zwaar gewond, evenals de autobe stuurder. BERKEL EN RODENRIJS De 67-jarige J. Keizer en zijn 66-jarige echtgenote G. Keizer-De Jong uit Leidschendam zijn zaterdag omgeko men bij een aanrijding. De heer Kei zer verleende met zijn auto geen voorrang aan een vrachtwagen. LEEUWARDEN De 27-jarige P. Moedt uit Leeuwarden is zaterdag avond bij het oversteken van een straat aangereden door een auto. Hij overleed kort daarna in het zieken huis. BORNE De 25-jarige A. ten Tus- scher uit Borne wilde in de nacht van zaterdag op zondag een spoorweg overgang passeren, toen het voorwiel, van zijn fiets in de rails bekneld raakte. Hij sloeg daardoor met zijn hoofd tegen de rails. Met ernstig let sel werd hij naar het ziekenhuis ge bracht. waar hij in de loop van de nacht overleed. TUBBERGEN De 21-jarige me juffrouw M. J. J. Weierink uit Oot marsum is gistermiddag uit een auto geslingerd en om het leven gekomen. De wagen waarin ze meereed raakte in een scherpe bocht van de weg en belandde in een sloot. Kardinaal Alfrink naar de paus ROME (KNP) Het is zo goed als zeker, dat kardinaal Alfrink van daag, nog vóór zijn terugkeer naar Nederland, een gesprek met paus Paulus zal hebben. Mocht het gesprek onverwacht niet door kunnen gaan, dan hoopt de kardinaal in ieder ge val binnen niet al te lange tijd naar Rome terug te keren en dan met de paus te kunnen spreken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het mis lukken van de bemiddelings pogingen van de drie onderhan- de laars Albeda, Coppes en Wijk stra die alsnog de partijen in de groot-metaal by elkaar trachtten te krygen, heeft zijn weerslag gekregen op het stakingsbeeld in het Rijnmondgebied: de sta kingen hebben zich uitgebreid, en duidelijker dan tevoren pro beren militante groepen vat op de staking te krijgen, waardoor het beeld agressiever is ge worden. „Het is toch een krankzinnige zaak." aldus een woordvoerder van de Metaalbond Rotterdam, de heer Schouten, „dat zo'n dertig militante kerels aan de poort drieduizend of meer kollega's met succes van het werk houden! Nee, je mag het woord ..intimidatie" ineens niet meer ge bruiken. maar toch Bij de Metaalbond Rotterdam, spreekbus van de werkgevers in het Rijnmondgebied, heeft men overigens de steeds sterker wordende indruk dat de stakingen steeds minder „wild" worden. „Uit de berichten die wij binnenkrijgen, kunnen we steeds dui delijke opmaken dat de akties wel degelijk centraal worden geleid. Waar die centrale zit, georganiseerd of on georganiseerd, nee, daar spreken we ons nog niet over uit De toenemende agressiviteit spreekt inmiddels duidelyk uit het optreden van een handjevol stakers by het Ha- venbedryf Vlaardingen Oost, een be- dryf dat vorige week weer normaal aan het werk gegaan, tot een groep stakers hen het werk „onmogeiyk Gestrande reizigers op weg naar Punta PUNTA ARENAS. (AP) De 92 passagiers en een deel van de beman ning van het Noórse schip Lindblad Explorer, dat aan de grond is geraakt even ten noorden van de poolcirkel in het gebied van de Zuidpool zijn vol gens berichten op weg naar Punta Arenas. Zij zijn aan boord van de Piloto Pardo van de Chileense mari ne. De Pardo wordt woensdag tn Punta Arenas verwacht. Vanuit Pun ta Arenas zullen de passagiers ver moedelijk naar Buenos Aires vliegen. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult) Ik geef op als nieuwe abonnee» Naam: Adres: Plaats betaling per kwartaal Omaand. Mijn naam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant .antwoordnummer 267, Leiden maakte". Zoals de Chrislelyke Me taal Bedryfsbond vanmorgen meld de. Eenzelfde beeld vertoont in feite de hele metaal in het Rijnmondge bied; nagenoeg op alle werven heerst een bijzonder gespannen sfeer, omdat de stakers eigenlijk hadden verwacht dat er vandaag een oplossing zou zijn gevonden in het metaalconflict. De si tuatie is nu bijzonder onoverzichte lijk geworden, doordat bedrijven die ïn het begin van de dag nog normaal draaiden, in de loop van de dag toch „plat" gingen. Op de nu alweer elfde stakingsdag is het beeld als volgt; bij Wilton- Fijenoord en Gusto in Schiedam zijn de poorten gesloten en staan de sta kers buiten, evenals bij de werf van Piet Smit. Bij de Rotterdamse Droog dok Maatschappij, de scheepswerf Waalhaven, de Verolmewerven op Rozenburg en IJsselmonde en bij het Elektrotechnisch Bureau Van Riet schoten en Houwens staan de poorten open, maar er wordt wel gestaakt De Christelyke Metaal Bedryfsbond nam zich vanmorgen voor, te probe ren de CMB-leden uit de verschillen de bedryven te vragen zich by een speciaal daarvoor ingericht bureau te melden. De CMB wil daarmee voorko men, dat leden van dc bond betrokken raken by ongeregeldheden. Het eerst is men met deze pogingen begonnen bij de Rotterdamse Droogdok Maat- schappy. (voor vervolg zie pag. 5) PARIJS (AFP) Noodweer over zuidwest-Frankrijk met windstoten tot 170 km per uur heeft tot dusver aan zeker tien mensen het leven ge kost. Er zijn talrijke gewonden en de schade is aanzienlijk. Vijf doden vielen op de weg. Zo verpletterde bij Vernoux-en-Gatine in het departement Deux-Sevres een omvallende boom een auto met drie inzittenden. Andere slachtoffers vie len doordat zij getroffen werden door dakpannen of een omgewaaide schoorsteen. In Toulouse ging een circustent de lucht in. evenals het dak van een werkplaats op het vliegveld van Bor deaux. Door het breken van stroom draden ontstond veel vertraging bij de spoorwegen. Als gevolg van het. omwaaien van elektriciteitsmasten was het grootste deel het departe ment Charente-Maritime verscheide ne uren verstoken van stroom. Drie treilers, waarvan twee uit La Rochelle en een uit Guilvinec in Fi- nisterre, worden vermist In het cen trum van Frankrijk sneeuwde het overvloedig, waardoor vele wegen in Cantal en het centrale massief wer den gphlokkeerd. De Simplon-pas, die Zwitserland met Italië verbindt, is sinds zaterdag door lawines geblokkeerd. In de Dolomieten in Noord- Italië zijn 20 Italiaanse Alpenjagers door een lawine bedolven. De groep die zich ten noorden van Bolzano be vond was op oefening. Zeven van hen zijn omgekomen. Naar anderen wordt nog gezocht. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De Amsterdamse kinderpolitie is een grootscheepse zoekactie begonnen naar de driejarige Elisabeth Natasja Johanna Jeanne van Zuylen, die in fret Burgerweeshuis in Amsterdam was opgenomen. Het meisje is zaterdag omstreeks elf uur door haar moeder, die in een psychiatrische inrichting wordt ver pleegd, uit het weeshuis opgehaald voor een wandeling. Dit gebeurde ie dere zaterdag. Na de wandeling is het meisje niet meer gezien. Omstreeks half vijf 's middags zijn moeder en dochter voor het laatst samen gezien in het Bosplan. Vanaf dat moment ontbreekt elk spoor van het kind. De moeder is inmiddels teruggekeerd in de verpleeginrichting. Zij heeft ver klaard dat haar dochtertje is verdron ken bij het voeren van de eendjes aan de Stadionkade. Er is daar echter geen kind gevonden. Signalement van het meisje: flink postuur, ongeveer één meter lang, rond gezichtje, blauwe ogen, kort don kerblond haar. Kleding: paars-beige gemêleerd jasje, paarse muts met pompoen, bruine schoentjes met riem pjes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1