AUTOBIOGRAFIE Recordproduktie in Frankrijk: meer dan drie miljoen auto's FIAT 128 Coupé in Nederland Witte benzine Nieuwe Mazdas in de middenklasse Noorse passagiersboot gestrand bij Zuidpool Ontslag dreigt voor directeur van Limburgs Dagblad Onaf bankelij ke beoordeling van leer middelen gevraagd Jean Wicki kreeg eindelijk z'n zin Stuurgroep artsen wil herziening abortus-richtlijnen Vrouwen protesteren tegen sex-controle olympische spelen Initiatieven van Geertsema tégen Ged. Staten filmkeuring voor volwassenen door Sicco de Jong JAAP OUDKERK OPPERMACHTIG Ceulemans langs Rini van Bracht Citroën GS dit jaar ook uit Spanje 9 ZATER0AG 12 FEBRUARI 1972 SANTIAGO (UPI, Reuter, AP) Twee Chileense marine schepen hebben gisteren hon derd zeventig passagiers en be manningsleden opgepikt van het luxueuze Noorse cruise-schip Lindblad Explorer, dat aan de grond was gelopen bij Koning George-eiland in het uiterste noordwesten van Antarctica. De passagiers en de meeste beman ningsleden, die ongedeerd bleven, waren aanvankelijk met reddingsbo ten aan land gegaan. Maar door de extreme kou en de razende sneeuw storm keerden zij enige tijd later weer terug aan boord om niet dood te vriezen. De meeste passagiers waren rijke Amerikanen, maar ook zeven Neder landers afkomstig uit Wassenaar, Den Haag, Amsterdam (2), Hilversum (2) Van een onzer verslaggevers UTRECHT De stuurgroep artsen actie eerbiediging menselijk leven heeft het hoofdbestuur van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der geneeskunst voorge steld een enquête te houden onder de leden over de door de maatschappij opgestelde abortus-richtlijnen. De stuurgroep heeft grote bezwaren te gen deze richtlijnen en haar kritiek wordt gedeeld door ruim 2000 artsen, die eind vorig jaar hun handtekening hebben gezet onder een protestbrief aan het maatschappijbestuur. De stuurgroep hoopt op een herschrij ving van deze richtlijnen. (Deze richtlijnen houden in dat de beslis sing over een abortus moet worden overgelaten aan tenminste twee art sen in overleg met de betrokken vrouw. red.). De stuurgroep meent dat het naïef is van het hoofdbestuur zich te verlaten op de integriteit van de artsen en hun inzichten. In een verklaring dringt de stuurgroep aan op meer garanties: handhaving van een stringente wetgeving, nauwgezet onderzoek door een groep deskundi gen, die zich primair ten doel stellen het leven van het ongeboren kind te redden en verplichte registratie. Dat de protesterende artsen hun lidmaatschap van de maatschappij in het geding hebben gebracht is, zegt de stuurgroep geen onfatsoenlijk dreigement, maar een waarschuwing. en Oosterbeek, waren aan boord. Het reisbureau waar zij voor deze exoti sche trip boekten, voelt zich voorals nog niet gemachtigd nadere persoon lijke gegevens vrij te gegen. Onder de passagiers bevond zich ook Peter Scott. een Britse ornitholoog en zoon van de befaamde kapitein Robert Scott, die eens zijn leven verloor tij dens een expeditie op de Zuidpool. STORMEN De Lindblad Explorer, die 2500 ton meet, was op 1 februari vanuit Ar gentinië vertrokken voor een tocht van twee weken in het Zuidpoolge bied. In dit door stormen geteisterde gebied liep het schip gistermorgen aan de grond bij „een klein niet op de kaart aangegeven eiland' en be gon wat water te maken. Hoewel de hoofdmotor defect raakte, bleef de reserve-moto intakt. Waarschijnlijk zal vandaag worden gepoogd het schip vlot te trekken. De passagiers zullen naar de negenhonderd km noordelijker gelegen zuidpunt van Chili Punta Arenas worden ge bracht. DEN HAAG Het Vrouwenkontakt in de Partij van de Arbeid heeft by met klem geprotesteerd tegen de sex- controle bijdeel neemsters aan de Olympische Spelen. De PvdA-vrouwen schrijven in een brief aan het comité ernstig bezorgd te zijn. „Afgezien nog van het feit, dat het ons allerminst lijkt vast te staan dat vrouwen met een afwijkend chro mosomenpatroon tot grotere sportieve prestaties in staat zijn dan vrouwen met een zg. normaal chromosomen patroon, lijkeh ons de psychische be zwaren aan dit onderzoek verbonden zo groot dat zij in ge enenkele ver houding staan tot de bezwaren, die verbonden zijn aan het achterwege laten van deze controle". „Geen enkele sportieve manifestatie mag o.i. aanleiding zijn geheel voor bij te gaan aan de menselijke waar digheid van de deelnemers, die de kans lopen zonder deugdelyke be geleiding een voor hen schokkende mededeling te verwerken krijgen", al dus, het Vrouwenkontakt in de PvdA. MAASTRICHT Commissa rissen van het Limburgs Dag blad zullen op maandag 28 fe bruari op een buitengewone algemene vergadering van aan deelhouders voorstellen directeur drs. J. P. S. van Neerven eervol ontslag te verlenen. Namens de raad van commissaris sen is vrijdagavond het volgende meegedeeld: „Op verzoek van de di recteur, drs. J. P. S. van Neerven, zullen commissarissen van de n.v. Gemeenschappelijk bezit van aande len uitgeversmaatschappij Limburgs Dagblad en van de uitgeversmaat schappij Limburgs Dagblad n.v. op een buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders der n.v., te hoduen op maandag 28 februari 1972, Vertrek rijksdiensten Van een correspondent UTRECHT Minister Geertsema is het met de Nederlandse filmcritici eens dat de keuring voor volwassenen van in het openbaar te vertonen films uit de wetgeving geschrapt dient te worden. De filmcritici hadden de minister gevraagd alle films op de Cinemani- festatie in Utrecht vrij te stellen van keuring. In een brief aan de critici zegt de minister nu dat hji niet aan dit verzoek heeft kunnen voldoen omdat de huidige bioscoopwet nu eenmaal nageleefd dient te worden. Als gevolg van bezwaren van de filmkeuring zijn in een film vertoond tijdens het filmfestival in Utrecht coupures aangebracht; een andere moest uit het programma worden ge licht. DEN HAAG Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland zullen initia tieven ontplooien om met de rege ring tot een duidelijk overleg te ko men over het vertrek van rijksdien sten uit Den Haag. Dit deelde gister middag tijdens de behandeling van de provinciale begroting voor 1972" gedeputeerde dr. R. Eijsink mee naar aanleiding van een vraag van de fractievoorzitter van de PvdA drs. J. Borgman. Deze had vorige week ge vraagd of het juist was dat er aan Den Haag 25.000 tot 30.000 arbeids plaatsen zouden worden onttrokken door het vertrek van rijksdiensten. Over zijn uitlatingen na afloop van de vergadering van 27 januari j.l., waarin besloten werd de aanleg van de Leidse Baan uit te stellen zei dr. Eijsink dat hij hierop later bij de begrotingsbehandeling zou reageren. (Dr. Eijsink had toen gezegd dat het uitstel van de Leidse Baan afstel zou betekenen). Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Alle leer- 1 boeken en leermiddelen zouden onderworpen moeten worden aan een onafhankelijke beoor deling. Dit voorstel wordt van daag behandeld op de jaarver gadering van de sectie basis onderwijs van de algemene bond van onderwijzend perso neel. Het bestuur van de sectie heeft bij voorbaat steun toe gezegd aan dit voorstel van de afdeling Twente-Oost. De toelichting die bij het voorstel gegeven wordt zegt: „Geen onder wijzer kan uit de veelheid van leermiddelen die op de markt zijn nog een zinnige keuze maken. Alle voorlichting over deze handelswaar is afkomstig van de uitgever. De uitgever lijkt ons nauwelijks een onafhankelijke en betrouwbare in formatie-verschaffer. Wij willen graag een. eerlijke, niet met de commercie verbonden voorlichting. Een.zeer wenselijk neveneffect van een goede informatieverschaffing zou kunnen zijn, dat het aantal me thodes wat ingeperkt wordt." Het voorstel om een beoordeling van leermiddelen tot stand te bren gen is enkele jaren eerder ook al gedaan. De algemene Nederlandse onderwijzers federatie heeft op grond daarvan deze zaak in studie genomen in samenwerking met de drie pedagogische centra. Het voor stel aan de jaarvergadering in Amersfoort kan dus opgevat wor den als een ongeduldige waag aan deze studiecommissie: hoe lang duurt het nog? AMSTERDAM Peter Post. die na zijn valpartij in de zesdaagse van Rotterdam vorige week uit het zie kenhuis werd ontslagen, moet de ko mende twee weken opnieuw vol strekte rust houden. De Amstelvener heeft trombose aan z'n linker been. Is dit na z'n rustperiode nog niet hersteld, dan zal er operatief wor den ingegrepen. SOPPORO Jaren vol fustraties eindigden gisteren voor de Zwitser Jean Wicki met een gouden medaille in de viermansbobslee. De man die er met zijn bemanning nooit in slaag de een belangrijke internationale wedstrijd te winnen, slaagde in Sap poro wel. De man die tijdens het wereldkam pioenschap in 1969 in Lake Placid kort voor de finish over de kop sloeg en daarmee alle kansen op een eerste plaats verspeelde, was nu zonder pech niet te verslaan. Zijn remmer Hubacher een internationaal hoog aangeschreven staande tienkamper maakte nu geen enkele fout. Wicki had overigens wel het geluk, dat na enkele races het parcours aan- merkkelijk harder werd. waardoor zijn équipe een vlekkeloze race kon voltooien. Naast Edy Hubacher zaten Hans Leutenegger en Werner Carmi- cheky'in de slee. Wicki won het brons in de tweemansbob samen met Edy Hubacher. De beslissing viel pas in de laaste race, waarin de Zwitserse ploeg de Italianen ruim een halve se conde voorbleven. West-Duitsland I en II kwamen niet verder dan een derde en vierde plaats, vooral omdat de laatste omloop bepaald niet vlek- De Russsische dames die na de voorgaande cross country evenemen ten al favoriet waren voor de esta fette, hebben daaraan volledig vol daan. De winst werd in de laatste omloop van de 3x500 meter veiligge steld door de sterke Galina Koula- kova. Koulakova had al eerder twee gouden medailles gehaald op de in dividuele nummers. De zilveren me daille op dit onderdeel was voor Fin land, terwijl de Noorse dames het brons voor zich opeisten. aan aandeelhouders voorstellen de heer Van Neerven het gevraagde eervol ontslag als directeur te ver lenen." De heer Van Neerven heeft op 7 februari schriftelijk aan de raad van commissarissen drie eisen gesteld. Bij niet-inwilliging daarvan zou hij als directeur ontslag nemen. Tydens een bijeenkomst vrijdag middag van de raad van commissa rissen is de heer Van Neerven er schriftelijk van op de hoogte gesteld, dat aan zijn eisen niet werd voldaan. Aan de aandeelhouders zou gevraagd worden hem eervol ontslag te ver lenen. Als eerste eis had de heer Van Neerven de uitdrukkelijke garantie voor de gehele onderneming gevraagd dat er geen fusie tot stand zou ko men tussen het Limburgs Dagblad en het Audetconcern. Voorts had hij een wijziging van de statuten der n.v. voorgesteld, waarin de bevoegdheden van com missarissen ën directie duidelijker omschreven zouden moeten worden. Hij had vastgelegd willen zien dat de commissarissen geen directionele ta ken zouden behartigen. Ook zouden zij geen fusie-onderhandelingen mo gen voeren, omdat dit naar de me ning van de heer Van Neerven uit drukkelijk tot de taak van de direc tie behoort. Als derde eis had de heer Van Neerven de benoeming van een definitieve hoofdredacteur ge vraagd. Vanmiddag zal het hele personeel van het Limburgs Dagblad 310 man sterk bijeenkomen om de kwestie te bespreken en om te ko men tot een algemene standpuntbe paling. In een vergadering, die gisteravond door dertig personeelsleden werd bij gewoond, stond men zeer afwijzend tegenover het besluit van de raad van commissarissen. ANTWERPEN Jaap Oudkerk heeft gisteravond deOrote Prijs Geor ges rnnsse, een stayerswedstrijd over 30 kilometer, in hte Sportpaleis van Antwerpen op zijn naam gebracht. Deze wedstrijd was een voorwed strijd voor de Antwerpese zesdaagse, oudkerk had een ronde en 240 meter voorpsrmng op de Italiaans De Lillo en twe- ronden op de Fransman Ber nard Guyot. Norman Hill eindigde als vierden en Amalio Hortelano werd vijf-Je. DORTMUND In de vijfde ronde van het toernooi om het Europees bil jartkampioenschap driebanden heeft Raymond Ceulemans in zijn partij te gen Rini van Bracht in 21 beurten gewonnen. De Belg speelde daardoor een gemiddelde van 2,875, een nieuw Europees en Belgisch record. De oude regards stonden sinds het wereldkam pioenschap van 1967 in Lima op zijn naam met 2 500 (24 beurten). Rini van Bracht scoorde in deze partij 15 pun ten. De Franse auto-industrie heeft in het afgelopen jaar voor het eerst meer dan 3 miljoen per sonen- en bedrijfsauto's gefabri ceerd. Het waren er precies 3.010.294, 9V2 procent boven het cijfer van 1970, dat ook al een recordjaar was. Hierbij waren bijna 2,7 miljoen personenauto's. Vooral de verkoop in Frankrijk zelf is de laatste maanden toegenomen: het vierde kwartaal van 1971 overtrof met een verkoop van 415.000 perso nenauto's alle verwachtingen. Dit aantal hield een stijging met 13 pro cent in. De Franse autofabrikanten rekenen er op, dat ook in 1972 de verkoop in hun eigen land zal stijgen. Hoewel de verhouding tussen het aantal auto's per Fransman of Francaise de 1 op 4 barrière al genomen heeft, kopen steeds meer Fransen een wagen. „Dat past bij het individuele karakter van ons volk", aldus commercieel direc teur A. E. Lucas van Citroën, het merk dat in eigen land de grootste verkoopstijging boekte. Wat de produktie betreft heeft Chrysler France met zijn Simca's en nieuwe Chrysler 160/180 de grootste vooruitgang bereikt. De produktiestij- ging met 23 pet. bracht het merk op bijna 485.000 auto's. Aan het einde van dit jaar zal Chrysler France een derde fabriek in gebruik moeten ne men om de produktie verder op te voeren. Die fabriek wordt gebouwd te Valenciennes, vlak bij de Belgische grens Citroën ken vorig jaar de GS volop in produktie nemen en,bereikte een produktiestijging van ruim 22 pet. Zo kwam Citroën aan 660.000 auto's, waarvan 570.000 personenwagens wa ren. en daarvan was de GS de best seller met 160.000 exemplaren. Dit jaar wil Citroën 730.000 auto's bou wen, waaronder 200.000 van het mo del GS. De produktiecapaciteit is dan ten volle benut en het wachten wordt op een nieuwe fabriek te Aulnay- sous-Bois, een voorstad van Parijs. Die fabriek komt eerst over drie jaar in produktie. iHet duo Renault-Peugeot begint dit jaar de gezamenlijke motorenproduk- tie te Douvrin-la-Bassée bij Rijssel. Beide fabrieken boekten vorig jaar een bescheidener vooruitgang dan Ci troën en Chrysler France, maar die twee hebben niet zoals Renault en Peugeot jaar in jaar uit een duidelij- De Citroën GS op deze joto bij gespoten na een electrojorese lak- behandeling was de bestver kochte Citroën van 1971 met 160.000 wagens, voor de 2 CV (123.000)en Dyane (108.000), Ami 8 (105.000) en 1D/DS (85.000). ke produktiestijging kunnen realise ren. Renault heeft de produktie uitge breid met de modellen 15/17 en 5; Peugeot verwacht dit jaar de 104. Het is niet onmogelijk dat de Renault 5 en Peugeot 104 dezelfde in Noord- Frankrijk te bouwen motoren krij gen. Beide wagens worden door de Nederlandse importeurs komend na jaar in ons land verwacht. Renault bouwt ook nog een fabriek Het Verbond van Handelaren in Kolen en Aardolieprodukten consta teert een toenemende belangstelling voor witte benzine. Van de totale be- zineverkoop in Nederland is vorig jaar 11 pet. „wit" geweest; voordien bleef het altijd minder dan 10 pet. Voor dit jaar verwacht het verbond een aandeel van 15 pet. De ongeveer 3 cent per liter goed kopere merkloze benzine komt vooral meer in trek door de steeds hogere benzine-accijns. De jongste verhoging - van 1 januari j.l. bedraagt 5.3 cent per liter. Tengevolge van de vraagverschuiving, maar vooral door dat op de verkoop van merkloze ben zine meer verdiend wordt door de pomphouders, verliezen de grote mer ken verkooppunten en komen er steeds meer witte pompen. Thans wordt het aantal witte pompen in Nederland op 1100 a 1200 geschat. De rentabiliteit van kleine tanksta tions loopt; gevaar: de oliemaatschaD/ -piien willen wel meer pacht, terwijl ook alle andere kosten toenemen, maar de prijzen zijn afgezien van de fiscale heffingen bevroren. De benzineprijs kan, juist doordat de witte pompen opkomn, niet omhoog, willen de merkbenzinestations hun omzet behouden. De hogere kosten moeten dan ook worden opgevangen door louter omzetstijgingen, waarbij niet langer een half miljoen verkoch te liters per jaar. maar minstens één miljoen liter nu een bedrijfseco nomisch minimum is. Leonard Lang te Amsterdam zal nog deze maand met de levering van de Fiat 128 Coupé beginnen. De prijs van de goedkoopste versie is juist één gulden onder de negen mille geble ven. Verder heeft Fiat deze week een aantal prijscorrecties toegepast. Daar bij is van de in Italië gebouwde mo dellen de prijs van de Fiat 127 waarvoor volgende week de „Auto van het jaar-trofee wordt uitgereikt met ruim 2Vs pet. omhoog gegaan: van naar ƒ6495. Ook de Rallye werd duurder. De prijzen van de grotere modellen en van de kleine Spaanse 500 blijven gelijk. De Fiats 600E en 850E uit Spanje zijn ruim 3 pet. duurder geworden. De Fiats 128 Sport Coupé heeft vier versies: de 100S van ƒ8.999, de 1100 SL. de 1300S beide kosten ƒ9.599 en de 1300 SL a 10.203. De aandui dingen S en SL geven een verschil in luxe van de uitvoering aan. De 1100 heeft een 64 DIN-pk 1100 cc motor, goed voor een topsnelheid van 150 km per uur. en de 1300 is voorzien van een 75 DIN-pk 1300 cc motor, die eem maximum van 160 km per uur haalt. In Engeland bereikte de autover koop in 1971 een record van 1.285.000. Dit was mede te danken aan een ver laging van de omzetbelasting van 36 pet. tot 30 pet, medio vorig jaar. Al leen de verkoop van de Britse Fords liep terug, mede door de stakingen in begin 1971. De importmerken boekten relatief de grootste vooruitgang: van 14 pet. tot 19 pet. van de verkoop. Hierbij zijn Volkswagen, Renault en Fiat het sterkst vertegenwoordigd. British Leyland ging in marktaan deel 2 pet ooruit van 38 pet. naar 40 pet.. Vauxhall kwam van 10 pet. op pet. Chrysler bleef op IOV2 pet.; Ford daalde van 26'/» pet. naar 18'/» pet. bij het Noordfranse Douai, waar dit jaar carrosserieën gemonteerd zullen worden. Het grootste Franse concern heeft vorig jaar door stakingen een produktieverlies van meer dan 60.000 auto's gehad en ging zodoende slechts vooruit van 1.055.000 personenauto's naar 1.070.000. De bedrijfswagenpro- duktie 105.000 bleef gelijk. Peugeot bouwde 35.000 personen auto's meer en kwam op 560.000, waarmee het merk met de leeuw juist de tweede plaats in Frankrijk aan Citroën verloor. Verder maakte Peugeot nog ruim 60.000 bedrijfswa gens. De kleine autofabrieken Matra en Alpine bouwden in 1971 resp. 1600 en 12O0 sportwagens. Van alle Franse auto's werd vorig jaar 55 pet. geëxporteerd. Het aandeel van de importmerken in de Franse De nieuwe Fiat 128 Sport Coupé verschijnt in vier series: als 100 en 1300 S met o.m. enkele koplampen en als 1100 en 1300 SL met o.m. dubbele koplampen. verkoop bedroeg 20 pet. Het resultaat van de franse autofabrieken in 1971 was het gunstigste van de gehele Europese auto-industrie. Citroën zal in de fabriek, die het concern heeft in de Spaanse plaats Vigo, dit jaar ook een aantal GS-mo- dellen bouwen. Het worden er rond 1000 en ze zijn niet bestemd voor de Spanjaarden, maar uitsluitend voor Nederland. Tot nu toe bouwt de Ci- troën-fabriek in Spanjaarden, maar uitsluitend voor Nederland. Tot nu to» jjouwt de Citroënfabriek in Span je alleen de 2CV, Dyane en Ami 8, waarvan vorig jaar 12.000 „Eenden'' naar Nederland gingen. De 2CV-4 zal dit jaar uitsluitend uit Vigo naar Amsterdam komen. Ci troën Nederland N.V. verwacht onge veer 17.000 Spaanse „Eenden" voor 1972. DUITSE AUTOFABRIKANTEN ZIJN PESSIMISTISCH De Duitse auto-industrie heeft vo rig jaar de doelstelling om meer dan 4 miljoen auto's te bouwen net niet bereikt. Het werden er mede ten gevolge van de stakingen aan het einde van 1971 3.98 miljoen, waar van 3»7 miljoen personenauto's. De Duitse autofabrikanten zijn voor 1972 pessimistisch gestemd. Zij verwach- ten dat de verkoop in eigen land en hun produktie met 10 pet. zullen da len. Mazda RX 3 met 982 cc-Wankel- motor (links) en Mazda 818 met viercilinder 1272 cc-motor: jongste nieuwtjes uit Japan. Het Japanse merk Mazda heeft een nieuw, ruimer 1300-cc-model in de middenklasse uitgebracht. iHet model, de 818, is 17 cm. langer dan de Mazda 1300, die in produktie blijft, en 18 cm korter dan de 1600 cc 616. Er is ook een versie van met Wankel-motor, de RX 3. Dit model is de vijfde Mazda met 2 rotor-motor, die in Nederland verschijnt. De modellen, die dezelfde aantrek kelijke vormgeving hebben, verschil len nog wel sterk in prijs. Al groeien de prijzen van de gewone uitvoering en de versie met rotatiemotor naar elkaar toe. volgens directeur R.B.P. Lauret van importeur De Binckhorst N.V. te Den Haag. De 818 kost in standaard-uitvoering 9.495.met een motordie 81 SAE-pk vermogen heeft; de luxe is ƒ400.duurder. De ze. laatste valt te vergelijken met de RX 3, waarvan de motor 110 SAE-pk levert voor een prijs van 12.495. De Wankel-motor verbruikt wel meer benzine voor de RX-2 staat bijv. 1 op 6 maar er kan gewone benzine, zelfs geheel loodvrije, ge tankt worden. De Wankel-motor pro duceert minder koolmonoxide dan de „Otto-motor", maar méér koolwa terstof en stikstofoxiden. De verbran- dingstemperatuur is zeer hoog. Dit hec4t voordelen bij het treffen van naverbrandings-voorziningen, zoals die in Amerika vereist worden. Van zowel de conventionele 818 als van de PX 3 met Wankel-motor zijn ook Coupé-versies uitgebracht met resp. prijzen van 10.445.— en 12.895.Een 818 Station Wagon is volgende week een Europese primeur op de RAI-tentoonstelling van be drijfsauto's. De 818 is dan leverbaar; de RX 3 wordt met ingang van vtol- gende maand geleverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9